f Gouden bruidspaar Van Houdt geniet in Nieuw-Zeeland Mannenkoor 'stars in concert' Koester uw Monument Feestelijke heropening De Stek Peter Nellen \jfc&nc>e>ntr\/ Honderdachtentwintigste jaargang - week 52 - donderdag 27 december 2007 Verste abonnees Peel en Maas vijftig jaar getrouwd Nee, de redactie van Peel en Maas ging niet bij ze op bezoek. Natuurlijk, het is een traditie dat gouden bruidspa ren door een redacteur en een fotograaf van hét Venrayse nieuwsblad met een bezoek worden vereerd, maar om voor het gouden bruidspaar Theo (83) en Nora (82) van Houdt-Smedts nou helemaal naar Nieuw-Zeeland af te rei zen? Nee, dat vond de hoofd redactie van Peel en Maas toch iets te gortig. En dus kwam het verhaal met de twee krasse oud-Venraynaren, die op 19 januari hun gouden bruiloft vieren, via e-mail en met hulp van familieleden tot stand. Peel en Maas mag dan een nieuwsblad zijn voor de gemeen ten Venray en Meerlo-Wanssum, dat betekent beslist niet dat alle abonnees ook in die twee gemeenten woonachtig zijn. Nee, er zijn tal van oud-Venraynaren die nadat ze zich elders gevestigd hebben, hun abonnement aan houden. Om maar op de hoogte te blijven van wat zich allemaal in de Parel van de Peel afspeelt. Som mige abonnees wonen zelfs in het buitenland. Zo gaat er al jarenlang elke week per post een exemplaar van Peel en Maas naar het andere eind van de wereld. Naar Theo en Nora van Houdt, die wonen in het Nieuw-Zeelandse Ranui (in de buurt van Auckland). Het spreekt voor zich dat ze daarmee de verste abonnees van Peel en Maas zijn. VERRASSING Dit verhaal met een gouden randje is een verrassing van de familie aan het gouden bruidspaar. Theo en Nora weten van niets en zullen als ze deze krant in hun handen krijgen, van verbazing van hun stoel vallen.Alle informatie die voor dit artikel gebruikt werd, is afkomstig van de familie van Theo (83) en Nora (82) en (vooral) van de jubileumuitgave die op zondag 27 maart 2005 werd uitgegeven ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan van Peel en Maas. Maar even terug naar het begin van hun leven. Theo is een echte Venraynaar. Hij is geboren en geto gen in Venray als zoon van 'Groene Gradje', en nummer zeven van in totaal acht kinderen. Nora is gebo ren in Roermond, maar groeide samen met haar tweelingzus Mart ha en drie andere kinderen op in Maasbree. Ze ontmoetten elkaar toen Nora voor een tijdje in de gezinsverzorging in Venray werkte en Theo bij dat gezin een witte en een rodekool kwam brengen. De liefdesvonk sprong over en na vier jaar als vriend en vrien din door het leven te zijn gegaan, stapten ze op 16 januari 1957 in Maasbree in het huwelijksbootje. Theo kan zich nog herinneren dat hij met twee dozen (een voor zijn tophoed en een voor Nora's bloe men) met de trein naar Maasbree moest met zijn broer Martien. De trouwfoto werd genomen in Ble- rick, want er waren niet zo erg veel fotografen in 1958. EMIGRATIE Theo en Nora van Houdt, die vijf kinderen (drie jongens en twee meisjes) en tien kleinkin deren (vier jongens en zes meis jes) hebben, emigreerden ruim twaalf jaar geleden op zeventig jarige leeftijd naar Nieuw-Zee land omdat het merendeel van hun kinderen en kleinkinderen daar inmiddels woonde. Tot ze in 1994 naar Nieuw-Zeeland ver trokken, woonden Theo en Nora van Houdt in Venray. Theo werkte meer dan dertig jaar bij Philips in Eindhoven. Nora's tweelingzus Martha emigreerde al op jongere leeftijd naar Nieuw-Zeeland.Theo en Nora bezochten haar op het moment dat de kinderen oud genoeg waren om alleen thuis te blijven. Ze beleefden er twee fan tastische maanden.Twee jaar later gingen de kinderen op bezoek bij hun tante in Nieuw-Zeeland. Ook zij hadden er een prachtige tijd. Ze waren zelfs zo onder de indruk van het land, dat vier van de vijf (Gerrit, Maria, Sophie en Jan) van het echtpaar binnen een jaar emigreerden naar Nieuw-Zee land! Theo en Nora en zoonAndré waren de enige gezinsleden die in Venray achterbleven. Maar het bloed kruipt waar het niet gaan kan. Zes keer brachten Theo en Nora een bezoek aan hun naasten aan de andere kant van de wereld. Omdat ze hun kinderen en klein kinderen bleven missen, besloten ze uiteindelijk ook zelf de stap te wagen. Op 9 augustus 1994 arri veerden ze in hun nieuwe vader land. GENIETEN Ze genieten er van de prachtige natuur, de schitterende stranden en vooral van de uitstapjes met de kinderen en kleinkinderen. Net als in Venray heeft Theo wat kanaries en verzorgt hij de tuin en doet Nora de huishouding.Aan contacten met voormalige landge noten hebben ze in hun nieuwe vaderland geen gebrek. Een keer per maand maken ze met een bus vol Nederlanders een dagtochtje. Om een fabriek te bezichtigen of een bezoek te brengen aan een tuin. Maar vooral om contacten te leggen met andere geëmigreerde Nederlanders. Volgens een doch ter van Theo en Nora, Sophie, die ook in Nieuw-Zeeland woont, mist Theo Venray nog wel eens. Het Het gouden bruidspaar Theo en Nora (82) van Houdt-Smedts de verste abonnees van Peel en Maas in Nieuw-Zeeland. voetbal het meest, maar terug wil len ze absoluut niet meer. Volgens haar is hun motto op dit moment 'samen zijn' en 'blijven leven', want samen hebben Theo en Nora altijd prima hun boontjes kunnen doppen. In Venray en in het verre Nieuw-Zeeland. Samen genieten ze van het leven en samen gaan ze ook genieten van hun gouden bruiloftsfeest, waarvoor vanuit Nederland tal van familieleden, vrienden en bekenden overko men. Onder wie natuurlijk André, die als enige van de kinderen van het echtpaar Van Houdt in Venray is blijven wonen. Samen met zijn vriendin Diana Cremers reist ook hij op 16 december af naar zijn ouders in het verre Nieuw-Zee land voor hét gouden feest op 19 januari, drie dagen na hun officiële trouwdag van vijftig jaar geleden. Een hele vette pluim voor het Venray's Mannenkoor. Met als titel Stars in Concert werd afgelopen weekend twee keer de schouwburg in Venray plat gespeeld. Samen met het fantastische orkest van Guido Dieteren en de zusjes Wendy en Tessa Kokkelko ren als solisten werd het publiek, zaterdagavond was de schouw burg zelfs tot de laatste plaats bezet, getrakteerd op een gevari eerd programma. Solisten, mannenkoor en orkest brachten een fantastische mix van koorzang, klassieke stukken als Pie Jesu en LaVergine degliAngeli, musicalnummers (zoalsThe Rose), kerstliederen en modern klassiek (waaronder het door Wendy Kok kelkoren prachtig gezongen Spen- te te Stelle van Emma Shaplin) ten gehore. Het publiek genoot met volle teugen en de heren van het Venray's Mannenkoor mochten zich afgelopen weekend terecht voor eventjes 'stars in concert' wanen. Jaar uit, jaar in, wijst dit bijzon dere windvaantje de juiste richting aan. In Venray en de kerkdorpen zijn veel windvaantjes met een geschiedenis. Bovenstaand wind- vaantje, een gemeentelijk monu ment, staat links op het torentje van het gemeentehuis, de van oorsprong de vroegere bisschops vleugel. Een herinnering aan het toenmalige klooster Jerusalem. Een prachtig windvaantje waarbij men even terug moeten gaan in de geschiedenis. De naam van het klooster is ontstaan toen de zus ters Augustinessen in 1435, onder het kapittel van Windesheim, de naam van het klooster veranderde op 25 augustus 1465 in Jerusa lem. Na een lange geschiedenis van verschillende kloosterlingen, gebeurde het, dat op de avond van 16 september 1838, acht Ursuli- nen vanuit het Belgische Thildonk vertrokken, naar het onbekende Venray. Zes geprofeste zusters Ursulinen en twee novicen zus ters, durfden het avontuur aan om een klooster te beginnen, waar de bisschop van Luik, Mgr.van Bom mel, om gevraagd had. Na afscheid te hebben genomen van hun geliefde klooster stapten de Ursu linen aangesloten bij de Romeinse Unie in een huifkar met paard, om aan de moeilijke tocht te begin nen. Na een verschrikkelijke tocht van drie dagen, drie pleisterplaat sen, in Sint Truiden, Maaseik en Horst, troffen zij in Venray tot hun teleurstelling een ruïne aan. Na jarenlang heel hard werken is het de eer aan de zusters Ursulinen van de Romeinse Unie dat er een herboren Jerusalem is ontstaan, waarbij het vaantje met paard en huifkar aan die tijd doet herinne ren. Het zou fantastisch zijn als bewoners met een windvaantje op hun huis een digitale foto zouden sturen met adres en woonplaats. Bron zuster Dorothee Bouwels, OSU uit het boek Op Jerusalems grond, de stroom van het gebeu ren. Reacties en suggesties kan men e-mailen naar koesteruwmo- nument@kpnplanet.nl.p.a. Jerusa lem 7.5801 ML in Venray. Na een renovatie van veertien maanden werd basisschool De Stek in Castenray donderdag fees telijk heropend. Er was een sfeer- markt en na de officiële opening zegende pastoor Te Boekhorst de school in. De school 'kreeg' onder meer een nieuwe keuken en een aparte handvaardigheidsruimte. En verder zijn alle klassen van een nieuw kleurtje voorzien en werden onder meer nieuwe toi letgroepen en een fraaie speelzaal gerealiseerd. De Stek is klaar voor de toekomst.Tijdens de sfeermarkt werden allerlei spullen verkocht die door de leerlingen waren gemaakt. De opbrengst komt ten goede aan een door de kinderen uitgekozen speeltoestel. De offi ciële opening werd opgeluisterd door fanfare De Dorpsklank en kinderkoor Cajeko.Vëel belangstel lenden kwamen een kijkje nemen. Boerderijstijl EL EN MAAS J T TÏRKEND De Hulst 9a 5807 EW Oostrum (Venray) Tel. 0478 - 569328 www.peternellenkeukens.n

Peel en Maas | 2007 | | pagina 19