Het Meerlo-Wanssumse jaar 2007 in beeld u PEEL EN MAAS Donderdag 27 december 2007 - Pagina 14 MEERLO-WANSSUM' BLIKT TERUG EN VOORUIT 'MEERLO-WANSSUM' BLIKT TERUG EN VOORUIT 'MEERLO-WANSSUM' BLIKT TERUG EN VOORUIT 'MEERLO-WANSSUM' BLIKT TERUG EN VOORUIT 'MEERLO-WANSSUM' BLIKT TERUG EN VOORUIT college over onder meer de ont wikkeling van de haven, het Leef- plein in Meerlo en de dorpsomgev ingsprogramma's. Vervolgens gaat hij in gesprek met de leden van de gemeenteraad over de toekomst van de gemeente. Een eerder gepland bezoek van Frissen, eind 2006, ging niet door vanwege ziekte van de gouverneur. April De bewoners van de Postbaan en Beemdweg in Wanssum moe ten voor 15 april 2007 de stro ken gemeentegrond achter hun woningen ontruimd hebben. Doen ze dat niet, dan worden de perce len in opdracht van de gemeente Meerlo-Wanssum door een aanne mer ontruimd en de kosten voor het afvoeren en storten van de eventueel nog aanwezige planten, bouwsels, afrasteringen en andere materialen op de bewoners ver haald. De nieuwe Tienrayse informatie folder wordt gepresenteerd. Voor afgaand aan de presentatie vindt een ontdekkingstocht door Tien- ray plaats. Een werkgroep van de dorpsraad Tienray heeft meer dan een jaar gewerkt aan een folder. Merlinpop en Pasen zijn twee tradities. Het popfestival van jon gerencentrum Merlin in Meerlo weet zich al jaren aardig staande te houden in de wereld van pop concerten en festivals. Het is, zoals een van de bezoekers het zei, een fantastisch visitekaartje. Zo'n dui zend bezoekers worden geregi streerd, bezoekers die zich zowel binnen in het centrum als buiten in de tent goed amuseren. Meerlo-Wanssum mag de tuinen aan de Postweg en Beemdweg in Wanssum nog niet ontruimen. Dat laat het ministerie van Land bouw, Natuur en Visserij (LNV) de gemeente weten. Zolang het natuurwaardenonderzoek in het gebied niet is afgerond, mogen er geen werkzaamheden plaats vinden op de stroken gemeen tegrond achter de huizen van de bewoners. Het voet- en fietsveer Blitters- wijck-Wellerlooi is weer in de vaart. De veerboot is sinds vijf jaar voor toeristen en mensen uit de regio een niet meer weg te den ken overzetpunt. Het is precies vijftig jaar gele den dat in Meerlo de drieling van Zus en Ben Hendrix werd gebo ren: Albert, Willie en Harrie. De drie mannen worden samen 150 jaar en dat wordt gevierd. Over een jaar of tien zijn de contouren van een nieuwe, tien kilometer lange rivier tussen Ooij- De dorpsraad van Tienray legt zich niet neer bij het besluit van het schoolbestuur van de Maria- school om de naam van de basis school te wijzigen. In een brief aan Dynamiek Scholengroep, het bestuur en de ouderraad van de Mariaschool in Tienray schrijft de dorpsraad het als zijn plicht te zien om tegen de voorgenomen naamswijziging te protesteren. De dorpsraad hoopt nog altijd dat het besluit om de naam te wijzigen, wordt teruggedraaid. Op het bedrijfsterrein van agra riër T. Tax aan de Maasweg in Blit- terswijck komen tien woningen. Het gaat om zes gezinswoningen, twee seniorenwoningen en twee vrijstaande woningen. Binnen de bestaande bebouwing, een carré- vormige boerderij uit 1954, wor den de zes gezins- en twee senio renwoningen gerealiseerd. Op het omliggende terrein worden twee vrijstaande woningen gebouwd. De politiek blijft worstelen met het monumentenbeleid. Dat blijkt weer in de commissie Ruimte en Economie. Natuurlijk, alle partijen vinden het net als het college belangrijk dat beeldbepalende monumenten in de gemeente Meerlo-Wanssum behouden blij ven, maar dat mag niet te veel geld kosten. Zeker is dat er geen potje komt waaruit waarderingsbijdra- gen verstrekt kunnen worden aan eigenaren van een monument. Je moet van goede huize komen of veel betekend hebben voor de gemeenschap wil jouw naam ergens verbonden worden aan een straat, weg, laan of een pad. Wat velen niet lukt, is de in Wans sum geboren Henricus Siebers wel gelukt. Niet in zijn geboorte plaats, maar wel in het Brabantse St.Antonis waar hij in de tweede helft van de achttiende eeuw als postbode furore maakte. Maar liefst 75% van de starters op de woningmarkt in Meerlo- Wanssum wil een woning kopen. Bij voorkeur een twee-onder-een- kap woning of vrijstaand. Ze heb ben daar zelfs twee tot drie ton voor over. Dit is een van de opval lende resultaten uit het woning marktonderzoek dat de gemeente Meerlo-Wanssum en Wonen Ven- ray in de afgelopen maanden lie ten uitvoeren door onderzoeksbu reau Companen. Hotel-restaurant Sint Joseph opent zijn deuren voor het eerst. Nadat het oud-klooster in Tienray bijna honderd jaar in dienst van de kerk heeft gestaan, kunnen er nu toeristen, zakenmensen en sporters voor een lekkere maaltijd of een hotelovernachting terecht. Henny Derksen-Zondervan uit Meerlo en Toon van Heesch en April: De drieling Hendrix wordt 150 jaar. en (Broekhuizenvorst) en Meerlo goed zichtbaar. De nieuwe rivier volgt een oude Maasarm die in het gebied ligt en ontspringt uit de Maas ter hoogte van camping Ooijen en uitmondt ter hoogte van 't Kasteelke in Meerlo in de Grote Molenbeek, om vervolgens in de Maas te eindigen. Deze nieu we waterweg, met links en rechts nog grote waterbassins, dient in de toekomst als berging bij hoog water in de Maas als deze weer overstroomt. Het onlangs gepresenteerde Leefplein Meerlo wordt het klop pende hart van het dorp Meerlo. Dat zeggen directeur Jan Jennes- kens van de scholengroep Dyna miek en Georgette Poppelier, directeur van basisschool Megels- heim Meerlo, in koor. Meerlo krijgt een unieke kans met alle voorzie ningen op het terrein van kinde ren, onderwijs en gezondheids zorg op één locatie: het Leefplein. Ze zijn blij dat de partners van het Leefplein Meerlo en het college de schouders onder dit grote pro ject hebben gezet en de gemeen teraad voorstellen om ermee in te stemmen. De peuterspeelzalen in Horst aan de Maas, Meerlo-Wanssum en Sevenum- Kronenberg organise ren een Peuter-beweeg-week. De peuters leren bewegen met hun hele lichaam door middel van buig-, kruip-, spring- en klimoefe- ningen. Ook rollen ze met ballen en lopen ze over banken. Simon Kreutz uit Blitterswijck worden benoemd tot lid in de Orde van Oranje-Nassau vanwege hun vele verdiensten voor de maatschappij. Burgemeester Joep Hahn wordt benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau vanwege zijn belangrijke en veelzijdige maat schappelijke verdiensten bij diver se organisaties op regionaal en provinciaal gebied. Ook Lilo Stark- Ziegelmaier uit Wanssum wordt geridderd.Al vele jaren zet zij zich vooral in voor de medemensen die op de vlucht zijn. De verbouwing in het kader van een verbrede school is onlangs afgerond. De nieuwe multifunctio nele ruimte van St.Willibrordus in Geijsteren is het pronkstuk van de kleine basisschool met 57 kinde ren. Om in deze lijn door te gaan, hebben de leerkrachten, leerlin gen en ouders besloten om ook met het speelplein aan de slag te gaan. Directeur Jos van Gerven: "Het moet een uitdagende en prikkelende speelplaats worden." Onder grote belangstelling wordt op Koninginnedag het kunstwerk 'Saamhorigheid' in Blitterswijck onthuld. Hoewel het kunstwerk bij iedereen eigen associaties oproept, zijn de eerste reacties positief. De ontwerper, Jos Beurskens uit Beesel, heeft uit het verenigingsleven en de gemeen schapszin in Blitterswijck de inspi ratie gehaald voor dit kunstwerk. Januari terswijck wint de lokale ronde van de nationale voorleeswedstrijd in de gemeente Meerlo-Wanssum. Hij is, net als de vijf andere deel nemers, eerder de voorleeskam- pioen van zijn school geworden en bindt de strijd aan met zijn leeftijdsgenootjes van de andere scholen. De politie verleent assistentie bij een bedrijfsongeval in een staalbedrijf aan de Geijsterseweg in Wanssum. Een 40-jarige man uit Well raakt ernstig gewond bij dit ongeval. Het slachtoffer komt met zijn overall tussen de stalen koker en wielen van de wals en wordt zwaargewond overgebracht naar het ziekenhuis. De nieuwe naam voor de basis school is hét gesprek van de dag tijdens de jubileumoptocht van De Geiten in Tienray. Duidelijk is dat veel inwoners het plan van de directie van de huidige Maria school niet zien zitten. Het is er toch nog snel van gekomen. Het vossenmonument van Meerlo staat in de schaduw van de kerk, tegenover café Oud Meerlo op het pleintje midden in de dorpskern. De redactie van car navalskrant De Vossetoeter startte vorig jaar een actie om het beeldje te verplaatsen naar het dorpscen trum. Met een donatie uit het leefbaar heidsfonds maakt woningstichting Wonen Venray het mogelijk dat de locatie voor het kunstwerk in Blit terswijck volgens plan kan wor den ingericht. De dorpsraad is bij zonder blij met deze handreiking van Wonen Venray. Maart Blitterswijck verliest met het overlijden van Pierre Beterams (80) een van zijn markante inwo ners. Beterams was een beschei den man die de leefbaarheid van het dorp en de gemeenschap hoog in het vaandel had staan. Swolgen verliest een van zijn bekendste inwoners. Piet Hendrix, een echt dorpsfiguur, overlijdt op 75-jarige leeftijd in verpleeghuis Elzenhorst in Horst. Piet Hendrix De oud-prinsen van carna valsvereniging De Vöskes vieren het twee keer elfjarig jubileum. Dertig oud-prinsen en twee oud- vorsten zijn van de partij op het feest. Oud-prins Shér Hendrix reikt namens het gezelschap een jubileumboekje uit aan de oudste aanwezige prins, zijn eigen vader Noud (75). Tijdens de jaarvergadering wordt Martien Gooren gehuldigd voor z'n vijfentwintigjarig lidmaat schap van het St. Antonius Abt Gilde. Al 25 jaar staat hij met het koningschieten onder de schiet hoorn als schietmeester. Hij is tevens een van de eerste schutters die een wapenvergunning had den. In 1984 en 1999 schoot hij zich tot koning van het gilde. Het begin van een nieuwe dorpsraad in Wanssum is dichtbij. De initiatiefgroep, die al enkele maanden bezig is met de herstart van de dorpsraad, verwacht medio mei de dorpsraad formeel te kun nen oprichten. Pierre Theulen uit Meerlo, oud kerkmeester en financieel admi nistrateur van het kerkbestuur, ontvangt de kerkelijke onder- Februari Daniela Jilesen stopt als fractie voorzitter en raadslid van de Partij van de Arbeid. De Tienrayse, lijst trekker van de PvdA bij de verkie zingen in maart 2006, zegt door haar werkzaamheden in de raad en een nieuwe baan nauwelijks nog tijd te hebben voor haar drie kinderen. Na nauwelijks een jaar verlaat ze de raad. De oppositiepartijen GP'94 en CDA willen niet op voorhand al conclusies trekken, maar de benoeming van Ben Minken tot raadslid voor de Partij van de Arbeid stuit hen toch tegen enigs zins de borst. Dat blijkt tijdens de raadsvergadering, waarin afscheid wordt genomen van Daniela Jile sen en Ben Minken als haar opvol ger wordt geïnstalleerd. Bijzonder, want Minkens vrouw Dickie is momenteel als wethouder voor de Partij van de Arbeid actief. CDA-gedeputeerde Ger Dries- sen bezoekt de herstelwerkzaam heden aan de kasteelruïne in Geijsteren. Dit is een van de pro jecten die de gebiedscommissie Venray Meerlo-Wanssum in het was onder meer jarenlang raadslid in de voormalige gemeente Meer lo en de fusiegemeente Meerlo Wanssum en was actief bij diverse verenigingen in Swolgen. De voet balclub was echter zijn grootste hobby. Projectontwikkelaar Th. Vissers uit Wanssum mag nog niet begin nen met het bouwen van vijftien huizen op de locatie tussen de Postbaan en Beemdweg in Wans sum. Het ministerie van Land bouw, Natuur en Voedselkwaliteit (LNV) wil dat in het gebied eerst onderzoek wordt gedaan naar beschermde diersoorten. Wethouder Brugman bezoekt het Ambachtkwartier in Venray. Dit appartementencomplex, ont wikkeld doorWonen Venray, is voorzien van de laatste techni sche snufjes op het gebied van toegankelijkheid. De gemeente Meerlo-Wanssum is bezig met het schrijven van een nota over toegankelijkheid van gebouwen. De wethouder wil daarom in de praktijk zien wat de mogelijkhe den zijn. Een aanspreekpunt in het gemeentehuis voor de dorpsra den is van cruciaal belang om het nieuwe dorpsradenbeleid tot een succes te maken. Dat vindt de politiek in de gemeente Meerlo- Wanssum. Voor het aanstellen van een ambtenaar dorpsraden die ervoor moet zorgen dat de com municatie tussen gemeente en dorpsraden soepel verloopt, trekt Meerlo-Wanssum 27.000 euro per jaar uit, voorlopig voor een peri ode van twee jaar. Twan Wijnhoven moet de woning aan de Ooijenseweg 20 in Blitterswijck uiterlijk op 1 juni 2007 gesloopt hebben. Dat is de afspraak die de gemeente Meerlo- Wanssum met de Blitterswijckse ondernemer heeft gemaakt om legale bewoning van de molen aan de Boltweg in Blitterswijck mogelijk te maken. In ruil voor het slopen van de woning, mag het gezin Wijnhoven in de molen blijven wonen. Heemkundevereniging Meerlo- Wanssum krijgt een bijzondere collectie bladen aangeboden van de Meerlose journalist René Poels. Hij biedt tijdens de jaarvergade ring van de vereniging in Tienray de complete uitgave aan van alle 69 edities van het maandblad Vraagteken. Het blad van en voor jongeren van jongerencentrum Merlin in Meerlo, dat door jong en oud werd gelezen in de periode 1968 tot en met 1974. Bovendien schenkt hij enkele jaargangen van de eerste uitgaven van 't Meerlo's Klokje uit de periode 1948 tot en met 1952. Na een jaar afwezigheid begint joekskapel Ut Kumt weer met repeteren. De 23 jaar oude muziek kapel, die jaarlijks aanwezig was bij diverse Tienrayse activiteiten, heeft na een mindere periode weer genoeg muzikanten bereid gevonden muziek én gezelligheid te combineren bij Ut Kumt. Tienray krijgt te maken met een aantal vernielingen op het kerk hof. Er zijn een aantal grafzerken vernield. Ook worden onder meer bloemstukken, bronzen beeldjes, speciale poppen en andere objec ten die op de zerken stonden, door onbekenden weggehaald. De Mariaschool in Tienray krijgt toch een andere naam. Ondanks alle commotie in het dorp over de voorgenomen naamswijziging, zet de school het plan door omdat de ouders geen problemen hebben met een naamsverandering. Begin juni wordt de nieuwe naam tij dens een feestelijke week bekend gemaakt. Het CDA is ook in de gemeente Meerlo-Wanssum de grote win naar van de Statenverkiezingen. In Blitterswijck ontstaat onrust over de bouw van een schoor steen van 45 meter hoog op het terrein van composteerbedrijf Walkro aan de Veerweg. In een oproep in het dorpsblad reageert inwoner Wim Wijnhoven op de bouwplannen van het bedrijf, die volgens Wakro nodig zijn om de stankoverlast voor de omgeving te verminderen. Gouverneur Leon Frissen van de provincie Limburg brengt een bezoek aan Meerlo-Wanssum. Hij heeft eerst een gesprek met het De redactie van Peel en Maas heeft een selectie gemaakt van de belangrijkste gebeurtenissen die in het afgelopen jaar in de gemeente Meerlo-Wanssum plaats vonden. Een korte samenvatting van de eerste drie maanden van 2007 vindt u op deze pagina. scheiding Pro Ecclesia et Pontiflce voor zijn vele werk dat hij heeft gedaan en nog doet voor de kerk en de gemeenschap. De aanleg van het westelijke tracé van de rondweg in Wans sum stuit op weinig bezwaren in de provinciale commissie Verkeer, Water en Milieu. Het initiatiefvoor stel van CDA, WD en PvdA om 3,5 miljoen euro beschikbaar te stellen voor de aanleg, kan op een grote meerderheid rekenen. In de commissie Leefbaarheid en Bestuur van 29 januari pre senteren de raadsleden Rob van der Heijden (CDA) en Jan van Dijk (PK) hun voorstel 'Samen Verder'. Dit voorstel beschrijft het plan om in Meerlo-Wanssum meer aandacht te schenken aan de multiculturele samenleving. De vraag 'Hoe realiseren we dat verschillende groepen allochtone en autochtone jongeren elkaar ontmoeten en samen verdergaan?' staat in hun voorstel centraal. Sinds kort heeft Meerlo-Wans sum er een nieuwe sportclub bij. Bij SKC'06 in Swolgen kunnen meisjes in de leeftijd van 6 t/m 14 jaar korfbal spelen. Inmiddels heb ben 33 kinderen zich aangemeld. De gemeente Meerlo-Wanssum ondersteunt SKC 06 met een start subsidie van 786 euro. "In Meerlo- Wanssum is het niets nieuws dat beginnende verenigingen bij de gemeente kunnen aankloppen voor een startsubsidie", vertelt wethouder D. Minken (PvdA). De gasten van eetcafé De Maas hoeve in Wanssum worden op bij zondere wijze ontvangen door Bas Roosen en zijn echtgenote Bianca. Door het hoge water staat de weg naar de Maashoeve deels blank en worden de gasten onder het genot van een hapje en een drankje met een grote vrachtwagen naar de Maashoeve vervoerd. In Hospice Zenit in Venray over lijdt op 76-jarige leeftijd Meer- lonaar Mart Smits. Smits, beter bekend als 'de witte', was een bekend dorpsfiguur die zijn spo ren verdiende binnen de Meerlose carnavalsvereniging en de voet balclub. De PK-fractie in de gemeente Meerlo-Wanssum vindt dat de omgeving van Dienstencentrum Zonnehof aan de Zonnehof 45 in Tienray beter verlicht kan worden. Volgens PK-lid Hans Coenders staan er te weinig lampen bij het gebouw, dat onder meer regelma tig wordt gebruikt door de plaat selijke KBO. "En ouderen hebben toch iets meer zicht nodig. Laat ik het zo zeggen: het is geen Molen eind", grapt Coenders. kader van platteland in uitvoering in 2004 aan Gedeputeerde Staten hebben voorgedragen. Nee, er wordt voor de basis school in Swolgen geen kleine rotonde aangelegd om een einde te maken aan de verkeersproble men op de Jan van Swolgenstraat. Ook wordt de parkeerplaats voor het schoolgebouw niet volledig verhard. Dat antwoordt wethou der Carla Brugman (PK, Ruimte) op een vraag van Arnold Holl (GP'94). Hij kan niet anders. Wil Twan Wijnhoven samen met zijn gezin in de molen aan de Boltweg in Blitterswijck blijven wonen, dan moet hij wel instemmen met het 'uitruilvoorstel' van de provincie Limburg. En dat houdt in dat Wijn hoven een door hem aangekochte burgerwoning in het buitengebied, in ruil voor het mogen wonen in de molen, sloopt. Doet hij dat niet, dan moet de gemeente handha vend optreden tegen het gezin, dat al een jaar tegen de regels in woonachtig is in de molen. Jimmy Lucassen van groep acht van basisschool St. Anna uit Blit- Fanfare Eendracht Meerlo hul digt tijdens het muzikaal nieuw- jaarstreffen in de tot theater ver bouwde sporthal vier van haar leden. De laureaten zijn Bart Derk- sen (60 jaar lid), Lucas Coenders (50 jaar) en Tiny van der Mijl en Henk Jacobs (beiden 25 jaar lid). Ze krijgen de insignes van de Lim burgse Muziekbond opgespeld door burgemeester Joep Hahn en een bos bloemen uitgereikt door de beschermvrouwe van de fan fare, mevrouw Heijs. Gouverneur Leon Frissen van de provincie gaat zich niet mengen in de discussie over het gewraakte bouwplan aan de Beemdweg en Postbaan in Wanssum. Hij vindt dat het woningbouwplan 'een strikt lokale kwestie betreft', waar in geen rol is weggelegd voor de gouverneur van de provincie Lim burg. Onlangs ontving Frissen een petitie, waarin de bewoners onder meer zijn aandacht vroegen voor het volgens hen 'onbehoorlijk bestuur in de gemeente Meerlo- Wanssum'. De gemeente koopt het var kensbedrijf van de maatschap Peelen aan de Dorpbroekstraat in Meerlo voor een bedrag van ruim 1.3 miljoen euro. Dat nieuws komt deze week naar buiten. De gemeente was al langer bezig met de aankoop van het bedrijf. Het college van B en W en de politiek vinden het perceel van Peelen aan de oostzijde van het dorp name lijk een uitstekende locatie voor woningbouw. Het dagactiviteitencentrum De Lindehof aan de Meerloseweg in Wanssum, voor mensen met beperking of een zorgvraag, mag van het college zijn activiteiten uitbreiden. Frans Geertshuis en Annemie Hermsen willen de vroegere boerderij-slijterij gaan verbouwen en op de bovenver dieping een ruimte voor logies creëren. De gemeente verleent in principe goedkeuring aan dit plan, maar heeft de twee tevens laten weten dat permanente bewoning in De Lindehof momenteel niet mogelijk is. De vierde winterwandeling van De Kammeraöj van de Vöskes is geslaagd. Ruim 300 volwassenen en tientallen kinderen nemen deel aan de tocht

Peel en Maas | 2007 | | pagina 14