Jubileum Piet Koning Slal Kerkkoor eert jubilarissen Newtricious werkt met Friesland Foods Installatie Wsw-raad Auto voor familie Philipsen i inZicht Ingezonden Ylpnct d Positief Egocentrisme PEEL EN MAAS Tijdens de traditionele St. Caeci- lia-avond van Kerkelijk Herenkoor Leunen is dirigent Piet Koning vanwege zijn 60-jarig jubileum als zanger en dirigent in de schijn werpers gezet. Door de voorzitter werd hem het ereteken voor bijzondere verdiensten met bijbehorende oorkonde, alsook de draagspeld behorende bij het ereteken voor bijzondere verdiensten van de Nederlandse St. Gregoriusvereni- ging uitgereikt. Als verdere blijk van waardering voor zijn verdien ste gaat het herenkoor onder lei ding van de jubilaris in de nacht van 8 en 9 maart 2008 tijdens de Stille Omgang de eucharistie viering in De Krijtbergkerk in Amsterdam de gezangen verzor gen. Aan deze viering nemen de deelnemers aan de Stille Omgang uit Midden- en Noord-Limburg en Oost-Brabant en Twente deel. Dit wordt de jubilaris aangeboden omdat hij in Amsterdam geboren is en in deze kerk is gedoopt. Het gemengde kerkkoor van Oostrum heeft tijdens een feeste lijke bijeenkomst zeven jubilaris sen gehuldigd. Voor 25 jaar zingen in het gemengde kerkkoor, dat onder leiding staat van Wim Lakeman, werden Liesbeth van Delft, Nelly Janssen, Els Schraven en Harry Heidens onderscheiden. Voor 40 jaar kerkdiensten opluiste ren met zang werd Wiel Pingen onderscheiden. Bovendien waren er twee zangers die een 60-jarige staat van dienst hebben; Theo Linskens en Pierre Linssen. Lins- kens zingt nog steeds in het koor en Linssen is onlangs om gezond heidsredenen gestopt. Voorganger kapelaan Crasborn feliciteerde de jubilarissen met hun trouwe lidmaatschap. Namens het kerkbe stuur feliciteerde Henk Janssen de jubilarissen. Het feest werd in de pastorie afgesloten met een uitge breide lunch. Het bedrijf Newtricious in Oirlo is met Friesland Foods een samenwerking gestart voor de ontwikkeling van functionele ingrediënten. Het doel van de samenwerking is eiwitten met een gezondheids bevorderend effect te ontwikke len. De expertise van Newtricious op het gebied van eiwitten uit eie ren en van Friesland Foods op het gebied van melkeiwitten wordt ingebracht in een onderzoekspro ject. Samen met de kennisinstel lingen Agrotechnology Food Sciences Group van Wageningen Universiteit en het Universitair Medisch Centrum Groningen wor den eiwit fracties ontwikkelt die zich richten op het verminderen van de risicofactoren van overge wicht zoals hart en vaatziekten. De deelnemende bedrijven en ken nisinstellingen spelen hiermee in op een belangrijke trend van func tionele voeding met een gezond heidsbevorderende werking. Samen met de kennisinstellingen wordt onderzoek uitgevoerd om nieuwe eiwitten te ontwikke len en vervolgens het effect van deze eiwitten op de gezondheid wetenschappelijk te onderbou wen. "Newtricious is gestart met de ontwikkeling van waardevolle ingrediënten uit het eiwit van eie ren. Deze samenwerking laat zien hoe Newtricious door kennis te delen grotere stappen wil maken bij het ontwikkelen van nieuwe voedingsingrediënten en produc ten van natuurlijke oorsprong die een bijdrage kunnen leveren aan een beter en gezonder leven van mensen. Voeding en gezondheid zijn daarbij ons uitgangspunt", aldus Jos Nelissen, directeur-eige naar van Newtricious. Newtrici ous ontwikkelt innovaties in voe ding die bijdragen aan een beter en gezonder leven van mensen en is gevestigd in Oirlo. De oor sprong van Newtricious ligt in de productie en verkoop van eieren en ei-ingrediënten. Newtricious richt zich op onder zoek en het ontwikkelen van nieu we producten en functional foods voor de consument. Newtricous werkt in een ander project aan de ontwikkeling van een verrijkt ei dat de oogziekte Macula Dege neratie moet voorkomen. Partners in dit project zijn Globus ei, Aca demisch Ziekenhuis Maastricht en de Universiteit Maastricht. Wethouder Mathieu Emonts heeft de Wsw-raad geïnstal leerd in de raadzaal van het gemeentehuis. Venray is een van de gemeenten die mee hebben gedaan aan een lande lijke pilot om goede voorbeel den van cliëntenparticipatie te realiseren op het terrein van de nieuwe Wet sociale werk voorziening (Wsw). Meer rechten voor de Wsw cli ënt is een van de speerpunten binnen deze nieuwe wetgeving. Deelname van de gemeente aan deze pilot heeft geleid tot de oprichting van de Wsw-raad. De bemensing van deze raad is rond en inmiddels is de Wsw-raad zelfs al aan de slag. Een mooi moment dus om de raad ook officieel te installeren. De komende tijd volgt op de gemeentepagina's nadere informatie over de werkzaamhe den van de Wsw-raad. De Wsw- raad Venray bestaat uit de volgende leden: Frans van Soest, Riando Kortekaas, Piet van Lierop, Ed Stevens (voorzitter), Claudia Willems, Miarja Kessels, Saber Tuhidi, Diana van der Hey- den, Marius Daverveld,Truus Key- sers en Johan Kusters. Oproep technische commissie De Piëlhaas "Help, we zoeken wagen bouwers!". Dat is de noodkreet die Frank Alkemade begin deze week slaakte. Alkemade is bij vastelaovesvereniging De Piëlhaas voorzitter van de technische commissie die zich hoofdzakelijk bezighoudt met de bouw van de prinsen wagen. "Maar momenteel zijn we zwaar onderbezet en heb ben twee leden aangegeven na dit seizoen te stoppen", aldus Alkemade. Alkemade is sinds vorig jaar voorzitter van deze commissie. "Naast wagenbouw doen we ook wat technische ondersteuning voor andere commissies binnen De Piëlhaas. Bovendien verzorgen we de versiering van de residen tie," vertelt de rasechte Hollander, die al 35 jaar in Venray woont. "En daar waar nodig ondersteu nen we de wagenbouwers van De Hazekeutel, die samen met ons in dezelfde hal de vastelaoveswagen in elkaar zet." Een hal die volgens Alkemade een van de mooiste bouwhallen in het land is. "Ik heb er ondertussen veel gezien. Die van ons is niet hoog en niet groot, maar wel mooi." Frank Alkemade werkt zelf al vele jaren aan de vastelaoves- wagens. "Meestal komt het erop neer dat we ergens een bestaande wagen kopen en die vervolgens verbouwen. De wagen voor het komend jaar staat bijvoorbeeld op een onderstel waarmee voorheen boten van een werf naar het water werden gereden. Daarnaast kopen we veel losse onderdelen. Vorig jaar nog hebben we twee assen ergens bij een boer gekocht." Bij de commissie gaat het er allemaal heel gemoedelijk aan toe. "Het is een hobby. De een tennist, de ander bouwt vastelaoveswa- gens. Twee keer in de week, op dinsdagavond en zaterdagmor gen, gaan we aan de slag. Meestal beginnen we in september en zijn we op woensdag voor vastelao- vend klaar. Dan wordt de wagen met een officieel tintje, een hapje en drankje, overgedragen aan de prins. Dit jaar zijn we al eerder begonnen. Enerzijds door de per- soneelskrapte, anderzijds door het korte seizoen. Momenteel hebben we negen actieve bouwers van wie er twee stoppen." Frank Alkemade, en met hem Toon van Osch die zich net als Frank een ervaren wagenbouwer mag noemen, zijn daarom naarstig op zoek naar technisch onderleg- Frans Alkemade (l) in gesprek met Toon van Osch. de mensen. "We zijn heel duidelijk, er gaat wel wat tijd in zitten", zegt Toon van Osch. "Maar hoe groter de groep wordt, hoe minder de druk. Het werk bestaat hoofdza kelijk uit schilderen, timmeren, metaalbewerking (slijpen en las sen) en polyesteren. Met name creatieve schilders zijn welkom." "Er is altijd koffie, fris of een pilsje", vervolgt Frank Alkemade. "Gezelligheid blijft belangrijk." Personen of vriendengroepen die interesse hebben om De Piëlhaas te ondersteunen met het bouwen van de vastelaoveswagen, kunnen elke dinsdagavond of zaterdag morgen terecht in de wagenbouw hal aan de Smakterweg (achter Inalfa). Afgelopen zaterdag vond in een sfeervol ingerichte zaal van hotel Asteria de uitreiking plaats van de prijzen in het kader van de succesweken van Plus. Enkele weken geleden ontvingen de klanten van Plus groene en oranje kanskaarten aan de kassa waarmee kans werd gemaakt op één van de 100 prijzen. De hoofdprijs was een prachtige Chevrolet Matiz die werd gewonnen door de familie Philipsen uit Veulen. Rond zeven uur werden de potentiële prijswinnaars ontvan gen onder de prachtige klanken van de band Flavour die op schit terende wijze zorg droeg voor de muzikale ondersteuning van deze avond. Na een kort welkomst woord door Gerard van Dijck werd begonnen met de trekking van de prijzen. Plus had hiervoor de hulp ingeroepen van scheids rechter Pol van Boekel. Naast de prachtige prijzen, waaronder dvd-recorders, fietsen, iPod's en levensmiddelenpakketten was er voor iedere prijswinnaar nog een prachtig bosje bloemen. Onder het genot van een heerlijk glaasje Pluswijn en lekkere snacks, alle maal verzorgd en rondgebracht door medewerkers van Plus G. van Dijck, ging de avond richting de pauze waarin Flavour nog maals voor een aantal swingende nummers zorgde. Na de pauze volgden er nog een paar 'kleine prijzen' om uit eindelijk te gaan bepalen wie er met de Chevrolet Matiz naar huis zou gaan. Er waren zes kandida ten in de race voor de auto, maar slechts één persoon zou de geluk kige nieuwe eigenaar worden. Na een spannende loting bleek dat de prijs gevallen was in Veulen. De familie Philipsen kan voortaan vanuit 't Veulen boodschappen komen doen bij de Plus in hun splinternieuwe auto. De vijf ove rige kandidaten kregen namens Opel Ghielen, Chevrolet Dealer in Venray, een rijvaardigheidstraining aangeboden.Met de bekendma king van de winnaar van de auto was het feest compleet. Er volgde nog een prachtig optreden door Flavour, ditmaal aangevuld met vier caissières van Plus G. van Dijck. Met hun zangtalent zorg den zij voor een passende en zeer gezellige afsluiting van deze fan tastische avond. Welkom bij De Paddestoelerij Lunchrestaurant en paddestoelenproeverij De kunst van het geven "Bijtanken" Symbool In de rubriek Ingezonden krijgt U als lezer de kans om uw mening te ventileren over actuele nieuwszaken. De redactie behoudt zich het recht voor brieven te weigeren of in te korten. De lengte van de brie ven wordt beperkt tot maximaal 200 woorden. Brieven zonder naam en adres worden niet geplaatst. Snoeiafval In Peel en Maas las ik vorige week een stukje over snoeiafval in de korven op de gemeentepa gina. De gemeente Venray is voor nemens gele en zelfs rode kaarten uit te delen, met als gevolg, geen korven meer. Ik heb eens staan kij ken hoe de bladeren uit de korven worden verwijderd. Thijssen, een ingehuurd bedrijf, komt met een vrachtwagen met een grijper. De chauffeur gooit de korf eraf en hij laadt de bladeren en zelfs snoeiaf val met de grijper in de vrachtwa gen. Dan komt het vreemd over als je daarna leest dat er gele en rode kaarten uitgedeeld gaan worden! Ook heb ik wel eens gezien, maar dat is al enkele jaren geleden, dat inderdaad met een buis de blade ren opgezogen werden, maar dat werkte niet als de bladeren door en door nat zijn van de regen. Wat er volgens mij vanuit de gemeente moet gebeuren is dat de burgers correct en duidelijk voorgelicht behoren te worden. Ook vind ik dat de gemeente eens af moet stappen met steeds de opmerking maken dat zij dit of dat gaan doen. De gemeente is een groot begrip en komt door zulke publicaties niet professioneel over. De publi caties worden door mensen naar buiten gebracht die werkzaam zijn in de gemeente Venray op het gemeentehuis. Piet Molmans, Venray Trots op Venray Enigszins verwonderd heb ik vorige week het stukje gelezen van Miel de Vries uit Amersfoort. Dat iemand uit Amersfoort over Venray gaat schrijven! Ik veron derstel dat de schrijver zijn roots in Rooij heeft liggen. De passage over het gehucht Lull sprak mij met name erg aan. Als geboren Lullenaar heb ik me altijd afge vraagd waarom deze naam uit het plaatsnamenregister van Venray is verdwenen. Uit mijn jeugd, ik woonde 23 jaren in Lull, herinner ik me nog goed dat, komend van uit Venray, vlak achter het Antho- niuskapelletje een plaatsnaam bord Lull stond. Komend vanuit Oostrum stond het bord vlak voor de afslag Spurkterdijk. Met de komst van het viaduct over de Stationsweg zijn de borden echter verdwenen. Heel jammer, want het waren inderdaad blikvangers. De gemeente Venray kan de gemiste kans, om Venray nog meer in de publiciteit te brengen, natuurlijk goedmaken door alsnog de plaats naamborden Lull weer terug te plaatsen op de Stationsweg, ter hoogte van St. Anthoniusveld. His torisch gezien zou de naam van de wijk Anthoniusveld plaats moeten maken voor Lull. Als de gemeente dan toch bezig is met het verande ren van plaatsnamen dan zouden ook de ondernemers van Venray eens moeten overwegen om histo rische namen weer in ere te her stellen. Enkele voorbeelden waar veel Venrayenaren zich in kunnen vinden: De Rooijerie zou veran derd kunnen worden in 't Aid Raodhuus. Dierenkliniek De Oude Melkfabriek kennen de meesten als De Aide Melkfebriek. En zo zijn er waarschijnlijk nog meer voor beelden te noemen. Ligt hier mis schien een taak voor het Lokaal Historisch Platform Venray? Jac Haegens uit Leunen Evenementen op kalender begin januari verschijnt voor de tweede keer het boekje 'fraay wonen, werken, winkelen, uit gaan'. Deze uitgave bevat onder andere ook een evenementenka lender voor de gemeente Venray. Inmiddels heeft de redactie van dit boekje, met medewerking van de VW en de gemeente Venray, al een groot aantal evenementen geïnventariseerd. Om een zo volle dig mogelijke lijst te krijgen, kun nen organisaties hun evenement voor 2008 mailen naar info@van- denmunckltof.nl. Aanmeldingen die voor 29 november binnenko men worden in het boekje opge nomen. Zware mishandeling De politie heeft zaterdagmorgen bij discotheek Zenith in Oostrum een 23-jarige man uit Venray aange houden op verdenking van zware mishandeling. De man zou een fles hebben gegooid in de richting van een beveiligingsmedewerker. De man had eerder die avond zonder enige aanleiding andere bezoekers lastiggevallen. Hierdoor was er een vechtpartij ontstaan waarbij de man gewond was geraakt. De politie heeft de man overgebracht naar het ziekenhuis om de wond te laten hechten voordat hij naar het politiebureau werd gebracht. De man is voor nader onderzoek in verzekering gesteld. Donderdag 29 november 2007 - Pagina 9 L "Help, we zoeken wagenbouwers" i 7 redenen om De Paddestoelerij nu te bezoeken: heerlijke gerechten op basis van paddestoelen expositie "mycologie, gastronomie en kunst" tot 14 maart 2008 S zondag 2 december geopend van 10.00 tot 17.00 uur V rondleidingen cadeaubonnen bijzondere geschenken voor de feestdagen kerstpakketten en relatiegeschenken op maat samengesteld De Paddestoelerij is uniek. Ontdek het zelf. Openingstijden maandag t/m vrijdag 10.00-17.00 uur en iedere eerste zondag van de maand Horsterweg 80 5791 NG Horst 077 3661708 depaddestoeierij@primechamp.com www.depaddestoelerij.com Bij het lezen van deze column kan ik u bijna horen denken. "Positief egocentrisme, hoe kan egocentrisme nou positief zijn?" Wanneer dit mede gebruikt wordt voor de ander! Vaak lopen mensen met vragen rond hoe ze een zo goed mogelijke part ner, ouder, zoon of dochter, vriend(in) of werknemer kunnen zijn. De vraag hoe ze zich beter dan wel gelukkiger kunnen gaan voelen in hun rol. Velen richten zich vooral op de ander waardoor ze later er achterko men dat ze steeds verder van zichzelf af zijn komen te staan. Een gemis van optimaal geluk of het gevoel van incompleet zijn kan het gevolg zijn van een dergelijke levenshouding met emotionele- en/of fysieke klachten tot gevolg. Het gericht zijn op de ander zonder datje regelma tig stilstaat of je gedrag /houding in overeenstemming is met je eigen verlangens en doelen, kan je energiepeil en geluksgevoel behoorlijk naar' beneden halen. Alleen door "bij te tanken" komt je energieniveau weer op peil en kan je er weer met volle energie tegenaan. Hoe kan je, wanneer je iemand bent die veel rekening houdt met de ander, bang bent de ander te kwetsen, toch op jezelf gericht zijn zonder het hebben van een schuldgevoel? Dit kan door je bewust te worden van wat voor resultaat het kan hebben, wanneer je volledig eerlijk bent naar de ander en naar' jezelf toe. De eerste stap hierbij is het vergoten van zelfinzicht, door middel van het kermen van je eigen verlangens, doelen en grenzen. Iedere vorm waarbij het persoonlijke bewustzijn vergroot wordt kan hieraan een positieve bijdrage leveren, bijvoorbeeld dmv. coaching, counselling en/of sport etc. Ook verandering van je beeldvor ming ten opzichte van geven is hierbij van groot belang. Is het niet eerlijker tegenover de ander wanneer je eerlijk bent in plaats van iets doen voor de ander zonder datje daar' persoonlijk achterstaat? Geef je de ander niet veel meer door je war e zelf te laten zien, in plaats van een persoon zoals jij denkt dat de ander graag zou willen zien? Wanneer tijdens het vliegen in geval van een noodgeval de cabinedmk wegvalt, zul je eerst zelf een zuurstofmasker op moeten zetten alvorens iets voor de ander te kunnen betekenen. Wellicht kunnen we dit als een symbool zien. Een goede/ gezonde relatie is gebaseerd op wederzijds respect. Neem in een dergelijke relatie jezelf als vertr ekpunt met als doel iets voor de ander te kunnen betekenen. Jamara Buytendijk is counsellor/coach bij inZichtadvies in Venray (www.inzichtadvies.nl). Maandelijks schrijft ze over onderwerpen uit de praktijk. Voor reacties en/of vragen: jamara@inzichtadvies.nl

Peel en Maas | 2007 | | pagina 8