Venray wil meer jongeren laten sporten Koorleden gehuldigd f, Nieuwe treinen op Maaslijn Sneller hulp voor probleemdrinkers Plan voor 'bouledrome' in Vlakwater O OMEGA Jobse nieuwe commandant Nog geen camera's in winkelcentrum Fakkeltocht TIMES TO MOVE JEWELS TO LOVE V6RLIND€N JUWGUGR Thuiszorg nodig? Bel 0478-526262 PEEL EN MAAS Donderdag 29 november 2007 - Pagina 7 Buitenschools sporten onder deskundige begeleiding Een van de doelen in de nota 'Sporten en bewegen in Ven ray 2008-2011' is het stimule ren van het sporten door jon geren. De gemeente wil samen met sportverenigingen, scho len, kinderopvang en de buurt het sporten buiten schooltijd - onder deskundige begelei ding - mogelijk maken. Omdat sportverenigingen vaak onvoldoende begeleiding kunnen bieden in de naschoolse uren, wil de gemeente gebruikmaken van Cios-studenten. Venray hoopt tevens aan te haken bij het pro vinciale sportbeleid. De provincie Limburg wil over tien jaar vijftig grote sport- en cultuurcomplexen hebben. Waar jongeren en volwas senen de hele dag door tientallen takken van sport kunnen beoefe nen. Voor deze zogeheten sport- carrousel moeten driehonderd professionele sport- en spelleiders worden aangetrokken. Zij werken een deel van de dag in het onder wijs en daarna in de naschoolse opvang, in buurtcentra of bij sportverenigingen. Venray wil deze kansen volop benutten. De provincie hoopt sport een extra stimulans te geven omdat uit onderzoek blijkt dat Limbur gers gemiddeld minder bewegen. Daarnaast blijft in veel Limburgse regio's de gezondheid achter bij het Nederlands gemiddelde. De provincie heeft daarom een ambi tieus plan gelanceerd zodat veel meer Limburgers gaan sporten en bewegen. Bestaande Venrayse initiatieven zoals de jeugdsport kennismakingsdagen en het sport- project van basisschool De Flie- refluit sluiten goed aan bij het sportbeleid. Het Flierefluit-project is recent gestart in samenwer king met de verenigingen Manual, Rooyse VK, Badmintonclub Venray, Jumpers'76 en Red Stars. Naast de gemeente geeft ook de provincie subsidie. Kinderen uit de wijk Brukske kunnen zo sporten na schooltijd en ze maken voor een langere periode kennis met één sport. Het schooljaar is in vijf blokken verdeeld, waarbij elke sportver eniging een blok voor zijn reke ning neemt. Naast jongeren zijn ook mensen met een beperking, geestelijk of fysiek, een doelgroep. Deelname aan sport is voor hen vaak lastig. Er zijn al enkele initia tieven zoals het G-voetbal en judo bij sportinstituut Verhagen. Ven ray neemt deel aan het landelijke project 'Iedereen kan sporten'. Waarbij jongeren met een beper king worden gestimuleerd te gaan sporten. De gemeente vindt sport een ideale activiteit om volop aan de samenleving mee te doen Ook wil de gemeente verenigin gen prikkelen om meer werk te maken van gehandicaptensport. Bijvoorbeeld in de vorm van extra subsidie. In de praktijk blijkt dat de begeleiding van sporters met een beperking vaak een pro bleem is. De begeleiding is inten sief waardoor er nauwelijks vol doende vrijwilligers voorhanden zijn. In Venray komt een lokaal jeugdsportfonds. Uit onderzoek blijkt dat wegens geldgebrek ouders hun kinderen niet laten sporten bij een vereniging. Lan delijk en provinciaal is er al een jeugdsportfonds. Het past in het streven om zoveel mogelijk bur gers actief te laten sporten, daar horen ook gezinnen met lagere inkomens bij. De gemeente wil de huidige subsidieregeling veranderen. Sinds jaar en dag krijgen de sportclubs een vast bedrag per jeugdlid.Toch levert dit weinig prikkels op voor extra inspanningen om meer jon geren, allochtonen of gehandicap ten als lid te werven en te behou den. In de nieuwe subsidieregels komen hiervoor extra beloningen. Zowel voor de ledengroei bij deze doelgroepen als voor activiteiten die georganiseerd worden. Koorleden van dames- en herenkoor St.-Petrus' Banden hebben ervoor gezorgd dat twee leden tijdens het jaarlijkse St. Caecilliafeest zijn gedecoreerd. Leen van Osch kreeg voor haar 25 jaar durende inzet door voorzitter deken Smeets de zilveren medaille met oorkonde opgespeld. Ze was achttien jaar lid van het kerkkoor in Ysselsteyn en zeven jaar bij kerkkoor St.-Petrus' Banden. De gouden medaille met oorkonde voor veertig jaar inzet was voor organist Jack Gardeniers. Hij is als koorknaap in 1957 begonnen bij het kerk- en schoolkoor van hetTitus Brands- malyceum in Oss. Op de leeftijd van vijftien jaar startte hij met het bespelen van het kerk orgel. Sinds 1990 is het als vaste organist aan de St.-Petrus' Bandenparochie verbonden. Vanaf deze maand start Veo- lia Transport in Limburg met de instroom van zestien gloed nieuwe passagierstreinen die worden ingezet op het diesel- spoor Nijmegen-Roermond, dat loopt door de provincies Limburg, Noord-Brabant en de KAN-regio. Sinds december 2006 verzorgt Veolia het openbaar vervoer in de hele provincie Limburg met trein, bus en regiotaxi. De trein maakt onderdeel uit van het zogehe ten 'visgraatmodel'. Met de trein als hoofdader en de bussen en regiotaxi's als aan- en afvoerende lijnen. De treinen vervangen het oude materieel dat sinds de start van Veolia in Limburg door uitval regelmatig voor overlast zorgde. Met de komst van de nieuwe treinen is dit verleden tijd en kan Veolia Transport de beloften die bij de start vorig jaar gedaan zijn volledig waarmaken. Nieuwe trei nen, alle dagen van de week een halfuurdienst op de hele lijn Nij- megen-Venlo-Roermond. En van maandag tot en met vrijdag een 15 minutendienst op het traject Venray-Nijmegen. Doordat de trei nen een hogere snelheid kunnen bereiken, wordt een betrouwbare dienstregeling geboden. De trei nen sluiten in Nijmegen aan op de treinen richting Arhem en Den Bosch en in Venlo op de richting Duitsland en Eindhoven. In Venray, Blerick, Reuver en Roermond kun nen reizigers direct overstappen op de aansluitende buslijnen naar omliggende dorpen. Veolia Trans port bestelde de tien tweedelige en zes driedelige dieseltreinstellen van het type GTW bij het Zwitser se bedrijf Stadler. Stadler heeft het GTW ontwerp dusdanig aangepast, dat de treinen als een van de eerste treinen in Nederland aan de stren ge Europese botsveiligheidseisen voldoen. De treinen zijn goed toe gankelijk voor reizigers met een functiebeperking en zijn uitgerust met een intern videobeveiligings systeem. Een gesloten toiletsy steem, toegankelijk voor rninder- validen, een eersteklasruimte met 220 volt aansluiting. Automatische reisinformatie op TFT-schermen is eveneens voorzien. Door de speci ale bakconstructie bieden de trein stellen veel zitplaatsen.Airco in de zomer en goede verwarming in de winter zorgen voor extra comfort voor de reizigers. De treinstellen bieden tevens plaats aan twee rol stoelen en zes fietsen en zijn, even als de bussen in Limburg, uitgerust in de huisstijl. Op de buitenkant van de treinen zijn silhouetten van bekende personen uit de regio afgebeeld. Zo is er een Connie Pal- men-, een Pierre Cnoops- en een Willem Nijholt-trein. De treinen van Veolia op de Heuvellandlijn van Maastricht naar Kerkrade wor den vanaf medio 2008 vervangen. Veolia Transport bestelde voor dit traject acht elektrische treinstel len. Bedreiging De politie heeft maandagmid dag een 6l-jarige man uit Venray aangehouden op verdenking van bedreiging en belediging van zijn 59-jarige echtgenote. Na een mel ding dat de verdachte zijn vrouw beledigde namen agenten pools hoogte. Toen ze arriveerden bleek dat hij haar bedreigde en dat hij onder invloed van alcohol was. De man is aangehouden en werd voor verder onderzoek in verzeke ring gesteld. De verslavingspreventieafdelin gen van de Mondriaan Zorggroep en de GGZ Noord-en Midden- Limburg zijn onlangs gestart met een nieuw preventieprogramma om problematisch gebruik van alcohol in de eerste lijns gezond heidszorg (huisartspraktijken, psy chologen, maatschappelijk werk) en algemene ziekenhuizen eerder te signaleren én bespreekbaar te maken. Professionals in de eerste lijn worden geschoold en getraind in screeningsmethodes en het aanbieden van kortdurende inter venties. Het drinken van alcohol is cul tureel en sociaal-economisch in onze samenleving geworteld. Bijna iedereen in Nederland, zo'n 85% van de volwassen bevolking, drinkt alcohol. Voor de meeste, gezonde volwassenen leidt ver standig of matig gebruik van alco hol ook niet tot gezondheidsri sico's, en voor de meeste oudere drinkers kan een zeer licht gebruik van alcohol zelfs stimulerend zijn voor de gezondheid. Toch heeft alcohol ook een andere kant, een mindere plezierige. Teveel alcohol drinken heeft schadelijke gevol gen. Nederland heeft een veel te hoog percentage probleemdrin kers: geschat wordt zo'n tien pro cent van de volwassen bevolking. Mensen zijn probleemdrinker als zij drinken boven een bepaalde drempelwaarde en bovendien problemen ondervinden door hun alcoholgebruik. Onderzoek wijst uit dat problematisch alcoholge bruik onvoldoende wordt onder kend. In een gemiddelde huisart senpraktijk van 2.350 patiënten zijn bijvoorbeeld ongeveer 200 probleemdrinkers te verwach ten. Hiervan wordt echter slechts 10 tot 30% ook daadwerkelijk in de praktijk herkend. Ook de spoedeisende hulpafdelingen van algemene ziekenhuizen zien zich steeds vaker geconfronteerd met overmatige drinkers. Uit recent landelijk onderzoek blijkt dat het aantal alcoholvergiftigingen dat Spoedeisende Hulp-afdelingen van ziekenhuizen hebben behandeld, in de periode 2000-2005 meer dan verdubbeld is. In deze peri ode zijn jaarlijks gemiddeld 1.800 slachtoffers van een acute alco holvergiftiging behandeld op een Spoed Eisende Hulp (SEH)-afde- De commandant van het zoge heten commando Luchtdoelartil lerie, kolonel Leo Beulen, heeft dinsdag zijn functie overgedragen aan zijn opvolger, kolonel Laurens Jobse. Deze militaire ceremonie vond plaats op Luchtmachtbasis De Peel in Vredepeel, waar sinds een aantal weken het commando Luchtdoelartillerie is gevestigd. Daar wordt samen met de Groep Geleide Wapens van het comman do Luchtstrijdkrachten gewerkt aan een gezamenlijke, grondge bonden luchtverdedigingsorgani satie. Het commando Luchtdoelar tillerie (CoLua) heeft als kerntaak de grondtroepen te beveiligen tegen luchtaanvallen op lage en zeer lage hoogte. Dat gebeurt met ling van een ziekenhuis. Vooral bij kinderen en jongeren zijn enorme stijgingen waarneembaar. Bij kin deren tussen de 10 en 15 jaar is sprake van een verzesvoudiging in de periode 2000-2005 en bij 15-19 jarigen is de zorgwekkende stij ging meer dan 160 procent. Pro bleemdrinkers hebben veel baat bij een kortdurende interventie; een adviesgesprek of een kortdu rend motiverend gesprek. Vaak is een dergelijke kortdurende inter ventie nét het juiste zetje in de goede richting. Eén op de acht probleemdrinkers verandert na een kortdurende interventie daad werkelijk zijn gedrag. de Stinger manpads ('Man Porta ble Air Defense System'), de Stin ger Light (op de Mercedes-Benz terreinwagen) en Stinger Medi um (op de Fennek). Daarnaast beschikt CoLua over een moderne radar- en operatiecentrum. Bin nenkort wordt de capaciteit uit gebreid met de zogeheten 'short range air defense'- lanceerinrich- tingen. Het CoLua is naast een parate eenheid ook de opleidings eenheid voor het eigen personeel. Een andere taak van het CoLua is het leveren van een bijdrage aan vredesmissies in het buitenland. Het commando Luchtdoelartille rie bestaat uit ongeveer 560 men sen en is per oktober 2007 vanuit de Prins Mauritskazerne in Ede verhuisd naar De Peel. Regelbare verlichting in centrum De nieuwe straatverlichting in het winkelcentrum kan hoger of lager gezet worden. Bij calamiteiten of een crisissi tuatie kan de lichtsterkte voor het gehele winkelgebied wor den opgevoerd tot 120 procent van de normale sterkte. De politie en brandweer hebben hier in andere plaatsen al goede ervaringen mee. Tijdens sfeereve nementen of bij het gebruik van kerstverlichting hoeft de openba re verlichting minder prominent aanwezig te zijn. Het kan tot 80 procent van de lichtsterkte wor den teruggedraaid. Bij de herin richting van het winkelcentrum worden ondergrondse elektro technische voorzieningen aange legd. Bij grootschalige evenemen ten zoals carnaval, kermis, markt en winterfestival is het vaak een wirwar van bovengrondse kabels en aggregaten. Bij het openbreken worden ondergrondse buizen en putten aangelegd in het Hense- niusplein en Schouwburgplein. De evenementenkasten worden verplaatst en aan het zicht ont trokken. Op de Grote Markt wordt de evenementenkast gevoed door bovengrondse kabels die nu via de onderdoorgang bij café 't Upke naar het aggregaat op het Mgr. Goumansplein lopen. Ook hier komen ondergrondse putten en buizen waarin alle kabels en lei dingen verdwijnen. Het ophangen van de kerstverlichting boven de straten in november en december gebeurt nu nog op een ouderwet se manier. Met het aanbrengen van de nieuwe openbare verlichting, komen er tevens voorzieningen zodat de sfeerverlichting snel en veilig bevestigd kan worden. De aanstraalverlichting van de Grote Markt en Grote Kerk voldoet niet meer aan de eisen van deze tijd en de apparatuur zal worden vervan gen. Tbs voor pyromaan De 21-jarige Venraynaar, die een reeks van brandstichtingen in de wijk Desselke heeft gepleegd, is door de rechtbank in Roermond veroordeeld tot tbs en een voor waardelijke celstraf van twee jaar. Psychiatrisch onderzoek heeft uit gewezen dat de man verminderd toerekeningsvatbaar is. De pyro maan stichtte tussen augustus 2005 en oktober 2006 dertig bran den. Acht woningen, zes auto's en verder heggen, kliko's en brieven bussen zijn in die periode door de Venraynaar in brand gestoken. De schade loopt in de tiendui zenden euro's. De branden in de wijk Noord-West vonden 's nachts plaats en soms op meerdere loca ties tegelijk. Woningen, auto's en andere materiële zaken waren het doelwit van de 21-jarige Venray naar die in de wijk woont waar hij de branden heeft gesticht. De man kon worden aangehouden door intensief rechercheonderzoek en getuigenverklaringen van wijkbe woners. Poederbrief Medewerkers van de postka mer van gevangenis Maashegge in Overloon ontdekten maandag middag een poederbrief. Direct werd alarm geslagen en de hulp ingeroepen van diverse hulpdien sten. De twee medewerkers wer den geïsoleerd in de postkamer in afwachting van een speciaal gas- pakkenteam van de brandweer uit Boxmeer. De brief werd door hen veiliggesteld en door een motor rijder van de politie overgebracht naar een speciaal onderzoeksin stituut. De medewerkers lieten hun kleren achter om eventuele besmetting met anderen te voor komen. Na een paar uur mochten ze na een douche naar huis. De afdeling waaronder de postkamer valt werd in afwachting van de uitslag van het onderzoek afge sloten. De gevangenen hebben volgens de politie geen hinder of gevaar gelopen. Uit onderzoek is volgens de politie gebleken dat de brief vermoedelijk was gevuld met poedersuiker. Alle betrokke nen zijn daarvan inmiddels op de hoogte gebracht. De technische recherche van de politie gaat de enveloppe nog nader onderzoe ken op sporen die kunnen leiden naar de dader. Jeu-de-boulesvereniging JBC Venray 80 wil in Venray een overdekte accommodatie voor de petanquesport. Een werk groep onderzoekt momenteel samen met de gemeente Ven ray de mogelijkheid voor een 'bouledrome' in Vlakwater. In de gemeente Venray bedrij ven ruim vierhonderd mensen deze tak van sport. Het is vooral een vrijetijdsbesteding voor oude ren. De meeste spelers zijn actief in de dorpen bij de ouderenver eniging KBO of ze spelen in klei nere clubs of groepen. JBC Venray 80 is de enige Venrayse vereniging die is aangesloten bij de Neder landse Jeu de Boules Bond. De NJBB is met 18.000 leden een van de snelst groeiende sportbonden. JBC Venray 80 telt momenteel 35 leden. De vereniging kan in januari weer tien nieuwe leden verwelkomen. Vooral door de ver grijzing stijgt de petanquesport in populariteit. De gemeente Venray speelt hierop in en heeft al in veel dorpen en wijken buitenbanen aangelegd. Maar er is een stijgende behoef- Er komen voorlopig geen bewakingscamera's in het Ven rayse winkelcentrum. Tijdens de werkzaamheden voor het project 'Centrum op de schop' worden er wel alvast mantel buizen aangelegd. Indien van wege de openbare orde en vei ligheid de camera's later toch gewenst zijn, dan kunnen ze eenvoudig geplaatst worden. De gemeente vindt het op dit moment nog niet nodig. In steeds meer winkelgebieden verschijnen de zogeheten funca- mera's. Deze camera's zijn gericht op een horecaplein of op terras sen. Thuis via internet kunnen de beelden bekeken worden en zo ontstaat er een indruk van de sfeer op het plein. "Het kan een De actiegroep Stop Dier proeven houdt op zaterdag 8 december een fakkeltocht om te protesteren tegen het pro ject Sciencelink in Venray. De gemeente Venray plant het prestigieuze project Science link langs de snelweg A73. Het gaat ruimte bieden aan verschillende bedrijven die zich met proefdieronderzoek bezighouden. Het prijskaartje voor dit pro ject bedraagt 60 miljoen euro. Vele dieren zoals honden, konij nen, muizen en ratten gaan hier volgens de actievoerders elke dag een gruwelijke dood vinden. Proefdierfokkerij Harlan uit Horst gaat de dieren leveren en wil er ook zelf dierproeven uitvoeren. Vervanging, vermindering en ver fijning zijn de drie steekwoorden te om ook gedurende de herfst- en wintermaanden te kunnen door spelen. In plaatsen als Asten, Cuijk en Nijmegen zijn al binnenaccom- modaties voor petanque. Terwijl Venlo vergevorderde plannen heeft. Een 'bouledrome' is actueel omdat de accommodatie van JBC Venray 80 aan de Kempweg, ach ter het gebouw van Jong Neder land, niet meer voldoet. Er liggen weliswaar uitstekende jeu-de- boulesbanen maar de noodzake lijke randvoorwaarden ontbreken. De vereniging beschikt niet over verlichting, toiletten, kantine, opbergplaats voor materialen en er zijn ook geen banken. Er is alleen een provisorische schuilhut die ook nog regelmatig doelwit is van vernielingen door een groep hangjongeren. De vereniging kan gebruik maken van de toiletten in de Perdstal, het gebouw van harmonie Euterpe. JBC Venray 80 speelt regelmatig tegen andere verenigingen. Het bestuur vindt dat het de spelers van de bezoe kende club niet op een passende en representatieve wijze ontvan gen kunnen worden. uitnodiging zijn om het plein te bezoeken", denkt de gemeente, die eraan toevoegt dat dit geen gemeentelijke taak is. "Maar het kan wel een enorme naamsbe kendheid en aanzuigende werking betekenen." De gemeente ziet hier een rol weggelegd voor de ondernemers vereniging of Omroep Venray. Met financiële steun uit het inno vatiefonds centrum of CAI-subsi- die is het plan te verwezenlijken. Sieb Nijssen (CDA) vroeg zich maandag in de commissie Stede lijk Beheer af of de privacy van de burgers hiermee niet in het geding is. Volgens wethouder Van der Broeck (CDA) is dit niet het geval omdat de beelden niet wor den opgeslagen. Bij bewakingsca mera's gebeurt dit wel. van het Nederlandse proefdierbe- leid. Een nieuw proefdiercentrum in Venray past absoluut niet in dit beleid, vindt Stop Dierproeven. In Nederland worden nog steeds jaarlijks 612.000 dieren gebruikt voor experimenten.Tevens vinden nog eens 650.000 speciaal voor de proefdierindustrie gefokte dieren de dood. Om de gemeente Venray en dit project een halt toe te roepen wordt er op zaterdag 8 december om 16.00 uur vanaf het Henseni- usplein een fakkeltocht gehou den. Vanaf 14.00 uur is men op het plein welkom. Er wordt dan meer informatie verstrekt en er zijn sprekers. Ook kan men genie ten van hapjes en chocolademelk. Voor meer informatie kan men kijken op www.stopdierproeven. org. horloges 15% KORTING huishoudelijke, persoonlijke en gespecialiseerde verzorging verpleging vrijwillige thuishulp zorgboerderij hulp op afroep dagvoorziening consultatie voor senioren zorg tv www.thuiszorgnoordlimburg.nl tot 1 januari 2008 GROTE MARKT 7 VENRAY

Peel en Maas | 2007 | | pagina 6