Bijstandsuitkeringen stopgezet Jubilarissen Venray's Mannenkoor gehuldigd 8 Uitstel sluitingsuur horeca Venray Historisch karakter Grote Markt en Henseniusplein Stimulans voor topcultuur MA Gunhoek Laat u inspireren ook voor üw tuin door onze keukens en badkamers PEEL EN MAAS Donderdag 29 november 2007 - Pagina 5 Sociale recherche verricht onrechtmatige huisbezoeken De gemeente Venray heeft vorig jaar vijftien bijstands uitkeringen beëindigd. Dat gebeurde na inschakeling van het bureau Soza Xpert dat 486 uitkeringen onder zocht op fraude. Bij nog eens tien bijstandsontvangers is de hoogte van de uitkering ver laagd. Deze actie leverde de gemeente 88.500 euro op. De gemeente is wel op de vingers getikt door de Centrale Raad van Beroep die oordeelde dat de huisbezoeken onrechtma tig zijn. Voor opsporing maakt de gemeente sinds 2004 gebruik van de Sociale recherche Limburg Noord die is ondergebracht bij de gemeente Venlo. De sociale recherche verricht huisbezoeken en wordt ingeschakeld bij inge wikkelde onderzoeken. Bij huisbe zoeken is de gemeente in de fout gegaan en is hiervoor op de vin gers getikt door de Centrale Raad van Beroep. Tot voor kort bleken de huisbezoeken zelfs onrechtma tig te zijn. De SP heeft de afgelo pen maanden aan de bel getrok ken en een meldpunt geopend. De partij spreekt van intimidatie en onheuse bejegening. De gemeen te moet nu eerst de regeling rond huisbezoeken beter en duidelij ker op papier zetten. De rol van de sociale recherche wordt ook onder de loep genomen. Het is de vraag of de gemeente in de huidi ge vorm nog wel doorgaat met de sociale recherche. De gemeente ontving in 2005 een subsidie van 45.000 euro uit de stimulerings regeling 'hoogwaardig handha ven'. De gehele 'opschoningsactie' kostte de gemeente ruim 65.000 euro. Het ingehuurde bureau Soza Xpert stelde klantprofielen op en maakte gebruik van een digitaal fraudekompas. Met een scorekaart werden de meest fraudegevoelige uitkeringen in beeld gebracht. Het gehele bestand is gescreend met uitzondering van de 65-plussers en mensen die in een inrichting verblijven. In eerste instantie waren acht tien uitkeringen beëindigd. Drie bijstandsontvangers hebben later alsnog aan de inlichtingenplicht voldaan waarna de uitkering weer hersteld is. Van de vijftien gestopte uitkeringen zijn er vijf beëindigd vanwege de woonsitu atie. Vier cliënten verzuimden de juiste inlichtingen te verstrekken. Via de Rijksdienst voor het Weg verkeer is een auto opgespoord waarna de uitkering van de bezit ter is gestopt. Drie bijstandsont vangers bleken aan het werk te zijn. Voor twee beëindigingen is geen reden opgegeven. Bij tien bij standsontvangers is de hoogte van de uitkering verlaagd en er zijn drie aanvragen op voorhand afge wezen. De gemeente verwacht door gebruik van de scorekaart nog meer onterechte uitkeringen te kunnen opsporen en stopzet ten. De medewerkers moeten ook meer 'fraude alert' zijn, zodat de fraudeurs zo vroeg mogelijk wor den betrapt. Dat voorkomt later hoge terugvorderingen en allerlei maatregelen. Bij de helft van de uitkeringen blijkt een verhoogd risico op frau de te bestaan. Deze cliënten moe ten voortaan minstens een keer per jaar een heronderzoek krijgen. Voor 1 januari 2008 wordt er in samenwerking met het UWV en CWI een digitaal klantendossier ingevoerd. Het 'hoogwaardig handha ven' met de inzet van de sociale recherche leverde de gemeente in 2004 een besparing van 300.000 euro op de uitkeringsgelden op. In 2005 liep het bedrag op tot 555.000 euro. Maar terugvorde ring blijkt niet altijd mogelijk. De gemeente heeft dit jaar 67.000 euro moeten afboeken omdat twee grote vorderingen oninbaar bleken te zijn. De gemeente Venray start begin volgend jaar met een geleidelijke afschaffing van de rechtmatig heidsformulieren, de zogeheten rof'jes. Dit zijn formulieren waar op wijzigingen kunnen worden vermeld en die maandelijks moe ten worden ingeleverd. De uitbe taling van de uitkering vindt pas plaats na inlevering van dit formu lier. De afschaffing geldt in eerste instantie alleen voor 65-plussers. De gemeente overweegt de bij standsuitkeringen voor 65-plus sers uit te besteden aan de Sociale Verzekeringsbank. In partycentrum de Witte Hoeve in Venray vond afge lopen zaterdag weer de jaar lijkse Cecilia feestavond plaats voor de leden en partners van het Venray's Mannenkoor. De ledenopkomst was weer groot, want talrijke leden, partners en familie namen deel aan dit feest. De avond startte met de huldiging voor de jubilerende leden. Dit jaar stonden de vol gende leden in het zonnetje: Hub Willems (foto links) was 12,5 jaar lid en Wim Smits werd gehuldigd vanwege zijn 50-jarig jubileum. De jubilarissen werden uitge breid toegesproken door voor zitter Theo Janssen en de VMK- beschermheer Jos Waals. Daarbij werden naast de bloemen, ook de traditionele jubileumtegel en -bord uitgereikt en de gouden VMK-speld met briljant. In de huldigingsrede gingen zij onder andere in op de verdiensten van de leden voor het koor en hun trouwe opkomst, gelardeerd met enkele humoristische wapenfei ten. De vertegenwoordiger van het KNZV-Limburg, de heer Will Selen, sprak de jubilarissen en de aanwezigen toe en reikte het bondsspeldje en de oorkonde uit aan Wim Smits. Hierna vond een uitgebreide receptie plaats door de aanwezigen en bracht het koor de jubilarissen nog een korte serenade. De avond verliep voorts geheel conform het thema: Spanje. Good-old Guido Liebrand praatte op een soepele wijze de avond aan elkaar. De prachtig in Spaanse stijl en met veel attribu ten en decors versierde zaal was de ambiance van een bijzondere sfeer. Een bekend keyboardspe ler verzorgde livemuziek, terwijl een originele Spaanse dansgroep de aanwezigen erg enthousiast maakten. Uiteraard werden nog de nodige acts ten tonele gevoerd door onder andere de eigen VMK- groepjes GZN,VET, en de Plekkers, terwijl ook de goedheiligman en passant de Witte Hoeve aandeed. Hij vroeg weer diverse leden bij zich, waarbij men kon aanhoren welk goed en kwaad is geschied het afgelopen jaar. Tijdens de gehele avond werden koude en warme tapashapjes geserveerd en er waren natuurlijk Spaanse drank jes. Onderhoudend was wederom de fotoquiz, waarbij men baby- en kinderfoto's van vijftien leden moest herkennen, iets wat geen gemakkelijke opgave was. De feestcommissie had het onderste uit de kan gehaald om de aanwezi gen op een zo fijn mogelijke wijze te laten verpozen. Tegen twee uur togen de laatste aanwezigen zeer tevreden huiswaarts met enkele leuke presentjes, receptenboekjes, mandarijntjes en vakantiebrochu res op zak. De leden kijken nu al nieuwsgierig uit naar het thema voor 2008. Overigens zijn de laat ste maanden van het jaar erg druk voor de mannenkoorleden: sfeer volle eindejaarsconcerten met het bekende Guido's orchestra in de Venrayse schouwburg staan gepland voor 22 en 23 december. Kaarten zijn nog beperkt verkrijg baar. Begin november traden weer vier nieuwe jonge leden toe tot het koor. Tijdelijk wordt nu de mogelijkheid geboden om toe te treden tot het koor, waarvoor de maximale leeftijdsgrens van 40 jaar is verhoogd naar 50 jaar. Horecaondernemers en gemeente opnieuw aan tafel De invoering van een vast sluitingsuur voor de horeca is uitgesteld. Onder druk van de politiek haalde burgemeester Waals maandag in de commis sie Stedelijk Beheer het voor stel terug. Waals gaat eerst met de horecaondernemers aan tafel zitten om alsnog op één lijn te komen. Het college wil in het weekeinde het sluitings uur van 3.30 uur invoeren. De horecabedrijven hebben het liefst dat er helemaal niet getornd wordt aan de vrije openingstijden. Mocht de gemeenteraad dit toch besluiten dan moet het slui tingsuur niet vroeger zijn dan 4.30 uur, vinden de kroegbazen. Boven dien mag er geen uitzondering komen voor discotheek Zenith. Op 18 december zou de gemeen teraad een besluit nemen. Dit gaat nu niet door. Politie en gemeente pleiten voor herinvoering vanwe ge de overlast en criminaliteit in de vroege ochtenduren. Met een vast sluitingsuur zou er tevens een einde komen aan het horecatoe- risme dat Venray onveilig maakt. Afgelopen maanden vonden er twee gesprekken plaats tussen de horeca, gemeente en politie. De horeca vindt dat de politie harder moet optreden tegen de misstan den in een paar kroegen. De ande re horecaondernemers mogen hiervan niet de dupe worden, vin den ze. Ondanks de felle kritiek hield het college voet bij stuk. Het sluitingsuur wordt 3-30 uur zoals Waals dat begin dit jaar al aan kondigde. Twee weken geleden kreeg Waals tweeduizend handte keningen van protesterende café bezoekers overhandigd. De poli tiek twijfelt. Het is zeer de vraag of er een meerderheid is voor de invoering van een sluitingsuur. De PvdA, de tweede grootste coalitie partij, liet onlangs weten tegen stander te zijn. Henk Bisschops (PvdA) vindt dat er onvoldoende overleg is geweest over het tijd stip. De PvdA'er deed een oproep om meer tijd te nemen. "Ga eerst met de horeca aan tafel zitten en probeer er samen uit te komen." Ingeborg de Barbanson (WD) meent dat er te weinig naar de horeca is geluisterd. "Het gaat om hun boterham. Er is niets met de ideeën van de horeca gedaan." De WD pleit voor het inzetten van particuliere beveiligingsbureaus en bewakingscamera's. Meerdere partijen vinden het een vreemde zaak dat Zenith al een ontheffing op zak heeft. De politiek is van oordeel dat alle horeca over één kam geschoren moet worden. Samenwerking en WD wijzen erop dat in 2001 de vrije sluitings tijden juist zijn ingevoerd om de overlast tegen te gaan. "Hetzelfde argument wordt nu opnieuw gebruikt om het dorp rustiger te krijgen", zei Gerrit Verkoeijen (Samenwerking) die ook vindt dat er te weinig gesproken is met de ondernemers. Sieb Nijssen (CDA) betreurt het dat er geen overeen stemming is bereikt met de hore ca. "Er ligt nu helaas een voorstel dat geen draagvlak heeft." Burgemeester Waals zegt dat het uitgaanspatroon in de afgelopen zes jaar is veranderd. In 2001 was het 'indrinken' nog niet zo inge burgerd. "Tegenwoordig gaan ze steeds jonger en steeds later uit. Het drankgebruik is ook toegeno- men.' Waals gaf toe dat Zenith een ontheffing heeft. "Daar heeft Van Dijck bij de opstart van Zenith om gevraagd. Wij hebben hem die toe zegging schriftelijk gedaan." Waals zegt niet wakker te liggen van de kritiek vanuit de horeca. "We wis ten van tevoren dat we de handen niet op elkaar zouden krijgen. Bij die twee bijeenkomsten was er ook weinig applaus. Maar dat hoeft ook niet, daar zijn we niet voor ingehuurd." Nadat de com missieleden hun zegje hadden gedaan, besloot Waals het voorstel terug te nemen. "Ik zal opnieuw de discussie aangaan met de hore ca inclusief Zenith. Bij het aanbie den van de handtekeningen werd me al duidelijk dat de horeca niet tegen een vast sluitingsuur is. We moeten nu proberen dichter bij elkaar te komen. In januari zal ik de commissie informeren zodat de gemeenteraad in februari kan besluiten." Dodelijk ongeluk Een 58-jarige inwoner van Venray is vrijdag bij een ernstig verkeersongeval bij knooppunt Paalgraven in Oss om het leven gekomen. De man kwam met zijn auto op het kruisingsvlak van de afrit Oss-Oost en de Provincia- leweg N324 in botsing met een autoambulance met aanhanger. De bestuurder van de autoambulance kwam uit de richting Oss en wilde de rijksweg A50 op rijden rich ting Eindhoven. Deze bestuurder is met onbekende verwondingen naar het ziekenhuis gebracht. De man uit Venray was kennelijk van plan de kruising recht over te ste ken richting Grave. Zijn auto werd in de linkerflank geraakt. Hij zat bekneld in zijn voertuig en over leed ter plekke aan zijn verwon dingen. De brandweer heeft hem uit het voertuig bevrijd. Twee passagiers van de autoambulance zijn vermoedelijk lichtgewond op eigen kracht naar het ziekenhuis gegaan. bezoek onze site: www.gunhoek.nl Venray De Hoveniers mmjim Minder ruimte voor kermis en grote evenementen Bij de metamorfose van het winkelcentrum krijgen de Grote Markt en het Hensenius plein hun historische karakter terug. Het Schouwburgplein, dat het evenementenplein wordt, en de Bleek krijgen een modernere uitstraling. Kenmerkend voor de Grote Markt als horecaplein worden de bomen en de waterpomp. Op de plek van de terrassen komt natuur steen. De verharding er omheen bestaat uit bijpassende straatste nen. De verlichting komt in mas ten en monumentale panden wor den aangestraald. De vloer van het Henseniusplein bestaat eveneens uit natuursteen en straatstenen waarmee het plein een duidelijke afbakening krijgt. Er komen gro tere bomen, verlichting in masten en een prominente plek voor het Henseniusbeeld. Door de nieuwe inrichting ont staat er op de Grote Markt en het Henseniusplein minder plek voor de kermis en andere grote eve nementen. De effectieve ruimte neemt op beide pleinen af van 900 naar circa 750 vierkante meter. Daarentegen ontstaat er meer ruimte op het Schouwburgplein en in de tussenliggende straten waar de lantaarnpalen verdwij nen. De straatverlichting wordt opgehangen aan spankabels die bevestigd worden aan de gevels. Kermisattracties kunnen straks ook een plek krijgen op het nieu we plein in de Gouden Leeuw. Het Schouwburgplein wordt ruimer, van 1200 naar 1800 vier kante meter, en krijgt een moder ne uitstraling. De bomen aan de westkant (Kempweg) worden naar achteren geplaatst. Er blijft nog wel ruimte over voor fiet sers. De verlichting bestaat uit forse lichtmasten. Er komt een waterpartij en een bordes voor de schouwburg dat het evenemen tenplein versterkt. De waterpartij met fontein wordt ondergronds aangelegd zodat het bij evenemen ten kan worden afgedekt. "Net als in Weert", zegt wethouder Van der Broeck. "Er kan een vrachtwagen overheen rijden." De Bleek krijgt een verfrissende uitstraling. De lichtmasten ver dwijnen. De armaturen worden opgehangen aan kabels. Er komen gezellige verblijfhoekjes met kunst, bankjes en groen. Ook het pleintje wordt opnieuw ingericht met een kunstobject en opvallen de lichtzuilen. De nieuwe bestrating voor de Grotestraat, Schoolstraat en tus senliggende straten moet nog worden uitgezocht. De verharding wordt onderbroken door een giet ijzeren afwatering. Waar mogelijk wordt de verlichting opgehangen aan kabels maar op sommige plek ken, zoals in de Wilhelminastraat, keren de masten terug. Op enkele markante punten, zoals bij kruisin gen, worden verblijfhoekjes inge richt met een forse boom, bankjes en kunst. Vijf grote Venrayse instellingen willen cultuurplatform De gemeente maakt in het plan 'De kunst van cultuur beleid' voor het eerst onder scheid tussen top- en de breedtecultuur. Het Odapark, de Grote Kerk en het Literair Café zijn goede voorbeelden van 'topcultuur'. Ze hebben een regionale uitstraling en ze zetten bovenal Venray in een positief daglicht. Maar ook amateurverenigingen - die op een hoog niveau presteren en echte ambassadeurs voor Venray zijn - kunnen op extra stimulans en subsidie van de gemeente rekenen. Het kunst- en cultuurbeleid is dringend aan een herziening toe. De vorige nota het'Cultuurbeleids plan' dateert uit 1995. Sindsdien hebben de ontwikkelingen niet stilgestaan. Zo stond twaalf jaar geleden het Odapark nog in de kinderschoenen. Door de manifes taties met internationale kunste naars, verkreeg het Odapark van de provincie zelfs de hoge status van 'cultuurplaninstelling' Het cultuurbeleid bevat enke le vernieuwende speerpunten. Door het samengaan van 't Freu- lekeshuus met het psychiatrisch musem van het Vincent van Gogh Instituut ontstaat een unieke trek ker voor Venray. De voormalige kapel op Servaashof wordt het nieuwe onderkomen. Venray is niet rijk gezegend met professio nele beeldende kunstenaars. Het Odapark kan een rol spelen bij het aantrekken van artistieke talenten en het vestigen van ateliers. Het culturele aanbod voor de jeugd wordt uitgebreid en er moet een betere promotie komen van alles wat Venray te bieden heeft. De vijf grote Venrayse cultuur aanbieders (Odapark, kunsten centrum Jerusalem, schouwburg, museum 't Freulekeshuus en de bibliotheek) werken steeds meer samen. Dit moet leiden tot het opzetten van een cultuurplatform dat zich richt op informatie-uit wisseling en gezamenlijke cultu rele activiteiten. Opvallend is dat Venray op cul- Regiotaxi duurder in 2008 Het goedkope tarief voor de regiotaxi gaat volgend jaar in twee stappen omhoog van 0,35 naar 0,45 euro per zone. Vooral gehan dicapten maken gebruik van het gereduceerde tarief waarmee ze vijf zones kunnen reizen. Daarbo ven geldt het commerciële tarief van 7,50 euro per zone. Per 1 januari 2008 gaat de prijs omhoog van 0,35 naar 0,40 euro en op 1 juli stijgt het tarief naar 0,45 euro. In december 2006, toen Veolia het openbaar vervoer in handen kreeg, is de deeltaxi ver vangen door de regiotaxi. Tege lijkertijd zijn de zones kleiner geworden waardoor de reizigers duurder uit waren. De gemeente heeft uitzonderin gen gemaakt voor het ziekenhuis in Venlo en de ziekenhuizen in Nijmegen. Deze zogeheten punt- bestemmingen kunnen met de regiotaxi volledig tegen het goed kope tarief bereikt worden. In 2008 komen hier het centrum van Venlo en het Radboudziekenhuis in Nijmegen nog bij. Het gehan dicaptenplatform pleit al langer voor een uitbreiding van het aan tal puntbestemmingen. tureel gebied steeds meer een regionaal karakter heeft gekregen. Ook komt er steeds meer belang stelling voor tentoonstellingen en publicaties over het verleden. Het aantal lokaalhistorische verenigin gen is sterk toegenomen. Er is in Venray ook veel draag vlak voor het behoud en herstel van historische elementen. De gemeente wil zich niet begeven in de rol van artistiek beoorde laar van culturele uitingen. Het stimuleren en ondersteunen staat voorop met een doelmatige beste ding van gemeenschapsgelden via subsidies. De waarderingssubsi dies voor de verenigingen blijven intact. Het vormt immers vaak een onmisbaar sluitstuk van de begro ting. De gemeente telt 29 zang verenigingen, negen harmonieën en fanfares, zeven andere muziek gezelschappen, twee gilden, een schutterij, zeven damverenigin gen, dertig verenigingen die zich bezighouden met oudheidkunde en archeologie, acht toneelver enigingen, elf carnavalsverenigin gen, een filmkring, een fotoclub, een literair café en twee ateliers. Verenigingen kampen vaak met dezelfde problemen. Zoals de huisvesting. Regelmatig kloppen verenigingen bij de gemeente aan voor aanpassing of renovatie van hun accommodatie. Momenteel wordt een nota accommodatie- beleid opgesteld. Verenigingen kunnen vaak alleen financieel rondkomen door een grote zelf werkzaamheid van de leden. Het behoud van jeugdleden blijkt las tig. Door het ruime aanbod aan vrijetijdsactiviteiten is er veel con currentie. Toch slagen veel ver enigingen er steeds beter in het aanbod goed af te stemmen op de jeugd. Het vinden van bestuursle den en kader is ook vaak een knel punt. De gemeente streeft naar een eenvoudigere procedure bij het verstrekken van subsidies. Zodat de grote papierstroom voortaan achterwege kan blijven. Het huidi ge subsidiebeleid is vooral gericht op instandhouding en een verde ling van de schaarse middelen. Voor de meeste verenigingen zal dit zo blijven. Maar de subsidie criteria worden wel zodanig aan gepast dat het aantal jeugdleden zwaarder gaat wegen. Er komen ook uitzonderingen voor vereni gingen die op grond van hun kwa liteit fungeren als ambassadeur van Venray. Zij kunnen op een extra stimulans rekenen waarmee een onderscheid wordt gemaakt tussen top- en breedtecultuur. Het organiseren van activiteiten brengt hoge kosten met zich mee, zoals de zaal en het huren van apparatuur voor verlichting en geluid. Het blijkt een struikelblok voor veel verenigingen. Samen met de gemeente wordt onder zocht of er een centraal facilitair steunpunt kan komen. Het bureau CultuurPunt Venray is een samenwerkingsverband van de vijf professionele instellingen op het gebied van cultuureduca tie. Samen met het schoolbestuur SPOV wordt kunst en cultuur voor het primair onderwijs ver zorgd. Zo komen alle leerlingen van de basisschool in aanraking met drama, toneel, muziek, beel dende kunst, cultureel erfgoed, literatuur, muziek en dans. Met de beeldende kunst is het minder goed gesteld. De kunstwerken op het Schouwburgplein en op de rotondes staan er nog steeds niet. Er dient een visie te komen hoe met kunst in de openbare ruimte wordt omgegaan. Momenteel werkt het Odapark in overleg met de gemeente hieraan. Er is geen volledig overzicht van alle aanwe zige kunstwerken. Ook is er geen onderhoudsbudget waardoor bij verval er vaak te laat wordt inge grepen. ONDERZOEK In 1999 is het Lokaal Historisch Platform Venray (LHP) opgericht. Het is een koepel van dertig orga nisaties op het gebied van historie en cultureel erfgoed. In 2004 is gestart met een onderzoek naar de digitalisering van belangrijke erfgoedcollecties en de presenta tie daarvan via de website Rooy- Net. Hierin werkt het LHP samen met de bibliotheek, 't Freulekes huus en het gemeentearchief. Er zijn wel zorgen over de financiële toekomst van dit project. De bibli otheek heeft een belangrijke stap gezet in de verbreding van aanbod en functie.Van uitleencentrum - ook voor andere media dan boeken - wordt zij steeds meer informatiemakelaar, ontmoetings plek en plaats voor discussie en meningsvorming. Het doel van de fusie met de bibliotheken van Horst aan de Maas en Meerlo- Wanssum is kwaliteitsverbetering. Het aanbod van vrijtijdsbeste ding in Venray is heel divers. Een centrale verwijzing en een kop peling tussen kalenders en activi teiten ontbreekt. Na enkele mis lukte pogingen wil de gemeente opnieuw proberen een Venrayse evenementenkalender in het leven te roepen. De website Uit- puntVenray geeft al een actueel aanbod van regionale activiteiten, films en voorstellingen. Bezoek onze showroom: Heidseweg 33, Venray-Heide T 0478 533000 www.comfortabel-wonen.com de COMFORTABEL \N0UEUaanpak

Peel en Maas | 2007 | | pagina 5