African Mama's en Begijn Le Bleu V Speelgoed van Vroeger en Nu Schlagerparade in De Evenaar Kerstconcert Trio Joekskapel Krom di Bianco Natale dur d'n Bocht Presentatie kerstlied Renée Het orakel van de maan I* p PEEL EN MAAS Donderdag 29 november 2007 - Pagina 19 Programma Schouwburg Venray African Mama's komt met een vernieuwde show naar Schouwburg Venray. Daar naast is komende week Begijn Le Bleu, de winnaar van Came- retten in 2005, te zien met De prins op het witte paard. African's Mama's komt op maandag 3 december vanaf 20.00 uur naar Schouwburg Venray met een vernieuwde show. De vrouwen van The African Mama's geven dan ook in een hartverwar mende en ontroerende show een nieuwe kijk op het 'andere'Afrika. Het continent van de hoop, de vitaliteit en levensdrift, de enor me veerkracht en energie maar bovenal het continent van de ster ke vrouwen, de mama's die het drijvend houden. In de songs die vaak zeer persoonlijk zijn en een deel van hun eigen geschiedenis of opvattingen weerspiegelen leg gen zij hun ziel bloot.Via soul, gos pel, jazz, township jive, ballades en traditionele a- capella liederen nemen ze de toeschouwers mee naar het continent waar men niet bang is zijn gevoel te uiten. Door middel van spectaculaire en ener gieke dans maken ze de toeschou wers deelgenoot van een cultuur waarin beweging onderdeel is van alledag. En daarbij maakt het niet uit of men dun of dik of groot of klein is. Het lijf wordt gebruikt om emoties te tonen op zowel droevige als vrolijke momenten, als krijgsdans, initiatie of als religi euze uiting. In eenAfrikaans decor met lichtwisselingen, met Afri kaanse Haute Couture en met een band van instrumentalisten wordt The African Mama's een unieke theateravond. Op donderdag 6 december kan men de voorstelling Begijn Le Bleu, De prins op het witte paard bezoeken in de schouw burg in Venray. In De prins op het witte paard speelt Tino Schiete- kat de hoofdrol. In sneltreinvaart neemt Schietekat het publiek mee naar zijn kleine wereldje waar sneeuwdoosjes, open ramen en African Mama's bloedhonden de scepter zwaaien. Er gaat een dreiging uit van zijn personage die doet denken aan John Cleese. Een portret van een geboren loser die wil winnen. Een voorstelling waar humor, horror en poëzie elkaar de hand geven. Begijn Le Bleu won Cameretten in 2005 en ontving zowel de jury- als de publieksprijs. Aanvang 20.00 uur. Reserveren voor een voorstel ling bij Schouwburg Venray kan via telefoon (0478)530999- Het complete programma kan beke ken worden via www.schouw- burgvenray.nl. Wïïs, In museum 't Freulekeshuus is de tentoonstelling Speel goed van Vroeger en Nu te bezichtigen. Deze tentoonstel ling duurt tot en met 23 maart 2008. Voor deze expositie werd weer een beroep gedaan op medewerking van inwo ners van Venray en omstreken om hun antieke speelgoed tij delijk in het museum onder te brengen. Samen met de col lectie speelgoed van 't Freu lekeshuus levert dit een vro lijke expositie op. Ook kan er gespeeld worden met heden daags speelgoed dat afkomstig is van de Speel-o-theek. Bij het in bruikleen gegeven, of het geschonken materiaal hoort natuurlijk een verhaal en dat verhaal leest u hier. De winkel van Thei Spek (Pou- wels) is een begrip in Venray. Werd er voor de oorlog nog spek verkocht, na de oorlog toen de winkel door oorlogsgeweld werd weggevaagd en opnieuw her bouwd is geworden, verkocht men er niet alleen huishoudelijke artikelen maar ook luxe waren en speelgoed. Marij van den Munck- hof, een trouwe klant, vond in de winkel dan ook altijd wel iets van haar gading. Vooral spellen en blik ken speelgoed, liefst oud, kon ze niet laten liggen. Een kassa was er in de winkel niet, maar alles werd (foutloos) opgeteld op een klad blok en het geld verdween in een la onder de toonbank. Prijsjes, ook handgeschreven, waren duidelijk en herkenbaar. Het kruiwagentje, met de prijs er nog op, de leg oplaat en het bijzondere treintje, kocht ze, toen Pouwels bij gebrek aan opvolging moest sluiten. Of het gezegde "weej gebruke 't zei- lef ok!" hierop van toepassing was? Een uitspraak die menigeen nog als muziek in de oren klinkt. Echte Venrodse meense weten zich dat nog wel te herinneren. Heel jammer dat de winkel in de Hofstraat voorgoed verdwenen is, vindt Marij van den Munckhof. Nieuwsgierig geworden? Kom eens kijken op woensdag, zater dag of zondag, steeds van 14.00 tot 17.00 uur. Museum 't Freulekeshuus is gevestigd aan de Eindstraat in Venray. Buiten de normale ope ningstijden kan men er ook met groepen terecht. Maar hier voor een afspraak via telefoon (0478)583880. In café-zaal De Evenaar wordt op zaterdag 1 december een Duitse Avond gehouden. Tijdens deze avond worden schlagers van nu en toen gezongen door eigen, lokale en buitenlandse artiesten. Vanaf de klok van 21.00 uur bar sten de klanken los. De trompetspelers Karei Heinz en Heinz Peter von Sackingen zijn op toer door Nederland en zij brengen enkele liederen ten geho re. Natuurlijk ontbreekt ook de Venrayse Rex Gildo (Gert Janssen) niet. Hij zingt twee sets op zijn eigen wijze. Janssen is vanaf de geboorte van de Duitse avond, die ooit startte in de Bonte Koe van de partij. Hij heeft zich ontwikkelt als een echte kraker en daarom is hij gevraagd om een gastoptreden te doen bij James Last.Verder gaan diverse andere talentvolle lokalen nummers zingen van schlagerzan gers van weleer. Denk hierbij aan nummers van Heino, Udo Jürgens, Michael Holm,Andrea Berg, Mari anne Rosenberg en Peter Maffay. De presentatie is dit maal in han den van DJ Ronnie, die de laatste tien jaar veel succes oogst op grote Fete Parties in heel Duits land. Bibliotheek aan huis De bibliotheek aan huis is er voor iedereen die in de gemeente Venray woont, graag van de bibli otheek gebruik wil maken, maar niet zelf naar de bibliotheek kan komen door ouderdom, ziekte of handicap en ook niemand heeft om deze taak over te nemen. Wie gebruik wil gaan maken van deze dienst kan bellen met de biblio theek via telefoon (0478)581970. Er wordt een afspraak gemaakt voor een bezoek waarbij de moge lijkheden van de bibliotheek uitgelegd worden. De klant kan aangeven welke boeken men bij voorkeur leest. Hierbij kan geko zen worden uit het gehele assorti ment van de bibliotheek. Eenmaal per vier weken vindt doorgaans een bezoek door een vrijwilliger plaats, die telkens andere boeken meeneemt. Voor de bibliotheek aan huis service wordt het nor male abonnementstarief inclusief afkoop leengeld gerekend. Infor matie over de tarieven en uitleen- voorwaarden staan in de speciale folder, welke op aanvraag toege zonden wordt. Een overzicht van het aanbod van de bibliotheek is te vinden op www.obvenray.nl. Gouden Avondvierdaagse Het komende jaar wordt de Avondvierdaagse voor de 50ste keer gehouden. Duizenden deel nemers hebben er aan meegedaan. En daar is natuurlijk ook veel over te vertellen. Men is bezig om een herinneringsboek over een halve eeuw avondvierdaagse te maken. Iedereen kan zijn bijdrage leveren aan dit boek. Wie een mooie her innering of oude foto heeft kan dit laten weten door het verhaal of de foto te sturen viaWWWa4d. NL. Er wordt speciaal gezocht naar ervaringen van families waar drie generaties hebben deelgenomen aan de Avondvierdaagse. Gezien de ervaringen met opa's en oma's denkt men dat deze families er zijn. Dat kan zijn met wandelen, maar ook met muziek maken tij dens het défilé op de zondag. Wie zo'n familie heeft kan contact opnemen met Gonnie Frederix via telefoon (0478)583765 of via de site. Receptie Sub Matris Tutela Harmonie Sub Matris Tutela uit Oostrum heeft in de tweede divi sie tijdens het bondsconcours van de Hollandse Bond van Muziekver enigingen in Noordwijkerhoud, onder leiding van Betty Bartels, de eerste prijs met promotie naar de eerste divisie behaald. De is de tweede promotie in vier jaar tijd. Om dit te vieren is er op zondag 2 december van 11.00 tot 12.30 uur een receptie in gemeenschapshuis D'n Oesterham in Oostrum. De achtste serie december- concerten in de Mariakapel in Holthees gaat dit jaar op 2 december van start met een concert door het Trio di Bianco Natale. Het trio wordt gevormd door Ben Heijnen, tenor, Nicole Heijnen, dwars fluit en Hilde Pisters-Ubben, piano. De titel van het concert verwijst naar het program ma dat het trio gaat brengen, waarin niet alleen liederen te beluisteren zijn die verband houden met de advent en de kerst, maar ook andere bede- ren, waaronder delen uit de hederencyclus Die Winterreise van Franz Schubert. Naast de liederen kan men onder meer genieten van een Andante voor fluit van Mozart, en Kinders- zenen van Schumann op piano. Het concert begint om 15-30 uur. De 24-jarige Roermondse tenor Ben Heijnen is momenteel bezig met een Master-studie solozang aan het Maastrichts Conservato rium en staat daar onder leiding van hoofdvakdocent Frans Kok kelmans. Heijnen begon zijn zang opleiding op achtjarige leeftijd bij Paul Bindels, die hem begeleidde op zijn weg naar het conservato rium. Heijnen verleent graag zijn medewerking aan lokale muzikale initiatieven met koren, orkesten of instellingen. Zij vormen vaak een goede praktische of scenische leerschool voor jonge zangers. Nicole Heijnen, zus van Ben, begon op achtjarige leeftijd met het bespelen van de dwarsfluit. Ze won verschillende solisten concoursen en werd derde op het Benelux-fluitconcours. Ze deed toelating aan het conservatorium in Maastricht en studeerde bij Jo Verboeket en Peter Rijckx. Ver volgens heeft ze lessen gevolgd bij Carlo Jans aan het conservato rium in Luxemburg. Ook volgde De Locht Met het oog op het naderend Sinterklaasfeest wordt er zondag middag 2 december in streek museum De Locht in Melderslo speculaas gebakken. De precieze samenstelling daarvan wordt strikt geheim gehouden. Omdat er geen lekkerder speculaas is dan die van De Locht, wordt deze over de hele wereld door Sinterklaas als cadeau tje weggegeven. Zondagmiddag mogen kinderen de bakkers hel pen bij het bakken speculaasje en pepernoten. Een houtsnijder laat zien hoe traditionele speculaas planken uitgesneden worden. Op de bovenverdieping is de exposi tie Juweeltjes in Textiel te bewon deren. Het museum is op dinsdag, donderdag en zondag geopend van 14.00 tot 17.00 uur. Groepen kunnen, na afspraak, ook op ande re tijden terecht. Zie ook www. delocht.nl. Kerstmarkt JOC Het JOC is op zondag 9 decem ber omgetoverd in één grote kerst markt. Van 14.30 tot 18.30 uur is er van alles te doen voor jong én oud! Zo kan men de kraampjes bezichtigen die voor echte kerst sfeer zorgen. Maar men kan er ook terecht voor onder meer een schoonheidsbehandeling, fotopre sentatie, sieraden en een mozaïek werkje. Ook is er glühwein en een hapje.Jeugdfanfare Ons Genoegen uit Oirlo en kinderkoortje Eigen wijsjes uit Ysselsteyn zorgen voor de muzikale omlijsting. Voor de kinderen is er een speciaal knut selhoekje én ze kunnen zelfs een ponyritje maken. Bovendien zijn Jozef, Maria, kindje Jezus, herders, de schaapjes en de ezel in levende lijven te zien. De hele middag zijn er lootjes te koop waar mooie prijsjes mee te winnen zijn. Kerstmarkt Basisschool Coninxhof in Venray houdt op woensdag 19 december vanaf 18.00 uur een kerstmarkt voor het goede doel. Het goede doel is Sri Lanka, Stichting Mullai. ze masterclasses in 2005 bij Janos Balint (Hongarije) en Graig Good man (Strassbourg) en in 2006 bij Mia Dreese (Groningen) en Jean- Claude Gerard (Stuttgart). Nicole Heijnen is de intendant voor de programmering van de Cuypers huiskamerconcerten in het ste delijk museum in Roermond. Ook vertolkte ze hier het afgelo pen jaar de Sonate Henry Luyten, speciaal gecomponeerd voor dwarsfluit/klarinet en piano door Gerard Sars. In maart jl. gaf zij nog een concert met de harpiste Mar- jatta Fehres en vertolkte ze onder andere het fluit-, harpconcert van WA. Mozart. Ook vormt ze een vast ensem ble met fluitiste Emmy Stultiens en pianiste Josine Bertolds. Hilde Pisters-Ubben studeerde van 1987 tot 1994 aan het Maastrichts Con servatorium. Zij combineerde de hoofdvakken schoolmuziek en piano. Hoofdvakdocenten piano waren Jo Dusseldorp en Joop Celis. In de laatste fase van haar studie verrijkte zij haar pianokwa liteiten middels een lessencyclus aan het Conservatorium van Sint Petersburg. In de loop der jaren ging haar aandacht meer en meer uit naar de zang- en koorwereld. Zo volgde ze aan het Tilburgs Conservatorium de opleiding koordirectie met specialisatie kerkmuziek. Later vulde zij dit aan met diverse cursussen op het vlak van koordirectie. Momenteel is zij reeds vele jaren actief in de koor wereld als dirigente van diverse al dan niet gemengde zangkoren, en in die hoedanigheid heeft ze ook de tenor Ben Heijnen ontmoet. Dat heeft geresulteerd in een samenwerking gedurende meer dere jaren, en op diverse gebieden. Kaarten voor dit concert zijn te reserveren bij de bekende voorver koopadressen in Holthees, familie Ermers, telefoon (0478)636480 en bij de familie Wijenberg, telefoon (0478)636390. Kaarten zijn ook te bestellen via www.mariakapel.nl. en vanaf een halfuur voor aanvang van het concert aan de ingang van de kapel. Muzikale zondag Op de Servaashof in Venray vindt zondag 2 december van 14.30 tot 16.30 uur een muzikale middag plaats met een optreden van Hakuna Matata uit Venray. Hakuna Matata is een groep van twaalf enthousiaste percussie spelers. Hakuna Matata betekent in het Swahili: "geen probleem". Hun motto is daarom ook "geen probleem". Naast het 'trommelen' wordt er ook gezongen en gedanst. Belangstellenden zijn van harte welkom in restaurant Le Tambou- rin op de Servaashof in Venray. De organisatie is in handen van het Intern Activiteitencentrum en res taurant Le Tambourin van de GGZ Noord- en Midden-Limburg. Geslaagde kindermiddag De Piëlreus Carnavalsvereniging De Piëlreus kan terugkijken op een geslaagde kindermiddag in het kader van het 5x11-jarig jubileum. Op deze mid dag konden de basisschoolkinde ren meedoen aan een van te voren gekozen workshop zoals onder andere wagenbouw, schminken, maskers maken, hoed versieren, dansje leren, liedje maken, kleding maken en speciaal voor de kinde ren uit groep 7 en 8 een workshop pers. Hierna trokken alle kinderen mee in de optocht met hun zelfge maakte creaties. Tienerdisco Downstairs In Downstairs wordt op vrijdag 30 november weer een swingende disco voor alle kinderen van tien tot en met vijftien jaar gehouden. Downstairs is te vinden aan de Goudsmitstraat onder de Coninx hof. Het feest begint om 20.00 uur en gaat door tot 23.00 uur. De nieuwe joekskapel Krom dur d'n Bocht verzorgt op zaterdag 1 december vanaf 20.00 uur haar eerste optreden in gemeenschaps huis De Brink in Leunen. Na tien jaar van niks meer dan gebakken lucht is de nieuwe joekskapel van Leunen dan toch een feit. Krom dur d'n Bocht is een joekskapel bestaande uit negentien jonge mannen en zij moeten de legen darische joekskapel Noeët Tuus doen vergeten die afgelopen jaar na 25 jaar vervroegd aftraden. Het idee ontstond op een zomerse zaterdagavond in het gemeen schapshuis en wat ooit begon als een grap is inmiddels uitgegroeid tot een fenomeen in Leunen. Elke twee weken wordt er in het gemeenschapshuis druk gesleu teld aan het repertoire om te kun nen schitteren met carnaval. Het repertoire van de joekskapel heeft maar één doel: leven in de brou werij brengen. Op 1 december gaan ze hun kunsten en kwalitei ten tentoonspreiden op het van de zotte bal, gehouden door het Leunse carnavalstrio van 2007. Voor meer informatie kan geke ken worden op http://www.krom- durdnbocht.nl. Renée van Wegberg, musicalta lent en winnares van het tv-pro- gramma Sterrenjacht, brengt voor deze kerst haar single On Christ mas Day uit. Op zaterdag 22 en zondag 23 december presenteert zij haar nieuwe single tijdens Win- terwonderland in Kasteeltuinen Arcen om 14.00, 15.00 en 16.00 uur in het Amfitheater. Om alvast in de sfeer te komen is vanaf vol gende week op de website van Kasteeltuinen Arcen www.kas- teeltuinen.nl. de single te down loaden! De 23-jarige Van Wegberg begon na het behalen van haar VWO-diploma aan een opleiding op het conservatorium. Hier volgde zij zang-, dans-, interpreta tie- en spellessen bij diverse gere nommeerde docenten, waaronder zangdocent Alberto ter Doest. Al snel was duidelijk dat ze over een prachtige stem beschikt. Voor het einde van de studie werd het talent al gevraagd voor verschillen de optredens. In december 2004 volgde haar landelijke doorbraak; ze won de finale vanAVRO's Ster renjacht en werd gevraagd voor bekende musicals. Zo heeft ze in de familiemusical Annie gespeeld en zong ze voor onder andere Koningin Beatrix liedjes uit de musical Cats. Samen met compo nist Egbert Derix schreef ze On Christmas Day. Maar er is meer te beleven tijdens Winterwonder- land. Zo kan jong en oud meebou wen bij de LEGO®-expositie en kunnen treinliefhebbers hun hart ophalen bij de modelspoortreinen en de levensechte locomotief.The- aterliefhebbers kunnen terecht in de theatertent voor het bijzondere sprookje 'De ijsprinses en de beto verde sneeuwpop'. Kasteeltuinen Arcen zal wor den gehuld in duizenden lichtjes, die het kasteel en de tuinen een mysterieuze en warme uitstraling geven. Kasteeltuinen Arcen in Arcen is dagelijks geopend. Boekrecensie in Peel en Maas Hartje zestiende eeuw. De Italiaanse boerenzoon Giovan ni gaat op reis om de schone Elena te vinden. Er volgt een lange zoektocht vol bizarre avonturen, waarbij hij te maken krijgt met filosofische en religieuze vraagstukken, met mystiek, astrologie en kabbala. Deze grote historische roman vertelt het levensverhaal van Gio vanni, een Italiaanse boerenzoon uit de zestiende eeuw, die gegre pen wordt door de schoonheid van Elena, dochter van de Doge van Venetië. Zijn bizarre avontu ren voeren de lezer in tomeloze vaart mee naar paleizen en gevan genissen in Noord-Italië, via de berg Athos in Griekenland naar Algerijnse kapersnesten, naar Jeru zalem en het getto van Cyprus. Onderweg komt Giovanni in aan raking met religieuze en filosofi sche oorlogen die de toenmalige wereld teisterden en met kapitale vraagstukken die bepalend zijn geweest voor het denken in de eenentwintigste eeuw. Frédéric Lenoir (Madagascar, ER C L£j (OIR 1962) is filosoof, socioloog en godsdiensthistoricus. Hij verleent zijn medewerking aan diverse televisieproducties over histo rie en religie. Sinds een paar jaar schrijft hij voor een algemeen publiek. Het orakel van de maan, gebaseerd op zijn vele reizen en studies, is zijn grote internationale doorbraak. Dit boek is te koop bij boekhandel Van den Munckhof. Prijs: 22,50 euro. Kunst Cultuur

Peel en Maas | 2007 | | pagina 17