Opschonen gracht kasteel Geijsteren gevaarlijke klus Geen bussen zonder gordels Peter van Els nieuwe vorst de Wiendbuul 1 Prins Ed I in Wanssum 1 Oude school Tienray €19, Ven in oude staat hersteld Oude foto Service rubriek 1 PEEL EN MAAS 'M S - Voor vervoer leerlingen basisscholen Het landgoed van Geijsteren is een rijksmonument. In 1944 werd het kasteel door een Engels bombardement ver woest. Nu resten er op de Heer lijkheid van het uitgestrekte kasteelterrein nog brokken van het oude woonhuis van de familie De Weichs de Wennen. De lage muren, brug en bijbe horende slotgracht geven het landgoed een sprookjesach tige uitstraling. Het verwoeste kasteel is nu al een bezoek waard, maar eigenaar baron De Weichs de Wenne wil de restanten van zijn familiehuis beter toegankelijk maken en voor verder verval behoeden. Vorig jaar werd begonnen met het opschonen van de gracht. Peter Jacobs, lid van de heem- kundeclub uit Meerlo-Wans- sum, heeft de werkzaamheden op de voet gevolgd. "Het kasteel van Geijsteren met zijn prachtige landerijen is een bezoek waard. Na het bom bardement in 1944 zijn diverse restanten achtergebleven op het terrein. De contouren van het kas teel zijn niet allemaal even goed zichtbaar. Om de toerist en andere geïnteresseerden beter van dienst te zijn en om verder verval tegen te gaan, is de baron enkele jaren geleden begonnen met de conso lidatie. Het vervangen van kapotte stenen, het dichten van gaten, het Peter van Els is de nieuwe vorst van de Wiendbuul. Hij werd zaterdag tijdens het Wiendbuulebal gepresenteerd als opvolger van Marcel Dee- nen. Peter van Els is 36 jaar en getrouwd met Anuchka. Samen hebben ze twee dochters: Sanne en Meike. In het dagelijks leven is Peter werkvoorbereider bij instal latiebedrijf Jenniskens. In zijn vrije tijd gaat hij graag bowlen, maar de meeste vrije tijd steekt Peter in de opknappen van de brug, het her stellen van sierwerk en het onder handen nemen van de begroei ing zal veel tijd en energie ver gen. Alle werkzaamheden zullen naar schatting tien jaar in beslag nemen.Vorig jaar is begonnen met het uitbaggeren van de slotgracht, zodat die weer helder en vrij van eventuele explosieven is. Een hele onderneming." Het uitgraven heeft in totaal twaalf weken in beslag genomen. "In twee fases hebben ze de ver vuilde gracht kunnen herstellen. Onder leiding van de Aanneming Verhuur Gennep werd de gracht geïnspecteerd en leeggehaald. De opgegraven modder werd op een berg gegooid. Het was een gevaar lijke opgraving. Per dag werden 4 tot 5 stuks munitie gevonden. De vliegtuigbommen, granaten en mijnen werden meteen veilig gesteld en in een speciale contai ner gedeponeerd. Bij een bepaald totaalgewicht werd de munitie onschadelijk gemaakt door een speciaal team van mijnenruimers. Ik weet niet hoeveel kilo is gevon den, maar de inhoud van de con tainer is zes keer tot ontploffing gebracht." Niemand kon zonder permis sie het terrein betreden, dat was te gevaarlijk. "Als fotograaf en lid van de heemkundeclub heb ik alle ontwikkelingen vastgelegd. De mooie beelden zijn in eerste instantie bedoeld voor het nage- De nieuwe vorst: Peter van Els. Foto: Angy PhotoDesign Wans sum. carnavalsvereniging. Hij heeft er al een hele loopbaan opzitten bij de Wiendbuul. In 2000 was Peter adjudant, en in 2003 was hij zelf prins. Ceremoniemeester werd Peter in 2004 en vanaf zaterdag is hij dus de nieuwe vorst van de Wiendbuule. Als ceremoniemeester wordt Peter opgevolgd door Freek Lens- sen. slacht van de baron en eventueel voor tentoonstellingen. Tijdens mijn wandelingen door het gebied werd ik verrast door een kistje. Het was al wat donker aan het worden en ik nam het mee naar huis om het schoon te maken. Het leek een batterij van een vliegtuig. Ik heb het laten rusten en onder het trappenhuis gelegd. Toch kon ik het kistje niet loslaten. Ik heb het tentoongesteld op enkele exposities en niemand wist wat het was. Een jaar later vroeg ik aan de opruimingsdienst wat zij ervan dachten. Geen idee, maar ze zouden voor de zekerheid onder zoek doen. Een dag later werd mij gevraagd of ik goed geslapen had. Ja. Vervolgens vroeg de man of ik een jaar lang goed had geslapen. Ja, hoezo? Bleek dat ik een jaar lang op een bom heb geslapen. De bom van drie kilo was niet afge gaan, omdat het ontstekingsme chanisme kapot was. Toch hebben ze de bom, gebouwd om brug gen op te blazen, afgevoerd. Een gevaarlijk kistje." VONDSTEN Tijdens de tweede fase zijn de voorwerpen uit de berg zand gesorteerd. "Er zijn geen voorwer pen van grote waarde gevonden. In het verleden heeft de vader van de baron de gracht ook laten opschonen en door de bombarde menten is veel verloren gegaan. Een kraagsteentje met daarop een In een sprookjesachtig omgeving kwam zaterdag na veel gedonder en bliksem van achter een grote ophaalbrug van het kasteel de nieuwe prins van de Wiendbuul voor de dag: Ed Janssen. Prins Ed I is 38 jaar en getrouwd met Bianca (Poels). Samen heb ben ze een dochter: Juul. In het dagelijks leven werkt Ed bij Mari in Wanssum. Verder is hij op zon dag op het voetbalveld te vinden, maar de meeste vrije tijd brengt Ed door in het clubgebouw van de jeugdbeweging. Ed is namelijk al jaren voorzitter van deze club. Skiën is ook één van z'n hobby's, maar nooit met carnaval, want die dolle dagen vindt hij nog veel leuker. Samen met zijn adjudanten Peter Jacobs: "Plet is een hele klus en voorlopig zijn we nog niet klaar" mannenkop is het meest bijzon dere dat is gevonden. Opmerkelijk zijn de veertigtal glazen, zalfpotjes en middeleeuwse tegels die gro tendeels nog intact waren. Een aantal muurankers, ijzerwerk en een oude trapleuning zijn andere noemenswaardige vondsten. Na de consolidatie van de ruïne kan dergelijk materiaal eventueel wor den gebruikt ter verfraaiing van de inrichting." De consolidatie van het voorste deel van het kasteel is bijna klaar. "Het voornaamste was het her stellen van alle contouren en het tegengaan van verder verval door bomen, planten en ongedierte. De werkzaamheden aan het ach terste gedeelte tot aan het maai veld hoopt de baron over enkele jaren te kunnen afronden. De financiering van de grootschalige consolidatie wordt onder andere ondersteund door de Plattelands reconstructie en Monumenten zorg. Het naar behoren aanleggen van de wandelpaden en het intact houden van de oude verdeling van de gebouwen wordt gecontro leerd. Het is een hele klus en voor lopig zijn we nog niet klaar. Maar het belooft een prachtig park te worden voor zowel de natuurlief hebber als degene die historie kan waarderen." Prins Ed Janssen. Foto: Angy PhotoDesign Wanssum. Peter Deenen en Freek Lenssen en zijn vrouwelijke nar Sandra v/ d Bosch-Broere zal hij er dit jaar alles aan doen om er samen met de Wiendbuule een schitterende carnaval van te maken. Prins Ed I zijn lijfspreuk is: 'Mit vère op de kop en enne lach op mien snuut, kan ik mit de carnaval wel en zwembad uut'. Prins Ed I neemt de scepter over van prins Paul II (Beterams). Aan zijn regeerperiode kwam zaterdag een einde. Paul heeft zijn taak samen met zijn prinses Kim, adjudanten Luc Kuijpers en Ilja Heidens en nar Ruud Verhaegh perfect uitgevoerd. Taxi en Touringcarbedrijf Geerets in Wanssum maakt voor het vervoer van leerlin gen van de basisscholen in de gemeente Meerlo-Wanssum geen gebruik meer van bussen zonder gordels. Dat is de uit komst van het spoedoverleg dat wethouder Minken deze week had met de directie van het bedrijf. Volgens Minken 'heeft een samenloop van omstandigheden' ertoe geleid dat afgelopen vrijdag een bus zonder gordels door het bedrijf werd ingezet. Zij heeft er alle vertrouwen in dat het bedrijf zich voortaan aan de gemaakte afspraken houdt, zeker nu het de beschikking heeft gekregen over een nieuwe bus die aan alle eisen voldoet. Aanleiding voor het gesprek van de wethouder met de directie van Geerets was het feit dat de leiding van de Mariaschool in Tienray vrijdagmorgen weigerde groepen leerlingen met een touringcar van Geerets mee te laten gaan naar de Een oude Maasarm op land goed Geijsteren is door de eeuwen heen sterk begroeid, waardoor de natuurlijke ont wikkeling van het ven onmo gelijk was. Het landgoed, al meer dan 200 jaar in eigen dom van de familie van baron De Weichs de Wenne, is de afgelopen maanden vrijge maakt van bomen en graspol len. De oudste lagen van het ven zijn inmiddels opgegra ven en krijgen de kans om een nieuwe levensgemeenschap te vormen. De oude Maasarm aan de St. Wilbertsweg is de laatste jaren dicht begroeid met bomen, gras sen en mossen. Waar vroeger nog een tak van de Maas zichtbaar was, hebben bomen en verschil- gymles in Meerlo omdat er geen veiligheidsgordels in zaten."Indien er een bus voor de school staat zonder of met te weinig gordels, dan stappen wij niet in de bus", vertelt directeur Bart Mous van de Mariaschool. "Hopelijk wordt er snel actie ondernomen en worden alle bussen voorzien van gordels. Het kan dan wettelijk gezien wel mogen, maar wij vinden het onver antwoord dat kinderen in een bus zitten zonder gordels. Veiligheid is een belangrijk item voor ons en dat dragen wij ook uit. Het lijkt me dan ook logisch dat we derge lijke bussen niet accepteren." Ook de overige basisscholen in Meerlo- Wanssum hebben grote moeite met de bussen zonder gordels van het busbedrijf. De directeuren van de basisscholen klaagden er al eerder over bij Geerets en de gemeente. Ook de politiek stelde onlangs vragen over deze kwestie, waarna wethouder Minken met het bedrijf de afspraak maakte dat na de afgelopen herfstvakantie geen leerlingen in bussen zonder gordels naar de sporthal in Meerlo en het zwembad in Nieuw Bergen lende struikgewassen het land schap ingekleurd. Op Europees niveau is besloten de natuurlijke lagen in oude staat te herstellen. Diverse beplanting en begroeiing zoals plantjes en mossen verdie nen een kans zich weer natuurlijk te ontwikkelen. Eeuwenlang is de natuurlijke bloei van een nieuwe levensgemeenschap niet mogelijk geweest in Geijsteren. De hoge bomen hebben de oorspronke lijke waterplantjes en micro-orga nismen beroofd van zonlicht. Bosgroep Zuid-Nederland voert de opdrachten uit. In de winter van 2006-2007 is men begonnen met de kap van de hoge bomen. In verband met de Flora- en Fau nawet zijn de werkzaamheden vervolgens tijdelijk stilgelegd. Het is namelijk sterk af te raden om gedurende de zomermaanden te Op de foto ziet u de locatie van de oude huishoudschool (rooms- katholieke Bernadetteschool) in Tienray. Dit pand werd verbouwd, momenteel zijn in het gebouw de vervoerd zouden worden. De gemeente Meerlo-Wanssum stapte begin dit schooljaar over van touringcarbedrijf Munckhof in Horst naar Taxi en Touringcar Geerets in Wanssum. Voor het ver voer van de basisschoolleerlingen naar de sportzaal in Meerlo en het zwembad in Bergen maakte Geerets onder meer gebruik van een bus waarin geen gordels zit ten voor de kinderen. "Het punt is dat het bedrijf voldoet aan het contract met de gemeente en aan de wettelijke eisen die aan bussen gesteld worden, maar dat de scho len meer willen. In het contract met Geerets staat echter niks over gordels. Het bedrijf heeft mij ech ter enkele weken geleden beloofd alleen nog maar bussen met gor dels in te zetten", zegt wethouder Minken. Zij gaat ervan uit dat het bedrijf zich nu wel aan zijn eerder gemaakte belofte houdt om alleen nog maar bussen met gordels in te zetten voor het vervoeren van de leerlingen. "Want niemand is gebaat bij negatieve publiciteit. Daar zijn wij en Geerets niet blij mee." werken in bossen en landschap pen. In september zijn de activitei ten hervat en eind volgende week zullen de laatste plaggen worden weggevoerd. De eerste laagten die intussen weer enig water bevat ten, kunnen zich dan blootstellen aan zonlicht en wind. Een nieuwe levensgemeenschap wordt inge kleurd en ingeblazen. Een enkele wandelroute in Geijsteren leidt de natuurliefhebber langs het toekomstig ven. De opkomst van het kwelwater zal de nodige tijd in beslag nemen. Langzaamaan zullen micro-organismen voor de nieuwe levensgemeenschap zor gen en opbloeiende plantjes zul len het beeld van het ven op het landgoed aankleden. Om versto ring van de groei te voorkomen, zijn er langs het ven geen wandel routes uitgezet. soos en het gemeenschapshuis gevestigd. Foto: Collectie Heemkundever- eniging Meerlo-Wanssum. Verloskundigenpraktijk Horst en Maasdorpen. Gemeenten Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum. Margo Vermazeren,Almut Raaijmakers, MarlonTheunissen en MarjonTruijen. U kunt in alle gevallen bellen met tel.nr: 077-3981450 b.g.g. 0478-522222.Voor het maken van afspraken kunt u het beste bellen op dinsdag, woensdag morgen of donderdag. Huisartsenpraktijk Meerlo, Pastoor Janssenstraat 3, 5864 BL Meerlo, tel: 691367 Spoedgevallen: tel: 692300; tijdens de uren dat de praktijk geopend is.Artsen: Dr F.J.P. van Arensbergen, Dr P.H.A.J. Joosten, Dr M.O.S.E. Schoenmaekers en Dr. C.H.A.M. Engels Spreekuren: uitsluitend op afspraak Apotheek Maasdorpen: Beatrixstraat la, 5864AG Meerlo, tel: 530080 Openingstijdens ma-vrij van 8.30- 17.30 uur, za van 10.00-12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur, spoedrecepten: Apotheek Antoniusveld, Stationsstraat 60d Venray. EHBO: Secr: Oude Heerweg 30,5863 AE Blitterswijck, tel: 531346 Fysiotherapie: Praktijk voor fysiotherapie Meer lo-Wanssum, Constantijnstraat 7, 5864 BJ Meerlo, tel: 691726, fax: 692626, e-mail: fysiomeerlo@hetnet.nl Psycholoog/ -therapeut: MwA.G.M. van Mieghem- Smorenburg, Legert 15,5866 CG, Swolgen, tel: 692532, e-mail: mieghem@worldonline.nl. Spreekuur: volgens afspraak. Informatiecentrum Geestelijke Gezondheid Stationsweg 46,5803 AC Venray Tel: 0478-527066. E-mail: igg@ggznml.nl Openingstijden Maandag t/m vrijdag van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 16.00 uur. Praktijk voor psychotherapie en bewustzijn, mw D.Van Dijk, Mgr.Aertsstraat 51,5866 BG Swolgen, tel: 077-4632297. Kruisvereniging: Het Groene Kruis Noord- Limburg, Drie Decembersingel 48, Postbus 3165,5902 RGVenlo. Bureau Klantenservice: bereikbaar tijdens kantooruren (inclusief ledenadministratie), tel: 077-3209595. Rode Kruis: Nederlandse Rode Kruis, afdeling Meerlo Gebouw: Dorpbroekstraat 9a, 5864 CP Meerlo, tel: 692755. Secretaris: W Baken, Hoofdstraat 40a, 5864 BG Meerlo. Tandartsen: S. H.Tan, De Kievit 8a, 5864 BX Meerlo, tel: 692231 Spreekuur: volgens afspraak. Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 0800-0432 (dagelijks bereikbaar van 14.00 tot 20.00 uur) SOS Telefonische Hulpdienst: 077-3548888 Buro Slachtofferhulp Noord- en Midden-Limburg tel: 077-3548030 Buro Jeugdzorg, Noorderhof 14, 5804 BV Venray, tel: 517484 Advies- en Meldpunt Kindermis handeling, Postbus 219,5913 ST Venlo, tel: 077-3875829. Verslavingszorg Noord-Limburg, tel: 077-3548200 Ziekenvervoer: 077-3575757 Ongevallen: 112 Nationale Vereniging De Zonnebloem Afdeling De Driehoek Meerlo-Tienray-Swolgen, Meeuwstraat 16, 5854 GD Bergen. Voor bezoekwerk: tel.0478-692364 Synthese unit Horst Bemmelstraat 2, 5961 HN Horst, tel. 077-3978500, fax 077-3978505, email: unithorst@synthese.nl. www.synthese.nl Ouderenadviseur voor infor matie, advies en bemiddeling. Voor tel. afspraak 077-3978500. Steunpunt voor Mantelzor- gers. Inloopbijeenkomst elke derde dinsdag van de maand van 10.00 - 12.00 uur. Tevens op die dag avondopenstelling van 19-30 -21.30 uur. Algemeen Maatschappelijk Werk. Voor tel. afspraak 077- 3978500. Spreekuur op maandag t/m vrij dag van 09-00-10.00 uur. V rij willigerscentraleOpenings- tijden: ma., di. en do. van 10.00- 12.30 uur. Een jaarabonnement kost u slechts Naam: Donderdag 29 november 2007 - Pagina 11 Meerlo-Wanssum V ,/il j ■i handtekening: 4 Bankreknr. Stuur deze bon op naar Antwoordnummer 13, 5800 VB Venray (postzegel NIET nodig) Ik word tot wederopzegging abonnee van Peel en Maas en word zo wekelijks geïnformeerd over al het nieuws uit Venray en Meerlo-Wanssum. Adres: Postcode Woonplaats: Tevens machtig ik de administratie van Peel en Maas om een keer per jaar het abonnementsgeld van mijn bank- of girorekening af te halen.

Peel en Maas | 2007 | | pagina 10