KOOPZONDAG 25 NOVEMBER Kerkgangers uit de kou Wim Thielen voorzitter CDA Protest tegen zorgwoningen afgewezen SS 50 TOT 75% KORTING Laat u inspireren ff PEEL EN MAAS door onze keukens en badkamers PEEL EN MAAS Donderdag 22 november 2007 - Pagina 5 Vervallen pand in Oirlo van cultuurhistorische betekenis De vervallen boerderij aan de Zandhoek 12 in Oirlo wordt op de gemeentelijke monu mentenlijst geplaatst. Pas dan kan de familie Zanders als eigenaar het pand restaure ren en herstellen in de oude staat. Daarbij keert tevens het oude wegkruis terug en wordt het erf weer volgens de histo rische beplanting aangelegd met linden, vlier en meidoorn hagen. Ondanks dat het pand behoor lijk in verval is geraakt en de schuur en de bakoven al zijn afgebroken, vinden B en W het toch de moeite waard het op de monumentenlijst te zetten.Terwijl in februari 2003 de commissie Welstand dit nog weigerde van wege de slechte staat. Wout Zan ders is blij dat de kogel eindelijk door de kerk is. "Het heeft veel te lang geduurd. We zijn er al acht jaar mee bezig. Er klopt niets van hoe het bij de gemeente is gegaan. Maar goed, laten we maar niet meer terugkijken. We kunnen er nu iets moois van maken. De boer derij wordt weer precies zoals vroeger. Hopelijk kunnen we in het voorjaar van start. Het zal wel nog wel een tijd duren voordat het helemaal klaar is." De gemeente vindt het een monumentale boerderij, mede gezien de cultuurhistorische waarde van het gehucht aan de noordkant van Oirlo. Zandhoek is een historische veldnaam, op de grens van het oude cultuurland van Oirlo en de woeste gronden. Het is een zeer oud buurtschap. Wellicht is het de plek van een van de middeleeuwse hoven waaruit later Oirlo is gevormd. Het pand, dat bekend staat als 'boerderij Bomm', is een mooi voorbeeld van oude landelijke bouwkunst. De familie Bomm heeft decennialang lang op de boerderij gewoond. Bijna dertig jaar is het pand nu onbewoond na het overlijden van Jan Bomm. Volgens het kadaster is de boerderij gesticht in I860. Er zijn geen bouwtekeningen meer in het gemeentearchief aanwezig. Aan de indeling en grootte van de woning is te zien dat de boerderij oorspronkelijk aan een belangrij ke familie toebehoorde. Het type heeft veel elementen van een langgevelboerderij. De boerderij heeft een trots profiel. Lange gevel, zadeldak - tot enkele jaren geleden nog bedekt met muldenpannen - en voorzien van twee wolfseinden. "Een paar jaar geleden hebben we alle pannen van het dak gehaald omdat de druk op de muren anders te groot werd", zegt Wout Zanders. De muren zijn in kruisverband gemetseld. Onder de dakgoot is siermetselwerk met uitgemetsel- de koppen toegepast. In de top gevels zijn telkens twee halfcirkel vormige openingen aangebracht voor ventilatie en licht. Ze dien den tevens voor de uilen die zo naar binnen konden vliegen om de muizenpopulatie op zolder in toom te houden. Op zolder wer den hooi, graan en veldvruchten opgeslagen. Het woongedeelte heeft een vierdeling en is gezien de ouder dom bijzonder ruim van opzet. Zeer bijzonder is de fraaie spiltrap vanuit de keuken naar de zolder toe. Ook opmerkelijk is de grootte van de kelder, die met een gemet seld tongewelf onder twee kamers doorloopt. De trap die toegang geeft tot de kelder, is in de kamer op opvallende wijze afgetimmerd met een schijnkast. Bij hoog water stond er altijd water in de kelder. In het woongedeelte zijn de raam- en deuropeningen waar schijnlijk nog oorspronkelijk. In het bedrijfsgedeelte zijn er in de loop der tijd meerdere aanpassin gen gedaan. De kapconstructie is waarschijnlijk deels origineel en deels vervangen vanwege slijtage en oorlogsschade. Waarschijnlijk was stro de oorspronkelijke dak bedekking. Naast het gebruik als boerderij diende het ook als winkel en café. Omdat een grote opslagplaats op de begane grond ontbrak, was er tevens een schuur. Hiervan zijn nog slechts enkele kleine restan ten over. Er komt straks weer een nieuwe schuur bij. Het stalgedeelte is uniek in Limburg. Nergens in de provincie is een boerderij met een verdie ping zoals hier. Een potstal was gebruikelijk voor boerderijen in deze streek. Het is een verdiepte koeienstal, die pas in het voorjaar werd uitgemest. De staldeur is laag zodat de karren makkelijker uit de diepe stal naar boven kon den komen. Het toilet was op stal. De inmiddels verdwenen bakoven stond achter het huis. De gemeente juicht het initia tief van de eigenaar toe om zowel de boerderij als de omgeving in historische staat terug te brengen. Door uitstel van de restauratie dreigt het pand anders voorgoed verloren te gaan. Alleen door plaatsing op de monumentenlijst is het mogelijk het pand Zand hoek 12 te bestemmen als tweede bedrijfswoning. Er komen dan ook subsidiemogelijkheden. Volgens het bestemmingsplan is er op het agrarisch bouwblok Zandhoek 12 en 13 slechts ruimte voor één bedrijfswoning. Op huisnummer 13 ligt al een woning. Mart Pijnappels na 35 jaar Venray in de VUT Bijna 58 is hij, Mart, in de volksmond Matje, Pijnap pels. Eind deze maand gaat hij gebruikmaken van de VUT- regeling, na 35 jaar politie man in Venray te zijn geweest. Een agent met veel connec ties neemt als laatste van een oudere generatie afscheid van de politie. Mart Pijnappels kwam in 1966 bij de marechaussee terecht. Na tal van omzwervingen ging hij vier jaar later aan de slag bij de politie in Amsterdam, om uiteindelijk in 1972 in Venray bij de gemeente politie te solliciteren. "Bij commis saris De Bruijn om precies te zijn." Venray was de logische vestigings plaats voor de in Wanroy geboren en getogen agent. Zijn echtgenote Jos komt immers uit Blitterswijck en dan ligt Venray ergens tussenin deze twee dorpen in. "Bovendien was er toen nog sprake van de gemeentepolitie, wat betekende dat je een vaste standplaats hebt. In die jaren kwam je ergens in dienst en bleef je daar tot je pen sioen. Als je nu verder wilt bij de politie, betekent dat je steeds een andere werkplek krijgt." Pijnappels begon als straatagent, maar volgde met succes de opleiding tot briga dier. "Een opleiding die helaas niet meer bestaat", aldus Pijnappels. De opleiding van de huidige agen ten is sowieso anders dan vroeger. "Maar het blijft belangrijk dat je als agent cursussen blijft volgen om je binnen de politieorganisatie verder te ontwikkelen." KERKDORPEN In 1992 werd hij gevraagd als gebiedsmentor voor de kerkdor- pen."Dat zag ik wel zitten. Ik houd ervan om dicht bij de mensen te staan. In die periode hebben ook veel mensen een beroep op mij kunnen doen." Naast gebieds mentor bleef Pijnappels ook de reguliere politietaken vervullen. "En dan maak je soms best leuke dingen mee. Zo stonden we een keer bij De Herberg in Leunen te posten en zagen een vreemde auto achterom rijden. Het waren inbrekers. Ik riep de patrouille op en we konden achter de woning een verdachte aanhouden. Ik had gezien dat het er twee waren, dus brachten we de verdachte met auto naar het bureau om een half uur later met die auto terug te rij den. Een keer zachtjes claxonne ren was voldoende om de andere verdachte uit zijn schuilplaats te lokken en aan te houden." Minder prettig was de 'Polenaffaire', waar bij Pijnappels tijdens een avond in Ysselsteyn zich in een lastig par ket manoeuvreerde door bepaalde uitspraken te doen over Polen. "Ik zeg soms wel eens iets te vlug. Ik ben niet iemand die stigmatiseert en mensen die mij kennen weten best dat ik geen uitspraken doe om dingen kapot te maken. Ik Mart Pijnappels: "Ik houd ervan om dicht bij de mensen te staan. heb daar wel een paar beroerde weken aan overgehouden, maar ook veel steun gehad van inwo ners van Ysselsteyn." Een baan als politie is niet altijd zonder gevaar. "Toch vindt mijn vrouw dat ik een mooie baan heb. Ze heeft er ook nooit problemen mee gehad als ik weer eens een keer weg moest." Op het bureau zelf was het meestal Matje Pijnappels die rond 1 april wel weer een goede grap wist uit te halen. "Zo heb ik ooit een grap uitgehaald met het verhaal over een aantal illegale Zuid-Afrikanen die teruggebracht moesten worden. Dat zou met een speciale vlucht gebeuren en de 'pech' was dat de begeleiders een aantal dagen in Zuid-Afrika moes ten blijven. Het leverde prompt een aantal vrijwillige aanmeldin gen op", zegt hij met een grote glimlach. Pijnappels constateert net als anderen dat de maatschap pij is verhard. "Bovendien kende vroeger iedereen elkaar. Dat is nu anders, Venray is groter geworden en niet iedereen woont hier met even goede bedoelingen. Daar naast kon je toen, als je bijvoor beeld een stel jongeren had opge pakt en die een nachtje had laten brommen, met hen op een later tijdstip best wel eens een pilsje mee drinken." Maar het blijft vol gens Pijnappels een boeiend vak." Iedere dag is weer anders, ik ben altijd met plezier naar mijn werk gegaan." Wel heeft Mart nog wel enige kanttekeningen bij het vak. "Als politieman heb ik altijd met open vizier gestreden. Als je in een zaak de kans hebt om iemand te pakken, moet je daar ook 100% voor gaan. Dat heb ik altijd gedaan. Maar verdachten moeten wel de straf krijgen die ze verdienen." En die strafmaat is volgens Pijnappels niet altijd hoog. "Zeker als je ziet dat mensen wegens 'goed gedrag' vervroegd worden vrijgelaten." Pijnappels zal zijn collega's mis sen. Van de andere kant heeft hij voldoende hobby's zoals zijn hond Guusje, zijn tuin, bonsaiboompjes en wielrennen. "Daarnaast wandel ik veel door de natuur, dus ik kom die tijd met Josje best wel door", besluit de politieman. Mart Pijnappels neemt op don derdag 29 november afscheid van de politie tijdens een receptie van 17.00 tot 19.00 uur in De Witte Hoeve. Uitbreiding met bovenverdieping Langeweg De bibliotheek komt vanaf januari 2008 in een ruimer jasje te zitten. De bovenverdie ping aan de achterzijde aan de Langeweg wordt bij het pand getrokken. Tot voor kort was hier het bureau Architecten- MC gevestigd. Het architec tenbureau verhuisde onlangs naar Leunen. De bibliotheek kampt met een tekort aan werk- en vergaderruim tes. Begin dit jaar heeft de biblio theek de gemeente al benaderd om het vrijkomende architec tenkantoor te mogen huren. Het huurcontract met Architecten-MC liep in oktober 2007 af. Door de fusie met de biblio theek van Horst aan de Maas per 1 januari 2008 is er meer ruimte nodig. Door de samenvoeging van de bibliotheken wordt het aanbod verruimd en de dienstverlening verbeterd. De bovenverdieping kan hiervoor prima uitkomst bie den. De ruimte zal worden ingezet als archiefruimte, vergaderlokaal en werkruimte voor de medewer kers. De bibliotheek hoopt zo snel mogelijk over de uitbreiding te kunnen beschikken. Er moeten nog enkele technische en bouw kundige aanpassingen plaatsvin den. De gemeente gaat akkoord met de verhuur van de bovenverdie ping voor 6.250 euro per jaar. Dit is veel minder dan de 14.243 euro die Architecten-MC als commerci ële huurder betaalde. In opdracht van de gemeente heeft een taxa teur de verhuurbaarheid onder zocht en een marktconforme huurprijs vastgesteld. De taxateur komt uit op een huurprijs van 17.500 tot 20.000 euro op jaarba sis. De taxateur verwacht echter dat het zes tot twaalf maanden kan duren, voordat de ruimte kan wor den verhuurd. Omdat de indeling minder gunstig is en niet voor alle doeleinden geschikt is. De taxa teur meent dat een ruimtelijke samenvoeging met de bibliotheek de meest voor de hand liggende optie is. De gemeente vindt dat de huurprijs afgestemd moet worden op de maatschappelijke functie van het gebouw. De huurvergoe- ding is gebaseerd op de huurprijs per vierkante meter die de biblio theek momenteel betaalt (43-372 euro per jaar). VERHUIZING De Venrayse bibliotheek ver huisde in 1988 van de Julianasin- gel, het pand waarin nu poolcafé Snoecks gevestigd is, naar de Mer- seloseweg 59- Daarvoor was het gebouw in gebruik door super markt Torro. De gemeente is eige naar van het pand waarin ook de Speelotheek een plek heeft. De bibliotheek wordt straks verant woordelijk voor al het groot en klein onderhoud. Als verhuurder is de gemeente verplicht de bovenverdieping in goede staat op te leveren. Het gebruiksklaar maken van de ruim te kost 15.000 euro. De grootste posten zijn het schilderwerk en het vervangen van de ruiten door dubbel glas voor 5.250 euro en het leggen van een nieuwe vloer bedekking voor 5.000 euro. De oude vloertegels worden verwij derd, de verlichting vervangen en er worden enkele kleinere repara ties uitgevoerd. Aanpak Westsingel De Westsingel, van de rotonde Noordsingel tot aan de rotonde met de Langstraat, gaat op de schop. Een herinrichting is nodig omdat de Westsingel wat betreft inrichting niet meer voldoet voor het vele verkeer dat er nu gebruik van maakt. Ook wordt met de werkzaamheden invulling gegeven aan de singelvisie die dit jaar door de gemeenteraad is vastgesteld. De herinrichting bevat de aanleg van twee rotondes ter hoogte van de Kempweg en de Merselo- seweg, langs de hele Westsingel komen vrijliggende fietspaden, de kruising met de Veltumse Kleffen krijgt fietsoversteken en langs het grootste gedeelte van de Westsin gel komen brede groenstroken. Ook wordt op het gedeelte Mer- seloseweg - Noordsingel het riool vergroot.Op een aantal plaatsen moet de gemeente grond aanko pen om het gewenste ontwerp te kunnen aanleggen. Op korte termijn neemt de gemeente met de betreffende grondeigenaren contact hierover op. Medio 2008 start de gefaseerde uitvoering van de werkzaamheden. De totale werkzaamheden gaan naar ver wachting ongeveer één jaar duren. Het voorstel wordt 18 december behandeld in de gemeenteraad. Afvalpas voor milieustation Eind dit jaar ontvangen alle huishoudens van de gemeente Venray een afvalpas. Met deze pas kan vanaf 1 januari 2008 gebruik worden gemaakt van het gemeentelijke milieusta tion aan de Metaalweg. Met de invoering van de afval pas wordt de exploitatie van het milieustation verder geprofes sionaliseerd. De pas dient als legitimatie en er kan tevens mee betaald worden. Het is ook de bedoeling de pas te gebruiken bij het aan huis ophalen van grof huisvuil. Het voordeel daarvan is dat contant geld niet meer nodig is en dat de bedragen voortaan automatisch op de gemeentelijke factuur worden verwerkt. Het aanbieden van grof huishoudelijk afval (maximaal twee kuub) bij het milieustation kost ook vol gend jaar 10 euro. Dit moet wel met een pas want anders gaat het liefst 50 euro kosten. Ook perso nen van buiten de gemeenten Venray en Meerlo-Wanssum gaan dit hoge tarief betalen. Dit jaar kost het nog 30 euro. Het aan huis ophalen van grof huishoudelijk afval, inclusief wit- en bruingoed, gaat 20 euro kosten. De prijs voor het aanbieden van een vuilniszak bij het milieustation blijft 3 euro. Dit moet ook betaald worden voor een tractor- of autoband. De gemeente heeft het milieus tation overgenomen van Essent. De gemeente Venray is eigenaar geworden van de grond en opstal len. De exploitatie is Europees aanbesteed en gegund aan Van Gansewinkel. Variabel afvaltarief daalt niet De gemeente spiegelt de daling van de afvalstoffen heffing wel heel rooskleurig voor. In werkelijkheid daalt in 2008 alleen het vaste tarief. Dit bedrag betaalt ieder huis houden ongeacht hoe vaak er afval wordt aangeboden. Het vaste tarief gaat met 2,8 pro cent omlaag naar 93,12 euro per jaar. Volgens de gemeente gaan vol gend jaar eenpersoonshuishou dens 8,7 procent minder voor het afval betalen en andere huishou dens 4,4 procent. Terwijl het vari abele tarief gelijk blijft. Het aan de straat zetten van een groene of grijze afvalbak kost ook volgend jaar 6,12 euro. De inworp van een vuilniszak in een ondergrondse voorziening wordt evenmin goed koper en blijft op 2,62 euro. Het verschil zit in het aantal aan biedingen. De gemeente rekent voor dat komend jaar gemiddeld zeventien keer een afvalcontainer aan de straat wordt gezet. De laat ste jaren werd telkens gerekend met achttien containers. Waardoor de besparing volgend jaar uitkomt op 8,76 euro. Dit is de verlaging van het vaste deel met 2,64 euro plus 6,12 euro voor een contai ner minder. De afvalstoffenhef fing daalt dan van 205,92 euro dit jaar naar 197,16 euro, een verla ging van 4,4 procent. Bewoners die gebruikmaken van de onder grondse voorzieningen, zullen in plaats van nu 26 vuilniszakken volgend jaar slechts 22 keer een vuilniszak dumpen. Waarmee het voordeel oploopt tot 8,7 procent. Dat de burgers minder afval aan bieden, komt door de nieuwe inzamelpunten. Naast glas kunnen er sinds ruim een jaar ook blik, flacons, melk- en sappakken en plastic flessen worden ingeleverd. De afvalstoffenheffing in kosten dekkend. Zowel de totale kosten als de opbrengsten worden vol gend jaar geschat op bijna 3 mil joen euro. Informatiemarkt VieCuri De Katholieke Bond voor Ouderen Limburg (KBO) houdt in samenwerking met VieCuri medisch centrum een grote gezondheidsinformatiemarkt, die toegankelijk is voor alle belang stellenden. De gezondheidsinfor matiemarkt vindt plaats op zater dag 24 november tussen 10.30 en 16.00 uur in VieCuri locatie Venray. Deze dag kan men infor matie krijgen van diverse instel lingen en patiëntenverenigingen en kan men in contact komen met lotgenoten. Verenigingen en instellingen die zich presenteren zijn:Alzheimer,Toon Hermanshuis; Vrijwillige Palliatieve Terminale Zorg, Schildklierstichting, Vereni ging voor Fybromialgie patiën ten; contactgroep prostaatkanker; NWS, Hartezorg; Parkinson; KWF; DVN; Penders voetzorg Thuiszorg N-L en de Zorggroep N-L, Daarnaast kunt u binnenlopen bij Huizenaar haarwerkspecialist en VieCuriVitaal. VieCuriVitaal is de dochteronderneming van VieCuri en richt zich op private initiatieven in de zorgmarkt. Ver der zullen de poliklinieken voor incontinentie en osteoporose in VieCuri zich presenteren. Nieuws uit Venray en omgeving leest U in OPEN VAN 10.00 TOT 17.00 UUR VAN 10.00 TOT 12.00 UUR 15% VROEGE-VOGEL-KORTING OP ONZE MAGAZIJNVERKOOPAFDELING: ALLE TENSON-JACKS mannenmode, jeans and casual wear for men Na drie zondagen koukleumen kunnen de Leunenaren komend weekeinde weer in een verwarm de kerk zitten. Een bedrijf is deze week drukdoende de oude ver- wamingsketel weer veilig aan de praat te krijgen. Een paar weken geleden werd de verwarming buiten werking gesteld nadat er koolmonoxide vrijkwam. Joost van Ooi, lid van het kerkbestuur, hoopte dinsdag dat het euvel snel verholpen is. "De rookgas-afzuig- ventilatiemotor moet vervangen worden. Daarnaast wordt er wat laswerk verricht zodat er geen koolmonoxide meer kan ont snappen", zegt Van Ooi. "Hopelijk wordt de ketel dan weer vrijgege ven om te stoken." Vooral afgelopen week was het steenkoud in de Catharinakerk. De huwelijksmis van René Smedts en Jolanda Guldenmond van afge lopen vrijdag is daarom op het laatst nog verplaatst naar de kerk in Heide. Zondagochtend ging de mis wel door. "Het was inderdaad frisjes", zegt pastoor Muller. "Maar de mensen waren erop gekleed. Ik heb ook geen preek gehouden zodat na goed 35 minuten de mis was afgelopen. Maar als het goed is kunnen we nu weer even voor uit." De verwarmingsketel dateert uit 1983- Een nieuwe ketel vergt al gauw een investering van 30.000 tot 40.000 euro. De CDA-leden van de afde ling Venray hebben Wim Thielen tijdens de algemene ledenver gadering tot nieuwe voorzitter gekozen. Wim Thielen is 47 jaar geleden geboren in Castenray en woont nu in Venray. Sinds vorig jaar heeft hij zitting in het bestuur van CDA Venray. Wim Thielen is eigenaar van een adviesbureau voor bedrijven en organisaties in de voer en voedingsmiddelensec tor. In zijn vrije tijd zet hij zich in voor de wijkraad Antoniusveld en het wijkradenoverleg. Wim Thie len volgt Jan Loonen op als voor zitter, die niet meer herkiesbaar was door het verstrijken van zijn bestuurtermijn. Elly Jans-Beken Kallen trad om dezelfde reden terug uit het bestuur. Jan Classens uit Yssel steyn en Marc van Wunnik uit Venray werden door de algemene ledenvergadering gekozen tot nieuwe bestuursleden. Het college heeft het bezwaar van vier bewoners van Honingkla- ver tegen de komst van zorgwo ningen in hun straat afgewezen. De omwonenden Versteegen, Jan sen, Van Meijel en Janssen verzet ten zich tegen de bouw van drie zorgwoningen voor twaalf bewo ners van de stichting Dichterbij. Op 8 oktober werd de kwes tie behandeld in de commissie bezwaarschriften. De buren vin den de bouwmassa te massaal. Ondanks dat het eerdere plan van vier zorgwoningen voor veertien bewoners al is verkleind. Daar naast vrezen ze voor verkeersover last in de smalle straat en hekelen ze de gebrekkige communicatie. De zorgwoningen zijn bestemd voor mensen met een verstande lijke beperking die er onder bege leiding gaan wonen. De onafhankelijke bezwaarcom- missie heeft het college geadvi seerd de bezwaren af te wijzen. Het college heeft onlangs dit advies overgenomen. Er was verwarring over een tweede brief van de gemeente waardoor de vier bezwaren for meel te laat waren ingediend. Des ondanks heeft de commissie de bezwaren inhoudelijk behandeld. De commissie ziet ruimtelijk gezien geen bezwaar tegen het verlenen van een bouwvergun ning. Ook passen de zorgwonin gen in de gedachte van integra tie van geestelijk en lichamelijk gehandicapten in de samenleving. Volgens de commissie worden de belangen van de omwonen den hierdoor niet onevenredig geschaad. De bezwaarmakers kunnen bin nen zes weken bij de rechtbank in Roermond in beroep gaan tegen het besluit. Boerderij Zandhoek in Oirlo wordt monument De politie is nog steeds je beste vriend" Bibliotheek Venray krijgt meer ruimte Boxmeer - Steenstraat 73 - Ü485 571 378 Bezoek onze showroom: Heidseweg 33, Venray-Heide T 0478 533000 www.comfortabel-wonen.com de COMFORTABEL WONENaanpak

Peel en Maas | 2007 | | pagina 5