Puur Natuur Ruilbeurs Plus Venray Nieuwe initiatieven kunstencentrum Op stap in Venray kan nog steeds Spreekbeurtactie Unicef Diwaliviering op De Landweert Toneelstuk Deze Jongeman Voorbereiding TnR-mök in volle gang Va WA MA Gunhoek PEEL EN MAAS ook voor üw tuin PEEL EN MAAS Donderdag 22 november 2007 - Pagina 25 Het concept Venray Rocks Da House is een begrip in (en ver buiten) de Venrayse hip- hopscene. Deze drukbezochte hiphopparties vonden in de begin jaren '90 jaarlijks plaats in OJC Dingus. De deelnemen de acts kwamen allen uit Ven ray. Vandaar de naam. Hiphopacts die acte de pre sence gaven waren onder andere Traumatic, Legal Dope, 2 Def, One Coast, TOP, ACP, Rhyme Animals, Deadline,Assault en Little Masters. Legal Dope bestond uit de rap pers Strike One (Mattie Hendriks), Sal Capone (Roel Bertrams) en DJ OTB (Don Funcken). Ze tourden tussen 1988 en 1992 door heel Nederland en Duitsland. De com binatie van MC's en top notch dj skills is onverbeterbaar. Rhyme Animals ontstond in 1991 door toevoeging van de rapper Q-Tease (Marco Schelbergen) aan het zeer jonge hiphopduo 2 Def, bestaan de uit de rapper Terra (Camiel Freriks) en dj Wonderboy (Roel Funcken). In deze formatie trad de groep op in voorprogramma's van o.a. Dope Posse, D.A.M.N., Gunshot, Osdorp Posse. Op het festival Racism Beat It '93 behaalden ze de tweede prijs in de categorie Rap Acts. Een eerder hoogtepunt was een optreden van 2 Def op de toen nog jonge televisiezender RTL4. Little Masters omvatte de rappers Skillz (Franky Francis), Lit tle Earthquake (Hasani de Freitas), Ten Pesos (Steven Filon) en DJ Wildstar (Raymond vd Laar). De groep opereerde van 1992-1994 op onder andere de Pleinfeesten in Venray, de Manifestatie Gren- zenloos in Horst en het Wereld festival in Gemert. Little Masters staat garant voor lekkere uptempo Hip Hop op de oude manier. Om de goeie ouwe tijd nog één keer te doen herleven is een groot deel van deze legendes weer bij elkaar gekomen om een laatste keer samen het podium te delen en hun tracks uit de good ol days ten gehore te brengen. Om de oudjes niet ongerust te maken over de toekomst van Venrayse hiphop zijn aan het programma ook enkele hedendaagse helden toegevoegd. Namen als Terilekst, Reflexy en B-Kwadraat zullen hip hop beminnend Nederland niet vreemd in de oren klinken. Voor wie niet alleen maar live acts wil zien en horen staan zater dag 24 november vanaf 21.00 in café 't Podium in Venray gerenom meerde dj's natuurlijk klaar om de lekkerste old skool plaatjes op de draaitafels te spinnen. En niet alleen hiphop, maar ook veel new hack swing en hiphouse. Het Limburgs Museum in Venlo profileert zich de laatste jaren steeds nadrukkelijker met fotografie. Het nam het initiatief voor spraakmakende exposities, zoals Dutch beauty van Patricia Steur, Klooster lingen van Annie van Gemert en Kleur in donkere dagen de tentoonstelling met kleur- opnames die de Roermondse fotograaf Alphons Hustinx in en rond de Tweede Wereldoor log in Nederland maakte. Stuk voor stuk exposities die landelijk aandacht kregen van media en bezoekers. Daarnaast waren er nog de kleinere foto projecten en de tweejaarlijks wedstrijd georganiseerd in samen werking met amateur-fotografen uit de euregio. Met zijn galerie is het Limburgs Museum goed geoutilleerd om foto's te kunnen presenteren. Ook in het collectie beleid is fotografie de laatste jaren een steeds nadrukkelijker rol gaan spelen. Foto's zijn immers makke lijk toegankelijke en aansprekende bronnen van informatie over de geschiedenis en cultuur van Lim burg. Een foto zegt immers zo veel meer dan een scherf van een mid deleeuwse drinkbeker. Tot en met 6 januari 2008 laat het Limburgs Museum een kleine selectie zien uit de aanwinsten van de verza meling fotografie.Aanleiding voor de expositie is de verwerving van een foto op groot formaat en afge drukt op linnen van Patricia Steur. De glamourfotografe exposeerde eerder dit jaar in Venlo en ver vaardigde bij die gelegenheid een portret van de Castenrayse beauty Elleke Classens als saxofoniste bij Fanfare Dorpsklank.Wat is er nog meer te zien in de tentoonstel ling? Marcel Hectors is producent en fotograaf van de Historoscoop, het 360 graden multimediathea- ter in het museum. Van hem zijn sfeervolle typisch Limburgse panoramafoto's opgenomen. Pers- Elleke Classens. fotograaf Jacques Peeters is meer dan dertig jaar actief geweest voor het voormalige Dagblad voor Noord-Limburg. Met zijn zwartwit foto's heeft bijgedragen aan het beeld van Noord-Limburg in voor bije decennia. Guido Paulussen was cameraman bij de NOS en werkte onder meer jarenlang voor het jeugdprogramma Het Klok huis. Als vutter kreeg hij eindelijk tijd om een oude liefde te heront dekken: de fotografie. Guido Pau lussen is de fotograaf van het ver dwijnend Limburgse platteland. In de expositie zijn enkele opnames uit de serie Stille stallen te zien. Andrea Stultiens fotografeerde in opdracht van het Limburgs Muse um mensen langs de Maas. Ze kijkt met liefde naar het dagelijkse doen en legt dat vast in foto's die beklijven omdat ze het alledaagse juist ontstijgen.Annie van Gemert is de fotografe van de lange adem. Ze bijt zich jarenlang vast in een thema. In 2006 liet ze in het Lim burgs Museum voor het eerst haar serie Kloosterlingen zien: verstilde portretten en sfeerfoto's vervaar digd achter de muren, poorten en tralies van contemplatieve kloos ters. Van Erwin Olaf zijn enkele karakteristieke beelden te zien die hij maakte tijdens het carnaval. Hetzelfde onderwerp was voor Wubbo de Jong van Het Parool in 1996 de reden om naar Limburg af te reizen en een schitterende fotoserie te maken. Het Limburgs Museum verwerft ook foto's die verder teruggrijpen in de tijd. Uit de nalatenschap van Cas Oorthuys is een selectie gemaakt van aan Limburg gerela teerde foto's. Zeer bijzonder ten slotte zijn de kleuropnames die Alphons Hustinx uit Roermond maakte in rond en tijdens de Tweede Wereldoorlog. Het muse um is geopend van dinsdag tot en met zondag van 11.00 tot 17.00 uur. Puur Natuur houdt op zon dag 25 november een span nende oriënteringsloop in Boshuizerbergen. Verzame len om 11.30 uur, waarna om 11.45 uur een korte uitleg wordt gegeven. Vervolgens gaan de eerste groepjes om 12.00 uur van start. Een oriënteringsloop is een acti viteit waarbij men een aantal pun ten in het bos moet zoeken. Men kiest steeds een eigen route naar het volgende punt en mag daarbij dwars door het bos lopen! Tijdens het lopen gebruikt men een gedetailleerde kaart en een kompas. Op de kaart staan alle punten die men in het bos moet zien te vinden. Ze moeten in een vaste volgorde worden afgelopen. Ondanks dat er soms veel mensen meedoen, kan men zich alleen in het bos wanen, omdat er om de twee minuten wordt gestart. Bij de finish wordt de looptijd berekend. Door mee te doen aan een oriën teringsloop is men lekker actief in de bossen.. Er zijn oriënteringslo pen uitgezet op diverse niveaus. Op die manier kan iedereen deel nemen aan deze activiteit! Aan melden kan van tevoren aan via www.demarke-puurnatuur.nl. De oriënteringsloop vindt plaats in Boshuizerbergen. Verzamelen bij de parkeerplaats van het Asteria hotel in Venray. De bekende Puur Natuurborden wijzen de weg naar deze belevenis. e-mail: Bij Plus G. van Dijck kunnen klanten sinds kort sparen voor Super Sjoelers. Bij elke besteding van 10 euro ontvangt de klant een sjoelsteen en bij aankoop van wekelijks zes verschillende actie artikelen zijn extra sjoelstenen verkrijgbaar. In totaal kan er voor dertig ver schillende sjoelstenen worden gespaard met afbeeldingen uit zes verschillende Nickelodeon televi sieseries. De unieke sjoelbak (met eveneens Nickelodeon-figuren) is te koop voor 29,95 euro. Om de actie nog leuker te maken houdt Plus G. van Dijck in samenwer king met sjoelclub Venray een sjoelwedstrijd. Nadat de sjoelers van de club de regels uitgelegd hebben volgen er in diverse leef tijdsklassen competities waarmee leuke prijzen te winnen zijn. Voor elke deelnemer is er uiteraard een presentje. Overigens zal ook de Nederlandse kampioen, Inge Ver meulen aanwezig zijn op deze dag. Dit is natuurlijk niet geheel toeval lig want Vermeulen is ook een van de kassières van Plus G. van Dijck. Bij haar en bij de andere leden van sjoelclub Venray kun je terecht voor informatie over deze leuke vereniging en over het sjoelen als gezelschapsport. Daarnaast kan men op deze dag dubbele Super Sjoelers ruilen met andere spaar ders zodat men in de gelegenheid is de verzameling compleet te maken. Dit alles vindt plaats op zaterdag 1 december vanaf 14.00 uur in wijkgebouw 't Stekske. Kunstencentrum Jerusalem is dit seizoen begonnen met een jongerenwerkplaats vanaf twaalf jaar, een leuke cur sus waar instroom nog altijd mogelijk is en jongeren een kijkje kunnen nemen in de creatieve keuken van het kun stencentrum. Inschrijven voor de jongeren cursus tekenen en schilderen is ook nog mogelijk omdat het kun stencentrum ernaar streeft met deze cursus in januari te starten. Daarnaast programmeert het kun stencentrum in samenwerking met de organisatoren Jan Brou wers en Pascalle Mansvelders excursies naar tentoonstellingen, zoals onlangs naar 'Bonjour Rus- sland' in het Kunstpalast in Düs- seldorf. Ook in december zal er waarschijnlijk nog een excursie plaatsvinden. Op de agenda van de afdeling Beeldend worden deze excursies aangekondigd naast tips voor andere tentoonstel lingen, een service die niet alleen bedoeld is voor cursisten van het kunstencentrum, maar voor ieder een. Reden om regelmatig de site van het Kunstencentrum www. kunstencentrumjerusalem.nl te raadplegen. Na de succesvolle start van de workshop digitale foto grafie (volgeboekt!) door docent Brendan van den Beuken heeft het kunstencentrum alweer een nieuwe workshop gepland: dan send model schilderen. In samen werking met de afdeling dans biedt Kunstencentrum Jerusalem deze workshop van vier weken aan. De cursus wordt gegeven door docent Roel Sanders. Leerlin gen van docente Dans Myrna van den Bosch zullen als model figure ren. Deze workshop is niet alleen interessant voor schilders, maar ook voor beeldhouwers en kera misten. Het gaat in deze workshop om het snel noteren (schetsen) van houding en verhouding, maar ook om beweging (dynamiek) en herhaling (ritme). De workshop start 24 november; voor verdere informatie zie de website De kunstwerken van Rock my religion zijn uit het Ven rayse straatbeeld verdwenen. Duizenden - bezoekers en Venraynaren - hebben onder begeleiding of met het spe ciale routeboekje in de hand de werken bewonderd tijdens een wandeling van Oda naar Anna, van het Odapark naar het Annaterrein. De vaste kunstwerken op die route staan er nog steeds. En niet alleen die. Ook elders in Venrayse wijken en dorpen wordt het straat beeld gesierd door kunstwerken. Ze blijven nogal eens onopge merkt. Ze zijn opgenomen in een wandeling en twee fietsroutes langs kunst. Wie de Religion-wan- deling heeft gemist en zij, die na die wandeling wel wat meer van Venray willen zien, kunnen nog steeds op stap in Venray. Te voet of op de fiets, wandelen of fiet sen met gedichten langs in totaal meer dan tachtig kunstwerken. In de routebundels staan bij een foto van elk kunstwerk de gegevens vermeld, ook van de kunstenaar. Bovendien is telkens een toepas selijk gedicht toegevoegd. De kunst- en gedichtenbundels zijn daarmee ook thuis interessant. Doordat ook weetjes over van alles langs de routes zijn vermeld, zijn het ware ontdekkingstochten; blijkens reacties bij de samenstel lers ideaal voor familietripjes en zelfs speurtochten van o.a. buurt verenigingen. Dankzij financiële steun van sponsors en subsidieverleners zijn de bundels aantrekkelijk geprijsd, ook voor een Sinterklaaspakje of onder de kerstboom. De bundel 'Op de fiets langs kunst' met twee poëzieFietsroutes kost slechts 5,95 euro, de Poëzie Wandelroute in hartje Venray 2,50 euro. De bundels zijn bij een vijftiental ver kooppunten (zoals VVV) verkrijg baar, o.a. Odapark, waar nu het vervolg van Rock my religion is te zien. Meer informatie en actuele routegegevens op www.literair- cafe-venray.nl Kaartverkoop Unicef Unicef heeft een nieuw assor timent van kaarten en cadeaus samengesteld. Van agenda's tot kinderspeelgoed en kaarten: voor ieder gezinslid is er een keuze. Niet alleen in Nederland, maar ook in de 155 ontwikkelingslan den waar Unicef actief is. Want met de verkoopopbrengst helpt Unicef kinderen op het gebied van gezondheidszorg, voeding, schoon drinkwater, onderwijs en beschermt ze tegen uitbuiting. De verkoop vindt plaats op don derdag 22 en vrijdag 23 novem ber bij Intratuin in Venray en op donderdag 29 en vrijdag 30 november bij de Hema in Venray. Verder kan men altijd terecht in de Wereldwinkel in Venray en in depot bij A. Mutsaers via telefoon (0478)584189. Sinterklaas wandeltocht Wandelsportvereniging Natuur vrienden Merselo houdt op zon dag 25 november haar jaarlijkse sinterklaastocht. Om 13-30 uur start Sinterklaas met een heleboel pieten de 5 kilometer. De kinde ren mogen gratis meelopen en krijgen na de tocht in zaal 't Anker in Merselo een speculaaspop van de Sinterklaas. Kinderen die een medaille willen moeten zich voor de tocht laten inschrijven bij het inschrijfbureau in de zaal. Overige afstanden voor deze dag zijn: 20- 15 km, 9-00-12.00 uur en 10-5 km, 9-00-14.00 uur. Startplaats is zaal 'tAnker.Alle tochten zijn toegan kelijk voor de Nordic wandelaars. Het inschrijfbureau sluit om 17.00 uur. bezoek onze site: www.gunhoek.nl Venray De Hoveniers mmjim Wandeling Natuurvrienden Wandelsportvereniging De Natuurvrienden in Merselo bezoekt volgend jaar met haar leden alle twaalf provincies om daar te gaan wandelen. In 2008 viert de KNBLO-NL, de landelijke wandelsportbond het honderdja rig bestaan. Dit wordt uitgebreid gevierd met jubileumwandeltoch ten. In elke provincie vindt een speciale wandeltocht plaats. De afstanden die gelopen worden variëren van 5 tot 40 kilometer, waarbij de kortste afstand boven dien rolstoeltoegankelijk is. Voor elke wandelaar is er wat wils. De een traint voor de Nijmeegse vierdaagse, de ander maakt er een gezellige wandeldag met de hele familie van. Wandelen is tenslotte voor iedereen. Wandelsportver eniging De Natuurvrienden biedt aan haar leden en overige belang stellenden een bijzonder gunstig arrangement aan. Er zijn nog enke le plekken vrij. Neem voor opgave contact op met voorzitter Huub Loozen via telefoon (0478)586806 of kijk op huub.loozen@hetnet.nl. De inschrijving sluit op 1 decem ber. Sinterklaas in Brukske Sinterklaas en zijn pieten komen op zaterdag 24 november om 10.30 uur op bezoek in wijk gebouw De Kiosk in de wijk 't Brukske in Venray. De kinderen die door middel van een formulier uit de info zijn opgegeven ontvangen van Sinterklaas een verrassing. 50 Jaar KBO KBO Holthees-Smakt viert op zaterdag 8 december het 50-jarige bestaan in Het Trefpunt in Hol- thees. De avond begint om 18.00 uur met een diner en wordt muzi kaal begeleid door orkest De Mal lemoer uit Geysteren. Op zondag 9 december wordt de feestviering voortgezet met om 11.00 uur een heilige mis voor levende en over leden leden van de KBO in de kerk in Smakt.Van 12.30 tot 13-30 is er een receptie in Het Trefpunt. Samen met vele duizenden leer lingen in heel Nederland hebben leerlingen uit groep 7/8 van basis school De Kruudwis meegedaan aan de spreekbeurtactie Nooit meer bang! van Unicef. Op de foto staan op de bovenste rij van links naar rechts: Unicef vrijwilligster Juliët, Rick, Sanne en Romy. Onderste rij:Mickjanneke,Vale rie en Sacha. De kinderen van basisschool De Landweert hebben Diwali gevierd. Het Diwalifeest is het belangrijkste en grootste feest van de hindoes. Diwali betekent zoiets als 'een rij lampjes'. Het gaat om de overwin ning van het licht op het duister. Voorafgaand aan het feest houden veel hindoes grote schoonmaak in hun huizen, waarna ze deze gaan versieren met slingers en bloe men. Voor het feest zelf worden nieuwe kleren gekocht en allerlei lekkernijen gemaakt. De Diwalivie ring werd geopend met een licht- jesdans. Daarna las voorleeskampi- oen Pim Dupont het verhaal voor over prins Rama. De kinderen van groep 4A hebben het hele verhaal uitgebeeld. ToneelGroep Rips brengt het toneelstuk Deze Jongeman. Dit stuk in drie bedrijven is gebaseerd op de gelijknamige roman van Toon Kortooms onder regie van Frans van der Pas uit Ysselsteyn. Het gaat over Theodoor Bronk- horst die op gevorderde leeftijd terugkijkt op zijn studententijd. In flashbacks voert hij de toeschou wer terug naar de jaren '50. In deze periode leert de economie student, voorzien van een prach tige zangstem, Clarence kennen. Clarence woont samen met haar grootmoeder, mevrouw Legrande, op een klein kasteeltje te Breda. Terwijl Theodoor en Clarence ver liefd worden en voorzichtig plan nen maken voor de toekomst, leert Theodoor de theaterproducent Menda van Daal kennen. Dit is het begin van een avontuur vol ver warringen. Het stuk wordt opge voerd op vrijdag 23 november, zaterdag 24 november, vrijdag 30 november en zaterdag 1 decem ber in gemeenschapshuis D'n Eik in De Rips.Alle avonden beginnen om 20.00 uur. Toegangskaarten zijn te reserveren bij Maria Bisse- ling via telefoon (0493)599462 of bij gemeenschapshuis D'n Eik via telefoon (0493)599488. Al vanaf de zomer is de commis sie Tienermök druk bezig om een goed gevuld programma op de planken te krijgen voor de derde TnR-mök in Venray. Als voorloper op carnavalszitting Circus Mök en als navolger van Kiendermök in de schouwburg van Venray is er al enkele jaren een speciale voor stelling voor jongeren van Venray en omstreken. De voorstelling is carnavalesk en tevens gevuld met acts die juist jongeren aanspre ken. Ook dit jaar is er weer geko zen voor 'jonge' acts. In reacties op vorig jaar gaven jongeren aan nog meer cabaret te willen zien. De commissie heeft dit ter harte genomen en 17 januari 2008 is er dan ook veel cabaret te zien, maar ook zang, dans en acrobatiek zijn vertegenwoordigd. Op eigen tijdse wijze en met behulp van feest DJ Leon worden de acts aan elkaar gepraat. Na de anderhalf uur durende voorstelling is er een afterparty zijn in de foyer.Tijdens deze party nog meer feest, een loterij met kans op een I-pod en telefoon. De kaartverkoop wordt dit jaar iets anders geregeld. Er wordt veel meer via een voorver koopintekenlijst gewerkt. Er is in ieder kerkdorp een contactper soon en een verkoopadres en in Venray worden via diverse vereni gingen kaarten verkocht. Kaartjes zijn vanaf begin december ook te krijgen bij café het Podium, Peel- rand Makelaardij in Venray en bij de recepties A en C van het Raayland CollegeVoorinschrijving is mogelijk bij Dizzy, SW, Chris- toffel, Judovereniging en andere verenigingen. In ieder kerkdorp is een verkooppunt. Meer infor matie is te verkrijgen bij Grad Hei dens via telefoon (0478)588922 en Gerrit Linders via telefoon (0478)587130. De Locht In streekmuseum De Locht in Melderslo wordt op zondagmid dag 25 november stroop gemaakt. In het bakhuisje wordt brood gebakken en kinderen mogen hun eigen broodje kneden en bakken. In de smederij is volop bedrijvig heid en op de bovenverdieping is de nieuwe expositie Juweeltjes in Textiel te bewonderen. Het museum is op dinsdag, donder dag en zondag geopend van 14.00 tot 17.00 uur. Groepen kunnen, na afspraak, ook op andere tijden terecht. Zie ook www.delocht.nl. Venray Rocks Da House Elleke Classens in Limburgs Museum redactie: redactie@vandenmunckhof.nl advertentie-afdeling: advertentie@vandenmunckhof.nl Kunst Cultuur

Peel en Maas | 2007 | | pagina 25