Operaconcert in Koningskerkje Prins Henk in Maashees Edward en Ingrid bruidspaar De Piëlhaas Prins Rob heerser over Huibuukeland m PEEL EN MAAS Donderdag 22 november 2007 - Pagina 23 Jorianne Janssen verzorgt lessen en demonstraties Jumpen is hartstikke hot. Op de muziekzenders TMF en MTV springen de jongeren regelmatig door het beeld en ook in discotheken jumpen tieners er lekker op los. Jori anne Janssen weet er alles van. De 17-jarige Venrayse geeft lessen en demonstraties aan jongeren die deze tak van sport beter willen beheersen. Jumpen: afzien met een glim lach. "Ik dans al van kleins af aan. Mijn moeder heeft een dansschool, Dance Masters Janssen Venray, en daardoor is dansen me met de paplepel ingegoten. We geven heel veel verschillende dansles sen zoals stijldansen, kidswing, country, aerobics, maar ik vind zelf streetdance het leukste. Daar geef ik zes keer per week les in. Het ontging me natuurlijk niet dat jumpen een steeds grotere rage werd en we kregen ook meer aanvragen voor jumplessen.Toen ik dat hoorde, ben ik naar een jumpworkshop gegaan en heb ik heel veel filmpjes van het jumpen bekeken. Aan de hand daarvan ben ik met lessen en demonstra ties begonnen." Jorianne Janssen geeft inmid dels twee keer per week jumples. Eén keer aan de allerkleinsten, al vanaf zes jaar, en de tweede keer aan iets oudere kinderen, tot zes tien jaar. "De lessen beginnen met een warming-up. Daarna beginnen we met de jumps die we al onder de knie hebben. Halverwege krij gen de kids pauze om even bij te komen. Dit is ook wel nodig, want tijdens een jumples sta je echt de hele tijd te springen. Na de pauze leren we nog wat nieuwe combinaties. De kinderen begin nen meestal hyperactief aan een les en aan het eind zitten ze echt helemaal stuk. Mijn oppaskindje zit ook op les. Meestal als hij thuis komt, is hij bek af. Dat soort din gen vind ik echt leuk. Je kunt dan goed zien dat ze de hele tijd flink zijn bezig geweest. Blijkbaar heb ik ze met mijn enthousiasme toch goed aangepakt." AUDITIE Jorianne Janssen is onlangs begonnen aan haar mbo-studie dance in Arnhem. Iedere dag staat ze vroeg op en gaat ze met de trein naar Arnhem."Ik wil later graag de dansschool van mijn moeder over nemen. Daarom is het belangrijk dat ik me ook verdiep in bijvoor beeld klassiek ballet en jazzballet. Dat leer ik hier op school. Verder leer ik ook hoe je in verschillende situaties met mensen kan omgaan. Na deze opleiding wil ik graag auditie doen voor de hbo-oplei- ding dance. Met zo'n diploma heb je toch iets meer mogelijkheden." Bijna ieder weekeinde is Jori anne Janssen in een uitgaansge legenheid te vinden. "Ik hou van uitgaan en dansen. Ik kijk ook naar wat mensen doen en hoe ze dansen, maar meestal laat ik me gewoon gaan en hou ik me op de achtergrond. In een discotheek zie je wel dat jongeren erg graag dansen. Ik denk dan ook dat dan sen altijd een belangrijke sport blijft. Op dit moment is er helaas een lichte daling in de interesse voor het dansen. Ik denk dat dit van korte duur is en dat het dan sen vanzelf wel weer aan belang stelling wint. Met jumpen ligt dat anders. Jumpen is echt een hype. Je ziet nu al dat het minder vaak op tv komt dan bijvoorbeeld een half jaar geleden. Het aantal jum pers zal daarom in de toekomst Jorianne Janssen: "Jumpen is echt een hype." weer iets afnemen. Gelukkig blijft er over het algemeen wel een vaste kern van jongeren over die het leuk blijft vinden om te doen. En wie weet komt er wel weer een andere danshype en dan gaan we daar natuurlijk ook iets mee doen." Jorianne Janssen verzorgt ook demonstraties jumpen en street dance. "Vlak voor de zomervakan tie heb ik bij een aantal scholen jumplessen gegeven. Dat werd toen als afsluiting van het school jaar georganiseerd. De kinderen vonden dit super leuk en ik zie ook nog steeds kinderen van die scholen bij mij in de les. Ook heb ben we in de zomervakantie een 'jumpbattle' georganiseerd. Dit is een soort jumpwedstrijd. In het westen en noorden van het land worden deze battles steeds vaker georganiseerd. Tijdens de lessen, demonstraties en battles probeer ik steeds weer de kinderen door mijn enthousiasme veel te laten bewegen en dat werkt goed. Ze gaan eigenlijk vanzelf al aan de slag, een goed teken." 'Enkeltje Venray' Het is dit jaar precies hon derd jaar geleden dat de eer ste psychiatrische patiënt in Venray werd opgenomen. Het begin van een bewogen en soms ook beladen geschiede nis, vastgelegd in het prachtige boek '100 jaar psychiatrie in Venray'. Hoe zijn de Broeders en Zusters van Liefde, de stich ters van Servaas en Sint Anna, nu in Venray terechtgekomen? Het verhaal is al eens meer verteld, maar laat ons een paar hoogtepunten uit deze geschie denis nog eens herhalen, (door Twan van Els) Hoewel de provincies krachtens de wet van 1884 verplicht waren om er voor te zorgen dat er in de eigen provincie een krankzin nigengesticht kwam, maakte Lim burg daar niet zo veel haast mee. Sinds de komst van de nieuwe wet waren reeds meer dan 15 jaar ver streken en nog steeds maakte het provinciale bestuur geen aanstalte. Dit tot groot verdriet van de Roer- mondse bischop die in zich 1901 via zijn secretaris tot het provincie bestuur wendde en aandrong op de bouw van een dergelijk gesticht. Daarbij had men in gedachten dat de nieuwe inrichting in Roermond zou komen. Maar men had buiten de waard, of liever gezegd, buiten de Venrayse zakenman Henri Try- nes gerekend. Deze was lid van de Provinciale Staten en beschikte uit dien hoofde altijd over informatie uit de eerste hand. "Dat nieuwe krankzinnigengesticht moet in Venray komen" zo besloot hij voor zichzelf. Want Trynes was niet alleen een vooruitstrevend man, hij was ook zakenman en zag de komst van zo'n groot gesticht wel zitten. Hij nam zijn vriend en zakencompagnon Jan Poels in de arm. Poels was wethouder in Ven ray en bezat veel invloed. Geza menlijk deden ze aan de Venrayse gemeenteraad het voorstel om gra tis 90 bunder grond ter beschik king te stellen aan de Boschhui zen, ter hoogte van de provinciale weg en de spoorlijn. Dus ongeveer ter hoogte van Den Barrier. Negen tig bunder, zowat 90 hectaren, dat is een hele lap grond, dat is twee keer zo groot als Sint Anna nu is. Maar Venray kon die grond goed missen, hij bracht toch niks op. Poels merkte op:"Datgene wat nu gratis wordt afgestaan wordt dub bel vergoed aan Rijksuitkering aan de gemeente en aan het voordeel dat neringdoenden der gemeente er aan hebben". Burgemeester Esser is echter tegen het voorstel, hij meent dat het allemaal niks uithaalt, het nieuwe gesticht komt in Midden Limburg. Hij weet dat, zo zegt hij, uit betrouwbare bron, maar kan in het belang der gemeente niks zeg gen. Hij durfde zelfs een wedden schap aan te gaan "dat het allemaal toch niks uithaalt". Ondanks de waarschuwing van de burgervader gaat de raad toch akkoord met het voorstel en besluit om Trynes schriftelijk te machtigen het voorstel aan de provincie te doen. Maar de burge meester weigert een brief te schrij ven of te ondertekenen. 'Dan doe ik het wel', zegt Jan Poels, want hij is loco-burgemees- ter en gaat voor de burgemeester niet op zij. En zo geschiedde. Het Venrayse aanbod wordt in Maas tricht met vreugde en instemming begroet en ongetwijfeld heeft de Venrayse gemeenteraad via Poels en Trynes er voor gezorgd, dat de inrichtingen in Venray zijn gebouwd. Het zou echter nog duren tot 1905 voordat het zover was. En ook daar ging nog het een en ander aan vooraf. Het was bekend dat reeds min of meer vaststond dat de nieuwe inrichting in Roermond zou komen, maar Trynes kon bij toeval in de trein van Maastricht naar Venray een gesprek volgen van enkele Broe ders die in dezelfde coupé hadden plaats genomen. Uit het gesprek viel op te maken dat de keus voor Roermond nog niet zeker was. Thuisgekomen nam Trynes direct weer zijn vriend Jan Poels bij de arm en samen togen ze naar bur gemeester Esser. Besloten werd om een nieuwe poging te wagen en de Broeders uit te nodigen voor een bezoek aan Venray. Aldus geschied de en korte tijd later kwamen de Broeders naar Venray om de plaats van vestiging te bekijken. Per koets ging men naar de Boschhuizen, maar dat gebied vonden de broe ders te ver afgelegen en te woest. Toen men op de terugweg naar het dorp langs het Venrays Veld kwam, zeiden de broeders: "Deze grond, die willen we wel hebben". Het betreffende grondstuk lag aan de kiezelweg naar Oostrum, Den Kerkdijk geheten.Tegnwoordig de Stationsweg. Trynes, voortvarend als hij was, zegde meteen toe alles in het werk te stellen om de grond voor de broeders te verwerven. Hij moest gaan onderhandelen met 23 verschillende eigenaren, maar Het Servatiusgesticht in aan bouw anno 1906gezien vanaf de Oostsingel, het lukte hem. Hij liet alle eigena ren samen komen in café Thielen, aan de Stationsweg waar nu eet café De Graaf is, en toen laat in de avond de bijeenkomst werd werd besloten stond er een lange rij lege jeneverflessen naast de tap en waren alle eigenaren akkoord met de verkoop van de grond. En toen kon in 1905 de bouw beginnen. Twee jaar later, in 1907, was de bouw zover gereed, dat de eerste patiënt kon worden opgenomen. In dat jaar kwamen ook kwamen de Zusters van Liefde naar Ven ray en ook nu weer werd er door Trynes en Poels bemiddeld. De zusters kochten 50 ha grond op Den Brabander en betaalden daar voor de som van 25.000 gulden. In 1908 reeds kon de eerste patiente worden opgenomen. En zo begon de geschiedenis van de krankzinni genzorg in Venray. Bovenstaand verhaal was bedoeld voor deel 4 van de serie 'Venrays Verleden', maar dat deel verschijnt pas in 2009- Meer van dergelijke verhalen kunt u lezen in deel 2 en 3 van de serie Venrays Verleden, nog steeds verkrijgbaar in de boekhandel en museum 't Freulekeshuus. Deel 1 is helaas uit verkocht, maar het Historisch Plat form overweegt een herdruk. In het Koningskerkje inVierlings- beek kan men op zondagmiddag 25 november luisteren naar een concert met een muzikale dwars doorsnede van het operarepertoi re, waarin Monique van Zwieten en Ynne Claassen zowel aria's als duetten ten gehore brengen. Men kan luisteren naar muziek van Pur- cell, Scarlatti, Handel, Mozart,Tsjai- kovsky, Saint Saens Mussorgsky en Puccini. Ze worden begeleid door pianiste Anke Wolffes. Claassen is oorspronkelijk afkomstig uit Rij kevoort. Sinds twintig jaar woont en werkt ze in Amsterdam. Hier is haar liefde voor de zang begonnen, en zij zong inmiddels al in diverse (project)koren en ensembles in Amsterdam. Van Zwieten en Claas sen zingen sinds 2002 samen, bei den hebben les bij zangpedagoge Linda Rands. Ze hebben inmiddels veel zangervaring opgedaan door deel te nemen aan masterclasses en workshops. Ze hebben ook gezongen en geacteerd in opera's. Rands geeft in Frankrijk operacur sussen waarbij een miniopera wordt ingestudeerd en uitgevoerd. Ook Van Zwieten zingt in diverse koren, momenteel zingt ze in het Liszt Ferenc Chorus inAmsterdam. Ze zingt ook regelmatig solistisch in de regio Schagen. Anke Wolffes studeerde aan het Muzieklyceum, sinds vijftien jaar werkt ze veel samen met zangers. Ook speelt ze kamermuziek, zowel op piano als op viool. Ze volgde ook zang lessen en een cursus koordirectie. Kaarten voor dit concert zijn te reserveren bij René en José Evers via telefoon (0478)632172 of via e-mail koningskerkje@home.nl. Het concert begin om 15-30 uur. Countrylinedansen De maandelijkse cd-middag countryline dansen van Plein 27 in Maashees wordt gehouden op zondagmiddag 25 november. Iedereen kan verzoekjes indienen, die door dj John gedraaid worden. Aanvang 14.00 uur. Natuurwandeltocht in Leunen De werkgroep Wandelpaden Leunen gaat op zondag 25 novem ber gezamenlijk het natuurwan- delroute lopen. De natuurwan- delroute de Leunse Paes bestaat uit drie routes van 5,7 en 10 kilo meter. De wandelroutes gaan over de veegpaden van het waterschap Peel- en Maasvallei, langs weilan den en akkerland richting her inrichtingsplan de Oostrumsche beek. Er wordt gelopen langs de nieuwe uitgezette route, het moe rasbos in en lopen langs de omge vallen boom het moerasbos uit via de Oostrumsche beek richting de A73- Er wordt door de gemeen- tebossen naar het AC-restaurant geopend, langs de weilanden en akkerland langs de gemeente bos sen weer terug naar Leunen. De Werkgroep Wandelpaden Leunen nodigt belangstellingen uit deze wandeling mee te lopen. De start is om 10.00 uur bij de boom met de bankjes tegenover het infor matiebord WWL. De folder is te koop bij Texaco De Aide Smidse in Leunen en hetVW in Venray. Zorg voor goede kleding en schoenen. Gouden jubileumviering KBO De KBO, afdeling Maashees viert op zaterdag 24 november haar 50-jarig bestaan. Dit wordt gevierd met een eucharistievie ring in parochiekerk St.Antonius- Abt en aansluitend met een recep tie in het gemeenschapshuis in Maashees. Aanvang van de eucha ristieviering is om 14.30 uur en de receptie begint omstreeks 16.00 uur. Tijdens de receptie wordt teruggekeken op het Zomerfesti val, dat in het kader van dit jubi leum heeft plaatsgevonden. Dit festival kan worden georganiseerd dankzij financiële bijdragen van enkele fondsen. Met name het Nationaal Fonds Ouderenhulp gaat officieel een cheque overhan digen en verder zijn er bedragen toegezegd door de fondsen: het Oranje Fonds en de Stichting Sluy- terman van Loo. Naast de bijdra gen aan het Zomerfestival wordt er een gezamenlijk cadeau aan geboden.Tenslotte wordt er door een van de leden van de KBO ver vaardigd kunstwerk aangeboden. Dit is bestemd voor de ontmoe tingsruimte van het in aanbouw zijnde seniorencomplex Anthoni- ushof in Maashees. The Secret Maurice Smolders laat je het geheim achter het geheim ont dekken. Op zaterdag 8 december van 10.15 tot 16.30 uur geeft hij bij Carma in Venray een work shop over The Secret. Het boek The Secret is wereldwijd door miljoenen mensen gelezen. Toch is niet iedereen in staat om de wet van aantrekking voor zich te laten werken. In het boek of de film wordt namelijk niet alles verteld. De workshop bevat dit ontbrekende gedeelte wél. Daar naast gaat men voor twee wensen een 'bestelling plaatsen'. Zo leert men hoe dit voor alle wensen en doelen te gebruiken is.Aanmelden kan via telefoon (0485)322054 of via www.inspi-ratio.nl. Kerstconcert Het Deurnes Gemengd Koor onder leiding van Frans van Hou ten voert op zondag 23 decem ber samen met vier vocale solis ten en een klein symfonieorkest de Krönungsmesse KV 317 van Mozart uit. Naast deze beroemde mis worden van de Weense groot meester ook delen uitgevoerd uit zijnVesperae solennes de Confes- sore en Litaniae Lauretanae. Dit unieke concert vindt plaats in de Willibrorduskerk in Deurne-cen- trum. Aanvang 16.00 uur. Kaarten zijn vanaf vrijdag 23 november in de voorverkoop te krijgen bij het VW-kantoor, Markt Deurne. Ver der kan men kaarten reserveren via koorleden en dirigent en bij de secretaris van het koor Ine Fijnaut via telefoon (0492)331579, e-mail inefijnaut@hetnet.nl. Fundag jonge mantelzorgers Jonge mantelzorgers kunnen op zaterdag 24 november meedoen aan afwisselende activiteiten in evenementenpark Breakout in Swalmen. Jongeren van twaalf tot en met achttien jaar die (mee-)zor- gen voor een ziek of gehandicapt gezinslid, familielid of een goede bekende, kunnen zich hiervoor aanmelden. Het wordt een span nende én ontspannende dag, waarbij ze ook nieuwe contac ten kunnen leggen met andere jonge mantelzorgers. Een vriend of vriendin meenemen kan! Het programma duurt van 11.00 tot 16.30 uur. Er rijdt een bus langs de opstapplaatsen Venray, Horst, Helden enVenlo. Deze regionale Fundag sluit aan op de poster campagne die is opgezet door de Mantelzorgondersteuning Noord- Limburg in samenwerking met de drie Welzijnsinstellingen: Syn these, Vorkmeer en Wel.kom. Zie ook www.jongemantelzorgers. nl.Aanmelden kan tot donderdag 15 november via telefoon (077) 3231130 of via het sturen van een e-mail naar mzo@stnl.nl. Tijdens een spetterende prin senbal in het gemeenschaphuis van Maashees is onlangs de 48ste prins van de Bliekers bekendge maakt. Dit jaar zal prins Henk d'n Urste (Henk Jansen) de scepter zwaaien bij de Bliekers. Hij wordt bijge staan door zijn adjudant Michiel (van Loon). Het nieuwe bruidspaar van carnavalsvereniging De Pielhaas is onlangs in de schouwburg bekendgemaakt. Het zijn Edward Linskens en Ingrid Vievermans. In het dagelijkse leven is Linskens (39 jaar) getrouwd met Anja en zij hebben twee dochters. Vie vermans (38 jaar) is getrouwd met Leon en zij hebben samen 3 kinderen. Edward: Edward zoeën van Linskens Jan, de witte uut Mieldere en Verstraoten Mien uut Elsendorp. Ingrid: Ingrid dochter van Hennie van Handrie Derckx en van Frits van Willem Lucassen van de Cloeck van de Koekoek. Het publiek werd verrast met een film die veel deed denken aan het sprookje van Assepoester. Alleen ging in dit geval de prins op het bruine paard in opdracht van de 'foto Hoedemaekers) boer op zoek naar de boerin die haar klomp kwijt was. De klomp werd gepast bij diverse mogelijke boerinnen uit Venray die wel wil den trouwen. Uiteindelijk vond boerenbruidegom Edward Lins kens tussen het publiek zijn boe- renbruidje Ingrid Vievermans. De klomp paste haar precies. Samen zullen zij het carnavalsseizoen opsieren onder het motto: Özzen droeëm kumt uut, Brudegom en Bruud, Wie haaj dat verwaacht, Weej zien bruudspaar 2008. Ver der werd tijdens Hazepaeper de eerste cd van De Pielhaas aan Mathieu Emonts uitgereikt. Stich ting judo for All ontving de Wak kere Pielhaas. Op een drukbezocht prinsenbal van carnavalsvereniging De Hui- buuke in Overloon is prins Rob de eerste onthuld als de nieuwe heerser van het Huibuukeland.Tij dens het prinsenbal in de cultuur bunker was het publiek getuige van de Wiekent-Prins Quiz. Onder de bezielende leiding van twee extraverte presentatoren werden een aantal willekeurige bezoekers vragen gesteld aangaan de de Overloonse carnaval. De gevers van het goede antwoord mochten een poging doen om middels het doorknippen van een touw de prins vanuit het dak van de cultuurbunker te laten neer dalen. De quiz vond zijn climax toen een groot doek zich podi- umbreed ontrolde van waarachter prins Rob vergezeld door prinses Annemarie tevoorschijn kwamen. Prins Rob (Janssen) stelde tijdens zijn speech tweelingbroer Luc aan als zijn persoonlijke adjudant. Prins Rob (25 jaar) is in het dage lijks leven werkzaam als assistent accountant bij PriceWaterhouse Coopers in Eindhoven. Prinses Annemarie (Bardoel) is studente Internationale bedrijfscommu nicatie in Nijmegen. Zowel de prins als de prinses zijn goed inge burgerd in het rijke Overloonse culturele en maatschappelijke leven. Beiden zijn lid van fanfare Vriendenkring en maken al jaren deel uit van Hofkapel Alzeleave Plaere. Prins Rob is daarnaast ook actief als voetballer van het eer ste elftal van SSS'18. De kostume ringwedstrijd die werd gehouden tijdens het prinsenbal werd bij de enkelingen gewonnen door Erik Hofmans met een voorbeeldige uitbeelding van de SSS-fan. Bij de paren ging de eerste prijs naar Sjors Loonen en Lizette van Mill die uitgedost waren in prachtige kostuums. De eerste prijs bij de groepen werd behaald door de groep Apart. Een uitvoering die door Edwin v.d Hoff en vrienden ten tonele werd gebracht. Jumpen: afzien met een glimlach .,VV, - Het begin van de krankzinnigenzorg Kunst Cultuur

Peel en Maas | 2007 | | pagina 23