Expositie Briels Tentoonstelling in bibliotheek The Sparks in De Evenaar Concerten in Theehuis Doe mee met het literair café Gregoriusspeld Riek Reintjes Leeftocht PEEL EN MAAS Donderdag 22 november 2007 - Pagina 20 Programma Schouwburg Venray Gerard van Maasakkers met Troost, Lebbis met Kwaad en Fire of Anatolia met na afloop een rondje Turkije. Deze drie voorstellingen staan komende week op het programma van Schouwburg Venray. Gerard van Maasakkers is op vrijdag 23 november met zijn pro- grammamTroost te gast in Schouw burg Venray. Aanvang 20.00 uur.Al sinds mensenheugenis worden er liedjes geschreven met als thema afscheid. En ook de zangers van dit project vinden het zeer troost rijk te zingen over intense ervarin gen uit het leven. Zij hebben een selectie gemaakt uit eigen mate riaal en uit het wereldrepertoire, waardoor u niet alleen kunt genie ten van een Zuid-Afrikaans-Franse versie van Ne me quitte pas maar ook van eigen songs en prachtige duetten. Van intens bedroefd tot uitzinnig van vreugde; alle facet ten van troost beleeft u mee in het warme Brabantse stemgeluid van Gerard van Maasakkers, het stoere mannengeluid van Jeroen Zijlstra en de uitdagende Vlaamse stem van Micheline Van Hautem. De muzikale leiding is in handen van Egon Kracht. Zijn band The Troupe bestaat uit drums, percus sie, bas, gitaar, contrabas, marimba, trompet, toetsen en saxofoon. LEBBIS Het Kwaad is het nieuwe pro gramma van Lebbis dat op dins dag 27 november te zien is in de schouwburg. Aanvang eveneens 20.00 uur. Het Kwaad. Dat klinkt goed. Slecht is spannend. Top criminelen, prostitutie, de hyena die met zes broeders een gnoe kapot scheurt. Het Kwaad is een boeddhist die een achtjarig jon getje van school haalt en opsluit in een klooster omdat het een reïncarnatie van een lama zou zijn. Het Kwaad is een mandarijn met landbouwgif, maar het mag verkocht worden, want het is bin nen de norm. Gek hè dat steeds meer mensen kanker krijgen. Het Kwaad is een bon krijgen omdat je door rood fietst en terwijl hij wordt uitgeschreven rijden er nog tien anderen fluitend door rood. Zo raar dat het respect voor de politie zo laag is. Het Kwaad is roepen dat Suriname het mooiste land ter wereld is maar als je er zelf komt zie je dat het een puin hoop is die door drugs geld en vriendjespolitiek wordt geregeerd. En dat verandert niet omdat ieder een daar blijft roepen dat het zo'n mooi land is. Het Kwaad is overal en Lebbis heeft zes maanden gereisd om het te vinden. Voor jullie. Hij is met heel veel kwaad terug gekomen en dat gaat hij heel mooi vertellen. FIRE OF ANATOLIA Fire of Anatolia met na afloop een rondje Turkije staat donder dag 29 november op de kalender van Schouwburg Venray. Aanvang 20.00 uur. Gekend als één van de beste dansgroepen ter wereld komt nu naar Nederland. Fire of Anatolia is een uniek project onder leiding van artistiek directeur Mustafa Erdogan.Voor de klank grijpt hij terug naar de mytholo gische en culturele geschiedenis van de oudheid. Deze dansgroep verspreidt het vuur dat oplaait uit het eeuwenoude mozaïek van liefde, cultuur, geschiedenis en vrede van Anatolië. Deel 1 opent met een korte préambule over de Fire of Anatolia (foto: Mustafa Erdogan). schepping van Anatolië en het hei lige vuur op Nimrod. Dan volgen 'de Vuurceremonie', 'Rivieren van vuur', 'de Vuurdansen','het Leger van de duisternis','de Driehoek van liefde', enz. 35 Dansers gebrui ken ongeveer 1000 kostuums in een schitterende show, een com binatie van traditionele oosterse ritmes met spectaculaire special effects. De voorstelling gaat in de eerste plaats over het gloeiende en reinigende passievuur en de drang naar vrijheid. Beide delen van dit spektakelstuk geven een continue aaneenschakeling van dansen die uitmonden in de overwinning van het Goede op de duistere krachten van het Kwaad. In het tweede deel zegevieren de goeden en geven de slechten hun nederlaag toe. Fire of Anatolia draagt met 'het Leger van het licht', 'het Nieuwe leven', enz. zijn vredesboodschap uit. Let op: na afloop van de voorstelling is er in de foyer nog een Rondje Turkije waarbij de mensen van de Turkse gemeenschap in Venray u van entertainment zullen voorzien. At In museum 't Freulekeshuus in Venray is de tentoonstelling Speelgoed van Vroeger en Nu te bezichtigen. Deze tentoonstel ling duurt tot en met 23 maart 2008. Voor deze expositie werd weer een beroep gedaan op medewerking van inwo ners van Venray en omstreken om hun antieke speelgoed tij delijk in het museum onder te brengen. Samen met de col lectie speelgoed van 't Freu lekeshuus levert dit een vro lijke expositie op. Ook kan er gespeeld worden met heden daags speelgoed dat afkomstig is van de Speel-o-theek. Bij het in bruikleen gegeven, of het geschonken materiaal hoort natuurlijk een verhaal. De tante van mevrouw Arts, tante Anna van Wanroy-van der Sterre werkte begin vorige eeuw als kin dermeisje bij de familie Cevaux in Venlo. De kinderen Cevaux gingen de deur uit en het kinder meisje kreeg als afscheidscadeau een twaalfdelig pannensetje (ca. 1905) van emaille mee.TanteAnna kwam vaak op bezoek bij de fami lie van mevrouw Arts als zij var kens aan het slachten waren. Zij kwam dan helpen. Zo nam ze op een keer het setje mee, bestaande uit enkele pannetjes met deksel, een steelpannetje, een emmer tje, enkele schaaltjes en bordjes en een waterketel. Er waren vier meisjes in het gezin die er naar hartelust mee hebben gespeeld. In de jaren '30 speelden de vier kin deren van mevrouw Arts ermee, vooral buiten in de zandbak. In de jaren '90 hadden op hun beurt de kleinkinderen er weer veel plezier mee. Ze maakten de volgende gerech ten klaar: vermicellisoep, aardap pels, pannenkoekjes, gebakken eitjes, poffertjes en zandkoekjes. Het pannensetje past heel mooi bij het fornuisje uit de collectie van Museum 't Freulekeshuus, dat precies hetzelfde formaat heeft. Nieuwsgierig geworden? Kom dan eens kijken; 't Freulekeshuus is geopend op woensdag-, zater dag- en zondagmiddag van 14.00 tot 17.00 uur. Buiten de openings tijden kan men er na het maken van een afspraak ook met groepen terecht, telefoon (0478)583880. Luchtmachtkapel Het Orkest van de Koninklijke Luchtmacht geeft op zaterdag 24 november een feestelijk optreden in het kader van het 5x11-jarig bestaan van carnavalsvereniging De Piëlreus. Het orkest gaat optre den onder leiding van dirigent Miquel Rodrigo. Tevens gaan de solisten Ton Engels (zang) en Bart Lelivelt (accordeon) optreden. Het orkest brengt samen met Ria Lin- ders en Henk Deters ook het speci aal gemaakte 5x11-jubileumlied ten gehore. Dit optreden wordt aange boden door de commandant van luchtmachtbasis De Peel. De avond wordt afgesloten door het dj-duo DoubleURules.Aanvang 20.00 uur in de feestzaal in Ysselsteyn. Kaar ten zijn te reserveren via telefoon (0478)545105 en zijn verkrijgbaar bij Tankstation Ysselsteyn en de winkel van BoerenbondYsselsteyn. Dans met Mij De voorstelling Dans met Mij van regisseur en actrice Gerry Abels en acteur Willem Wester- mann, is op vrijdag 23, zaterdag 24 en zondag 25 november te zien in de Mariakapel in Holthees. Deze kapel biedt een prachtig decor voor deze beklemmende en indringende theatervoorstel ling. De voorstelling, opgebouwd uit twee monologen, laat zien hoe het mogelijk is dat twee mensen, die veel van elkaar houden, elkaar toch niet kunnen vinden. De voor stellingen beginnen steeds om 20.30 uur. Toegangskaarten zijn te reser veren bij het Odapark in Venray via telefoon (0478)513690. Vanaf een half uur voor aanvang van de voorstelling zijn kaarten ook te koop aan de ingang van de Maria kapel. Bij Kunsthandel AMBA in Venray kan men een tentoonstelling met werken van Clemens Briels bezoe ken. Briels is een wereldwijd gerenommeerd schilder en heeft talloze succesvolle exposities ach ter de rug. Niet alleen in Europa, maar ook in de Verenigde Staten had hij veel succes, waar hij tot de officiële kunstenaar van de Olym pische Winterspelen in Salt Lake City werd benoemd. Nederland is toch speciaal voor Briels. Elk jaar regelt hij exposities in bekende galerijen door heel Nederland. Dit is het land waar hij in 1990 begon, en dit is het land waar hij elk jaar weer terugkeert. Van Gallery Art Effect in Den Haag, tot Gallery de Mollegangen in Bergen op Zoom, naar Artipico in Rotterdam en de grote overstap naar Art Expo in New York of de Art Fair aan Laguna Beach. In 2002 kwam hij met een boek over zijn werken, dat werd opgedragen aan Jenny en Minon. In dit boek staan veel van zijn werken; zo ook Une Femme Qui Fume. Dit doek, een meesterwerk op zich, vertoont de vele technie ken die Clemens Briels gebruikt om zijn doeken te scheppen. Het doek, te bezichtigen en te koop bij AMBA, heeft in vele expositieruim ten gehangen. Ook enkele andere doeken van Briels zijn bij AMBA te bezichtigen. AMBA heeft in de afgelopen jaren zich steeds meer op abstracte en moderne kunst toegelegd. Met schilderijen van huisschilder Jan Maessen, Wouter Stips, Annie Munsters en dus ook Clemens Briels werd een verfris sende weg ingeslagen. Echter bij AMBA zijn ook andere werken te bezichtigen, onder andere van Johannes Eerdmans, die zich meer richt op precisie, scherpte en het gebruik van lichtinval. U kunt bij Kunsthandel AMBA terecht tijdens openingstijden. Voor meer informatie kan men kij ken op www.amba-online.com. In de bibliotheek in Venray is in december de expositie Voedsel Hier en Daar te zien. Deze fototen toonstelling laat zien hoe mensen voedsel maken en gebruiken en hoe ze daarbij omgaan met aarde, planten en dieren. Twee werelden worden in 23 fotoparen naast elkaar gezet de Westerse wereld (Hier) en het leven van volkeren in ontwikke lingslanden (Daar). Bij de foto's staat steeds een begeleidend ach tergrond verhaal. Landbouw en voedselvoorziening in Nederland is niet meer los te zien van mondi ale voedsel- en energiezekerheid, het voortbestaan van boeren in andere landen, klimaatverande ring, behoud van biodiversiteit en het naleven van rechten van inheemse volken. Het voedselaan bod in de supermarkten is groot. Producten vanuit de hele wereld zijn probleemloos verkrijgbaar. Men vraagt zich niet meer af hoe die producten in de schappen zijn beland. We zouden geen dag over leven zonder de talloze partijen die betrokken zijn bij voedselpro ductie, -verwerking en -handel. Dit geeft weer hoe ver de Westerse consument van zijn voedselprodu cent is komen te staan. Het vormt één van de vertrekpunten voor deze foto-expositie. Geprobeerd is een verband te leggen met thema's die bij de consument en burger misschien wat buiten beeld vallen. De verschillen hier en daar zijn groot, de samenhang nog groter. Wanneer productie en consumptie de verbondenheid mist met aarde, planten en dieren, gaat dit op den duur ten koste van alle leven. Ook dat van mensen. Dit stemt tot nadenken en handelen. De foto's 'Hier' zijn genomen in 2006, de foto's 'Daar' tussen 1990 en 2004. De expositie is een initiatief van Helden Mondiaal die Guus Geurts, milieudeskundige, publicist en fotograaf, opdracht heeft gegeven deze expositie te maken en hem daarbij ondersteunde. Hij kreeg hierbij veel vrijheid in de keuze van foto's en teksten. Op woens dag 12 december verzorgt Guus Geurts vanaf 19-30 uur een lezing waarin de expositie verder wordt toegelicht. Deze gratis lezing is een initiatief van Stichting Mon diaal Platform Venray. Geurts is in 1965 als boerenzoon geboren in Venray-Veulen en woont momen teel in Amsterdam. Hij volgde de HBO-opleiding Bedrijfkunde en studeerde Beleids- en Sociaalwe tenschappelijke Milieukunde aan de universiteit in Nijmegen. Hij is freelance publicist, fotograaf en reisleider in vele (ontwikkelings) landen. De jaren '60 band The Sparks staan op zaterdag 24 november op het podium in De Evenaar in Venray. Zij gaan hun fans voorzien van een avondje oude rock, want het bestaat nog; groepen die in nagenoeg de originele bezetting muziek blijven maken. De geschie denis van The Sparks begint zo rond de jaren 1963/1964 als een paar jonge rockers besluiten om samen muziek te gaan maken. In het begin werd er geoefend met oude radio's als versterkers en bestond het repertoire uit klas siekers van de Engelse gitaarband The Shadows. The Sparks werden lokaal goed bekend en werden ook in de grensgebieden in Duits land veel gevraagd. Men won nog een prijs als populairste groep van Noord Limburg maar na 1970 wer den de optredens op een laag pitje gezet omdat leden van de groep gingen studeren. Hoewel weer na 1972 een tijdje maar zeer spora disch optrad werd de draad weer intensief opgenomen na de eerste Beatnight in Horst. Dit is een jaar lijks terugkerend evenement waar zo'n 2000 beatliefhebbers op afko men om naar muziek uit de zesti ger jaren te luisteren. The Sparks traden hier reeds enkele malen met groot succes op. Men trad op met legendarische groepen als The Searchers,The Fortunes, Dozy Beaky Mick and Tich en anderen. Vanaf 1990 wordt er jaarlijks weer zo'n twaalf keer opgetreden en dat met heel veel plezier. Anno 2007, na enkele veranderingen in de vocalbezetting, staan The Sparks nog steeds op het podium. Nu met de tweeling Bennie en John Herm- sen als zangers. Aanvang 21.00 uur. José Scholte (alt) en Paolo Gia- cometti (piano) spelen Gustav Mahler en Richard Strauss op zon dag 25 november vanaf 15:30 uur in het Theehuis. De laatromanti- sche liederen van Gustav Mahler en Richard Strauss behoren tot het meest geliefde liedrepertoire. Terecht, want de liederen zijn veelal en qua tekst en qua muziek direct aansprekend. Ze zijn vaak te horen in grote concertza len met een heel orkest dat de zanger(es) begeleidt waardoor het grote volume en de verscheiden heid van de orkestinstrumenten een belangrijke bijdrage leveren aan de totaalindruk. Een kamer- muziekinterpretatie als die van zondag zal intiemer zijn en stelt aan de uitvoerenden geheel ande re en hoge eisen: met minder mid delen behoort immers hetzelfde doel bereikt te worden. De musici zijn beiden zeer ervaren podium- gasten die een vast muzikaal duo vormen. José Scholte beschikt over een stem die door de veel kleurigheid ervan juist in staat is de verschillende stemmingen en emoties direct hoorbaar te maken voor de luisteraars. Paolo Giaco- metti is een groot pianist die zich toelegt op het kamermuziekreper toire: ook hij zoekt de intimiteit op van de kamer, van een kleine zaal. Al meerdere malen heeft dit duo een zondagmiddagconcert in het Theehuis verzorgd, steeds met groot succes bij de toehoorders. Voor dit concert zijn kaarten a 17 euro (incl. pauzeconsumptie) verkrijgbaar bij Concertorganisatie Fred H. Renirie op t 0478 582472, of per e-mail fredh.renirie. home.nl of aan de ingang van het Theehuis vlak voor aanvang van het concert. Voor informatie over de komende concerten van deze serie kan men op hetzelfde adres terecht. Het Odapark ligt aan de Merseloseweg in Venray, schuin tegenover ziekenhuis VieCuri. Er is daar ruime P-gelegenheid. In november zoekt het Literair Café Venray-regio het gedicht, waar onderstaande regels een fragment van zijn: Wij zien elkander niet weer- wie heeft iets beters te geven? Wij wisselen over en weer een deel van ons vroeger leven- Wie is de auteur van bovenstaande versregels en uit welk gedicht zijn ze afkomstig? Antwoorden op deze twee vragen kan men insturen naar het secretariaat van het Literair Café Venray-regio, Rochusstraat 1, 5801 RR in Venray, tot donderdag 20 december. Ook op www.literair- cafe-venray.nl. is deze opgave te vinden! Elke laatste donderdag van de maand verschijnt er een nieuwe opgave en wordt het gedicht van de afgelopen maand bekendgemaakt. Er zijn steeds 10 punten te verdie nen: 5 voor de juiste naam van de dichter en 5 voor de goede titel van het gedicht. Iedereen die de oplossing weet, spoort het Literair Café aan in te zenden. Immers behalve voor de jaarwedstrijd, wordt er voor mensen die wel eens een of twee keer een fragment herkennen, aan het einde van het jaar een prijs verloot. De stand aan kop levert het vol gende op: Mevrouw I. Ophey en de heren A. Ederveen en P. Weerts heb ben 90 punten. Mevrouw J. Cruysberg scoorde 85 punten, mevrouw H. Craghs en de heer J. Bekenes 80 punten, de heren A. Leyssen en L. Lahaye en mevrouw R Wennekers 40 punten. De herenT. van Els, en R. Lamers behaalden ieder 20 punten. De heerA. Kroft en de dames L. van Berlo-Lenssink, M. Minten en Ch. Selten-Litmaath scoorden 10 punten. Het gedicht van de maand is van de hand van Gerrit Komrij en heet De dichter. De inhoud van het gedicht spreekt voor zich.: de dichter, die een van zijn gedichten geplaatst ziet in een tijdschrift, denkt dat hij al een grootheid is op literair gebied en van zijn werk kan leven! De dichter Toen het letterkundig tijdschrift Hem een briefje toe deed komen, Waarin stond: "Mijnheer, uw verzen Waren lang niet slecht, we zullen Er eerdaags een paar van plaatsen," Zwol zijn borst tot slagschiphoogte. Heel zijn leven werd nu anders. Hij ging doen alsof hij grote Mensen hoogstpersoonlijk kende. Hij zei stad wanneer jij blad zei. Hij zei held wanneer jij speld zei. Hij zei ach wanneer jij dag zei. En daarvan wilde hij leven! Gerrit Komrij Deze maand is het Literair Café Venray-regio actief voor de senio ren in de gemeenschap. Op zondag 23 december om 11.30 uur is in de Witte Hoeve Mallemoer te gast is met (volkse) kerstliederen. Het is in het verleden al bewezen dat het optreden van deze volksmuziek groep in combinatie met de Kerstteksten van het Literair Café een zeer geslaagde is! Het nieuwe jaar start met het gedenkwaardige feit, dat na het lustrumfeest van dit jaar van het Literair Café zelf, het nu de beurt is aan De Raadselige Roos om het derde lustrum te vieren. Deze Ven- rayse prijs is een begeerd object geworden van de amateur schrijvers en dichters in Zuid Nederland. De 15e Raadselige Roos voor het beste ingezonden gedicht en het beste verhaal wordt op zondag 27 januari om 11.30 uur in de Witte Hoeve door burgemeester Waals uitgereikt! Wordt donateur van het Literair Café! Men krijgt daarvoor bij elke acti viteit een persoonlijke uitnodiging van het Literair Café en ontvangt per bijeenkomst een korting. Wie donateur wil worden van het Literair Café Venray-regio kan contact opnemen met het secretariaat. Daarmee steunt men de activiteiten van het Venrayse Literair Café. Informatie over het bovengenoemde of over het werk van het Literair Café is te verkrijgen bij het secretariaat: Rochusstraat 1, 5801 RR in Venray, tele foon (0478)582948. Zie ook www.literair-cafe-venray.nl. Riek Reintjes-Kleuskens van Kerkkoor Veulen is tijdens het onlangs gehouden jaarlijkse Cae- ciliafeest gehuldigd door pastoor Müller met de Gregoriusonder- scheiding. Reintjes is 25 jaar actief lid van het kerkelijk zangkoor in Veulen. Verder ontving ze een oorkonde en bloemen. Boekrecensie in Peel en Maas In Leeftocht reist we met Adriaan van Dis mee als stu dent op zijn Grand Tour, als verslaggever voor een dagblad, als getuige die zich betrokken voelt bij zijn tijd. En in al die facetten zien we een Van Dis op zoek naar zijn kern - in al zijn tweeslachtigheid. Hier zijn eindelijk alle stukken bijeen gebracht die laten zien dat hij aan een sluitend oeuvre werkt, en dat veel van de thema's die wij uit zijn romans kennen in de kern allang aanwezig waren. Leeftocht vormt een eenheid in losse stuk ken: hier zijn de verhalen van een man bijeengebracht van een man op zoek naar zijn kern. Niet dat hij die vindt, daar gedraagt hij zich te tweeslachtig voor, maar hij is trouw aan het zoeken en blijft verbaasd over zijn tijd. Leeftocht is te koop bij boekhandel Van den Munckhof. Prijs: 20 euro. Gerard, Lebbis en Fire of Anatolia Speelgoed in 't Freulekeshuus Kunst Cultuur

Peel en Maas | 2007 | | pagina 20