Demonstratie eerste carbidvereniging SOS Jongerengroep gaat smerige abri's opfleuren BOING wil een betere leefbaarheid van kerkdorp Geijsteren Plan voor tehuis verstandelijk gehandicapten Harrie Dé vrijwilliger van Nederland? Succes voor fotografe Heidens J PEEL EN MAAS Donderdag 22 november 2007 - Pagina 15 Tijdens Spektakel aan de Maas in Wanssum Vorig jaar was het nog een droom van de Wanssumse ondernemer Eric van de Ligt van Van de Light Allicht. Nu is die droom gerealiseerd. Hij heeft samen met tien enthou siaste mensen uit de regio de eerste Limburgse carbid vereniging opgericht. En dat gaat Noord-Limburg en in het bijzonder de regio Wanssum horen. "Op een legale wijze", zegt Eric van de Ligt. Het is de ondernemer er alles aan gelegen om het carbidschieten zo goed mogelijk te laten verlo pen volgens alle veiligheidsregels. Vorig jaar tijdens de eerste editie van Spektakel aan de Maas kwam nog een professionele carbidclub uit Eindhoven in Wanssum aan de Maas demonstraties verzorgen. Maar dit jaar, op zaterdagavond 8 december tijdens de tweede editie van Spektakel aan de Maas, knallen de mannen van de eer ste Limburgse carbidvereniging zelf. Het is overigens de tweede demonstratie. De eerste werd ver zorgd tijdens de carjump in Mer- selo. "Dat was onze vuurdoop", weet Van de Ligt. "Dit keer wordt het nog heftiger en met veel licht flitsen erbij omdat de demonstra tie 's avonds in het donker is." In het noorden van het land zijn veel van deze verenigingen actief en vroeger werd er in deze regio carbid geschoten bij onder andere bruiloften. Dat is nu voorbij.Via de vereniging wil Van de Ligt aanto nen dat carbidschieten een toffe hobby is. In de gemeente Meerlo- Wanssum is geregeld dat carbid schieten is toegestaan tijdens oud en nieuw en bij speciale gelegen- Eric van de Ligt demonstreert zijn carbidkanon aan de Maas. heden als het gemeentebestuur daarvoor speciale ontheffing verleend. Er mag alleen worden geschoten met melkbussen met daarop een voetbal of een busdek sel Wie lid wil worden van de eer ste Limburgse carbidvereniging of meer wil weten over het car bidschieten, kan informatie vin den op de sites www.carbidclub. nl of www.spektakelaandemaas.nl In Meerlo, Tienray en Swolgen De onlangs opgerichte jon gerengroep van de Stichting Ontwikkelingssamenwerking Meerlo-Wanssum is van plan om vier stalen bushaltes in Meerlo, Tienray en Swolgen op te fleuren. De twee jaar geleden door jongeren onder leiding van kunstenares Kar lijn Surminski opgeschilderde betonnen abri's in Meerlo, Wanssum en Blitterswijck die nen als voorbeeld. Dat heeft de SOS Jongerengroep afgesproken tijdens een recente bijeenkomst. Met dit plan worden twee vliegen in een klap gevangen: de abri's worden gefatsoeneerd en de jeugd tekent voor het beschil deren van de bushaltes waardoor het hun kunstwerken worden en niemand het moet wagen om er nog affiches op aan te plakken. Bovendien wordt op deze vrien delijke en kleurrijke wijze aan dacht geschonken aan het werk van de gemeentelijke mondiale groep SOS Meerlo-Wanssum. Deze groep probeert door allerlei activi teiten aandacht te vragen voor de noden in de derde wereld en wil tegelijkertijd in Meerlo-Wanssum door samenwerking met tal van organisaties een bijdrage leveren aan de leefbaarheid. De bushaltes staan in Meerlo langs de Hoofdstraat in de dorps kern, in Tienray langs de Swol- genseweg vlak bij de voormalige Groene Lantaarn en in Swolgen twee langs de Mgr.Aertsstraat: een op het kermisplein en een vlak bij de Saweco. De jongeren van de SOS-groep brainstormden onlangs over wat zij zouden kunnen doen om jon geren in Meerlo-Wanssum meer te betrekken bij ontwikkelings samenwerking en de activiteiten van SOS Meerlo-Wanssum.Tijdens dat overleg kwamen de smerige onderkomen stalen abri's in de drie dorpen te sprake. De vier geel geverfde bushaltes zijn bovendien volgeplakt met affiches en hier en daar hangen half afgescheurde affiches aan de wanden. De Meer- lose abri is bovendien voorzien van glazen wanden die voortdu rend worden kapotgeslagen. "Alle abri's zijn een schande voor de omgeving", vindt SOS. Ilse Grob, een van de leden van de SOS-jon- gerengroep, gaat nu een plan uit werken op welke wijze de abri's opgeknapt kunnen worden. Ilse Grob is studente aan de kunstaca demie in Maastricht en ziet wel mogelijkheden er iets moois van te maken. Ze roept daar straks de hulp bij in van meerdere jonge ren en kinderen. Op de vier abri's komen in elk geval afbeeldingen die verwijzen naar de activiteiten van SOS Meerlo-Wanssum. De drie betonnen bushaltes, die al zijn bewerkt, hebben afbeeldingen uit drie werelddelen: Latijns-Amerika, Afrika en Azië. Wat het nu gaat worden, weet Ilse nog niet. Het is niet uitgesloten dat een van de abri's typische Hollandse elemen ten krijgt en dat een andere abri beschilderd wordt in het teken van de millenniumdoeleinden. Die houden in dat regeringslei ders uit bijna alle landen van de wereld hebben afgesproken dat in het jaar 2015 de wereld er beter uit moet zien, alle kinderen naar school moeten en de armoede een stuk minder moet zijn. Voordat er geschilderd kan wor den moet er nog van alles door de De onderkomen en met affi ches beplakte abri's aan de Swol- genseweg in Tienray jongerengroep worden geregeld. De gemeente heeft al enthousi ast gereageerd op het plan van de jongerengroep. Om dit plan te rea liseren gaat SOS onderzoeken of er bij gemeente en provincie sub sidiemogelijkheden zijn. Want het schoonmaken van de bushaltes (en het aankopen van de verf) kost heel wat geld. Het is de bedoeling dat jongeren uit Meerlo-Wanssum onder leiding van Ilse en de ande re meiden van de jongerengroep de abri's straks gaan beschilderen. De drie eerder beschilderde abri's zijn in elk geval een groot succes, mede ook vanwege de effecten die de aanwezige gaten in de wan den hebben.Aan de voorkant heeft Karlijn Surminski dieren en men sen geschilderd waarvan de gaten de denkbeeldige hoofden vormen. Door het hoofd hier doorheen te steken heeft bijvoorbeeld een leeuw ineens een mensenhoofd. Veel voorbijgangers -vooral wan delaar van het Pieterpad - maken hiervan geregeld foto's. Gaan wonen in Geijsteren is een moeilijke opgave. Er is vraag naar meer, nieuwe woningen, maar daar wordt geen gemeentelijke vergun ning voor afgegeven. Het mag niet of het kan niet. Ger Eibers en Bart van den Berg maken zich sterk om dat te veran deren. Zij willen Bouwen In Natuurlijk Geijsteren (BOING) gaan oprichten en hopen op korte termijn te starten met de bouw van een serie starters- en seniorenwoningen. "We zien de leefbaarheid van Geijsteren achteruitgaan. Als mensen en specifiek jonge mensen nood gedwongen moeten verhuizen, blijft er straks niets meer over van ons karakteristieke dorp." Ger Eibers (60) en Bart van den Berg (29) zijn maatschappelijk sterk betrokken bij Geijsteren en de leefbaarheid van het dorpje. Geijsteren telt slechts 445 inwo ners. Op dit moment worden er 179 huizen bewoond, maar er is vraag naar meer. "Het is zonde om te horen dat een jongeman een starterswoning gaat bouwen in Meerlo, omdat er in Geijsteren geen mogelijkheden voor zijn," vertelt Ger Eibers. "Ik zie steeds meer jeugd wegtrekken uit ons dorp, omdat er geen betaalbare huizen vrijkomen of omdat oude ren wonen in een veel te groot huis, omdat er niet voldoende klei nere seniorenwoningen zijn in het eigen dorp. Laat staan dat er nieu we woningen worden gebouwd." Begin dit jaar werd door de dorpsraad het dorpsplan gepre senteerd. Het zogenaamde dorps ontwikkelingsplan (DOP) bevat ook een passage over huisvesti ging. De Geijsterse gemeenschap geeft hiermee aan dat er vraag en nood is naar nieuwe huisvestiging en dat er bouwgrond ter beschik king kan worden gesteld. Toch voelt de gemeente zich blijkbaar niet aangesproken als het gaat om de start of uitvoering van de plan nen. Eibers en van den Berg beslo ten medio 2007 daarom het heft in eigen handen te nemen. "We zagen niets meer gebeuren na de presentatie van het dorpsontwik kelingsplan en willen niet wach ten totdat de initiatieven vanuit de DOP een langzame dood sterven. Uit een enquête onder de Geijs terse bevolking bleek dat er volop interesse is om in ons eigen dorp diverse soorten huizen te bou wen." De twee initiatiefnemers zijn met hun plannen nog niet naar de gemeente gestapt. "Eerst wil den we weten of de interesse om te bouwen in ons dorp ook wer kelijk concreet gemaakt kan wor den. Door initiatief te nemen tot het oprichten van een 'bouwver eniging, hoopten we hier achter te komen." Bouwen In Natuurlijk Geijste ren heeft vorige week een oproep geplaatst in het dorpsblaadje van Geijsteren. Tien mogelijke bou wers hebben zich inmiddels al aangemeld. "Het lijkt een leuke groep mensen die samen een aan sprekend woningcomplex wil rea liseren. Kennisdeling en deskun digheid zijn belangrijke factoren voor zo'n project. Wij gaan natuur lijk bij andere woningverenigin gen op bezoek, om potentiële valkuilen tijdig te herkennen en problemen vroegtijdig te kunnen tackelen. Voor ons is het namelijk ook helemaal nieuw. Ook zullen we natuurlijk op korte termijn met gemeente en andere belang hebbenden contact opnemen en overleggen." BOUWPRIJS De precieze invulling van het project is afhankelijk van alle kan sen en bedreigingen. "Af en toe is het moeilijk communiceren met instanties, omdat communicatie lijnen lang zijn en daardoor pro cedures niet van de ene op de andere dag te doorlopen zijn. Nu hebben we een bepaalde bouw grond op het oog. We streven ernaar om minimaal twaalf star ters- en seniorenwoningen te bou wen. De prijs proberen we natuur lijk zo laag mogelijk te houden, zonder aan kwaliteit in te boeten. De prijs voor de starterwoningen zal moeten schommelen tussen de 140.000 en 150.000 euro. De definitieve prijs is afhankelijk van de subsidiemogelijkheden en de afspraken die we met betrokken partijen als gemeente, aannemer en architect kunnen maken. Eén ding staat vast: bouwen in een vereniging zal financieel beter uitpakken, aangezien we niet met projectontwikkelaars in gesprek behoeven." WOZOCO Er zijn ook ideeën geopperd over de integratie van een woon zorgcomplex. "Het zou toch geweldig zijn als ouderen geza menlijk in een Geijstershofje of -appartement een leuk huisje kun nen bewonen en tevens profes sionele huishoudelijke hulp, zorg en verpleging kunnen ontvangen. In Noord-Limburg en Oost Noord- Brabant zijn al verschillende WoZoCo's opgericht. Waarom zou dit niet kunnen in Geijsteren? Senioren kunnen dan tot in de lengte der dagen zelfstandig in Geijsteren blijven wonen en hun huidige huizen komen vrij voor jongeren, die anders elders een woonplek moeten zoeken." Mochten mensen graag partici peren en liever een vrijesectorwo- ning bouwen, dan zijn daar ook mogelijkheden toe. Ger Eibers benadrukt het doel van de vereni ging. "Ons streven is een betere leefbaarheid van Geijsteren. Wij willen als vereniging de belangen van het gehele dorp vertegen woordigen, dus als daar vrijes- ectorwoningen bijpassen is dat zeker een optie. Bovendien maakt dat bijvoorbeeld de kosten van ontsluiting betaalbaar. Wij hopen op nog meer reacties van geïnte resseerden en dat we op een zo kort mogelijke termijn kunnen beginnen met de bouwwerkzaam heden." De maatschap Waarborg op Zorg wil aan de Legert 13 in Swolgen een huis inrich ten voor de verzorging van begeleiding van verstande lijk gehandicapten. Naast de huisvesting van tien patiënten kunnen maximaal acht men sen bij de maatschap terecht voor dagopvang. De gemeente Meerlo-Wanssum wil meewer ken aan het plan, heeft ze de initiatiefnemers inmiddels laten weten. Tegen het plan van Waarborg op Zorg bestaan volgens het colle ge van B en W geen planologische bezwaren. Het huis aan de Legert 13 is een groot en gemoderniseerd voormalig agrarisch complex dat erg geschikt is voor het verzorgen en begeleiden van verstandelijk gehandicapten. De vestiging van het tehuis kan volgens burge meester en wethouders zelfs een impuls betekenen voor het bui tengebied. Wél moet de provincie Limburg een verklaring van geen bezwaar afgeven voor het plan. Volgens wethouder Carla Brug man hebben 'de enthousiaste ini tiatiefnemers uit eigen praktijk ervaring dit plan opgevat'. "Er is blijkbaar grote behoefte naar een dergelijke opvang. Bovendien past het goed als alternatieve invulling van een agrarisch complex. Voor het college dus meerdere redenen om aan dit plan mee te werken." Stemmen op www.maakhetverschil.nl! Zoals bekend is Harrie Jans sen (68) uit Wanssum onlangs uitgeroepen tot Dé vrijwilliger van Limburg, een wedstrijd van het NCRV radioprogram ma Plein 5. Maar wordt Harrie ook uitgeroepen tot Dé vrijwil liger van Nederland? Vanaf 26 november kunnen mensen weer op hem stemmen op de website www.maakhetver- schil.nl. Tot eind november kan er gestemd worden. Daar na wordt de uitslag door de NCRV bekendgemaakt. Harrie Jansen (68) is uitgeroe pen tot Dé Vrijwilliger van Lim burg. Hij heeft deze uitverkiezing te danken aan zijn inzet voor de KBO als bestuurslid van de afdeling Wanssum en lid van de educatiecommissie. Verder was de Wanssumer lid van de Cliën tenraad van Meerlo-Wanssum en Horst aan de Maas, lid van de ouderraad van Maria Roepaan en sinds kort is hij de kartrek- ker voor het aanleggen van de jeu-de-boulesbanen in Wanssum. Tevens houdt hij de tuin bij van basisschool de Peddepoel. Sinds 3 september strijden in totaal 48 kandidaten uit 12 Nederlandse provincies om de titel Dé Vrijwil liger van Nederland.Twaalf weken lang zet het dagelijkse NCRV- radiorogramma Plein 5 de schijn werper op mensen die zich vaak jarenlang belangeloos inzetten. Voor hun vereniging of een goed doel en zo 'het verschil maken'. Op de website www.maakhet- verschil.nl <http://www.maak- hetverschil.nl/> staan filmpjes over de genomineerden op wie gestemd kan worden. De twaalf provinciale winnaars maken kans op de NCRV-prijs voor Dé Vrijwil liger van Nederland. Deze prijs wordt op 7 december uitgereikt op Paleis Het Loo in Apeldoorn door staatssecretaris Jet Bussema- ker van Volksgezondheid, Welzijn en Sport. Wiendbuulebal Wanssum De nieuwe prins van carnavals vereniging De Wiendbuul in Wans sum wordt op zaterdag 24 novem ber 2007 bekendgemaakt tijdens het Wiendbuulebal. Prins Paul II (Beterams) treedt af en de nieuwe prins carnaval wordt tijdens deze avond op spectaculaire wijze aan het publiek gepresenteerd. Voor nog een persoon is het carnavals sprookje afgelopen, want Marcel Deenen stopt na elf jaar als vorst. Nog voordat de nieuwe prins die avond op de bühne zal staan, wordt de nieuwe vorst aan het publiek bekendgemaakt. Aansluitend is het Wiendbuule bal. Het Wiendbuulebal vindt plaats op zaterdag 24 novem ber in de Wiendbuuleletempel (gemeenschapshuis de Zandhoek). Aanvang 20.11 uur. Entree gratis. Sinds drie jaar is Angelique Heidens druk bezig met haar eigen bedrijf Angy PhotoDe- sign in Wanssum. Naast het fotograferen van portretten en huwelijksreportages biedt ze ook een compleet pakket aan, van reclame, fotografie tot grafisch ontwerp. In het weekend van 10 en 11 november heeft ze bewezen een goede fotograaf te zijn door zich te kwalificeren voor het zogehe ten Licentiateship op de bijeen komst van de Stichting Dutch Institute of Professional Photo graphy (Stichting DIPP). Op zon dag 11 november zijn tien foto's van Angelique in de specialisatie 'Portret - huwelijksfotografie' positief beoordeeld door een internationale jury: Monika Klin- ger uit Oostenrijk, Norbert Maes uit België en Olaf Schwickerath uit Duitsland. De Stichting DIPP, die circa honderd aangesloten vakfotografen telt, houdt al ruim vijftien jaar, naast de mogelijkheid SQY op de planken ij OJC Merlin" bij Zaterdag 24 november staat SQY Rocking Team op het podium van OJC Merlin in Meerlo. Deze rock-'n-rollband bestaat al meer dan veertien jaar en was voor heen beter bekend als Sequoyah. De formatie heeft met tal van grote namen het podium gedeeld, zoals Motorhead, Deep Purple en Status Quo. In het voorpro gramma staat Alter ego X, de band die geïnspireerd is door bands als AC/DC,Thin Lizzy en Led Zeppe lin. Deze twee bands zorgen voor een ouderwets avondje rocken in Merlin. De zaal is open vanaf 20:00 uur en de eerste band zal rond 21:00 uur beginnen. Entree 4 euro, voor meer informatie kijk op www.ojcmerlin.nl Een bijzonder portret van foto grafe Angelique Heidens. je te kwalificeren met eigen foto's, een huwelijksalbumwedstrijd, een onderlinge fotowedstrijd en drie bijeenkomsten per jaar met als doel door kennisuitwisseling op nationaal en internationaal niveau de kennis van beroepsfotografen op een hoger niveau te brengen. Vogelmarkt Vogelvereniging de Gevleugelde Vrienden Wanssum e.o. houdt op zondag 25 november weer haar maandelijkse vogelmarkt. Op deze vogelmarkt kunnen belangstel lenden tevens terecht voor alle vogelbenodigdheden zoals voer, nestkastjes en drinkflesjes. Verder zijn op de markt enkele vogelhan delaren aanwezig die naast vogels opkopen ook een mooie collec tie vogels te koop aanbieden. De vogelmarkt wordt gehouden op zondag 25 november van 9-30 uur tot en met 12.00 uur in sport- en feestzalencomplex 't Brugeind in Meerlo. De entree bedraagt 1 euro voor bezoekers zonder vogels. Mensen die vogels te koop aan willen bieden, kunnen gratis naar binnen. Voor meer informa tie, tel: 531221. Grondprijzen 2008 De uitgifteprijs voor bouwka- vels wordt in de gemeente Meer lo-Wanssum verhoogd van 160 euro (exclusief btw) per vierkante meter naar 175 euro (exclusief btw) per vierkante meter. De stij ging van de bouwkavelprijs is vol gens de gemeente marktconform. De nieuwe uitgifteprijs wordt ook gehanteerd bij het sluiten van exploitatieovereenkomsten met projectontwikkelaars. De ver koopprijs voor groen- en Teststro ken wordt verhoogd van 53 naar 58 euro per vierkante meter. Meerlo-Wanssum vW ®V V ,V'.

Peel en Maas | 2007 | | pagina 15