'Ik zie voordelen en onderschrijf de noodzaak' 'In iedereen schuilt een Wendy van Dijk' 'Brede fusie' van de baan Nieuw bouwplan in Blitterswijck Goed jaar voet en fietsveer School Tienray Oude foto Service rubriek PEEL EN MAAS Donderdag 22 november 2007 - Pagina 13 Oud-wethouder Jan Rutten over mogelijke fusie tussen Meerlo-Wanssum en Venray De Nederlandse overheid zet in op fusies tussen gemeen ten en schaalvergroting. Ook in de kop van Noord-Limburg speelt dit. Meerlo en Wanssum fuseerden al eerder en nu staat de volgende samensmelting op de rol: tussen waarschijnlijk Venray en Meerlo-Wanssum. Jan Rutten (74), voormalig wethouder van Meerlo, was in de jaren zestig fel tegenstander van de fusie tussen Meerlo en Wanssum. Hoe kijkt de gepen sioneerde politicus aan tegen de mogelijke fusie van Meerlo- Wanssum met Venray? Jan Rutten volgt de politiek nog op de voet. Vroeger was hij als raadslid en wethouder aanwezig bij iedere raadsvergadering, nu leest hij alle verslagen en kran tenberichten om op de hoogte te blijven van ontwikkelingen in de regio. "Ik ga niet meer naar raadsvergaderingen, maar blijf wel actief geïnteresseerd in de politiek. Vijf jaar ben ik raadslid geweest en vierentwintig jaar lang wethouder. De politiek laat je niet zomaar los." Jan Rutten heeft een mening over de mogelijkheden die Meer lo-Wanssum heeft wat betreft een fusie. Of is het wellicht beter om zelfstandig te blijven? "Econo misch gezien heeft de gemeente Meerlo-Wanssum altijd sterk gestaan, dus vanuit die optiek was samenvoegen met andere gemeen ten geen noodzaak.Wat wél speelt, is dat de regeldruk steeds groter wordt. Voor kleinere gemeenten is het bijna niet meer te doen om alles zelfstandig te regelen. Grote projecten vergen veel financiële middelen en kennis die niet iede re gemeente in huis heeft. Vanuit die optiek biedt een fusie veel voordelen." TEGENSTANDER Dat klinkt verbazingwekkend positief uit de mond van een oud wethouder, die in zijn 'vorig leven' hard heeft gedemonstreerd tegen de fusie van Meerlo met Wanssum. "In de jaren zestig was ik raadslid en inderdaad fel tegenstander van samenwerking op het gebied van scholen en sportverenigingen. In die tijd had ieder dorp zijn eigen basisschool en sportvereniging. Ik was van mening dat we de kin deren dichtbij de school moes ten houden en ieder dorp trots moest kunnen zijn op zijn eigen voetbalteam. Daar heb ik me hard voor gemaakt. Het was voor mij ook de opmaat om wethouder van de gemeente Meerlo-Wans sum te worden. Nu zijn de tijden veranderd. Gelukkig heeft ieder dorp nog zijn basisschool, maar de sportverenigingen zijn wel gefuseerd, noodgedwongen. De jeugd heeft zoveel verschillende sportmogelijkheden, dat je geen volledig bezette teams meer kunt vormen in kleine dorpen. Het ontstaan van United vind ik een prima oplossing." Kleinere gemeenten teren in op hun eigen vermogen, constateert Jan Rutten. "Colleges van B en W moeten steeds dieper in de reser ves tasten om grote projecten te kunnen financieren. Grotere gemeenten krijgen immers meer geld. De medaille van een fusie met een grote gemeente heeft ook een keerzijde: amper recht streekse vertegenwoordiging en een grotere afstand tot het amb tenarenapparaat. Waar eerst 13 personen uit Meerlo-Wanssum in een raad zitting namen, zitten er straks nog maar 3 a 4 vertegen woordigers van onze kern in de nieuwe fusiegemeente. Ik proef in het dorp een grote verdeeldheid. De meerderheid van de jongeren is het gewend om naar Venray te gaan, voor hen maakt het niet veel uit. Anderzijds is er angst voor het onbekende. Mensen zijn bang dat alle gelden naar de grote kern gaan en de kleine gemeenten wor den overgeslagen. Ik hoor men jan Rutten: "Voor kleinere gemeenten is het bijna niet meer te doen om alles zelfstandig te regelen sen nu al zeggen: bij de volgende verkiezingen horen we bij Venray. Het is gewoonweg niet tegen te houden." STADSWINKEL Venray is een grote gemeente met zo'n 40.000 inwoners. Ver zuipt Meerlo-Wanssum daar niet in, biedt een fusie met Horst aan de Maas niet meer perspectief? "Wij hebben duidelijke aanknopings punten met Venray en de helft van de gemeente is meer georiënteerd op Venray dan op Horst. Daarnaast is de industriële ontwikkeling van Venray uiterst interessant voor onze containerhaven en sluit de veehouderij nauw aan bij onze gemeente. In de praktijk zal er overigens niet veel veranderen, verwacht ik. Ik kan me voorstellen dat je een paspoort in Venray gaat halen in plaats van bij het plaatse lijke gemeentekantoor. Een mooie onderhandelingsvoorwaarde zou de opening van een stadswinkel in gemeente Meerlo-Wanssum kunnen zijn, waar men burgerza ken kan afhandelen. Ik zie in de fusie voordelen en onderschrijf de noodzaak." Anne-marie Berkhout uit Wanssum vervult hartenwensen van anderen Anne-marie Berkhout (40) uit Wanssum liet zich inspire ren door Wendy van Dijk en bedacht een eigen manier om mensen te helpen. Na het zien van Heel Holland Helpt vroeg ze zich af wat zij hiermee zou kunnen doen. Het idee achter het programma is eigenlijk heel eenvoudig: mensen heb ben een wens en kunnen deze om verschillende redenen niet zelf in vervulling laten gaan. Het programma gaat vervol gens op zoek naar de persoon die wil en kan meewerken om de hartenwens wel in vervul ling te laten gaan. Anne-marie Berkhout heeft inmiddels met succes oproepen geplaatst. Is Anne-marie Berkhout de Wendy van Dijk van Meerlo- Wanssum? Anne-marie Berkhout, moeder van drie kinderen, typeert zich zelf als huisvrouw, klusjesman en raadslid van de gemeente Meerlo- Wanssum. Ze is sterk betrokken bij de gemeenschap en op zoek naar mogelijkheden om samen werkelijk iets te kunnen beteke nen voor elkaar. Na het program ma van Wendy van Dijk wilde ze ook wensen in vervulling laten gaan. Haar idee: een oproep plaat sen in zes dorpsblaadjes om vraag en aanbod van helpende handen en hulpbehoevenden aan elkaar te koppelen. Een passage uit haar oproep:'Er zijn in onze gemeente vast ook wel mensen die een steuntje in de rug kunnen gebrui ken. Het hoeven geen grote din gen te zijn, gewoon de ander laten weten dat hij of zij ook belangrijk is en dat er mensen zijn die iets voor je willen doen. Dus kijk eens om je heen en stel je open voor je medemens, er zijn zoveel dingen die we kunnen doen waardoor we een ander laten weten dat diegene er echt toe doet'. "Vanuit verschillende kanten kreeg ik specifieke vragen van mensen die spullen wilden afstaan of mensen die iemand graag wil den helpen. De eerste aanvraag kwam van een mevrouw die graag haar invalide neef wilde helpen. Hij heeft namelijk een elektrische wagen, maar die staat buiten, dus ook vaak in de regen. Via een dak- dekkerbedrijf uit Wanssum heb ben wij een overkapping kunnen aanbieden. Op dit moment zijn we druk bezig met het inrichten van een woning van een Irakees. De asielzoeker kreeg een kale woning aangeboden. Na mijn oproep kwa men vanuit alle kanten verschil lende spullen, zoals matrassen, meubels, keukenspulletjes, etc. Ik trek ook de stoute schoenen aan, hoor. Vragen kan altijd. Zo heb ik bij een kledingzaak gevraagd voor kleerhangers, en met resultaat!" Is Anne-marie Berkhout de Wendy van Dijk van Meerlo-Wans- Anne-marie Berkhout: "Waar om zou niet iedereen een steentje kunnen bijdragen aan het geluk van een ander?" sum? Met een schaterlach: "Nee, het gaat ook absoluut niet om mij! Ik wil een aanzetje geven, zodat iedereen inziet dat je met kleine middelen een ander al gelukkig kunt maken. Vaak denken mensen 'laat maar', terwijl het er voor een ander wel toe kan doen. Mij geeft het een goed gevoel en ik hoop dat andere dorpsbewoners mijn voorbeeld volgen. Ik denk dat er in iedereen een Wendy van Dijk schuilt." Sociale betrokkenheid is Anne- marie Berkhout niet vreemd. "Vroeger had ik samen met mijn man een slijterij en hielden we ook verschillende acties. "Wij ver kochten bijvoorbeeld Chileense wijnen. Van iedere verkochte fles wijn doneerden wij een kwartje naar SOS Meerlo-Wanssum. Die organisatie zorgde ervoor dat de gelden ten goede kwamen aan een weeshuis in Chili. Samen met mijn man probeerde ik zoveel mogelijk wijn te verkopen. Maar je moet wel serieus te werk gaan. Zo'n project van SOS is grootscha lig. Wat ik nu doe, is op kleinere schaal maar evengoed serieus. Het neemt tijd in beslag, maar ik doe het met plezier. En vergeet niet: je moet het kunnen waarmaken. Belofte maakt schuld. Een loze belofte is het vervelendste wat je kan overkomen." KINDEREN "Waarom zou niet iedereen een steentje kunnen bijdragen aan het geluk van een ander? Mijn volgen de actie wordt een advertentie in de schoolkrantjes. Kinderen zijn vaak minder gecompliceerd, min der druk en vinden het leuk om anderen te helpen. De vreugde die het kind haalt uit het helpen van anderen, beïnvloedt ook andere gezinsleden. Kinderen gaan er echt voor als ze ergens achterstaan en dat werkt door op het hele gezin. Kinderen die met enthousiasme vertellen dat zij iemand hebben geholpen, zal ouders aanzetten tot denken. Misschien hebben zij nog spullen die zij niet gebruiken? Wij doen het allemaal op vrijwillige basis, dus alle hulp is welkom. Ik zou zeggen: ontdek de Wendy van Dijk in jezelf." Koopzondagen Op verzoek van Modehuis Cruysberg inTienray zijn op grond van de verordening winkeltijden voor 2008 de volgende zondagen als koopzondag vastgesteld: 9 en 24 maart, 13 april, 18 mei, 22 juni, 14 en 28 september, 12 oktober, 2 november, 21 en 28 december. Politiek gaat in gesprek met burger over toekomst gemeente Een 'brede fusie' met Ven ray, Horst aan de Maas en Seve- num is van de baan. Nu Seve- num als gemeente zelfstandig verder wil gaan en Venray te kennen heeft gegeven niks te zien in een 'brede fusie' of brede samenwerking, is een van de drie opties die door het college van B en W van de gemeente Meerlo-Wanssum werden onderzocht, afgeval len. Twee andere opties zijn nog wel in beeld: een zelfstan dige gemeente die veel inten siever wil gaan samenwerken met één of meerdere gemeen ten in de regio Noord-Limburg of een 'smalle fusie' met een van de buurgemeenten Horst aan de Maas of Venray. Probleem is momenteel dat Horst aan de Maas nog geen uit spraak heeft gedaan over zijn toe komstplannen. "Uit de reactie van Horst aan de Maas blijkt dat er in die gemeente een aantal onderzoe ken lopen, waarvan de resultaten nu nog niet bekend zijn", zegt grif fier Richard van der Weegen van de gemeente Meerlo-Wanssum. "Dat maakt het voor de politiek in Meerlo-Wanssum nu niet mogelijk om haar standpunt te bepalen. De puzzel is nog niet compleet. Maar duidelijk is wel dat Venray Meerlo- Wanssum ziet als zijn natuurlijke partner. Dat blijkt uit de reactie van die gemeente op de verken ning." Het college van B en W onder zocht in opdracht van de raad in de afgelopen weken de mogelijk heden. Maandagavond bracht het tijdens een besloten vergadering rapport uit aan de gemeenteraad. De bedoeling van de raad is om op korte termijn, liefst in decem ber, tijdens een openbare bijeen komst in gesprek te gaan met de burgers en ondernemers over de toekomst van Meerlo-Wanssum. "Die bijeenkomst vindt zeker dit jaar nog plaats. De politiek wil haar oor te luister leggen bij de burgers, ondernemers, verenigin gen en maatschappelijk midden veld en de vaart erin houden. Het laatste puzzelstukje, de positie van Horst aan de Maas, is dan waar schijnlijk ook bekend", vertelt Van der Weegen. Aanleiding voor de onderzoe ken is de wankele positie waarin de gemeente Meerlo-Wanssum nu verkeert. Er is weinig geld, het ambtenarenapparaat zit aan de top van z'n kunnen en er komen de komende jaren tal van zware overheidstaken van het Rijk op het bordje van de gemeenten te liggen. Het plafond is bereikt. Onlangs besloot het college van B en W samen met de ambte- narentop van de gemeente alle raadsfracties tot in detail uit te leggen met welke problemen Meerlo-Wanssum kampt om zo snel mogelijk tot een pakket van maatregelen te komen. Het is aan de politiek om een besluit over de toekomst van de gemeente Meer lo-Wanssum te nemen. 25 huizen aan Pastoor Verheggenstraat De gemeente Meerlo-Wans sum heeft groen licht gegeven voor de bouw van 25 wonin gen aan de Pastoor Verheg genstraat in Blitterswijck. Het bouwplan bestaat uit zes half- vrijstaande, drie vrijstaand geschakelde en zes patiowo ningen. Daarnaast wordt op het perceel aan de Pastoor Verheggenstraat een complex gerealiseerd waarin op de begane grond vijf ouderen woningen worden gevestigd en op de verdiepingsvloer vijf appartementen voor starters. Volgens het college van B en W gaat het om een 'gigantisch perceel dat bij uitstek geschikt is voor woningbouw', een inbrei- dingslocatie midden in het dorp die prima ontsloten kan worden via een verbindingsweg tussen de Pastoor Verheggenstraat en de Antoniusstraat. In Blitterswijck staan de komen de tijd heel wat bouwprojecten op de rol. Er worden op diverse plekken woningen gebouwd. Maximaal vijftig op het voormali ge Beerkensterrein (Op de Beete), acht aan de Kerkstraat, tien aan de Maasweg, zeven aan Op den Dries en drie aan de Beetezijweg. Dit aantal maakt het volgens de gemeente nodig om het bouw plan aan de Pastoor Verheggen straat in fases te realiseren om te voorkomen dat in te korte tijd te veel koopwoningen op de markt komen. Met de aanvragers is afge sproken dat ze, in samenwerking met Wonen Venray, als eerste de circa tien huurwoningen bouwen. Op een later tijdstip worden dan de koopwoningen gerealiseerd. Wethouder Carla Brugman (PK, Ruimte) is blij met dit nieuw bouw plan. "In goed overleg met de eigenaren en de betreffende projectontwikkelaar is men bereid eerst de huurwoningen in samenwerking met Wonen Venray te realiseren. Aan huurwoningen is ook sterke behoefte. Vooral de starters en de senioren krijgen op deze manier een goede kans. Het probleem dat er tegelijk te veel woningen gebouwd worden is hiermee getackeld, omdat op andere locaties geen huurwonin gen gebouwd worden." Het kleine voet- en fietsveer bij de Maas tussen Blitters wijck en Wellerlooi heeft weer een uitstekend jaar afgesloten. Dat is bekendgemaakt tijdens de onlangs gehouden bijeen komst voor de vijftien vrijwil lige schippers en de Stichting Fiets- en Voetveer Blitterswij ck. Maar liefst 41.5000 toeristen zijn het afgelopen jaar van de ene naar de andere kant gevaren met het kleine, blauw-geel geverfde pontje. Het is het zesde jaar dat het veer bij restaurant-camping Tante Jet in de Maas ligt. Volgens initiatiefne merjan Bartels van Tante Jet blijkt dat het veer een zeer goede naam heeft opgebouwd de afgelopen jaren. Mede dankzij publicaties in landelijke bladen kennen veel toe risten en fletsrecreanten het kleine veer tussen de oost- en de westzij de van de Maas. Het afgelopen jaar was een van de beste seizoenen. Dit ondanks het feit dat het weer het afgelopen zomerseizoen niet zo al te best was. Zeker door de week was het vaak bar en boos. Daar stond tegenover dat er sprake was van een goed voorseizoen en droge weekeinden. Alleen in 2004 werden meer toeristen overgezet. Het nieuwe seizoen in 2008 gaat zeer vroeg van start omdat Pasen erg vroeg valt: 21 maart 2008. Op de foto leerlingen van de rooms-katholieke lagere school in Tienray, de Mariaschool. De foto is gemaakt in 1921. Behalve leerlingen ziet u ook een zusteronderwijzeres, met viool, voor het schoolbord waarop de leus 'Onze Leus: voor de Zwart jes' staat geschreven. Op de foto staan (bovenste rij) Nellie Verboe ket uit Hoensbroek, Bets Cruys berg uit Tienray, Lies Dietz uit Tienray, Lena Konings (buitenland se). Tweede rij: Zuster Albertha, Mia Dietz uit Tienray, To Heiligers uit Swolgen, Mien van Dongen uit Swolgen, Drika Schreven uit Tien ray, Gon van Bracht uit Swolgen, Bertha Hendriks uit Wanssum. Derde rij: Mia Reyntjes uit Meerlo, Grada Hendriks uit Wanssum, Mia Dinghs uit Swolgen, Nel Jeuken uit Swolgen, Truij van Helden uit Tienray, Trout Kelders uit Tienray, Lien Reyntjes uit Meerlo. Onder ste rij: Cor van Neerven uit Meer lo, Nel Smits uit Meerlo, Dien van Horck uit Swolgen, Bertha Groe- telaers uit Swolgen, Door Smits uit Meerlo, Lien van Neerven uit Meerlo, Drieka Camps uit Tienray, Marie van Rijswick uit Tienray en Net Groetelaers uit Swolgen. Bron: collectie Heemkundever- eniging Meerlo-Wanssum. Verloskundigenpraktijk Horst en Maasdorpen. Gemeenten Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum. Margo Vermazeren,Almut Raaijmakers, MarlonTheunissen en MarjonTruijen. U kunt in alle gevallen bellen met tel.nr: 077-3981450 b.g.g. 0478-522222.Voor het maken van afspraken kunt u het beste bellen op dinsdag, woensdag morgen of donderdag. Huisartsenpraktijk Meerlo, Pastoor Janssenstraat 3, 5864 BL Meerlo, tel: 691367 Spoedgevallen: tel: 692300; tijdens de uren dat de praktijk geopend is.Artsen: Dr F.J.P. van Arensbergen, Dr P.H.A.J. Joosten, Dr M.O.S.E. Schoenmaekers en Dr. C.H.A.M. Engels Spreekuren: uitsluitend op afspraak Apotheek Maasdorpen: Beatrixstraat la, 5864AG Meerlo, tel: 530080 Openingstijdens ma-vrij van 8.30- 17.30 uur, za van 10.00-12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur, spoedrecepten: Apotheek Antoniusveld, Stationsstraat 60d Venray. EHBO: Secr: Oude Heerweg 30,5863 AE Blitterswijck, tel: 531346 Fysiotherapie: Praktijk voor fysiotherapie Meer lo-Wanssum, Constantijnstraat 7, 5864 BJ Meerlo, tel: 691726, fax: 692626, e-mail: fysiomeerlo@hetnet.nl Psycholoog/ -therapeut: MwA.G.M. van Mieghem- Smorenburg, Legert 15,5866 CG, Swolgen, tel: 692532, e-mail: mieghem@worldonline.nl. Spreekuur: volgens afspraak. Informatiecentrum Geestelijke Gezondheid Stationsweg 46,5803 AC Venray Tel: 0478-527066. E-mail: igg@ggznml.nl Openingstijden Maandag t/m vrijdag van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 16.00 uur. Praktijk voor psychotherapie en bewustzijn, mw D.Van Dijk, Mgr.Aertsstraat 51,5866 BG Swolgen, tel: 077-4632297. Kruisvereniging: Het Groene Kruis Noord- Limburg, Drie Decembersingel 48, Postbus 3165,5902 RGVenlo. Bureau Klantenservice: bereikbaar tijdens kantooruren (inclusief ledenadministratie), tel: 077-3209595. Rode Kruis: Nederlandse Rode Kruis, afdeling Meerlo Gebouw: Dorpbroekstraat 9a, 5864 CP Meerlo, tel: 692755. Secretaris: W Baken, Hoofdstraat 40a, 5864 BG Meerlo. Tandartsen: S. H.Tan, De Kievit 8a, 5864 BX Meerlo, tel: 692231 Spreekuur: volgens afspraak. Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 0800-0432 (dagelijks bereikbaar van 14.00 tot 20.00 uur) SOS Telefonische Hulpdienst: 077-3548888 Buro Slachtofferhulp Noord- en Midden-Limburg tel: 077-3548030 Buro Jeugdzorg, Noorderhof 14, 5804 BV Venray, tel: 517484 Advies- en Meldpunt Kindermis handeling, Postbus 219,5913 ST Venlo, tel: 077-3875829. Verslavingszorg Noord-Limburg, tel: 077-3548200 Ziekenvervoer: 077-3575757 Ongevallen: 112 Nationale Vereniging De Zonnebloem Afdeling De Driehoek Meerlo-Tienray-Swolgen, Meeuwstraat 16, 5854 GD Bergen. Voor bezoekwerk: tel.0478-692364 Synthese unit Horst Bemmelstraat 2, 5961 HN Horst, tel. 077-3978500, fax 077-3978505, email: unithorst@synthese.nl. www.synthese.nl Ouderenadviseur voor infor matie, advies en bemiddeling. Voor tel. afspraak 077-3978500. Steunpunt voor Mantelzor- gers. Inloopbijeenkomst elke derde dinsdag van de maand van 10.00 - 12.00 uur. Tevens op die dag avondopenstelling van 19-30 -21.30 uur. Algemeen Maatschappelijk Werk. Voor tel. afspraak 077- 3978500. Spreekuur op maandag t/m vrij dag van 09-00-10.00 uur. V rij willigerscentraleOpenings- tijden: ma., di. en do. van 10.00- 12.30 uur. Meerlo-Wanssum

Peel en Maas | 2007 | | pagina 13