DUTHLER VEN RAY GESLOTEN Tevredenheid over plannen Brukske Brukske schone wijk 1 TRUI OF VEST GRATIS! r DUT LER SCHEIDEN DAT DOE JE SAMEN PEEL EN MAAS Flat Bachstraat wordt gesloopt, brede school in de wijk mmgP: I Geachte Duthler klant, De wijk Brukske staat aan de vooravond van een groot schalige herstructurering. Afgelopen dinsdag ontvouwde het Ondernemend Gezelschap Brukske (OGB) zijn plannen voor de wijk. Plannen die de wijk meer open moeten gooien en Brukske vooral aan trekkelijker moeten maken als woonwijk. Het OGB, met daarin zeventien organisa ties uit de wijk, waaronder Wonen Venray maar ook de gemeente Venray, wil daarmee voorkomen dat de wijk in de toekomst vervalt tot een pro bleemwijk. "Mensen moeten juist trots zijn op de wijk", vindt Liesbeth van Beek van Wonen Venray. De plannen omvatten zowel infrastructurele maatregelen als ook initiatieven op sociaal-maat schappelijk gebied. De infrastruc turele wijzigingen zitten vooral in het midden van de wijk. Daar komt vanuit de Henri Dunant- straat een extra toegang naar de wijk. Het huidige winkelcentrum wordt gesloopt en herrijst langs de De informatieavond over de herstructurering van de wijk Brukske kende maandag een verrassende toehoorder. Minister Wouter Bos (PvdA) kwam een eerdere toezegging, dat hij zich nog een keer in Venray zou melden, gestand doen. Na een bezoek aan Ned- Car deed de minister maandag Venray aan en was hij een aan dachtig toehoorder in wijk centrum De Kiosk. De minister reageerde positief nieuwe toegangsweg aan de Henri Dunantstraat. In dat centrum is ruimte voor de huidige onderne mers, maar er is ook uitbreidings ruimte voor de supermarkten Aldi en C-1000. Verder verdwijnen de huidige schoolgebouwen, de tafel- tennishal, het gebouw van de pro testantse kerkengemeenschap, het gemeenschapshuis en de sportza len. De huidige flats aan de Kiosk en de moskee blijven wel gehand haafd in de plannen. Daarvoor in de plaats komt een nieuw schoolgebouw met daar bij een multifunctioneel centrum waarin de organisaties, die nu hun plek hebben in bovengenoemde locaties, een nieuw onderko men krijgen. Daarnaast krijgt het gebouw nog meer de functie als ontmoetingsplek. De beide scho len gaan volgend jaar fuseren en er zal een brede school ontstaan waar kinderopvang, een verlengde schooldag, opvoedingsondersteu ning voor ouders en eventueel een medisch cluster (huisartsen praktijk, apotheek) een plek in krijgen. Van Beek noemt de wijk in zichzelf gekeerd. Elke straat is een op de plannen van het Onderne mend Gezelschap Brukske (OGB). Volgens de minister is een derge lijke herstructurering een van de grootste problemen. "Vaak denken wij in Den Haag dat wij het beter weten, maar de mensen in de wij ken weten dondersgoed wat er leeft en wat er moet gebeuren. Hier zijn jullie in Venray mee bezig en dat is een goede zaak." Bos benadrukte dat het belang rijk is om de bewoners mee te krij gen in de plannen. Het is moeilijk om een harmonieuze wijk te krij- eigen hof met weinig sfeer. En dat terwijl de wijk zeer groen is. Het OGB wil hier wat aan gaan doen door aan het einde van de straten woningen te slopen en een door steek naar het groen te maken. Daarnaast zullen volgens de plan nen woningen "omgedraaid" wor den, waardoor bewoners meer van de groenzijde kunnen genieten. Voor deze operatie worden onge veer veertig woningen gesloopt. Daar komen echter 150 tot 200 woningen voor terug. "Brukske kent te veel van hetzelfde", meent Liesbeth van Beek. Door meer variatie in het woningaanbod te brengen, wordt de wijk aantrek kelijker. Veel mensen trekken nu weg uit de wijk omdat ze een duurdere woning willen. Van de andere kant willen ze niet weg omdat de wijk veel te bieden heeft en goede voorzieningen kent. Ingrijpend zijn de plannen aan de Bachstraat. "De flats aan de Mozartstraat zullen worden opge knapt en blijven beschikbaar voor het huidige bewonerssegment. In de flat aan de Bachstraat willen we mensen met een middeninko men huisvesten. Als de plannen gen. Een brede school, zoals in de plannen opgenomen, speelt daar volgens de minister een belang rijke rol bij. "Mensen zijn dan van jongs af aan onder elkaar. Verschil lende culturen leren elkaar zo beter kennen." Bos wees erop dat vernieuwen zonder sloop niet mogelijk is. Posi tief was Bos ook over de moge lijke jongerenprojecten. "Maar we moeten oppassen dat we niet te soft worden", waarschuwde Bos. "Ouders moeten hun kind opvoe den. Bij hen ligt de eerste verant- Een hele week staat de wijk Brukske in het teken van een schone wijk. In de groepen 7 en 8 van basisscholen De Flierefluit en De Foekepot wordt een week lang het thema Afval in de klas behan deld. Afgelopen maandag werd de week afgetrapt met voorlichting door de gemeente en politie Ven ray over afval en zwerfvuil in de wijk. De kinderen leerden wat de nadelige gevolgen van afval in de wijk zijn, het belang van een schone wijk en wat de kinde ren zelf kunnen betekenen om doorgaan, dan is het zo goed als zeker dat deze flat gesloopt gaat worden en er een nieuw apparte mentencomplex voor in de plaats komt." Verder gaat Wonen Venray zo'n 300 woningen in de wijk te koop aanbieden. ROL BURGERS Behalve fysiek zijn er ook soci aal-maatschappelijke plannen. "Hier ligt wel een rol voor de bewoners zelf. Het OGB wil initi atieven die bijdragen aan het ver beteren van het woonklimaat in Brukske ondersteunen", zegt wet houder Hassan Najja (PvdA).Voor al de jongeren tussen 12 en 18 jaar krijgen de aandacht. "Mensen ondervinden daar overlast van, los van het feit of ze daadwerkelijk overlast bezorgen. Sportprojecten en werk/stageprojecten kunnen bijdragen aan een vermindering van die overlast." Daarnaast denkt de wethouder aan speelvoorzie- ningen, het ondersteunen van buurtactiviteiten, maar ook initi atieven voor ouderen krijgen de aandacht. Het OGB is overtuigd van het slagen van dit project."Het is uniek dat zeventien organisaties woording.Als jongeren in de fout gaan, dan moeten ze keihard wor den aangepakt. Daarnaast moet je jongeren, zonder de eerste twee aspecten uit het oog te verlie zen, wel kansen bieden. Het gaat dus bij een herstructurering niet alleen om rood (gebouwen, red.) en groen. Het gaat om de men sen zelf. We kennen te veel voor beelden waar alleen steun wordt gegeven en niet geïnvesteerd wordt in mensen. Uiteindelijk kun je een project succesvol noemen als je erin slaagt om de helft van de wijk schoner te maken. Op 6 november deden ruim 75 kinde ren mee aan een grootscheepse opruimactie van de wijk. De kin deren gingen aan de slag met prik stokken en vuilniszakken om de hele wijk zwerfvuilvrij te maken. Tijdens een gezamenlijke lunch in wijkcentrum de Kiosk werden zij bemoedigend toegesproken door wethouder Najja, die de kin deren prees om het goede voor beeld dat zij zijn voor hun wijk. Het ingezamelde afval werd door de kinderen persoonlijk naar het milieustation in Venray gebracht Het centrum van Brukske zal een complete metamorfose ondergaan. gezamenlijk een plan voor de wijk opzetten. Wij zijn er als gemeente trots op dat we op deze trein heb ben mogen aanhaken", vertelt wethouder Najja.Volgens hem zijn deze plannen de algemene deler van wat de wijkbewoners wil len. "Het OGB is hier al twee jaar mee bezig en dat is redelijk uniek. Er zijn diverse avonden geweest en er zullen er nog meer volgen. Deze plannen zijn het raamwerk. De details worden eveneens in samen vastgelegd." Volgens de wethouder is het de laatste kans voor Brukske om de wijk te upgraden. De herstructu rering van Brukske zal volgens de initiatiefnemers ongeveer 50 mil joen euro gaan kosten. Een groot deel daarvan komt voor rekening van Wonen Venray, dat van veel panden in de wijk de eigenaar is. Een subsidiescan moet uitwij zen of de plannen in aanmerking komen voor financiële bijdragen uit Den Haag, Brussel of andere fondsen. Minister Wouter Bos was maandagavond te gast in Bruks ke. de mensen, die normaliter uit de wijk trekken, binnen te houden", meent Wouter Bos. De minister beperkte zijn rol maandagavond tot toehoorder en liet zich in de pauze gewillig fotograferen met een aantal aanwezigen. Het sier de de minister dat hij tot aan het einde van de bijeenkomst aanwe zig bleef, zonder zijn stempel op de discussie te willen drukken. om daar verwerkt te worden. Ook de rest van de week, gehouden door beide scholen, de gemeente en politie Venray staat het wijk- platform Brukske en project Kan Wél nog in het teken van afval. Op donderdag 8 en vrijdag 9 november gaan de kinderen met afvalmateriaal aan de slag om daar kunstwerken van te maken. Deze worden dan tentoongesteld op 9 november tussen 13.00 en 15.00 uur in wijkcentrum De Kiosk in het Brukske. Alle geïnteresseerden zijn van harte uitgenodigd om de tentoonstelling te bezoeken. Vervolg voorpagina Ondernemer Ysselsteyn hoeft huis niet uit De rechter stelt vast dat de woning illegaal is gerealiseerd en dat de gemeente Venray derhalve bevoegd is om handhavend op te treden, wat door Mart Bos ook niet wordt betwist. Maar de rech ter vindt ook dat de gemeente Venray in gebreke is gebleven door geen hernieuwd onderzoek te verrichten 'naar alle relevante feiten en omstandigheden, op basis waarvan een weloverwo gen en op de situatie afgestemd onderdeel gevormd kan worden omtrent de toelaatbaarheid van de bedrijfswoning'Volgens de rech ter was de gemeente Venray met de opdracht aan de gemeenteraad om een reparatieplan op te stellen bekend, terwijl het college van B en W ook de mogelijkheid heeft om dit onderwerp aan de raad voor te leggen. Verder is de rech ter het niet eens met het stand punt van de gemeente dat het reparatieplan geen prioriteit heeft, en dat het onderzoek al door de gemeente Venray is uitgevoerd in het kader van de bouwaanvraag (vrijstellingsverzoek). Daarmee is volgens de rechter namelijk niet voldaan aan de opdracht van GS. De gemeente had de uitkomsten van dit onderzoek eenvoudig aan de gemeenteraad ter beoordeling kunnen voorleggen. Door dit na te laten heeft de gemeente volgens de rechtbank de raad de mogelijk heid ontnomen om zijn standpunt in deze kwestie te bepalen, wat mogelijk zou kunnen leiden tot een concreet zicht op legalisatie. De rechter vindt dat de proce dure onzorgvuldig is verlopen, waardoor een bijzondere situatie is ontstaan en van handhaving in deze concrete situatie moet worden afgezien. De gemeente draait op voor de proceskosten van ruim 900 euro die Bos heeft moeten maken. Tegen deze uit spraak kan de gemeente binnen zes weken hoger beroep instel len bij de afdeling bestuursrecht van de Raad van State. Of ze dat gaat doen, is nu nog niet bekend, laat een woordvoerster van de gemeente Venray in een reactie weten. Natuurlijk is Mart Bos blij en vooral opgelucht dat hij van de rechter in zijn woning mag blij ven en dat de dwangsom van de baan is. "Want je denkt er toch de hele tijd aan. Met deze uitspraak is een zware last van mijn schouders gevallen. Ik hoop dat de gemeente niet in hoger beroep gaat en dat de raad zich nu gaat buigen over deze kwestie en de woning wil legaliseren." Bedrijfsongeval in Ysselsteyn De politie onderzoekt een ongeval dat donderdag omstreeks 15:00 uur heeft plaatsgevonden bij een stal aan de Timmermanns- weg in Ysselsteyn. Bij het ongeval is een man gewond geraakt. Hij was op het dak van de stal aan het werken. Tijdens zijn werkzaamhe den is hij door nog onbekende oorzaak van een steiger met een hoogte van drie meter naar bene den gevallen. De traumahelikopter werd in eerste instantie ingezet maar was bij nader inzien overbo dig.. De man is overgebracht naar het ziekenhuis. Het letsel en de toedracht van het ongeval is nog onduidelijk en wordt onderzocht door de Arbeidsinspectie. Fusie onderwijs en peuterspeelzalen Het basisonderwijs en het peu- terspeelzaalwerk gaan in juli 2008 fuseren. Dat zijn de beide besturen overeengekomen. De Stichting Pri mair Onderwijs Venray, het school bestuur van het basisonderwijs, en de Stichting Peuterspeelzalen Venray werken al langer samen. De besturen willen de huidige samenwerkingsovereenkomst ver breden naar een fusie. "SPOV en Peuterspeelzalen Venray zijn ervan overtuigd dat zij ouders en kinderen zo een optimaal aanbod kunnen bieden van voorschoolse en schoolse voorzieningen", meldt het persbericht. Het vroegtijdig opsporen van achterstanden, het bieden van voor- en vroegschoolse educatie, de zorgketen rondom het jonge kind, het combineren van werk en/of studie met zorg voor kinde ren, zijn onderwerpen die lande lijk hoog op de agenda staan. Peu- terspeelzaalwerk en basisscholen groeien in de praktijk steeds meer naar elkaar toe. Met een fusie den ken beide besturen alle taken nog beter te kunnen uitvoeren. Maandagavond presenteerde het Ondernemend Gezelschap Brukske (OGB) zijn plannen om de wijk te 'pimpen'. Ruim twee jaar zijn zo'n zeventien organisaties, van wijkplatform tot ondernemers, van Wonen Venray tot Stichting Primair Onderwijs Venray, in gesprek geweest met elkaar en met de bewoners om te voorkomen dat de wijk vervalt tot een pro bleemwijk. Maandag waren zo'n honderd bewoners en ondernemers aanwezig om de plannen te vernemen. Plannen die, op enkele kanttekeningen na, positief werden ontvan gen. Het meest onaangenaam ver rast was het bestuur van de pro testantse kerkengemeenschap. In de plannen wordt het huidige onderkomen, waarin ook de voed- selbank is gevestigd, gesloopt.Voor het kerkengenootschap is, net als voor anderen, een plek voorzien in het nieuwe multifunctionele centrum. "Dit valt ons koud op het dak", liet Geert Nas van het bestuur weten. Bij hem rees vooral de vraag waarom dit zo in de plan nen was opgenomen. "Waarom de kerk vervangen? Onze kerk heeft een regiofunctie, geen wijkfunctie. Hoe ga je daar mee om?", was zijn vraag. Volgens Liesbeth van Beek zijn alle plannen erop gericht dat er iets beters terugkomt, voor de gebruikers en voor de wijkbewo- 'Bedrijven Leunseweg niet op slot' Wethouder Heidens (CDA) ontkent dat de bedrijven aan de Leunseweg worden belem merd in hun ontwikkeling. Het CDA heeft vernomen dat bedrijven vanwege het drukke verkeer niet meer mogen uit breiden. Fractieleider Gerdan van Stelten stelde vorige week vragen in de gemeenteraad. Wethouder Heidens verklaarde dat hem slechts één initiatief bekend is. Het betreft de ontwik keling van de hoek bij de rotonde Leunseweg-Deurneseweg. "Dat ini tiatief is in 2005 geparkeerd met het oog op de verdere ontwikke lingen. Maar we werken graag mee aan een mooie entree van Venray op die locatie. Alleen moeten we eerst goed kijken wat het betekent voor het verkeer." Er loopt momen teel een verkeersonderzoek. Vol gens Heidens zullen in januari de uitkomsten hiervan bekend zijn. Drie bedrijven aan de Plataanstraat, die met de achterzijdes grenzen aan WoonMax, hebben bouwplan nen ingediend zodat de panden beter aansluiten bij de woonbou levard. Heidens: "Ze willen aanha ken bij WoonMax en daar werken we graag aan mee. WoonMax is de eerste stap in de verdere ontwik keling van De Brier." ners. De gebroeders Mekran, die een winkel in de wijk runnen, zien de plannen met vertrouwen tege moet.Wel zijn ze enigszins kritisch over het sociale aspect. "Vroeger hadden wij een zaalvoetbalclub in de wijk.Toen wij daar als onderne mers niet alle tijd meer in konden steken, is die ter ziele gegaan. Dat zou een van de projecten kunnen zijn die opgepakt moeten wor den." Wijkbewoner Henk Willems maakte zich vooral zorgen om de verkeerssituatie. "In de wijk wonen veel kinderen, maar er zijn te veel onveilige verkeerssituaties." Een andere bewoner heeft in de wijk Woensel in Eindhoven gezien dat het 'omdraaien' van woningen, waardoor er meer groenbeleving ontstaat, "niet altijd werkt". Henk Elegeert vroeg zich af of er voor deze plannen voldoende draagvlak is. Piet Huijskens, gespreksleider van de avond, onderstreepte nog eens dat door de wijze waarop de plannen tot stand waren gekomen, er in zijn ogen voldoende draag vlak voor is. Bovendien benadrukte hij nog eens dat deze plannen het vertrekpunt zijn. "Het is de bedoe ling om met alle partijen tot een definitief ontwerp te komen." De gemeenteraad buigt zich op 18 december over de plan nen van het OGB. "Als de raad dat heeft goedgekeurd, kunnen we samen, op een unieke wijze, onze schouders hieronder gaan zetten" besloot wethouder Hassan Najja. Dorpsraad Oostrum De Dorpsraad Oostrum houdt op dinsdag 13 november een openbare vergadering in D'n Oesterham. Aanvang 20.00 uur. Op de agenda staan onder meer de voortgang verlichting kerk en kunstwerk, de kerstboomverbran ding en het abonnementtarief van het Oostrums weekblad. PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 19,95 (postcode 58..) 35,50 (overige binnenland) Geen uurtarief, maar vooraf vaste prijs Gratis intakegesprek DE SCHEIDINGSWEG Brukske aan vooravond van metamorfose Donderdag 8 november 2007 - Pagina 3 Deze week heeft u namens Duthler Venray een uitnodiging ontvangen voor de Truienweken van Duthler. Tijdens de Truienweken kunt u bij Duthler 3 truien en/of vesten halen en betaalt u er slechts 2. U ontvangt dus Duthler Venray is helaas, wegens brandschade, voor onbepaalde tijd gesloten. Totdat Duthler Venray haar deuren weer opent zijn onze dichtstbijzijnde winkels in Helmond, Nijmegen en Roermond u graag van dienst. Op onze website www.duthler.com kunt u een routebeschrijving vinden. Wij vinden de situatie bijzonder vervelend en bieden u onze excuses aan voor het ongemak. Met vriendelijke groet, Directie Duthler mode voor het hele gezin U vindt een Duthler winkel in het centrum van: Helmond - Nijmegen - Roermond www.duthler.com De juiste weg in de goede richting Hans Peeters 077 3523359 of 06 53264978 Bezoek onze websitewww.scheidingsweg.nl Minister Wouter Bos positief over plannen Brukske Doemarkt Stevens Oude Oostrumseweg 12 5802 CC Venray Tel: 0478 588223 www.doemarktstevens.nl

Peel en Maas | 2007 | | pagina 3