Koopzondag jonge TVI- onderneming Nieuw avontuur Kevin van Leuven Nieuwe deadline voor eigenaar molen Meerlonaar tevreden over eigen dorp School Swolgen Oude foto PEEL EN MAAS Donderdag 8 november 2007 - Pagina 15 Op Allerheiligen, donder dag 1 november om 10.00 uur, kwamen de voormalige bewoners van het klooster St. Joseph in Tienray terug naar Klein Lourdes om te bidden voor de overleden zusters. Ruim vier jaar geleden vertrok ken de twintig zusters naar het Missieklooster Heilig Bloed in Aarle-Rixtel. Ieder jaar met Allerheiligen of Allerzielen komen zij terug naar Tienray. Zij bidden voor zielenrust en zingen een lied voor de overle den zusters. Zo'n vijftien zusters bezoch ten vorige week donderdag de begraafplaats achter het hotel St. Joseph. Na de reis uit Aarle-Rix tel stonden de zusters stil bij het overlijden van hun medezusters. Vroeger ging dat anders. Het Tienrayse klooster was op dat moment hun woonplaats, dus een lange reis naar het kloosterkerk hof was niet nodig. Tegenwoor dig wonen de zusters niet meer in Tienray, maar in Missieklooster Heilig Bloed in Aarle-Rixtel. Zus ter Marije:"De aanwezige zusters werden steeds afhankelijker van verzorging. Bovendien konden we niet meer voldoen aan de hogere eisen van brandveiligheid, het onderhoud van het gebouw, etc. Onze leeftijd lag gemiddeld boven de leefgrens van 78 jaar, verande ringen en aanpassingen konden wij niet aan. Veel lichamelijke arbeid is eenvoudigweg niet meer voor ons bestemd. Uitbesteding zou onbetaalbaar worden want hoge kosten kunnen wij met een kleine groep niet dekken." De Missiezusters van Kostbaar Bloed besloten het klooster plus de landerijen te verkopen en te verhuizen naar het Moederhuis in Aarle-Rixtel. "De congregatie van Kostbaar Bloed uit Tienray zijn de laatste in Nederland. De gene rale overste van de internationale Orde heeft immers altijd in Aarle- Rixtel gewoond totdat zij naar Rome werd overgeplaatst. In Mis sieklooster Heilig Bloed bleek vol doende plaats om de twintig zus ters uit Tienray een warme plek en verzorging te bieden en samen de heilige eucharistie te vieren. De samenvoeging drukt de kosten en het zorgt ook voor gezelligheid." TWEETALIG Zuster Marije legt lachend de communicatielijnen uit. In het Mis sieklooster In Aarle-Rixtel wonen namelijk zo'n veertig Duitse en Oostenrijkse nonnen. "Niet ieder een uit Tienray spreekt Duits, en de Duitse en Oostenrijkse zusters spreken niet allemaal Nederlands. Het is een gedoe met handen en voeten, maar we komen er wel uit. Door de week vieren wij drie maal de heilige eucharistie in het Nederlandse en drie maal in het Duits. Zondags om beurten. Het breviergebed wordt eveneens afwisselend in die talen gebe den en gezongen. De voorgan ger in de heilige mis, de priester, spreekt twee talen. Wij begrijpen de inhoud en steken zo nog een woordje Duits op." Het vertrek van de Zusters van het Kostbaar Bloed uit Tienray naar het Brabantse Aarle-Rixtel was niet meteen geregeld. Aller eerst wilden zij het klooster met een goed gevoel verkopen. Twee jaar na de tekoopstelling werd het klooster verkocht aan Moeskops Bouwbedrijf. "De ondernemer ver kocht alleen het klooster door aan de heer Van Soest, maar de gron den hield hij zelf. Van Soest heeft het klooster inmiddels omgeto verd tot een schitterend hotel." Moeskops Bouwbedrijf heeft de bestemmingen voorhanden maar nog geen vergunning van gemeen te."Er moet een zorgvuldige beslis sing over genomen worden. Het is een mooi gebied, dat verschil lende functies kan vervullen, maar het onderhoud is moordend", herinnert zuster Marije zich. "De anderhalve meter onkruid staat er Ruim vier jaar geleden ver trokken de twintig zusters naar het Missieklooster Heilig Bloed in Aarle-Rixtel. nu niet zonder reden. De groente tuin is geschikt voor de bouw van een verzorgingsflat en de overige gronden voor koophuizen." In de toekomst zullen de gra ven verplaatst worden naar Aarle- Rixtel, maar de zusters zullen de graven zolang mogelijk in Tienray houden. Veel bewoners van Tien ray hebben te kennen gegeven dat ze hopen dat het kerkhof voorlo pig nog blijft en de zusters heb ben gemerkt dat de mensen het ook fijn vinden om zo nu en dan de graven te bezoeken. "De graven moeten minimaal 10 jaar blijven liggen. Aangezien de laatste zuster nog geen tien jaar geleden stierf, is overbrengen niet mogelijk.Tot de tijd dat we een groot graf maken in Aarle-Rixtel, mogen wij in onze handen klappen voor de mensen die zorgdragen voor de begraaf plaats. Wij zijn zo blij dat wij nog steeds mooi onderhouden graven aantreffen in Tienray. Wiel Nab- ben en zijn vrouw zijn druk in de weer met het schoonhouden van grafstenen en het planten van viooltjes of andere bloemetjes. Wij zijn hen heel dankbaar." "Het is een jaar geleden een goede zet geweest om samen het bedrijf TVI-computers in Meerlo te starten." Dat zeg gen Erik en Mark Verdellen en Pascal Thiesen, de drie eigenaren/directeuren aan de vooravond van het eenjarig jubileum. Vorig jaar besloten ze om hun kennis en vakman schap te delen in een bedrijf. "Het is altijd een gok om een eigen bedrijfje op te zetten. We hebben gegokt en na een jaar kunnen we gerust stellen dat we midden in de roos hebben geschoten." De klantenkring groeit gestaag en de TVI-winkel wordt druk bezocht. Maandag 12 november is het precies een jaar geleden dat de drie jonge ondernemers hun zaak TVI Computers openden in het vroegere ruime kantoor van de Rabobank op de hoek Ber- nardstraat/Beatrixstraat in Meerlo. Dat jubileum willen de onder nemers vieren met de klanten met een speciale koopzondag en diverse interessante aanbiedin gen in de feestmaand november. De koopzondag staat gepland op zondag 18 november van 10.00 tot 16.00 uur. Op deze dag kan het publiek zich onder het genot van een kopje koffie laten infor meren door de medewerkers van TVI Computers over alle facetten van de ICT.TVI Computers is een automatiseringsbedrijf met ruime winkel en werkplaats, gericht op het verlenen van service voor het mkb en particulieren. Enkele van de werkzaamheden van TVI Com puters zijn: In- en verkoop van computers, laptops, accessoires en onderdelen; Reparatie, installatie en upgrading van computers en laptops; Netwerkaanleg en onder houd; Serverbeheer; Ontwikkeling van software; Webdesign en web- hosting. Nadere informatie: TVI Com puters, Beatrixstraat 9, 5864 AG Meerlo, 0478 692809, Website: www.tvicomputers.com, Email: info@tvicomputers.com Motorcrosser Kevin van Leuven (17) uit Swolgen maakt de overstap naar de klasse Supersport 600. De jeugdige motorcrosser, die het afgelo pen seizoen tweede werd in het eindklassement in de 125 cc juniorcup en in deze klasse een aantal fraaie overwinnin gen boekte, heeft onlangs een contract getekend bij het Start- racing team uit Nieuwleusen. Dit team wil jong talent een kans geven om aan de top te komen. Van Leuven zal het stuur van de Yamaha R6 overnemen van Rik Lenters die de afgelopen vier jaar actief was voor het team en in zijn laatste seizoen vijfde werd in de eindstand van het ONK. Onlangs kreeg het Swolgense motorcrosstalent bezoek van burgemeester Joep Hahn, die het team van Van Leuven voor één dag kwam versterken op het TT cir cuit vanAssen. De stropdas ging af en in teamkleding stak Joep Hahn de handen letterlijk uit de mou wen. Een verslag van dit bezoek was woensdagavond te zien bij de Limburgse zender LI Twan Wijnhoven, eigenaar van forellenkwekerij Keijzers- berg in Blitterswijck, heeft er nog altijd vertrouwen in dat hij met zijn gezin in de molen aan de Boltweg in zijn dorp mag blijven wonen. De ondernemer is nog steeds in gesprek met de Rabobank om tot een oplossing in het finan ciële geschil te komen. "Voor 1 december zijn we er wel uit", zegt hij in een reactie. Zoals bekend tekende de bank onlangs bezwaar aan tegen het besluit van het college van de gemeente Meerlo-Wanssum om een sloopvergunning te verlenen aan Wijnhoven voor een door hem aangekochte woning aan de Ooijenseweg 20. In ruil voor het slopen van dit oude, leegstaande pand zou de ondernemer een woonbestemming op de molen krijgen. Het protest van de bank, die ook beslag heeft gelegd op de woning, betekende echter een fikse streep door de rekening van de ondernemer. Daar doet het feit dat de commissie Bezwaar het bezwaarschrift van de bank als niet-ontvankelijk heeft verklaard omdat de bank volgens de juristen in deze kwestie niet als belangheb bende kan worden aangemerkt, niets aan af. Want nog steeds ligt er een beslag op het pand. De bank wil op deze manier voorko men dat de oude boerderij wordt gesloopt terwijl er nog een hypo theekschuld op rust. Over dat pro bleem is Wijnhoven momenteel druk in overleg met de Rabobank. Van de gemeente Meerlo-Wanssum kreeg hij onlangs nog te horen dat hij uiterlijk op 18 november de oude boerderij aan de Ooijen seweg gesloopt moet hebben. "Ik weet dat Wijnhoven in overleg is met de bank. Hij krijgt van ons de tijd tot 1 december om met de bank tot een akkoord te komen. Dat wordt de nieuwe deadline", laat wethouder Carla Brugman (PK, Ruimte) in een reactie weten. Er leek niks meer mis te kunnen gaan in de 'deal' die de gemeente Meerlo-Wanssum, de provincie Limburg enTwan Wijnhoven, eige naar van forellenkwekerij Keijzers- berg in Blitterswijck, een tijdje terug maakten om bewoning van de molen aan de Boltweg moge lijk te maken. Het plaatje leek mooi: Wijnhoven zou een door hem aangekochte woning aan de Ooijenseweg slopen en in ruil een woonbestemming op de molen krijgen. Met dit akkoord wilde de gemeente een einde maken aan de kwestie, die jaren terug begon toen Wijnhoven samen met zijn gezin tegen de regels in ging wonen in de molen. De provincie weigerde aanvankelijk een woon bestemming op de molen te geven omdat ze niet meer woningen in het buitengebied wil en er al een bedrijfswoning bij de forellenkwe kerij is, die wordt bewoond door Wijnhovens zus en haar gezin. Een tweede bedrijfswoning op het perceel is niet toegestaan. Wijnhoven bouwde de molen bij forellenkwekerij Keijzersberg met de bedoeling er groepen te mogen ontvangen en presentaties over het forellenvissen te geven. Gaandeweg bleek echter dat het gebouw aan te veel veiligheids eisen moest voldoen om er groe pen te mogen ontvangen, waarop Wijnhoven besloot er een woning van te maken. Het college kneep een hele poos een oogje dicht, in afwachting van het definitieve oordeel van de provincie over de woonbestemming. De provincie kwam daarop met het voorstel om in ruil voor het slopen van de bur gerwoning aan de Ooijenseweg de wijziging van bestemming van de molen, van bedrijfswoning in burgerwoning, toe te staan. Maar dat plan staat nu door de beslag legging op de tocht, al blijft Twan Wijnhoven ervan uitgaan dat hij eruit komt met de bank en met zijn gezin in de molen kan blijven wonen. Komt de ondernemer er voor 1 december niet uit met de bank, dan komt de oude eis van de provincie weer op tafel en zal de familie Wijnhoven de molen moe ten verlaten. Forse greep uit reserves Burgemeester Joep Hahn was vorig jaar na afloop van de raadsvergadering in Meerlo woedend. Oppositiepartijen CDA en GP'94 hadden zojuist tegen de programmabegroting voor 2007 gestemd, waarna in de pers al werd geroepen dat de 'rancune leek te regeren in Meerlo-Wanssum'. Hoe anders verliep de begrotingsbehande ling van dit jaar. Van rancune of een oppositie die op ram koers ligt, was geen sprake. Binnen drie uur stemden zowel de coalitiepartijen PK Meerlo-Wanssum en Partij van de Arbeid als de oppositiefrac ties CDA en GP'94 maandag avond in met de programma begroting voor 2008, inclusief de meerjarenbegroting 2009- 2011. Er werd slechts een enkel amen dement in stemming gebracht, dat ook nog eens unaniem werd aan genomen. Waar vorig jaar GP'94 en CDA het gebruik van reserve- gelden nog hekelden voor het sluitend maken van de begroting, daar werd maandagavond ook door deze partijen zonder veel morren en onderling gesteggel de begroting voor 2008 goedgekeurd. En dat terwijl ook dit jaar een forse greep uit een reservepotje wordt gedaan om de begroting sluitend te maken. De begroting Mantelzorg De maandelijkse bijeenkom sten voor mantelzorgers in de gemeente Meerlo-Wanssum vin den op dinsdag 13 november van 09-30-11.30 uur plaats in de soci ëteit van de KBO aan de Mgr. Jen- niskensstraat in Meerlo en in de gemeente Horst aan de Maas en Sevenum op dinsdag 20 november van 09-30-11.30 uur bij Synthese, Bemmelstraat 2 in Horst. De Dag van de mantelzorg staat dit jaar in het teken van de wer kende mantelzorgen Er is een extra openstelling van het steun punt op zaterdag 10 november van 10.00-12.00 uur. De jaarlijkse Dag van de mantelzorg is bedoeld om mantelzorgers te verwennen en om aandacht te vragen voor de positie van mantelzorgers. Dit jaar worden de mantelzorgers let terlijk in de bloemetjes gezet met een échte mantelzorgbloem De Nerine. De samenwerking met het Citaverde College, het steun punt Mantelzorg Horst en De Zor- gondersteuner Noord- Limburg heeft het mogelijk gemaakt dat deze speciaal voor de mantelzor gers gekweekte bloem op vrijdag 9 november door vrijwilligers en leerlingen van de school aangebo den gaat worden aan bijna 1200 mantelzorgers in Noord- Limburg. Voor meer informatie over deze onderwerpen, vervangende zorg of algemene informatie over man telzorgondersteuning, óók voor persoonlijke advies, kunt u terecht bij het Steunpunt Mantelzorg Horst (Synthese), Ria van Eijk- Bastiaansen, tel.077-3978500, fax 077-3978505; E-mail; r.vaneijk@ synthese.nl of op de website van Synthese www.synthese.nl. Actie winkeliers De winkeliers van Meerlo en Wanssum houden van 12 novem ber tot 24 december weer hun vertrouwde winkeliersactie. De prijsuitreikingen zijn op 6 decem ber in De Zandhoek in Wanssum en op 27 december in zaal 't Brug- eind in Meerlo. De hoofdprijs is ook dit jaar weer een reischeque ter waarde van 500 euro. Er zijn vele andere geldprijzen in de vorm van cadeaubonnen ter waarde van 25 euro, 50 euro en 100 euro, die te besteden zijn bij de onderne mers van Meerlo en Wanssum. De winkelier plaatst voor elke 5 euro die de klant besteedt een stempel op de stempelkaarten. De kaarten zijn te verkrijgen in de winkels. De stempelkaarten dienen inge vuld en in de daarvoor bestemde bussen gedeponeerd te worden. Vogelshow in Meerlo Op zondag 11 november 2007 wordt door vogelverenging De Gevleugelde Vrienden Wanssum e.o in zalencomplex 't Brugeind haar jaarlijkse vogelshow georga niseerd. Op deze vogelshow zijn zo'n 250 vogels te zien, waaron der kanaries, exoten, Europese cultuurvogels, parkieten en pape gaaien. De vogeltentoonstelling is voor het publiek geopend op zondag 11 november van 9-30 uur tot en met 16.00 uur. De entree is gratis. voor 2008 toonde aanvankelijk een tekort van 128.000 euro. Dat gat is gedicht door 85.000 euro uit de algemene reserve te halen en het restant komt uit bespaarde rentes van reserves. De gemeente kan haar lopende ambities binnen de begroting waarmaken, voor nieuwe zaken is geen ruimte. De vrij aanwendbare algemene reser ve daalt naar 1,2 miljoen euro. Dit bedrag wordt achter de hand gehouden om tegenvallers op te vangen. Voor toekomstig onder houd aan wegen en riolering zijn de voorzieningen op orde. Om iets extra's te kunnen doen zijn incidentele meevallers nodig. Dit jaar kwamen de dividenduit kering van Essent en de verkoop van de voormalige ambtswoning in Meerlo- samen ruim een mil joen euro - bijzonder gelegen. De lokale heffingen stijgen volgend jaar nauwelijks. Een gemiddeld huishouden betaalt 607,06 euro aan gemeentelijke belastingen ten opzichte van 605,78 euro dit jaar. Ondanks de waarschuwende geluiden over de wankele financi ële positie, slaagt Meerlo-Wanssum er nog steeds in de lasten voor de burgers laag te houden. De ozb (onroerendezaakbelasting) stijgt volgend jaar met 2 procent, ter wijl de rioolheffing met 3,3 pro cent toeneemt. Daartegenover staat een daling van 4,4 procent van de afvalstoffenheffing. Het vaste bedrag daalt van 76,80 naar 75,60 euro. Het aanbieden van een 140-litercontainer - zowel restafval als gft - wordt tien cent goedkoper naar 5,19 euro. Het aan de straat zetten van een grote con tainer van 240 liter gaat van 9,06 naar 8,89 euro. Hiermee behoort Meerlo-Wanssum tot de top drie van goedkoopste gemeenten in Limburg. De daling van de afvalta rieven komt vooral door de aanbe stedingsvoordelen die zijn behaald bij het gunnen van de huisvuilin- zameling. Wellicht dat in 2009 de afvalstoffenheffing nog met circa veertien procent omlaag kan. Dit komt door de nieuwe Limburgse aanbesteding voor de verwerking van rest- en gft-afval. De drie heffingen (ozb, riool recht en afvalstoffenheffing) zijn met in totaal 2.335.000 euro een grote inkomstenbron voor de gemeente. Andere belastingop brengsten zijn toeristenbelasting (250.000), havengeld (244.000) en leges (278.000 euro). Meerlo is een prettig dorp om in te wonen. Dat vindt 99 procent van de inwoners. Ook voelt het overgrote deel (97 procent) van de Meerlo- naren zich veilig in het dorp, zo blijkt uit de uitkomsten van de enquête die in mei door de dorpsraad huis aan huis werd verspreid. De resultaten van het onderzoek worden door de dorpsraad meegenomen bij het opstellen van het zogehe ten dorpsontwikkelingsplan (DOP) Meerlo. Nee, een verrassing is de uit komst van het onderzoek niet voor dorpsraadvoorzitter Henk Ulder."De dorpsraad vindt Meerlo een prachtig dorp, we waren voor al benieuwd of de inwoners dat met ons eens zijn. Ja, dus. Om als dorpsraad een indruk te krijgen van de verbeterpunten voor het dorp, zijn er een aantal gerichte vragen gesteld aan de inwoners. De enquête is de eerste stap die gezet is om te komen tot een DOP voor Meerlo." Uit de enquête, die door 300 dorpsgenoten (45,5 procent van de in totaal 660 verspreide enquê teformulieren) werd ingevuld, blijkt onder meer dat de inwoners vinden dat het over het algemeen goed toeven is in hun dorp. Meer lo heeft voldoende voorzieningen en bijna iedereen voelt zich veilig in het dorp. Tevens vindt ruim zeventig procent dat Meerlo vol doende speelterreinen heeft, is 72 procent tevreden over de kwa liteit van het basisonderwijs in Meerlo en vindt zeventig procent dat het project Leefplein Meerlo, waarin onder meer de brede school, huisarts, fysiotherapie en apotheek onder een dak worden gebracht, belangrijk. Verder acht 69 procent het een goed idee om eenmaal per jaar geld te geven aan een door hen aan te wijzen goed doel, in plaats van regelmatig een collectant aan de deur te krijgen. Uit de enquête blijkt verder dat 53 procent van de respondenten de voorkeur geeft aan de huidige plek bij het speelterrein als ker misterrein, 31 procent vindt het veld bij de sporthal een goede plaats en 12 procent wil de ker mis op het dorpsplein bij het gemeentehuis. Het meest missen de Meerlonaren een supermarkt (9 procent), een bank (2 procent), een bibliotheek (2 procent) en een groenteboer (2 procent). Als het om het verkrijgen van informatie over Meerlo gaat, is het Meerlo's Klokje veruit het meest gebruikte medium (90 procent), gevolgd door de gemeentegids (55 procent), Peel en Maas (30 procent), website gemeente (25 procent), Dagblad De Limburger (20 procent) en E3 Journaal (1 procent), terwijl het E3 Journaal toch het medium is waarin de gemeente belangrijke medede lingen doet over bijvoorbeeld bouwvergunningen en bestem mingsplannen. Op de vraag met welke gemeente Meerlo-Wanssum zou moeten fuseren, als dat aan de orde zou zijn, geeft 75 procent van de respondenten als antwoord Horst aan de Maas. Voor een fusie met Venray kiest in dat geval 10 procent, Arcen en Velden scoort 4 procent. Een grote groep mensen geeft echter aan zelfstandig te wil len blijven. HONDENPOEP Tevreden is tachtig procent van de Meerlonaren ook over de gemeentelijke dienstverlening. Mensen die hierover niet tevre den zijn ergeren zich bijvoorbeeld over verwaarloosde plantsoenen, geen aandacht voor verkeers drukte en het slechte onderhoud aan zandwegen. Hondenpoep in de kern van het dorp is een zeer grote bron van ergernis, 25 pro cent van de respondenten wil een uitlaatvoorziening binnen de kern, en ook de hoge snelheid waarmee automobilisten over onder meer de Hoofdstraat en Dorpbroekstraat rijden, is veel respondenten een doorn in het oog. Verder geeft 22 procent aan overlast te ondervinden van ver keersdrukte, lawaai (18 procent) en stank (8 procent). Slechts 1,5 procent heeft last van drugsdea lers en 2 procent van hangjeugd. Op 31 oktober werd door voor zitter Henk Ulder de complete uit werking van de enquête aan wet houder Leo Beterams aangeboden, in het bijzijn van een delegatie van de dorpsraad en Rudy van der Linden, ambtenaar Dorpsradenbe- leid. De uitslag van de enquête staat ook op de website van de gemeente Meerlo-Wanssum. Een schoolfoto uit 1917: een onderwijzer en leerlingen van de openbare lagere school in Swolgen. Van boven naar bene den. Eerste rij 1 Karei Hoeken (onderwijzer) 19-05-1872 2 Jan Camps (T) 27-01-1910 3 Jan de Jong 19-11-1908 4 Jeu van Rijswick (T) 15-07-1910 5 Hen Franssen 29-04-1908 6 Pierre Kerstjens 05-03-1909 7 Charles van Dijk (T) 01-06-1909 Vluchteling uit Antwerpen, was in huis bij Sérjoosten, Tweede rij 8 Jan Janssen (Gun) 14-03-1907 9TheoThijssen (Osterbos) 23-02-1907 10 Michel Keursten 03-01-1907 11 Hand Kursten 16-03-1908 12 Ben Hegerman 12-05-1905 was in huis bij Aerts, Donkerhoek 13 Sjeng Dings 12-09-1907 14 Karei van Rijswick 28-2-1907 Derde rij 15 August Groetelaers 27-11-1907 16 Lot Janssen 25-05-1910 17 Hand van Bracht 12-03-1910 18 Bèr Clabbers 21-06-1910 19 Hein van Rijswick 30-08-1910 20 Jacob de Jong 27-05-1910 Vierde rij 21 Frans de Wart 13-09-1909 22 Leo Janssen (T) (Spoor) 08-03-1909 23 Bert Jeuken 15-02-1908 24 Tinus Jacobs (Hulst) 28-07-1908 25 Sjeng Janssen (met lei) 14-08-1906 26Aloys de Maarschalk (T) 12-01-1907 vluchteling uit Zele in België, was in huis bij Van de Voort 27 Jo Smits 25-03-1909 Vijfde rij 28 Jaak Kursten 27-10-1909 29 Albert Nabben (Bosweg) 23-02-1910 30 Jeu Stax 13-12-1909 31 Red Dietz (T) 26-11-1908 32 Mart Goemans 23-03-1909 33 Frans Janssen 11-02-1909 Zusters hopen graven nog lang te bezoeken Meerlo-Wanssum Ook GP'94 en CDA keuren begroting goed

Peel en Maas | 2007 | | pagina 15