'Er zijn Cox'en die niet weten dat ze familie van elkaar zijn' Bouwplan Op de Beete ligt weer stil Her i ndel i ngspook zet ons het mes op de keel" Opening brede school Service rubriek PEEL EN MAAS Donderdag 8 november 2007 - Pagina 13 Een stamboom met tekst en beeld is geen doorsnee fami- lieschat. De juiste informatie opsporen en tijd vrijmaken zijn doorgaans belemmerin gen om een stamboom écht uit te diepen. Vaak weten mensen ook niet wat hen te wachten staat als ze daaraan beginnen. Dat geldt ook voor Meerlonaar Hay Cox (63). Hij begon in 2004 met het wroeten in 400 jaar geschiedenis van de fami lie Cox. Ontelbaar veel uren en 12.000 kilometer verder en geen cent rijker, ligt er een prachtig boek. "Het was het allemaal dik en dubbel waard. Ik zie dit als mijn bijdrage aan de familie Cox." De familie van Hay Cox wist van zijn liefde voor geschiedenis. "Tijdens een reünie van de fami lie Cox-Litjens werd mij gevraagd of ik interesse had om een boek te maken over de familie. Dat was er nog niet. In januari 2004 ben ik begonnen met het verzamelen van alle gegevens. Allereerst een zoek tocht naar data uit de periode vóór 1900. Uren speuren in de gemeen telijke archieven. De vriendelijke hulp van de archiefmedewerkers was nodig, anders was het onbe gonnen werk geweest." Hay Cox begon in 2006 met familiebezoeken. Data over geboorte, doop, huwelijk en over lijden waren door de wetgeving niet meer verkrijgbaar bij publie- Op donderdag 1 november werd de verbrede school in Geijsteren, basisschool St. Willi- brordus, feestelijk geopend met onder meer het hijsen van de bij behorende vlag, een gezamenlijk schoolontbijt en een open huis. ke instellingen. Tevens ontbrak belangrijk beeldmateriaal. "De enige maar ook leukste methode om aan deze informatie te komen, waren huisbezoeken. Tijdens de bezoeken kon ik meteen gezins foto's verzamelen. Dacht ik. Het vergaren van deze gegevens vergt soms wel enige tact, daar niet iedereen zijn geliefde foto's zomaar meegeeft. Vanaf dat moment nam ik tijdens ieder bezoek een lap top en scanner mee, zodat ik de foto's ter plekke kon scannen. Dat verliep veel gemakkelijker. Sindsdien worden zo gegevens opgeslagen en hoeft niemand tast bare familieaandenken af te geven. Hoewel er altijd personen zijn die hun medewerking weigeren, vaak om onduidelijke redenen, viel de bereidwilligheid mij mee. Er waren zelfs mensen die zich spon taan aanmeldden, bang om anders vergeten te worden." Het boek bestaat voornamelijk uit gegevens en gezinsfoto's, zo'n 700 stuks. Ook zijn enkele aktes van geboorte/huwelijk en overlij den meegenomen. "De berg infor matie, foto's en ander beeldmateri aal dat ik nu tot mijn beschikking heb, had ik niet kunnen inwinnen zonder de hulp van collega-onder- zoekers. Ik wist in het begin ook niet waar ik aan begon. En je moet weten dat een groot deel van de familie niet meer in de buurt woont. De familie Cox is over de hele wereld uitgewaaid. Een mooi Zo'n anderhalf jaar geleden begon de verbouwing. Er is een nieuwe multifunc tionele ruimte aan de school gebouwd. In deze multifunctio nele ruimte is het bibliotheek gegeven voor de inhoud van het boek, maar lastig voor de pro ductie. Al met al is het heel inten sief geweest om de gegevens bij elkaar te krijgen. Sommige men sen denken dat met het uitbren gen van een boek flink veel geld kan worden verdiend. Hen moet ik toch teleurstellen.Als ik per uur 1 cent zou verdienen, spring ik een gat in de lucht. Ik ben al blij als ik van de gemaakte onkosten een deel terugkrijg. Ik heb alleen al zo'n 12.000 kilometer autokos ten. Dus rijk word je er niet van, integendeel." GROTE FAMILIE Cox is een brede en grote fami lie. In het boek worden ongeveer 5000 personen vermeld. "Hoewel de familiebanden onderling best sterk zijn, zullen er op de presenta tie verschillende Cox'en aanwezig zijn die elkaar niet kennen, althans niet weten dat ze familie van elkaar zijn. Mijn vader heeft mij vroeger bijvoorbeeld altijd gezegd geen familie te zijn van de familie Cox die op 't Veulen woonde. Nu blijkt dat het wel degelijk familie is. Ik zou het hem graag vertellen, maar daar is het nu helaas te laat voor." De familie Cox komt waar schijnlijk uit Well en is via Seve- num uitgezworven over de gehele aardbol: Australië, Zuid-Afrika, Canada, en Europa: Nederland, Denemarken, Duitsland, Frankrijk, Engeland. "In Canada is een heel steunpunt gevestigd, evenals een open personeelsruimte en er zijn werkplekken met computers voor kinderen gerealiseerd. "De school heeft een eigen hart gekregen", zegt directeur Jos van Gerven. "Verder is er intern verbouwd Hay Cox begon in 2004 met het wroeten in 400 jaar geschie denis van de familie Cox. grote tak ontstaan van de in 1952 daarheen verhuisde Wiel Cox uit Meijel. Hij emigreerde destijds met zijn vrouw en tien kinderen. Die kinderen zijn inmiddels weer allemaal uitgevlogen en hebben zich, met hun kinderen en klein kinderen in geheel Canada geves tigd. Soms wel 5000 kilometer bij elkaar vandaan. Dus het vergaren van documentatie had heel moei zaam kunnen verlopen, maar al deze Canadese Cox'en hebben meegewerkt via e-mail of tele foon." PRESENTATIE Het boek wordt op zaterdag 17 november om 14.00 uur gepre senteerd in het zalencomplex 't Brugeind in Meerlo. "Het eerste boek zal worden uitgereikt aan de enige nog in leven zijnde persoon van het gezin Cox-Litjens: mijn oom Sef Cox (81). In de zaal zul len verder diverse stambomen te zien zijn van de familie Cox." De mensen die op het boek hebben ingeschreven, kunnen die middag hun boek a 50 euro afhalen. Door de grote belangstel ling is nu al bekend dat er een tweede druk zal komen, waarop voor dezelfde prijs nog kan wor den ingeschreven tot 3 december. Daarna zal het boek 70 euro gaan kosten. aan de keuken, het magazijn en het directiekantoor. Ook is er een samenwerking op gang gekomen tussen de school en de peuter speelzaal in Wanssum. Enkele gezamenlijke activiteiten hebben al plaatsgevonden." Het bouwplan Op de Beete in Blitterswijck wil maar niet van de grond komen. Al ruim tien jaar houdt de ontwikke ling van een nieuwbouwwijk die bestaat uit 30 tot 35 wonin gen de gemoederen in het dorp bezig. En opnieuw is de procedure stilgelegd nu blijkt dat de ondergrond op een aan grenzend perceel bij de Anna- kapel is vervuild met zware metalen en zink. Momenteel is een onderzoek naar de mate van verontreiniging en moge lijke saneringsmaatregelen in volle gang, verklaarde wet houder Carla Brugman (PK, Ruimte) maandagavond tij dens de raadsvergadering. In afwachting van de uitkomsten van dat onderzoek heeft de gemeente de ontwikkeling van het bouwplan stopgezet. Onnodig, vindt het CDA, dat van mening is dat de wethouder met haar besluit verantwoorde lijk is voor het weer op de lange baan schuiven van woningbouw in Blitterswijck. En dat terwijl het dorp smacht naar nieuwe huizen, vooral voor starters. En die cate gorie huizen krijgt een plek in het woningbouwplan Op de Beete. Volgens het CDA heeft ook Blit terswijck in deze tijd van vergrij zing behoefte aan woonruimte voor jongeren in het dorp. "Door Natuurlijk, ook de politiek wil het liefst dat de gemeente Meerlo-Wanssum tot in lengte van dagen zelfstandig blijft. Maar ook bij de fracties in de raad van de kleine gemeente aan de Maas dringt het besef door dat een fusie met een andere gemeente steeds dich terbij lijkt te komen. Hardop, in het openbaar, wordt met het woord herindeling echter uiterst omzichtig omgespron gen. Ook maandag, tijdens de algemene beschouwingen op de begroting 2008, lieten de vier partijen en het college van B en W zich niet verleiden tot het innemen van een stand punt over de toekomst van de gemeente Meerlo-Wanssum. Al kostte het sommige raads leden grote moeite om over dit onderwerp niet het achterste van hun tong te laten zien. Maar ieder een hield zich maandagavond keu rig aan de afspraak dat de politiek tijdens een besloten raadsvergade ring op 19 november wordt bij gepraat over, onder meer, de hui dige knelpunten, de visie van de provincie en de toekomst van de gemeente Meerlo-Wanssum. Wél maakte vooral coalitiepar tij PK Meerlo-Wanssum in haar algemene beschouwingen dui delijk niet erg te spreken te zijn over de weg die verantwoordelijk CDA-gedeputeerde Ger Dries- sen bewandelt om de gemeenten in Noord-Limburg tot vrijwillige fusies te bewegen. Om dat pro ces te bevorderen, houden GS de gemeenten een bonus van tien miljoen euro voor die gelijkelijk verdeeld mag worden over de nieuwe gemeentelijke organi saties. Dat bedrag wordt echter alleen uitgekeerd als voor 1 april 2008 wordt gekozen voor vrijwil lige fusies. Als de gemeenten in Noord-Limburg er zelf niet voor die datum uitkomen, dan legt de provincie een herindeling voor de hele regio desnoods op. GS vin den dat het aantal gemeenten in Noord-Limburg omlaag moet om de bestuurskracht te versterken en de bestuurlijke drukte weg te nemen. Van de veertien gemeen ten in Noord-Limburg blijven er, als het aan de provincie ligt, pak weg vijf over MEER TIJD Fractievoorzitter Theo Francken van PK Meerlo-Wanssum vindt dat de handelwijze van de provincie niet de schoonheidsprijs verdient. Hij is van mening dat Gedepu teerde Staten de gemeenten de tijd moet geven om zelf een keuze te maken en ze niet onder druk moet zetten om snel tot een fusie te komen. "De PK hoopt dat wij in Maastricht als gemeente serieus daar snel aan tegemoet te komen, kan onze wethouder haar gezicht in Blitterswijck misschien nog redden", stelde fractievoorzitter Rob van der Heijden. Het CDA wil dat de wethouder snel het licht op groen zet voor het bouwplan, of alvast een begin maakt met de ontwikkeling van een deel van het project. Ook zet de partij vraag tekens achter het besluit om het bouwplan stil te leggen, terwijl de provincie de grond heeft goed gekeurd voor bebouwing en het betreffende gemeenteperceel bui ten het plangebied ligt. "Dit ver wondert ons ten zeerste", zei Jan Kuijpers. "Als dit plan weer een paar jaar wordt uitgesteld, dan is dat een ramp voor Blitterswijck." ZEKERHEID Volgens wethouder Brugman is het bouwplan al ruim tien jaar in de greep van de Wet van Murphy: alles dat fout kan gaan, gaat ook fout. Maar voordat het tot woningbouw komt, wil ze eerst zekerheid hebben of de veront reiniging in de ondergrond bij de Annakapel een gevaar vormt voor de volksgezondheid of niet. Om dat te onderzoeken heeft ze de GGD ingeschakeld. "Om absoluut afgetimmerd te hebben dat het hier om gezonde grond gaat. We maken nu pas op de plaats en ik kan nu nog niet zeggen wanneer er weer gebouwd gaat worden. worden genomen." Hij verwees naar de algemene beschouwingen van vorig jaar, waarin zijn partij schreef dat 'het spook van her indeling weer boven ons hing'. "Dit jaar is het nog veel erger, het spook houdt ons op dit moment in een wurggreep. En een week gele den zet het herindelingspook ons het mes op de keel.' Volgens frac tievoorzitter Rob van der Heijden (CDA) wordt de soep echter niet zo heet geheten als ze wordt opge diend. Hij heeft er alle vertrouwen in dat de provincie de gemeente Meerlo-Wanssum genoeg tijd en ruimte zal geven om zelf tot een oordeel te komen over samenwer king of zelfstandig verdergaan. Verder weigerde Van der Heijden te discussiëren over de toekomst van de gemeente. "Want dat is een separaat traject."Wel stelde Van der Heijden dat de gemeente Meerlo- Wanssum 'financieel nog steeds gezond is'. "Misschien wel gezon der dan ze lijkt. We zijn ons er evenwel van bewust dat niet alles kan. Maar dat is thuis zo, dat zie je in het bedrijfsleven, maar ook bij grote en grotere gemeenten. Voor zitter, we zijn allesbehalve met een liquidatie-uitverkoop bezig." Het financiële beeld dat door Van der Heijden werd voorge schoteld, schoot burgemeester Joep Hahn duidelijk in het ver keerde keelgat. "Dat is niet reëel. De begroting is minder rooskleu rig dan die van vorig jaar. En die begroting werd door u afgekeurd." Net als burgemeester Hahn ver wees ook de Partij van de Arbeid naar de besloten bijeenkomst op 19 november als dé gelegenheid om vrij te spreken over de toe komst van de gemeente."We heb ben het college op onderzoek uit gestuurd: zou het mogelijk zijn om een grote noordelijke gemeente te creëren? We wachten het af", zei fractievoorzitster Sylvia Gie- lens. Volgens haar 'wordt onder aanvoering van de provincie, met de wind Van den Haag in de rug vertwijfeld gezocht naar oplos singen voor deels imaginaire pro blemen'. "De herindelingkoorts heeft het karakter gekregen van een epidemie."GP'94 liet zich nog het minst verleiden tot uitspraken over de zelfstandigheid van de gemeente Meerlo-Wanssum. Frac tievoorzitter Frans Kerstjens hield het bij een kort betoog en zei de uitkomsten van de sessie op 19 november af te wachten. "Om de gemeente draaiende te houden is het motto in onze ogen 'bestaand beleid overeind houden' met ver der weinig nieuws onder de zon." Tot een motie tegen de herinde ling kwam het maandagavond niet in Meerlo-Wanssum. In Hotel Asteria in Venray werd woens dagavond tussen de provincie en de veertien Noord-Limburgse Ik heb de cijfers van de metingen nog niet binnen." Bang voor gezichtsverlies is Brugman niet. "Ik zou pas echt gezichtsverlies lijden als blijkt dat de grond een gevaar vormt voor de volksgezondheid en de wonin gen al verkocht zijn. Bovendien zijn we op andere locaties plan nen aan het ontwikkelen." De huizen zijn gepland op het terrein van de voormalige verffa- briek Beerkens Paint. De gemeen te Meerlo-Wanssum kocht het terrein ruim tien jaar geleden om het weer door te verkopen aan projectontwikkelaar Maessen, die de grond goedkoop kreeg, maar die wel moest saneren. Door pro blemen met het ernstig vervuilde grondwater, kwam het woning bouwplan echter maar niet van de grond. Jac Derikx kreeg als wet houder Ruimte veel kritiek, onder meer van het toenmalig raadslid Brugman, omdat hij maar bleef vasthouden aan Op de Beete als enige bouwlocatie in het dorp. De dorpsraad van Blitterswijck trok meerdere keren bij de gemeente aan de bel, omdat hij zich zorgen maakte over het aantal jongeren dat naar elders vertrok. Vanwege de geluidsoverlast wordt de ver plaatsing van het loonbedrijf Hendrickx van de Berkenstraat naar de Beeteweg in de proce dure meegenomen. De verhuizing wordt betaald door Maessen. gemeenten gesproken over moge lijke herindeling. Duidelijk is dat enkele gemeenten, waaronder Bergen, Beesel en Sevenum, het liefst zelfstandig willen blijven. Bij het ter perse gaan van deze krant was over de uitkomsten van die bijeenkomst nog niets bekend. Wél is duidelijk dat de gemeente Meerlo-Wanssum momenteel de mogelijkheid onderzoekt van een 'brede fusie' met Venray, Horst aan de Maas en Sevenum, evenals twee andere opties: een zelfstan dige gemeente die veel intensie ver wil gaan samenwerken met de gemeenten in de regio Noord- Limburg of een 'smalle fusie' met een van de buurgemeenten. Op 19 november moet het col lege rapport uitbrengen bij de gemeenteraad en wordt er achter gesloten deuren een besluit geno men over het vervolgtraject. Als die knoop is doorgehakt, wil de raad ook het gesprek met de bur gers en ondernemers binnen de gemeentegrenzen aangaan over de toekomst van Meerlo-Wanssum. Aanleiding voor de onderzoeken is de wankele positie waarin de gemeente nu verkeert. Er is weinig geld, het ambtenarenapparaat zit aan de top van z'n kunnen en er komen de komende jaren tal van zware overheidstaken van het Rijk op het bordje van de gemeenten te liggen. Het plafond is bereikt. Onlangs besloot het college van B en W samen met de ambtenaren- top van de gemeente alle raads fracties tot in detail uit te leggen met welke problemen Meerlo- Wanssum kampt om zo snel moge lijk tot een pakket van maatrege len te komen. Overlast bomen De gemeente Meerlo-Wanssum trekt voor 2008 een extra onder houdsbudget van 3500 euro uit om de overlast die straatbomen veroorzaken aan te pakken. Het betreft onder meer de Tiendstraat in Wanssum, waar de bewoners veel overlast ervaren van de elzen door overgroeiende tak ken die boven de tuinen hangen. Ook bladafval, bloesem, bessen en vruchtval worden door vooral oudere bewoners als erg storend en gevaarlijk ervaren. Ook op locaties waar bijvoorbeeld lindes staan, zoals de Nieuwe Baan en het Zonnehof, hebben de bewo ners, die vaak slechter ter been zijn, regelmatig te maken met overlast. Dit soort locaties zul len worden meegenomen in het onderhoud. Het kappen van de bomen vindt de gemeente op dit moment een te grote investering vergen (29-440 euro). Extra onder houd is volgens het college van B en W op dit moment de meest voor de hand liggende oplossing. Verloskundigenpraktijk Horst en Maasdorpen. Gemeenten Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum. Margo Vermazeren,Almut Raaijmakers, MarlonTheunissen en MarjonTruijen. U kunt in alle gevallen bellen met tel.nr: 077-3981450 b.g.g. 0478-522222.Voor het maken van afspraken kunt u het beste bellen op dinsdag, woensdag morgen of donderdag. Huisartsenpraktijk Meerlo, Pastoor Janssenstraat 3, 5864 BL Meerlo, tel: 691367 Spoedgevallen: tel: 692300; tijdens de uren dat de praktijk geopend is.Artsen: Dr F.J.P. van Arensbergen, Dr P.H.A.J. Joosten, Dr M.O.S.E. Schoenmaekers en Dr. C.H.A.M. Engels Spreekuren: uitsluitend op afspraak Apotheek Maasdorpen: Beatrixstraat la, 5864AG Meerlo, tel: 530080 Openingstijdens ma-vrij van 8.30- 17.30 uur, za van 10.00-12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur, zo van 12.00-13-00 uur,spoedre- cepten: Apotheek Antoniusveld, Stationsstraat 60d Venray. EHBO: Secr: Oude Heerweg 30,5863 AE Blitterswijck, tel: 531346 Fysiotherapie: Praktijk voor fysiotherapie Meer lo-Wanssum, Constantijnstraat 7, 5864 BJ Meerlo, tel: 691726, fax: 692626, e-mail: fysiomeerlo@hetnet.nl Psycholoog/ -therapeut: MwA.G.M. van Mieghem- Smorenburg, Legert 15,5866 CG, Swolgen, tel: 692532, e-mail: mieghem@worldonline.nl. Spreekuur: volgens afspraak. Informatiecentrum Geestelijke Gezondheid Stationsweg 46,5803 AC Venray Tel: 0478-527066. E-mail: igg@ggznml.nl Openingstijden Maandag t/m vrijdag van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 16.00 uur. Praktijk voor psychotherapie en bewustzijn, mw D.Van Dijk, Mgr.Aertsstraat 51,5866 BG Swolgen, tel: 077-4632297. Kruisvereniging: Het Groene Kruis Noord- Limburg, Drie Decembersingel 48, Postbus 3165,5902 RGVenlo. Bureau Klantenservice: bereikbaar tijdens kantooruren (inclusief ledenadministratie), tel: 077-3209595. Rode Kruis: Nederlandse Rode Kruis, afdeling Meerlo Gebouw: Dorpbroekstraat 9a, 5864 CP Meerlo, tel: 692755. Secretaris: W Baken, Hoofdstraat 40a, 5864 BG Meerlo. Tandartsen: S. H.Tan, De Kievit 8a, 5864 BX Meerlo, tel: 692231 Spreekuur: volgens afspraak. Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 0800-0432 (dagelijks bereikbaar van 14.00 tot 20.00 uur) SOS Telefonische Hulpdienst: 077-3548888 Buro Slachtofferhulp Noord- en Midden-Limburg tel: 077-3548030 Buro Jeugdzorg, Noorderhof 14, 5804 BV Venray, tel: 517484 Advies- en Meldpunt Kindermis handeling, Postbus 219,5913 ST Venlo, tel: 077-3875829. Verslavingszorg Noord-Limburg, tel: 077-3548200 Ziekenvervoer: 077-3575757 Ongevallen: 112 Nationale Vereniging De Zonnebloem Afdeling De Driehoek Meerlo-Tienray-Swolgen, Meeuwstraat 16, 5854 GD Bergen. Voor bezoekwerk: tel.0478-692364 Synthese unit Horst Bemmelstraat 2, 5961 HN Horst, tel. 077-3978500, fax 077-3978505, email: unithorst@synthese.nl. www.synthese.nl Ouderenadviseur voor infor matie, advies en bemiddeling. Voor tel. afspraak 077-3978500. Steunpunt voor Mantelzor- gers. Inloopbijeenkomst elke derde dinsdag van de maand van 10.00 - 12.00 uur. Tevens op die dag avondopenstelling van 19-30 -21.30 uur. Algemeen Maatschappelijk Werk. Voor tel. afspraak 077- 3978500. Spreekuur op maandag t/m vrij dag van 09-00-10.00 uur. V rij willigerscentraleOpenings- tijden: ma., di. en do. van 10.00- 12.30 uur. Boek over 'bijna 400 jaar familie Cox' wordt 17 november gepresenteerd PK Meerlo-Wanssum hekelt 'strategie' provincie Meerlo-Wanssum

Peel en Maas | 2007 | | pagina 13