Herstelgesprekken voor jongeren 'Een erkenning voor het vele werk dat we doen' Wie wint de vrijwilligersprijs 2007? Grappige anekdotes uit Venrays verleden Schoolontbijt in Veulen Winnaars ballonwedstrijd Geslaagde wandeling Kiwanis Schuttershistorie vastgelegd in jubileumboek PEEL EN MAAS Donderdag 1 november 2007 - Pagina 9 Brukske Aktief genomineerd voor VrijwiIIigersprijs 2007 nog veel meer. Voor de komende weken staat onder meer de kien- avond voor het gezin en de lam- pionnenoptocht met Sint Maarten op de agenda. Ook Sinterklaas brengt ieder jaar een bezoek aan 't Brukske. Het merendeel van de activiteiten is voor de jeugd in de leeftijd van vier tot dertien jaar. Doel van deze inspanningen is om een optimale wijkbinding tot stand te brengen tussen de diver se culturen die woonachtig zijn in 't Brukske. SOLFESTIVAL Naast het organiseren van acti viteiten informeert Brukske Aktief ook haar wijkbewoners. De wijk krant INFO wordt maandelijks gratis huis aan huis verspreid in de hele wijk. Het hoogtepunt op de activi teitenkalender is het Solfestival, dat tweejaarlijks wordt gehouden op vaderdag en mikt op een regi onaal publiek. Het zijn dit keer niet alleen de jongeren, maar ook de ouders waarvoor het festival wordt georganiseerd. Het belang van het Solfestival is gezelligheid én integratie binnen de wijk. Zowel autochtone als allochtone inwoners van de wijk nemen deel aan het festival. De verschillende culturen worden ieder persoonlijk gevraagd of zij een stukje invulling willen geven aan het evenement. Dit gebeurt veelal met muziek en dans. Het organiseren van dit festival en alle overige activiteiten kost natuurlijk geld. De inkomsten van Brukske Aktief zijn afkomstig van onder meer het Wijkplatform, dat een vaste bijdrage levert voor het uitvoeren van de activiteiten. De gemeente Venray biedt in de vorm van subsidie de mogelijkheid om jeugdactiviteiten te organiseren. Brukske Aktief genereert zelf nog een aardige som door het opha len van oud papier in de wijk. Voor activiteiten zoals het Solfes tival wordt gezocht naar sponsors, omdat het anders onbetaalbaar wordt. De sponsors biedt dit de mogelijkheid om in contact te komen met zowel de wijk als Ven ray zelf. Bureau Halt, de Raad voor de Kinderbescherming, bureau Jeugdzorg en de poli tie Limburg-Noord hebben de handen ineengeslagen om herstelbemiddelingsgesprek ken te organiseren. Herstelbe middeling geeft jongeren en hun slachtoffers de mogelijk heid om door een gesprek te komen tot een constructieve vorm van herstel. Het is een vrijwillig aanbod en gebeurt door een deskundige onpartij dige bemiddelaar. Een categorie jeugd maakt door hun onmaatschappelijk gedrag op velerlei manieren slachtoffers. Te denken valt onder andere aan vor men van pesten en treiteren, het aanrichten van kleine vernielingen en diefstallen. Kortom wangedrag door jeugdigen van 9 tot 18 jaar die daarvoor niet strafrechtelijk worden vervolgd door het Open baar Ministerie. Gezien de schade, pijn en vaak angst of woede die zij bij hun slachtoffers teweeg bren gen, is bijstelling van hun gedrag echter wenselijk. Met financiële hulp van de Provincie Limburg is een speciaal team Herstelbemid- De leerlingen van basisschool Antonius in Veulen genoten dins dagmorgen van het Nationaal Schoolontbijt. Meer dan 2000 scholen namen hier landelijk aan deel. Dat waren in totaal zo'n 450.000 ontbijtjes. In Veulen deden ruim tachtig leerlingen, de leerkrachten en de ouders van de MR en OR én de vrijwillige conciërge, zich tegoed aan verse broodjes. De school doet mee aan het Nationaal Schoolontbijt, omdat goed ontbijten belangrijk is Eind juli vond in Venray de jaar lijkse Venrayse Oldtimer Toertocht plaats. De liefhebbers kwamen aan hun trekken, maar ook voor de jeugd was er een spannende bezigheid. Er werden ballonnen opgelaten vanaf het Schouwburg plein en ondersteund door een krachtige wind vertrokken deze in oostelijke richting. Alle ballonnen Lancering RooyNet In Kunstencentrum Jerusalem wordt op vrijdag 2 november de website RooyNet gelanceerd. Vanaf dit moment kan het Ven rayse publiek op www.rooynet.nl zoeken naar Venrays cultuurhisto risch erfgoed. RooyNet is een ini tiatief van het Historisch Platform Venray, de Venrayse Bibliotheek, museum 't Freulekeshuus en het Gemeentearchief. In september 2006 tekenden deze vier partners een convenant voor de ontwikke ling van het uiteindelijke Rooy Net. Met behulp van subsidie van de Provincie Limburg zijn de vier partners toen begonnen met het realiseren van hun plannen. Nu ruim een jaar later is het dan zover: RooyNet staat klaar. Van 15.00 tot 17.00 uur volgen de leden, vrijwil ligers en medewerkers van de vier partners enkele workshops die hen leren hoe het beheer van de website werkt. Daarna wordt tus sen 17.00 en 19.00 uur de websi te officieel gelanceerd door Koos Swinkels, een van de grondleggers van het idee voor het uiteindelijke RooyNet. deling opgericht waar ouders, slachtoffers, scholen, verenigingen en dergelijke een beroep op kun nen doen. Herstelbemiddeling wil risicojongeren en slachtoffers de mogelijkheid bieden om door een gesprek te komen tot een con structieve vorm van herstel. De bedoeling is om zowel het slacht offer als de minderjarige en zijn ouders, actief te laten deelnemen in het zoeken naar een aanvaard bare vorm van herstel van de scha de (financiële, morele schade of psychisch leed). De jongere wordt gestimuleerd om zelf verantwoor delijkheid te nemen in het herstel len van de schade aan het slachtof fer: rechtstreeks herstel in natura, plaatsvervangende arbeid, moreel herstel (excuses, een gesprek) of financieel herstel. De ouders worden nauw betrokken want zij blijven tenslotte aansprakelijk en verantwoordelijk voor hun kind. Uiteindelijk zal bemiddeling ook kunnen bijdragen tot de afname van grensoverschrijdend gedrag. Voor de aanvraag van een her stelbemiddelingsgesprek of nade re informatie kan contact worden opgenomen met Bureau Halt, tele foonnummer 077-351 70 00. voor de leerlingen. Het Nationaal Schoolontbijt wil het belang en het plezier van een goed ontbijt onder de aandacht brengen van leerlingen, hun ouders en leer krachten. Het wil bijdragen aan meer kennis over goede, gezonde voeding en brood- en bakkerij producten in het bijzonder. Een goed ontbijt draagt bovendien bij aan de leerprestaties. Kinderen die goed ontbijten behouden hun concentratie en nemen lesstof beter op. waren voorzien van de namen en adressen van de kinderen. Uit eindelijk zijn er meer dan twintig kaarten gevonden en terugge stuurd. De eerste prijs is voor de twee jaar oude Jasmijn Katers uit Venray. De ballon werd gevon den in Remlingen in Nordrhein- Westfalen. De tweede prijs ging naar Chris, Luc en John de Rui ter uit Evertsoord, 6, 9 en 10 jaar oud. De ballon werd gevonden in Liebenau-Haueda in Nordrhein- Westfalen. De derde prijs ging ten slotte naar de zes jaar oude Wout Schoonbeek uit Meerlo. De ballon werd gevonden in Horn-Bad Mein- berg in Nordrhein-Westfalen. 'College verlekkerd op juridische procedures' Volgens Gerard Thijssen, frac tieleider van inVENtief, lijkt het erop dat het college verlekkerd is op juridische procedures. "Er is te weinig oog voor mogelijkheden tot regeling van geschillen", meent Thijssen die vindt dat burgemees ter Waals en de wethouders te weinig souplesse en gezag tonen. "Dan hebben we een probleem." Steeds vaker wordt een beroep gedaan op huisadvocaat Holland Van Gijzen uit Eindhoven. inVEN tief wil een precies overzicht van hoeveel er vanaf 2000 is betaald voor het voorbereiden en voeren van gerechtelijke procedures en de kosten van andere juridische dienstverlening. Activiteitenvereniging Brukske Aktief biedt, zoals de naam al doet vermoeden, de inwoners van de wijk 't Brukske allerlei vrijetijdsacti viteiten aan. Het aanbod geldt als ontspanningmogelijkheid voor alle wijkbewoners. Het tweejaarlijks georganiseerde Solfestival vormt het hoogte punt op de activiteitenkalen der. En is hét voorbeeld van hoe autochtone en allochtone inwoners van de wijk met elkaar integreren. De mix van diverse culturen maakt het tot een bijzonder festival. De inzet van de vereniging is om aller lei culturen binnen de wijk met elkaar in contact te bren gen door het aanbieden van diverse activiteiten. Dit jaar is Brukske Aktief genomineerd voor de Vrijwilligersprijs 2007. Een erkenning voor de activi teiten die al vele jaren worden georganiseerd. Activiteitenvereniging Brukske Aktief bestaat ruim 25 jaar en Welke vereniging de Vrijwil ligersprijs 2007 met de daaraan verbonden geldprijs van 500 euro ontvangt wordt op zater dag 10 november vanaf 15.00 uur bekendgemaakt. Venray kent veel vrijwilligers. Volgens de statistieken doen tussen de 5000 en 8000 inwoners van Venray aan vrijwilligerswerk. Vaak werk dat zo vanzelfspre kend lijkt, maar het kost tijd en energie en wordt toch maar gedaan. Naast de genomineer de drie verenigingen zijn er nog tal van anderen die met hart en ziel werken aan die leefbaarheid van hun directe omgeving. De eerste genomineerde vereni ging is de Samen-Doendag Yssel- steyn Volgens Sieb Nijssen, voor zitter van de dorpsraad Ysselsteyn, komt de Samen-Doendag voor de prijs in aanmerking omdat zij al ruim tien jaar met tomeloze inzet en vanuit een hechte groep voor ouderen met een lichte beperking werken. Ze organiseren activitei ten op maat zodat iedereen mee kan doen en niemand buiten de boot valt. Ze zorgen hierdoor dat deze ouderen niet in een isole ment geraken. Sieb noemt deze groep een voorbeeld voor vele anderen. Nellie Marcellis, actief lid van de groep, vertelt dat de groep uit negen dames bestaat, die iedere dinsdagmiddag activi teiten organiseert voor een groep van zeventien ouderen met een beperking. Ze noemt hierna een aantal beperkingen variërend van: bijna doof tot blind, van mensen die niet meer kunnen lopen tot die aardig vergeetachtig zijn. Voor al deze bezoekers vinden ze een passend programma. De activi teiten variëren van kaarten, gym nastiek of jeu de boules op een stoel, kaarten maken, borduren en nog veel andere activiteiten. Ieder dinsdag zijn vier dames aan wezig om de groep te begeleiden. Marcellis geeft aan dat ze vrijwil ligers genoeg hebben. Een aantal mensen die zich hebben aange meld, is op de wachtlijst gezet en werkt voorlopig bij de vrijwillige thuiszorg. De groep is ook betrok- heeft al die tijd een beroep kun nen doen op de wijkbewoners. De organisatie bestaat uit tien tot twaalf personen, aangevuld met vrijwilligers uit de wijk. Het aantal vrijwilligers is afhankelijk van de activiteit die wordt aangeboden. De organisatie is wekelijks bezig met 't Brukske en in aanloop naar de diverse activiteiten komt het geregeld voor dat men er zeker een uur of tien per week mee bezig is. De nominatie voor de Vrijwilligersprijs 2007 voelt dan ook als een erkenning. "Het geeft een gevoel van trots en we vinden het zonder meer terecht dat we zijn genomineerd," zegt voorzitter Johan Thomassen. De vereniging is gehuisvest in wijkcentrum De Kiosk, in het hart van de wijk. De accommodatie is geschikt voor buurtfeesten, ver enigingsfeesten, informatieavon den, vergaderingen en andere activiteiten. Een greep uit het aanbod: spellenmiddagen, dans avonden, vrijwilligersavonden, rommelmarkten, thema-avonden, sjoelen op de donderdagavond en ken bij het nieuwste initiatief in Ysselsteyn de oprichting van Het Zorghuus. De tweede genomineerde is de Organisatie Castenrayse Bier feesten. Deze organisatie heeft dit jaar haar tweede lustrum gevierd. Voorzitter Rene Strijbos kijkt terug op een prachtige 24e juni. Het weer zat mee, alles verliep goed en de financiële resultaten waren uitstekend.. Belangrijke onderdelen van de feesten waren dit jaar onder andere de dorpszes kamp, het w.k. bierkratstapelen en biervathangen, straattheater en kindermarkt. Strijbos is voorzitter van de organisatie, bestaande uit vertegenwoordigers van de zes aangesloten verenigingen en een aantal 'losse' vrijwilligers. In totaal tien mensen. De groep is al weer druk bezig met voorbereiding van het volgend jaar, de feesten van juni zijn geëvalueerd en de nieuwe plannen liggen al weer op tafel. Het is geen probleem vol doende vrijwilligers voor de dag zelf te krijgen. Iedere aangesloten Ruim 240 wandelaars vertrok ken afgelopen zondag om 8.00 uur vanaf de Ballonzuil -gepakt met knapzak en verrekijker- om te gaan dauwtrappen voor het goede doel. De Kiwanis Club de Rooyse Ladies hield deze wande ling alweer voor de vierde keer met veel succes. Onder begelei ding van tien professionele gidsen van het FVN konden de wande laars genieten van de eigen omge ving. Tijdens de pauze werd men verwend met de hapjes die de Rooyse Ladies zelf verzorgd had den. Voor de kinderen was er een ballonnenprijsvraag, Deze werd gewonnen door Annemarie Voorn, Jette Pennings en Cas Duijghuisen. Zij kregen een bioscoopkaartje. Tevens had De Oude Pastorie in club levert er voldoende. Hij ziet de bevordering van de leefbaar heid van Castenray als voornaam ste doel van zijn club. Louis Vroe- men voorzitter van de dorpsraad Castenray vindt dat de organisatie van de Caselse bierfeesten de eer ste prijs zeker verdient. Hij geeft als redenen hiervoor dat deze Bierfeesten een bindend element vormen voor Castenray. De groep vrijwilligers die dit organiseert zorgt er met hun creatieve inzet voor dat en een aantal verenigin gen in het dorp voor haar leden betaalbaar blijven en dat Casten ray positief gepromoot wordt. Activiteitenvereniging Brukske Aktief (AvBA) is de derde geno mineerde. "Activiteitenvereniging Brukske Aktief bestaat eigenlijk al 25 jaar", zegt voorzitter Johan Thomassen. Begin jaren '90 is de buurtvereniging namelijk opgesplitst in Wijkplatform het Brukske en Activiteitenvereniging Brukske Aktief. Deze laatste groep houdt tal van activiteiten zoals het Sol festival, rommelmarkten, Swolgen een prijsvraag uitgezet die gewonnen is door de familie Buijtendijk. Kiwanisclub de Rooy- binnenkort weer de lampionnen- optocht en spellenmiddagen voor de jeugd. Twaalf mensen telt het bestuur en de groep vaste vrij willigers die het geheel runt. Het lukt hen nog steeds voor de ver schillende activiteiten voldoende vrijwilligers te vinden. Aanvulling voor het bestuur is moeilijker te vinden. "Vrijwilligers willen wel aan korte of duidelijke projecten werken", aldus Thomassen. Hij wijst ook nog de jaarlijkse vrij- willigersdag voor de vele eigen vrijwilligers. Petra van Duynho- ven, voorzitter van Wijkplatform Brukske vindt dat AvBA de prijs verdient omdat zij door het orga niseren van een veelheid van acti viteiten het sociaal en culturele leven van het Brukske bevorde ren. Zij noemt een tiental verschil lende activiteiten om te laten zien hoe actief AbVA is en wijst hierbij in het bijzonder op het maande lijks wijkblad INFO dat al bijna 25 jaar verschijnt. Teksten, drukwerk en verspreiding wordt door vrij willigers vanAvBA verzorgd. se Ladies hebben onlangs bekend gemaakt om Kindervakantiewerk Venray voor vijf jaar te adopteren. Archieven roepen nog steeds het beeld op van oude grijze heren die met een ver grootglas stoffige, vergeelde documenten bestuderen. Dat is jammer, want in werkelijk heid bevatten ze een schat aan leuke, opmerkelijke en grap pige anekdotes uit het plaat selijke verleden, die een lezer snel het stoffige imago doen vergeten. Jammer genoeg zijn er relatief weinig mensen die een gemeen telijk archief bezoeken en zich verdiepen in de grote hoeveel heid materiaal die daar kosteloos in te zien is. Daarom wordt er op dit moment door Tim van der Vorst uit Blerick gewerkt aan een handzaam boekje waarin een aan tal van de meest opmerkelijke archiefstukken worden gebun deld en dat toegankelijk en grap pig zal zijn om te lezen. Om voor de nodige afwisseling te zorgen bestaat het boekje niet alleen uit Venray's materiaal, maar ook leuke passages uit het gemeente archief van Venlo zijn er in worden opge nomen. Enkele opmerkelijke voor beelden uit Venray: in de nacht van 24 op 25 maart 1824 wordt er ingebroken in het kantoor van de "ontvanger van 's Rijksmiddelen en die der Gemeente". Door het 'gedruis' dat de inbre kers maken wordt de broer van de ontvanger wakker en "nam zijne met schroot geladene flinte" (vuursteengeweer) en sloop het kantoor binnen. Na enige tijd de inbrekers te hebben gadegeslagen en "zich niet langer kunnende ont houden, schoot hij drie maal het geweer aangelegd te hebben, mik kende op eenen persoon die bezig was aan het houten lat te futselen, door het glas, waardan drie of vier manspersonen de vlugt namen." Hoewel de begroting van de gemeente door veel mensen in eerste instantie saai zal worden gevonden, waren er zo'n 180 jaar geleden wel degelijk een aantal opvallende posten: in 1826 bij voorbeeld gaf de gemeente 225 florins uit "ter daarstelling eener Woning van het oude vervallene, op de Kerkhof gelegene, School lokaal" en 175 florins "tot in stand stelling van een brandspuitenhuis en een groote reparatie aan het Raadhuis (zijnde een en hetzelf de gebouw)". Vier jaar eerder, in 1822, was er al 100 florins uit gegeven "voor nieuwe brandem- mers". 1831 zag een uitgave van 25 florins voor "wapenen voor de Wacht", terwijl in 1836 de "jaar wedde voor den Vroedmeester Rousseau" 265 florins was. In dat zelfde jaar bedroeg de jaarwedde van de vroedvrouwe echter slechts 100 florins. In 1840 gaf men 20 florins uit "voor onderhoud der Arrestanten" en 1200 florins voor de "aankoop van eene nieuwe brandspuit met toebehoor". Vanaf 1816 werd er in Venray een belas ting op deuren en ramen geheven. Dit betekende dat alle ramen en deuren in de gemeente werden geteld en hoe groter het aantal ramen en deuren in een huis, hoe hoger de belasting was die de Volgend jaar gaat de schutters- bond van Noord- en Middenlim burgse schutterijen-broederschap- pen en gilden, de schuttersbond Juliana haar eeuwfeest vieren. In de historie is dit de tweede schut tersbond van de negen, die dit eeuwfeest mag gaan vieren. Hon derd jaar historie en cultuurgoed dienen bewaard te worden tot in lengten van jaren. Dit was ook een van de redenen waarom ruim twee jaar geleden besloten is een jubi leumboek te gaan samenstellen, waarin honderd jaar schuttershis- torie in Noord-en Middenlimburg beschreven wordt en waarbij alle aangesloten verenigingen ook de kans krijgen zich te presenteren. Gé Arts (Sint Martinus Tegelen) en Bernie van Lierop ('t Zandak- ker Gilde Sint Jan Venray) kregen de opdracht om het jubileumboek huiseigenaar moest betalen. Het lijkt heel vreemd, maar het was de voorloper van de ontroerende zaak belasting die wij tegenwoor dig kennen: hoe meer ramen en deuren een huis had, hoe groter het gebouw moest zijn en hoe welvarender de bewoner was (en dus hoe meer hij kon ophoesten). Op 12 september 1827 verscheen een verontruste koopman uit Ven ray voor de Burgemeester en ver klaarde dat "weduwe Cuijck" uit "kwaadaardigheid of waanzin" met een schop het "venster glas eener winkel ingeslagen en verbrijzeld had". Bij inspectie bleek dat het winkelraam "als het ware door geen middel van reparatie kan worden hersteld." Weduwe Cuijck werd door getuigen omschreven "als eene zeer gevaarlijke per soon" en verderop wordt beschre ven welke maatregelen de Burge meester trof: "zoo hebben wij, ter voorkoming van zulke rampen, voorlopig goed en genoodzaakt gevonden, eene wacht om haar huis te stellen, ten einde het doen en laten deze persoon te observe ren." De voorbeelden die hierbo ven worden aangehaald vormen echter maar een klein deel van de vele leuke passages waarmee het boek gevuld zal zijn. Het oudste materiaal stamt uit het begin van de 19e eeuw, de meest recente stukken komen uit de jaren 50 van de vorige eeuw. Meer recente archiefbestanden zijn helaas over het algemeen nog gesloten in verband met de privacy van de betrokkenen en ouder materiaal is meestal niet voldoende toegan kelijk en strookt dan ook niet met de doelstelling van de samenstel ler om een gemakkelijk te lezen boek te publiceren. Tim van der Vorst hoopt dat het boekje bin nenkort gedrukt en uitgegeven zal zijn en in verschillende boekhan dels zal liggen. Mochten er bedrijven of parti culieren zijn die behulpzaam wil len zijn bij het uitgeven dan kun nen deze contact met de schrijver opnemen via e-mail whjvdvorst@ hotmail.com. de SCHATTEN van de Grote Kerk Verkrijgbaar voor €1750 bij: van den bv Grotestraat 68 Venray 0478-582727 te gaan samenstellen en dat was zeker geen geringe klus. Ruim twee jaar later is het resultaat te zien, een fullcolour jubileumboek, waarin alle verenigingen nadruk kelijk aan bod komen. Het eerste jubileumboek wordt op zaterdag 19 april 2008 door de samenstel lers overhandigd aan gouverneur Drs. Leon Frissen. Dit gebeurt in het feestpaviljoen op de schutters- weide in Neer, alwaar op vrijdag 18, zaterdag 19 en zondag 20 april 2008 het eeuwfeest gevierd gaat worden met een grote deelname van internationale en nationale schutterijen en schuttersgilden. Men kan dit jubileumboek reser veren door het sturen van een e- mail naar Bvanlierop@home.nl. of schriftelijk; Bingelkruid 7, 5803 BM in Venray. Meer informatie staat op www.100jaarjuliana.nl. de schatten VAN DE Grote Kerk

Peel en Maas | 2007 | | pagina 9