PvdA tegen sluitingsuur horeca 'De antitankmijnen in Castenray zal ik nooit vergeten, levensgevaarlijk' I m v Nieuwbouw Veltum begin 2008 Tijssen Merselo mag containers laten staan Floriade on Tour Politiek bezorgd over Flextronics Gemeente scoort een 8 Huisvuil inzamelen K II Thuiszorg nodig? Bel 0478-526262 PEEL EN MAAS Donderdag 1 november 2007 - Pagina 7 WD voorstander mits inzet beveiligingsbedrijf De Partij van de Arbeid ver zet zich tegen de invoering van een vast sluitingsuur voor de horeca. Het college heeft besloten de vrije openingstij den weer terug te draaien en een vast sluitingsuur van 3.30 uur in het weekeinde in te stel len. Dit geldt voor alle horeca, zowel cafés, cafetaria's als sho- armatenten. De PvdA is het er evenmin mee eens dat voor discotheek Zenith een uitzondering wordt gemaakt. "Om voor ons onduidelijke motie ven", zegt fractieleider Bert Lins- kens die waarschuwt voor de grote bezoekersstromen van en naar de discotheek in Oostrum. De PvdA herinnert eraan dat de slui tingstijden destijds juist zijn vrij gegeven om tegemoet te komen aan de klachten van de centrum bewoners. Na het verplichte slui tingsuur gingen alle cafébezoe kers gelijktijdig naar buiten wat voor veel overlast zorgde. De partij verwijt het college dat er geen evaluatie met de gemeen teraad is geweest. Het college heeft de mond vol van burgerpar ticipatie maar bij dit onderwerp is de plank volledig misgeslagen. Bij de discussieavond in de Witte Hoeve op 4 september bleek dat niemand van de betrokken partij en bij het besluit betrokken was. Zowel de georganiseerde als de ongeorganiseerde horecaonderne mers, het wijkplatform centrum en de centrumbewoners zijn niet gehoord. Tevens bleek dat een aantal centrumbewoners momen teel minder overlast ervaart dan tijdens het verplichte sluitingsuur. Als argument voeren politie en gemeente ordeverstoring en horecatoerisme aan. "Dit is de omgekeerde wereld", vindt Lins- kens. "Overlast of verstoring moet gewoon worden aangepakt." De PvdA denkt dat er sowieso snel een einde komt aan het horecatoerisme. Want in Deurne wordt de sluitingstijd binnenkort verlengd naar 4.00 uur, terwijl de gemeente Helmond op zeer korte termijn zelfs vrije sluitingsuren invoert. InVenlo hebben ongeveer vijftig horecagelegenheden een nachtvergunning. De WD vindt het niet terecht dat de overlast in de nachte lijke uren in de schoenen wordt geschoven van alle horecabedrij ven. Net als de PvdA vindt ook de WD dat de overlast stevig moet worden aangepakt."Laat daar geen misverstand over bestaan", zegt fractieleider Frans van der Kruijf. "De invoering van een vaste slui tingstijd lost deze overlast echter niet volledig op." Bezoekers van slechts een paar horecagelegenheden veroorzaken de overlast. De WD meent dat de politiecapaciteit onvoldoende is om de overlastveroorzakers aan te pakken. De meeste overlast vindt ook plaats 's ochtends na vijf uur. Toch is de WD voorstander van een vaste sluitingstijd in het weekeinde voor alle horecaon- dernemingen in Venray, inclusief de kerkdorpen. Maar dit moet wel gekoppeld aan de inzet van een particulier beveiligingsbedrijf dat opereert in nauwe samenwerking met de politie. De kosten worden gedragen door de horeca en de gemeente. Deze methode is niet nieuw en wordt al in enkele ande re gemeenten toegepast. Willy van Wunnik ruimde na de oorlog mijnen in Noord- en Midden-Limburg Willy van Wunnik zou een boek over zijn leven kunnen schrijven. Met passie verhaalt de 84-jarige Maastrichtenaar over zijn leven als mijnenrui- mer. Drie keer is hij in Venray beland. "Eerst als onderdui ker, vervolgens als mijnen veger en de laatste keer als belastingambtenaar. Het heeft mijn leven een extra impuls gegeven." In een brief d.d. 3 maart 1946 schrijft het bestuur van de gemeenschap Oud Illegale Wer kers Nederland: 'Van Wunnik was gedurende de bezetting geruime tijd te Venray ondergedoken en heeft aldaar actief aan het verzet deelgenomen door werkzaamhe den te verrichten voor de piloten- lijn in samenwerking met C. van Staveren te Venray - Veulen - en door het vormen van een K.G. Verder heeft hij zich na de bevrij ding zeer verdienstelijk gemaakt voor het Nederlandse volk, door vrijwillig deel te nemen aan de mijnopruiming. Onder zijn lei ding als sergeant van het Bomb Disposal werden in Venray meer dan 12.000 mijnen geruimd.' Het Bomb Disposal, gelegerd in Echt, ruimde in de omgeving landmij nen, granaten en diverse andere mijnen. Een jaar voor deze brief begon sergeant Van Wunnik met het ruimen van de mijnen. "Het was omstreeks maart 1945 toen de toenmalige burgemeester van Ven ray verzocht om mijnen te ruimen in Venray en omstreken. Na onder zoek bleek dat verzoek meer dan gegrond. Ik werd met enkele sec ties in Venray gestationeerd. Al snel bleek de klus enorm te zijn. Niet alleen talrijke mijnenvelden die geruimd diende te worden, maar ook her en der achterge bleven landmijnen, granaten die waren achtergelaten in de kern van Venray." Willy van Wunnik vertelt over gevaarlijke situaties die zich heb ben voorgedaan in Venray. "Tegen de achtergevel van het gemeen tehuis waren fosforgranaten afge slagen in de gloeiend hete zon. Gelukkig konden deze na afkoe ling zonder ongelukken naar elders worden verplaatst." Nog groter werd de spanning toen bleek dat in een grote bomkrater in een straat naast het gemeente huis landmijnen en granaten kris kras door elkaar waren gedepo neerd. "Eén voor één werden de springtuigen op een laag zand op een vrachtwagen gedeponeerd, naar elders vervoerd en tot ont ploffing gebracht. Een uitermate gevaarlijke klus die gelukkig goed afliep." ANTITANKMIJNEN Mijnvelden bij de vleet, onder meer antitankmijnen langs de Lorbaan in Castenray, twee S-mij- nenvelden in Leunen en mijnen ter hoogte van de spoorwegen overgang langs de weg naar Maar hees. Diverse mijnen op het Veu len, de Laagheidseweg en ga zo maar door. "Het mijnenveld langs de Lorbaan was wel het grootste. Honderden antitankmijnen. De geur was ontzettend. Dode Duitse soldaten lagen op het mijnenveld. Het was een triest aanblik. Het ruimen van het mijnenveld in Cas tenray was uitermate gevaarlijk. Op een betrekkelijk kleine opper vlakte lagen zo'n 15.000 antitank mijnen onderling aan elkaar ver bonden. Als 1 ontsteking afging, zouden 500 mijnen ontploffen. Een ramp. De antitankmijnen in Castenray zal ik nooit vergeten, levensgevaarlijk." Samenwerking moest uiterst goed verlopen. Een fout kon het leven van een ander kosten. Van Wunnik vertelt over zijn secure aanpak met collega's en de ver storing door derden. "We werden opgescheept met Nederlandse SS'ers die onder toezicht mijnen zouden ruimen. Het was een ver velende maatregel, waar we geen vertrouwen in hadden. En terecht. zoals vlug bleek. Het eerste mij nenveld dat de SS'ers onder toe zicht gingen ruimen, was een S- mijnenveld in Leunen. Een S-mijn ontplofte: 3 doden en 3 zwaarge wonden. Eén van de zwaargewon den was een jongen van 18 jaar, door de Duitsers te werk gesteld in Berlijn. Hij was voor de keus gesteld: de kogel of de SS. Zijn keuze voor risicovol werk in hoop langer te leven, maakte het drama dubbel triest." WONDER Op 15 juli 1945 werd de 10.000ste mijn geruimd. De Gemeenschap Oud Illegale Wer kers Nederland bood de solda ten van het Bomb Disposal een feestavond aan. Willy van Wunnik vertelt dat het ruimen nog enkele maanden werd voortgezet. "De schatting van in totaal 12.000 mij nen is aan de lage kant, de grana ten buiten beschouwing gelaten. Het werk was nodig om de gehele gemeente Venray weer leefbaar te maken. Het was een hels werk, maar het werd met liefde uitge voerd. Je kunt wel stellen dat het een wonder was dat bij het ruimen in Venray geen doden en gewon den zijn gevallen.Vóór maart 1945 waren we elders werkzaam, waar 3 doden en 6 gewonden vielen. Een treurige zaak." Opmerkelijk is dat je uit de kranten kunt vernemen dat Neder landers in het buitenland mijnen hebben geruimd en daarvoor - terecht - geprezen worden. Willy van Wunnik vertelt dat er nooit wordt gerept over Nederlandse soldaten die in hun eigen land dui zenden mijnen hebben geruimd, waarbij ook vele slachtoffers vie len. "Bij herdenkingen in Venray zijn nog nooit mijnenruimers genoemd die het leven in Venray weer leefbaar hebben gemaakt. Dankbaar waren de gebroeders van Bergen Kunstschilders, Lang straat 28 in Venray, die ons een brief deden toekomen:'...wensen wij (de Gebr.Van Bergen) die zoo veel in Boschen en Velden komen, u langs dezen weg onzen dank uit te spreken, voor het gevaarlijke werk dat U met succes hebt ver richt...' Willy van Wunnik lijkt tevreden terug te kijken op zijn geboden hulp. Het zeer slechte gehoor - ten gevolge van het mijnen- ruimen - speelt hem af en toe parten, maar de geestelijke en lichamelijke vitaliteit heeft de 84- jarige nooit verloren. Samen met zijn hondje Puck loopt hij nog de nodige kilometers door het Maas trichtse heuvelland. De nieuwbouw aan de Haam- makerstraat en de Veltumse Kleffen in Veltum gaat begin volgend jaar van start. De woningen komen op en nabij de plek van de twee gesloop te flats. Het oorspronkelijk bouwplan is iets gewijzigd, er komen minder zorgapparte- menten. In plaats van totaal 164 woningen komen er nu 169 woningen. De bouw neemt bijna twee jaar in beslag. Aanvankelijk wilde Wonen Lim burg 62 koopwoningen, 60 huur woningen en 42 zorgwoningen bouwen. De gemeente heeft nu een overeenkomst gesloten met de woningstichting voor de bouw van 77 koopwoningen, 67 huur woningen en 25 zorgappartemen- ten. In het eerste kwartaal van 2008 wordt gestart met de eerste fase. Dit is het huidige winkelcen trum dat met 500 m? wordt uitge breid tot circa 22.800 m? winkel ruimte. Er komt 210 m? horeca en een sportschool van 900 m?. Daar bij komt er een parkeerkelder die plaats biedt aan 108 auto's. Boven gronds verschijnen er nog eens 213 parkeerplaatsen. Boven het nieuwe winkelcentrum, met twee supermarkten en dagwinkels, komen zestien huur- en twaalf koopappartementen. De eerste fase wordt in het tweede kwartaal van 2009 opgeleverd. In het voor jaar van 2008 start de herbouw op de plek van de twee gesloopte flats. Aan de Haammakerstraat komt hoogbouw met 36 huurap- partementen. Op de plaats van de flat aan de Veltumse Kleffen, vlak achter het winkelcentrum, komen 38 koopappartementen. De bouw van beide complexen neemt ongeveer een jaar in beslag. Eind volgend jaar wordt begonnen met de bouw van 27 koopappartemen ten aan de kant van de Blauwver verstraat. Eind 2008 wordt tevens een begin gemaakt met de laatste fase. Dit is een wijkcentrum en een zorgsteunpunt met buiten schoolse kinderopvang van 1.000 vierkante meter op de plaats van wijkcentrum 't Schöpke. Op de bovenverdiepingen komen 25 zorg- en 15 huurappartementen. Volgens de planning moet alles voor 1 januari 2010 gereed zijn. Gemeente vangt bot bij rechtbank en gaat in hoger beroep Transport- en containerbe- drijf Tijssen hoeft de opslag plaats voor containers aan de Haag in Merselo voorlopig niet te ontruimen. De rechtbank stelde onlangs de gemeente Venray in het ongelijk. De gemeente gaat in hoger beroep tegen deze uitspraak. Sinds eind jaren negentig heeft Tijssen een voormalig perceel landbouwgrond in gebruik als opslagplaats van containers voor het grondverzetbedrijf. Deze uit breiding van het bedrijfsterrein is strijdig is met het bestemmings plan. Volgens de gemeente kan de situatie ook niet gelegaliseerd worden. De gemeente vaardigde een last onder dwangsom uit. De gebroeders Tijssen voldeden aan de last maar dienden tevens een bezwaarschrift in. Het college heeft dit bezwaar ongegrond ver klaard. Tijssen ging in beroep bij de rechter en haalde daar onlangs zijn gelijk. De rechtbank oordeelt dat de bestemmingsplanvoor schriften de opslagplaats niet ver bieden. De gemeente bestrijdt dit omdat het terrein, waarop de uit breiding is gerealiseerd, altijd voor agrarisch gebruik heeft gediend. Het gemeentelijk beleid is tegen de uitbreiding van niet-agrarische bedrijven in het buitengebied. Daarnaast zouden de containers volgens de gemeente 'bijzonder ontsierend' zijn. De uitbreiding viel onder het overgangsrecht in afwachting van het nieuwe bestemmingsplan. De gemeente vindt het vreemd dat Tijssen in dit geval wel mag uitbreiden en andere bedrijven, die niet onder het overgangsrecht vallen, niet. Het betekent rechtsongelijkheid op en dat is ongewenst, oordeelt de gemeente. De uitspraak van de rechtbank betekent ook dat Tijs sen het gehele perceel in gebruik zou mogen nemen voor het vol zetten van containers. Dit betekent ongeveer een ver dubbeling van het terrein voor niet-agrarische doeleinden. Behal ve ontsierend vindt de gemeente dit ook planologisch bijzonder ongewenst. Vandaar dat in hoger beroep wordt gegaan. huishoudelijke, persoonlijke en gespecialiseerde verzorging verpleging vrijwillige thuishulp zorgboerderij hulp op afroep dagvoorziening consultatie voor senioren zorg tv www.thuiszorgnoordlimburg.nl Thuiszorg Noord-Limburg Daar kunt u op rekenen! De voorlichtingstournee van de Floriade 2012, Floriade on Tour genaamd, doet in de periode van maandag 5 tot en met vrijdag 23 november de gemeente Venray aan. Net als tijdens de Floriade on Tour in de partnergemeenten Gennep, Helden, Horst aan de Maas en Venlo bestaat de campag ne in Venray uit een presentatie in de hal van het gemeentehuis. Op die manier wil het Floriade 2012 Team inwoners, ondernemers en andere belangstellenden in een vroeg stadium informeren over en betrekken bij de Floriade 2012. Tijdens de opening gaat loco-bur gemeester Lei Heidens, tevens portefeuillehouder Floriade 2012 in Venray, in op het belang van de Floriade 2012 voor de ontwikke ling van de regio Venray. Floriade 2012 directeur Paul Beek staat kort stil bij de voorlichtingscam pagne en praat de aanwezigen bij over de stand van zaken. Evenals in de andere partnergemeenten overhandigt hij in Venray een boom die de Floriade 2012 aan de gemeente aanbiedt als levende herinnering aan de Floriade on Tour. Het gaat hier om de Anna Paulownaboom, die met haar uit bundige bloei en karakteristieke blad invulling geeft aan het thema. De voltooiing van het centrum plan genaamd Centrum op de Schop loopt voorspoedig en op vrijdag 29 februari 2008 wordt de vandaag aangeboden boom fees telijk geplant en onthuld. Cultuur wethouder Patrick van der Broeck en tevens portefeuillehouder van het nieuwe centrumplan neemt samen met loco burgemeester Lei Heidens de boom, weliswaar 'op papier', in ontvangst. De opening van de Floriade on Tour in Venray staat speciaal in het teken van Theater in de natuur, één van de pijlers van het groene belevings evenement in 2012. De tuinbouw vormt een belangrijke inspiratie bron voor kunst, cultuur en enter tainment. De Floriade 2012 brengt dat tot uitdrukking onder de noe mer World Show Stage. Het Flori ade 2012 Team grijpt daarom de opening van de Floriade on Tour in Venray graag aan om belangstel lenden alvast een voorproefje van te geven. Men is van harte welkom om op maandag 5 november van 14.00 tot 15.00 uur bij de kunstzinnige opening van de Floriade on Tour in Venray aanwezig te zijn. De ont vangst is in de raadzaal van het gemeentehuis van Venray. Praxis moet stalling verwijderen Praxis moet de fietsenstal ling en de overkapping voor winkelwagentjes weer verwij deren. De commissie welstand vindt de aanbouw lelijk en niet passend op woonboulevard WoonMax. Ook de stalling voor winkelwa gens bij Gamma kan niet door de beugel en moet eveneens verwij derd worden. Het college heeft het welstandsadvies overgenomen en beide winkelbedrijven gesom meerd de aanbouw weg te halen. Welstand vindt dat deze stallingen op geen enkele wijze passen bij de vormgeving van de woonbou levard. Om de eenheid op het winkelterrein te behouden, zou den de stallingen als een geheel ontworpen moeten worden. De gemeente adviseert de bedrijven om samen met een totaalvisie voor deze bouwwerken te komen. Het mag in ieder geval geen afbreuk doen aan de woonboulevard. Omdat de bouwplannen ook niet voldoen aan het bestemmingsplan 'De Brier' weigert de gemeente een bouwvergunning af te geven. Praxis en Gamma kunnen bezwaar aantekenen tegen het besluit. VVD ten strijde tegen woninginbraken De WD wil een halt toe roepen aan het hoge aantal woninginbraken in Venray. In 2006 stond Venray landelijk zelfs op de vijfde plaats met 88 inbraken per 10.000 inwo ners. "Op deze hoge score zijn wij niet trots", zegt fractielei der Frans van der Kruijf die aandringt op maatregelen De WD spreekt van een treu rige constatering. Het steekt de partij dat veelplegers na opnieuw een inbraak, gevolgd door een kort bezoek aan het politiebu reau, weer even vrolijk in Venray rondlopen. "Dit is moeilijk uit te leggen. Onze veiligheid wordt niet serieus genomen lijkt het wel. Wij zijn het als WD meer dan zat dat dit in onze gemeente voorkomt", aldus Van der Kruijf. De inbraken tasten het gevoel van veiligheid in en rondom de woning aan. Deze ellende moet zo snel mogelijk en daadkrachtig worden aangepakt, vindt de WD. Venray mag daarbij niet naar Den Haag of de regio blijven wijzen. "Dat maatregelen geld kosten is overduidelijk en onvermijdelijk. Maar het zal, naar onze opvatting, op veel begrip en medewerking van de burgers kunnen rekenen." De politieke partijen zijn bezorgd over de aanstaande sluiting van Flextronics die 240 medewerkers hun baan kost. Het college wil graag hoogwaardige bedrijvigheid naar Venray halen. InVENtief wijst erop dat kopi- eerapparatenfabriek Xerox, de voorganger van Flextronics, bij de komst naar Venray in de jaren zestig als een hoogwaardig bedrijf werd gezien. De sluiting van Flex tronics, evenals de gehele econo mische ontwikkeling van Venray, baart de lokale partij zorgen. "De huidige invulling van de bedrij venterreinen met vooral logistiek stemt inVENtief niet hoopvol", zegt fractieleider Gerard Thijssen die spreekt van een ongewenste ontwikkeling. Ook andere partijen halen in hun begrotingsbeschouwing het zoveelste, en tevens laatste, massa ontslag bij Flextronics aan. PvdA- fractieleider Bert Linskens wil uit leg van wethouder Heidens over diens reactie dat hij het besluit van de directie had zien aanko men. "Wij willen dan ook graag van de wethouder vernemen wat hij vooruitlopend op dit besluit aan stappen heeft ondernomen", aldus Linskens. De PvdA geeft aan dat er veel energie wordt gestopt in de acquisitie van nieuwe bedrijven met het oog op de werkgelegen heid. Deze bedrijven zouden ook perspectief moeten bieden aan werknemers die hun baan kwijt raken. Klanten van de gemeente Ven ray waarderen de dienstverlening van de gemeente ruim voldoende met een 8. Dit blijkt uit een onder zoek naar de klanttevredenheid van juni 2007. De vragen hadden betrekking op tevredenheid van klanten over het gemeentehuis, de openings tijden en het contact met mede werkers. De waardering over de klantvriendelijkheid is erg goed te noemen. De waardering voor het persoonlijk contact scoort tijdens het onderzoek een 8,3- Hierbij is onder andere gelet op presentatie, uitstraling, beleefdheid en de tijd die de medewerker voor de klant neemt. De waardering voor het inhoudelijke contact scoort een 8,2. Deze score is opgebouwd uit de tevredenheid over onder ande re de deskundigheid, het meeden ken, begrip tonen en de snelheid van werken. De waardering voor het gemeentehuis zelf scoort ook goed. De nieuwe publiekshal levert een 7,9 als waardering op. Aspecten als parkeergelegenheid, toegankelijkheid, bewegwijzering, uitstraling van de wachtruimte zijn hierbij meegewogen. De waar dering voor de openstellingtijden is 6,1 en de wachttijd scoort een 7,1. De resultaten van het onder zoek geven op het punt van de openstellingstijden aanleiding om extra servicemogelijkheden en alternatieven te onderzoeken. De gemeente Venray zal een aantal opties uitwerken en beoordelen op doeltreffendheid, haalbaarheid en financiële consequenties. De resultaten van het onderzoek zijn opgenomen in een rapportage die u terug kunt vinden op de web site van gemeente Venray www. venray.nl. SITA zal met ingang van 1 janu ari 2008 de inzameling van het huisvuil in de gemeenten Beesel, Bergen, Venray, Meerlo, Wanssum, Sevenum en Horst aan de Maas verzorgen. SITA heeft in het ver leden de afvalinzameling van de meeste bovengenoemde gemeen ten reeds verzorgd. Nu is ook de inzameling in de gemeente Horst a/d Maas hieraan toegevoegd. SITA is erg tevreden over de conti nuering van de dienstverlening en het vertrouwen dat de gemeenten in SITA uitspreken. Stefan de Jong, Directeur Operations SITA Neder- land:"Enige tijd geleden heeft SITA meegedaan aan een Europese aan besteding voor de inzameling van Restafval en GFT in deze zeven Noord Limburgse gemeenten. Ik ben er trots op dat wij, naast de kwaliteit van onze dienstverlening, ook prijstechnisch als beste uit de bus zijn gekomen." De inwoners van de zeven gemeenten zullen aan de dienstverlening zelf geen verandering merken.

Peel en Maas | 2007 | | pagina 7