Circuit De Peel kan verhuizen Plannen in het slop Jubileum 5x11 jaar De Piëlreus De Piëlreus krijgt 1.111 euro subsidie Albert Heijn niet naar De Brier Vastelaovend leeft in Ysselsteyn Julicher Meijer SCHEIDEN DAT DOE JE SAMEN PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS Donderdag 1 november 2007 - Pagina 3 Gemeenteraad keurt nieuw bestemmingsplan goed Circuit De Peel kan in 2009 verhuizen naar de nieuwe locatie aan de overzijde van de Bakelsedijk in Vredepeel. Dinsdag stemde de gemeente raad volgens verwachting in met het nieuwe bestemmings plan. Alleen de SP en inVEN- tief waren faliekant tegen. In mei 2006 besloot de gemeente raad al met grote meerderheid dat een 'omklapping' van het circuit aan de Bakelsedijk de beste oplossing is. De tribune in de raadzaal was te klein om de bijna honderd belang stellenden een plek te geven. Er werden van alle kanten stoelen bijgesleept en de schotten wer den weggehaald zodat iedereen het debat goed kon volgen. Venray lijkt verdeeld in twee kampen. Het racecircuit kent fervente voorstan ders (vooral motorsportliefheb bers) en faliekante tegenstanders die natuur en rust hoger in het vaandel hebben staan. Het college en de gemeenteraad willen het racecircuit, dat al dertig jaar illegaal is, duidelijk niet kwijt. In de afgelopen jaren zijn er tal loze rapporten en onderzoeken verschenen die het circuit op de nieuwe plek mogelijk moeten maken. Het geluid, de natuur, de vogelpopulatie, het verkeer, alles is tot in detail uitgezocht. Ieder raadslid bezit inmiddels drie dikke ordners vol. Maandagavond, daags voor de raadsvergadering, werden de raadsleden nog 'veblijd' met een rapport van 72 pagina's en twee bijlagen over een natuuron derzoek. Bij het spreekrecht lieten de voor- en tegenstanders zich horen. Theo Zegers, voorzitter van de dorpsraad Merselo, vond de enorme berg informatie zelfs nog onvoldoende."Het lijkt wel of alles vertroebeld wordt in technische termen", zei Zegers die gewoon wilde weten wat de Merselona- ren op een zondagmiddag in hun tuin merken van het lawaai. "We maken ons grote zorgen over het effect op onze woon- en leefomge ving." De verenigingen die gebruik maken van De Peel zijn uiteraard in hun nopjes met het nieuwe cir cuit. Leon Kunzeler (Peeldrivers) en Bert van Well (motorsportclub) boden een petitie met 3-000 hand tekeningen aan. "Een nieuw circuit betekent voor iedereen een verbetering", vindt Gerda van Stelten (CDA). "Zowel voor de natuur, de omwo nenden als de gebruikers." Het CDA wijst op de ruimschootse natuurcompensatie en dat de piekbelasting van het geluid wordt teruggedrongen van 58 naar 42 dba."Dat kan door nieuwe technische mogelijkheden nog verder dalen", meent Van Stelten die de felle tegenstand betreurt. "Liefhebbers van lawaaisporten moeten ook een plek hebben in onze maatschappij." Door de dure geluidswerende voorzieningen, zoals een ruim twaalf meter hoog scherm, zul len de commerciële activiteiten toenemen. "Dat is nodig om de investeringen terug te verdienen", zegt wethouder Teunissen (Lokaal Aktief). Theo Mulders (Samenwer king) vreest voor te uitbundige horeca of autoshops. "Waarom is hiervoor geen maximale ruimte opgenomen?". Teunissen reageer de dat de commerciële activitei ten ondergeschikt zullen blijven. "Dat is voldoende gewaarborgd." Frans van der Kruijf (WD) vindt dat er serieus werk van is gemaakt om aan alle wetten, eisen en wen sen te voldoen. Wel heeft hij zijn bedenkingen over de geluidsbe schermers bij de racevoertuigen zelf. "Die gasten kicken namelijk op veel geluid." Elianne Sweelssen (SP) vindt dat er veel fouten zijn gemaakt. De gemeente heeft het oude circuit dertig jaar gedoogd en is nu ver zeild geraakt in allerlei rechtsza ken. "De gemeente heeft nooit de regie gevoerd. Een beschamend optreden", vindt Sweelssen die spreekt van een 'treurige avond'. "Het gemeentebestuur heeft juist tweedracht veroorzaakt. Met inti midaties en scheldpartijen tot gevolg." Ook de gemeenteraad heeft gefaald, meent de SE "We hebben er niet kritisch genoeg naar gekeken", zei Sweelssen die meent dat het door de rechtsza ken nog jaren kan duren voor dat het nieuwe circuit er komt. "Daarom moeten we het afkeuren en een alternatief zoeken voor de verenigingen." PvdA en Lokaal Aktief steunen het bestemmings plan. Volgens Gerrit Lemmens valt het met de geluidsoverlast wel mee. "42 dba is net zo hard dan als je thuis de radio aanhebt." Gerard Thijssen (inVENtief) bekende dat hij nog geen drie minuten aan het dikke dossier besteed heeft. "We hebben ons collectief laten inpakken door dure adviseurs. Zo uitvoerig, zo indringend, dat is het niet waard", aldus Thijs sen die vindt dat eigenaar Harry Maessen wel erg veel voor elkaar krijgt. "Wie is die man met die hin derlijke hobby? Laat ons toch het kwaad keren. De natuur en rust zijn zeer waardevol en heilig. Dit dient beschermd te worden." Wethouder Teunissen telde opgelucht dat vijf van de zeven partijen het bestemmingsplan steunen.' Het wordt een zeer grote verbetering ten opzichte van de huidige situatie. Voor zowel mens als natuur", aldus Teunissen. Ysselsteyn en carnavalsver eniging De Piëlreus zijn onaf scheidelijk met elkaar ver bonden. De Piëlreus viert dit jaar haar 5xll-jarig bestaan en het ledenbestand van de vereniging blijft groeien. De Piëlreus maakt de carnaval in Ysselsteyn ieder jaar tot een bijzonder dorpsfeest. Op 10 november starten de jubile umfestiviteiten. De carnavalsvereniging van Ysselsteyn is opgericht op 30 sep tember 1954 onder de naam 'de Kluut' De naam 'Kluut' beviel niet iedereen. In 1956 bekende de toenmalige vorst uit Venray, Karei Wijnen, de roepnaam voor zijn vereniging niet optimaal te vinden. Diezelfde avond vertelde hij een legende over Reuzen. Hij verhaalde over Reuzen die ons dorpje in de Peel bewoonden; de zogenaamde Pielreuzen. Na hun dagelijkse werk, het uitgraven van de Maas, keerden zij 's avonds met een voldaan gevoel naar huis. De berg waar zij vroeger hun klom pen leeg maakten heet tegenwoor dig de 'Woverseberg'. De leden waren overtuigd van de sage en de naam werd veranderd in Car navalsvereniging "de Pielreus". Nu, 55 jaar later telt de vereniging bijna 1000 leden en is hiermee de grootste culturele vereniging van Ysselsteyn. Een andere opvallende verande ring was in 1998, de uitbreiding van twee naar drie bonte avonden. Door de explosieve groei van het ledenaantal was deze uitbreiding noodzakelijk, simpelweg omdat de locatie slechts plaats biedt aan 350 personen. De bonte avonden worden ingevuld met toneel, sket ches en muziek, verzorgd door louter Ysselsteynse artiesten. Dat de vereniging leeft in Yssel steyn wordt ook duidelijk tijdens de jaarlijkse optocht. Met onge veer 500 deelnemers - een vierde deel van de totale Ysselsteynse bevolking - is de carnavalsoptocht een jaarlijks hoogtepunt voor iedere Piëlreus. Vooral typerend voor deze car navalsvereniging is de binding met dorpsgenoten. Iedereen wil betrokken zijn bij het dorpsfeest en zijn graantje meepakken als het gaat om vastenavond. Of het gaat om een hoofdrol, een optreden tij dens een bonte avond of gewoon gezellig aanwezig zijn langs de kant van de optocht. Je ziet er ieder mens op zijn manier genie ten van de carnaval in Ysselsteyn. Diegenen die de drukte minder of niet meer kunnen opbrengen worden niet overgeslagen in Yssel steyn maar krijgen hoog bezoek. De vereniging gaat jaarlijks bij een tiental zieke of minder valide Piëlreuzen en Pielreuzinnekes op de koffie. Een bijzonder moment voor allemaal. JUBILEUM Het feest rondom 5x11 jaar De Piëlreus, zal niemand in Ysselsteyn ontgaan. Er is een speciaal comité gevormd die de verantwoordelijk heid draagt voor de invulling van het jubileumjaar. Allerlei commis sies zijn al ruim een jaar aan de slag om er een onvergetelijk jubi leum van te maken. Zo'n 100 tot 150 tal mensen zijn hier nu al bij betrokken. Dat varieert van oud prinsen tot vele vrijwilligers die zich aan De Piëlreus hebben ver bonden. De festiviteiten beginnen op 10 november met de ledenver gadering. Deze avond, waarvoor alle Piëlreuzen zijn uitgenodigd, staat deels in het teken van de DVD presentatie van 5x11 jaar De Piëlreus. Op 16 november, tijdens de receptie, wordt de prins uit geroepen die komend carnavals jaar regeert over de Piëlreuzen in Ysselsteyn.Typerend voor De Piël reus is dat vrijwel alle activiteiten voor iedereen toegankelijk zijn. Mensen van buiten Ysselsteyn zijn dus ook van harte welkom. Om het jubileumjaar meer kleur te geven, verzorgt de luchtmachtka pel samen met de carnavalsvereni ging op 24 november een concert dat volledig is toegespitst op alle Piëlreuzen uit Ysselsteyn. Tijdens deze avond zal het nieuwe 5x11 jaar jubileumlied ten gehore wor den gebracht. REI T7ENK A NJF,R BOEK Een carnavalskrant. Een DVD van 5x11 jaar Carnavalsvereni ging de Pielreus. Het Reuzenkan- jerboek. Voldoende materiaal om een onvergetelijk jubileum te vieren. Het Reuzenkanjerboek is reeds verkrijgbaar en het houd niet op met promotie. In het dit prachtige jubileum boek kunnen de mensen alle oud prinsen, afgebeeld op een Reuze kanjer, sparen. Bij uitkomst van de 55e prins kan men het laatste exemplaar van hem persoonlijk ontvangen. Een bijzondere actie, die ook aangeeft hoe bijzonder carnavalsvereniging De Piëlreus is. Geen uurtarief, maar vooraf vaste prijs Gratis intakegesprek DE SCHEIDINGSWEG CDA, inVENtief en Samenwerking eisen snellere aanpak CDA, inVENtief en Samen werking maken zich zorgen over de niet-actuele bestem mingsplannen in Venray. Daardoor worden bouwinitia- tieven van burgers en bedrij ven nodeloos gefrustreerd. De drie partijen manen het college tot een voortvarende aanpak. Het CDA wijst erop dat geen leges meer mogen worden gehe ven als het bestemmingsplan ouder is dan tien jaar. "Het college heeft toegezegd met een plan van aanpak te komen. Dit is tot op heden niet gebeurd en wij uiten nogmaals onze zorgen hierover", zegt fractieleider Gerda van Stel ten in de begrotingsbeschouwing. "Wij dragen het college op met een concrete datum te komen." inVENtief verbaast zich erover dat het zo stil is rond het bestem mingsplan buitengebied dat afge lopen zomer door de Raad van State volledig is afgeschoten. "Tal van burgers en bedrijven kunnen niet verder met hun plannen of alleen via wettelijke omwegen en tegen extreem hoge legeskos- ten", aldus fractieleider Gerard Thijssen. "Hoe kan het toch dat dit plan, dat destijds gepresenteerd is als een van de meest intelligente en vooruitstrevende plannen van Zuid Nederland, nu zieltogend ter aarde ligt", vraagt hij zich af. inVENtief vindt de lauwe reactie van de Venrayse politiek vreemd. Want het is voor de burgers een 'buitengewoon vervelende ont wikkeling'. "Waarom zijn er wel zoveel ambtelijke inspanning en gemeentelijke middelen in de ont wikkeling van het nieuwe circuit de Peel gestoken en blijkbaar te weinig in het bestemmingsplan buitengebied. Een plan dat voor de Venrayse burgers veel belang rijker is dan het vrijetijdsproject circuit de Peel", vindt Thijssen. Samenwerking Venray uitte al eerder zijn zorgen over het ach terblijven van de herziening van bestemmingsplannen. Net als het CDA wijst ook Samenwerking erop dat planindieners leges kun nen terugvorderen voor vrijstel lingsprocedures (volgens artikel 19) bij bestemmingsplannen die ouder zijn dan tien jaar. Samenwer king wil dat de ontwikkelingen in heel Venray kunnen doorgaan en vindt dat de burgers niet hoeven op te draaien voor de verouderde plannen. "Wij doen een dringend beroep op het college om extra energie te stoppen in het repa reren van bestemmingsplannen. Gehele of gedeeltelijke vrijstelling van leges kan juridische procedu res voorkomen", zegt fractieleider Ike Busser. In 2008 bestaat carnavalsver eniging De Piëlreus uit Ysselsteyn 5x11 jaar. Op 30 september 1954 begon de carnaval officieel in Ysselsteyn met de oprichtings vergadering in zaal Bos. Anno 2007 telt de vereniging meer dan duizend leden, waarmee het de grootste culturele vereniging van Ysselsteyn is. De jubilerende vereniging is al druk bezig om een opslagloods aan de Ysselsteynseweg aan te kleden tot een feestzaal, waar de onderstaande jubileumactiviteiten plaats gaan vinden. In het kader van het 5x11 jubileum wordt op vrijdag 16 november een recep tie gehouden van 20.00 tot 22.00 uur. Aansluitend gaat prins Fons I aftreden en de nieuwe jubileum prins uitkomen. De muziek wordt verzorgd door de Rooyse Hofka pel. Op zaterdag 24 november ver zorgt het orkest van de Konink lijke Luchtmacht een feestelijk optreden, geheel in de sfeer van carnaval. Het orkest brengt samen met Ysselsteynse artiesten ook het speciaal gemaakte 5x11 jubileum lied ten gehore. Het is een profes sioneel harmonieorkest met vijftig musici. Inhoudelijk is het orkest van de Koninklijke Luchtmacht uniek in de wereld van de profes sionele blaasmuziek, omdat het de lichte muziek tot een belangrijk deel van haar orkestcultuur heeft gemaakt. Daartoe beschikt het orkest over een vaste ritmesectie bestaand uit gitaar, toetsen, bas gitaar/contrabas en drums. Sinds 1995 presenteert het Orkest the atershows waarin een onderwerp muzikaal en theatraal wordt uitge werkt tot een avondvullend show programma. Elk seizoen wordt een cast van (musical)artiesten en dansers samengesteld die samen met het Orkest ongeveer 55 shows verzorgen. Een steeds gro ter publiek weet deze shows te vinden en waardeert de combina tie van moderne sound, aanspre kende artiesten en de eigentijdse presentatie. Dit optreden wordt aangeboden door de Comman dant Luchtmachtbasis De Peel. De avond wordt afgesloten door het DJ-duo DoubleURules. Aanvang optreden 20.00 uur. Kaarten zijn verkrijgbaar bij Tankstation Yssel steyn en de winkel van Boeren bond Ysselsteyn. Entreekaarten voor het Orkest van de Konink lijke Luchtmacht zijn ook te reser veren via telefoon (0478)545105. Verder worden nog de volgende activiteiten gehouden: Op zater dag 10 november is er een fees telijke ledenvergadering met aan sluitend de presentatie van een DVD met foto's en korte filmfrag menten van 55 jaar carnaval. Op vrijdag 23 november is er een jeugdavond voor de Yssel steynse jeugd van de brugklas tot en met zestien jaar. Als laatste activiteit staat op zondagmiddag 25 november een kindermiddag op het programma voor de Yssel steynse kinderen van peuter tot en met groep 8. Het kantoor voor VENRAY en omgeving Echtscheiding allimentatie omgangsregeling ADVOCATEN arbeidsrecht Venray - Tel. 0478 - 521 070 Vastelaovesvereniging de Piël reus krijgt 1.111 euro subsidie van de gemeente Venray voor de vie ring van het 5x11-jarig jubileum dat eind november gevierd wordt. Er zijn vijf activiteiten gepland die naar verwachting 2.000 bezoe kers trekken. De gemeente kent de subsidie toe omdat het evene ment 'goed scoort op een positie ve beleving voor de Ysselsteynse inwoners.' De gemeente heeft nog aan drie andere evenementen een subsidie toegekend. Het beachvol- leybaltoernooi Rooy on the Beach, gehouden op 21 en 22 juli 2007, krijgt 500 euro. Vanaf dit jaar is de organisatie in handen van de Rooyse VK. Het evenement trekt tussen de 120 en 160 deelnemers. Zomaarpop in Oirlo heeft voor de eerste keer subsidie aangevraagd. Het popevenement wordt georga niseerd door open jongerencen trum Watjang en is onlangs gehou den in het weekende van 20 en 21 oktober. Zomaarpop kan eveneens 500 euro tegemoet zien. De SGW (samengestelde paard- wedstrijden) in Ysselsteyn ont vangt 1.000 euro subsidie. Paar densportvereniging Ysselsteyn organiseerde het evenement dit jaar (op 6 en 7 oktober) voor de vijfde keer. Het evenement trok 340 deelnemers. Vervolg Voorpagina Het CDA pleit voor twee super markten in het centrum. Toon Loonen vindt dat na het vertrek van Albert Heijn er een buurtsu per, zoals Spar, in het pand aan het Schouwburgplein moet komen. Wethouder Heidens reageert dat hij daar weinig over te zeggen heeft omdat de winkel eigendom is van Ahold Vastgoed. Bovendien wil de gemeente op deze plek een betere doorgang maken naar de nieuwe woonwijk en de parkeer garage in de Gouden Leeuw. De verkeersveiligheid op en rond de Leunseweg is voor de gemeente raad het grootste knelpunt voor de komst van Albert Heijn. Bovendien past de supermarkt niet in het bestemmingsplan de Brier waarin alleen ruimte is voor non-foodza- ken."Albert Heijn past gewoon niet in de Brier", zegt Theo Mulders (Samenwerking). "Het staat haaks op ons beleid. En we moeten geen uitzonderingen maken." PvdA en SP zien het evenmin zitten. Frans van der Kruijf (WD) vindt Albert Heijn op de Brier een 'onzalige gedachte'. De WD'er meent dat het vertrek van Albert Heijn nade lige gevolgen zal hebben voor de centrumondernemers. "Bij recrea tief winkelen past ook een super markt", meent Van der Kruijf. Ger rit Lemmens (Lokaal Aktief) maakt zich niet druk om het aanstaande vertrek. "Als Albert Heijn weg is, dan zal een andere grutter die plek opvullen." Gerard Thijssen (inVEN tief) is de enige die geen moeite heeft met de komst van een super markt naar de Brier. VVD wil hergebruik straatklinkers De WD wil dat bij de opknap beurt van het winkelcentrum de huidige straatklinkers zoveel mogelijk worden hergebruikt. Als eerbetoon aan alle inwoners van Venray die zo vaak over deze stenen hebben gelopen, vindt de WD. Daarnaast past het goed in het hergebruik van materialen en levert het ook een kostenvoordeel op. De WD wijst erop dat in het verleden al zoveel historische ste nen uit het centrum zijn verdwe nen."We moeten dezelfde fout niet opnieuw maken", meent fractie leider Frans van der Kruijf die de bestaande stenen qua kleur 'fraay- er' vindt dan nieuwe klinkers. Mishandeling De politie heeft zaterdagmor gen op De Voorde in Oostrum een 26-jarige man uit Eindhoven aangehouden op verdenking van mishandeling. De man zou in discotheek The Zenith een 21- jarige vrouw uit Eindhoven in het gezicht hebben geslagen. Aanlei ding voor de mishandeling was een woordenwisseling tussen de twee. De man was door de bevei liging uit de horecagelegenheid gezet, waarna hij werd overgedra gen aan de politie. De verdachte werd geboeid meegenomen naar het politiebureau voor nader ver hoor. De man werd in de loop van zaterdagmorgen in vrijheid gesteld. Tegen hem is proces ver baal opgemaakt. een abonnement waard PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 19,95 (postcode 58..) 35,50 (overige binnenland) Doemarkt Stevens Oude Oostrumseweg 12 5802 CC Venray Tel: 0478 588223 www.doemarktstevens.nl s De juiste weg in de goede richting Hans Peeters 077 3523359 of 06 53264978 Bezoek onze websitewww.scheidingsweg.nl Gratis kennismakingsgesprek

Peel en Maas | 2007 | | pagina 3