Week van het Luisterhoek Concert in Koningskerkje \t Preludeconcert Week van Beek Witte Hoeve Blues goed en vooral gezellig Taal der Engelen m PEEL EN MAAS Donderdag 1 november 2007 - Pagina 28 Programma Schouwburg Venray Acrobatiek en muziek in Balagan, de meest populaire opera uit de geschiedenis, Aïda, de Engelstalige voorstel ling The Kransky Sisters en de love rock musical Hair zijn de voorstellingen die komende week te zien zijn in Schouw burg Venray. Balagan, wordt opgevoerd op vrijdag 2 november vanaf 20.00 uur in Schouwburg Venray. Bala gan is een bijzondere muzikale, acrobatische show die alleen in Venray te zien is. Heden ten dagen betekent Balagan vrolijke chaos en dat is ook wat het publiek van deze show kan verwachten. Op acrobatische, clowneske en vrolijke wijze openen de spelers telkens een 'raam' in een virtueel huis waarop dromerige projecties getoond worden van wensen en denkbeelden. Het is nergens mee te vergelijken. Ze combineren fol kloristische muziek met Jiddische klezmer, Spaanse tango, Ameri kaanse jazz en zelfs pop en Engel se punk. Ze houden zich absoluut niet aan de regels van de muziek en gaan compleet hun eigen gang. AIDA Op zondag 4 november kan men in de schouwburg genieten vanAïda. Met Aïda schreefVerdi de populairste opera uit de geschie denis. In de hele wereld vinden jaarlijks uitverkochte voorstel lingen van dit Egyptische drama plaats en het succes heeft zelfs tot een musicalversie geleidt. Maar er gaat natuurlijk niets boven het origineel, want Verdi heeft met Aïda een indrukkwekkend en ont roerend muziekstuk geschreven. Niet alleen de overweldigende en grootse Triomfmars met dans en groot koor, maar ook prach tige intieme, hartverscheurende solo's en duetten. Zoals het door de tenor Radames gezongen lief deslied voor de slavin Aïda; het gebed van de priesters tijdens de ceremonie voor de bevelhebber; het slotduet waar de geliefden elkaar treffen in het graf etc. In een grootse enscenering door de Staatsopera van Tatarstan wordt het dramatische verhaal van de slavin Aïda verteld in decors met de Nijl als achtergrond, of de grote Egyptische paleizen en Konink lijke vertrekken. Met een rijke kostumering en gezongen door de beste solisten uit Rusland. Aïda gaat over liefde en verraad, de grote thema's van alle opera's. Over intriges en macht aan het Egyptische hof. Maar vooral over menselijke relaties en trouw aan de eigen gevoelens.Aanvang 20.00 uur. THE KRANSKY SISTERS De Engelstalige voorstelling The Kransky Sisters wordt op dinsdag 6 november vanaf 20.00 uur ver toond in de schouwburg van Ven- 1 ray.Annie Lee, Christine Johnston en Michele Watt zijn het brein achter deze show, die in Edin burgh beloond werd met de pres tigieuze Herald Angel. Oftewel, de beste show op het festival! De drie schone jonkvrouwen, Mourne, Eve enArva Kransky, recht uit Esk, een dorpje op het platteland van Queensland, Australië, vertellen over hun herkomst, opvoeding en hun diepgeworteld verlangen om door middel van muziek de rest van de wereld te laten weten wat ze tekort komen. Hun kennis komt uit gedateerde glossy magazines, de kranten van vorig jaar en een paar door truckers achtergelaten cd's. Bizar en fantastisch grijpen zij terug opThe Sugababes, Simon and Garfunkel, Talking Heads en niet te vergeten hun excentrieke bewerking van Highway to Hell van AC/DC. Zonder enige gêne bespelen zij de tuba, de zingende zaag, keyboard en enig verdwaald keukengerei. HAIR Hair, de love rock musical 1967-2007 is op donderdag 8 november vanaf 20.00 uur en op vrijdag 9 november vanaf 20.00 uur te zien in de schouwburg. Op 17 oktober 1967 ging Hair op Broadway in première. De musi cal veranderde op dat moment de wereld met zijn energieke pro teststem en eerste naakt in het theater. Sindsdien staat Hair voor vrijheid en levensvreugde en zijn nummers als Let the Sunshine in, I Got Life en Aquarius onsterfelij ke hits geworden. In 2007, exact veertig jaar na de eerste Hair brengt de jonge regisseur Marcus Azzini een versie met een nieuwe generatie. Net zo krachtig, brutaal, Hair (fotograaf: Edland Man). snel en energiek als toen. En zeker net zo relevant. Ronald Giphart schreef de dialogen en Jan Rot de liedteksten. Topdesigner Rodrigo Otazu ontwierp de kostuums. De jonge cast bestaat uit meer dan twintig talenten. Musical Award winnares Jelka van Houten wisselt haar rol af met dé musicalontdek king van 2007 Bettina Holwerda. Andere castleden zijn Oren Schrij ver, Dewi en Joel uit Idols en het theatertalent van vorig seizoen Margreet Boersbroek. Zij worden begeleid door een negenkoppige liveband. Reserveren voor een voorstel ling bij Schouwburg Venray kan door contact op te nemen via tele foon (0478)530999 of via www. schouwburgvenray. nl Voor het vierde deel Love is the only Shelter van Rock My Religion van 18 november tot 1 februari lieten de curato ren van Odapark Venray zich inspireren door de film A short story about Killing van de Poolse cineast Krizystov Kieslowski. In deze film staat het morele dilemma centraal waar een rech ter en een strafpleiter voor komen te staan als een taxichauffeur ter dood veroordeeld wordt. Met het doodvonnis overtreedt de rech terlijke macht immers het vijfde gebod: Gij zult niet doden. De ten toonstelling speelt zich af binnen de lijnen van dit religieuze span ningsveld. Met Love is the only Shelter voert het Odapark de dis cussie over religie op het scherp van de snede: als religie vreed zaamheid propageert, waarom is ze dan zo vaak aanleiding voor geweld? Drie kunstwerken dragen de thematiek van deze expositie. The end of the 5-year plan, Shark en Adolf. Alledrie de werken zijn scherpzinnige reacties op ande re, spraakmakende werken van hedendaagse kunstenaars. Bij alle drie de werken gaat het om de confrontatie tussen geloven en doden. 1The end of the 5-year plan van de Roemeen Cyprian Mure- san is een reactie op 'Nonna ora' van Maurizio Cattelan. 'Nonna ora' laat zien hoe Paus Johannes Pau- lus II door een meteoriet dodelijk getroffen wordt. In het werk van Muresan is de aartsbisschop van de Roemeens-orthodoxe kerk, Teoctist, het slachtoffer van zo'n 'ongeval'. De vraag die zich aan dient is: waarom laat God één van zijn dienaars door een meteoriet treffen? 2. Shark van David Cerny uit Tsjechië is een ironisch com mentaar op de het omstreden kunstwerk, met de op sterk water gezette haai, van Damian Hirst: Waar Hirst een opgezette haai in een aquarium plaatste, met als titel: 'The physical impossibility T of death in the mind of someone living', laat Cerny een Saddam Hussein in zijn onderbroek in een aquarium drijven, en noemt het werk simpelweg 'Shark". In con text van de film van Kieslowski over het vijfde gebod kan men zich afvragen of de doodstraf voor deze dictator te verantwoorden is. 3. Adolf van de Amerikaanse Louise Lawler is een reactie op HIM, ook van Maurizio Cattelan. HIM is een wassen beeld van een kleine, knielende en biddende Adolf Hitler. De aanblik van deze kleine, bijna schattige, Hitier werkt vervreemdend en shocke rend. Lawner fotografeerde deze sculptuur in de museumbekisting, waardoor het lijkt alsof Hitler in het biechthokje zit. De foto van Louisse Lawner zal niet als zoda nig in deze tentoonstelling wor den gepresenteerd omdat dit werk kort voor de opening verkocht is aan een Canadese verzamelaar die het werk niet wilde uitlenen. In plaats daarvan wordt in de ten toonstelling het werk van Lawner in catalogusvorm, zoals de kun stenaar het voorstelt, 8 cm boven de plint van de projectruimte gemonteerd. De drie hoofdwer ken gaan allemaal over doden of gedood worden. Kan de doodstraf religieus verantwoord worden? En waarom bidt Hitier eigenlijk? Zit dat vijfde gebod ook hem dwars? De andere werken die te zien zijn sluiten nauw aan bij de the matiek van religie en geweld. De geweldloze en de geweldda dige vanAad de Haas, in bruikleen van Museum van Bommel van Dam, beeldt een 'stralende'Jezus en een in militair uniform gehulde persoon af. Van Gregory Green (GB) is er de serie In the name of God - Torah, Bible, Koran. Deze drie heilige boeken zijn uitgehold en de leeg te die is ontstaan is door Green opgevuld met moordwapens, zoals een bom. Bij Love is the only shelter van Dominic McGill (GB) zie je op het eerste gezicht een klein en vre dig Amerikaans kerkje, maar bij nadere inspectie blijkt het kerkje een bunker vol met geweren en andere oorlogswapens. Tien geboden: de foto's van kin deren met de tien geboden op hun borst getatoeëerd zijn van de Nederlandse Margi Geerlings. The show must go on over de ophanging van Saddam Hussein is een van de twee werken van Johan Muyle (B) uit België. Zijn tweede werk gaat over Bush die de wereld 'regisseert'. No compassion, van Jiri David, zijn foto's van Osama Bin Laden en Dalai Lama die beiden huilen. Een tot woning omgebouwde oorlogstank van John Isaacs (UK) Deelnemende kunstenaars zijn David Cerny (CZ), Jiri David (CZ), Marli Geerlings (NL), Gregory Green (USA), John Isaacs (UK), Aad de Haas (NL), Dominic Mc Gill (USA), Ciprian Muresan (RO) en Johan Muyle (BE). A short story about killing van Krysztof Kieslow ski wordt in de projectruimte van het Theehuis vertoond. De kunst manifestatie is te bezoeken van dinsdag tot en met zondag van 11.00 tot 17.00 uur. Odapark Ven ray, telefoon (0478)513690, e-mail info@odapark.nl. Zie ook www. odapark.nl. In de Week van het Luisterhoek, die nog loopt tot en met zondag 11 november, wordt in Bibliotheek Venray de gelegenheid geboden om naar de luisterhoeken te luis teren. Er is een groot aanbod aan titels voor jong en oud.Luisterboe- ken zijn er altijd al geweest. Voor heen waren het geluidscassettes met romans erop, met name voor slechtziende mensen.Tegenwoor dig is het aanbod enorm toegeno men en genieten luisterhoeken een groeiende populariteit. Niet alleen literaire romans maar ook detectives, historische romans, korte verhalen, gedichten en fami lieromans zijn ingesproken op cd. Daarnaast is de vraag naar luis terhoeken uit een totaal andere hoek gekomen dan voorheen. Niet alleen blinden of slechtzien den 'lezen' nu luisterhoeken. In de auto bijvoorbeeld worden heel wat boeken beluisterd. In de Ven- rayse bibliotheek zijn en worden steeds meer luisterhoeken aange schaft om aan de groeiende vraag tegemoet te komen. Net als de gewone boeken is de uitleenter mijn drie weken met betaling van leengeld. Ook voor kinderen zijn tal van luisterhoeken te leen zoals verhalen en sprookjes die worden voorgelezen. Voor deze materialen van de jeugdafdeling hoeft geen leengeld betaald te worden. Kijk voor meer informatie op www.obvenray.nl. In het Koningskerkje in Vier lingsbeek kan men op zaterdag avond 3 november vanaf 20.00 uur genieten van een optreden door het Trio Sopraan Klarinet Piano. Chris Hilkens, sopraan, Han Alers, klarinet en Piet Hein Baelde, piano, vormen sinds dit voorjaar een trio, waarbij een grote lief de voor intensief musiceren en muziek verkennen, bindend is. Los van elkaar hebben ze een uitge breide en uiteenlopende muzikale achtergrond. Alers speelde al eer der met Hilkens en Hein afzonder lijk. Respect voor de verschillende composities, alsook nieuwsgierig heid naar de zo uiteenlopende mogelijkheden van hun instru menten, staan centraal tijdens de repetities. Veel repertoire voor deze combinatie is ontstaan in de Duitse hoogromantiek en de werken die ze op 3 november brengen hebben veelal deze oor sprong. Hierin klinkt de combina tie sopraan, klarinet en piano veel al licht en is de muziek vaak een vraagantwoordspel tussen zange res en klarinet, bijeengehouden en van grondvesten voorzien door de piano. De uitdaging is deze muziek uit te dragen vanuit de tekst waarbij klarinet en piano de emoties en wendingen expliciet ondersteunen en hier een diepere gelaagdheid aan geven. De musici geven tijdens het concert nadere toelichting bij de muziek. Het programma is te zien op www.koningskerkje.nl. Reserve ren kan via telefoon (0478)632172 of e.mail koningskerkje@home.nl. Harmonie Sub Matris Tutela Oostrum neemt op zondag 4 november deel aan het con cours van de Hollandse Bond van Muziekverenigingen in Noordwij- kerhout. De harmonie komt uit in de tweede divisie en staat onder leiding van dirigent Betty Bartels. Aanvankelijk zou worden deelge nomen aan een concours van de KNFM in Venlo. Dit is echter van wege te weinig deelnemers afge last. Om toch op dezelfde datum op concours te kunnen gaan bleef alleen het concours van de Hol landse Bond over. De jury bestaat uit de heren A. van Diepen, W Jon gen enT. Oosterman. Op de avond voor de concours deelname houdt harmonie Sub Matris Tutela Oostrum op zater dag 3 november een concert dat de naam Preludeconcert heeft gekregen. Prelude staat voor voor spel en het concert is dan ook een opmaat naar de concours deelname. De harmonie voert een Spaans programma uit met medewerking van de Roemeense violist Rasvan Dumitru, die ook op zondag meespeelt tijdens het con cours. Dumitru is een jonge violist die bij diverse symfonieorkesten in Roemenië speelt en al diver se internationale prijzen heeft gewonnen. Na het optreden van de harmonie gaat Dumitru ook als solist optreden en wordt onder meer het Trio van Khachaturian uitgevoerd, waarbij naast Dumi tru op viool ook Von Reijnders op piano en Wim Romeijn op klari net meespelen. Het concert vindt plaats in de kerk van Oostrum en begint om 20.00 uur. Kaarten zijn verkrijgbaar bij slagerij Biermann in Oostrum en bij van de Mortel Assurantie Advies in Venray. Men kan ook kaarten bestellen via e- mail j_schuurmans@hotmail.com. Meer informatie over de harmonie staat op www.Aostrum.nl. In het Koningskerkje in Vier lingsbeek is het van zondag 11 tot en met zondag 18 november weer tijd voor de jaarlijkse Week van Beek. Dit is een gezellige week waarin allerlei activiteiten plaats vinden rondom één thema. Dit maal gaat het over bomen: gewone bomen en minder gewone bomen die in onze omgeving voorkomen. Hoe heten ze, hoe herken je ze, hebben ze vruchten, wat bete kenen en wat zijn hun verhalen? Er komt een mooie expositie en een bomenwandeling. Gemeng de Zangvereniging Groeningen treedt maandag 12 november op en men mag zelfs meezingen. Er is een workshop houtfineer op dinsdag 13 november en er is kindertheater op woensdagmid dag 14 november. Een week eer der op 7 november is er ook een knutselmiddag voor de kinderen van groep 3 en ouder. Wiel Moest geeft 14 november een lezing over wichelroedelopen en vergroeiin gen aan bomen. En op zaterdag 17 november kan men ook nog meedoen aan een aardewande- ling.Voor een aantal activiteiten is het van belang om zich op tijd aan te melden. Volwassenen kunnen zich reeds opgeven voor de work shop houtfineer op dinsdagavond 13 november. Houtman Wim Geurts geeft eerst een inleiding over intarsa, een techniek waar bij voorwerpen verfraaid worden met een inlegwerk van dunne laagjes (fineer) mooi hout zoals mahonie en notenwortel. Daarna kan men op eenvoudige wijze aan de slag om zelf een houten 'schilderij' te maken.Aanmelden kan ook al voor de kindermiddag knutselen op 7 november. Kinde ren van groep 3 en ouder gaan schors en houtsnippers plakken en maken zo een mooi houtmoza- iek. Reserveren kan bij de familie Evers via telefoon (0478)632172 of bij Ardy Drabbels via telefoon (0478)632224. Informatie is ver krijgbaar bij Kristianne Tummers via telefoon (0478)631401. Op het programma van de tiende editie van De Witte Hoeve Blues stonden vier bands uit Nederland en België die hun sporen in de blueswe reld al rijkelijk hebben ver diend (door Wil Wijnhoven). Het festival werd geopend door de lokale bluesband Don't Loose It die bestaat uit enkele medewerkers van het festival. De band speelde covers van onder andere Lynyrd Skynyrd, George Thorogood en Elmore James. Met The Big Four, een Nederlands/Bel gische formatie ging het er dam pend aan toe. Met hun swingende sound, een combinatie van jazz, swing, blues en wat rock and roll, kostte het deze band geen enkele moeite het publiek op te zwepen. Zij vertolkten muziek die de tijd spanne van de eind dertiger tot begin zestiger jaren overbrugt. Het was genieten van deze vijf muzikanten. Vooral Franky Gomez op drums was fantastisch. Ook het saxwerk en de zang van de Belg B.J. Biesmans (Blues Lee) was super. Zoals zij beiden zich uitleefden in een nummer als Three Strikes was supergaaf. Ver geet hierbij ook niet bassist Bird Stevens, die tevens ook de achter grondzang voor zijn rekening nam, gitarist Mo Gomez en Bas Janssen op toetsen. De bezoekers gingen uit hun dak en veel dansers leef den zich voor het podium uit bij nummers als Who's got the key en Chitlins con carne.The Big Four mixten covers af met nieuw eigen werk en deze nieuwe nummers klonken net zo sterk als de covers die ze speelden. En daar waar The Big Four stopte ging T-Bird Rhythm verder. Deze Limburgse band wordt gezien als een van de beste Fabulous Thunderbirds coverbands. Niet dat ze alleen maar covers van deze band speel den, maar het hoofdbestanddeel bestond er wel uit. De start begon uitermate sterk met het nummer Tear it up en daarna stoomden ze keihard door met nummers van hun favorieten. Het was genieten bij J.D. Millars Cant judge a book, vooral bekend geworden door Bo Diddley, maar ook van nummers als Mathilda en Nothing but fine van the Fabulous Thunderbirds. Zanger en harpspeler Maikel van Bogget is qua stemgeluid en harpspel een kloon van Kim Wil son en samen met gitarist Ruud Gijsen, toetsenist Bas Janssen, drummer Harald Moonen en bas sist Harm van de Mortel vormen zij een band die door Kid Ramos geroemd wordt doordat ze deze band beangstigend goed coveren. Niet voor niets beschouwd hij T-Bird Rhythm als de beste cover band van The Fabulous Thunder birds die hij ooit heeft gezien. De hoofdact van dit programma was in handen van de uit België afkomstige band The Seatsniffers. Deze band bracht swing en jump- blues, rock and roll en country. Publiekstrekker binnen de band was drummer Piet de Houwer, die niet stil bleef zitten maar mee swingde op de eigen muziek. The Seatsniffers heeft al enkele cd's op de markt gebracht dus ze beschik ken over veel eigen werk, maar lieten het niet na om toch enke le buitengewoon sterke covers te spelen van gerenommeerde musici met diverse muziekstijlen. Neem het nummer Backwoods preacher een nummer van Tony Joe White, zij speelden dit op een perfecte, maar toch enigszins in hun eigen stijl aangepaste stijl. Ook nummers van Link Wray en Hank Williams passeerden de revue.Allemaal prima covers maar hun eigen nummers zoals: Aria- bian love call,Three Times Lucky en Oufoo deden daar absoluut niets voor onder. Dit heeft ook te maken met de kwaliteiten van de bandleden. Walter Broes de frontman van de band draait voor geen enkele muziekstijl zijn hand om net zoals de andere bandle den overigens. Het zag er allemaal strak en zo relaxed uit. Ze sloten af met het nummer Linda Lu en daarmee ontkwamen ze niet aan de verplichting om een toegift te spelen. Boekrecensie in Peel en Maas Taal der Engelen is de nieuwe thriller van de schrijver James Rollins. Diep in het oerwoud ver bergt een eeuwenoude ruïne een dodelijk geheim. Een beroemde ontdekkingsreiziger heeft de waarheid lang geleden mee het graf in genomen. Een mysterie van epische proporties ligt verbor gen in de genetische code van de mens. De bewoners van het afge legen Christmas Island zijn ziek, na besmetting met en zeevirus dat eerder de visstand decimeerde. Nadat Sigma een team naar het eiland heeft gestuurd, worden de bewoners geëvacueerd met een door de WHO gecharterd cruise schip. Het Gilde, de terreurorgani satie die op het spoor is gekomen van het levensgevaarlijke virus door teksten in code van Marco Polo te bestuderen, wil het schip met de voltallige eilandbevolking kapen om het virus te isoleren en als biologisch wapen te gebrui ken. Grayson Pierce moet de code -de taal der engelen- zien te kra ken om het virus een halt toe te kunnen roepen. De tijd dringt: een epidemie zal wereldwijde gevol gen hebben. Geschiedenis, weten schap, spiritualiteit, razende actie en adembenemende spanning: dat typeert de Sigma-boeken van James Rollins.Thrillers waar je iets van opsteekt. Het boek kost 19-95 euro en is te koop bij boekhandel Van den Munckhof aan de Grotestraat in Venray. Balagan, Aïda en Hair Love is the only Shelter Lt vl k»* Kunst Cultuur

Peel en Maas | 2007 | | pagina 28