f 'Geen kleinkind dat onze deur voorbij loopt' 3 Job Cox naar expositie in Italië Koester uw Monument Grasmatten voor speeltuin 't Speelvlak h Big Mamma, Little Sisters t Honderdachtentwintigste jaargang - week 44 - donderdag 1 november 2007 Gouden paar Kol-Adema aan de Hoge Beek De eerste kennismaking tussen Sjaak Kol (74) en Tiny Adema (73) had de zegen mee. Op een zondagmiddag in de zomer van 1955 zaten ze tij dens het Lof in de Venlose St. Nicolaaskerk bij toeval naast elkaar. Sjaak's zus Neeli had verkering met Johan Dries- sen en zij gingen die avond in Hout-Blerick dansen. Ze vroegen of Tiny en Sjaak mee gingen. Zo gezegd, zo gedaan. Het ging diezelfde zondag nog 'aan' en het is nooit meer uit geweest, zegt Sjaak, de meest spraakzame van het gouden paar. Op 7 november 1957 werd in diezelfde parochiekerk in Genooi het huwelijk ingezegend. Het jonge paar ging inwonen bij de ouders van de bruidegom in de Venlose Karbinderstraat. Om enke le jaren later een eigen woning aan de overkant van dezelfde straat te betrekken. Het waren jaren van hard werken. Kol werkte vijf jaar ondergronds bij staatsmijn Emma. In I960 werd dochter Helmi geboren. Sjaak, nooit om een grap je velegen: "Na drie jaar oefenen." Ze kreeg nog vier zusjes, gevolgd door twee jongens. Terwijl het 37 jaar geleden gewoon was dat een jongen en een meisje als tweeling de laatste kinderen in het gezin werden. Sjaak vertrok in die tijd al 's ochtends om vier uur met de bus naar het diepe zuiden. Hij zag de bui - de mijnsluitingen - op tijd hangen en hij vond in 1971 een baan bij Rank Xerox in Venray. Na een jaartje op en neer reizen, ver huisde vader, moeder en de negen kinderen naar een woning in de Verdistraat in Brukske. Op oudste dochter Helmi na, die in Velden woont, zijn alle kinderen Venray- naar gebleven. Sjaak begon bij Rank Xerox met montagewerk maar bleek al snel een allrounder."Wat heb ik eigenlijk niet gedaan bij de Rank", vraagt hij zich af. In 1990 kon hij met vervroegd pensioen. De afta keling van het bedrijf gaat hem nog altijd na aan het hart. "Ze moesten nog maar eens een direc teur als Stiermann hebben." Moeder Tiny heeft vooral in huishoudens gewerkt. Die erva ring kwam haar goed van pas. "Ja, ik had de handen vol aan mijn gezin. Soms wist ik zelfs niet, is 't nu zaterdag of zondag. Maar met alle plezier heb ik het gedaan", aldus de met een echte Friese naam gezegende gouden bruid wiens wieg in Sneek stond. Sjaak heeft nog een jaar of vijf vrijwilligerswerk bij Beukenrode gedaan. Terwijl hij in hun 'Bruks ke tijd' ook nog een aantal jaren 's morgens van zes tot acht het winkelcentrum in de wijk schoon hield. "Ja, we zijn altijd vroege vogels geweest", zegt Tiny. "Zelfs nu nog zijn we om zeven uur uit de veren. De kinderen zien we wekelijks." Sjaak trots: "En ook de kleinkinderen. Er is er geen enkele die onze deur voorbij loopt." Een keer in de veertien dagen krijgen ze in hun appartement in de Hoge Beek drie uurtjes hulp. Tiny kookt nog iedere dag. "En het is altijd lekker", zegt haar man. De grote boodschappen worden met behulp van de kinderen met de auto gehaald. Maar de kleine din getjes doen ze zelf. Tevreden terugkijkend meldt het paar: "We hebben het in Ven ray altijd naar onze zin gehad. Je moet jezelf ook wat aanpassen. Ook hier op de flat. We zijn met iedereen bevriend, maar ons eigen gezin is onze wereld. Alhoewel goed bij de tijd, heb ben ze nooit een krant gehad. Maar ze kijken steevast naar het jour naal op tv. Over het feest weten ze weinig te vertellen. "Woensdag 7 november staat er wat te gebeu ren", zegt Sjaak "Dat staat zo vast als een huis. Maar wat? De kinde ren regelen alles." Ze laten zich verrassen. "Ik spits me er al zolang op." En ook Tiny verheugt zich al bij voorbaat. In ieder geval het gouden paar heeft er veel zin in. Kortgele den was dochter Helmi 25 jaar getrouwd. Ja de Kol's kunnen de zaak op stelten zetten. Sjaak en Tiny kijken heel tevreden terug. "Er zijn altijd ups en downs. Doch het is gemakkelijk om te zeggen: daar is de deur. Bij ons is er geen eentje uit het nest gevallen. Wij hebben iedereen bij elkaar gehou den." Tot slot de gezondheid. Beiden hebben geen fysieke ongemakken en ze zijn goed ter been. Dat is ook wel noodzakelijk want Sjaak heeft zijn fiets weggeven.. Afgelo pen maandag hadden ze de half jaarlijkse gezondheidscontrole. "Alles goed",glunderen ze. Eervolle uitnodiging voor Venrayse kunstenaar Kunstenaar Job Cox uit Ven ray heeft een eervolle uitnodi ging gekregen om in november deel te nemen aan de exposi tie Spirit, The Spirit in Art. De tentoonstelling vindt van 10 tot en met 18 november plaats in de Imbarcadero kamers van het prachtige Estense kasteel in de Noord-Italiaanse stad Ferrara. "Ik dacht eerst dat het een grapje was, maar nu ben ik vereerd dat ik aan deze internationale expositie mag deelnemen", aldus de 32-jarige kunstenaar uit Venray. Spirit, The Spirit in Art is een prestigieuze tentoonstelling van Paola Trevisan Contemporary Art in samenwerking met ArtexArte Foundation waar kunstenaars alleen op uitnodiging voor wor den geselecteerd. Paola Trevisan, organisator van de expositie, is onder de indruk van het werk van de jonge kunstenaar uit Venray. "We zijn gefascineerd door zijn veelzijdige en krachtige abstracte werken waarin vormen en kleu ren een zeer intens resultaat bewerkstelligen. Deze werken zul len nieuwe en creatieve impulsen aan de expositie toevoegen. Ze openbaren immers de kracht en helderheid van kleuren in combi natie met de verschillende effec ten van vormen en structuur. De manier van illustratie, de magne tische energie van het illustratie beeld die van het doek springt", aldus een lovende Paola Trevisan. Slechts enkele Nederlandse kunstenaar gingen Job Cox voor om aan deze internationale ten toonstelling te mogen deelnemen. "Ik verheug me er enorm op. Dit is een uitdaging en een bevestiging van mijn kwaliteiten. Mijn kwali teit van werken gaat nu hopelijk zijn vruchten afwerpen." Ziin creatieve talenten ont wikkelden zich al op heel jonge leeftijd. "Ik was vroeger altijd al bezig met schetsen en tekenen. Hierdoor zijn mijn interesses in graffitikunsten ontstaan. Ik ben nu al zeventien jaar bezig als streetar- tist." Zo maakt Job Cox graffitiarts, wand- en achtergronddecoraties voor festivals, jongerencentra en gemeenten. Sinds enkele jaren houdt hij zich meer bezig met werken op een doek. "Ik ben een tijd lang op zoek geweest naar de juiste stijl die bij me past. Zo ontdekte ik dat ik in mijn abstract werk het meeste kan terug vinden. Daarom experimenteer ik ook met verschillende technieken en mate rialen." Het merendeel van zijn werken vervaardigt Job Cox met acrylverf, waarbij hij technieken met paletmes en kwast toepast. "Het meest hou ik van heftige kleurcombinaties en veel gelaagd heid. Dat is ook vaak in mijn werk terus? te vinden Aan de Henseniusstraat 11a in Venray staat een Gemeentelijk Monument. Het is een woon huiswinkel uit 1929- Ontworpen door H. Oudenhoven in traditio nalistische stijl met invloeden van Amsterdams School/Nieuwe zake lijkheid. In 1984 enigszins aangepast wat betreft winkelgedeelte. Een recht hoekig bakstenen gebouw gedekt met rood pannendak, met ver uitstekende houten dakgoten. In het midden een risaliet met plat dak, met vertikaal siermetselwerk waarin opgenomen twee smalle ramen met sierlijke vlagbevesti- ging. Langs bovenrand en boven voordeur een rij rechthoekige openingen, nu gevuld met glazen bouwstenen. Een portaal met taps toelopende ingang in decoratief metselwerk onder een betonnen latei en gekleurde vloertegeltjes en een fraai bewerkte voordeur. Men spreekt wel eens van Venray, het dorp met de portieken. Hier is sprake van opmerkelijke decoratie en het is een goed voorbeeld van het werk van de Venrayse archi tect H .Oudenhoven, die mede het beeld van Venray heeft bepaald door zijn vele ontwerpen. Koester uw Monument. Bron H. Vriens, historicus. Reageren op deze wekelijkse rubriek kan dor het sturen van een e-mail naar koesteruwmonu- ment@kpnplanet.nl., p.a. Jerusa lem 7,5801 ML in Venray. - A - Het bestuur van de stichting speeltuin't Speelvlak, rayse speeltuin. Speeltuin 't Speelvlak mag door het leden van de Junior Kamer en elf vrijwilligers heb- leggen van de nieuwe grasmatten twee weken lang ben afgelopen weekend de handen uit de mouwen niet betreden worden zodat het gras goed kan groeien gestoken om grasmatten te leggen in de nieuwe Ven- en de bezoekers er straks volop profijt van hebben. In Venray is op donderdag 1 november de Kick-Off bijeen komst van het landelijke project Big Mamma, Little Sisters. In ruim dertig plaatsen in Nederland zoe ken vrouwen van alle komaf, jong en oud, sparringpartners om de kloof tussen burger en de politiek concreet te overbruggen door het voeren van een open debat van vrouw tot vrouw. Geen politiek woordenspel maar echt praten. In een open gesprek waar alles mag en kan, over en weer willen actieve vrouwen politici confron teren met hun mening over issues die er voor hen echt toe doen. Een kans voor politici om uit de eerste hand kennis en inzicht te verwer ven over wat er echt speelt.Ander- zijds kunnen politici laten zien dat zii van vlees en bloed ziin en dat politiek of bestuurlijk actief zijn, op welk niveau dan ook, een kans rijke optie is voor vrouwen. De Kick-Off bijeenkomst vindt plaats in de raadszaal van het gemeente huis in Venray van 19-30 tot 22.00 uur. De vrouwen gaan in gesprek met vrouwen uit de Venrayse poli tiek. Alle vrouwen uit de gemeen te Venray zijn welkom om op deze avond mee te praten. Opge ven kan via h.maasl5@kpnplanet. nl. Om 22.00 uur vindt de onder tekening plaats van de Afspraak, waarbij de politici afspraken maken met de vrouwen over hun inzet voor de moedercentra. De avond wordt afgesloten met een informeel samenzijn. Voor inlich tingen kan men contact opnemen met Annie Korstjaans via telefoon nummer f04781517317. Dorpsradenoverleg De Stichting Dorpsradenover leg Venray houdt op maandag 5 november vanaf 20.00 uur een vergadering in gemeenschapshuis Gelderkoel in Heide. Op de agen da staat onder meer de herziening bestemmingsplan buitengebied, het behoud van het ziekenhuis en de website. Koekjes bakken De warme bakkers van streek museum De Locht in Melderslo gaan op zondagmiddag 4 novem ber samen met de aanwezige kin deren feestbroodjes en koekjes bakken. Deze speciale activiteit vindt plaats ter afsluiting van de Week van het Brood. Daarnaast is er nog een demonstratie zadelma ken. Het museum is op dinsdag, donderdag en zondag geopend van 14.00 tot 17.00 uur. Groepen kunnen, na afspraak, ook op ande re tijden terecht. Zie ook www. delocht.nl. EL EN MAAS n 5S iSF -

Peel en Maas | 2007 | | pagina 17