'Droge voeten hebben en houden' Gemeentelijke erespeld voor Jens Gruntjens ÜC De Klein twaalfde in Cafetaria Top-100 Films Marijn Poels op GOED tv-zender Boekpresentatie Mathieu Breuer Schoolfoto St. Jozef Oude foto Service rubriek PEEL EN MAAS Donderdag 1 november 2007 - Pagina 13 Commissie geeft groen licht aan planstudie gebiedsontwikkeling De commissie Ruimte en Economie van de gemeente Meerlo-Wanssum heeft dins dagavond groen licht gegeven om een nadere planstudie te ontwikkelen voor de gebieds ontwikkeling Oude Maasarm Ooijen-Wanssum. De studie moet uiteindelijk leiden tot een plan van aanpak om de gevolgen van hoogwater tot een minimum te beperken en de bevolking in dit gebied te beschermen tegen overstro mingen. De Oude Maasarm tussen Ooij- en enWanssum vervulde tot 1995 een cruciale functie in de afvoer van hoogwaters. Sinds de afsluiting van deze Maasarm met een kade in Ooijen en Blitterswijck in dat jaar wordt het maaswater ter hoogte van Ooijen, Broekhuizenvorst en Broekhuizen bij hoogwaters opge stuwd. Door verdere ophoging van de kadetracés in het project sluitstukkades in 2015 verergert deze opstuwing nog eens met vijftien tot dertig centimeter. In 2006 zijn door Habiforum zes stra tegieën onderzocht om het water probleem op te lossen en een gebiedsontwikkeling in gang te zetten. Een stuurgroep, met daarin onder andere de gemeenten Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum, het waterschap en Rijkswaterstaat, heeft zijn voorkeur uitgesproken voor de strategie verruiming. Die biedt de beste resultaten op het gebied van hoogwaterbestrijding, het beperken van de gevolgen in het gebied en het bieden van ont wikkelingskansen voor gemeen ten, bewoners en ondernemers. Habiforum heeft voor de strate gie verruiming een minimale en maximale variant onderzocht. Bij de minimale variant (de Groene Rivier) stroomt de Oude Maasarm tijdens hoogwater mee en wor den alleen de belangrijkste knel punten opgelost. De kosten voor deze variant bedragen maximaal 27 miljoen euro.Voor de maximale variant (de Nieuwe Rivier) wor den de knelpunten weggenomen maar wordt in de Oude Maasarm ook een nieuw rivierdal gegraven. Deze variant gaat maximaal 52 miljoen euro kosten. Verantwoor delijk wethouder Carla Brugman was duidelijk in haar keuze voor de strategie verruiming. "Die biedt de beste oplossing voor het hoog waterprobleem tot in lengten van jaren en bescherming voor de mensen die in dit gebied wonen. Daarnaast geeft het volop moge lijkheden voor de ontwikkeling van dit gebied." Brugman doelde daarmee op de ontwikkeling van het Nieuwe Wanssum, waarin onder andere de aanleg van een nieuwe rondweg bij Wanssum, de uitbreiding van de industriehaven en woningbouw bij de jachthaven en de sportvelden zijn opgenomen. Meerlo-Wanssum wil de ontwikke ling van het gebied onlosmakelijk koppelen aan de Maasbeveiliging. Brugman: "Het is een integraal ver haal. We zullen wel moeten anders is het hele plan overbodig." De commissie Ruimte en Eco nomie kon zich vinden in een planstudie om de consequenties van een keuze voor de Groene Rivier of Nieuwe Rivier verder te bekijken. Commissielid Francken (PK Meerlo-Wanssum) sprak zich als enige meteen uit om te gaan voor de variant Nieuwe Rivier. "Als we het doen, dan moeten we het in een keer goed aanpakken."De overige partijen wensten zich nog niet vast te pinnen op een keuze tussen een van beide varianten. Wel waren ze het er over eens dat een planstudie een goede optie is om de strategie verruiming verder te onderzoeken. Commis sielid Minken (PvdA) wilde van wethouder Brugman nu weten wie de regie heeft van het hele project. Hij pleitte er voor om een begeleidingscommissie vanuit de gemeenteraad in te stellen die de ontwikkelingen van de voortgang van het traject nauwlettend volgt. De overige partijen vonden dit overbodig. "Het is voldoende als de wethouder de ontwikkelingen terugkoppelt naar de gemeente raad.Anders worden de discussies telkens opnieuw overgedaan. En dat vertraagt de zaak alleen maar. We moeten de wethouder besluit vaardig haar werk laten doen", aldus Kuijpers van het CDA. Vragen waren er ook over de financiële consequenties voor de gemeente Meerlo-Wanssum van dit miljoenenproject. Commissie lid Koch (GP'94) was er duidelijk over wie de portemonnee moet gaan trekken. "De overheid heeft na de overstromingen in 1993 en 1995 gezegd, dit nooit meer. De overheid heeft dan ook de pri maire verantwoording als het gaat om de kosten voor de beveiliging tegen hoog water. We hebben droge voeten en we willen droge voeten houden." Wethouder Brug man kon in dit stadium niet con creet antwoorden wat de kosten voor de gemeente zullen zijn. Ook dat zal de planstudie verder moe ten uitwijzen. Ze gaf wel aan dat overheden (waaronder Rijkswater staat) over de brug moeten komen om het project te kunnen realise ren. "Maar het zal duidelijk zijn dat we hard moeten gaan knokken voor de centjes." Commissielid Francken kwam met het verrassende voorstel om een andere variant van de nieuw aan te leggen rondweg te kiezen waarbij de peperdure ophaalbrug (8,7 miljoen euro) overbodig is. Volgens Francken kan een rond weg zuidelijk om Wanssum leiden tot een betere ontsluiting van Blit terswijck en Meerlo.Alle overige partijen zagen dit voorstel niet zitten. Kuijpers: "Alleen al de aan passing die dan nodig is voor het beekdal kan ontzettend veel geld kosten. Daar schieten we niets mee op ."Alle partijen waren het er over eens dat de veiligheid van de bur gers de grootste prioriteit heeft in het project. Wethouder Brugman onderstreepte dat nadrukkelijk. "We zullen maatwerk moeten gaan afleveren, zodat ieder individu in de verre toekomst beveiligd is tegen de gevolgen van hoog water. Op individueel niveau zullen we alle maatregelen moeten gaan bekijken. Het kan niet zo zijn dat een aantal mensen 'moet verzui pen' door onze keuze. Veiligheid voor de mensen is de belangrijkste randvoorwaarde die de stuurgroep heeft ingebracht voor de planstu die." Judoka Jens Gruntjens uit Meerlo heeft afgelopen afgelopen zaterdag uit handen van burge meester Joep Hahn de erespeld in zilver ontvangen van de gemeente Meerlo-Wanssum. Gruntjens kreeg deze speld vanwege zijn sportieve prestaties op de Special Olympics World Summer Games in China. Hij is de jongste inwoner van Meerlo-Wanssum die zo'n gemeen telijke erkenning op zak heeft. De Meerlonaar, die onlangs der tien jaar oud werd, won de gou den medaille in de categorie tot 60 kilogram. De Olympisch kam pioen werd door de dorpsraad van Meerlo extra in het zonnetje gezet vanwege deze prestatie. Fanfare Eendracht Meerlo trok speciaal voor Gruntjens naar zijn ouderlijk huis om de succesvolle judoka thuis af te halen. Daar nam Gruntjens plaats in een Scania R5000V8. Genietend in deze Scania en met de fanfare voorop trok de kampioen door het dorp naar de muziekzaal van de Meerlose fan fare. Daar werd de sporter toege sproken door de burgemeester. "Jij laat iedereen zien hoe belang rijk het is dat jullie, jongeren met een handicap, in staat zijn tot het leveren van geweldige prestaties", aldus de burgemeester. Voor het college van burgemeester en wet houders was dat reden genoeg om de zilveren erespeld van de gemeente uit te reiken. De bur gemeester gaf hem ook de daar bij behorende oorkonde waarop staat dat de gemeente deze speld heeft uitgereikt aan Gruntjens als blijk van waardering en erken telijke wegens zijn bijzondere prestatie op de spelen in China. Vervolgens nam voorzitter Noud Janssen van de fanfare het woord en hij feliciteerde de jonge dorps genoot namens het hele dorp. Trainer en begeleider Rudi Ver hagen van sportinstituut Verha gen vertelde hoe het in Shanghai vergaan was met de sporters en meldde dat Gruntjens de eerste Nederlandse sporter was die in China een medaille wist te verove ren. Ons motto was: 'Het doet er niet toe of we in de prijzen vallen, we gaan naar China en maken er een feestje van. En dat heeft Jens goed begrepen', aldus de bevlo gen sportleider uit Venray. Bakker Wim Seijbers feliciteerde de gou den medaillewinnaar namens de dorpsraad. En als verrassing kregen alle belangstellenden een gebakje van de bakker met daarop het logo van de Special Olympics World Summer Games. Onder de vele belangstellenden was ook pastoor Ruud Verheggen van de parochie in Meerlo. Ruim vijfhonderd aanwezi gen waren afgelopen maandag getuige van de bekendmaking van de nieuwe Cafetaria Top- 100 2007. Ze waren getuige van de winst van Eetplezier De Bestse Snackbar in een goed gevulde Dieze Hal in Brabant- hallen in Den Bosch. Cafetaria De Klein in Wanssum werd knap twaalfde. Maandagmiddag vanaf kwart voor vijf liep zaal snel vol. De beste cafetariahouders en -mede werkers van het land verzamelden zich voor de bekendmaking van de prestigieuze Cafetaria Top-100. Daarnaast reikte de organisatie enkele awards uit. Iets over vijf gaven de presentatoren Danny Rook en Martijn Reintjes, hoofd redacteur van Snackkoerier, het startschot. Twee spannende uren volgen. Als eerst worden awards uitgereikt aan Eetplezier de Bestse Snackbar in Best, Plaza De Tol in Tiel en eet- en ijssalon Menzing in Haaksbergen. Eetplezier pakte de Innovatie Award. Plaza De Tol ging met de Gastvriendelijkheids Award aan de haal. En de Ijsver- koop Award werd in de wacht gesleept door Menzing. Om wat stoom af te blazen verscheen Gor don op het podium. De zanger slash entertainer verzorgde een optreden van ruim een half uur en zong eigen nummers en een paar covers. Het aanwezige snackpu- bliek kon het optreden van de zan ger wel waarderen. Het klapstuk van de avond was de bekendma king van de beste drie cafetaria's van het land. De nummer één van vorig jaar, Richard Groeneweg van Verhage Kort Ambacht, maakte de nummers drie twee en één in de nieuwe ranglijst bekend. Na de nodige juichkreten in de zaal en op het podium doken de overige aanwezigen op de stapel Snack koeriers, die in de hoek bij uit gang stonden. De zaal veranderde in een soort van bibliotheek, waar met grote aandacht gezocht werd naar de bevindingen van de jury. Anderen dronken nog een glaasje op een fraaie of minder aangena me positie in de prestigieuze Cafe taria Top-100. Cafetaria De Klein in Wanssum was de hoogstgeno- teerde cafetaria in Noord-Limburg. Vorig jaar stond De Klein nog op positie veertien, nu staat de Wans- sumse cafetaria twee plaatsjes hoger. Ook in de top 100 cafetaria eethuis Thielen in Venray. Thielen nam vorig jaar een 72e positie in maar maakte dit jaar een specta culaire stijging naar positie 22. Wilt u meer lezen over de Cafe taria Top-100 of foto's en video's bekijken van de uitreiking giste ren? Ga dan naar www.cafetaria- topl00.nl. De nieuwe landelijke goede doelen zender GoedTV, te ont vangen via de digitale kabel, zendt al enige tijd twee AWA- documentaires uit van de Swolgense cineast Marijn Poels van AWA-films. Het gaat om twee films Surviving on God's Guidance over Zambia en het project van SOS Meerlo-Wans sum en de documentaire over het straatkinderwerk in Rio de Janeiro De schaduwkant van een Metropool van de organi satie Stichting Sint Martinus. De Stichting Sint Martinus en Expositie Marianne Bouten In de Lindehof Dagactiviteiten Wanssum loopt een tentoonstel ling van beeldend kunstenaar Marianne Bouten uit Meerlo. Al meer dan dertig jaar is ze bezig met tekenen en schilderen met potlood, pen, conté, inkt, biester, aquarelacryl en olieverf. Elke tech niek heeft ze geleerd. Eerst bij Toon van de Ven, daarna heeft zij verschillende workshops en schil- derweken gevolgd om zich verder te bekwamen. Aanvankelijk realis tisch werkend, vooral stillevens en landschappen. Daarna werden de werken abstracter en kleurrijker van toon. De Lindehof Dagactivi teiten stelt iedereen in de gelegen heid om deze expositie te komen bekijken tot 23 december tijdens de openingsuren van de cadeau winkel op maandag-, woensdag en zaterdagmiddag van 13-30 tot 17.00 uur. Op zaterdag 17 novem ber is de kunstenares aanwezig zijn om haar werk toe te lichten. Een gedeelte van de opbrengst van de verkoop van haar werken gaat naar een goed doel. De Lin dehof Dagactiviteiten is te vinden aan de Meerloseweg in Wanssum. Zie ook www.delindehof-wans- sum.nl. Dronken chauffeur De politie heeft vorige week woensdagavond omstreeks 21.10 uur een 43-jarige dronken auto mobilist op de Spoorstraat inTien- ray aangehouden. Een 56-jarige man uit Meterik reed achter de dronken man die slingerend over de weg reed.Twee maal haalde hij de dronkaard in om hem zo tot stoppen te manen. Hierbij werd zijn auto beschadigd. De dronken automobilist kwam uiteindelijk in de richting van de bomen tot stilstand. Hij bleek vijf keer de toegestane hoeveelheid alcohol te hebben genuttigd. De man is aan gehouden. Overleden De politie heeft donderdag avond een onderzoek ingesteld naar een eenzijdige aanrijding op de Oude Heerweg in Blitters wijck. Een automobilist (leeftijd en woonplaats van de man zijn niet bekend) reed rond 19.00 uur, vermoedelijk doordat hij onwel was geworden, langzaam tegen een lantaarnpaal. De man raakte bij de botsing niet gewond.Ambu lancepersoneel heeft de man nog getracht te reanimeren. Dit mocht echter niet meer baten. De man overleed ter plekke. SOS Meerlo-Wanssum zijn erg blij met het feit dat hun films landelijk worden uitgezonden waardoor veel mensen in de gelegenheid zijn om nader kennis te maken met het straatkinderwerk. Filmma ker Marijn Poels, van AWA-films, is ook trots op het gegeven dat zijn documentaire zo goed is ontvan gen. De films zijn overigens mede tot stand gekomen dankzij subsi dies van de NCDO, de nationale commissie van het ministerie van Ontwikkelingssamenwerking. AWA-films is het bedrijfje van twee idealistische filmmakers: Marijn Poels uit Swolgen en Frank van Zwamen uit Venray. Vorig jaar had het duo een vrijblijvend gesprek met commercieel directeur digita le televisie Hans Uittenboogaard. Met tientallen plannen in het ach terhoofd voor het komende jaar begonnen Poels en Van Zwamen aan het gesprek. "We hadden geen verwachtingen van het gesprek, we waren de maanden ervoor al door zoveel gesprekken en valse beloftes uit televisieland van onze dromen gekaapt", zegt Poels. Maar de aanhouder wint, zo blijkt. Het gesprek was erg gedreven, enthousiast en vrijwel meteen stond de commerciële directeur Uittenboogaard achter de plannen van de filmmakers. Ze lieten hem de films zien en toen was de kogel snel door de kerk. Uittenboogaard was meteen gecharmeerd van het tweetal, de kwaliteit en het feit dat ze in hun videoproductie met de duidelijke boodschap knokken voor een betere wereld. Hij gaf ze meteen een uitzend garantie mee voor de documentaire uit Rio de Janeiro en de film van over het Afrikaanse land Zambia. GoedTV, de nieuwe thematische televisie zender voor kijkers die geïnteres seerd zijn in de samenleving, is 26 september gestart met landelijke ontvangst via de digitale kabel. De afgelopen weken zijn de twee films van AWA-films al geregeld uitgezonden en dat wordt de komende maanden nog tientallen keren herhaald. De tijden van uitzending zijn na te lezen op het internet van GoedTV www.goed.tv http:// www.goed.tv/ Meer info: www. awafilms.com. Het tweede boek met verhalen uit Boxmeer van auteur Mathieu Breuer, heeft als titel Verhalen uit vervlogen tijden in Boxmeer. Vijf tien oud-Boxmerenaren hebben een interview gegeven over een waar gebeurd verhaal, een voorval of ze vertelden hun levensloop. Breuer maakte er een vlot leesbaar werk van met vijftig oude foto's. Het bevat hilarische en dramati sche fragmenten. Mathieu Breuer is in Boxmeer geboren en woont al heel lang in Meerlo. Hij was in Meerlo onder andere onderwij zer aan de basisschool en later Met de foto van het pont van Beckersop de achtergrondover handigt auteur Mathieu Breuer aan Jan Beckershet eerste exem plaar van het werk: Verhalen uit vervlogen tijden in Boxmeer. werkte hij in het Oorlogsmuseum in Overloon. Het werk is te koop bij Media van Dinter in Boxmeer. Op zaterdag 3 november signeert de auteur zijn werken van 11.00 tot 15.00 uur bij Media van Dinter. Dit mede ter gelegenheid van het vijftigjarige bestaan van deze zaak in Boxmeer. I De onderwijzeres met haar leer lingen van de 2e klas van de R.K. Lagere school St. Jozef te Swolgen. v.l.n.r. staande: Juffrouw Elisabeth Kursten, Jan Aerts, (Drieke Jan, z.v. Frits), Mart van den Broeke jan Wil- lems, Herman (Mantje) van Dongen, Ger van Aken, Jan Aerts, (z.v. Drie- kes Ben), Funs Peeters, (Laurens), Leo Peeters, (z.v. Klaoze Sjang). Knielend: Nel van Dongen, Mie Rut ten, (d.v. Handrie), Mie van Dongen, Mie Cox,Truus Cleven, (Schelberg), Door Vermeulen, (d.v. Maan), Mie Litjens, (d.v. Litjens Bert), Koos Ambrosius, Ben Custers, (z.v. Ser). Verloskundigenpraktijk Horst en Maasdorpen. Gemeenten Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum. Margo Vermazeren,Almut Raaijmakers, MarlonTheunissen en MarjonTruijen. U kunt in alle gevallen bellen met tel.nr: 077-3981450 b.g.g. 0478-522222.Voor het maken van afspraken kunt u het beste bellen op dinsdag, woensdag morgen of donderdag. Huisartsenpraktijk Meerlo, Pastoor Janssenstraat 3, 5864 BL Meerlo, tel: 691367 Spoedgevallen: tel: 692300; tijdens de uren dat de praktijk geopend is.Artsen: Dr F.J.P. van Arensbergen, Dr P.H.A.J. Joosten, Dr M.O.S.E. Schoenmaekers en Dr. C.H.A.M. Engels Spreekuren: uitsluitend op afspraak Apotheek Maasdorpen: Beatrixstraat la, 5864AG Meerlo, tel: 530080 Openingstijdens ma-vrij van 8.30- 17.30 uur, za van 10.00-12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur, zo van 12.00-13-00 uur,spoedre- cepten: Apotheek Antoniusveld, Stationsstraat 60d Venray. EHBO: Secr: Oude Heerweg 30,5863 AE Blitterswijck, tel: 531346 Fysiotherapie: Praktijk voor fysiotherapie Meer lo-Wanssum, Constantijnstraat 7, 5864 BJ Meerlo, tel: 691726, fax: 692626, e-mail: fysiomeerlo@hetnet.nl Psycholoog/ -therapeut: MwA.G.M. van Mieghem- Smorenburg, Legert 15,5866 CG, Swolgen, tel: 692532, e-mail: mieghem@worldonline.nl. Spreekuur: volgens afspraak. Informatiecentrum Geestelijke Gezondheid Stationsweg 46,5803 AC Venray Tel: 0478-527066. E-mail: igg@ggznml.nl Openingstijden Maandag t/m vrijdag van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 16.00 uur. Praktijk voor psychotherapie en bewustzijn, mw D.Van Dijk, Mgr.Aertsstraat 51,5866 BG Swolgen, tel: 077-4632297. Kruisvereniging: Het Groene Kruis Noord- Limburg, Drie Decembersingel 48, Postbus 3165,5902 RGVenlo. Bureau Klantenservice: bereikbaar tijdens kantooruren (inclusief ledenadministratie), tel: 077-3209595. Rode Kruis: Nederlandse Rode Kruis, afdeling Meerlo Gebouw: Dorpbroekstraat 9a, 5864 CP Meerlo, tel: 692755. Secretaris: W Baken, Hoofdstraat 40a, 5864 BG Meerlo. Tandartsen: S. H.Tan, De Kievit 8a, 5864 BX Meerlo, tel: 692231 Spreekuur: volgens afspraak. Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 0800-0432 (dagelijks bereikbaar van 14.00 tot 20.00 uur) SOS Telefonische Hulpdienst: 077-3548888 Buro Slachtofferhulp Noord- en Midden-Limburg tel: 077-3548030 Buro Jeugdzorg, Noorderhof 14, 5804 BV Venray, tel: 517484 Advies- en Meldpunt Kindermis handeling, Postbus 219,5913 ST Venlo, tel: 077-3875829. Verslavingszorg Noord-Limburg, tel: 077-3548200 Ziekenvervoer: 077-3575757 Ongevallen: 112 Nationale Vereniging De Zonnebloem Afdeling De Driehoek Meerlo-Tienray-Swolgen, Meeuwstraat 16, 5854 GD Bergen. Voor bezoekwerk: tel.0478-692364 Synthese unit Horst Bemmelstraat 2, 5961 HN Horst, tel. 077-3978500, fax 077-3978505, email: unithorst@synthese.nl. www.synthese.nl Ouderenadviseur voor infor matie, advies en bemiddeling. Voor tel. afspraak 077-3978500. Steunpunt voor Mantelzor- gers. Inloopbijeenkomst elke derde dinsdag van de maand van 10.00 - 12.00 uur. Tevens op die dag avondopenstelling van 19-30 -21.30 uur. Algemeen Maatschappelijk Werk. Voor tel. afspraak 077- 3978500. Spreekuur op maandag t/m vrij dag van 09-00-10.00 uur. V rij willigerscentraleOpenings- tijden: ma., di. en do. van 10.00- 12.30 uur. Meerlo-Wanssum

Peel en Maas | 2007 | | pagina 13