i Ingezonden Bijna 6000 euro voor Metakids Uitvaartbeurs in de Witte Hoeve Gratis ontbijt op basisscholen Jeko Control in race voor Regioprijs 't SiIveren Swaentje voor Jan Strijbos Piëlhaasresidentie drie jaar in schouwburg Niets! PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS Donderdag 1 november 2007 - Pagina 11 In de rubriek Ingezonden krijgt U als lezer de kans om uw mening te ventileren over actuele nieuwszaken. De redactie behoudt zich het recht voor brieven te weigeren of in te korten. De lengte van de brie ven wordt beperkt tot maximaal 200 woorden. Brieven zonder naam en adres worden niet geplaatst. De gelukkige klas Met belangstelling heb ik het artikel De gelukkige klas ook in Venray in Peel en Maas van don derdag 25 oktober gelezen. Uw verslaggever maakt in het begin echter een vergissing door niet te vermelden dat ook Oostrum rond de eeuwwisseling 1800/1900 al een eigen lagere school had. Ik kan dat met stelligheid zeggen omdat ik zeker weet dat mijn geachte opa,Theodorus Hendrikus Huber- tus Houba(1868-1939) daar vanaf 1-7-1901 hoofd der school was, daartoe benoemd door de Raad van Venray op 1-6-1901. Hij pro moveerde toen van Merselo, waar hij al sedert 1-4-1896 hoofd der school was, naar Oostrum. Jan Houba,Venray. Koning Harry Een koppel Venrayse onderne mers breekt in Peel Maas van 25 oktober een lans voor Harry Maessen. Volgens hen is er sprake van een hetze tegen een dappere ondernemer die juist geprezen moet worden om zijn zakelijk inzicht en zijn moed. Ondanks alle tegenstand weet deze onderne mer immers maar mooi zijn ideaal te verwezenlijken. Bovendien is het gewraakte circuit een bron van plezier en ontspanning voor alle inwoners van Venray. Wie er anders over denkt is een zeurpiet, wie klaagt over lawaai een aanstel ler. Hoe zat het ook weer? De ene uitspraak na de andere, inhouden de dat het circuit gesloten moet worden, wordt door Koning Harry en zijn hofhouding in het Ven rayse gemeentehuis genegeerd. Steeds opnieuw zijn er volgens de gemeente redenen om aan der gelijke uitspraken geen gevolg te geven. En waarom gaat het zo? Hoewel niet gekozen, is Koning Harry de werkelijke bestuurder van de gemeente Venray. Omdat de Koning eigenaar is van perce len waarop de gemeente indu strieterreinen wil realiseren, mag Hij zeggen hoe het moet. Resul taat hiervan is dat het ene na het andere perceel verfraaid wordt met een meestal donkergrijze onder Harchitectuur gebouwde blokkendoos. De gemeente heeft zich in een positie gemanoeuvreerd, waarin zij niet anders kan dan Koning Harry naar de mond praten. Het is dan ook niet meer dan logisch dat het gemeentebestuur zich het vuur uit de sloffen loopt om des Konings speeltje te verdedigen. Stel je toch voor dat de Koning moet wijken. Stel je toch voor dat Hij dan boos wordt en niet meer met de gemeente wil samenwer ken. Het is daarom hoog tijd dat de nauwe banden tussen Maessen en zijn zelfbenoemde hofhouding doorgeknipt worden. Als Maessen dan een plan indient om een cir cuit te bouwen, kan dit op dezelf de wijze beoordeeld worden als vergelijkbare plannen van andere ingezetenen van de gemeente Venray. G. van Geloven, Venray Geschokt en verbaasd Op donderdag 25 oktober stond op de voorpagina een reconstructie van een moord in Venray gepleegd op 15 maart 2006. Geschokt ben ik omdat het artikel zoveel detailniveau bezit die normaliter alleen in een recht bank ter sprake komt. Geschokt. omdat dit veel verdriet weer naar boven brengt bij nabestaanden en betrokkenen. Geschokt. omdat dit hele artikel van sensatie in elkaar zit. Geschokt.... omdat namen van betrokkenen, vrienden en buurtbewoners zomaar ver meld staan. Wat is de bedoeling van de ver- slaglegger geweest? Informatie verstrekking.. welke nieuwswaar de heeft dit artikel? Wat moeten wij met alle intieme informatie van slachtoffers en betrokkenen? Voor mij is het niet belangrijk wie de waarheid spreekt; dit zal de rechter uiteindelijk doen middels het onderzoek. Beoogt dit artikel dat de Venrayse bevolking een mening moet vormen over wie nu gelijk heeft?. Verbaasd ben ik trouwens ook over het feit dat de Peel en Maas dit artikel geplaatst heeft op deze niet respectvolle wijze. De journa list staat niet eens met naam ver meld. Ik spreek schande over deze manier van berichtgeving en in dit kader vraag ik mij zelfs af of de wet op de privacy niet geschon den wordt. Jolanda Dijkema Noot van de redactie: De schrijver van bovenstaand stuk zegt het eigenlijk zelf al dat zoveel details alleen in een recht bank ter sprake komen, alwaar onze verslaggever aanwezig was. Over de nieuwswaarde kunnen we heel duidelijk zijn. Deze zaak duurt nu al anderhalf jaar en kent mede daardoor inmiddels vele versies. Onze verslaggever heeft op deze manier alle gegevens die tijdens de rechtzaak ter sprake zijn gekomen, duidelijk weergege ven zonder daar een oordeel over te vellen. Dat is aan de rechter. Tenslotte is het moeilijk de wet op de privacy te schenden als de gegevens in een openbare zitting aan de orde zijn geweest. De Berlijn-marathonlopers Willem Freriks (4.15.48 uur) en Bert Linders (3.32.21 uur) kunnen samen met de familie Straetmann terugzien op een geslaagde sponsoractie ten behoeve van Metakids. Voorzitter van de stichting Debby Petter, mocht afgelopen weekend in hotel Asteria in Ven ray een cheque met de somma van 5.913,30 euro in ontvangst nemen. Petter schetste in het kort de activiteiten van de stichting Metakids: Bestuur en medewer kers zetten zich geheel belange loos in om geld te werven voor onderzoek naar- en voorlichting over stofwisselingsziekten. Elk jaar worden er 800 kinderen geboren met een dergelijke ziekte. Vooralsnog is er geen genezing mogelijk, behandelingen zijn er niet of nauwelijks. Zij benadrukte deze avond nog eens hoe belang rijk het is dat mensen weten van het bestaan van Metakids en wees daarbij op de kansen, die voor kin deren en jongvolwassenen met behulp van de vele bijdragen op korte en lange termijn wellicht geboden kunnen worden. Ze was dan ook erg verheugd over het hoge bedrag dat dankzij donaties bijeen was gebracht. Op zondag 11 november houdt Theo Arts Begrafenison derneming een uitvaartbeurs in De Witte Hoeve. Onder de naam De Uitvaartbeurs pre senteren ruim twintig onder nemingen zich met hun moge lijkheden op het gebied van uitvaarten. "De uitvaartbranche maakt momenteel een stormachtige ont wikkeling door", zegt Theo Arts van de gelijknamige begrafenis onderneming. "Mensen hebben steeds meer eigen ideeën als het gaat om uitvaart, begrafenis of crematie. Als uitvaartondernemer is het de kunst om daar op in te spelen. Daar staat tegenover dat mensen niet altijd helder hebben wat nu wel en niet kan. Met deze beurs willen we daar een bijdrage aan leveren." De mogelijkheden zijn tegenwoordig legio. Denk daarbij niet alleen aan een kist, grafsteen of rouwbloemwerk maar ook op het gebied van rouwdruk- werk, asverwerking in sieraden of kunstwerken etc. De beurs in De Witte Hoeve is op 11 november van 11.00 tot 17.00 uur. De Week van het Brood staat dit jaar in het teken van ontbijt. Echte Bakker Gommans uit Venray doet daar volop aan mee.Alle kinderen van de scholen De Bongerd, De Vlaswei, De Hommel en De Tover bal krijgen in de week van 29 oktober t/m 3 november een gra tis ontbijt van hem aangeboden. Het ontbijt staat tijdens de Week van het Brood niet zomaar centraal. Om goed te kunnen functioneren en presteren heeft iedereen na het opstaan weer vol doende energie en bouwstoffen nodig. Een goed ontbijt is daarom onmisbaar, vooral voor kinderen. Toch blijkt dat kinderen niet altijd even goed ontbijten en dat is niet gezond. Want het tekort dat je oploopt door het ontbijt over te slaan wordt in de loop van de dag zelden gecompenseerd. Met het bezorgen van de 1114 gratis ont bijtjes wil Echte Bakker Gommans het belang van een gezond ontbijt benadrukken. De Week van het Brood is dit jaar van maandag 29 oktober tot en met zaterdag 3 november. Tijdens deze week zal er in het hele land speciale aandacht zijn voor het brood. Onder leiding van schaatser Sven Kramer - Ambas sadeur van de Bakkerij - is er bij zondere aandacht voor het belang van bewegen onder het thema: Samen ontbijten goud. De lande lijke aftrap was begin deze week een bijzondere en sportieve ont- bijtbijeenkomst met schoolkinde ren. Kijk voor meer info op www. versbrood.nl Echte Bakker Gommans is niet de enige bakker in deze week die een gratis ontbijt aanbiedt. Er doen 2.000 basisscholen mee. Dat betekent dat bijna een half miljoen kinderen 's ochtends een ontbijtje nuttigen op school. Het ontbijt is samengesteld in overleg met het Voedingscentrum. Jeko Control uit Ysselsteyn is een van de finalisten van Eureka, de prijsvraag van de NV Regio Venlo. Jeko Control had zich ingeschreven met een innovatieve vinding voor robotcellen. Door deze vinding, waarvoor door eigenaar Jeroen Konings inmiddels octrooi is aangevraagd, kunnen robotcellen automatisch versteld worden. Jeko Control is een bedrijf dat zich richt op industriële automatisering. Samen met zijn echtgenote runt Jeroen Konings al een aantal jaren het bedrijf dat zich richt op industri ële projecten. Denk daarbij aan besturingssystemen voor proces- beheer, machines, productie- en transportlijnen. Daarnaast is Jeko Control ook actief in de wereld van attractieparken. Zo is voor een aantal attracties in pretparken de besturing ontwikkeld en gere aliseerd. Hierbij speelt met name veiligheid een belangrijke rol. Ver der treedt Jeko Control ook op als adviseur bij automatiseringspro cessen binnen ondernemingen. Eureka is een initiatief van NV Regio Venlo. De wedstrijd moet een stimulans zijn om nieuwe ideeën in de regio van de grond te krijgen. Van de negen finalisten zullen er drie een prijs krijgen. Dat is een bedrag van maximaal 15.000 euro dat geïnvesteerd dient te worden in het idee. Op 7 december is er een jury pre sentatie waarna de drie winnaars bekend worden gemaakt. Jeko Control heeft zich verder nog ingeschreven voor Het Ei van Columbus, een wedstrijd voor innovatie en duurzaamheid. Zo'n 230 bedrijven doen aan deze wed strijd mee. In november worden de nominaties bekendgemaakt. Kookdemonstratie bij Peter Nellen Keukenapparatuur heeft veel meer mogelijkheden dan men vaak weet. Daarom speelt keu kencentrum Peter Nellen hierop in door een kookdemonstratie te organiseren voor zijn vaste klan ten en andere belangstellenden. Op zaterdag 3 november vindt deze kookdemonstratie plaats in de showroom van keuken centrum Peter Nellen. De vesti ging is gelegen aan de Hulst 9a in Oostrum en is geopend vanaf 10.00 uur. Van 11.00 uur tot 16.00 is de kookdemonstratie. Een van de opkomende trends in de keu ken is het stoomkoken. Tijdens onze kookdemonstratie kan men zien hoe eenvoudig bakken en koken is met de stoomoven. De stoombakoven heeft tevens een hetelucht- functie die in combi natie met het stomen kan worden ingeschakeld. Knapperig brood of vlees met een korstje is mogelijk. Experts zeggen dat stomen gezon der is. Bij het koken met stoom blijven voedingswaarden, waaron der vitaminen C en mineralen, en smaak, geur, kleur en sappen beter behouden dan bij het koken in water. Dat is te verklaren door het zachte aspect van de stoom die het voedsel en de smaak er van minder zwaar aantast. Vlees blijft zo mals na het stomen, en vis blijft zijn zelfstructuur behouden zon der uit elkaar te vallen. De voch tige hitte droogt bovendien het voedsel niet uit en doet aroma's van kruiden en specerijen beter opnemen in het voedsel. Daarnaast is er geen toevoeging van zout nodig. Water onttrekt immers zout aan het voedsel bij de traditionele manier van koken in water. Bij stomen vindt ook geen smaak- of geuroverdracht plaats tussen de verschillende bakni- veaus van de stoomoven. Er wordt geen vet gebruikt bij stoomkoken en staat synoniem voor een lichte keuken. In een stoomoven wordt verder minder water verhit en de opgewekte hitte is daarom ook efficiënter dan droge hitte. Door de gladde ovenwanden en het stoom weekt vet en vuil makkelijk los en zijn de stoomovens onder- houdsvriendelijk. De Neff-kok laat tijdens de kookdemonstratie zien hoe het koken met een stoombak oven gaat en geeft men handige kooktips mee. Er is een mogelijk heid om de hapjes te proeven en recepten mee naar huis te nemen. Op zaterdag 3 november kan men vrijblijvend binnenlopen tus sen 11.00 en 16.00 uur. Muzikale zondag Op de Servaashof in Venray vindt zondag 4 november van 14.30 tot 16.30 uur een muzikale middag plaats met een optreden van de band Pulsief. De uit de regio Venray-Venlo afkomstige for matie zingt folksongs in het Lim burgs dialect. Het repertoire bestaat veelal uit luistersongs met af en toe een up tempo nummer. De nummers zijn pakkend, ontroerend, dan weer vrolijk, maar in elk geval boeiend en op een voortreffelijke wijze vertolkt. Pulsief wordt gevormd door vijf personen. Belangstel lenden zijn van harte welkom in restaurant Le Tambourin op de Servaashof in Venray. De organi satie is in handen van het Intern Activiteitencentrum en restaurant Le Tambourin van de GGZ Noord en Midden-Limburg. 't Silveren Swaentje is zaterdag avond uitgereikt aan Jan Strijbos. Strijbos heeft zich jarenlang grote moeite gegeven om de cultuur van Venray in het algemeen en die van Castenray en Oirlo in het bijzonder uit te dragen. Hij heeft aan de wieg gestaan van een groot aantal verenigingen, waarin hij vervolgens veelal bestuursfuncties bekleedde. Zijn initiatieven richtten zich op muziek, sport, toneel, carnaval en historie. De oud-leraar heeft ook de onderwijshistorie van de circa driehonderdjarige basisschool van Oirlo in kaart gebracht. Hij heeft veel tot stand gebracht voor met name de Castenrayse gemeen schap en die heeft hem onder scheiden met de Orde van Ver dienste Castenray. In april 2007 kreeg hij voor zijn verdiensten en zijn betekenis voor de gemeen schap een koninklijke onderschei ding. Schouwburg Venray is de komende drie jaar de residen tie van vastelaovesvereniging De Piëlhaas. Beide partijen en De Artiest hebben hiervoor afgelopen maandag een con tract afgesloten. "Afgesproken is dat een aantal Piëlhaasactiviteiten een vaste plek in de schouwburg krijgen of hou den. Denk daarbij naast de prin senproclamatie en Circus Mök ook aan de liedjesfinale, Hazepae- per en tijdens de carnaval de hof bals, waarbij trio en raad van elf de dag in de schouwburg zullen afsluiten" vertelt Frank Arts, pen ningmeester van De Piëlhaas. Dat er nu een contract is afgesloten Maandagavond werd het con tract getekend tussen Piëlhaas De A rtiest en de Schou wburg, (foto Hoedemaekers) voor drie jaar heeft alleen maar voordelen. "We hoeven nu niet elke zomer weer aan tafel te gaan zitten en dezelfde onderhandelin gen te voeren. Daarnaast biedt de overeenkomst de mogelijkheid om ook andere Piëlhaasactivitei ten onder te brengen. Overigens zonder de andere horeca in Ven ray uit het oog te verliezen", aldus Arts. "Zie deze overeenkomst dan ook als een stevig fundament voor een goede samenwerking." Zo zal dit jaar de algemene ledenverga dering, traditioneel op de elfde van de elfde, in de schouwburg plaatsvinden. Nieuw is dat ook de opening van het seizoen, voor heen op het bordes van het oude Raadhuis aan de Grote Markt, naar de schouwburg is verplaatst. Die openingshandeling vindt plaats om 13-33 uur, gevolgd door de ledenvergadering om 14.11 uur. Aansluitend aan de vergadering organiseert De Artiest een groot feest in de foyer. Deze week is ook bekend geworden dat de Wakkere Piëlhaas dit jaar wordt toegekend aan de stichting Judo for All. Vol gende week meer hierover in Peel en Maas. De uitreiking van de Wak kere Piëlhaas vindt plaats tijdens de Hazepaeper op 18 november in de schouwburg. Meet uw botdichtheid Een 50 plusser die bij een val iets breekt, blijkt nogal eens te lijden aan osteoporose ook wel botontkalking genoemd. Het is een chronische aandoening die de botten zo bros maakt, dat ze heel makkelijk breken. Er zijn elk jaar 12.000 polsbreuken, 16.000 wervelbreuken en 15.000 heup breuken. De gevolgen van een botbreuk, met name de heup breuk, kunnen zeer ernstig zijn. Van de mensen met een heup breuk overlijden 10% binnen een jaar. Om de botdichtheid op peil te houden, heeft het lichaam vol doende mineralen nodig en heeft het behoefte aan bepaalde hormo nen, zoals bijschildklierhormoon, groeihormoon, oestrogeen bij vrouwen en testosteron bij man nen. Ook speelt vitamine D een belangrijke rol; die resorbeert cal cium uit het voedsel en zorgt voor de opname van dit mineraal in de beenderen. Om te voorkomen dat men bijvoorbeeld osteoporose krijgt is het van essentieel belang een vroegtijdige diagnose te stel len van de botgesteldheid. Op donderdag 8 november kunt u uw botdichtheid laten meten bij Roze marijn &Thijm, Grote Markt 20 in Venray. Indien de botmeting een verminderde botdichtheid aan geeft worden adviezen verstrekt hoe u uw botdichtheid optimaal kan ondersteunen. Voor informa tie of afspraak kunt u bellen met 0478 515605. Actie tegen discriminatie Amnesty International start met een initiatief tegen discrimi natie en voor diversiteit op de arbeidsmarkt. Amnesty Peel Maas benadert diverse bedrijven in Noord-Limburg.Amnesty vraagt directeuren van middelgrote bedrijven om discriminatie aan te pakken en diversiteit te bevor deren. Hiertoe ontvangen werk gevers een intentieverklaring waarop zij kunnen aankruisen welke maatregelen ze al nemen én wat ze van plan zijn om te gaan doen in 2008. Amnesty wil met dit initiatief zichtbaar maken dat discriminatie iedereen aangaat. Discriminatie op de arbeidsmarkt is een serieus probleem in Neder land. Zo wordt de toegang tot werk voor bijvoorbeeld migranten en gehandicapten beperkt door vooroordelen van werkgevers. Negatieve beeldvorming en dis criminatie kunnen grote gevolgen hebben voor mensen die ermee te maken krijgen. Achterstand en uitsluiting van minderheids groepen in de samenleving blijft hierdoor bestaan. Terwijl meer diversiteit op de werkvloer de sociale samenhang in Nederland versterkt en aanwezig talent op de arbeidsmarkt optimaal benut. Op donderdag 15 november worden de resultaten van de eerste Dis criminatiemonitor niet-westerse allochtonen op de arbeidsmarkt gepresenteerd. Meer informatie vindt u op www.amnesty.nl. Dag van de Mantelzorg Een op de acht mensen combi neert de zorg voor een ander in de naaste omgeving met een betaalde baan. En het aantal mantelzorgers met een betaalde baan groeit naar verwachting in de nabije toekomst. Dit komt door vergrij zing, langer doorwerken, minder professionele zorgverleners en doordat ouderen en zieken lan ger zelfstandig blijven wonen. Op zaterdag 10 november vindt de jaarlijkse Dag van de Mantelzorg plaats. De meeste mantelzorgers verrichten hun zorgtaak in de anonimiteit en staan dag en nacht klaar om hun hulpbehoevende naaste bij te staan. Dit jaar is het thema van de Dag van de Mantel zorg 2007 De werkende mantel- zorger. De steunpunten Mantel zorg zijn dan geopend. Synthese, Organisatie voor Zorg en Welzijn nodigt belangstellenden uit een bezoek te brengen van 10.00 tot 12.00 uur aan Synthese Venray, Leunseweg 51,5802 CG in Venray. Geopend op zaterdag 10 novem ber van 10.00 tot 12.00 uur. Wat gebeurt er als U niet adverteert ratbonacüs onbetwist de bomen- plantenspecialist MelnJtid* Bomen Heesters Vaste planten Bosplantsoen Alle soorten aanplantingen Grotestraat 124 5821 AJ Vierlingsbeek Tel. 06- 51 996942 Thuis bezorgd en op de juiste plaats gezet Onderhoudsvriendelijke beplantingen vanaf 10 euro per vierkante meter Voor meer info: www.hetgroenkompas.nl

Peel en Maas | 2007 | | pagina 11