Vrijheid is niet vanzelfsprekend 'Mijn voetballoopje heb ik tijdens het WK opgepikt' De Piëlhaas in nationale bijbeltest SP ziet geen toekomst in Venrayse projecten Samenwerking wil minder ambtenaren Meer investeren in gebiedsgericht werken Afval verdwijnt uit straatbeeld Gunhoek Thuiszorg nodig? Bel 0478-526262 PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS Donderdag 25 oktober 2007 - Pagina 7 Liberty Park Overloon en het J ongeren Ontmoetingscentrum Ysselsteyn gaan samenwerken. Vrijheid is niet vanzelfspre kend is de boodschap die het Liberty Park Overloon en het Jeugd Ontmoetingscentrum, het JOC in Ysselsteyn gezamen lijk gaan uitdragen. Het JOC en het museum willen vooral laten doorklinken dat de vrijheid waarin mensen nu kunnen leven niet zo gewoon is als dat het lijkt.De instellingen wijzen erop dat er allerlei haatzaaiende geluiden in de samenleving zijn te bespeuren. Mensen, en vooral kinderen, daarop alert maken is een belangrijke edu catieve functie voor deze organisa ties. Namens het museum is Truus Fleuren de coördinator van dit programma. Fleuren: "Al jarenlang zijn er schoolgroepen die op één dag zowel naar Ysselsteyn gaan als naar Overloon komen.Voor leerlin gen en hun begeleiders een heftig programma als je dat allemaal op dezelfde dag wilt doen. Het lag dan ook voor de hand dat wij als instellingen samen een tweedaags programma voor scholieren zou den gaan ontwikkelen, waardoor er ook goed nagepraat kan worden over wat de kinderen gezien heb ben. Dat maakt zo'n bezoek alleen nog maar waardevoller." Het zeer gevarieerde programma dat aan scholen wordt aangeboden heeft alles te maken met de geschiedenis van de Tweede Wereldoorlog en is zowel geschikt voor de hogere groepen van het basisonderwijs als voor de onderbouw van het voortgezet onderwijs. Scholieren kunnen met hun hele klas deelne men. De scholen krijgen dan van tevoren een speciale lesbrief met opdrachten toegestuurd zodat de scholieren en hun docenten zich goed kunnen voorbereiden. Deze dagen worden gehouden in febru ari 2008 en de deelnemers over nachten dan in de blokhutten van het JOC. Het JOC is vooral bekend van de grote Duitse begraafplaats waar de in Nederland gesneuvelde Duitse militairen zijn begraven. "In Ysselsteyn liggen bijna 32.000 mensen. Het is heel indrukwek kend om daar rond te lopen en dat alles op je in te laten werken", volgens Truus Fleuren. Op de web sites van het Liberty Park Overloon en het JOC kunnen docenten en scholieren terecht voor meer infor matie over dit programma dat een heel eigentijdse invulling geeft aan deze belangrijke periode uit de vorige eeuw. Mike Weerts uit Overloon schittert als 'Danny' in de serie Voetbalvrouwen Mike Weerts (25) uit Over loon schittert als 'Danny' in de serie Voetbalvrouwen. In augustus zijn de opnames begonnen voor het tweede seizoen, dat in maart 2008 wordt uitgezonden op RTL4. Hij geniet van de bekendheid en de aandacht, maar koestert tegelijkertijd zijn vriendschap pen in Overloon en de gebor gen setting van het theater. Mike Weerts studeerde in 2006 af aan de Drama Academie in Eindhoven. Zijn liefde voor the ater dateert uit zijn kinderjaren. Mike Weerts was de 'clown' van het gezin tijdens familiedagen. Als Urbanus trad hij op voor iedereen die de kleine jongen uit zijn dak wilde zien gaan. Ondanks zijn eerste keuze, sociale pedagogie, is hij doorgegaan met frivole ver kleedpartijtjes. De toelating tot de Drama Academie betekende de eerste serieuze stap naar een car rière als acteur. "Ik zal technieken moeten beheersen om bepaalde emoties goed tot uitdrukking te kunnen brengen. Zelfs de Urbanus acts zou ik nu anders doen." Mike Weerts heeft in korte tijd de Nederlandse televisie bereikt. Zijn vertrek naar Amsterdam beschrijft hij als een 'grote en indrukwekkende stap'."In Amster dam speelt meer in de zin van the ater, televisie, film en zit je dichter bij het vuur.Voor mijn carrière dus interessant. En Amsterdam intri geert me. Het is gevarieerd, multi cultureel en ik houd wel van die drukte." De goede relatie met Overloon blijft voor hem belangrijk. Het merendeel van zijn familie woont in het Brabantse en vriendschap pen heeft hij sinds zijn vertrek naar de Drama Academie nooit losgelaten. "Mijn hart ligt nog steeds in Brabant, het is duidelijk dat ik daar vandaan kom." TALENTENJACHT Wie Mike Weerts heeft geïnspi reerd op jonge leeftijd, blijft een vraag. Wikipedia vermeldt dat het Ben Claassen is. Mike Weerts proest het uit van het lachen. "Het is in ieder geval niet Ben Claassen. Dat fabeltje is geplaatst door mijn neef en als je me weet te vertel len hoe Wildpedia werkt, zal ik het verwijderen. Ben Claassen is een bekende grappenmaker en de jongste broer van mijn moe der, maar hij is niet de aanleiding geweest voor mijn carrière." Mike Weerts herinnert zich zijn eerste talentenjacht. "Ponypark Slagharen, mijn eerst overwin ning! Ik was altijd een clown en deed Urbanus na om familie en vrienden te entertainen, maar het bleef bij toneelstukjes en grapjes maken. In een dorp als Overloon is drama niet een voor de hand lig gend beroep." Na het behalen van het mavo diploma ging Mike Weerts ondanks zijn liefde voor het toneel, SPW studeren aan de Gilde Opleidin gen in Venray. "Dat is overigens geen slechte zet geweest. Mijn dra madocente maakte me duidelijk dat ik echt acteerkwaliteiten heb en heeft me over de streep getrok ken: op naar de Drama Academie in Eindhoven. Ik koos strategisch en uit persoonlijke interesse voor een gedegen opleiding. Producen ten en castingbureaus prefereren een acteur die over technieken beschikt om tot een bepaalde emotie te komen." Tijdens de toelatingsaudities voor de Drama Academie werd Mike Weerts duidelijk wat pro fessioneel toneelspelen inhoudt. "Er werden stem-, beweging- en improvisatieaudities gedaan, ik moest een monoloog houden en een scène regisseren. Dat viel niet mee." Zijn grote improvisatiekwa liteiten, aanstekelijk enthousiasme en 'jonge hond mentaliteit' bleken huishoudelijke, persoonlijke en gespecialiseerde verzorging verpleging vrijwillige thuishulp zorgboerderij hulp op afroep dagvoorziening consultatie voor senioren zorg tv www.thuiszorgnoordlimburg.nl Thuiszorg N oo rd-Li m bu rg j j Daar kunt u op rekenen! overtuigend voor de toegang tot de Drama Academie. ZENUWEN Op het moment dat Mike Weerts begon met de opleiding, vielen alle puzzelstukjes voor een geslaagde scène op hun plaats: inspiratie, intuïtie en technieken. Theatergezelschap 'Drie Ons' bood de afgestudeerde een rol in haar theatervoorstelling 'Fiets', die gedurende een jaar door Neder land heeft getoerd. "Leuke bijkom stigheid is dat de schrijver van dit stuk, Peter Winnen, uit Venray komt. Volledig toevallig, en heel erg leuk. Indirect heeft eenVenray- naar mij naar Amsterdam gestuurd. De toer was voorbij, de opleiding had ik afgerond, ik stond al inge schreven bij castingbureaus, maar naast het werk in een Amsterdams cafeetje heb ik eigenlijk matig energie gestopt in een vervolg in de toneelwereld." Toeval of niet. In het café waar hij werkzaam was, liep directeur Job Gosschalk van Kemna Casting binnen. "Ik wist uiteraard wie hij was, dus het was zenuwslopend. Het gesprek werd extra spannend toen ik dacht 'dit is mijn kans' en ik hem vertelde over mijn ambi tie." VOETBALLOOPJE Die zondagmiddag in 2006 wer den de twee jaren dat Mike Weerts tevergeefs had gewacht op een opdracht van de castingbureaus, dubbel goed gemaakt. "Een aantal weken na het gesprek had ik drie opdrachten: twee commercials (Douwe Egberts en McDonalds) en de auditie voor het eerste sei zoen van de serie Voetbalvrouwen. In augustus zijn we begonnen met de opnames voor het tweede sei zoen, dat in maart 2008 wordt uit gezonden op RTL4." De rol van Danny in Voetbal vrouwen was niet direct voor Mike Weerts weggelegd. Zijn per soonlijke voetbalcarrière heeft ongeveer 5 jaar geduurd. Hoe hij dan toch dat stoere voetballoopje heeft opgepikt? Mike Weerts grin- nikt."Het Nederlands elftal en mijn favoriete club zijn uitzonderingen op de regel dat ik niet thuis blijf voor voetbal. Naar het WK van 2006 heb ik met plezier gekeken, maar stiekem ook gecombineerd met werk. Mijn 'loopje' heb ik daar opgepikt. Voor iedere rol is het wenselijk om je 200% in te leven." SPANNINGSBOOG Mike Weerts' gastrol bij Onder weg Naar Morgen was zijn eerste camera-ervaring. "Het was een heel leuk om de acteurs te ont moeten en mee te maken hoe de opnamen verlopen. Ik heb daar meteen de verschillen tussen acteren en toneelspelen ontdekt. De opnamen bij een soapserie kunnen drie tot vier keer worden overgedaan en het bewerken van de beelden is achteraf mogelijk. Het voordeel van televisie is de kwantiteit, je bereikt meteen een groot publiek." Mike Weerts is inmiddels een BNN'er, die door mensen wordt herkend op straat. "In Amsterdam zijn mensen er aan gewend, maar laatst liep ik in Eindhoven en toen merkte ik de impact die een tv- show heeft. Toch kies ik liever voor een iets persoonlijkere set ting, het theater. Tijdens een the aterstuk wordt er continu presta tie van je verwacht en ben jij de persoon die ervoor moet zorgen dat je die man of vrouw op de laatste rij óók raakt. Je blijft gedu rende het hele stuk op die span ningsboog zitten en moet blijven boeien zonder fouten te maken. Dat geeft mij persoonlijk meer voldoening." BEKENDHEID Mike Weerts wordt nog dage lijks verrast door de impact die het 'Bekend Nederlanderschap' heeft. Hij vertelt over zijn eerste Mike Weerts: "Ik ben een vrij druk persoon, mijn bom aan energie uit ik in gek doen!' ontmoeting met Guus Meeuwis. "Guus had me een hand gegeven. Later kwam hij naar me toe en zei 'stom dat ik je een hand gaf, ik weet natuurlijk waar ik je van ken maar we hebben ons nooit aan elkaar voorgesteld. Onze liefde voor Brabant hebben we daarna uitgebreid besproken. Of Marco Borsato, die mij wel al een tijdje kende, nodigde me uit voor een voetbalwedstrijd. Ook al praat ik nu zonder te bibberen met hem, ik bewonder hem enorm en een uitnodiging voor mijn favoriete club is erg bijzonder!" Zijn bekendheid heeft hij nog nooit vervelend gevonden. "Ik ben een vrij druk persoon, mijn bom aan energie uit ik in gek doen. Op straat word ik vaak herkend en ontstaat er onrust rondom mij. Mensen gedragen zich zenuwach tig, vooral op plaatsen waar men niet zo bekend is met een BN'er. In Eindhoven hoor je vaker 'hé, is dat niet die van Voetbalvrouwen?', terwijl je in Amsterdam zo voorbij wordt gelopen. Ik geniet van de aandacht en grijp alle kansen aan om carrière te maken als acteur. Ik kan er mijn energie en inspiratie perfect in kwijt." Vier leden van carnavalsvereni ging De Piëlhaas gaan op dins dag 30 oktober deelnemen aan de live-uitzending van de Natio nale Bijbeltest 2007 in Hilversum. Deze uitzending is live te zien op Nederland 2 van 20.25 tot 21.50 en wordt uitgezonden door de EO in samenwerking met de NCRV. Enkele weken geleden is de Piël haas benaderd om mee te doen met enkele leden. Dit geldt voor het katholieke vak waar dit jaar 24 mensen uit de provincie Limburg voor uitgenodigd zijn. De Piël haas is gevraagd omdat carnaval een feest is vanuit het katholieke geloof. De quiz heeft hetzelfde concept als de nationale IQ test. Er zijn vijf vakken van 24 personen die de strijd met elkaar aangaan. De vijf vakken zijn de Limburgers (katholiek vak), De Staphorsters (protestanten), wereldreligies (boedisten, moslims etc.) Vreem delingen (Nederlanders oorspron kelijk afkomstig uit ander land) en de lammen en de blinden (licha melijk gehandicapten en blinden). Al deze groepen komen in de bij bel voor. De test bestaat uit 42 vra gen met thema's als liefde, humor en de dood en daarbij de relatie tussen de bijbel als belangrijk cul tuurhistorisch boek en de moder ne cultuur. Verder doen bekende Nederlanders aan deze test mee. De presentatie is in handen van Bert van Leeuwen en Jacobine Geel. De deelnemers namens de Piëlhaas zijn Milton Cavis (rege rend vorst), Willy voesten (oud prins), Peter Teeuwen (oud prins) en Bert Janssen (oud prins). De SP denkt een oplossing te hebben gevonden voor de dreigende financiële tekorten. Vanaf 2010 is de gemeentelijke begroting niet meer sluitend terwijl grote projecten als de verbouwing van het gemeente huis en het masterplan Bruks- ke nog niet eens in de cijfers zijn meegenomen. SP stelt daarom voor 'projecten die minder in trek zijn' te schrap pen. De oppositiepartij noemt in haar begrotingsbeschouwing circuit De Peel, Sciencelink, het multifunctioneel centrum en de Floriade. Volgens de SP heb ben deze plannen 'voor de bur gers geen hoge bestaanswaarde'. Bovendien kost het handenvol geld aan onderzoeks- en voorbe- reidingskosten. De partij vreest dat de Venrayse burgers straks de dupe worden van het 'succes' van de Floriade in 2012. "Een te groot evenement met teveel risico", meent de SP die wil weten wat de Floriade concreet oplevert voor de lokale bedrijven en de werkge legenheid. De plannen in Brukske houdt de SP goed in de gaten. Voorko men moet worden dat, net zoals bij de sloopflats in Veltum, de bewoners niet kunnen terugkeren in hun wijk omdat de huren te hoog zijn geworden. De SP waakt ervoor dat er voldoende sociale woningbouw blijft. Het is de partij ook opgevallen dat er de laatste tijd zoveel koopwoningen te koop staan in Venray. De oppositiepartij vindt dat het college teveel inzet op het binnenhalen van hoog waardige werkgelegenheid. Het zou beter zijn om bedrijven aan te trekken die passen bij de Venrayse situatie. Ook moet er meer aan dacht zijn voor de jeugd met min der ontwikkelingskansen. "Het is te gemakkelijk te stellen dat lager opgeleide jongeren makkelijk een plek vinden op de arbeidsmarkt." De SP vindt het niet acceptabel dat laaggeschoold werk verdwijnt naar lage lonenlanden. een abonnement waard Samenwerking Venray meent dat de ambtelijke orga nisatie eerder moet krimpen dan groeien. De oppositiepar tij ziet een flinke toename van het aantal medewerkers niet zitten. "Omdat veel diensten en producten via moderne communicatiemiddelen tot stand komen. Steeds vaker worden burgers bereikt zon der dat er persoonlijk contact nodig is", zegt fractieleider Ike Busser in zijn beschouwingen op de begroting van 2008. Samenwerking meent ook dat er efficiënter gewerkt kan worden. De partij wijst op de opmerking van de accountant dat het perso neelsbeleid beter kan. "Een groot aantal ingehuurde krachten is zo ongeveer in vaste dienst. Door de deregulering zijn er ook steeds minder vergunningen nodig. Bovendien groeit het inwoner aantal nauwelijks nog", verklaart Busser. Toch toont Samenwerking zich niet ontevreden over de begroting. Veel voorstellen van de partijen tijdens de Voorjaarsnota zijn erin verwerkt. Maar de lokale partij vindt het nog te vroeg de slogan 'het moet anders en het kan ook anders' te verlaten. Waar Samenwerking veel moei te mee heeft is de wijze waarop het college de grootscheepse renovatie van het gemeentehuis wil betalen. Uit de goed gevulde algemene reserve wordt alvast 5,5 miljoen euro gehaald. De partij vindt deze greep uit de spaarpot ongepast. "We moeten de algeme ne reserve zorgvuldig bewaken. Er zijn nog genoeg risico's die vragen om voldoende financiële reserve." Samenwerking vindt dat er voor het gemeentehuis geen uitzon dering gemaakt mag worden. Er zijn immers nog genoeg andere projecten die een beroep zouden kunnen doen op de algemene reserve. Zoals het project Cen trum op de schop en de wijk- en dorpsontwikkelingsplannen. Ook ziet Samenwerking het niet zitten om alvast de helft van toekom stige jaaroverschotten te bestem men voor het gemeentehuis. "Dit gaat ons veel te ver." Busser vraagt meer aandacht voor de inkoop en aanbesteding. De accountant heeft ontdekt dat 430.000 euro niet volgens het aan bestedingsbeleid is gelopen. "Ook nu zien we regelmatig dat er van het inkoop- en aanbestedingsbe leid wordt afgeweken. We vinden dit geen juiste handelswijze." Het college van B en W van Venray heeft het eerste jaar van gebiedsgericht werken geëvalueerd. Tevens heeft zij voorstellen tot verbeteringen goedgekeurd. De voorstellen bieden een extra impuls voor het leveren van maatwerk per gebied. Het college gaat deze voorstellen met de dorps- en wijkraden en de overige kern partners bespreken, om te horen of zij de voorgestelde maatregelen ondersteunen. Na dit overleg neemt het college een definitief besluit en wor den de voorstellen ter goed keuring aan de gemeenteraad voorgelegd. Sinds 2006 werkt de gemeente gebiedsgericht. Dit betekent dat de gemeente op een structurele manier samenwerkt met de dorps- en wijkraden en professionele partners (Politie, Wonen Venray, Synthese). Samen richten zij zich op alle belangrijke zaken die in de dorpen en wijken spelen. Op deze manier kan per gebied maatwerk geleverd worden. Vooral inwoners van de gebieden, vertegenwoor digd door de dorps- of wijkraad, krijgen hierdoor meer kans om hun kennis van het gebied in te brengen. Omdat het een jaar gele den is dat met deze manier van werken is gestart, heeft een evalu atie plaatsgevonden. Uit de evalu atie blijkt dat er ondanks enkele opstartproblemen ruim voldoen de aanknopingspunten zijn om structureel extra in te zetten op deze nieuwe manier van werken. De evaluatie toont onder andere aan dat het voor alle partijen wen nen is aan de nieuwe manier van werken. Daarnaast blijkt dat de opgestarte werkwijze veel voorde len oplevert voor de eerste gebie den waar op deze manier gewerkt wordt zoals centrum, Oostrum, Brukske. Voortvloeiend uit de evaluatie zijn voorstellen tot ver beteringen opgesteld. Zo krijgt ieder gebied een vaste contact persoon, dit moet leiden tot een extra kwaliteitsslag op het gebied van burgerparticipatie. Voordat de gemeenteraad tot besluitvorming overgaat staat het onderwerp op de agenda van de informele raadvergadering van maandag 10 december. Op deze -voor ieder een toegankelijke - bijeenkomst die plaats vindt in de raadzaal van het gemeentehuis worden de gemeenteraad en commissie leden geïnformeerd over de ver- betervoorstellen. Op 18 decem ber neemt de gemeenteraad een besluit over de voorstellen. De gemeente Venray wil dat de ondernemers in het cen trum van Venray gezamenlijk afspraken maken over het ophalen van bedrijfsafval. Na de renovatie van het centrum, die volgend jaar start, wil de gemeente containers en vuil niszakken uit het straatbeeld weren. Dat draagt volgens wet houder Van der Broeck bij aan een kwalitatief beter centrum. De wethouder lichtte de plan nen van de gemeente vorige week donderdag tijdens een informatie avond toe. "Geen containers meer in de openbare ruimte en geen zakken meer die de hele dag langs de straat staan voordat ze worden opgehaald", aldus de wethouder. De wethouder wil samen met de ondernemers kijken naar een pas sende oplossing, ondanks het feit dat bedrijven zelf verantwoor delijk zijn voor hun afval. Dit in tegenstelling tot huisvuil, waar de gemeente wel verantwoordelijk voor is.Volgens de wethouder zijn er diverse opties. Bedrijven kun nen het zelf of collectief regelen. Een ondergrondse container, net zoals die er nu is voor bedrijfs afval, zou een oplossing kunnen zijn. Bij een collectieve regeling stelt de gemeente wel eisen. "Wij willen een vaste inzameldag, de opslag van het bedrijfsafval op het eigen perceel. Daarnaast mag het afval pas aangeboden worden zodra de ophaaldienst langs komt. Dus geen bedrijfsafval vooraf op straat". Bij een vaste ophaaldag denkt de gemeente aan een dag in de week waarop het bedrijfs afval mag worden opgehaald. "Op deze wijze zal ongeveer 80% van het bedrijfsafval gestructureerd worden afgevoerd en ontstaat er een rustiger straatbeeld.". Volgens de wethouder zullen de onder nemers zelf het initiatief moeten nemen maar wil de gemeente wel meehelpen en meedenken. ook voor üw tuin bezoek onze site: www.gunhoek.nl Venray De Hoveniers 047s-57mo 20.000 extra subsidie voor Synthese Synthese krijgt van het college van B en W 20.000 euro extra sub sidie. Hierdoor wordt voorkomen dat er een te lange wachtlijst zou ontstaan bij het maatschappelijk werk. De wachtlijst dreigde name lijk aan het einde van het jaar op te lopen naar ongeveer 70 men sen. Met de extra subsidie wordt dit teruggebracht naar 30 men sen. De lange wachtlijst dreigde te ontstaan doordat Synthese in opdracht van het college begin 2007 meer ruimte moest vrijma ken voor de vrijwilligersorgani saties Match en Moedercentrum. Deze hadden meer ondersteuning nodig. Dit betekende dat sommige werkzaamheden niet meer konden worden uitgevoerd, voornamelijk bij het jeugd- en jongerenwerk en het maatschappelijk werk. Zowel Synthese als de gemeenteraad waren het daarmee eens. Er werd echter wél de zorg geuit over het mogelijk ontstaan van wachtlijs ten bij het maatschappelijk werk. Het college heeft destijds toege zegd het verloop van de wachtlijs ten nauwlettend te volgen en zo nodig aanvullende maatregelen te nemen.

Peel en Maas | 2007 | | pagina 7