'Het mooiste zou zijn dat we overbodig worden' De gelukkige klas ook in Venray Reconstructie van een 'beestachtige moord' korting STEVENS LAARZEN VOOR ALLE KUITEN DOEMARKT [HMEHaSQ MM Platform Lage Inkomeii Venray f SCHEIDEN DAT DOE JE SAMEN Advocaten te Venray is óók thuis in het MILIEURECHT en het ARBEIDSRECHT tel: 0478-58B PEEL EN MAAS Donderdag 25 oktober 2007 - Pagina 3 Platform Lage Inkomens Venray bestaat tien jaar Het Platform Lage Inkomens Venray bestaat op 30 oktober tien jaar. Het begon ooit met belangenbehartiging voor de Venrayse inwoners met een laag inkomen. Tegenwoordig zijn de negen vrijwilligers van het Platform vooral druk met het uitleggen van de Neder landse 'papierstroom'. Joke Phillipson, voorzitter van het Platform, bevestigt het pro bleem voor Nederlanders en vooral allochtonen. "In Nederland dient men voor verschillende instanties een stapel formulieren in te vullen. De vragen zijn vaak hetzelfde, maar de formulering wijkt af. Mensen die niet perfect Nederlands kunnen lezen, vragen mij wel eens 'alweer die vragen?' Ik vraag me ook af waarom er niet standaardformulieren worden gebruikt door alle instellingen. Ik doe mijn werk graag, maar het zou overbodig moeten zijn." Het Platform Lage Inkomens is ontstaan naar aanleiding van het onderzoek 'De Arme kant van Venray'. De resultaten werden aangeboden aan de burgemeester van Venray. Verschillende organi saties en verenigingen wilden de problematiek rondom dit heikele punt aanpakken. De situatie van minderheden zoals mensen met een beperking en multiculturele groeperingen in Venray onder streepte de noodzaak voor extra hulp. "MevrouwTiny Grebenjak is vanaf de oprichting actief geweest als voorzitter van het Platform. In die tijd was onze hoofdtaak de belangenbehartiging van men sen met een laag inkomen en het ondersteunen bij het invullen van de belastingaangifte." Joke Phillipson is sinds drie jaar actief voor het Platform en een half jaar geleden werd zij gevraagd om voorzitter te worden. "Het geeft mij veel voldoening om mijn kennis beschikbaar te stellen aan mensen die de Nederlandse taal niet machtig zijn of de ambtelijke taal niet begrijpen." GEEN INTERMEDIAIR Joke Phillipson verhaalt over de activiteiten van het Platform. "Ons team, dat bestaat uit negen vrijwilligers, houdt kantoor op de Mozartstraat in Venray. Van maan dag tot en met donderdag hebben wij spreekuur van 9-30 tot 11.30 uur. Iedereen met vragen is vrij om binnen te lopen. Wij zijn advi serend, ondersteunend en infor- Vervolg voorpagina Thuis durfde niemand het te vertellen dat meester Louis Rut ten, de bekende Venrayse his toricus, als straf 'haver voerde'. Gebukt staan en dan kreeg je een klets op de billen. Jan Strijbos ver telde over de disciplinaire straffen zoals honderd regels schrijven als je had omgekeken of de gum had laten vallen. Sjeng Goumans ging begin jaren dertig in de School straat naar de bewaarschool. Hij verhaalde over de evacuatietijd toen met paard, kar en varken vanaf de Beekweg naar Rips en Oploo werd getrokken. In Leu nen hoefden de meisjes van de hoogste klassen in de laatste oor logsjaren alleen 's ochtends of 's middags naar school. De Leunse school had toen nog geen toi let. In het kruidenierswinkeltje tegenover de school konden de kinderen plassen. Totdat de win kelierster riep: "Niet meer komen want vader moet eerst de pot leeg maken." De verhalen van vroeger kwa men goed los. Zoals bij d n Tom mes waar de jeugd een klomp in boom gooide en dan was het snel appels rapen. Totdat de klomp in de boom bleef hangen en de boer hem niet teruggaf.Toch maar naar huis en in arren moede weer terug naar de boer, waar de klomp wachtte met een dikke appel. De dames beleefden zichtbaar plezier aan de herinneringen van vroeger. Touwtjes springen, ballen, met klompen door de modder en dan biechten. Iedere maand bijna hetzelfde liedje: 'Nie goed geluus- terd en tuus een snuupke weg- gehald.' Ton Teeuwen en Liesbeth Lucassen waren van 1956 tot 1963 klasgenootjes op de Ursulaschool. Liesbeth herinnerde zich vooral de heerlijke boterhammen van het klooster en Ton vertelde over de gymnastieklessen op school waar Mère Antoinette de scepter zwaaide. Ook de spaarzegeltjes op maandag van vijf of tien cent haal den de dames uit de vergetelheid. Ook de grote gezinnen uit die tijd kwam ter sprake. Zoals in Merselo waar Mathieu Emonts de jongste was van veertien kinde ren. Andere grote families waren Zegers (twaalf), Van Dijck (elf) en Jacobs (tien). Iedereen moest bij het begin van het schooljaar een plantje meebrengen. Moeder Emonts gaf haar zoontje een cac tus mee. De meester deed bij de gymles het rekken, strekken of bij slagbal alles voor en hield daarbij zijn hoed op. Prachtig toch. Hans Teunissen had in Yssel- steyn Pietje Arts als leraar en her innerde vooral meester Van den Heuvel uit Vlierden die slechts één tand had. Ook had Hans wel eens 'klatsen' van de meester gekregen of kreeg hij straf voor het jatten van kersen. Hij bekende ruiterlijk veel voor de klas te heb ben gestaan. Tja, discipline moest er wel zijn in een klas van 48 leer lingen. Jan Strijbos vertelde over de meester die in de kerk met de rug naar het altaar ging zitten om zo zijn pupillen in het oog te houden. Juffrouw Derks 'Tante Lien' had aan alle kanten ogen. De meisjes moesten op de knieën zit ten, en als het rokje de grond niet raakte dan was het tekort. Ze wer den naar huis gestuurd om iets langers aan te trekken. In Leunen tijdens de gods dienstles vroeg de meester eens: 'Wat gebeurde er toen de Heilige Geest neerdaalde'. Een knulletje antwoordde: 'Toen begon het te regenen...'. Hilariteit alom in de bibliotheek waar de sfeervolle Klasgenoten werd beëindigd. Directeur Arnoud Bruijns toonde zich zeer tevreden. "Het is een schot in de roos." Marga Bakker sprak namens de bibliotheek een dankwoord uit en reikte Peter en Sjef - hoe kan het anders - een boekenbon uit. Het boek 'De gelukkige klas' van Theo Thijssen is vanaf 19 okto ber landelijk in een oplage van 725.000 exemplaren gratis te ver krijgen. SCHOENMODE VAN DE VEN SCHOENMODE De Bleek 13-15 - 5801 MC Venray *E merend. Hoofdzakelijk helpen wij bij het invullen van formulieren. Denk hierbij aan doorverwijzing naar de schuldhulpverlening, reke ningen uitleggen, werkbriefjes invullen, etc. In februari en maart zijn drie vrijwilligers beschikbaar voor het invullen van de belasting aangiften. Daar moet een afspraak voor worden gemaakt." Veel mensen weten niet van het bestaan van het Platform Lage Inkomens of zijn niet bekend met haar activiteiten. "Wat belangrijk is om te weten is dat wij niet uitvoe rend zijn. Wij verwijzen mensen door naar de betreffende instantie of organisatie, maar wij zijn geen intermediair tussen verschillende partijen." "Het kantoortje waar wij voor een dubbeltje gehuurd zitten, is erg sober. De meubels zijn alle maal krijgertjes, het ontbreekt aan goede pc's en de wanden mogen wel eens een likje verf gebruiken." "Het is iedere dag een uitdaging om in begrijpelijke taal de bedoe ling en de tekst van de formulie ren uit te leggen. Als het voor een Nederlander soms al ingewikkeld is om een officiële brief te beant woorden, hoe moeilijk moet dat wel niet zijn voor een allochtoon? Het dagelijks bestuur van het Platform Lage Inkomens. Juist door de groeiende groep allochtonen in Venray zijn er meer mensen die hulp nodig hebben bij het invullen van formulieren of het schrijven van brieven. Oude ren die geen Nederlands spreken, nemen vaak hun kinderen mee die de Nederlandse taal enigszins beheersen. De samenwerking ver loopt dan prettig en ietsjes snel ler." Na tien jaar Platform Lage Inkomens is het moeilijk een speerpunt voor de toekomst te definiëren. Joke Phillipson lacht: "Het beste wat kan gebeuren, is dat wij overbodig worden. Maar dat is een utopie. Het zou name lijk betekenen dat ongelijkheid niet meer bestaat, bureaucratie verdwijnt en iedereen een goed inkomen geniet." Wat vooral belangrijk is, is de bekendheid van de mogelijkheden die het Plat form biedt. Op 9 november wordt speciaal aandacht geschonken aan het tienjarig bestaan van Platform Lage Inkomens. "De open middag begint om 14.00 uur in ons kan toor aan de Mozartstraat 20b en is vrij toegankelijk voor geïnteres seerden. Geen uurtarief, maar vooraf vaste prijs Gratis intakegesprek DE SCHEIDINGSWEG VAN DER PUTT het kennismakingsgesprek is gratis telefoon 0478-556677 zie onze website www.putt.nl Vervolg voorpagina Hij knielt naast haar en raakt in paniek. Hij loopt naar boven, con troleert of de kinderen er nog zijn, hij loopt door de garage en gaat in zijn auto zitten. Daarna belt hij aan bij zijn buurman. Het buur meisje doet de deur open en ziet een huilende E. Op dat moment komt de buurman de oprit opge lopen. Hij heeft zojuist met Sandra hun wandelrondje voltooid. Hij loopt met E. diens woning binnen, ontdekt het ontzielde lichaam van Kathleen en belt de politie. De melding komt op 15 maart 2006 om 21.34 uur binnen. Om 21.49 uur is de politie bij de woning aan de Wasbloem. Op dat moment zijn ook al twee ambulancemedewer kers aanwezig. Zij constateren dat Kathleen niet meer in leven is. De politie ziet dat E. met zijn hoofd in zijn handen, onder het bloed, naast zijn vrouw zit. Als de politie constateert dat Kathleen op een niet-natuurlijke wijze is overleden, wordt de woning afgezet zodat de technische recherche onderzoek kan doen. De/ellde nacht wor den nog verschillende mensen gehoord - ook Wendy, die om acht uur aanbelt, maar tot haar verras sing wordt er niet open gedaan door Kathleen - en wordt er ook technisch onderzoek gedaan bij de woning van Ron en Daisy in Meerlo. Daar wordt op verschil lende plaatsen op het toilet en op een handdoek bloed aangetrof fen, waarin het DNA van Kathleen zit. Volgens E. komt dat, omdat hij daar zijn handen heeft gewas sen. Handen, waarop het bloed afkomstig van de hoofdwond van Kathleen zat. In de woning van E. en Kathleen worden geen sporen van braak aangetroffen. In de dagen erna wordt duide lijk dat Kathleen op gruwelijke wijze is vermoord. De patholoog ontdekt liefst zeventig verwon dingen die zijn toegebracht door een scherp voorwerp, zoals een mes of een stuk glas. Ook zijn er verwondingen aan haar hoofd, die het gevolg zijn van een stomp voorwerp. Haar keel is van achte ren doorgesneden, haar halsslag ader is drie keer geperforeerd, en ze heeft steekwonden over haar hele lichaam. Op 17 maart wordt E. aangehou den als verdachte van de moord op zijn vrouw.Tot op de dag van van daag ontkent hij dat hij zijn vrouw heeft gedood. Volgens E. zijn de twee mannen op 15 maart terug gekomen en hebben ze Kathleen vermoord, terwijl hij eigenlijk het doelwit was. Met de moord zou den ze E. willen dwingen om voor hen te gaan werken en te stoppen met zijn werkzaamheden voor de andere organisatie die wiet- plantages opzet en exploiteert. E. weigert voor de rechtbank te vertellen wie zijn opdrachtgevers zijn, mede omdat hij hun namen niet kent. Eén van hen zou 'Skaffi' of 'Skaffa' worden genoemd. Hij zegt dat hij ze op meerdere plaat sen in Venray tegenkomt, onder meer in het centrum, en dat ze dan tijdens die toevallige ont moetingen hun bestellingen voor schakelkasten plaatsen. De kasten worden door E. uitgeleverd, soms op parkeerplaatsen in de regio, soms bij opdrachtgevers thuis of op locaties waar de wietplantages moeten komen. Iedere meterkast levert tussen de 1500 en 2000 euro op. Als werkeloos elektricien die een eigen bedrijfje wil opzet ten, kan E. het geld goed gebrui ken. Volgens E. wisten meer men sen van deze werkzaamheden. Zijn buurman, zijn schoonouders, zijn schoonbroer, zijn moeder en ook Kathleen zouden daarvan op de hoogte zijn geweest. Het verhaal van het Open baar Ministerie De reconstructie van het Open baar Ministerie (OM) wijkt sterk af van het verhaal van E. als het gaat om de invulling van het tijd stip 19.15-20.00 uur op woens dagavond 15 maart. Het OM twij felt sterk aan het verhaal van de twee mannen, omdat E. pas op 27 augustus dit jaar - dus zeven tien maanden na de moord - met het verhaal van de twee mannen op de proppen komt. Uit angst durfde hij het niet eerder te ver tellen. Zijn familie zet hem echter onder druk: E. moet helderheid verschaffen, anders krijgt hij zijn twee kinderen niet meer te zien. Volgens het OM construeert E. een verhaal, dat naadloos aansluit bij het politiedossier waarover E. beschikt. Maar dat geconstrueerde verhaal klopt in de ogen van jus titie op vele punten niet. Het OM is van mening dat E. zijn vrouw omstreeks 19-15 uur onverhoeds van achteren heeft aangevallen en heeft 'afgeslacht'. Kathleen was op dat moment waarschijn lijk aan het poetsen, iets dat ze vaak deed. Een trekker met dweil wordt vlakbij haar lichaam gevon den. Bovendien verklaart vriendin Wendy dat Kathleen het huis altijd heeft gepoetst en opgeruimd als zij (iedere) woensdagavond op bezoekt komt om kettingen te maken. Na de moord stapt E. in zijn auto en rijdt weg, naar Ron in Meerlo. Dat is tussen 19-15 en 19.30 uur. De route rijd je nor maal gesproken in zo'n 10 minu ten. Dat betekent dat E. nog zeker een kwartier heeft gehad om het moordwapen te verstoppen en mogelijk om andere kleren aan te trekken. Overigens hoeft hij vol gens het OM niet onder het bloed te hebben gezeten door de aard waarmee de steekwonden zijn toegebracht. Bij Ron ontdekt E. dat er nog bloed op zijn handen zit en daarom wast hij zijn handen op het toilet. De technische recher che ontdekt later in de nacht behoorlijke hoeveelheden bloed op meerdere plaatsen op het toilet. In het bloed zit DNA van Kathleen. Als het, zoals E. vertelt, slechts om een paar bloeddrup pels gaat, afkomstig van de hoofd wond van Kathleen, dan matcht dat volgens het OM niet met de hoeveelheid bloed die op het toi let van Ron wordt aangetroffen. Er moet volgens het OM behoorlijk wat bloed zijn afgespoeld. Als E. later in de avond thuis komt, 'speelt' hij de ontdekking van zijn vrouw die is vermoord. Maar hij wist volgens het OM al dat hij Kathleen dood in een plas bloed zou aantreffen. Bovendien laat E. zijn vermoorde vrouw ach ter bij zijn twee slapende kinde ren. De dochter van het paar kan dan al zelfstandig de trap aflopen. Hij neemt dus bewust het risico dat zij haar moeder gruwelijk ver moord aantreft. Het OM doet onderzoek naar de route die E. die avond naar Meerlo aflegt, maar vindt noch het moordwapen noch mogelijk bebloede kleding. Het OM stelt dat de verdachte tijd genoeg heeft gehad om wapen en mogelijk kle ding te laten verdwijnen. In de auto wordt op vele plaatsen bloed aangetroffen. Cruciaal in de bewijsvoering van het OM is het bloed dat wordt aangetroffen op het toilet van Ron in Meerlo. In dat bloed wordt DNA van Kathleen aangetroffen. Alleen de moordenaar kan dat bloed daar naar toe hebben gebracht. Uit het reductieproces van het OM blijkt dat er maar één persoon voor in aanmerking komt: E. Het motief Het OM moet gissen naar het motief voor de moord. Officier van justitie Clarijs noemt tijdens de zitting enkele mogelijke motie ven op: 1. E. onderhield via zijn gsm en internet contact met andere vrouwen. Bovendien had hij nog enkele maanden voor de moord seksuele contacten gehad met een vrouw. Was Kathleen daar op 15 maart achtergekomen? 2. Volgens vrienden had Kathleen E. een ultimatum gesteld: hij moest veranderen en meer tijd aan hun kinderen en aan haar besteden. Anders zou ze hem verlaten. Het was niet de eerste keer dat ze E. daarop aansprak. Kathleen speelde al eerder met de gedachte om haar koffers te pak ken. Wilde Kathleen op 15 maart deze keer écht vertrekken en werd E. daar boos over? E. spreekt dit verhaal tegen. Kathleen zou nooit bij hem weggaan, want 'wij hielden van elkaar'. 3. Het verhaal van de twee man nen klopt wel en Kathleen kwam er op 15 maart achter dat E. bijver diende door te werken voor crimi nelen. 4. Kathleen was de dominante factor in het gezin: wat zij wilde, gebeurde. E. liet zich 'aansturen' door zijn vrouw en kon dat niet langer meer verkroppen. Achter ieder motief zet het OM een vraagteken, omdat het een optie is. Hoe dan ook: E. heeft in een ongekende aanval van woede gereageerd en haar vermoord. De échte reden weet volgens het OM alleen E., maar die zwijgt en ont kent. Uit het psychiatrisch en psy chologisch onderzoek blijkt dat E. volledig toerekeningsvatbaar is. Er worden geen persoonlijkheids stoornissen waargenomen en zijn intelligentie is gemiddeld. E. heeft een blanco strafblad en staat ook niet te boek als iemand die zich agressief gedraagt. Hij wordt wel omschreven als een'binnenvetter'. Elektricien E. is ontslagen bij zijn werkgever en bezig om zijn eigen bedrijf op te zetten. Kathleen werkt parttime. Zij moeten de eindjes aan elkaar knopen en het geld uit het criminele milieu is welkom om financieel meer arm slag te krijgen. Familie en vrien den omschrijven het gezin als 'normaal en ogenschijnlijk geluk kig, met ups en downs'. Het verweer E. houdt vol dat hij de moord niet heeft gepleegd. Volgens zijn advocaat Lina wordt dat bevestigd door getuigenverklaringen, die verdachte bewegingen hebben gezien en gehoord die bewuste avond in de wijk. De strafpleiter wijst de rechters er op dat er ook (bloed)sporen zijn die erop kun nen wijzen dat iemand anders de moord heeft gepleegd. En dan is er nog het tijdstip van de moord. Volgens Lina zijn er onnauwkeu rige metingen verricht, waardoor het tijdstip van overlijden later moet zijn geweest dan nu wordt aangenomen. Op dat moment bevond E. zich bij Ron in Meerlo en kan hij dus niet de moordenaar zijn. Bovendien is E. de persoon er niet naar om zijn vrouw, de moeder van zijn kinderen, op gru welijke wijze te vermoorden. Dat past volstrekt niet bij hem. En dan is er nog het DNA onder de nagels van de linkerhand van Kathleen. Uit onderzoek blijkt dat er parti ele DNA van een tot dusver onbe kende persoon onder de nagels is aangetroffen. DNA van E. is niet aangetroffen, terwijl Kathleen zich volgens Lina verdedigd moét heb ben. Ook de patholoog zou dat hebben geconstateerd. Kortom, zo besluit Lina zijn pleidooi: er is te weinig bewijs, E. moet worden vrijgesproken. Overigens verwerpt de recht bank het verzoek om het parti ele DNA te laten vergelijken in de databank van het NFI, omdat de 'specifieke trefkans' verwaarloos baar klein is. Het partiële DNA is volgens de rechtbank geen dader- spoor. Het laatste woord is voor de aangeslagen E. Hij herhaalt de zin die hij de voorbije anderhalf jaar ontelbare keren heeft uitgespro ken:'ik heb het niet gedaan!' De rechtbank doet op maandag 5 november om 13-30 uur uit spraak. PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 19,95 (postcode 58..) 35,50 (overige binnenland) De juiste weg in de goede richting Hans Peeters 077 3523359 of 06 53264978 Bezoek onze websitewww.scheidingsweg.nl AKTIE De hele maand oktober op alle deuren, schuifwanden en (sier)beslag 10% Oude Oostrumseweg 12 5802 CC Venray Tel: 0478 588223 www.doemarktstevens.nl

Peel en Maas | 2007 | | pagina 3