SV United verhuist naar De Broekberg Waardering onderwijsinspectie Zambia t Mieke en haar rode hoed Maasprojecten bieden kansen voor Meerlo- Wanssum Dorpsraad wil aanpassing verkeer Geringe lastenstijging Afscheid van vorst Marcel 19, Vogelmarkt in Meerlo PEEL EN MAAS Donderdag 25 oktober 2007 - Pagina 23 Gemeente gaat tonnen investeren in sportpark Wanssum SV United krijgt voorlopig onderdak op sportpark De Broekberg in Wanssum. Het college gaat enkele tonnen investeren om het Wanssumse sportcomplex op te knappen. Dat maakte wethouder Dic kie Minken (PvdA) dinsdag bekend. "Het is een investe ring voor de komende drie tot vijf jaar." De voetbalvereniging maakt nu nog gebruik van twee sportpar ken: Bergsbos in Meerlo en De Broekberg. Het college vindt dit een ongewenste situatie die niet veel langer kan voortduren. "Er moet iets gebeuren voor de korte termijn", zei Minken. "De sport vereniging kan het financieel niet opbrengen om nog veel langer twee locaties in stand te houden. Bovendien verkeert De Broekberg in een zeer slechte staat." Wat er precies op De Broekberg gaat gebeuren, kon de wethouder nog niet zeggen."Binnenkort komt er een voorstel naar de raad." In de begroting voor 2008 heeft het col lege 1 miljoen euro opgenomen voor de buitensportaccommoda ties. Daarvan is vijf ton bestemd voor het nieuwe sportpark in'zuid' (Tienray en Swolgen) en eveneens vijf ton voor'noord' (Blitterswijck, Meerlo en Wanssum). Minken zei dat dit bedrag vooral gaat naar De Broekberg. Wethouder Beterams lichtte toe dat niet voor Bergsbos is gekozen omdat het Wanssumse sportcom plex groter is zodat SV United er beter terecht kan. Het nieuws verraste dinsdag middag ook United-voorzitter Arie Janssen. "Opmerkelijk. Nee, dit is mij totaal onbekend." De voet balclubs van Meerlo en Wanssum fuseerden in 2005. De wens was om binnen twee jaar te verhuizen naar een nieuw sportpark. Inmid dels speelt SV United alweer voor het derde seizoen op twee com plexen. De vereniging zet alles op de realisatie van een nieuw sport park aan De Helling, centraal gele gen tussen beide dorpen in. Het feit dat het college nu geld gaat steken in De Broekberg, toont aan dat dit nieuwe sportpark nog ver weg is. "Het stagneert inder daad. Het blijkt lastig de partijen bij elkaar te brengen", zei Minken. Bovendien ligt de beoogde loca tie vlakbij een aaneengesloten natuurgebied (EHS) en moeten er veel hobbels genomen worden om er een sportpark te realiseren. Een andere optie is uitbreiding van 't Hoogveld in Blitterswijck. Planologisch blijkt dit de beste oplossing. Maar SV United voelt er weinig voor te verkassen naar Blit terswijck. Arie Janssen zegt in eerste reac tie blij te zijn met het collegevoor stel. "Er wordt energie ingesto ken en het college wil besluiten nemen. Het is weer een stap voor uit. Los ervan of dit beste oplos sing is", zegt de United-preses die het toejuicht dat zijn vereniging op één plek onderdak krijgt. "Voor het verenigingshart is dit veel beter. Op twee verschillende par ken blijft er toch verdeeldheid." Janssen beaamt dat De Broek berg ruimer van opzet is dan Bergsbos. "Maar qua onderhoud en bespeelbaarheid van de velden ligt het anders." Bovendien twijfelt hij eraan of de kleedaccommoda tie in Wanssum wel voldoende is voor het snel groeiende SV United. Nadat onlangs het vijfhonderdste lid werd verwelkomd, telt de ver eniging nu al 525 leden. "Vooral in de onderbouw is er heel veel aan was" zegt Janssen die verder niet inhoudelijk kan reageren. "Ik ken het voorstel niet. Het is lastig te beoordelen. De communicatie is ook niet erg gelukkig. Maar goed. Ik ben toch blij verrast met het initiatief." Samenwerking met SOS Meerlo-Wanssum De inspecteur van het onder- wijs van het Ministerie van Educatie in het district Kafue (Zambia) heeft burgemeester Joep Hahn van Meerlo-Wans sum een brief gestuurd en hem bedankt voor de activiteiten in zijn gemeente voor de mensen in Kalundu View. 'Het bestuur, management en ambtenaren van Kafue District Education Board willen graag hun hartelijke dank uitspreken dat uw gemeente het mogelijk heeft gemaakt dat onze vrienden van SOS Meerlo-Wanssum (Nederland) Zambia en speciaal het district Kafue hebben bezocht', schrijft West Silungwe, secretaris van de District Education Board Kafue District. Hij doelt op het recente werkbezoek dat vier vrijwilli gers van SOS Meerlo-Wansum op eigen kosten hebben gebracht aan Kalundu View. Hij vervolgt: 'Wij genieten van de nauwe werkrelatie met het team, waarbij wij hebben geprobeerd veel positieve hoop te geven aan de minder bevoor rechte kinderen van Kalundu View die onderwijs nodig hebben. Als bestuur beloven wij alles te doen wat mogelijk is om deze goede daad in ons district te ondersteu nen.' Silungwe meldt verder in zijn brief dat het bestuur en de onder wijskrachten van de Kalundu View Communityschool onzelfzuchtige, betrouwbare en integere partners zijn, die de toegankelijkheid en kwaliteit van het onderwijs aan minder bevoorrechte kinderen van Kalundu View bevorderen. Volgens Sillungwe is de samenwerking met SOS Meerlo-Wanssum stimulerend. Dankzij dit warm samenwerkings verband, waarin wij samen stre ven naar een verbetering van het leven van onze kinderen door hen te helpen kennis te verga ren, een levenslang voordeel dat niemand hen ooit kan afnemen, aldus Silungwe die tenslotte meldt dat hij een bijzondere relatie met SOS en de gemeenschap Meerlo- Wanssum koestert. Zoals bekend helpt SOS Meerlo-Wanssum de bevolking van Kalundu View bij de bouw van een basisschool. Mieke van Uden uit Geijsteren is vooral bekend als kermiste en organisatrice van de Kunstmarkt maar staat haar mannetje ook bij de Red Hat Society (de rode hoe den club). Een bijzonder gezel schap van bijzondere dames die graag een rode hoed dragen. Deze week kwamen er een paar hon derd bij elkaar in Venlo en Mieke van Uden vervulde de rol van hof dame en regelde de bijeenkomst. Venlo kleurde rood en paars omdat de Nederlandse tak van de Red Hat Society de derde nati onale landdag hield. De Red Hat Society is min of meer toevallig ontstaan. Geïnspireerd door het gedicht Warning van de Engelse dichteres Jenny Joseph uit 1961, had ene Sue Ellen Cooper uit Cali- fornië een vriendin, eveneens in de vijftig, een rode hoed cadeau gedaan. In dat gedicht waarschuwt de ikfiguur dat ze ongepaste din gen gaat doen als ze oud is, bij voorbeeld in het paars gekleed gaan met een rode hoed erbij 'die me niet staat en me niet past'. Met andere woorden: lekker puh. Februari 2005 stond er een artikel in het NRC/Handelsblad over de Red Hat Society. Naar aanleiding van dit verhaal is de Red Hat Soci ety in Nederland ontstaan. Nie mand heeft kunnen bedenken dat er zoveel vrouwen geïnspireerd zouden worden. Niet alleen in Amerika maar over de hele wereld zijn vrouwen enthousiast. Wereld- wijd zijn er al meer dan 1 miljoen leden. Ook in Nederland zijn er nu al meer dan 50 afdelingen actief. Bijna vijfhonderd dames, allemaal voorzien van een rode hoed en paarse kleding komen vanuit heel Nederland naar Venlo.Tussen 10.00 en 12.00 komen deze dames veelal per trein aan. Het was een prachtig gezicht om zoveel rood- gehoede en fel uitgedoste dames uit het station te zien komen om op weg te gaan naar de Markt in Venlo om vanaf het bordes van het stadhuis te worden toege sproken en begroet door burger meester Bruis en Queen Annette van de chapter, de Red Hats a la Limbourgh. Honderden rode en paarse ballonnen gingen de lucht. Aansluitend vertoefden de dames in De Maaspoort voor een buffet en een daverende show onder het motto Las Vegas aan de Maas. Het festival werd afgesloten met een spectaculaire vuurwerkshow op de markt voor het stadhuis. Ook 's avonds gingen de meeste dames nog verder feesten in het Labierint centre des Cafés op de Markt in Venlo. Dit horeca-etablis- sement bevindt zich in het hartje van Venlo. Meer informatie over de organisatie staat op www.red- hatnederland.nl. en www.redhat- nederland.nl. Nog geen start aanleg rondweg Wanssum De aanleg van een rondweg om de dorpskern van Wans sum laat nog op zich wachten. De gemeente wil het Nieuwe Wanssum en de reactivering van de oude Maasarm tussen Ooijen en Wanssum als één geheel zien. Beide projecten hebben een grote impact maar bieden ook grote kansen voor de gemeente. De provincie Limburg heeft uit het fonds Majeure Projecten alvast 3,5 miljoen euro beschikbaar gesteld voor de eerste helft van de rondweg. De provincie dringt aan op een spoedige aanleg maar het college van Meerlo-Wanssum wil eerst meer duidelijkheid heb ben over de financiering van het totale project. Het Nieuwe Wans sum omhelst een verbetering en uitbreiding van de haven en het bedrijventerrein, een rondweg die de drukke provincialeweg door de dorpskern vervangt, woningbouw op het sportpark en een herinrichting van de ruimte rondom het havengebied. Daar naast loopt het project van het opnieuw in gebruik nemen van de oude Maasarm. Er zijn er twee mogelijkheden: een groene en een 'natte' variant. "Beide projecten kunnen niet los van elkaar worden gezien", zegt wethouder Carla Brugman (PK). Wethouder Leo Beterams (PK) meldt dat er eerste harde toezeggingen moeten komen over de komst van een volledige rond weg. De reactivering van de Maasarm heeft bijvoorbeeld ook gevolgen voor de bruggen in Meerlo en Wanssum. Brugman zegt dat er financieel nog een behoorlijk gat is en dat de verdeling van de gel den nog niet duidelijk is. Het col lege bestrijdt de mening van de gemeenteraad van Horst aan de Maas dat Meerlo-Wanssum juist zou willen profiteren door beide projecten aan elkaar te koppelen. "Die raadsleden in Horst weten niet waar ze het over hebben", meent burgemeester Hahn. Brug man vindt dat de problemen regi onaal moeten worden aangepakt. "Het houdt echt niet op bij de gemeentegrens." Toch verwacht Hahn dat over twee jaar 'de schop in de grond gaat'. De begroting voor 2008 toon de aanvankelijk een tekort van 128.000 euro. Het gat is gedicht door 85.000 euro uit de algemene reserve te halen en het restant komt uit bespaarde rentes van reserves. "Onze lopende ambities kunnen we binnen de begro ting waarmaken", zegt Beterams. "Alhoewel het zowel organisato risch als financieel een hele klus is. Voor nieuwe zaken is geen ruimte." De vrij aanwendbare algemene reserve daalt naar 1,2 miljoen euro. Dit bedrag wordt achter de hand gehouden om tegenvallers op te vangen. Voor toekomstig onderhoud aan wegen en riolering zijn de voorzieningen op orde. Beterams: "We verschuiven geen rekeningen naar de toekomst." De gemeente heeft ook geen schul den. "De banken hebben niets aan ons", zegt Hahn. Om iets extra's te kunnen doen zijn incidentele meevallers nodig. Dit jaar kwamen de dividend uit kering van Essent plus de verkoop van de voormalige ambtswoning - samen ruim een miljoen euro - bijzonder gelegen. "Of we moe ten extra inkomsten zien te gene reren", zegt Beterams. Hij doelt bijvoorbeeld op woningbouw op sportpark De Broekberg. Volgens burgemeester Hahn is het nog geen gelopen race dat er inder daad woningen gebouwd mogen worden in het winterbed van de Maas. Dit geldt met name voor het oudere en lager gelegen deel van het sportpark. De inkomsten uit woningbouw zijn ook hard nodig om een nieuw sportcomplex te kunnen financieren. "Het is ook de kostendrager van het Nieuwe Wanssum", aldus Beterams die er hoge verwachtingen heeft van heeft. "Het is nu of nooit. De kans om zo'n groot project te ontwik kelen krijg je nooit meer." De dorpsraad van Swolgen is al enige tijd druk doende om verandering te krijgen in de verkeersremmende situaties in Swolgen. De verkeersheu vels aan de Mgr. Aertsstraat liggen volgens de dorpsraad verkeerd om. Ambtenaren van de gemeente Meerlo-Wans sum en van de provincie zijn ervan overtuigd dat de situatie in Swolgen juist is en dat de verkeersheuvels in de rest van Nederland verkeerd liggen. Automobilisten rijden zich gere geld vast in Swolgen en moeten zelfs achteruit rijden om de situ atie op te lossen. Na lang aan dringen van de dorpsraad bij de gemeente is medio oktober een provinciale ambtenaar polshoogte komen nemen. Hij constateerde gevaarlijke situaties met achter uitrijden in de verkeersremmende situatie. Vorige week donderdag zijn deze constateringen al bespro ken in het gemeentelijk verkeers- overleg en men vindt dat de situ atie bij de Boerenbond zodanig is dat de verkeersheuvels verlegd zouden moeten worden. Verdere afspraken zijn er nog niet gemaakt. Verder is de dorpsraad bezig met een aantal andere zaken. De pan- nakooi geplaatst op het parkeer terrein aan de Mgr. Aertsstraat blijkt een schot in de roos voor de jeugd van Swolgen. Er wordt al regelmatig een balletje getrapt. In september is er door twee leden van de dorpsraad deelgenomen aan de werkconferentie dorps raden van de Gemeente Meerlo- Wanssum. Dit is als zeer positief ervaren en ze hopen dit positieve contact verder te kunnen uitbou wen met de gemeente. De dorps raad is verder nog bezig met het afwikkelen van het dorpsomge vingsplan (het zogenaamde DOP). Hieraan wordt momenteel de laatste hand gelegd. Ze hopen dit nog voor het eind van het jaar aan de gemeente te presenteren. Ver dere ontwikkelingen zijn er nog op het gebied van wandelroutes. De Heemkundevereniging zet in samenwerking met de dorpsraad van Swolgen nog een route uit. Ook bestaande routes willen ze opnieuw gaan bewegwijzeren. Op maandag 29 oktober heeft de Dorpsraad een bijeenkomst met de verenigingen en stichtingen uit Swolgen. Op deze bijeenkomst zal uitleg gegeven worden over het te plaatsen informatiebord bij beide ingangen in Swolgen aan de Mgr. Aertsstraat en Molenstraat. Op dit informatiebord zal te zien zijn welke activiteiten de komende tijd gehouden worden door de vereni gingen en stichtingen in Swolgen. Verder is de dorpsraad bezig met te bekijken of er een of meerdere defibrillators in Swolgen geplaatst kunnen worden. Ook zijn er al meerdere gesprekken gevoerd tussen de dorpsraad, de gemeente en de kermisexploitanten over de kermis in Swolgen. De lokale heffingen stijgen volgend jaar nauwelijks in de gemeente Meerlo-Wanssum. Een gemiddeld huishouden betaalt 607,06 euro aan gemeentelijke belastingen ten opzichte van 605,78 euro dit jaar. Ondanks de waarschuwende geluiden over de wankele financi ële positie, slaagt Meerlo-Wanssum er nog steeds in de lasten voor de burgers laag te houden. De ozb (onroerende zaakbelasting) stijgt volgend jaar met 2 procent terwijl de rioolheffing met 3,3 procent toeneemt. Daartegenover staat een daling van 4,4 procent van de afvalstoffenheffing. Het vaste bedrag daalt van 76,80 naar 75,60 euro. Het aanbieden van een 140- litercontainer - zowel restafval als gft - wordt tien cent goedko per naar 5,19 euro. Het aan de straat zetten van een grote con tainer van 240 liter gaat van 9,06 naar 8,89 euro. Hiermee behoort Meerlo-Wanssum tot de top drie van goedkoopste gemeenten in Limburg. De daling van de afval tarieven komt vooral door de aanbestedingsvoordelen die zijn behaald bij het gunnen van de huisvuilinzameling. Wellicht dat in 2009 de afvalstoffenheffing nog met circa veertien procent omlaag kan. Dit komt door de voor de verwerking van rest- en gft-afval. De drie heffingen (ozb, rioolrecht en afvalstoffenheffing) zijn met in totaal 2.335.000 euro een grote inkomstenbron voor de gemeente.Andere belastingop brengsten zijn toeristenbelasting (250.000), havengeld (244.000) en leges (278.000 euro) Vorst Marcel Deenen van carna valsvereniging De Wiendbuul in Wanssum stopt er na elf jaar mee. Deenen was het jarenlang lid van de raad van 11was prins Marcel I in '93, bestuurslid vanaf '94 maar vooral vorst vanaf'96. Hij heeft vooral als taken de publicaties in de kranten, hij heeft de trekkersrol bij de bonte avondcommissie en is de rode draad tijdens de carnavalsdagen. Voor alle mooie momenten en zijn enorme inzet voor De Wiendbuul wordt Deenen en zijn vrouw op zondag 11 november vanaf 16.11 uur een receptie aangeboden in de Zandhoek in Wanssum. Vogelvereniging de Gevleugelde Vrienden Wanssum e.o. houdt op zondag 28 oktober weer de maandelijkse vogelmarkt. Op deze markt kan iedereen vogels kopen of te koop aanbieden.Tevens is er een vogel handelaar aanwezig die ook vogels opkoopt.Verder zijn op deze markt alle vogelbenodigdheden verkrijgbaar en is er een stand waar men alle soorten vogelzaden kan kopen. De vogelmarkt wordt gehouden in sport- en feestzalencomplex 't Brugeind in Meerlo en duurt van 9-30 tot 12.00 uur. Informatie is verkrijgbaar via telefoon (0478)531221. Een jaarabonnement kost u slechts Ik word tot wederopzegging abonnee van Peel en Maas en word zo wekelijks geïnformeerd over al het nieuws uitVenray en Meerlo-Wanssum. Naam: Stuur deze bon op naar Antwoordnummer 13, 5800VBVenray (postzegel NIET nodig) Meerlo-Wanssum W8HB8HE1.-M.1.BEEE1 Adres: Postcode Woonplaats: Tevens machtig ik de administratie van Peel en Maas om een keer per jaar het abonnementsgeld van mijn bank- of girorekening af te halen. handtekening: Bankreknr.

Peel en Maas | 2007 | | pagina 23