Van Dis te gast bij Literair Café Oirato speelt De Klopgeest Doe mee met het literair café Ridders, rovers en rapaille Dans met Mij Ridders, rovers en rapaille PEEL EN MAAS Donderdag 25 oktober 2007 - Pagina 13 Programma Schouwburg Venray Schouwburg Venray presen teert de komende week maar liefst zes voorstellingen met onder andere de Fabeltjes krant Musical, Sexual Perver sity, Ronja de Roversdochter en King Lear. De Fabeltjeskrant Musical voor iedereen vanaf zes jaar wordt gehouden in de schouwburg van Venray op donderdag 15 oktober vanaf 19 00 uur. "Hooggeëerde toneelkijkertjes" zo begint Meneer de Uil aan bij de start van de musi cal want "kijkbuiskinderen" werkt natuurlijk niet bij de musicalversie van deze legendarische televisiese rie, die begon in 1968. Vele gene raties konden toen genieten van figuren als Juffrouw Ooievaar, Ed en Willem Bever, Gerrit de Postduif, Juffrouw Mier en Zoef de Haas. Ze waren er allemaal en het was wéér genieten. De avonturen in het Grote Dierenbos zijn aangepast aan deze tijd, anno 2007. Er is een mens, een echte workaholic, in het Dierenbos die een talentenjacht organiseert. Natuurlijk zijn daarbij allerlei verwikkelingen (de laptop met de muziek wordt gestolen en Zoef de Haas wordt verdacht). Een nieuw dier, de Oosterse Poes Fatima die een infabeltjescursus gevolgd heeft, krijgt een oogje op "Soefje"de Haas. Jon van Eerd, die tekende voor het script, heeft aan alles gedacht: een romance, een hippe talentenjacht en het gejaag de bestaan van volwassenen. Het ontbreekt ook niet aan de nodi ge humor voor jong én oud. De bekende liedjes zoals Drink meer Prik en "Hup daar is Willem met de Waterpomptang blijven vrolijk en herkenbaar, ook een moderne versie. De makers hebben ervoor gekozen om de acteurs mét grap pige, zeer mooi uitgevoerde hand poppen samen op het toneel te zetten. De rollen worden door de acteurs zo subliem vertolkt dat de dierenbosfiguren echt herleven en je ziet de mensen daardoor niet eens meer. Dat alles speelt zich af in een mooi vormgegeven decor met prachtige belichting. Deze musical heeft een Niet goed? Geld terug! garantie. Men mag in de pauze de kaartjes terugbrengen en dan krijgt men het entreebedrag retour. Vanzelfsprekend mag men dan de tweede helft van de voor stelling niet meer in de zaal plaats nemen. SEXUAL PERVERSITY Sexual Perversity was dé the aterhit van vorig theaterseizoen en wordt dit jaar opgevoerd op vrijdag 26 oktober vanaf 20.00 uur in Schouwburg Venray. Volle zalen, lovende recensie en een nomina tie voor de Toneelpublieksprijs. Dit seizoen gaat het spraakmaken de toneelstuk door met een echte sterrencast: Birgit Schuurman, Nyncke Beekhuizen, Cas Jansen en Kürt Rogiers. Danny (Cas Jansen) en Esther (Nyncke Beekhuizen) worden smoorverliefd en gaan direct samenwonen.Al snel vragen ze zich af of dit wel de juiste keuze is geweest. Hoeveel je van jezelf moet opgeven om met iemand samen te zijn en hoeveel kan of moet je van je partner vragen? In een tijd waarin je overspoelt wordt met seks, decadentie en losbandigheid, is er niemand die je leert hoe je nou eigenlijk samen moet leven. Het helpt ook niet echt als de twee boezemvrienden van het stel (Birgit Schuurman en Kürt Rogiers) geenszins gechar meerd zijn van het getortelduif en een losbandige visie op relaties hebben. Het stuk gaat over vriend schap, over bindingsangst en zeker ook over verlatingsangst. Het gaat over je geven en je overgeven. Met liefde als de hoogste prijs. RONJA De familievoorstelling Ronja de Roversdochter wordt gehouden op zaterdag 27 oktober voor ieder een vanaf zeven jaar. Ronja, de dochter van roverhoofdman Mat- tis, leidt een ruig roversleven. Ze leert dat ze zonder angst de wereld in moet stappen en ze weet dat ze de roversbende van Borka, haar vaders grootste vijand, moet haten. Tijdens een van haar zwerftoch ten ontmoet ze Birk, de zoon van roverhoofdman Borka. Birk is hele maal niet zo'n gemene botterik als haar vader zegt. Terwijl Ronja en Birk onafscheidelijke vrienden worden, liggen hun vaders voort durend met elkaar overhoop. Op een dag moet Ronja kiezen tussen haar vader en Birk.Aanvang 15.00 uur. Na afloop van de voorstelling is er een Roversfeest. Het Laagland is hét professionele jeugd - en jongerentheatergezelschap van Limburg. Ronja de Roversdochter is made in Limburg! Daarom leg gen ze het publiek uit eigen regio graag extra in de watten! Hoe doen ze dit? Door na de voorstelling met iedereen een roversfeestje te vieren. Laat je door de rovers uit Ronja inwijden in een roversdans. Zing uit volle borst mee met een écht roverslied. MOESORGSKI Onder leiding van dirigent Alexandr Chernov zingt het in de schouwburg het koor van het Nationale Moesorgski Theater Sint Petersburg op maandag 29 oktober onder meer de fameuze Liturgie van de heilige Johannes Chrysostomos, opus 41 vanTsjai- kovski. De monopolistische rol van de keizerlijke hofkapel was vanaf deze compositie verleden tijd. Andere werken op het pro gramma zijn onder andere uit kor tere a capella koorcomposities van Bortnjanski,Tsjaikovski en Rach- maninov. Alexandr Chernov werd opgeleid aan de fameuze Capella Kooracademie en aan het Rimski- Korsakov Conservatorium, beide in Sint-Petersburg. In 1974 werd hij benoemd tot koordirigent aan het Nationale Moesorgski Opera- en Ballettheater Sint-Petersburg; in 1987 volgde zijn benoeming tot chef-dirigent van het koor. Dit alles belooft een zeer bijzondere avond te worden met prachtige liede ren, vlekkeloos gebracht door dit fameuze koor.Aanvang 20.00 uur. TAO SindsTAO in 2005, voor het eerst buiten Japan, in Edinburgh furo re maakte, verovert het Japanse drum- en percussiegezelschap TAO - Da, the beat of Life de wereld. Na hun overrompelende debuut vorig seizoen in Nederland komt TAO op dinsdag 30 oktober vanaf 20.00 uur met een nieuw programma naar Schouwburg Venray. Met Da, the beat of life, gaat TAO terug naar zijn eigen roots. Dit meesterwerk is hét voorbeeld van muziek die uit het lichaam en de geest komt.TAO maakt met een tiental performers een onnavolgbare show. Ze stralen allen een ongeëvenaarde kracht en energie uit, in elke drumslag leg gen zij hun ziel en zaligheid. Vol gens eigen zeggen hebben deze Tao verovert de wereld met The Beat of Life. (fotograaf TAO) drumslagen meer zeggingskracht dan woorden. KING LEAR King Lear van William Shake speare is een van de meest ont roerende toneelstukken ooit geschreven. Het is op woensdag 31 oktober vanaf 20.00 uur te zien in de schouwburg van Ven ray. De oude koning Lear (Rik van Uffelen) wil zijn rijk over zijn drie dochters verdelen. De dochter die zegt het meeste van hem te hou den, krijgt het grootste deel. Cor delia, Lear's lievelingsdochter (Eva van der Gucht), is ondanks haar liefde niet in staat tot vleierij. Lear onterft haar en verdeelt zijn rijk over zijn twee andere dochters. Deze zien hem als een lastige en demente oude man en sturen hem de nacht in. Dit alles leidt tot oor log, waanzin en tenslotte de dood. Maar bij Lear ook tot zelfinzicht en een grootse en liefdevolle ver zoening met Cordelia. Van wie hij zo veel, al te veel, had gehouden. Voorafgaand aan King Lear is er in de foyer van de schouwburg vanaf 19.00 uur een inleiding door acteur Hans van Leipsig. Men kan gewoon plaatsnemen in de zaal zónder aanmelding, mits men natuurlijk een kaartje heeft voor de voorstelling. Reserveren voor een voorstel ling kan door contact op te nemen via telefoon (0478)530999 of via www.schouwburgvenray.nl. De Mariakapel in Holthees biedt op zondag 4 november aan jonge musici de gelegen heid om zich voor publiek te presenteren tijdens het jaarlijkse concert voor Jong Talent. Het vak van musicus moet geleerd worden, en dat doet men niet alleen thuis door te repeteren of tijdens lessen op een muziekschool. Het vak wordt met name geleerd door op te treden, en die bijzondere spanning van zo'n optreden op positieve manier aan te wenden voor de muzikale prestatie. Deze zondag treden vijf jonge musici en een danseres op tijdens een gevarieerd concert, dat om 15-30 uur begint. Iedere deelnemer aan het concert heeft ongeveer 15 minuten de gelegen heid zich te presenteren aan het publiek. Dat is een pittige opgave. Deelnemers aan het concert voor Jong Talent zijn dit jaar: Vincent Claessens op klassieke gitaar. Hij gaat enkele stukken spelen uit de klassieke gitaarmuzieklite ratuur, afgewisseld met moderne muziek. Danseres Jante van Ton geren heeft inmiddels een zeven jaar durende studie dansopleiding achter de rug, zowel klassieke als moderne dans en jazz. Hierna is het de beurs aan gitaar en zang van Etan Huijs. Hij brengt samen met zijn vaste pianobegeleidster Maartje Smedts een aantal eigen geschreven nummers. Huijs heeft inmiddels in de regio al enige naam gemaakt, onder andere door zijn optreden bij het V-kick festi val in Venray. Hij heeft ook al een EP op zijn naam staan. Vincent van Tongeren, derdejaars student aan de Jazz Musical Opleiding van de Hogeschool voor de Kunsten in Amsterdam brengt iemand mee, die hem op piano gaat begeleiden bij de liedjes die hij gaat zingen. Pianist Daan van Loon brengt een aantal eigen composities met vari aties daarop ten gehore. Hij speelt al een kleine tien jaar piano, en is daarnaast organist in een band. Hij speelt op piano verschillende soorten muziek, van blues tot klas siek. Het slotoptreden van dit con cert wordt verzorgd door Marcha Hofmans en Karlijn van Bommel, zang en gitaar, die al enige jaren met elkaar een duo vormen, en met name op schoolfeesten met veel succes optredens hebben verzorgd. De deelnemers aan het concert zijn allen afkomstig uit de regio Venray en Boxmeer, van Vre- depeel tot Oploo, en zijn ze tussen de 14 en 23 jaar oud. Deze jonge musici, en danseres verdienen het door een groot publiek aangemoe digd te worden in hun muzikale ambities, een groot publiek is voor hen een belangrijke stimulans. Ze beschikken over kwaliteit, dus absoluut de moeite waard om het concert bij te wonen. Kaarten zijn te reserveren bij de bekende voorverkoopadressen in Holthees, de familie Ermers, Kapel straat 3, telefoon (0478)636480 en bij de familie Wijenberg, Gil- destraat 6, telefoon (0478)636390. Verder zijn de kaarten te bestellen via www.mariakapel.nl. en vanaf een half uur voor aanvang van het concert aan de ingang van de Mariakapel. Schrijver Adriaan van Dis is op zondag 4 november te gast bij het Literair Café Venray-regio in De Witte Hoeve in Venray. Van Dis werd in 1946 geboren in Ber gen. Hij groeide op temidden van halfzussen en ouders met een Indische geschiedenis. Zijn vader, die door zijn (Japanse) oorlogser varingen en zijn fysieke conditie arbeidsongeschikt was geworden, voedde Adriaan op met harde hand. Van Dis studeerde Neder lands en Zuid-Afrikaans aan de Universiteit van Amsterdam. Lan delijke bekendheid verwierf hij met het programma Hier is...Adri aan van Dis, dat op 16 maart 1983 zijn première op de Nederlandse televisie beleefde. Hij ontving er in 1986 de Nipkowschijf voor. Daarnaast was hij jarenlang pre sentator van hetVPRO-programma Zomergasten. Van Dis debuteerde in 1983 met de novelle Nathan Sid die hem een jaar later het Gou den Ezelsoor opleverde, de prijs voor het best verkochte literaire debuut. Nathan Sid werd door de literaire kritiek zeer lovend ont vangen, waarbij vrijwel steeds Van Dis' zorgvuldige stijl werd gepre zen. In 1986 verschenen achter eenvolgens De rat vanArras en de reisverhalenbundel Casablanca. In hetzelfde jaar debuteerde Van Dis als toneelschrijver met het stuk Tropenjaren, in 1988 gevolgd door Komedie om geld. In 1988 verscheen ook de roman Zilver of Het verlies van de onschuld, die door de critici zeer uiteenlopend werd besproken. In het voorjaar van 1990 bezocht Adriaan van Dis Zuid-Afri- ka. In december van dat jaar ver scheen de reisroman Het beloofde land. In 1991 volgde een tweede reisroman over Afrika onder de toepasselijke titel In Afrika. In 1992 verscheen Waar twee olifan ten vechten - Mozambique in oor log. In 1994 verscheen de uiterst succesvolle roman Indische dui nen, over een in Nederland gebo ren zoon van een Indische familie die wordt opgevoed in de sfeer van verzwegen leed. Indische duinen werd bekroond met de Gouden Uil (1995) en de Trouw Publieksprijs en genomineerd voor de Libris-prijs, de AKO-prijs en deAristeion-prijs. In 1999 verscheen de grote roman Dubbelliefde, de 'geschie denis van een jongeman' die, opge jut door de roerige tijd -de jaren zeventig-, grenzeloos wil leven. De critici oordeelden verdeeld over de roman. Van Dis bezocht in het voorjaar van 2000 Japan - het 'ver boden land' van zijn jeugd. Deze reis inspireerde hem tot de novel le Op oorlogspad in Japan. De con frontatie met de vijand werd ook een confrontatie met zichzelf. Op oorlogspad in Japan is dan ook, veel meer dan een reisverhaal, een psychologische novelle. In sep tember 2002 verscheen bij uitge verij Augustus de roman Familie ziek. De critici waren eensgezind enthousiast. In januari 2007 ver scheen De wandelaar, een boek dat alom wordt geprezen als een belangrijke roman over deze tijd. De wandelaar is genomineerd voor de NS publieksprijs 2007. Ook het luisterhoek van De wan delaar, dat Van Dis zelf voordraagt, is genomineerd. Op 15 november verschijnt Leeftocht, Veertig jaar onderweg. In Leeftocht reist men met Adri aan van Dis mee als student op zijn Grand Tour, als verslaggever voor een dagblad, als getuige die zich betrokken voelt bij zijn tijd. En in al die facetten zien wij een Van Dis op zoek naar zijn kern - in al zijn tweeslachtigheid. Hier zijn eindelijk alle stukken bijeen gebracht die laten zien dat hij aan een sluitend oeuvre werkt en dat veel thema's die men uit zijn romans en reisverhalen kent in de kern allang aanwezig waren. In De Witte Hoeve is Boekhandel Venray present met een breed aanbod titels van werken van Adriaan van Dis. In de pauze is er gelegenheid tot signeren. Aanvang 11.30 uur. Meer informatie staat op www. literair-cafe-venray.nl. Toneelvereniging Oirato uit Oirlo speelt het uit drie bedrijven bestaande blijspel De Klopgeest, vertaald en bewerkt door M. Loop. Tijdens de voorstelling maakt men kennis met een aantal bewoners die gezamenlijk in een oud heren huis wonen. In dit huis wonen een aantal families. De zusjes Engelen wonen op bovenste verdieping en hieronder de nieuwe bewo ners familie Slotemaker. Dat het oude herenhuis eigen geluiden heeft is duidelijk. Dat is de reden is dat de vorige bewoners zijn ver huisd. Nu de nieuwe bewoners ook last van de geluiden van het oude huis krijgen gaat huurbaas Wiebbel eens goed op onderzoek uit. Krijgt de huurbaas Wiebbel de Klopgeest in zijn loep? Worden de zo vreedzame zusjes Engelen niet getikt? Wat krijgt de neef Harry voor de loep? Zou dochter Karin de meterkast kunnen vinden? Zou het misschien een disco geluid zijn? Benedenbuurvrouw, Marie Haring, weet het allemaal en zal duidelijkheid scheppen. Maar wordt het met de uitleg van Marie wel allemaal duidelijk of is het een'grapje'. Op zaterdag 3 november om 20.00 uur is de première en zon dag 4 november om 19 00 uur brengt Oirato uit Oirlo het stuk op de planken van gemeenschaps huis De Linde in Oirlo. «aeur^ In oktober zoekt het Literair Café Venray-regio het gedicht, waar onderstaande regels een fragment van zijn: Heel zijn leven werd nu anders. Hij ging doen alsof hij grote Mensen hoogstpersoonlijk kende. Wie is de auteur van bovenstaande versregels en uit welk gedicht zijn ze afkomstig? Antwoorden op deze vragen kan men sturen naar het secretariaat van het Literair Café Venray-regio, Rochusstraat 1,5801 RR in Venray, tot donderdag 22 november. Ook op www.literair-cafe- venray.nl. is deze opgave te vinden! Elke laatste donderdag van de maand verschijnt er een nieuwe opgave en wordt het gedicht van de afgelopen maand bekend gemaakt. Er zijn steeds 10 punten te verdie nen: 5 voor de juiste naam van de dichter en 5 voor de goede titel van het gedicht. Iedereen die de oplossing weet, spoort het Literair Café aan in te zenden. Immers behalve voor de jaarwedstrijd, wordt er voor mensen die wel eens een of twee keer een fragment herkennen, aan het einde van het jaar een prijs verloot! De koplopers blijven niet voor elkaar onderdoen. Dat resulteert in deze stand: Mevrouw I. Ophey en de heren J. Bekenes,A. Ederveen en RWeerts gaan aan kop met 80 pun ten. Mevrouw J. Cruysberg scoorde 75 punten, mevrouw H. Craghs 70 punten, de heer A. Leyssen en mevrouw PWennekers 40 punten en de heer L. Lahaye 30 punten. De heren T. van Els en R. Lamers behaalden ieder 20 punten. De heer A. Kroft en de dames L. van Berlo-Lenssink, M. Minten en Ch. Selten-Litmaath scoorden ieder 10 punten. Het gedicht dat deze maand gezocht werd, is van de hand van Simon Vestdijk en het draagt als titel De uiterste Seconde. Het gedicht gaat over de kunst van het doodgaan en het loslaten van de werkelijkheid door de hoofd persoon van het gedicht. Het is de ware wedloop met de tijd. Zij zal eens, na de uiterste seconde, alleen over het pad moeten gaan dat zij samen bewandelden en de honden zullen uit zichzelf met haar meelo pen, de halsband los. De uiterste seconde voorAns Doodgaan is de kunst om levende beelden Met evenveel gelatenheid te dulden Als toen zij nog hun rol in 't leven speelden, Ons soms verveelden, en nochtans vervulden. Hier stond ons huis; hier liep zij met de honden; Hier maakte zij de bruine halsband los; Hier hebben wij de stinkzwammen gevonden, Op een beschutte plek in 't sparrenbos. Doodgaan is niet de aangrijpende gedachte, Dat zij voortaan alleen die paden gaat,- Want niemand is alleen die af kan wachten, En niemand treurt die wandelt langs de straat,- Maar dat dit alles was een werk'lijkheid, Die duren zal tot de uiterste seconde; Dit is de ware wedloop met de tijd: De halsband los, en zij met de twee honden. S.Vestdijk Adriaan van Dis komt op zondag 4 november om 11.30 uur naar de Witte Hoeve. Deze locatie is gekozen in verband met de verwachte grote belangstelling! Later in de maand verzorgt het Literair Café twee besloten avonden voor de senioren van Schuttersveld in Venray en van Maesduinenstaete in Bergen. Uit ervaring is gebleken dat de bewo ners van deze twee verzorgingshuizen dat zeer op prijs stellen. Wordt donateur van het Literair Café! Donateurs krijgen bij elke activiteit een persoonlijke uitnodiging van het Literair Café en men ontvangt per bijeenkomst een korting. Wie donateur wil worden kan contact opne men met het secretariaat. Daarmee steunt hij de activiteiten van het Venrayse Literair Café. Informatie over het bovengenoemde of over het werk van het Literair Café kan men verkrijgen bij het secretariaat aan de Rochusstraat 1, 5801 RR in Venray, telefoon (0478)582948. Zie ook www. literair-cafe-venray. nl De voorstelling Dans met mij door regisseur en actrice GerryAbels en acteur Willem Westermann is te zien in de Mariakapel in Holthees. Deze kapel biedt een prachtig decor voor deze beklemmende en indringende theatervoorstelling. De voorstelling, opgebouwd uit twee monologen, laat zien hoe het mogelijk is dat twee mensen, die veel van elkaar hou den, elkaar toch niet kunnen vinden. De speeldata zijn: 26,27,28 oktober en 9,10,11,23,24 en 25 november. De voorstellingen beginnen telkens 20.30 uur.Toegangskaarten zijn te reserveren bij het Odapark in Venray via telefoon (0478)513690. Vanaf een half uur voor aanvang van de voor stelling zijn kaarten ook te koop aan de ingang van de Mariakapel. Boekrecensie in Peel en Maas In deze bundel met spannende verhalen van schrijver Ton van Reen maakt de lezer kennis met mensen zoals ze in de voorgaande eeuwen in Limburg in en rond kastelen hebben geleefd. Niet alleen ridders en jonkvrouwen, maar vooral de gewone mensen, knechten en meiden, boeren en soldaten, en in de laatste eeuwen ook kloosterlingen en weeskin deren. De rauwheid van de tijd wordt duidelijk in het verhaal over de pestuitbraak in 1346 op kasteel Born en de moord op meer dan honderd joden uit Sittard en Sus- teren die er bescherming zochten tegen flagellanten. In Het beleg van Valkenburg valt Luiks rapaille in 1465 stad en kasteel Valkenburg aan. In het verhaal over kasteel De Berckt in Baarlo lezen we over adellijke dochters die op jonge leeftijd tegen hun wil naar kloos ters worden gestuurd, en in 1598 vindt de korte maar bloedige strijd plaats tussen de staatse bezetters van kasteel Daelenbroeck en de Spaanse belegeraars. De wolven- temmer van Kessel blijkt een jon geman die aan de ronselaars van Frederik de Grote ontsnapt en een geboren verteller blijkt. In het verhaal Het wolvenpak beleven bokkenrijders hun laatste uren in de gevangenis van kasteel Hoens- broek. Vogels in gescheiden kooi en, verhaalt over kinderen die in 1899 worden opgevangen in kas teel Heel. Het boek is geschreven voor lezers van jong tot oud. Aan elk verhaal is informatie toege voegd over het kasteel, de mensen en de tijd waarin het speelt. 'De verhalen zijn erg spannend. Ze voeren de lezer op aangename wijze terug in de tijd. De verbin dingen die worden gelegd tussen de historische personages zijn knap gevonden. Dat geldt ook voor de plots van de verhalen.' Dit boek is te koop bij boekhan del Van den Munckhof aan de Gro testraat in Venray en kost 17,50 euro. Sexual Perversity, Ronja en King Lear Jong muzikaal talent in Mariakapel Kunst Cultuur Ton van Reen

Peel en Maas | 2007 | | pagina 13