Provincie ondersteunt wandelroute Heide Lowieke en Evelien renoveren school in Vietnam t Zorggroepen bundelen krachten St. Christoffel: geen geld voor uitbreiding gymzaal Nieuwe reorganisatie bij Flextronics Actie Horeca Venray m II PVyers PEEL EN MAAS Donderdag 11 oktober 2007 - Pagina 7 Gedeputeerde Staten kennen een aanmoedigingspremie van 100.920 euro toe ter reali sering van vijftien Limburgse ommetjes rond het dorp. Deze ommetjes zijn korte wandelin gen van ongeveer een uur, met een afstand van zo'n drie tot zeven kilometer. Ze creëren nieuwe mogelijkheden om te wandelen en/of herstellen bestaande historische paden. Een van de wandelingen is Dur de Hej over de Pej in Heide. Vorig jaar ging Landschaps beheer Nederland middels een prijsvraag op zoek naar boeiende nieuwe, maar ook oude wandel routes. Daaruit voort komt het begrip Ommetje rond het dorp. In de provincie Limburg won de Vereniging Dorpsbelangen in Tun- gelroy met een wandeling rond de Romeinse Brug in het dorp. Het aantal ingediende voorstellen was echter groot. De provincie Limburg besloot daarop in samen werking met de Stichting Instand houding Kleine Landschapsele menten in Limburg (IKL) nog een aantal ommetjes te ondersteunen. Van de 26 voorstellen worden er nu vijftien mogelijk gemaakt. Voor de realisering staat de initiatiefne mers in totaal 100.920 euro ter beschikking, bestaande uit Euro pese en provinciale middelen. Zij moeten hun plannen zelf uitwer ken. De IKL speelt een coördine rende rol. Van noord tot zuid gaat het om de volgende wandelingen: Ommetje Bosploegpad, (Gennep), Dur de Hej over de Pej (Heide- Venray), Turfstekerspad (Ame- rica-Horst aan de Maas), Ommetje Brookkant (Belfeld-Venlo), Histo rische wandelroute (Maasbree), de De Locht-Herenbos Wandel route (Melderslo-Horst), Avon- turenpad (Sevenum), Binnenste Boete Ommetje (Velden), Omme tje De 4 landgoederen (Arcen en Velden), Buggenums Ommetje, Hunsels Ommetje (beide gemeen te Leudal), Sjweikeser Omme tje (Schweikhuizen-Schinnen), Ommetje Valkenburg, Ommetje Gronsveld-Rijckholt (Eijsden), Ommetje Simpelveld. De mensen achter de vijftien wandelingen hebben conform de opzet veel tijd gestoken in de voorbereiding; ideeën zijn ont wikkeld in samenspraak met o.a. de gemeente, historische vereni gingen en bewonersgroepen. Met alle betrokken partijen, zoals met boeren, tuinders en andere land eigenaren, is contact opgenomen en is toestemming gevraagd om over hun land te mogen lopen. Daarnaast hebben de indieners van de gehonoreerde voorstellen aantoonbaar oog gehad voor de karakteristieke elementen in de omgeving. Bij elk ommetje komt een brochure waarin niet alleen de route staat beschreven, maar waarin ook de karakteristieke bij zonderheden van de wandeling worden benoemd. Tijdschrift 'de Natuurgids' gaat de beschrijvingen publiceren. Begin april vertrokken Lowieke Jeuken (24) uit Ven- ray en Evelien Poels (25) uit Meerlo richting Vietnam om in dat land een sportproject op te starten op een lagere school in het dorpje Hue. Daar aangekomen bleek de school, waar ze reeds zes maanden contact mee hadden, helaas niet geschikt voor het project doel: door middel van sport bijdragen aan de persoonlijke ontwikkeling van de kinde ren. De school zou arm zijn aan materiële en financiële middelen om deze ontwikke ling te stimuleren, maar het tegendeel bleek waar te zijn. Het was een moderne school met westerse faciliteiten in het strenge communistische land Vietnam. Kortom, er was geen mogelijkheid voor het verrich ten van ontwikkelingswerk. In de ogen van het tweetal is ontwik kelingswerk namelijk niet alleen het geld van sponsoren uitgeven, maar vooral ook het uitwisselen van kennis en vaardigheden. Een behoorlijke teleurstelling, maar totaal niet uit het veld geslagen vertrokken Lowieke en Evelien naar Laos. En daar vond het tweetal de ideale plek in het noorden van Laos: na een vier uur lange bus reis door het platteland, een één uur lange boottocht en een pit tige tocht door bos en jungle van een uur, belandden ze in 'the mid dle of nowhere': het dorpje Ban Na. Een klein dorpje, dat wordt omringd door hoge bergen met in het dal uitgestrekte rijstvelden. Op zoek naar de school vonden Lowieke en Evelien alleen een gebouw bestaande uit bamboe, dat meer op een veestal leek dan op een school. Na enkele dagen bleek dat de dorpelingen actieve sporters zijn. Sporten deden ze al volop en over kennis van sport bleken ze ook te bezitten, vandaar dat het tweetal niet verbaasd was toen het hoofd van het dorp de twee vroeg om Engels te doceren. Een totaal nieuwe uitdaging waar het tweetal wel oren naar had. Het was echter vakantie, maar het hoofd van het dorpje was ervan overtuigd dat de kinderen zouden komen. En hij kreeg gelijk. Lowie ke en Evelien gaven 3,5 maand lang, drie dagen per week Engelse les aan leergierige kinderen uit Ban Na en omliggende dorpjes. Het ging om drie klassen met kin deren variërend van 6 tot en met 14 jaar. Een geweldige uitdaging omdat het tweetal geen Lao sprak en de kinderen duidelijk nog geen Engels. Door middel van eenvou dige boekjes, veel creativiteit, gebaren, plaatjes, dansjes, liedjes etc. werden de Engelse lessen een groot succes en steeg het aantal kinderen van 22 naar 64! Mede dankzij de opzet van een uur theo rie in het klaslokaal, gevolgd door een uur sport en spel met daarin Engelse oefeningen verwerkt. RENOVATIE SCHOOL Lowieke en Evelien zamelden voor hun vertrek naar Azië bijna 4000 euro in om een project te sponsoren. Na de eerste weken werd al duidelijk dat het geld een goede bestemming had gevonden. De school in Ban Na was niet meer dan een grote veestal, de vloer was meer een heuvelachtige zandberg en de zelfgemaakte schoolbankjes vielen van ellende uit elkaar. Het eerste doel werd dan ook het stor ten van een cementen vloer. Een prima doel, maar logistiek gezien wat ingewikkelder. Zo moesten er in totaal 62 zakken cement van 50 kg van het buurdorp naar Ban Na worden gedragen. Het hoofd van het dorp en de dorpsoudste beslo ten dat per gezin één man deze opdracht moest vervullen. Een uur lang door bos en jungle met een zak cement. Maar door goed teamwork lagen drie dagen later 62 zakken cement in Ban Na klaar! Vervolgens werden door overige dorpelingen maar liefst 15.000 kilogram stenen en zand uit de nabijgelegen rivier gehaald om te mixen met het cement. Nadat ieder gezin zijn plicht vervult had, kon het werk pas echt beginnen en lag er na een week een keurige cementvloer in de school! Door dat ook de schoolbankjes ernstig aan vervanging toe waren, liet het tweetal ook 54 nieuwe school banken maken. En als klapper op de vuurpijl nodigden Lowieke en Evelien een Laotiaanse organi satie Big Brother Mouse' uit om eenbookparty' te organiseren in Ban Na.'Big Brother Mouse' is een organisatie die het lezen onder de Laotianen wil stimuleren en zelfs boekjes publiceert in Lao-Engels. De bookparty was een waar feest inclusief liedjes, tekenlessen, poppenkast, spelletjes en verha len voorlezen! Ook kreeg iedere leerling van de school een eigen boekje en was er een kleine wis- -Zï-ijjSjl&tZ■;r- 7^'-- voorraad in de school zodat de bang, een stad zes uur verderop. Lowi\ selvoorraad in de school zodat de kinderen hun boekjes konden ruilen. EHBO Doordat de twee hoofdsponsors van het project uit de medische wereld komen, had het tweetal al voorgenomen om ook iets te bete kenen op medisch vlak. In Ban Na hoefden ze niet ver te zoeken, want het bleek dat er een groot tekort was aan medische ken nis en materiaal. En niet alleen in Banna, maar ook de inwoners van de drie dorpjes eromheen moes ten minimaal een uur lopen door bos en jungle om bij een kleine hulppost te komen. Daar moest verandering in komen, vond het tweetal. Er werd contact gezocht met het Rode Kruis in Luang Pra- bang, een stad zes uur verderop. De vier dorpjes bleken wel in dis trict van het Rode Kruis te liggen, maar er waren nog onvoldoende materiële en financiële middelen. Na grondig overleg met het Rode Kruis werd besloten dat er een EHBO-cursus gegeven kon wor den in de dorpjes. Acht mensen uit vier verschillende dorpjes kre gen een tweedaagse EHBO-cur sus, verzorgd door drie assisten ten van het Lao Rode Kruis. Het waren twee intensieve dagen met veel theorie en praktijk. Waar de dorpelingen eerst geen idee had den hoe met een pleister om te gaan, zo weten ze nu onder meer hoe je een grote wond moet ver binden en hoe slachtoffers veilig getransporteerd kunnen worden. De deelnemers werden na afloop Lowieke Jeuken uit Venray en Evelien Poels uit Meerlo startten samen een project in het verre Vietnam. beloond met een officieel certifi caat van het Rode kruis. Ten slotte heeft elk dorpje ook nog een EHBO-tas gekregen met inhoud en een enorme kist met aanvul ling. De deelnemers waren razend enthousiast en werden als ware helden ontvangen in de dorpjes. Tijdens deze 3,5 maand in Ban Na leefden Lowieke en Evelien, samen met een familie, midden in de gemeenschap. Het project is half september afgesloten. Lowieke en Evelien reizen nog zes maanden verder door Zuid oost Azië met een hele bijzondere ervaring in hun reisrugzak. De Raden van Bestuur en de Raden van Toezicht van Zorggroep West- en Midden- Brabant (Tilburg), Vitalis WoonZorg Groep (Eindho ven) en Zorggroep Noord- en Midden-Limburg (Venlo) heb ben de intentie uitgesproken om te komen tot verregaande samenwerking. Daarmee komt een bijzondere samenwerking in Zuid-Nederland tot stand tussen drie grote gere nommeerde zorgorganisaties. De ontwikkelingen in de gezond heidszorg in Nederland zijn de laatste jaren turbulent te noemen. Een trend is ingezet waarbij via marktwerking de klant een belang rijke positie krijgt en zorgaanbie ders ondernemers gaan worden. De overheid legt de verantwoor delijkheid voor de zorgverlening neer bij zorgaanbieders en verze keraars en beperkt zich tot wet en regelgeving (Zorgverzekerings- wet, WMO), kostenbeheersing op landelijk niveau en kwaliteitscon trole. Centraal thema bij al deze veranderingen vormt de verbeter de positie van de klant. De gunst van de klant (of de markt) is voor zorgaanbieders van levensbelang. De Raden van Bestuur hebben tot bundeling besloten omdat samen werking een meerwaarde oplevert voor klanten en medewerkers. De samenwerking levert cliënten een vollediger en geavanceerder aanbod van diensten en services van hoogwaardige thuiszorg tot wonen met zorg in alle prijsklas sen. Door samenwerking op het gebied van innovatie en ICT, mar keting, vastgoedontwikkeling- en beheer, treasury, arbeidsmarktpro blematiek en bedrijfsvoering kun nen onderlinge kennis en vaardig heden worden gedeeld. Tevens kan sneller worden geanticipeerd op de ontwikkelingen in de markt en de vraag vanuit de cliënt. Na realisering van deze samenwer king verlenen ruim 15.000 mede werkers zorg aan 70.000 cliënten. De totale omzet is een half mil jard euro. Medewerkers werk zaam bij de drie zorgaanbieders profiteren van de samenwerking door de bundeling en uitwisse ling van human resources moge lijkheden, employee benefits en de oprichting van een academie voor intern leren en ontwikkelen. Voor het bereiken van voornoem de voordelen in zorgvernieuwing en bedrijfsvoering, is volledige integratie niet noodzakelijk. Wel zal sprake zijn van een sterke bin ding tussen de drie organisaties. Deze binding is noodzakelijk voor het welslagen van gezamenlijke projecten en activiteiten. De juri dische vorm van het samenwer kingsmodel is nog onderwerp van studie. De Raden van Bestuur zijn voornemens een haalbaarheids onderzoek te starten op basis van een opdrachtformulering van de Raden van Toezicht. Dit onderzoek richt zich op de wijze waarop de samenwerking kan worden vorm gegeven (incl. juridische en orga nisatorische vormgeving). Tevens wordt de haalbaarheid van de samenwerking onderzocht in het kader van de Mededingingswet. Dit onderzoek is naar verwachting in april 2008 afgerond. Gewonden De politie onderzoekt een een zijdig verkeersongeval dat dinsdag omstreeks 13:00 uur plaatsvond op de A73 ter hoogte van Casten- ray. Bij het ongeval raakten de 23- jarige bestuurder en zijn 23-jarige bijrijdster uit Venray gewond. Door nog onbekende oorzaak is de auto van de weg geraakt en in een sloot tot stilstand geko men. De bijrijdster is met ernstig beenletsel overgebracht naar het ziekenhuis. De bestuurder is met hoofdletsel overgebracht naar het ziekenhuis. Gymnastiekvereniging St. Christoffel wil de gymzaal aan de Langeweg uitbreiden tot een volwaardige turnhal. Waardoor er voortaan natio nale en regionale wedstrijden gehouden kunnen worden. De gymnastiekvereniging telt 450 leden en heeft tevergeefs bij de gemeente voor geld aange klopt. Eerder was St. Christoffel een van de beoogde deelnemers van het nieuw te bouwen multi functioneel centrum (mfc) aan de Zuidsingel. Daardoor bleven de verbouwplannen lang in de la liggen. Uiteindelijk besloot de ver eniging niet met het mfc in zee te gaan en te investeren in het eigen onderkomen aan de Langeweg. De gemeente wil in afwachting van het sport- en accommodatiebe- leid, dat binnenkort wordt vastge steld, geen enkele toezegging aan St. Christoffel doen. Met een verbeterde en ver nieuwde accommodatie zal St. Christoffel een grote aantrek kingskracht krijgen. De vereniging wil graag groeien en het turnni- veau opkrikken. Daardoor moet voldaan worden aan de eisen van de sportbond NTS. St. Christoffel is niet de enige die een beroep doet op de gemeente. Steeds meer sportverenigingen dienen plannen in voor uitbreiding of nieuwbouw. Doorgereden De politie onderzoekt een aanrijding die zondagavond omstreeks 20:00 uur heeft plaats gevonden op de Deurneseweg. Een onbekend persoon maakte met zijn personenauto een uit wijkmanoeuvre en raakte hierbij de auto van een 36-jarige man uit Bunschoten Spakenburg. De auto van het slachtoffer raakte hierdoor zwaar beschadigd. De verdachte is meteen doorgereden. Gezien de aangerichte schade moet de lichtkleurige auto van de verdachte ook matig tot zwaar beschadigd zijn aan de linkervoor zijde. De politie heeft de zaak in onderzoek en komt graag in con tact met getuigen. Zij kunnen con tact opnemen met de basiseen heid Venray via telefoonnummer 0900-8844. 'VIP-terminals nog steeds niet in orde' De automatische VIP-terminals voor plastic flessen en blik werden een jaar geleden met veel tamtam aangekondigd. Pieter van Geel, de toenmalige staatssecretatis van Milieu, kwam zelfs naar Venray om de ondergrondse retourterminal bij Jan Linders officieel in gebruik te nemen. "De automaten zijn nog steeds niet in orde", merkte Henk Bisschops (PvdA) dinsdag op in de commissie Stedelijk Beheer. Al snel bleek dat de VIP (Ven ray Inzamel Plek) geen blikken 'slikte'. Daarom werden de oude groene glascontainers er vlak naast geplaatst. Ook accepteert het apparaat niet alle plastic fles sen. Wethouder Van der Broeck (CDA) erkent de problemen, maar spreekt desondanks van een groot succes. "Het gebruik is overwel digend. De capaciteit is daardoor zelfs te klein." De gemeente ont vangt 700 tot 800 euro voor een ton ingeleverde petflessen. Voor de blikken komt binnen kort een andere oplossing. De groene glasbollen verdwijnen weer. Aan de achterkant van de VIP-terminals komt een aparte opening voor het inwerpen van blik. Van der Broeck zei dat het niet meer nodig is dat het appa raat de streepjescode moet her kennen. "Alle blikjes kunnen er ingeworpen worden." Het Raay- land College krijgt in november ook een VIP-terminal voor flessen en blikjes. 'Parkje aan Eikenlaan' Er zit geen schot in de heront wikkeling van het terrein van de voormalige biologische school. Bouwbedrijf Mertens uit Weert heeft het braakliggende gebied in de driehoek Eikenlaan-Linden- straat-Oostsingel gekocht. Al vanaf 1995 bestaan er plannen voor de bouw van circa honderd wonin gen. Tom van den Hoek (Lokaal Aktief) opperde in de commissie Stedelijke Ontwikkeling het plan er een parkje aan te leggen. "Het terrein verloederd steeds meer. Maak er een zolang een park van met een paar banken. Dat zou de wijk flink opfleuren." Wethou der Teunissen reageerde dat de gemeente er weinig aan kan doen. "En ik weet niet of de eigenaar dit van plan is." PEEL EN MAAS niet ontvangen? Bel 582877! Het betreft zowel binnen- als bui tensportaccommodaties zoals tennisbanen, kunstgrasvelden en nieuwbouw of aanpassing van kleedlokalen. De gemeente beseft dat de capaciteit van de binnen sportaccommodaties (gymzalen en sporthallen) door de grote vraag onder grote druk staat. Het manco van de gemeente is dat het nog niet over een accommodatie- en sportbeleid beschikt en dat de derde sporthal er pas over twee jaar komt. Daardoor is het lastig op de verzoeken te reageren. Ter wijl de sportclubs juist snel duide lijkheid willen. De gymzaal aan de Langeweg is een aantal jaren gele den overgedaan aan St. Christoffel. De turnvereniging neemt het vol ledige beheer en onderhoud voor haar rekening. Maar ondanks de privatisering is het gebouw nog steeds eigendom van de gemeen te. De verbouwing behelst het ver groten en deels verhogen van de gymzaal. Ondanks dat goedkeu ring van de gemeente ontbreekt, gaat St. Christoffel voortvarend te werk en heeft de uitbreidings plannen al laten toetsen door de commissie Welstand. Om willekeur en precedentwer king te vermijden heeft het col lege nu afwijzend gereageerd. De gemeente vindt het onverstandig om vooruitlopend op het nieuwe sport-en accommodatiebeleid alvast mee te werken aan de finan ciering van de turnhal. Thuiszorg nodig? Bel 0478-526262 huishoudelijke, persoonlijke en gespecialiseerde verzorging verpleging vrijwillige thuishulp zorgboerderij hulp op afroep dagvoorziening consultatie voor senioren zorg tv www.thuiszorgnoordlimburg.nl Thuiszorg Noord-Limburg Daar kunt u op rekenen! Bijna een jaar nadat Flex tronics International aan de Maasheseweg een groot scheepse reorganisatie aan kondigde, staat er bij de multi national een nieuwe sanering op stapel. Dat hebben de 240 werknemers, die na de vorige reorganisatie nog hun baan behielden, donderdag te horen gekregen. Over hoeveel banen het nu gaat, is niet duidelijk. Wel dat die voor juli 2008 verdwijnen. Bij Flextro nics International worden printers voor Xerox geassembleerd. Het zusterbedrijf Flextronics Logistics, eveneens gevestigd in Venray, staat los van deze reorganisatie. Bonden en werknemers spreken hun vrees uit voor de toekomst van het bedrijf. Bij de reorgani satie van vorig jaar, die nog niet is afgerond, kregen 456 mensen te horen dat voor hen geen werk meer is binnen Flextronics Inter national. Deze reorganisatie loopt nog en een deel van deze mensen is nog werkzaam bij het bedrijf. De huidige werknemers krijgen voor 19 oktober het reorganisa tieplan te horen. Het is bekend dat Flextronics steeds meer werk zaamheden heeft verplaatst naar lagelonenlanden. De horeca in Venray is afgelopen weekeinde een handtekeningenactie gestart tegen het voornemen van de gemeente Venray om nieuwe sluitingstijden voor de horeca in Venray vast te stellen. De gemeente wil dat met ingang van 1 maart alle cafés in het weekeinde om half vier 's nachts sluiten. Door de week en op zondag wordt dat twee uur. Onder voorwaarden is wel ontheffing mogelijk voor dat slui tingsuur. Een van de criteria is dat een horecagelegenheid minstens 50 meter van een woning moet liggen. En daar zit 'm bij de hore caondernemers in het centrum nu net de kneep. Zij moeten om half vier sluiten terwijl disco theek Zenith langer open mag blijven. De ondernemers vrezen dat horecabezoekers in het week einde massaal naar Oostrum trek ken. Een compromisvoorstel van de horeca, iedereen om vijf uur dicht, wordt door de gemeente genegeerd. De actie wordt onder steund door Horeca Nederland. In de cafés komen lijsten te han gen waar personen hun naam en handtekening op kunnen zetten. De horecaondernemers willen deze lijsten nog voor de raadsver gadering van 30 oktober, wanneer de sluitingsuren op de agenda staan, bij de gemeente aanbieden. Daarnaast willen de horecaonder nemers ook bij de politiek hun standpunt toe gaan lichten. :«We Wordt uw site gevonden door uw doelgroep? Haalt u voldoende business uit uw website? Nee? Met Flyers Internet Communicatie haalt u meer uit uw website door: Een aansprekend ontwerp Communicatieadvies Business monitoring Content Management Systemen Zoekmachine marketing Interesse? Neem contact op met Flyers Internet Communicatie Grootdorp 89 5815 AN Merselo-Venray www.flyers.nl 0478-546293 - info@flyers.nl - -- - vrijdag tussen 9.00-17.00 uur 'nfernet

Peel en Maas | 2007 | | pagina 7