Kamermuziek in Koningskerkje De Locht Masters of spam in OJC Merlin Flying Embryos in de Jera Verhalen uit vervlogen tijden in Boxmeer Gunhoek =i ook voor uw tuin PEEL EN MAAS Donderdag 11 oktober 2007 - Pagina 16 In de aula van Liberty Park (Oorlogs- en Verzetsmuseum) in Overloon wordt op zaterdag 20 en zondag 21 oktober vanaf 20.15 uur het toneelstuk Bent van Martin Sherman opge voerd. Het stuk, dat gepresen teerd wordt door Stichting Droom Producties, gaat over de onmogelijke liefde tussen twee gedetineerde mannen in een concentratiekamp. Het geeft een beklemmend beeld van de homovervolging tij dens het Derde Rijk. Bent kreeg in het begin van de tachtiger jaren in de Nederlandse schouwbur gen een integere en ontroerende vertolking met in de hoofdrollen Siem Vroom en Joop Keesmaat. Het stuk, dat onder regie staat van Jeroen Wijnen, wordt gespeeld door een keurkorps van Brabantse amateurtoneelspelers. In moei lijke tijden zoeken mensen altijd een weg om te ontsnappen aan de ellende van alledag. Ook in het Duitsland van de periode tus sen de twee wereldoorlogen, met name in Berlijn waar het nachtle ven op volle toeren draait. Onder deel van het nachtleven is een bloeiend homo-uitgaansleven. Ten opzichte van homoseksuelen is in Berlijn in deze periode de toleran tie groot. Geleidelijk aan echter komen er steeds meer problemen met de Nazi's, die op dat moment sterk in opmars zijn. Omdat Röhm, leider van de SA, zelf bekend staat als homoseksueel worden de homo's in deze beginperiode nog met rust gelaten. Dat verandert als Hitler in 1933 aan de macht komt en zich bedreigd voelt door de grote macht van de SA, die nu haar idealen wil gaan verwezen lijken. Röhm zelf wordt op 1 juli 1934 het eerste slachtoffer van de homohetze, die dan ontstaat. Binnen dit toenemende politieke krachtenspel leert men Max en Rudy kennen. Rudy is danser in een nachtclub. Max was ooit een rijke erfgenaam maar hij schar relt nu zijn kostje bij elkaar met allerlei louche praktijken en duikt volop in het nachtleven.Vaak staat hij 's morgens op zonder precies te weten wat hij de avond tevoren precies heeft gedaan. Zo sleept hij zich door zijn dagen, tot de hel losbreekt en Max en Rudy niet anders kunnen dan op de vlucht slaan. Een weg om Nazi-Duits- land te ontvluchten is moeilijk te vinden. Een schuilplaats in de nachtclub waar Rudy werkt blijkt onmogelijk en ook op familie kun nen ze, omdat ze zich openlijk als homo gemanifesteerd hebben, niet rekenen. Het lukt Max en Rudy niet om een uitweg te 'orga niseren', maar ze vestigen door hun pogingen wel de aandacht op zich, zodat ze uiteindelijk op de trein richting Dachau terecht komen. Al tijdens die reis worden ze snel met de harde realiteit van het kampleven geconfronteerd. Max weet te 'regelen' dat hij in het kamp geregistreerd wordt als Jood en niet als homoDe criminelen, de politieke gevangenen en de joden, die het kamp bevolken hebben er geen menswaardig leven, maar de homo's worden ook gehaat door hun medegevangenen en hebben daardoor een nog zwaarder lot. Ze staan onderaan de hiërarchie in het kampleven. In Dachau leert Max Horst kennen en wat onmo gelijk lijkt gebeurt. Zelfs in een plaats als het concentratiekamp Dachau krijgt de liefde een kans. Maar hoe lang wordt die liefde getolereerd? Bent -Engels voor 'aanleg'- is een indrukwekkend, ontroerend en soms schokkend toneelstuk, dat de onmenselijkheid laat zien waar intolerantie toe kan leidden. Intolerantie ten opzichte van mensen die hun leven anders inrichten dan men vindt dat zou moeten. Een stuk dat ook in deze tijd niets van zijn kracht en actu aliteit heeft verloren. Het is een terugblik die ook vraagtekens plaatst bij de tegenwoordige tijd: kunnen homoseksuele mannen en vrouwen blijven vertrouwen op de recent veroverde positie en rechtsbescherming. Bent is de eerste productie van Stichting Droom Producties. Deze Stichting stelt zich ten doel om theatermakers te ondersteunen, die met een droom rondlopen die ze niet zelfstandig kunnen verwe zenlijken. Voor deze voorstelling zijn spelers aangetrokken uit de Brabantse amateur toneelvereni gingen. De regie is in handen van Jeroen Wijnen. De spelers komen uit: Berghem, Best, Heeze, Eindho ven, Liempde en Oss. Trix Rijpkema exposeert in Rooyerie Bij de Rooyerie in Venray expo seert Trix Rijpkema tot 18 janu ari 2008. Trix Rijpkema studeerde tekenen en textiel aan de docen tenopleiding in Arnhem. Na haar afstuderen 1974 volgde zij in Nij megen cursussen experimentele technieken, zeefdrukken op tex tiel en reproductietechnieken Bij de beeldhouwer Wim Rijvers te Kessel volgde zij daarna nog een cursus modelboetseren. Na haar opleiding in Arnhem werd Trix docent aan de vrije academie te Nijmegen en gaf tot 1986 les in tekenen en textiele werkvormen in het voortgezet onderwijs. Na de jaren van lesgeven ging Trix zich volledig wijden aan het vrije werk: Schilderijen in gemengde techniek op doek en papier. De figuratieve elementen, die waren geïnspireerd op oude rotstekeningen uit Nami bië, werden geleidelijk abstracter. Gebleven zijn de aarde-kleuren, vaak in combinatie met diep blauw. Trix Rijpkema werkt o.a. met verschillende papiersoorten, verven, grafiet en puur pigment. Doordat elk werk uit vele lagen is opgebouwd, ontstaat een zekere gelaagdheid in het kijken: het schilderij krijgt diepte en zit vol verrassingen. Wat men erin ziet, wordt bepaald door de plaatst en verwachting van de toeschouwer. Dit alles geeft een heel eigen sfeer en draagt bij tot de realisatie van het centrale thema in haar werk: de bewegende mens in een onbe kende en soms bedreigende leef omgeving. Het werk van Trix Rijpkema is te zien tijdens de openingsuren van De Rooyerie in Venray. Tentoonstelling in Tienray De afdeling sociale activitei ten (voorhen welfarewerk) van het Rode Kruis afdeling Meerlo- Wanssum/ Broekhuizen houdt de jaarlijkse tentoonstelling in het dienstencentrum in Tienray op zondag 14 oktober van 11.00 tot 16.00 uur. Deze tentoonstelling laat werkstukken zien, die door deelnemers van de afdeling soci ale activiteiten zijn gemaakt. Ze kunnen door belangstellenden worden gekocht. De opbrengst is voor de afdeling sociale activitei ten van het Rode Kruis. De deel nemers/ vrijwilligers van het Rode Kruis nodigen iedereen van harte uit voor een bezoek aan deze ten toonstelling. De toegang is voor iedereen gratis. Struintocht IVN IVN Geysteren/Venray trekt met kinderen van de basisschool in de herfstvakantie, dinsdag 23 okto ber, de natuur in. De Leunse Paes is een natuurgebiedje dat ligt aan de rand van Leunen, tegen Ven ray aan, vlakbij de schaatsvijver. De kronkelende Oostrumse Beek stroomt er doorheen en het gras is er ruig en meestal lang. Misschien worden er wel sporen van de bever gevonden, die in de buurt zijn plekje heeft. Amfibieën als kikkers, padden en salamanders, vlinders, rupsen en ander vliegend gespuis, en kleine bodemdiertjes, die zich misschien al verstoppen om zich in de dekken voor de komende winter, krijgen de kinde ren zeker te zien. Aanmelden voor deze struintocht kan via telefoon (0478)585693. Doe laarzen of stevige schoenen aan. De start is aan de Baggerweg om 10.00 uur. Modelspoor tentoonstelling In de oude wagenwerkplaats aan de Marconistraat in Blerick wordt op zaterdag 13 en zondag 14 oktober van 10.00 tot 17.00 uur een modelspoorwegten- toonstelling gehouden. Op een oppervlakte van bijna 2000 m2 zijn diverse modelspoorbanen uit de hele euregio te zien. Zowel kleine, makkelijk te transporte ren banen als ook grote modulen banen zijn te zien. Ook kan men het schaalmodel van het al afge broken oude station van Venlo bewonderen. Dezelfde mensen van de NLMV zijn bezig met het op schaal nabouwen van de oude wagenwerkplaats. Dit aan de hand van originele tekeningen van rond 1890. Tevens zijn er enkele han delaren uit binnen- en buitenland aanwezig met een ruim afwis selend aanbod. De oude wagen werkplaats in Blerick is op zich al een bezoek waard. Blerick heeft in het begin van de vorige eeuw economisch veel te danken aan de werkgelegenheid toen in en rond de loods waar spoorwegwagons werden gerepareerd en onder houden. Naast het modelspoor gebeuren zal de Stichting Stibans, momenteel de hoofdgebruiker van de loods, diverse zaken laten zien welke bewaard en opge knapt worden. Bij hun kan men informatie krijgen over het geen ze doen en wat de komende tijd zal brengen. Op het buitenter rein kan men een 25-tal oude of antieke vrachtwagens bezichtigen en zijn er radiografisch bestuurde raceauto's aanwezig. De RC club EMAC, welke dit jaar hun ook 25-jarig jubileum viert, geeft een show geven van de diverse auto en andere modellen. Tevens wor den er diverse races gereden. Elec tro Model Auto Club Limburg is een club die zich al 25 jaar actief bezig houdt met het rijden met Radiografisch Bestuurbare Auto" s in diverse schalen. Ook voor de kinderen is er het een en ander te doen. Op een baantje kunnen ze zelf de trein laten rijden en er is een knutselhoek, waar gebouwd kan worden. Dansavond Oost en West houdt op zater dag 20 oktober een dansavond voor jong en oud in zaal De Witte Hoeve in Venray. De Black Wings Revival Band zorgt deze avond voor de muziek. De zaal gaat open om 19 00 uur en de avond vangt aan om 20.00 uur. Er is Indische eten aanwezig. Lichtprocessie In oktober rozenkransmaand wordt er op zaterdag 13 oktober een lichtprocessie gehouden die loopt van de Grote Kerk naar de Lourdesgrot in Venray. De Lourdes- grot is op genomen in Religion my rock, een manifestatie over heden daagse kunst en religie. Wie in de proccessie de deken en misdie naars wil volgen, kan achter in de kerk na de heilige mis van 19-15 uur een kaars aansteken en zich daarna al biddend voegen in de stoet. Ook kunnen de kerkdorpen of daarbuiten een bedevaart hou den naar de Grote Kerk en daar deelnemen aan de lichtprocces- sie. Het is een paar honderd meter lopen naar de Lourdesgrot. De lichtgevende stoet gaat zich al bid dend voortbewegen. Bij aankomst bij de grot gaat deken Smeets voor in het Marialof. Verder is er een koor aanwezig dat samen met de aanwezigen bekende Marialie- deren gaat zingen. In het Koningskerkje in Vier lingsbeek kan men op zaterdag 13 oktober vanaf 20.00 uur genie ten van een optreden door het Da Capo-kwartet uit Amsterdam en klarinettist Marijke Admiraal uit Jirnsum. Zij brengen een wel luidend kamermuziekprogramma. Begonnen wordt met een kwintet voor klarinet, twee violen, altviool en cello, dat de Engelse compo nist Gordon Jacob in 1940 schreef in een toegankelijke, lyrische stijl. Na de pauze speelt het Da Capo- kwartet een strijkkwartet van de bekende Boheemse componist Antonin Dvo?ak. Zijn Negende, aan Johannes Brahms opgedra gen kwartet is gelardeerd met Boheemse melodieën en dansrit mes. Marijke Admiraal is klarinet docente aan de muziekscholen van Heerenveen en Hoofddorp. De leden van het Da Capo-kwar tet zijn elkaar in diverse andere muziekformaties in Amsterdam en omstreken al eerder tegenge komen, voordat zij in dit voorjaar een strijkkwartet gingen vormen. Zij hebben na gezondheidszorg, taalkunde, onderwijs en bedrijfs leven van hun hobby hun tweede professie gemaakt. Kaarten reserveren kan via telefoon (0478)632172 of via koningskerkje@home.nl. bezoek onze site: www.gunhoek.n] Venray De Hoveniers M78-s7iM De tiende Hoeve Blues Roots Rock in De Witte Hoeve in Ven ray op zaterdag 27 oktober staat helemaal in het teken staan van diverse stijlen blues zoals blues, blues rock, jump, swing blues, rhytm blues, rockabilly blues, rock roll en Americana. Ook voor de niet fanatieke blueslief hebber is er altijd wel iets bij wat bevalt. Dit jaar staan vier bands op het podium. De eerste band The Seatsniffers uit België behoort al een aantal jaren tot de Europese top met hun rootsmuziek, een mix van blues rock-roll, rockabilly en ska. De Seatsniffers stonden al op alle grote podia in Europa, en begeleiden diverse grote namen op diverse festivals zoals Wanda Jackson en Jason Ringenberg. De band maakte al een aantal cd's. The Big Four is een band uit Bel gië en Nederland en speelt sinds twee jaar in de huidige samenstel ling. De band speelt blues swing uit de jaren '40 en '50. Hun helden uit die periode zijn onder meer Sam Butera en Gator Jackson. Dit jaar stonden ze al in Italië, Frank rijk, België en Duitsland op het podium en eind dit jaar op het grootste rhytm blues festival van Engeland, de Rhythm Riot, een driedaags festival waar zo'n twintig wereldtoppers optreden. De derde band deze avond is T Bird Rhythm, een Nederlandse band die zich helemaal toelegt op de legendarische Amerikaanse band The Fabulous Thunderbirds. T Bird doet dit zo perfect dat velen denken dat ze het originele horen.ToenT Bird Rhythm op een groot festival in België aan het spelen was. was een van de leden van de Fab.Thunderbirds toeval lig aanwezig en was diep onder de indruk van deze band en hij vond dat ze het origineel toch wel akelig dicht benaderden. De laat ste band is de regioformatie Dont Lose It. Sinds een jaar in deze samenstelling en na een periode van oefenen en een aantal optre dens met allemaal lovende reac ties helemaal klaar om hier hun kunnen te laten horen. De band bestaat uit muzikanten die al 35 'a 40 jaar bezig zijn met muziek te maken in diverse bands en diver se stijlen. Zanger Johan Philipsen was jaren lang zanger bij de Sou thern Bluesband die in deze regio wel bekend waren. Dont Lose It noemt hun muziek swampblues, een mix van rhythm blues, blues Americana en rock roll. Kaar ten reserveren kan via telefoon (0478)580624-581626 of via e- mail l-linders@home.nl. Kaarten is de voorverkoop zijn verkrijgbaar bij de Witte Hoeve in Venray. Ook zijn er arrangementen mogelijk [kaarten, overnachting en ontbijt] informatie hierover is verkrijgbaar via e-mail info@dewittehoeve. com. Zie ook www.dewittehoeve. com. De zaal gaat open om 19-30 uur.Aanvang 20.00 uur. In streekmuseum De Locht in Melderslo worden in de loop van het jaar allerlei activiteiten ontplooid die aangepast zijn aan het seizoen. Zo staat de maand oktober in het teken van de paddenstoel. Het hoogte punt van de paddenstoelenmaand is de Champignondag op zondag 14 oktober. Iedereen is welkom om nader kennis te maken met de won dere wereld van de champignon en andere eetbare paddestoelen. Op het binnenterrein worden tal van activiteiten gehouden waarbij ook aandacht wordt geschonken aan de culinaire mogelijkheden van pad destoelen. De ontwikkeling in de natuur wordt door IVN en SBB gepre senteerd. Geïnspireerd door de paddestoel geeft kunstenares Lisa Barsch een demonstratie aquarelleren. Verder zijn er diverse activiteiten voor de jeugdige bezoekers. Kinderen kunnen deelnemen een speciale pad denstoelenspeurtocht of een broodje bakken boven het kampvuur. Ook mogen ze een eigen paddenstoel weven of een bakje champignons te plukken.Voor de volwassenen bestaat de mogelijkheid om champignons te kopen via de veilingklok. Het wijnmakersgilde Dionysos geeft acte de présence en de groep Parelmoer verzorgt een muziekaal optreden. De Champignondag duurt van 13.00 tot 17.00 uur. Zaterdag 13 oktober staat de rockcoverband Masters of spam op het podium van OJC Merlin in Meerlo. Sinds 2002 is de band geïnspireerd door de zogeheten rock en hardrock uit de jaren zeventig. Dit coole kwartet speelt drie sets lang onwaarschijnlijke covers uit een grijs verleden. Met een muur van gitaren klinkt een meezinger van Abba, Doe Maar of The Three Degrees bijvoorbeeld wel lekker. En is een schlager van Jurgen Marcus best te harden. De zaal is open vanaf 20.00 uur en de entree is 4 euro. Voor meer informatie kijk op www.ojcmerlin.nl Op het podium bij Jera'70 in Ysselsteyn staat zaterdag 13 okto ber vanaf 20.00 uur een beken de op het podium. Deze avond gooien namelijk de mannen van The Flying Embryos de beuk erin. Het zevenkoppige gezelschap uit Velsen staat bekend om hun bij zondere mix van punk, metal en comedy. Met een geweldige coverkeuze, eigen nummers (bijvoorbeeld de klassieker Laag Bij De Grond Hangende Paardelul) en gortdroge humor laten deze oudgedienden van de feestpunk in de Jera laten zien dat ze het nog steeds kunnen. Gedurende het optreden neemt de bierconsumptie toe en houdt ongeveer gelijke tred met de sfeer. De mannen laten zich beïnvloe den door een grote diversiteit aan bands. Enkele voorbeelden hier van zijn The Toy Dolls, Sex Pistols en Kill Allen Wrench, maar ook Kooten en de Bie, Hete Harrie en de vrolijke trekkers en rubberen Robbie behoren tot de inspiratie bronnen van The Flying Embryos. Door de enorme belangstelling voor het boek 'Vervlogen tijden in Boxmeer' van de Meerlose auteur Mathieu Breuer is nu bij Media van Dinter in Boxmeer de derde druk beschikbaar. Tevens komt van de Meerlose schrijver in november een verhalenbundel uit van zijn hand getiteld 'Verhalen uit vervlo gen tijden in Boxmeer'De auteur heeft voor deze bundel vijftien oud- inwoners van Boxmeer een verhaal of hun levensloop laten vertellen. De auteur heeft deze bundel naar eigen zeggen geschre ven om de verhalen van de oude re generatie voor het nageslacht te behouden. "De medewerkers zijn bijna allemaal op hoge leeftijd en dus is de kans reëel, dat hun verhalen verloren dreigen te gaan in de naaste toekomst. Dat heb ik willen verkomen aldus Mathieu Breuer. Het leidde tot een interes sante en vlot leesbare bundel, met vele foto's van toen.. Dankzij de bereidwilligheid van kleurrijke en spraakmakende personen als Barre Groenewoud, Piet Moors, Frans en Trees Josephs, Wim van Dijk, Dien Cormelissen, Wiel van Vonderen, Jan Verdijk, Jan Tunnis- sen, Els Vrenken-Bongaerts, Hans van Dartel jan Beckers, Dries Jet ten,Jan de Winter, Ad Rijnen en Jan Veenhovens kwam deze verhalen bundel tot stand. Vanaf 1 novem ber ligt de bundel bij Media Frans van Dinter in Boxmeer. Prijs 15,95 euro. Van de hand der auteur ver schenen eerder de streekromans 'De boer van Diadomo' en 'De fratsen van schilder Wiegersma'. Beide uitgegeven door Uitgeverij West-Friesland. In eigen beheer verscheen in mei het werk 'Ver vlogen tijden in Boxmeer, van 1940-1960' en vanaf november dus de bundel 'Verhalen uit ver vlogen tijden in Boxmeer'. Bent in Liberty Park Kunst Cultuur Hoeve Blues Roots Rock

Peel en Maas | 2007 | | pagina 16