Petrus' Bandenschool krijgt geen geld voor leslokalen 300.000 mensen zijn in nood 55 Plannen voor woningbouw in centrum Oirlo Gesteggel over school Brabander oeigoed Laat u inspireren II ff door onze keukens en badkamers PEEL EN MAAS Donderdag 20 september 2007 - Pagina 5 Nieuwe vloeren basisschool in Heide vanwege grote vochtproblemen Basisschool Petrus' Banden krijgt van de gemeente geen geld voor uitbreiding met twee leslokalen. Vanwege de leer- lingengroei heeft de school recht op twee extra lokalen, maar de gemeente vindt dat ze zonder kosten inpandig gerealiseerd kunnen worden. Schoolbestuur SPOV is het niet met de gemeente eens. De Petrus' Bandenschool is een aantal jaren geleden verhuisd van de Dr. Poelsstraat naar het voor malige mavo-gebouw aan de Min. Charles Ruysstraat. Samen met de Hommel is het de snelst groeien de school inVenray. Petrus Banden' verhuurt momenteel twee lokalen aan de SSK voor voor- en naschoolse opvang. Deze lokalen kunnen vol gens de gemeente zonder kosten weer ingericht worden als klaslo kaal. Het SPOV zegt dat er nog een aantal aanpassingen nodig is. Zo zijn er bijvoorbeeld geen borden aanwezig. "Maar dit is geen strui kelblok", zegt Jan Brouwer van het SPOV "Er is wel wat geld mee gemoeid, maar de extra bedragen weet ik nog niet." De SSK moet straks op zoek naar een ander onderkomen. De Petrus' Ban denschool neemt vanaf volgend schooljaar beide lokalen weer in gebruik. Basisschool De Hei kampt steeds meer met vochtproblemen. Eerst had alleen het oude gedeelte van de school last van vocht en schimmels. Dit is nu ook 'overge slagen' naar het nieuwe gedeelte. Uit onderzoek blijkt dat de oude betonnen vloeren de oorzaak van het probleem zijn. Bij drie van de vier leslokalen moet de vloer compleet vervangen worden. "De constructie van de vloeren is niet goed. Het is de enige oplos sing om van het vochtprobleem af te komen", zegt Jan Brouwer. Hij hoopt dat de werkzaamheden nog dit schooljaar kunnen wor den uitgevoerd. "We proberen het zo te plannen dat de school niet tijdelijk hoeft te verhuizen. Het uitbreken en opnieuw storten van de vloeren zal gefaseerd gebeuren en we proberen daarvoor zoveel mogelijk de schoolvakanties te benutten. Zodat de lessen gewoon kunnen doorgaan", aldus Brouwer. In het huisvestingsprogramma 2008 is 25.854 euro uitgetrokken voor de inrichting (onderwijsleer pakket en meubilair) van de zes tiende en zeventiende groep van Petrus' Banden. De Hommel krijgt geld voor de inrichting van de negentiende groep. Tevens is er 30.000 euro opzij gezet voor onderhoud aan de Petrus' Bandenschool. Voor de renovatie van twee dakkapellen, het vervangen van leidingen, her stel van hang- en sluitwerk van ramen en buitendeuren, het ver vangen van vijf dakvensters en het opknappen van de erfafscheiding. Basisschool De Meulebeek in Oostrum heeft problemen met de verwarming. Het SPOV heeft een aanvraag ingediend om de radia toren te vervangen. De gemeente vindt dit te ver gaan en heeft besloten een aantal radiatoren en convectoren op te knappen voor 34.000 euro. Nader onderzoek moet uitwijzen wat hier de beste oplossing is. Bij basisschool De Hei in Heide is vorig jaar de riolering vervan gen. De bestrating (580 vierkante meter) moet nog opgeknapt en hersteld worden. Hiervoor is 12.330 euro uitgetrokken. Bij De Hommel wordt de houten grond- kering vervangen, kosten 10.000 euro. In totaal trekt de gemeente volgend jaar 90.500 euro uit voor onderhoud aan basisscholen. Dit jaar verschijnt er geen nieuw Integraal Huisvestingsplan (IHP). Normaal verschijnt dit rap port over het huisvestingsbeleid op de middellange termijn iedere twee jaar. De gemeente houdt voor nieuwbouwplannen en uit breidingen van de scholen nog vast aan het IHP van 2005. De reden voor het uitstel zijn de ont wikkelingen in Brukske. Er is een masterplan opgesteld voor een complete vernieuwing van het centrum in de wijk. Hierin is ook een nieuwe school voorzien na de samenvoeging van de Flierefluit en de Foekepot. Marjo Jenniskens roept hulp in na verwoestende moesson in Nepal Marjo Jenniskens uit Yssel- steyn is werkzaam voor Child Welfare Scheme (CWS) in Nepal. Ze coördineert de pro jecten van CWS die vooral gericht zijn op gezondheids zorg, opvang en scholing van kansarme jongeren. Jongeren die het slachtoffer zijn van kin derhandel en mishandeling, of verstoten zijn door familie, meisjes in de prostitutie, maar ook jongeren die gevlucht zijn vanwege de politieke situatie in hun land. In Peel en Maas vertelt ze deze week over haar werk en belevenissen in Nepal. "De overstromingen in India, Bangladesh en Nepal als gevolg van de moeson (regen periode) zijn in het nieuws geweest in Nederland en mis schien nog wel. Voor de mees te mensen in Nederland is dit een "ver van mijn bed'-gebeur- tenis. Hier in Nepal gebeurt het vlakbij waar ik woon. Het is een jaarlijks terugkerende ramp, echter dit jaar erger dan ooit door de veel grotere hoeveelheden regen. De hui dige overstromingen in Nepal vinden voornamelijk plaats in het zuiden van het land, één a twee dagen reizen van mijn woonplaats vandaan. Dui zenden mensen hebben in de afgelopen twee maanden hun huis moeten verlaten, bijna 300.000 mensen zijn in nood, honderden hebben hun leven verloren." "In Nederland weten we maar al te goed wat water in een land kan aanrichten. Als zijnde het land van de waterexperts, weten we inmid dels hoe we het gevecht tegen het water aan kunnen gaan. Helaas is in Nepal deze nodige technologi sche kennis niet aanwezig, er is geen geld om langdurige oplos singen voor deze overstromingen neer te zetten, en de overheid heeft zijn eigen prioriteiten. De mensen zijn hiervan de dupe. De Nepalezen leven met de natuur en zien de gevolgen van de kracht jaarlijks onder ogen. Afgelopen week was het voor mij wel een 'heel dicht bij mijn bed'-gebeur- tenis. Naast de overstromingen in het zuiden ,waar vele rivieren uit de Himalayas bij elkaar komen en met enorme kracht ver buiten hun oevers treden, zijn er in het hele land vele landverschuivingen en modderstromen. Hele dorpen worden ineens weggevaagd, nadat de enorme regen de bovenste laag van de aarde naar beneden stuwt. Op tien minuten loopafstand van mijn huis, letterlijk om de hoek, zijn vorige week vrijdag vijf mensen om het leven gekomen en zijn 36 huizen in één avond weggevaagd. Echt verschrikkelijk! Deze mensen hebben niets meer; hun hele hebben en houwen is in één avond weg, geen verzekerin gen, geen spaarrekeningen, niets. Zij kunnen niet anders dan hopen op een helpende hand van familie of andere bereidwilligen. HELPENDE HAND "Het risico voor meer ellende is nog niet voorbij.Terwijl ik hier zit te typen, valt de regen weer met bakken uit de lucht. De hele dag trokken mensen onder aan de berg aan mijn huis voorbij met al hun spulletjes op hun rug op zoek naar een veiligere plek. De meeste families op deze berg helling zijn geëvacueerd. Wanneer kunnen ze weer terug? En: staat hun huis er dan nog? Het dorp is veranderd in een grote keien- en moddermassa. Heel triest om te zien, de straten stonden vol met meubels, kleding, beddengoed en ga zo maar door om versjouwt te worden, met daartussen verslagen families die geen dak meer boven hun hoofd hebben. Gelukkig staat mijn huis op een veilige plek. De mannen van de Nepali familie waarbij ik woon kwamen laat in de avond thuis na een dag hard werken. Net als zij hebben vele mensen uit de omgeving hun handen uit de mouwen gestoken om dammen van rotsblokken te bouwen, om te helpen met het versjouwen van de inboedels, om de gedupeerde families te helpen naar een veili gere plek. Het Rode Kruis heeft de mensen die alles zijn kwijtgeraakt voorzien van rijst, linzen, olie, zout, water, kleding en dekens Tijde lijke oplossingen die natuurlijk meer dan nodig zijn. De mensen in Sedibager, een van de vele, vele dorpjes die tijdens de moeson zijn weggevaagd, hebben straks weer een huis nodig, de kinderen moeten weer naar school, er zal eten op tafel moeten komen. Wie gaat ze daar bij helpen? Of eindi gen deze mensen in een sloppen wijk?" PREVENTIEF WERK "De meeste mensen in Nepal koken nog steeds op een hout vuurtje. Twee keer per dag dal bhat (rijst met linzensoep) eten, betekent dus ook dat ze per huishouden twee keer per dag hout nodig hebben om te koken. Dit hout wordt gehakt in de bos sen, deze bossen zijn echter hard nodig om de erosie tegen te gaan. Zolang er geen alternatief is om te koken in de afgelegen bergdorp jes, zullen de mensen op hout blijven koken, zullen er landver schuivingen blijven bestaan, zul len mensen dakloos worden en/of sterven. Landverschuivingen zijn een van de vele oorzaken hoe kinderen op straat terecht komen. Ze hebben geen familie meer, of in hun dorp geen mogelijkheden meer om in hun levensonderhoud te voorzien. Vaak trekken de kin deren naar de stad in de hoop daar geld te verdienen voor zich zelf en/of hun familie. Door het nog steeds politiek onstabiele kli maat en daarmee samenhangend de slechte economische situatie in Nepal valt dit vaak zwaar tegen en eindigen deze kinderen op straat, in de kinderarbeid of zelfs in de kinderhandel. Naast de projecten voor de kinderen die op straat leven, werken wij ook aan preven tieve maatregelen.Child Welfare Scheme bouwt al jaren zogenaam de "Improved Cooking Stoves" in de bergdorpjes. Deze verbeterde kookovens met een schoorsteen besparen door efficiente afvoer en bouw 50% van het houtgebruik. Ja, nog steeds is er hout nodig om te koken, maar door de hoeveel heid te halveren kom je toch weer een stapje dichter bij een oplos sing. Een echte oplossing voor dit probleem zal echter pas komen als de overheid gaat investeren in infrastructuur, het aanleggen van wegen, zodat de Himalaya dorpjes toegankelijker worden. Het ver beteren van de toegankelijkheid brengt andere mogelijkheden met zich mee, zowel op het gebied van aanvoer als op economisch vlak. Gasflessen, koken op zonne energie, het kost geld! Hout daar entegen is overal beschikbaar en gratis." GEVOLGEN "De moeson is nog steeds in volle gang en eist nog dagelijks zijn tol. Nog een paar weken en de regentijd is weer voorbij, maar de problemen zijn dan nog lang niet uit de lucht. Onder meer door de slechte kwaliteit van het drink water, de grote vochtigheid in combinatie met de enorme hitte in deze periode breken vele epi demieën uit. Daarnaast hebben de overstromingen grote hoeveelhe den rijst plantages verwoest, wat in de nabije toekomst geen eten betekent. Ook de familie waarbij ik nu woon (zie foto) heeft het komende jaar geen rijst, ook hun plantage is verwoest door het water. Zij zullen net als vele ande ren rijst moeten gaan kopen wat een enorme extra uitgave is en geld wat het gros van de Nepali niet heeft, (de meeste Nepali leven ver onder de één euro per dag). Duizenden hebben hun huis en/of hun inkomsten bron verlo ren, zoals bijvoorbeeld hun geit, buffel of kippen, waarvan ze dage lijks wat melk of eieren konden verkopen en zo geld hebben om rijst, zout etc. te kopen. Naast de politieke onstabiliteit, maken het Marjo Jenniskens werkt voor Child Welfare Scheme (CWS) in Nepal, klimaat, de natuurlijke omstandig heden waarschijnlijk een groot deel uit van de redenen waarom Nepal een ontwikkelingsland is, waarom ik hier aan het werk ben, waarom wij hulp vragen van men sen uit de westerse wereld met een betere leefomstandigheid." Mocht je ook je steentje bij wil len dragen: giro 945516 te Utrecht op naam van M.L.G. Jenniskens, onder vermelding van "Moeson 2007". Marjo Jenniskens zal er persoonlijk voor zorgen dat je geld direct bij de gedupeerden terecht zal komen, zodat zij hun leven weer kunnen opbouwen. College bezoekt meer recepties Burgemeester en wethouders krijgen jaarlijks 10.000 euro extra voor representatie. Het huidige budget van bijna 20.000 euro blijkt niet meer toereikend te zijn. Het college treedt steeds meer naar buiten. Er worden vaker externe contacten onderhouden zoals het bezoeken van recepties en jubilea en er wordt meer aan 'netwer ken' gedaan. In 2003 is vanwege de bezuinigingen het budget met 10.000 gekort. Sindsdien zijn de werkelijke uitgaven steeds meer toegenomen. Met ingang van volgend jaar wordt de bezuiniging dus weer teruggedraaid. Uit onderzoek blijkt dat het college 'geen gekke dingen doet'. Ook zouden B en W niet te royaal zijn met relatiege schenken. 'Het representeren van de overheid in de samenleving op meerdere niveaus is van bijzonde re betekenis', meldt de gemeente. Het representatiebeleid is even wel flink verouderd. De notitie is van 1995 en is dringend aan actu alisatie toe. Eind dit jaar moet de nieuwe nota klaar zijn. Er lijkt schot te komen in de woningbouwplannen midden in de dorpskern van Oirlo. Het is een lang gekoesterde wens van de dorpsraad om schuin tegenover de kerk, in de hoek Hoofdstraat-Pastoor Gerards- straat, woningen te bouwen. Hier zou tevens het dorps plein moeten komen waar ook jaarlijks de kermis gehouden wordt. De gemeente wil mee werken aan de bouwplan nen maar geeft voorrang aan het project 'bouwen in eigen beheer' op de locatie achter de voormalige Rabobank. In het DOP (dorpsontwik kelingsplan) van Oirlo heeft de inbreidingslocatie in het hart van Oirlo echter de hoogste prioriteit. Hier zou gevarieerd en gefaseerd woningbouw moeten plaatsvin den. Al jarenlang is er nauwelijks een woning bijgekomen in Oirlo. Bovendien beschikt het dorp niet over een dorpsplein. Op de locatie in de hoek Hoofdstraat- Pastoor Gerardsstraat is ruimte genoeg om een plein van 1.000 vierkante meter aan te leggen. Het gehele terrein is 5.500 vierkante meter groot. Hierin liggen twee woningen. De oude carréboerde rij Hoofdstraat 16 en de woning Pastoor Gerardsstraat 8. Daarnaast staan er enkele grotere schuren. De bedoeling is dat beide wonin gen worden ingepast in de plan nen. De boerderij is zelfs voor gedragen voor de gemeentelijke monumentenlijst. Ook de commis sie WMA hecht veel waarde aan het behoud van dit historische hoekpand. Projectontwikkelaar Haegens uit Horst heeft met 3-770 m2 het grootste gedeelte in bezit. De gemeente bezit een groen strook van 330 m2 aan de Pas toor Gerardsstraat en daarnaast is Harry Maessen nog eigenaar van een kavel van 1.410 m2. Het grootste obstakel was voor heen de stankcirkel van varkens houderij Philipsen, die over de gehele locatie lag. Met de komst van de nieuwe geurwet en andere berekeningsmethoden, lijkt het geen belemmering meer te zijn. De dorpsraad heeft als wens een woonzorgcomplex en star- terswoningen.De gemeente wil voorkomen dat deze bouwlocatie het bouwen in eigen beheer aan de zuidoostkant van het dorp in de weg staat. Op 30 augustus heeft de loting plaatsgevonden, waarbij 31 personen zijn ingeloot. Naast senioren zijn het vooral star ters. Voor de gemeente is dit de voornaamste woningbouwlocatie in Oirlo.Vooral omdat hier precies de woningen gebouwd worden waaraan de meeste behoefte is. Voor de komende zes, zeven jaar kan Oirlo met dit bouwproject vooruit. Toch hoeven beide plan nen niet op elkaar te wachten. Uit onderzoek blijkt dat er in Oirlo vraag is naar zeventig tot tach tig woningen. Vooral vrijstaande of halfvrij staande koophuizen zijn gewild. Daarnaast is er ook behoefte aan grondgebonden levensloopbestendige huurwo ningen. Hoeveel woningen er in de hoek Hoofdstraat-Pastoor Gerardsstraat gebouwd kunnen worden is nog niet bekend. Ont wikkelaar Haegens moet, aan de hand van de uitgangspunten van de gemeente, binnen een jaar met een uitgewerkt plan komen. Daarin staat aangegeven welke aantallen en typen er gebouwd worden en in welk tijdsbestek. Daarbij moet ook rekening wor den gehouden met de uitkomsten van het woningmarktonderzoek. De gemeente stelt Haegens voor in overleg met Wonen Venray te gaan over de bouw van huurwo ningen. De gemeente wil dat de bestaande karakteristieke boerde rij behouden blijft. Naast wonin gen en een dorpsplein biedt het bestemmingsplan aan de Pastoor Gerardsstraat nog andere moge lijkheden zoals dienstverlening, horeca, maatschappelijke voorzie ningen of detailhandel. Dit kan de leefbaarheid van het dorp bevor deren en het beketent ook een stimulans voor het dorpsplein. Bekeken wordt of de muur langs de Pastoor Gerardstraat en de schuur achter op het perceel kun nen worden behouden. Op het gemeentelijke perceel staan, direct langs de Pastoor Gerardsstraat, een aantal forse, volwassen bomen. Ook ten oosten van de woning Pastoor Gerards straat 8 staat een grote boom. Deze bomen zijn beeldbepalend en maken onderdeel uit van de laanbeplanting langs de kruisende hoofdwegen. Volgens het groen structuurplan van de gemeente moet deze laanstructuur versterkt worden en daarom dienen de bomen te worden ingepast in de plannen. Het CDA neemt het afblazen van de bouw van een brede school in nieuwbouwwijk Brabander hoog op. Dinsdag in de raadsvergade ring verweet Martin Leenders (CDA) wethouder Emonts nalatig heid. Op 28 juni werd bekend dat schoolbestuur SPOV de aanvraag bij het ministerie van OCW ging intrekken. Vanwege verkeerde aannames van leerlingenaantallen werd de stichtingsnorm van tweehonderd leerlingen niet gehaald. Onlangs in de commissie zorgde dit al voor Religion my Rock Religion my Rock is onderdeel van de manifestatie Rock my Reli gion die momenteel in Venray en omgeving wordt gehouden door het Odapark. Religion my Rock is een bijzondere wandeltocht door Venray waarbij u kennisneemt van de (oude) religie in het Venrayse en de interpretatie daarvan door hedendaagse kunstenaars. De wan deltocht is ook onder begeleiding vanTwan van Els af te leggen. Met behulp van een routegids wandelt u door woonwijken en kloostertuinen, langs plekken van devotie, kruizen en kapellen, van het Odapark, via onder andere het Desselke, Jorispark, St. Jozefkloos ter en Grote Kerk naar de Annaka- pel. Langs deze route staan diverse monumentjes van Devotie en een dertigtal werken van hedendaagse kunstenaars. Voor deze wande ling dient u ongeveer 2,5 uur uit te trekken. De wandeling kunt u het beste lopen met behulp van de routegids waarin tekst en uit leg staat over wat u onderweg allemaal tegenkomt. De routegids is te koop bij het Odapark en de VW Venray en kost zes euro. Iedere zaterdag en zondag (met uitzondering van 14 en 28 okto ber) vindt er onder begeleiding van de historicus Twan van Els een voettocht plaats van Oda naar Anna.Vertrek om 13.00 uur vanuit het Theehuis in het Odapark. Prijs van de wandeling: 2 euro per per soon, kinderen tot 12 jaar gratis. De wandeling gaat door met mini maal acht personen. Er bestaat ook de mogelijkheid om op deze of andere dagen een rondleiding te reserveren voor groepen. U maakt dan onder begeleiding van een gids van het Odapark een deel van de voettocht van Oda naar Anna. De prijs voor een groep bedraagt negentig euro. De groep kan maxi maal vijftien personen groot zijn. Kinderen tot 12 jaar zijn gratis. veel ophef. Samenwerking verweet de wethouder dat de informatie rond leerlingenaantallen al veel langer bekend was. De gemeente Venray, SPOV en bureau Pronexus wisten niet dat de 58 kinderen uit Brabander, die nu naar De Toverbal naar school gaan, niet in de bereke ning mochten worden meegeteld. Daarnaast moeten de leegstaande lokalen van De Toverbal in min dering worden gebracht. Met dit laatste was wel rekening gehou den. Het gaat om drie leegstaande lokalen van 25 fictieve leerlingen. Deze 75 leerlingen en de eerder genoemde 58 brachten de reken som op 194 leerlingen. "We komen dus zes leerlingen tekort voor de stichting van een basisschool in Brabander", rekende Leenders voor. De CDA'er wist ook de oplos sing. De Toverbal zou een lokaal extra moeten verhuren aan de SSK voor kinderopvang. Dit zou voor de berekening 25 leerlingen extra opleveren waardoor de grens van tweehonderd ruim overschreden werd. Emonts legde uit dat het zo eenvoudig niet ligt. Bovendien ontbrak de tijd omdat de papie ren voor 1 juli bij het ministerie moesten zijn. Martin Leenders had evenwel in de corresponden tie ontdekt dat deze fatale datum 1 augustus is. "Dus u had tijd genoeg om actie te ondernemen", aldus Leenders. Toen begon het gesteggel. Emonts hield bij hoog en laag vol dat 1 juli de 'deadline' was. Leenders schermde met een e-mail van het ministerie aan de gemeente Venray waarin toch zwart-op-wit 1 augustus stond. Na enig zoekwerk vond Emonts dit schrijven toch in zijn dossier. "Maar dit doet niet meer ter zake", probeerde de wethouder. "Want het SPOV had de aanvraag voor de school formeel op 4 juli al inge trokken." Leenders reageerde. "Dus u heeft het gewoon klakkeloos van het SPOV overgenomen en er verder niets mee gedaan. U heeft geen enkele poging ondernomen en daar hebben we grote moeite mee." De discussie verzandde daar na in details en procedures. Tot grote ergernis van Elly van Dijck (PvdA). "Wat een geneuzel. Ik ben het spuugzat", verzuchtte ze. Ook de andere partijen betreurden het dat de brede school er voorlopig niet komt. Ze droegen wethouder Emonts op er alles aan te doen de komst van de school toch moge lijk te maken. Emonts zegde toe er in de commissievergadering op terug te komen. "Maar we moeten ons niet rijk rekenen. Steeds meer leerlingen uit de Brabander gaan naar de Toverbal toe. Dit maakt het wel lastiger. Het probleem is niet zomaar oplosbaar." Passiflora Hoveniers Venray 06 - 20 43 99 57 www.passiflorahoveniers.nl tuinontwerp tuinaanleg tuinonderhoud Het meeste snoeiwerk is vakwerk. Kennis van de groeiwijze van de bomen en struiken is hiervoor van essentieel belang. Bel nu alvast voor een af spraak, want goed snoeiwerk is de basis voor een gezonde tuin. Bezoek onze showroom: Heidseweg 33, Venray-Heide T 0478 533000 www.comfortabel-wonen.com de COMFORTABEL WONEN aanpak

Peel en Maas | 2007 | | pagina 5