Dj Maurice in Jera'70 Frank Westerman opent seizoen Literair Café Expositie Guus Geurts Expositie Broeders van Liefde Vensters op Venray Bijzonder concert in Mariakapel Broeders van Liefde 200 jaar Blaaskapel lenfestival in Veulen PEEL EN MAAS Donderdag 20 september 2007 - Pagina 24 Op zaterdag 22 september is de start van weer een nieuw seizoen in de Jera'70 in Ysselsteyn.Tijdens deze eerste avond staat dj Maurice op de planken, die vooral bekend is als dj van de Après Skihut in Rot terdam. De loopbaan van dj Maurice begint pas echt als hij op 30 januari 1997 in de Skihut gaat werken. Vanaf die dag is hij fulltime bezig met alles wat met muziek te maken heeft bij en voor de Skihut. Daarvoor had hij ervaring met draaien opgedaan in Scheveningen (café Hallo), Spanje (Calella) en Italië. In de beginperiode werkte hij lange avonden in de week op het Stadhuisplein. Het was niet altijd even makkelijk om in een nieuwe zaak met een nieuw concept te draaien, maar de Après Skihut is ondertussen een begrip in heel Nederland en ver daar buiten De muziekstijlen van dj Maurice variëren van house tot R&B en van Nederlandstalig tot dance. Voor meer informatie over dj Maurice, kun je kijken op de website www.dj-maurice.com. De deuren gaan om 20.00 uur open, entree 5 euro. Frank Westerman opent op zondag 23 september om 11.30 uur in het Theehuis Odapark het literaire seizoen van Literair Café Venray-regio. Westerman is een van de meest bekroonde schrij vers in Nederland. Hij schrijft, van uit een journalistieke achtergrond, literaire non-fictie over verschil lende onderwerpen. Essentieel in al deze boeken is de wijze waarop Westerman zijn betrokkenheid bij deze onderwerpen onder woor den weet te brengen. Westerman werd in 1964 geboren in Emmen en groeide op in Assen. Na het behalen van zijn vwo-diploma begon hij in 1983 aan de studie Tropische Cultuurtechniek in Wageningen. In het kader van zijn afstudeeronderzoek woonde hij in 1987 in Peru, waar hij zijn eerste journalistieke reportages schreef. Na zijn afstuderen reisde hij als freelance journalist naar onder meer Cuba, Mexico, Kame roen, Sierra Leone, Roemenië en het uiteenvallende Joegoslavië. In 1992 vestigde Westerman zich als Volkskrant-correspondent in Belgrado. Over zijn verblijf daar schreef hij het boek De brug over deTara (Atlas, 1994). Als verslaggever voor NRC Han delsblad publiceerde hij vervol gens een reeks onthullende artike len over de val van Srebrenica in juli 1995. Hij werkte mee aan een IKON-documentaire over Srebre nica die werd bekroond met de Bronzen Luis voor tv-journalistiek. Met journalist BartTijs schreef hij Srebrenica, Het zwartste scenario (Atlas, 1997). Van 1997 tot eind 2001 werkte Frank Westerman als correspondent voor NRC Han delsblad in Moskou. In 1999 ver scheen De Graanrepubliek (Atlas), dat werd genomineerd voor de Generale Bank-literatuurprijs en de Gouden Uil en bekroond met de dr. L. de Jongprijs Ingenieurs van de ziel uit 2002 is een zoektocht naar de funda menten van het Sovjetsysteem en de rol van schrijvers in deze tota litaire staat. Westerman beschrijft onder meer hoe schrijvers als Paustovski verplichte lofzangen op grote waterwerken zongen. Het boek werd genomineerd voor de AKO-prijs 2002, ontving de dr. Wijnaendts Franckenprijs en de tweejaarlijkse Jan Greshoffprijs. El Negro en ik uit 2004 is een recon structie van het leven-na-de-dood van El Negro, een naamloze zwarte geprepareerde man die sinds 1831 in Europa te bezichtigen was. Wes terman stond in 1983 als negen tienjarige student oog in oog met hem in een Spaans museum. El Negro en ik werd bekroond met de Gouden Uil 2005. Ook werd het genomineerd voor de Bob den Uyl Prijs en de AKO Literatuur prijs. Westerman deed na El Negro en ik onderzoek naar ramp- en zondvloedmythologieën. Hierover verscheen begin 2007 een nieuw boek:Ararat.Westerman beschrijft hierin de neiging van de mensen, rampen op te vatten als een straf van God voor een zondige samen leving. Ararat is tegelijkertijd een tijdreis door het Nederland dat in enkele decennia het anker van het geloof lichtte. Westerman ont ving op 9 maart 2005 de Alumnus Award van de Universiteit Wage ningen. Met deze prijs worden afgestudeerden geëerd die een bijzondere loopbaan na hun stu die hebben. De jury zegt in haar rapport: "Aan de hand van de persoonlijke verhalen van men sen stelt Westerman maatschap pelijke thema's aan de orde, die voor Wageningen UR uitermate relevant zijn, omdat ze betrekking hebben op zaken als leefbaarheid, veranderingsprocessen en - zeker in zijn laatste boek - ontwikke lingssamenwerking. Dat doet hij op een manier die niet alleen zeer toegankelijk is, maar de lezer ook dwingt om er zelf over na te den ken." De boeken van Westerman verschenen in het Duits, Spaans, Frans, Engels en Italiaans. In Thee huis Odapark is Boekhandel Ven- ray present met een breed aanbod titels van werken van Westerman. In de pauze is er gelegenheid tot signeren. De muzikale omlijsting van het programma wordt ver zorgd door mezzo-sopraan Anita Bijvoet en pianiste Mia Kroft. Bei den hebben meermaals opgetre den bij activiteiten van het Literair Café Venray en genieten regionale bekendheid. Meer informatie staat op www.literair-cafe-venray.nl. of via tel. (0478)582948. Groentemarktontmoetingsplaats van boer en consument te Bukit Lawang op SumatraIndonesië In het Franz Pfanner Huis, Klein Vink 4 te Arcen, is de tentoonstelling Voedsel hier en daar in mondiaal perspec tief te zien, elk weekend van 13.00 tot 17.00 uur. De ten toonstelling, een initiatief van Helden Mondiaal, is samenge steld door de als boerenzoon in Veulen-Venray geboren en getogen, en in Amsterdam woonachtige milieukundige, publicist en fotograaf Guus Geurts. Hij heeft de landbouw en voed selvoorziening in onze westerse wereld en in de ontwikkelingslan den naast elkaar gezet. Met hierbij aandacht voor de verschillen tus sen hier en daar, maar vooral ook voor de samenhang tussen de pro blematiek hier en daar. Te denken valt dan aan de gevolgen van het vrijhandelsbeleid via de WTO en de EU, de positie van boeren hier en daar, het grote beslag op fossie le brandstoffen hier, export naar hier ten koste van voedselzeker heid daar. Tevens worden er op de zondagen 23 september en 7 oktober informatiebijeenkomsten georganiseerd, vanaf 15-30 uur. Deelname is gratis. Tijdens deze bijeenkomsten wordt door prominente inleiders uit de kring van de landbouw, detailhandel, fair trade en univer siteit informatie gegeven over vraagstukken rond de productie en consumptie van voedsel in de westerse en derde wereldlanden. Tijdens de eerste informatie bijeenkomst op zondag 23 sep tember 2007 wordt het thema Voedsel hier en daar in mondiaal perspectief" belicht vanuit de invalshoek van de landbouw en de boer. De inleiders zijn Ir. Noud Janssen, voorzitter van de LLTB, Ton Besouw, agrariër en Riky Schut, boerin en kaderlid van o.a. Steunpunt Landelijke Boe- rinnenbelangen, en samensteller Guus Geurts, tevens betrokken bij XminY Solidariteitsfonds, Vóór de Verandering en Platform Aarde Boer Consument. Gesprekslei der is Dr. Raf Janssen, wethouder van de gemeente Helden, die o.a. gepromoveerd is op het vraag stuk van de samenhang tussen de verarming van mensen en de ver arming van natuur en milieu. De tweede bijeenkomst vindt plaats op zondag 7 oktober 2007 en staat in het teken van de consument, de detailhandel en de fair trade. Inleiders op deze bijeenkomst zijn opnieuw Guus Geurts alsmede Dr. Han Soethoudt uit Arcen, senior onderzoeker bij Wageningen Uni versity Research, Paul Smeets, staf lid Buro Internationale Solidariteit te Maastricht en Judith van Dijck (Plusmarkt Arnhem). Gesprekslei der is Hub van de Bosch, voorzit ter van de interdekenale werk groep vastenactie Noord-Limburg. Tevens is het begeleidende boek Voedsel hier en daar, misschien kunnen we leren van elkaar te verkrijgen tijdens de expositie, of te bestellen bij de samensteller Guus Geurts (020-6387578, guus- geurts@yahoo.com, www.guus- geurts.nl). Ook zijn er producten van Wereldwinkel Venlo te koop. Voor meer informatiekan men bellen met Henk Linders (077- 3547546,06-23877465) of www. roompot.nl/franzpfannerhuis raadplegen.. heeft ongeveer geduurd van 1940 tot ca. 1969- In die jaren schilder de hij meestal enkele werken per maand. Soms ook in opdracht. Deze expositie laat het Venray van toen zien. Voor veel Venray- naren zijn de olieverfschilderijen, aquarellen, potlood- en penteke ningen een feest van herkenning. In een brochure is van elke schilder een kort levensverhaal opgenomen. Museum 't Freulekeshuus is te bezoeken op woensdag-, zaterdag en zondagmiddag van 14.00 tot 17.00 uur. Buiten de normale ope ningstijden kan men na afspraak ook met groepen terecht. Tel. (0478)583880. Met Venrays tintje Van 8 september tot en met 11 november 2007 besteedt Museum Kempenland Eind hoven in een tentoonstelling aandacht aan de Congregatie van de Broeders van Liefde, die dit jaar vieren dat ze tweehon derd jaar bestaan. Hoewel de geschiedenis van de Broeders van Liefde in Nederland eerst in 1894 te Eindhoven begint, is dit jubileum aanleiding om ook bij de activiteiten van de broeders in en vanuit Neder land stil te staan. Dit gebeurt met een tentoonstelling en de uitgave van een publicatie. Nadat de priester Petrus Jozef Triest (1760-1836) in 1803 de congregatie van de Zusters van Liefde van Jezus en Maria heeft gesticht om de zorg voor verwaar loosde kinderen en voor zieken verpleging aan te pakken, neemt hij in 1807 het initiatief voor een mannelijke tegenhanger: de Broe ders van Liefde. In aanvang Hospi taalbroeders van de H.Vincentius geheten, nemen ze de ziekenzorg van oude mannen in de Bijloke te Gent op zich. Na een moeizaam begin consolideert de broeder congregatie zich onder leiding van de eerste overste Simon-Jan De Noter en weet zich vervol gens uit te breiden met nieuwe vestigingen in Froidmont, Brugge, Antwerpen en Leuven. Het feit dat ze onder gezag van de Gentse bisschop vallen, leidt tot moeilijk heden over het te voeren beleid. Na de oversten Aloysius Bourgois, Gregorius Blanckaert en Nicolaas Vercauteren krijgt in 1876 Ame- deus Stockmans de leiding en begint de werkelijke expansie van de congregatie die zelfs interna tionaal wordt met vestigingen in Canada,Amerika en Engeland. Hij weet te bewerkstelligen dat de congregatie door de paus in 1899 erkend wordt door aangepaste constituties op te stellen, die hun praktische uitwerking krijgen in de zogeheten Toepassingen en Gebruiken. Uit Nederland treden ook man nen tot de congregatie toe, zodat de behoefte aan een Nederlandse vestiging groeit. In 1894 doet zich een geschikte gelegenheid hiertoe voor, wanneer de Franse Redemp toristen die naar het landgoed Heihoef te Stratum uitgeweken waren, naar Frankrijk kunnen terugkeren. De broeders uit Gent kopen het landgoed en de omlig gende gronden en beginnen er een pensionaat, dat weldra de naam Eikenburg krijgt. De goede reputatie van het instituut zorgt voor de aanwas van nieuwe broe ders. Bekend door de krankzinni- genzorg binnen het Guislaininsti- tuut te Gent krijgen de broeders verzoeken voor dergelijke institu ten in Nederland; in 1907 komt Sint-Servatius te Venray en in 1914 Sint-Bavo te Noordwijkerhout tot stand. Daarna breiden de broe ders hun activiteiten uit.In 1934 is Nederland een zelfstandige pro vincie van de congregatie gewor den, de Mariaprovincie, en moet er een eigen noviciaat voor aanko mende broeders gesticht worden. Zo wordt Sint-Paschalis Baylon te Oostrum bij Venray in 1937 gebouwd. Hoewel de congregatie met regelmaat last van uittreden de broeders heeft, komen de grote veranderingen in de jaren I960 na het Tweede Vaticaans Concilie. De sterke individualisering gekoppeld aan persoonlijke vrijheid versterkt de twijfel om onbaatzuchtig broe der te blijven. Het aantal roepingen loopt drastisch terug en de laatste decennia neemt de vergrijzing bij de broeders toe, zodat de taken op het gebied van psychiatrie en onderwijs vanaf 1980 meer en meer door leken worden overge nomen. Het is juist op deze twee terreinen, psychiatrie en onder wijs, dat de broeders - gesteund door de ervaringen vanuit België - veel hebben bereikt. Hoewel de congregatie in Nederland momen teel sterk aan betekenis heeft ingeboet, is ze juist internationaal met vestigingen in zo'n 25 landen springlevend. Op de expositie zal aan de hand van uiteenlopend beeld materiaal, documenten, realia, (portret)schilderijen en prenten een - weliswaar beperkt - beeld gegeven worden, van wat de bete kenis van de Broeders van Liefde voor Nederland is geweest. Bij deze gelegenheid is een boek uit gebracht (zie boekrecensie). Het boek van 255 pagina's met artike len van Fons Spijkersjan Spooren- berg, Rob Wolf, Annemieke Klijn, Peter Thoben, Frits Buijs, br René Stockman en Ad Maas is rijk geïl lustreerd met foto's en kunstwer ken uit bezit van de Broeders van Liefde. Openingstijden expositie: dinsdag tot en met zondag van 13-00 tot 17.00 uur. Op maandag is het museum gesloten. Groepen kunnen op aanvraag ook buiten de openingsuren terecht. Twee internationaal ver maarde musici staat op zondag 30 september op het podium van de Mariakapel in Hol- thees: de Oekraïense bajan- speler Volodymyr Kurylenko en de Roemeense cellist Mirel Iancovici. Op het programma staan wer ken voor het duo cello en bajan, onder meer preludes van Bach, in een bewerking van Zoltan Kodaly, de compositie Souvenir de Tsernovitsj van de Belgische componist Francois Servais, en de Grand Tango van Astor Piazzola. Kurylenko speelt solo een compo sitie van Zolotaryov en van Boris Myronchuk, Iancovici speelt solo de compositie De Chinese fluit en een eigen compositie van de cellist.Het concert begint zoals gewoonlijk om 15.30 uur. De Oekraïense musicus Volody myr Kurylenko bezoekt ons land regelmatig voor het geven van concerten. Met gepassioneerd en fijnzinnig spel weet hij zowel de liefhebber van klassieke muziek, De Locht Zondag 23 september wordt er garen gesponnen in museum De Locht. Het gaat om een tradi tioneel boerenambacht waarmee in het verleden de lange winter avonden gevuld konden worden. Bedrijvigheid is er ook in de sme derij waar de smid aan het werk is. Hij moet daarbij wel goed opletten want het spreekwoord zegt: elke smid slaat wel eens op zijn duim. De blaaskapel Festina Lente zorgt voor muziek. Op de bovenverdieping is de expositie Klokken en klokkenmakers te bezichtigen. Het museum is alle dagen open van 11.00 - 17.00 uur. De bijzondere activiteiten op zondag beginnen om 14.00 uur Groepen kunnen, na afspraak, ook op andere tijden terecht, (www. delocht.nl) jazz als volksmuziek aan zich te binden. De bajan is een Russische knopaccordeon die geliefd is van wege zijn warme en diepe klank, ideaal om verstilde melancholie als ook uitbundige vrolijkheid mee uit te drukken. Deze stemmin gen zijn karakteristiek voor het Russische en Oekraïense reper toire voor bajan, waarvan de knap doorwerkte composities veelal geïnspireerd zijn op volksmelo dieën, maar waarin tevens klas sieke muziek, jazz, gipsy of tango verwerkt is. Ook als Kurylenko Bach, Piazzolla of Franse musettes speelt, klinkt dat eigenwijs authen tiek en wel vanwege zijn door en door muzikale speelwijze. Zijn toelichting op de muziek, in per fect Engels, versterken de indruk van een intense ontmoeting met de Slavische ziel en cultuur. Mirel Iancovici, geboren in Roe menië, is een van de meest voor aanstaande cellisten in de wereld. Hij won de internationale Casals Centenary en het Gaspar Cassado Concours, en hij soleert in zalen als Carnegie Hall en de Berlijnse Philharmonie. Hij gaf concerten in de Verenigde Staten, West- en Oost-Europa, en maakte vele radio- en tv-opnamen en plaatopnamen. Mirel Iancovici studeerde cello bij professor Antropov aan het conservatorium in Boekarest, en hij voltooide zijn studie bij Radu Aldulescu en Paul Tortelier. Thans is hij hoofddocent cello aan het conservatorium in Maastricht en Tilburg, en verzorgt hij masterclas- ses over de hele wereld. Kaarten voor dit concert kosten 8 euro per persoon, te bestellen en te reserveren bij familie Ermers, Kapelstraat 3, tel: 0478-636480, familie Wijenberg, Gildestraat 6, tel: 0478-636390. Kaarten zijn ook te bestellen via de website van de Mariakapel, www.mariakapel.nl, en, indien beschikbaar, vanaf een half uur voor aanvang van het con cert aan de ingang van de kapel. Onder de titel Vensters op Venray loopt tot en met 28 oktober 2007 in Museum 't Freulekeshuus een tentoon stelling over Venrayse zon dagsschilders die actief zijn geweest in de jaren '30-'50. Op de tentoonstelling is een ruime keuze te zien van wer ken van veertien Venrayse schilders. Peel en Maas stelt in een nieuwe serie de kun stenaars en hun werken aan u voor. In deel 12: Louis Pou- wels. In zijn jeugd volgde Louis Pou- wels de ambachtsschool. Daarna was hij jarenlang actief als huis schilder. Het werk als huisschilder was voor hem in de loop van de tijd niet genoeg. In 1948 begon hij zijn eigen lijstenmakerij op Langstraat 16a te Venray. Hij was daarnaast ook schilderijen gaan maken. Dat deed hij al vanaf onge veer 1940. Die werken verkocht hij dan in zijn lijstenmakerij. Hij schilderde vaak buiten: landschap pen, boerderijen, stillevens. Ook nam hii wel foto's als voorbeeld die hij dan uitwerkte op doek. Zijn vaardigheid als schilder kwam ook goed van pas in het verenigingsle ven. Zo schilderde hij regelmatig decors voor de amateurtoneel verenigingen en grimeerde hij de acteurs. Ook grimeerde hij jaren lang mensen die meeliepen in de optocht met carnaval en de Sin terklazen en zwarte pieten in de decembermaand. Naast het schil deren was hij ook op een ander vlak actief. Hij restaureerde beel den, Maria- en Jozefbeelden van gips. Tijdens de Tweede Wereld oorlog was hij geëvacueerd naar Eindhoven. Daar beschilderde hij klompjes met taferelen voor de Engelsen en Amerikanen om als souvenirs mee naar huis te nemen. Zijn manier van schilderen is romantisch te noemen. Hij ver kocht zijn schilderijen niet via exposities maar alleen vanuit de lijstenmakerij. Of zelfs vanuit de huiskamer, vertelde een van zijn dochters. Als een klant niet iets van zijn gading vond, mochten ze ook even in de huiskamer kijken. Zo verdwenen zijn mooiste wer ken!. Op de tentoonstelling hangt onder meer een zicht op Venray, met natuurlijk de kerktoren, vanaf een veld met korenschoven. Dit werk is te zien naast een werk van Toon Kateman dat ook koren schoven op de voorgrond en een zicht op de kerk in de verte heeft. Zo kunnen de bezoekers de wer ken mooi met elkaar vergelijken. De schilderscarrière van Pouwels Boekrecensie in Peel en Maas Het boek 'Broeders van Liefde 200 jaar. Het werk van de Broeders van Liefde in en vanuit Nederland' is een van de boeken die verschijnen ter gelegenheid van het jubileum van de Broeders van Liefde. Startpunt is de geschiedschrij ving is het landgoed Eikenburg in Eindhoven waar de Broeders van Liefde zich in 1894 vestigden. De voorgeschiedenis van dit land goed komt aan de orde, daarna de fase van de ontwikkeling van het klooster (met zijn kostschool en onderwijs) en ten slotte de hui dige fase waarin een kleine kloos tergemeenschap een complex beheert dat allerlei maatschappe lijke taken uitoefent. Vervolgens komen alle vestigin gen van de Broeders van Liefde in Nederland aan de orde: de geschie denis ervan wordt bondig in beeld gebracht. De Broeders van Liefde werken wereldwijd: in dit boek vooral aandacht voor de interna tionale initiatieven vanuit Neder land, in Azië. Dit boek is te koop bij boekhandel Van den Munckhof in Venray. Prijs: 19,50 euro. Op zaterdagavond 22 septem ber organiseert blaaskapel Die Fröhlichen Rübensammler uit Leunen een kapellenfestival voor drie blaaskapellen. De feesttent is opgezet bij hoofdsponsor Reintjes Evenementenverwarming aan de Veulenseweg 39 te Veulen. De avond begint om 20:00 uur en de entree is gratis. De volgende kapellen nemen deel aan het fes- tivaLDie Fröhlichen Rübensamm ler uit Leunen, De Sigboldhemer uit Swolgen en Freunde Echo uit Overloon. Dit is ook de volgorde van optreden tijdens dit festival. Deze drie blaaskapellen maken alle drie Egerlander en Tsjechi sche muziek, aangevuld met stem mingsmuziek. Voor meer informa tie, tel. 0478-583152 Die Fröhlichen Rübensammler uit Leunen. Kunst Cultuur

Peel en Maas | 2007 | | pagina 24