Gemeente Venray Begroting: veel ambities, geen lastenverzwaring Kijk ook op www.venray.nl Meepraten over vrijwilligersbeleid Vervolg discussieavond kunst en cultuur Gemeentehuis optimaal toegankelijk Bijdrage deelname activiteiten voor minima Geen extra parkeerplaatsen Servatiusweg Praat mee over sport Geen exposities in publiekshal PEEL EN MAAS Ven ray in cijfers Week 38 Gemeentehuis De gemeente Venray gaat voortvarend aan de slag met de uitvoering van de Wet maatschappelijke ondersteuning (Wmo). Als eerste beleidsgebied binnen de Wmo pakt zij het vrijwilligersbeleid op. Daarom is dit het thema voor de gemeentebrede overlegtafel op woensdag 26 september van 19.30 tot ongeveer 21.30 uur in de raadzaal van het gemeentehuis. De gemeente vraagt de deelnemers deze avond met haar mee te denken en hun kennis van en ervaringen in het vrijwilligerswerk met haar te delen Dat gebeurt deels op basis van thema's die de gemeente voorbereidt. De gemeente heeft diverse verenigingen uitgenodigd. Als u geen uitnodiging heeft gekregen en toch een bijdrage wilt leveren aan de ontwikkeling van het vrijwilligersbeleid, bent u van harte welkom. Zo kunt u samen met de gemeente een goede basis leggen voor alle vrijwilligers in Venray. Deel nemers worden verzocht zich vooraf aan te melden bij beleidsmedewerker Martin van Egmond, telefoon 52 33 33, e-mail gemeente@venray.nl. Openingstijden *V> Venray, focus op mensen Donderdag 20 september 2007 - Pagina 17 De verhouding koop- en huurwoningen in Venray per wijk, per 1-1-2007. Wilt u meer weten over wonen en woningen in Venray en de kerkdorpen? Deze en andere cijfers vindt u op www.venray.nl Wonen leven. 3000 2500 2000 1500 1000 Gemeentearchief Dinsdag t/m donderdag van 9.00 tot 17.00 uur. Informatiecentrum Maandag van 12.00 tot 20.00 uur, dinsdag t/m donderdag van 9.00 tot 17.00 uur en vrijdag van 9.00 tot 13.00 uur. Alarm Centraal alarmnummer 112 Hulpaanvraag geen spoed politie 0900 - 88 44 Hulpaanvraag geen spoed brandweer 077 - 356 56 56 Raadhuisstraat 1, 5801 MB Venray Postbus 500, 5800 AM Venray Telefoon (0478) 52 33 33 Fax (0478) 52 32 22 E-mail gemeente@venray.nl Internet www.venray.nl - een WAJONG-uitkering ontvangt, of - een Wmo-voorziening (voorheen Wvg) heeft, of - een CIZ-indicatie voor huishoudelijke verzorging, persoonlijke verzorging, verpleging, ondersteunende begeleiding, activerende begeleiding en behandeling heeft (voor de duur van minimaal 1 jaar). Bent u 65 jaar of ouder, dan kunt u dus in aanmerking komen voor een bij drage ouderen, chronisch zieken en gehandicapten en een bijdrage regeling 65+. Om gebruik te maken van beide regelingen mag uw netto-inkomen niet hoger zijn dan 120% van de bijstandsnorm die voor u van toepassing is en uw vermogen mag niet hoger zijn dan de vermogensgrens. Bijstands normen en vermogensgrenzen zijn vastgesteld in de Wet werk en bijstand. Bijdrage aanvragen Om gebruik te maken van bovenstaande regelingen zijn aanvraagformu lieren verkrijgbaar bij de afdeling Publieksdiensten in het gemeentehuis. U kunt uw aanvraag indienen tot 1 februari 2008. In de toelichting bij de aan vraag staan de bijstandsnormen en vermogensgrenzen. Heeft u nog vragen? Neem dan contact op met de afdeling Publieksdiensten. Publieksdiensten Maandag van 12.00 tot 20.00 uur, dinsdag t/m vrijdag van 9.00 tot 13.00 uur. Telefonisch bereikbaar: maandag t/m donderdag van 8.30 tot 17.00 uur en vrijdag van 8.30 tot 13.00 uur. De gemeente werkt aan een nieuwe beleidsnota Kunst en cultuur. Tijdens een discussie avond op 27 juni verkende zij daartoe samen met belangheb benden de belangrijkste ont wikkelingen op het gebied van kunst en cultuur. De avond krijgt een vervolg op 2 oktober van 19.30 tot 22.00 uur in de Witte Hoeve. Deelnemers aan de vorige bijeenkomst hebben daar voor een uitnodiging gekregen; overige belangstellenden zijn uiteraard ook van harte welkom. De vorige bijeenkomst had een algemeen karakter: hetVenrayse culturele leven in de volle breedte. De komende discussieavond richt de aandacht specifiek op de verenigingen en organisaties van de deelnemers. Zij wisselen van gedachten in een groep met anderen uit hetzelfde deelgebied: muziek, zang, toneel, historie, jeugd, carnaval en dans. De gesprekken gaan over welke problemen deel nemers tegenkomen, over oplos singen daarvan en wie daaraan kan bijdragen, en uiteraard ook welke rol de gemeente daarin zou kunnen of moeten spelen. Ook de plannen en ambities van de deelnemende organisaties komen aan bod. Minima kunnen voor de kosten van deelname aan sociale, culturele of sportieve activiteiten een bijdrage aanvragen bij de gemeente. Denk aan het lidmaatschap van een vereniging of de bibliotheek, een bezoek aan een museum, schouwburg of bioscoop, of de voor- deelurenkaart van de NS. Aanvragen voor 2007 kunnen nog tot 1 februari 2008 bij de gemeente worden ingediend. De gemeente Venray kent hiervoor twee regelingen: de regeling bijdrage kosten maatschappelijke activiteiten voor personen jonger dan 65 jaar, en de regeling bijdrage ouderen, chronisch zieken en gehandicapten/regeling 65+. Jonger dan 65 jaar De Regeling bijdrage in de kosten maatschappelijke activiteiten 2007 geldt voor alleenstaanden, alleenstaande ouders en gehuwden of samenwonenden tot 65 jaar. Ook voor thuiswonende, ten laste komende kinderen van 5 tot 18 jaar kan een vergoeding worden aangevraagd als deze kinderen staan ingeschreven op het adres van de ouder(s) voor wie de ouder(s) aanspraak op kinderbijslag kan (kunnen) maken. Om gebruik te maken van de rege ling mag uw netto-inkomen niet hoger zijn dan 120% van de bijstandsnorm die voor u van toepassing is en zoals die is vastgesteld in de Wet werk en bijstand. Uw vermogen mag niet hoger zijn dan de vermogensgrens zoals die is vastgesteld in de Wet werk en bijstand. U dient van de kosten voor de maatschappelijke activiteiten waarvoor u de bijdrage aanvraagt, bewijsstuk ken te overleggen. De bijdrage voor 2007 is maximaal 109,00 per persoon. Vanaf 65 jaar De regeling 65+ voorziet in een bijdrage in de kosten van maatschappelijke activiteiten voor ouderen. De regeling geldt voor alleenstaanden, alleen staande ouders en gehuwden of samenwonenden van 65 jaar of ouder. Omdat ouderen voor het deelnemen aan maatschappelijke activiteiten vaak aangewezen zijn op enige vorm van openbaar vervoer is de bijdrage hoger dan de bijdrage voor personen tot 65 jaar. De bijdrage voor 2007 is C 158,00 per persoon. Vanaf 1 januari 2006 kent de gemeente Venray ook de regeling bijdrage ouderen, chronisch zieken en gehandicapten. Ze is bedoeld voor zelfstandig wonende mensen met een chronische ziekte of handicap en zelfstandig wonende ouderen. Die krijgen steeds meer te maken met stijgende kosten in verband met ziekte, handicap of verzorging. Het gaat om een jaarlijkse bijdrage. De bijdrage voor 2007 is 152,00 per persoon. U komt in aanmerking voor de bijdrage als u - 65 jaar of ouder bent, of - een WAO(WIA)-uitkering (met een arbeidsongeschiktheidspercentage van 80-100%) ontvangt, of Het gemeentehuis is voortaan optimaal toegankelijk voor min- dervaliden. Vlak vóór de bouw vakvakantie was de hellingbaan voor de ingang al bijna gereed. Inmiddels is ook het straattapijt tussen de hellingbaan en de gro te parkeerplaats geëgaliseerd. Verder zijn aan het begin van de hellingbaan twee parkeerplaatsen aangelegd waar gehandicapten hun vervoermiddel kunnen parkeren tijdens een bezoek aan het gemeen tehuis. De paaltjes aan de Raadhuis straat zijn daarom op werkdagen van 8.00 tot 18.00 uur omlaag. Ook als het gemeentehuis langer open is (maandagavond) blijven de paaltjes omlaag, afgestemd op de openstel lingsuren. De oprijlaan naar het gemeentehuis is dan vrij toeganke lijk voor dit gebruik. De gemeente controleert op misbruik. Bij de oude hellingbaan wordt nog een bord ge plaatst dat naar de nieuwe, minder steile hellingbaan verwijst. Professionele instellingen Tot slot praten alle deelnemers gezamenlijk over de relatie tussen de professionele Venrayse instellin gen (schouwburg, kunstencentrum, museum, Odapark en bibliotheek) en hun verenigingen. Willen deel nemers daar verandering in brengen? En wat zijn dan hun wensen? De avond wordt geleid door Dorien van der Giessen, afdelingsmanager Maatschappelijke Diensten van de gemeente. De uitkomsten uit deze discussieavond worden verwerkt in de nieuwe beleidsnota Kunst en cul tuur, waarover de gemeenteraad in december een beslissing zal nemen. Aan de rand van de nieuwe wijk Servaashof komen geen extra parkeerplaatsen aan de St. Servatiusweg. Dat heeft de gemeente besloten nadat (onder andere) omwonenden hun visie daarover kenbaar hadden gemaakt. De gemeente heeft een projectaan vraag in behandeling voor de nieuwe wijk Servaashof. Het gaat om 73 zogenoemde Van Goghwoningen, die onderdeel zijn van GGZ-NML. Het bestemmingsplan schrijft voor dat er per woning 1,5 parkeerplaats aanwezig moet zijn. GGZ-NML heeft de gemeente verzocht hiervan te mogen afwijken, omdat de bewoners van deze appartementen niet over een auto beschikken. Men vreest bijvoorbeeld voor vandalisme in een leegstaande parkeergarage. De ge meente vroeg daarop het geplande aantal parkeerplaatsen haaks op de St. Servatiusweg uit te breiden van vijftien naar dertig. Dit omdat bezoekers, ondanks goede beweg wijzering, naar verwachting gebruik maken van de parkeergelegenheid aan deze weg. Over deze afwijking van het bestemmingsplan werden bij de gemeente vijf zienswijzen ingediend, waaronder één van 21 bewoners van de St. Servatiusweg/ wijk Antoniusveld. Zij maken vooral bezwaar tegen de uitbreiding van de parkeerplaatsen langs de St. Servatiusweg. Aangevoerde argumenten hiervoor zijn: aantas ting van groen en speelgelegenheid, veiligheid en waardevermindering van de eigen woning. Parkeren Naar aanleiding van deze ziens wijzen heeft de gemeente GGZ-NML verzocht de aanleg van de extra parkeerplaatsen uit de projectaan vraag te schrappen. Daarmee blijft de projectaanvraag beperkt tot de bouwaanvraag voor het woongebouw, Daarnaast vroeg de gemeente aan GGZ-NML te zorgen voor voldoende parkeergelegenheid voor bezoekers op eigen terrein en een goede be wegwijzering. GGZ-NML heeft laten weten hieraan volledig te willen meewerken. Het college van B en w van Venray heeft de ontwerp programmabegroting 2008 vastgesteld. Hieruit blijkt dat de gemeente de komende jaren grote ambities heeft, maar dat de inwoners daarvoor geen extra lastenverzwaring krijgen opgelegd. De ontwikkeling van Venray die het college de afgelopen jaren heeft ingezet, wordt ook de komende jaren voortvarend voortgezet. Er staan diverse grote projecten op de rol. Denk aan de uitvoering van het project Centrum op de schop, de voorbereiding van de bouw van de sport- en evenementenhal, diverse infrastructurele werken, de verdere voorbereiding van verbou wing van het gemeentehuis en de beleidsontwikkeling in het kader van de Wet maatschappelijke onder steuning. Hoog ambitieniveau Het college is zich bewust van het hoge ambitieniveau de komende jaren en wil daarvoor gaan. Dit be tekent dat er nu en ook gaandeweg het traject keuzes gemaakt moeten worden. Niet zozeer wat er wordt opgepakt, maar meer het moment waarop dat gebeurt en de omvang. Keuzes maken is noodzakelijk, zowel om financiële redenen als op basis van beschikbare capaciteit. Belastingdruk in evenwicht Insteek bij het maken van de keuzes is dat de belastingdruk in evenwicht is met de ambities. Voor de komende jaren gaat het college uit van een verhoging van de OZB die niet hoger is dan het prijsinflatiepercentage. De rioolrechten stijgen conform beleid met 5,5%. Deze stijging wordt echter volledig gecompenseerd door een daling van de afvalstoffen heffing. De parkeertarieven stijgen met ingang van 2008 nog slechts met 2,5% in plaats van de eerder vastgestelde 5%. Geld reserveren Het meerjarenperspectief is nog niet volledig sluitend. In 2008 en 2009 worden er nog overschotten geraamd, maar voor 2010 en 2011 verwacht de gemeente tekorten. Het college gaat daarom nu al geld reserveren om in de toekomst de grote projecten te kunnen uitvoeren. Verder wordt bij ieder project kritisch gekeken naar het program ma van eisen en het moment van uitvoering. Het college heeft de be groting tijdens de raadsvergadering van 18 september officieel aangebo den aan de gemeenteraad. Tijdens de vergaderingen van 30 oktober en 6 november behandelt de gemeen teraad de programmabegroting inhoudelijk. De gemeente wijst alle verzoe ken tot expositie en het onder de aandacht brengen van goede doelen in de publiekshal van het gemeentehuis af. Alleen als het tentoon te stellen materiaal een duidelijke relatie heeft met de gemeente, kan er een uitzonde ring worden gemaakt. Dat heeft het college van B en W be sloten naar aanleiding van verschil lende verzoeken om van de ruimte in de publiekshal gebruik te mogen maken. De aanvragen variëren van het ondersteunen van goede doelen tot de zoektocht naar expositieruim te voor (amateur-)kunst. Rustige uitstraling Hoewel het college deze initiatieven een warm hart toedraagt, zijn het vooral de ruimtelijke beperkingen en de keuze voor handhaving van de rustige uitstraling van de publiekshal die tot deze keuze hebben geleid. Bent u actief betrokken bij sport in Venray? Of bent u bovengemid deld geïnteresseerd in sport? Dan nodigt de gemeente u van harte uit voor de discussieavond De toekomst van sport in Venray op woensdag 26 september om 20.00 uur in De Witte Hoeve. Samen met de aanwezigen gaat de gemeente Venray tijdens deze discussie avond op zoek naar het antwoord op vragen als: wat vinden we belangrijk als het gaat om sport in Venray? Welke ontwikkelingen komen op het ter rein van sport op ons af? Welke verwachtingen hebben we ten aanzien van elkaar als het gaat om sport in Venray? Het antwoord op deze en andere vragen bepaalt voor een groot deel de insteek en inhoud van het nieuwe sport- en beweegbeleid van de gemeente Venray. Dat beleid wordt nu op gesteld. Door sportverenigingen en andere geïnteresseerden mee te laten praten bij de beantwoording van deze vragen, wil de gemeente bereiken dat de Venrayse sportwereld zich straks herkent in het nieuwe sportbeleid. De bij de gemeente Venray bekende sportverenigingen hebben een uit nodiging ontvangen voor deze bijeenkomst. Mocht u als vereniging geen uitnodiging hebben ontvangen en wilt u toch aanwezig zijn, dan bent u hierbij alsnog van harte uitgenodigd. Dit laatste geldt ook als u actief betrokken bent of als u geïnteresseerd bent in sport in Venray. Wel vragen wij u om zich voor deze avond aan te melden via gemeente@venray.nl.

Peel en Maas | 2007 | | pagina 17