'Dance is gewoon hót' Peter Nellen m Koester uw Monument "Ik heb nog steeds een beetje heimwee" Honderdachtentwintigste jaargang - week 37 - donderdag 13 september 2007 NEWPORT BLUE. WILHELMINATRAAT IC VENRAY Zaterdag 15 september dance-event Funk The System open air in de Kruisstraat in Venray Funk the System en Synthe se, organisatie voor zorg en welzijn, geven invulling aan de campagne 'Mijn idee is geld waard'. De actie komt voort uit de gemeentelijke regeling die jongeren de kans geeft te par ticiperen in de organisatie van plaatselijke activiteiten. Ven- rayse jongeren maakten ken baar dat er naar hun mening te weinig te doen is in Venray. De gemeente pikte dat signaal op en besloot 2000 euro 'wens- geld' ter beschikking te stellen aan jongeren die aan de hand van een goed plan een festijn in Venray willen organiseren. Het resultaat: dance-event Funk The System, dat zaterdag 15 september voor de eerste keer wordt gehouden. Funk The System wordt georga niseerd door elfVenrayse jongeren. Zij kunnen haast niet wachten tot het zaterdag is. Roel Kessels, één van de kartrekkers, zegt: "dance- Event Funk The System mag wat mij betreft een jaarlijks evene ment worden." Roel Kessels (20) en Toine Pel (19) wilden al eerder tijdens de Venrayse kermis een soortgelijk evenement organiseren. Proble men met gemeentelijke vergun ningen en gebrek aan geld zijn doorgaans de redenen die zulke activiteiten dwarsbomen. Ook de twee jonge ondernemers werden hiermee geconfronteerd, maar lieten zich er niet door afschrik ken. Goede ideeën van kennis sen en de campagne 'Mijn idee is geld waard' deed hen besluiten om samen met vriend Niek van der Leeuw (19) naar de gemeente Venray te stappen. Er werd een gedegen plan opge steld en de aanvraag voor 2000 euro aan 'wensgeld' werd goedge keurd. "Eindelijk konden we onze ideeën écht gaan uitwerken. We hadden in no-time een enthousi aste groep jongeren om ons heen en we gingen aan de slag. Eigen lijk hebben we alles in een dikke maand tijd geregeld," grinnikt Roel Kessels.Binnen een maand zulk evenement op poten zetten vergt een goede organisatie, veel inspanning, kennis van zaken en eenvoud. "We zijn samengekomen, hebben ideeën uitgewisseld, per soonlijke doelen kenbaar gemaakt en gekeken naar wat we nodig hadden. Hetgeen wat we zelf niet konden uitvoeren, moesten we uitbesteden, zo simpel was het." Ze zijn alle elf fanatiek, willen het beste van het beste en met de juiste taakverdeling kregen ze de organisatie rond. "We hebben niet alles zelf gedaan. Natuurlijk kregen we hulp van de gemeente en dankzij Gijs Schapendonk van 't Podium hebben we onder meer elektriciteit en tapvoorzieningen op straat. De opbouw van het bui tenpodium gaan we samen met een hoop vrienden doen." Dat het dance-event een groot succes gaat worden, daar is Funk The System van overtuigd. "De organisatie is goed en het pro gramma, waar het uiteindelijk om draait, is spectaculair. Vanaf 20.00 uur is de Kruisstraat afgesloten voor 1500 feestgangers en zullen achtereenvolgens dj Faberge, Gre- gor Salto, en dj Jose op een buiten podium hun beste dance-muziek laten horen. Dit zijn echt goede Roel Kessels, Toine Pel en Nick van der Leeuw. dj's, zelfs met veel bekendheid in het buitenland", zegt Roel Kes sels trots. "Ik mag het feest buiten afsluiten. Dance is op dit moment hot en ik vind het zelf ook leuke muziek. Samen met Toine draai ik als 'Decom vs. Roel' het laatste half uurtje op het buitenpodium.Vanaf 01.00 uur neemt D'Light het feest je over in café 't Podium." De subsidie van 2000 euro is veel te weinig om alles kostendek kend te krijgen. "Alleen al de kos ten van de grote dj's kunnen met dit bedrag niet worden gedekt. We hebben daarom besloten om entreegelden te vragen. Een kaart je kost in de voorverkoop 6 en aan de 'deur' 8 euro. We hadden geen andere keuze. Als je kijkt naar de namen, dan is 6 of 8 euro entree niet duur. De kaartverkoop bij Sport 2000,Anytime en 't Podium loopt in ieder geval al hartstikke goed. Bij succes willen we er een jaarlijks terugkerend evenement van maken en het liefst nóg gro ter." Jéérraan beta ling 7 jaar garantie op keukenapparatuur jaar garantie op keukenmeubels Het landelijke thema van het monumentenjaar 2007 is Moder ne Monumenten, de naoorlogse bouwperiode. De bijzonder fraaie moderne woning aan de Everest- laan 16 in Venray is ontworpen door architect M. de Jonge en gebouwd in 1980. Het is een speels vormgegeven huis, samengesteld uit verschillende bouwmassa" s en vooral niet conventioneel. Elke massa heeft een eigen dakvorm en is voorzien van lichtkoepels, die voor bijzondere licht zorgen. Het huis bevindt zich met deze vormen, halverwege de architec tuur van Piet Blom (paalwoningen in Helmond en Rotterdam) en ook door de antroposofische geïnspi reerde rotsformaties van Alberts van Huut. Tevens doet het den ken aan de twee westtorens van een Franse Kathedraal. Onder de ogenschijnlijk vrije vormen gaat een symmetrische opbouw schuil van zowel plattegrond als gevels. Het grondpatroon is gebaseerd op een vierkant van 12x12 meter waar een diagonaal raster over heen gelegd is. De ruimten in de woning liggen voor het merendeel overhoeks en dit wordt versterkt door de hoekramen. Ook het dak en de schoorstenen liggen over hoeks. Hiervan wordt op enkele plaatsen afgeweken. Inspiratie voor deze woning werd gevonden in de structuralistische architec tuur van de jaren '70-'90. Deze architectuur werd vaak geënt op kristalvormen. In de woning en ook in de gevels bevindt zich een soort tweeledigheid. Dit is bedoeld om vormversterkend te werken. De materialen echter zijn eenvoudig gehouden, zoals rode baksteen en houten kozijnen. Op aantal elementen zijn kleurac centen aangebracht om toch een moderne uitstraling te bereiken. Bron; architecten M. de Jonge en C.Colsen, uit boek architectuur Noord en Midden Limburg. Rea geren op deze wekelijkse rubriek kan via koesteruwmonument@ kpnplanet.nl., p.a. Jerusalem 7, 5801 ML in Venray. Sanne de Kleijn vrijwilliger Bobbi Bear project in Zuid-Afrika Half juli vertrok Sanne de Kleijn voor vijf weken naar Zuid-Afrika om vijf weken deel te nemen aan het vrijwil- ligersproject Bobbi Bear via de organisatie Be More. De Kleijn is inmiddels weer twee weken terug en kijkt met tevreden heid en veel plezier terug op haar tijd in Zuid-Afrika. "Ik moet eerlijk zeggen dat ik nog steeds een beetje heimwee heb naar Zuid-Afrika, de cultuur en de mensen daar..." Een mono loog over haar ervaringen in Zuid-Afrika en het Bobbi Bear project. 'Op 9 juli kwam ik aan op het vliegveld van Durban en werd ik direct heel welkom onthaald door een aantal medewerkers van Operation Bobbi Bear. De eer ste week stond in het teken van kennismaken en een HFV/AIDS training, omdat dit een veel voor komend virus is en tevens een groot probleem in Zuid-Afrika. Ik moest in het begin vooral wen nen aan de werkstijl en vooral het werktempo van de Afrikaanse (Zulu)cultuur. Ook was de orga nisatie Bobbi Bear niet zo georga niseerd en gestructureerd als in Nederland. Mijn werkdagen zagen er dan ook iets anders uit dan hier. Ik ben gewend direct mijn handen uit de mouwen te steken en aan de slag te gaan, maar in Zuid-Afrika nemen ze overal de tijd voor en bekijken ze per dag wat er gedaan kan worden. Dus ze vonden ons (de Nederlandse vrijwilligers) veel te planmatig en gestructureerd. Maar ik moet zeg gen dat ik in twee weken tijd toch aardig in een Afrikaan veranderd ben en ook maar het motto 'go with the flow' heb gehandhaafd. Het is als buitenlander moeilijk om echt iets te veranderen in een organisatie zoals Bobbi Bear en daarvoor is vijf weken al helemaal te kort. Maar zoals de oprichtster van Bobbi Bear, Jackie Branfleld, tegen ons heeft gezegd; je doet veel meer dan je denkt, door als blanke Westerse vrouw samen te werken met zwarte (zoals ze zelf zeggen over hun huidskleur: cho colat!) Zulu vrouwen. Het feit dat ik de tijd en moeite genomen heb om naar Afrika te komen, betekent heel veel voor hen." Het werk dat Operation Bobbi Bear doet, heb ik als ontzettend goed en dankbaar ervaren. Het land kampt met een enorm pro bleem van seksueel misbruik van kleine, onschuldige kinderen, armoede, werkloosheid, HFV/AIDS verspreiding etc. Ik vind het wel lastig om te merken hoe verpest dit land eigenlijk is, doordat de normen van mensen zo laag lij ken te liggen. Ik bedoel hiermee dat verkrachting en mishandeling meer regel dan uitzondering zijn en dat kinderen het gedrag van volwassenen imiteren. Het is heel frustrerend om deze verhalen van Jackie en de CSO's (Child Safety Officers) te horen en het zelf mee te maken, maar ik ben blij dat Bobbi Bear doet wat het kan om seksueel misbruik aan te pakken en daarmee de verspreiding van HIV probeert te beperken. Wat ik zelf bijgedragen heb, is dat ik tijdens een call-out (telefoontje van een geval van verkrachting of seksueel misbruik) een kindje heb mogen begeleiden. Allereerst heb ben we het vijfjarige meisje opge vangen en naar het politiebureau gebracht. Daar hebben we haar proberen gerust te stellen, door met haar te spelen en vertrouwen te winnen. De taak van een CSO is om aan de hand van een Bobbi bear (een knuffelbeer) het makke lijker te maken voor de kinderen om te praten over wat gebeurd is. Het is erg indrukwekkend om de CSO's met deze beer te zien werken en het werkt. Kinderen kunnen met een stift aangeven waar de dader hen pijn gedaan heeft. Deze beer geldt tevens als bewijs in de rechtbank. In dit geval bleek het meisje meerdere keren verkracht te zijn door twee verschillende daders: de ene was haar 9-jarige neefje en de andere een 14-jarige buurjongen. Ik was erg geschokt door het feit dat zulk jonge kinderen zich al met seks bezig houden. Nadat het kindje een politieverklaring afgelegd had, zijn we naar het ziekenhuis gegaan om het meisje lichamelijk te laten onderzoeken. Hier moes ten we vooral heel lang wachten, omdat er geen dienstdoende arts aanwezig was. In deze wachttijd hebben wij het meisje voorbereid op het lichamelijke onderzoek, want dit wordt vaak gezien als 'secondary abuse'. Doordat het meisje wist wat er ging gebeuren en wij bij haar waren om haar te steunen, heeft ze het onderzoek goed doorstaan. Ik vond het echt bewonderenswaardig om te zien hoe sterk dit kleine meisje was... ze heeft bijna geen traan gelaten, terwijl bij ons de tranen in onze ogen sprongen. Na het zieken huisbezoek hebben we het meisje naar huis gebracht. De komende weken komt het meisje naar de Support Group die Bobbi Bear op zaterdag geeft en waar ook een zulusprekende psychologe aan wezig is om haar te helpen met traumaverwerking. Voordat deze zaak in de rechtbank verschijnt, kan alleen helaas nog wel twee jaar duren. Dat is het Afrikaanse rechtssysteem. Naast deze call- outs ondersteunde ik Bobbi Bear als vrijwilliger op alle mogelijke manieren. Zo ben ik mee geweest naar een workshop van de depart ment of justice and constitutional development over de rechten van een slachtoffer in de City Hall in Durban. Wij als Nederlanders heb ben ons actief gemengd in een discussie over deze rechten en de communicatie tussen instanties (politie, ziekenhuis etc.) en slacht offers van misbruik, mishandeling en huiselijk geweld. We hebben deze regelgevers eens even laten weten dat er niets van hun mooie wetten in de praktijk gebracht wordt, vooral niet in de rural areas en townships. Daarnaast hield Bobbi Bear elke woensdag een bijeenkomst onder een heel grote boom (de Tree Clinic genaamd), waar alle vrouwen en kinderen uit de omgeving van Amanzimtoti en Durban naar toe konden komen om samen te zingen en te bidden. Hier deelden wij eten, kleding en speelgoed uit, dat we via sponso ring gekregen hadden. Ook was er af en toe een spreker die iets ver telde over belanariike. maatschap pelijke onderwerpen, zoals de gelijke rechten tussen mannen en vrouwen. Onder deze boom heb ik ook voor het eerst echt ken nis gemaakt met de Zulu-cultuur. Binnen deze cultuur is het geloof heel belangrijk en de positieve levenskracht van de vrouwen vond ik opmerkelijk. Hoewel ze leven in armoede en sloppenwij ken zonder stromend water, zor gen ze allemaal voor elkaar in hun gemeenschap.Tijdens mijn laatste Tree Clinic ben ik echt omge doopt tot een Zulu; in kleurrijke kleding gehuld en met de spieren opgewarmd, mocht ik mijn benen in de lucht gooien onder het mom van een traditionele zuludans en onder de klanken van de krach tige stemmen van de zuluvrou- wen. Uiteindelijk ben ik gezegend en kreeg ik een echte zulunaam: Nontsikelelo (wat een 'gift from God' betekend). Een heel bijzon dere ervaring, die ik nooit meer zal vergeten. Ik kan volgens mij wel een hele krant vol schrijven over mijn belevenissen in Zuid- Afrika, maar ik wilde het hier bij laten. Uit alle positieve en leuke reacties op mijn weblog (san- nedekleijn.helptmee.nl) heb ik begrepen dat veel Oostrumse en Venrayse mensen de weg naar het internet eevonden hebben. Ik wil jullie via deze weg allemaal bedan ken voor de lieve woorden en interesse voor het project. Verder wil ik iedereen ontzettend bedan ken die een financiële bijdrage op de rekening van Be More gestort heeft middels een donatie aan 'mijn' project! Ook al zijn vrijwil ligers die meewerken heel belang rijk, het is mij duidelijk geworden dat geld zeker zo belangrijk is om de doelen te behalen. Jullie dona ties zijn dus zeker goed van pas gekomen. Van de eerste bedragen die binnen zijn gekomen heb ik een nieuwe voorraad knuffelbe ren gekocht en van het geld dat eventueel nog binnenkomt wil ik de vergoedingen voor de CSO's betalen. Want zonder CSO's kan Bobbi Bear niet meer bestaan. Donaties zijn dus nog steeds van harte welkom op het rekening nummer 12.17.74.228, t.n.v. Stich ting Be More te Nijmegen en zul len goed besteed worden.Als je in de omschrijving mijn naam Sanne de Kleijn vermeldt, dan komt het geld ook daadwerkelijk ten goede van het project Bobbi Bear. Daar naast zou ik iedereen aan willen raden om een dergelijke ervaring in het buitenland op te doen. Want naast het werk dat je voor anderen doet, is het ook een heel leerzame ervarine voor iezelf." Moderne stijl EL EN MAAS SCAPA SPORTS VANGUARD L' ARGENTINA MURPHY&NYE JOSCO SPORT POLO JEANS VAN SANTEN S VAN SANTEN DOCKERS NEWPDRT BLDE De Hulst 9a 5807 EW Oostrum (Venray) Tel. 0478 - 569328 www.peternellenkeukens.nl

Peel en Maas | 2007 | | pagina 17