Gemeente profiteert van extra rijksuitgaven Samenwerking hekelt afblazen school Brabander Einde aan sterk groeiende wachtlijst NLW? Sneller psychiatrische zorg voor cliënten Roojse Custom Cruise Topavond in Zenith Voorlichting voor allochtone ouders oeigoed Thuiszorg nodig? Bel 0478-526262 PEEL EN MAAS Donderdag 6 september 2007 - Pagina 7 De uitkeringen uit het gemeentefonds vallen de komende jaren hoger uit dan verwacht. Ook Venray profi teert van de gestegen rijksuit gaven en ontvangt komend jaar een miljoen euro extra. De uitkeringen aan de gemeenten zijn gekoppeld aan de omvang van de uitgaven van het Rijk, onder het motto 'samen de trap op, samen de trap af. De nieuwe regeringsplannen van het kabinet Balkenende IV zijn nu bekend. Afgesproken is dat het Rijk en de gemeenten extra inzetten op de aanpak van maatschappelijke problematiek zoals zorg, openbare orde en vei ligheid, wijken, onderwijs, armoe debeleid, schuldhulpverlening, jeugd en gezin. De afspraken zijn vastgelegd in het bestuursakkoord 'Samen aan de slag'. Ook na 2008 kan Venray extra inkomsten tege moet zien. De voorlopige bedra gen zijn 951.130 euro (2009), 320.530 euro (2010) en 977.448 euro (2011). Er zijn ook minpun ten. Zo valt het WMO-budget, door een nieuwe verdeelsleutel, veel lager uit. Voor Venray betekent dit ruim drie ton minder vanaf 2008. In de commissie Middelen waren de reacties veelal positief. Samenwerking en PvdA vroegen aandacht voor de gevolgen van het lagere WMO-budget. "We moeten goed bekijken wat de maatschap pelijke effecten hiervan zijn", zei Martin Wijnhoven (Samenwer king) die zich ook zorgen maakt over de groei van het aantal huis houdens met lagere inkomens. Hij stelde voor dit in de commis sie Maatschappelijke Diensten te bespreken. Wethouder Van der Broeck (CDA) sprak van een prachtig resultaat. "We zijn nu eenmaal sterk afhankelijk van het Rijk. Als de uitgaven stijgen, dan betekent dat een voordeel voor ons. Maar het kan over een aantal jaren ook weer minder gaan", aldus Van der Broeck, die blijft bij zijn eerder uit gesproken 'winstwaarschuwing'. "Vergeet niet dat we hoge ambi ties hebben die gepaard gaan met forse uitgaven. Zoals het project Centrum op de schop, de aanpak van Brukske, de verbouwing van het gemeentehuis, het informatie beleidsplan, het multifunctioneel centrum, het groenbeheerplan en de communicatie met burgers." Het college is volop bezig met het opstellen van een sluitende begro ting voor 2008. "Daarover zijn we flink aan het stoeien", verklapte Van der Broeck. Martin Wijnhoven: "We mogen wijkbewoners niet in kou laten staan" Samenwerking verwijt de gemeente en adviesbureau Pronexus nalatigheid. In juni werd plotseling de aan vraag voor een brede school in nieuwbouwwijk Braban der ingetrokken. Volgens de gemeente was er sprake van 'nieuw beleid voor leerlingen aantallen van het ministerie van OCW'. Waardoor de stich tingsnorm van tweehonderd leerlingen binnen vijf jaar niet werd gehaald. Commissielid Martin Wijnhoven bestrijdt deze uitleg. "Er is geen spra ke van nieuw beleid. Alleen de wettelijke regels worden nu strikter toegepast. Dit was eind 2006 al bekend. We mogen toch verwachten dat de ambtenaren de vakliteratuur bijhouden. Deze kennis had er moeten zijn." Wijnhoven verklaarde donder dag in de commissie Maatschappe lijke Diensten dat over dit onder werp op 16 april 2007 een rapport is gepubliceerd op de website van de VNG (Vereniging Nederlandse Gemeenten). Samenwerking ver wijt wethouder Emonts (PvdA) dat hij geen melding heeft gemaakt van het aangescherpte beleid. De gemeente, schoolbestuur SPOV en adviesbureau Pronexus telden bij de leerlingenprognoses de kinde ren uit Brabander mee die nu naar basisschool De Toverbal gaan. Dit blijkt achteraf een foute veronder stelling. Terwijl de gemeenteraad in juni 2007 nog op basis van deze foutieve berekeningen de aan vraag voor de brede school in Bra bander goedkeurde. "Hoe kan dit? We hebben onvoldoende informa tie gekregen", aldus Wijnhoven. "Eind 2006 was het al bekend dat de stichting van scholen in nieuwbouwwijken vaak niet meer mogelijk is. Ook gemeenten als Amersfoort, Etten-Leur en Heer- hugowaard hebben hiermee te maken", weet Wijnhoven. Deze drie gemeenten stapten zelfs naar de Raad van State. Wethouder Emonts erkent dat er geen sprake is van nieuwe wet geving. "Maar de uitleg van het ministerie was niet helder. Ook niet voor het SPOV en Pronexus. De informatie van de VNG is mij onbekend." Waarna Wijnhoven direct de betreffende stukken doorschoof naar Emonts. Ook andere partijen hekelden het afblazen van de brede school. Die moest het kloppend mid delpunt worden van de wijk Bra bander. "Een grote domper voor de leefbaarheid in de wijk", zei Tom van den Hoek (Lokaal Aktief). "Maar er moet evengoed een wijk centrum met een buitenschoolse opvang komen. Daar heeft iedere wijk of dorp recht op." Van den Hoek wijst erop dat er veel kos ten zijn gemaakt voor de komst van de school. "En het resultaat is nihil. En dat in een wijk waar 630 woningen komen." De SP reageerde verbaasd. "Dat zo'n groot project niet doorgaat. Het is met zoveel enthousiasme gepresenteerd", zei Jolanda Dij- kema. "Het betekent veel voor de jonge gezinnen die daar een huis hebben gekocht. Ze mogen verwachten dat hun kinderen in de wijk naar school kunnen." Leo- nie Cals (WD) pleitte voor een dependance van een bestaande school. "Zodat de kinderen van Brabander niet die drukke weg naar De Toverbal hoeven over te steken.'Tarcicia Voigt (PvdA) vindt dat de gemeente traag gereageerd heeft. "Was dit eerder te voorzien? We moeten het streven naar een brede school niet opgeven." Martin Wijnhoven vindt dat er verwachtingen zijn gewekt bij de nieuwe bewoners van Brabander. Het commissielid van Samenwer king ziet toch mogelijkheden om een school te stichten. Hij wees op een brief van staatssecretaris Dijksma van 5 juli aan de Tweede Kamer. Daarin wordt melding gemaakt van een nieuwe wet die het stichten van een school weer gemakkelijker maakt. Wijnhoven: "We mogen de bewoners van Bra bander niet in de kou laten staan. Het is veel meer dan alleen een school. Het treft het hele wijkge- beuren. Iedereen moet zich maxi maal inspannen voor de komst van de school." John Michels (CDA) betreurde eveneens de gang van zaken. Na het aanhoren van het betoog van Wijnhoven, wilde de CDA'er meer weten over de infor matie rond leerlingenaantallen. Wethouder Emonts verklaarde dat een dependance in Braban der onmogelijk is. "Want hiervoor krijgen we geen rijksmiddelen. Het komt geheel voor rekening van de gemeente." Hij beloofde zich in te spannen om alsnog de brede school mogelijk te maken. "Maar voorlopig is deze weg niet begaanbaar. De school is inder daad van groot belang voor Bra bander. Ik zal contact opnemen met het ministerie en kijken of er mogelijkheden zijn. Dan zullen we die zeker benutten." Komend jaar dertig extra Wsw-arbeidsplaatsen De wachtlijst voor een werk plek bij het Werkvoorziening schap Noord-Limburg West (NLW Groep) is de laatste tijd enorm gegroeid. Mensen die geïndiceerd zijn voor een beschermde arbeidsplaats, in het kader van de Wet Soci ale Werkvoorziening (Wsw), moeten vaak twee tot drie jaar wachten voordat ze kunnen worden geplaatst. Maar er gloort hoop aan de hori zon. Vanwege de modernisering van de Wsw per 1 januari 2008, wordt het aantal arbeidsplaatsen opnieuw vastgesteld. Regio's zoals Venray die een lange wachtlijst kennen, kunnen rekenen op extra plaatsen. Dat meldde wethouder Emonts (PvdA) woensdag in de commissie Middelen. Voor Venray zou het om circa dertig werkplek ken gaan waardoor er een abrupt einde komt aan de alsmaar groei ende wachtlijst. "Het is een geluk bij een ongeluk", zei Emonts. De NLW Groep heeft enkele matige financiële jaren achter de rug. In de begroting van 2007 is rekening gehouden met een tekort van 650.000 euro. Volgens Emonts gaat het nu weer de goede kant op. "Uit voorlopige prognoses blijkt dat het tekort op ongeveer drie ton zal uitkomen. Dit is een uitstekend resultaat. Het succes is te danken aan de reorganisatie en de nieuwe bedrijfsvoering", aldus de wethouder. Het bestuur van de NLW Groep maakt zich zorgen over de gevol gen van de groeiende wachtlijst. Er is een werkgroep opgericht die de problematiek gaat analyse ren. De vrees is dat mensen die jarenlang moeten wachten, een terugval zullen krijgen omdat ze nergens aan de slag kunnen. De voorlopige uitkomsten laten ech ter een geruststellend beeld zien. "Er is slechts een kleine groep die niet actief is", verklaarde Emonts. "De meesten doen vrijwilligers werk of nemen deel aan dagacti viteiten of ze hebben elders werk gevonden." De bedoeling is, voor mensen die erg lang op de wacht lijst staan, activiteiten te organise ren. "Want het kan niet zo zijn dat iemand drie jaar lang niets doet", aldus Emonts. De groei van de wachtlijst heeft drie oorzaken. Er komen steeds meer mensen met een Wsw-indi- catie, de bijdragen van het Rijk blijven hierbij achter en het lukt de NLW Groep onvoldoende om werknemers te laten doorstromen naar een reguliere baan. Emonts: "Toch doen we hier alles aan, maar het gaat uiterst langzaam." Het heeft ook financiële gevol gen voor de gemeenten. Iedere Wsw-werknemer krijgt na twee jaar een verplichte herindicatie. Dit geldt ook voor mensen die dan nog steeds op de wachtlijst staan. De NLW Groep heeft onvoldoende financiële middelen om de kosten voor deze groep jaar in jaar uit te dragen. Het gaat jaarlijks om een bedrag van ruim 30.000 euro dat voortaan voor rekening komt van de gemeenten. De totale bijdrage van de gemeente Venray aan het Werkvoorzieningschap komt in 2008 uit op 274.155 euro. De regionale centra van GGZ Noord- en Midden- Limburg in Venlo, Venray en Roermond zijn nu zo ingericht dat vormen van kortdurende intensieve psychiatri sche zorg geleverd kunnen zonder dat cliënten of verwijzers hoeven te wachten. Binnen 24 uur na de aanmelding van een cliënt volgt al een eerste contact. In een aantal situaties kan zelfs per direct met de behandeling begonnen wor den. De regionale centra in Venlo, Venray en Roermond bieden niet alleen ambulante en poliklinische GGZ zorg maar hebben ook de beschikking over klinische voor zieningen, zodat een cliënt voor alle vormen van behandeling op één plek terecht kan. In de centra kan de cliënt terecht voor onderzoek, advies, diagnostiek en kortdurende behandeling. Daarbij bestaan er ook uiteenlopende mogelijkhe den voor de behandeling van complexe problemen. De zorg wordt laagdrempelig en dicht bij de vertrouwde leefomgeving van de cliënt aangeboden. Door de extra inzet van medewerkers hebben de regionale centra er voor gezorgd dat alle wachtlijsten weggewerkt zijn. Dat betekent dat cliënten en verwijzers nu zonder wachttijd terecht kunnen. Dat is niet alleen een belofte maar ook een garantie voor zowel cliënten als hun verwijzers. De verwijzers van de regionale cen tra worden geïnformeerd over de manier waarop zij hun aanmel dingen in de toekomst sneller en directer kunnen doen en waar zij terecht kunnen wanneer cliënten onverhoopt toch moeten wach ten. Passiflora Hoveniers Venray 06 - 20 43 99 57 www.passiflorahoveniers.nl De Roojse Custom Cruise vertrekt op zondag 9 september om 13.00 uur vanaf het Schouwburgplein in Venray. Custom cruisers zijn bike- fietsen die qua vormgeving helemaal afwijken van gewone fietsen. Zo zijn er onder meer chopper bikes, cruisers en lowriders. Landelijk en ook in het buitenland bestaan er clubs die regelmatig treffen houden. Op 9 september wordt er voor het eerst een Roojse special bike route gehouden vanaf het Schouwburgplein via de wijk Brukske rich ting rotonde Oostrum naar Wanssum waar bij café De Buren rond 13-30 a 14.00 uur een stop wordt gehouden. Van daaruit gaat de tocht richting Geysteren Oostrumseweg naar Oostrum waar om ongeveer 16.30 uur de tweede stop wordt gemaakt bij 't Allemans Café.Vanwege de kermis aldaar wordt de terugtocht ter plekke bekeken. Wie in het bezit is van een special bike kan zich opgeven. Meer informatie staat op www.rockcitycruisers.nl/calendar.htm. via tel. 06-30648349 of bij Jacques Cuijpers via azoe-art@home.nl. Gespreksgroep scheiding Synthese start eind september een gespreksgroep voor mensen na scheiding. De groep is bedoeld voor mannen en vrouwen die gescheiden zijn van diegene met wie ze gehuwd waren of met wie ze geruime tijd hebben samenge leefd. Er zijn acht bijeenkomsten en de groep komt om de week op donderdagavond bijeen in het gebouw van Synthese in Venray. Belangstelling kunnen voor meer informatie contact opnemen met Synthese, maatschappelijk werk: Unit Venray, tel. (0478)517317. Meldpunt bijstand De afgelopen weken heeft SP Venray van verschillende mensen signalen gekregen over huisbe zoeken naar aanleiding van een aanvraag voor een uitkering in het kader van de wet WWB. Zit u in de bijstand of gaat u er binnenkort een beroep op doen? De SP Ven ray is geïnteresseerd in uw erva ring met de sociale dienst van de gemeente. Voor uw melding vult men het meldingsformulier in. Dit is te vinden op www.venray.sp.nl. of via tel. 06-23264152. Anoniem reageren is ook mogelijk. Ruim vijfduizend bezoekers op eerste avond De deuren van Zenith gingen zaterdagavondzes maanden na het faillissement weer open. Ruim vijf duizend bezoekers wisten de weg naar de Venrayse discotheek weer te vinden. Superdiscotheek Zenith op industrieterrein De Hulst in Venray ging zaterdagavond onder grote belangstelling weer open. Op de grote par keerplaats was het rond mid dernacht zelfs zoeken naar een plaatsje. Ook voor de deuren van de discotheek was het een drukte van belang, tot grote tevredenheid natuur lijk van directeur Marga van Dijck, die schat dat ruim vijf duizend bezoekers een bezoek aan Zenith hebben gebracht. "Maar misschien zijn het er wel meer geweest. Ja, de start is goed. En ik heb er alle ver trouwen in." Twee uurtjes eerder is het voor al handjes schudden in Zenith. Diskjockeys begroeten elkaar vriendelijk, beveiligingspersoneel praat met de eerste gasten en ach ter de bar worden de laatste punt jes op de i gezet. Zes maanden heeft de discotheek na het faillis sement stilgelegen en duidelijk is dat zowel personeel als bezoe kers hebben uitgekeken naar deze avond. Zo ook Frans Verbeeten (31) uit Meijel, die als een van de eersten binnenkomt en duidelijk geniet. "Ja, ik heb er zin in. Ik ben hier samen met vijf vrienden. Dit is gewoon een supertent, zeker voor wat oudere types zoals ik." Verbeeten wordt op de voet gevolgd door Els Franssen (22) uit Venray, die samen met haar vriend een avondje uit is in Zenith en bij de bonnenverkoop staat. "Nee, ik vind het niet gek dat het zo druk is. Overal in Venray hoorde je jon geren zeggen dat ze naar Zenith zouden gaan. Iedereen vindt het een mooie tent. De sluiting kwam voor mij als een verrassing, want ook in de laatste weken was het druk. Het is te hopen dat het nu zo druk blijft, want ik vind Zenith wel een gave tent." Een gave tent, maar dan wel een hele grote. Dat vindt ook Dave van de Berg (18) uit Horst, die samen met twee vrienden voor het eerst in Zenith is."We zijn allemaal acht tien jaar en we lazen in de krant over de doorstart van Zenith. Normaal gaan we meestal in Hel den uit, maar dit keer hebben we gekozen voor Venray. Het is hier groot, maar wel erg mooi. Ja, als het bevalt, dan komen we hier vaker. Zeker weten." En hij loopt snel verder, want zijn vrienden hebben het eerste pilsje van die avond al voor hem klaargezet in de grote zaal. NIEUWE GEZICHTEN Een eindje verderop hebben twee jeugdige dames zich op twee stoelen met zicht op de dansvloer genesteld. Anouk Mulders (19) en Jolijn Jilissen (20) komen uit het Brabantse Oploo. "We gingen eigenlijk altijd naar St. Anthonis uit, maar vlak voor het faillisse ment waren we al eens in Zenith. We komen hier graag, want het is een mooie discotheek die goed bereikbaar is voor onze taxi, onze ouders", lacht Jolijn. Maar hoe zien ze de toekomst? "Daar heb ik geen verstand van", zegt Anouk. Marga van Dijck heeft veel vaste bezoekers terug gezien. "Dat zegt genoeg. Een drukke avond met bekende én nieuwe gezich- Met de toezegging van een substantiële bijdrage door het Oranje Fonds, start de Raad voor Turkse Ouders op korte termijn met voorlichtings bijeenkomsten voor ouders van allochtone kinderen die onderwijs volgen in Venray. Het Oranje Fonds is het groot ste, nationale fonds op sociaal gebied. Per jaar keert het onge veer 20 miljoen euro uit aan orga nisaties en projecten in Nederland en op de Nederlandse Antillen en Aruba. Hierdoor bevordert het Oranje Fonds sociale cohesie, par ticipatie, integratie en sociale vei ligheid en vermindert het sociale uitsluiting. Ronald van der Gies- sen, directeur: Het Oranje Fonds staat voor een samenleving waar het goed samen leven is en waarin mensen tot hun recht komen. We verwachten dat onze bijdrage dit ten schept een goed beeld voor de toekomst. Een goede start is geweldig, niet alleen vanwege de bezoekersaantallen, maar ook door de uiterst goede sfeer zon der noemenswaardige incidenten. We gaan nu het hoogseizoen in, een goede kans om bezoekers aan Zenith te binden. De bezoekers zijn blij dat we weer open zijn en zullen blijven komen." Nee, er valt zaterdagavond geen wanklank. Alle zalen zijn open, iedereen danst, zingt, drinkt en geniet, onder meer van de muziek bijzondere project een goede sti mulans geeft en dat zo onze doel stelling weer meer bereikt wordt. In januari van het jaar 2006 heb ben een aantal ouders de Stich ting Raad voor Turkse Ouders in Venray opgericht. Zij willen zich hard maken voor een betere positie van alle allochtone leerlin gen in het onderwijs. Landelijke onderzoeken, gesprekken met schoolbesturen en onderwijzend personeel leerden ons dat het niet altijd goed gesteld is met de posi tie van allochtone leerlingen. In de strijd tegen onderwijsachter stand en vroegtijdige schoolver- lating spelen ouders een belang rijke rol. Daarnaast vinden ze het erg belangrijk dat ook allochtone ouders participeren in schoolbe sturen en medezeggenschapsra den. Hiervoor is het van belang om goede voorlichting te geven van de internationaal bekende dj Ron van de Beuken uit Meterik en van een optreden van de populai re Belgische zangeres Kate Ryan, die vier nummers zingt en de stemming er goed in weet te bren gen. Ook zijn er breakdancers van Red Buil en barkeepers van het Bacardi Cocktail Team in Zenith om de bezoekers te vermaken/Als extraatje. We blijven de bezoekers verrassen met speciale optredens en verrassingen. Dat deden wel al en dat blijven we ook nu doen", aldus de 24-jarige directrice van Zenith. "Zenith is ronduit een suc cesformule." aan ouders van allochtone kinde ren. Maar ook het geven van voor lichting aan schoolbesturen en onderwijzend personeel behoort tot hun voorgenomen activitei ten. Het is een initiatief vanuit het project Kan wél! van Wonen Ven ray en de gemeente Venray. Kan wél! stimuleert bewoners van de Venrayse wijk Brukske actief gesti muleerd om eigen initiatieven te nemen, die de onderlinge contac ten in de wijk ten goede komen en bijdragen aan de leefbaarheid. Informatie over het onderwijs in Nederland, mogelijkheden voor inspraak en ouderbetrokkenheid maar ook meer specifieke infor matie over onderwerpen als de CITO-toets en schoolkeuze. Daar aan gaat de Stichting Raad voor Turkse Ouders, in samenwerking met de Venrayse onderwijsinstel lingen, de komende jaren werken. huishoudelijke, persoonlijke en gespecialiseerde verzorging verpleging vrijwillige thuishulp zorgboerderij hulp op afroep dagvoorziening consultatie voor senioren zorg tv www.thuiszorgnoordlimburg.nl Het meeste snoeiwerk is vakwerk. Kennis van de groeiwijze van de bomen en struiken is hiervoor van essentieel belang. Bel nu alvast voor een af spraak, want goed snoeiwerk is de basis voor een gezonde tuin. Thuiszorg Noord-Limburg u op tuinontwerp tuinaanleg tuinonderhoud

Peel en Maas | 2007 | | pagina 7