Festival Uit de Kunst Dans met Mij Schrijf en ding mee maar de Raadselige Roos Gevarieerd programma Literair Café i Beks Werk in het Koningskerkje L Oorlogsgeheimen r r -r 1 Open Monumentendag in Odapark Open monumentendag in De Peelstreek GEHEIMEN Niets! Boek bestellen? PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS Donderdag 6 september 2007 - Pagina 27 Programma Schouwburg Venray Het culturele seizoen van de schouwburg in Venray start zon dag 16 september met het jaar lijkse Festival Uit de Kunst. Heel Venray bruist van de creativiteit, zowel in het centrum als in de schouwburg door samenwer king tussen diverse partijen. Ook de schouwburg werkt mee aan deze dag. In de theaterzaal en in de foyer staan diverse artiesten geprogrammeerd. Om het publiek duidelijk te maken wat er allemaal te zien en te beleven valt, komt er op de lichtkrant aan de voorzijde van de schouwburg een program ma indeling voorbij. Op het festi val presenteren zich niet enkel locale en regionale artiesten maar ook nationale grootheden. Zo kan men tijdens deze middag genieten van optredens van het improvisa tiecabaret Boom Chicago en de cabaretier Eric Koller. Ook gunt men de bezoeker een voorproefje van de voorstelling Durgedraejd van Klatergold; een eigen produc tie die nagenoeg altijd uitverkocht is. Schouwburg Venray heeft nog een grote landelijke act weten te boeken maar hierover volgende week meer. Men krijgt zo de gelegenheid om alvast een kijkje te nemen in het programma van dit theaterseizoen. Al deze arties ten komen namelijk dit jaar naar de schouwburg. De opening van deze dag wordt gedaan door Thea ter Actief Centrum, een onderdeel van GGZ Noord- en Midden- Lim burg. Men kan zich vanaf 12.00 uur laten verrassen met deze bij zondere voorstelling. Genoeg vari atie dus in onze theaterzaal. Dizzy Jazzdance verzorgt op gezette tijdens dansoptredens. Kunsten centrum Jerusalem brengt een presentatie van zang, dans, muziek en theater. Ook in de foyer is van alles te zien en te beleven. Zo heeft de fotoclub van Venray een stand waar foto's gemaakt worden Boom Chicago foto Marco Buschman in. Ook de overige culturele orga nisaties van Venray tonen deze dag hun activiteiten tonen aan deVenrayse bevolking. Natuurlijk zijn er ook optredens te bewonde ren in de foyer. Wat te denken van het Venrays Mannenkoor dat met een delegatie deel gaat nemen aan dit evenement. Een club heren die altijd voor een sfeervolle invulling zorgen. Dit jaar voor het eerst de Big Band Close Formation. Een groep van 19 muzikanten die de foyer gaan laten swingen. Wie nog kaartjes wil halen voor een voor stelling kan deze dag terecht aan de theaterkassa tijdens de gehele duur van het festival van 11.45 uur tot circa 18.00 uur. Het totale programma is binnenkort terug te vinden op www.schouwburg- venray.nl. Voor vragen kan men contact opnemen met de schouw burg via tel. (0478)530999. Opmaat voor Rock my Religion De theatervoorstelling Dans met mij is vorige week vrijdag in première gegaan in de bijzondere omgeving van de grote fabrieks hal van het Nedinsco-gebouw aan de Molensingel in Venlo. In dit voormalige industriecomplex, waar ooit hoogwaardige richtap- paratuur werd vervaardigd, en dat bijna als industrieel cultureel erfgoed betiteld kan worden, wordt nu een theatervoorstelling gemaakt vol dynamiek. De voor stelling is gemaakt door regisseur en actrice Gerrie Abels die eer der Een kamer voor Jezelf, een voorstelling over leven en werk van de Engelse schrijfster Virginia Woolf, in het kader van de eer ste kunstmanifestatie De Waan heeft gemaakt. Daarna maakte ze nog de voorstelling Soma Coma samen met beeldend kunstenaar Mathieu Knippenberg en musi cus Martijn Alsters. De theater voorstelling Dans met mij is door Abels vervaardigd in opdracht van het Odapark Venray, dat in Noord- Limburg thans de derde grote kunstmanifestatie verzorgt onder de titel Rock my Religion. In het kader van deze manifestatie daagt het Odapark opnieuw kunste naars binnen en buiten de regio uit tot het maken van mooie en oorspronkelijke dingen, dit keer in relatie tot thema's als zingeving en religiositeit. Een van de kunst vormen om aan dit thema inhoud te geven is de theatervorm, en dat heeft geleid tot de voorstelling Dans met Mij.Al jarenlang speelde Abels met het idee een voorstel ling te maken op basis van een krantenartikel uit 1993 over een echtelijke ruzie met een drama tisch einde. Gefascineerd door wat zich afgespeeld moet heb ben begon zij te schrijven. Daar bij bood Prediker 3:2 vers 2 de nodige inspiratie: "Alles heeft zijn uur en ieder ding onder de hemel zijn tijd; er is een tijd om te baren en een tijd om te sterven, een tijd om te planten en een tijd om het geplante weer uit te rukken, een tijd om te doden en een tijd om te helen." Samen met acteur Wil lem Westermann en Abels's vaste vormgevers Jos van Och en Henk Vennekens, ontstond een heel bij zondere voorstelling op een unie ke locatie: het Nedinsco-complex in Venlo. Veel kunstenaars hebben eerder geprobeerd op deze bij zondere plek een theatervoorstel ling te kunnen maken.Abels is het gelukt. Het is een voorstelling gewor den die laat zien hoe het moge lijk is dat twee mensen, die veel van elkaar houden, elkaar toch niet kunnen vinden. Ze kunnen niet mét -maar ook niet zón- der- elkaar leven. Zij is op zoek naar de kern van de dingen. Zij wil antwoorden op levensvragen. Hij vindt de alledaagse antwoorden voldoende. Zij wil weten waarom ze zo vaak ongelukkig is. Hij vindt dat een zinloze vraag en zegt "dat het leven nou eenmaal zo is". Zij wordt met de jaren ongelukkiger. Hij weet geen antwoorden meer. Zij vraagt zich af of ze zo wel ver der kan leven. Hij wordt wanhopig van haar maar wil haar niet kwijt. De kloof wordt steeds groter; de strijd steeds harder tot het op een dag erg fout loopt. De voorstel ling begint wanneer zij elkaar na drie jaar opnieuw ontmoeten... De speeldata voor deze voorstel ling in het Nedinscogebouw zijn op 31 augustus en op 1, 2, 7, 8, 9,14,15,16,21,22,23,28, 29 en 30 september. De voorstelling begint steeds om 20.30 uur. Toe gangskaarten zijn te reserveren bij het Odapark in Venray via tel. (0478)513690. Vanaf een half uur voor aanvang van de voorstelling zijn er ook kaarten te koop aan de ingang van het Nedinscogebouw aan de Molensingel in Venlo. De voorstelling is vanaf 12 oktober ook nog te zien zijn op een geheel andere locatie, met een geheel andere sfeer. Die andere locatie met die compleet andere sfeer zal leiden tot een andere voorstelling, tot een andere entourage, die van invloed zal zijn op het spel. Die andere locatie is gevonden in de Mariakapel in Holthees. Speeldata zijn 12,13,14,15,19,20,21,22,26, 27, 28 en 29 oktober en op 9,10, 11, 23, 24 en 25 november. Voor inlichtingen over de voorstelling Dans met Mij kan men contact opnemen met Gerrie Abels via tel. (0493)526151. De Week van het schrijven wordt van zaterdag 8 tot en met zondag 16 september voor het eerst gehouden. Dit is een mooie aanleiding om een (kort) verhaal of gedicht te schrijven. En het daar niet bij te laten. Stuur de pennenvrucht op voor deelname aan de schrijfwedstrijd De Raadselige Roos. Zo dingt men mee naar de bronzen trofee van deze wedstrijd voor amateur schrijvers uit Zuid-Nederland en Belgisch Limburg. De schrijfwed strijd wordt al voor de vijftiende keer gehouden door het Literair Café Venray-regio met dezelfde van den munckhof bv www.vandenmunckhof.nl doelstelling als de Week van het schrijven: mensen aansporen te schrijven. De Venrayse organi satie laat het daar niet bij. Door de uitgave van een bundel met bekroonde en anderszins geselec teerde inzendingen kan men van het schrijfwerk van anderen leren. Vakjury's beoordelen de inge stuurde verhalen en gedichten. De gedichten worden ook beoor deeld door een publieksjury, die de BIJ-prijs toekent, eveneens een bronzen trofee. Voor deelnemers aan de wedstrijd, die een tientje inschrijfgeld betalen, is de bundel gratis evenals de toegang bij de prijsuitreiking op zondag 27 janu ari. Vanwege de 15de editie uiter aard met een speciaal tintje. Voor deelname aan de Raadse lige Roos kan tot eind september een verhaal in zesvoud en/of een gedicht in 25-voud (vanwege het aantal leden van de poëziejury's) ingestuurd worden naar Isabella- hof 25,5801 LD Venray. Bij toezen ding naar dit adres van een gefran keerde, aan zichzelf geadresseerde envelop, krijgt men het wedstrijd reglement thuisgestuurd. Voor reglement en verdere informatie kan men ook op www.literair- cafe-venray.nl. terecht. Wat gebeurt er als U niet adverteert Oprichting Dekenaal Koor Venray De Dekenale Koorkring Venray heeft het initiatief genomen om een dekenaal koor op te richten. Dit dekenale koor kan inspringen in situaties in kerken binnen het dekenaat, waar geen koor aan wezig is. In de praktijk komt het voor dat tijdens een uitvaart geen koor aanwezig is om de litur gie te ondersteunen. Dit vindt de Dekenale Koorkring reden genoeg om over te gaan tot actie en daarom doet zij een beroep op koorzangers en koorzangeres sen die bereid zijn deel uit te wil len maken van dit koor. Er wordt samen met de koorleden een repertoire aangelegd en gerepe teerd en daarna is het koor inzet baar in noodsituaties. Iedereen die graag zingt in koorverband is wel kom bij het dekenaal koor. Voor informatie kan men contact opne men met Jack Gardeniers, voorzit ter Dekenale Koorkring Venray, via telefoon (0478)532693- IVN houdt excursie IVN Geysteren-Venray houdt zondag 9 september een excur sie door de Schadijkse Bossen bij Meterik. Deze excursie, onder des kundige leiding van de boswach ter van dat gebied, start om 10.00 uur en duurt tot ongeveer 12.00 uur. Startplaats is de parkeerplaats aan de Gusseweg. Het meenemen van een hond is niet toegestaan. Ook niet leden zijn van harte wel kom. Bibliotheek Venray Omdat nog niet iedereen vaar dig is in het gebruik van internet of nog niet voldoende bekend is met de onbegrensde mogelijkhe den ervan, houdt Bibliotheek Ven ray een internetworkshop. Een prima gelegenheid om kennis te maken met de vaak onbegrensde mogelijkheden van het wereldwij de web. Na het volgen van deze workshop weet de deelnemer wat internet is, hoe een www-adres is samengesteld en hoe men zelf standig informatie kunt zoeken en vinden. Het accent ligt op het praktisch oefenen met opdrach ten en informatie zoeken op inter net. Daarbij wordt ook de website van de bibliotheek als oefenstof gebruikt. Bij de workshop hoort een map boordevol informatie en handige tips, zodat thuis alles nog eens rustig nagelezen kan wor den. De workshop is bedoeld voor volwassenen vanaf achttien jaar, die de grondbeginselen kennen van Windows en met een muis kunnen werken. Zowel leden als niet-leden kunnen inschrijven. Aanmelden voor de workshop kan telefonisch, via e-mail obven- ray@obvenray.nl en middels het inschrijfformulier uit de folder die verkrijgbaar is in de bibliotheek. De workshop internet wordt gehouden op donderdag 27 sep tember van 10.00 tot 12.00 uur. Het gebruik van internet in de bibliotheek is gratis voor kinderen tot 12 jaar. Volwassenen kunnen maximaal een half uur gebruik maken van een internet pc, als er geen reservering is, kan het gebruik van de pc met een half uur verlengd worden. Het gebruik van een internet pc kost 75 cent per kwartier. Zie ook www.obven- ray.nl. Zin in Zingen De zangavond Zin in Zingen wordt op zondag 9 september in Den Hoender in Venray gehouden. Deze bijeenkomsten zijn voor iedereen die van zingen houdt, gratis toegankelijk. Dit jaar is het vierhonderd jaar geleden dat Michiel de Ruyter werd geboren. Daarom is voor de pauze gekozen voor het thema: Nederland -Water- land. Onder begeleiding van twee accordeonisten worden liedjes gezongen die iets met water te maken hebben. Na de pauze wor den uitsluitend verzoeknummers gezongen. De zangavond wordt gepresenteerd door Gerrit Rein- tjes uit Veulen. Aanvang 19-30 uur. Zangbundels, en aanvullingen voor niet complete bundels zijn in de zaal verkrijgbaar. De zaal is om 18.30 uur open. Spooktochten Sinds een aantal jaren worden in Veulen de inmiddels befaam de spooktochten gehouden. In november 2006 vonden maar liefst 390 mensen de weg naar Veulen om te huiveren, maar vooral om te genieten. Deze tochten wor den weer gehouden op 3 en 10 november. Na ontvangst in café zaal 't Veule wordt men in groep jes van vier tot vijf personen naar het spookbos gebracht. In het bos wordt men ontvangen door de gastheer en daarna moet men op zijn hoede zijn De tocht duurt ongeveer een uur, afhankelijk van de snelheid waarmee 'durft' te lopen. Na de tocht wordt men teruggebracht naar zaal 'tVeule en daar ken men onder het genot van muziek en een drankje nagenieten van de spooktocht.Aan het eind van de avond wacht een koud en warm buffet.Voor meer informatie kan men terecht op http://go.to/ spooktocht of bij Hem Bouweriks via tel. 06-14219397. Deze tocht is ideaal voor de kaart- of sportclub, maar ook voor personeelsvereni gingen. De Locht Bij streekmuseum De Locht in Melderslo is op zondagmiddag 9 september in de smederij volop bedrijvigheid. Het is boeiend te zien hoe de smid met eenvou dige hulpmiddelen als hamer en aambeeld het weerbarstige ijzer vorm weet te geven.Vakmanschap wordt ook gedemonstreerd door de stoelen matter die gebruik maakt van natuurlijke materia len zoals biezen, bamboeschil en pitriet. Elders in het museum de expositie Klokken en klokkenma kers te bezichtigen. Het museum is alle dagen open van 11.00 tot 17.00 uur. De bijzondere activitei ten op zondag beginnen om 14.00 uur. Groepen kunnen, na afspraak, ook op andere tijden terecht. Zie ook www.delocht.nl. Nieuws uit Venray en omgeving leest U in In het 16e jaar van zijn bestaan presenteert het Lite rair Café Venray-regio (LCV) een boeiend en gevarieerd pro gramma. Het seizoen wordt op zondag 23 september in Thee huis Odapark geopend met een optreden van Frank Wes terman, auteur van de veelge prezen werken De Graanrepu- bliek en El Negro en ik. Verder komt schrijver Adri- aan van Dis op zondag 4 novem ber naar de Witte Hoeve. Andere auteurs die dit seizoen de reis naar Venray ondernemen zijn Rascha Peper (6 april) en Judith Koeleme- ijer (18 mei). De schrijversbijeen komsten worden muzikaal onder steund en omlijst door een keur aan muzikaal talent uit Venray en wijde omgeving. Behalve de schrij versbijeenkomsten houdt het LCV ook nog besloten bijeenkomsten voor bewoners van Schuttersveld en Maesduinen Staete in Bergen. Volgens traditie wordt 2007 afge sloten met een optreden van de volksmuziekgroep Mallemoer op 23 december in de Witte Hoeve. In 2008 wordt de draad weer opgepakt met de uitreiking van de Raadselige Roos voor proza en poëzie op zondag 27 janu ari. Deze schrijfwedstrijd wordt inmiddels voor de vijftiende keer georganiseerd en aan deze mijl paal zal extra aandacht worden besteed. Een paar dagen later is het alweer Landelijke Gedichten dag (31 januari). Het LCV gaat een vervolg geven aan de succesvolle uitreiking van versgedichten in het afgelopen seizoen. In samen werking met Schouwburg Venray Adriaan van Disdit jaar een van de gasten van het Literair Café vindt op woensdagavond 5 maart de voorstelling Eline Vere plaats in de schouwburg. De voorstelling loopt vooruit op de Boekenweek 2008 met het thema Ouderdom, en krijgt een vervolg met het Boe kenbal dat op vrijdag 7 maart in samenwerking met Bibliotheek Venray en de schouwburg wordt gehouden. Diverse activiteiten omlijsten het optreden van Frank van Pamelen en Jan J. Pieterse met De Open Dichtshow. Na het optreden van Rascha Peper op 6 april wordt met het optreden van Judith Koelemeijer op 18 mei het seizoen 2007-2008 afgesloten. Ver dere informatie over het program ma en het LCV is te vinden op www. literair-cafe-venray. nlVoor meer informatie kan men ook contact opnemen met het bureau secretariaat via tel. (0478)582948. Dit jaar wordt er voor de 21e keer een Open Monumentendag gehouden. Niet alleen in Venray en heel Nederland maar in 48 Euro pese landen wordt er in septem ber en oktober speciale aandacht gevraagd voor het in stand houden van cultureel erfgoed. Hieronder worden niet alleen woonhuizen, fabrieken, boerderijen of kerken verstaan, maar ook interieurs, bruggen of landschappen verdie nen soms bijzondere aandacht en zorg, om daarmee te bereiken dat ook toekomstige generaties kun nen genieten van al het mooie en interessante dat onze voor ouders én wijzelf, in de loop der jaren hebben opgebouwd. Het is belangrijk om te proberen ook aan onze jeugd betrokkenheid en enthousiasme voor monumenten over te dragen. Daarom heeft de Stichting Venray Monumentaal contact gezocht met het Raayland College. Daar worden in het najaar projecten opgestart waarin aan de jongeren gevraagd wordt op hun eigen manier, in welke vorm dan ook, aan te geven wat zij onder monumenten verstaan en hoe zij monumenten beleven. Ook kun nen ze onderzoeken en aangeven wat in hun ogen de monumenten voor de toekomst zijn. Dat kan in de vorm van tekeningen, schilder stukken, maquettes, opstellen, of foto's. Het landelijke thema van Open Monumentendag 2008 luidt Sporen. Dat kunnen sporen zijn van beschaving, van landschap, van culturen, van bouwen. Sporen van stad of dorp, sporen onder de grond, sporen van het verleden, of sporen van wonen, werken, of religie. 2008 is het Jaar van het religieus erfgoed. Een selectie van de werkstukken wordt rondom Open Monumentendag 2008 ten toongesteld. Het programma van Open Monumentendag 2007 in Venray is als volgt: tot en met zaterdag 15 september is in de bibliotheek de tentoonstelling Kijken naar Venrayse Wijken tijdens de ope ningsuren te bezichtigen. Vrijdag 7 september is er vanaf 20.00 uur een lezing door architect Otto van Dijk in het Theehuis, Odapark. De lezing gaat over architectuur stromingen in de periode 1900- 1965 en sprekende voorbeelden daarvan in Venray. Aansluitend is er de officiële opening van de Open Monumentendag in Venray, door wethouder R van der Broeck. Zaterdag en zondag is museum 't Freulekeshuus gratis toegankelijk van 14.00 tot 17.00 uur. De Grote Kerk is open voor bezichtiging van 14.00 tot 16.00 uur op zater dag en op zondag van 13.00 tot 16.00 uur. De toren kan beklom men worden van 12.00 tot 17.00 uur op zaterdag en van 13.00 tot 16.00 uur op zondag. Molen Nooit Gedacht in Merselo draait van 13.30 tot 16.30 uur op zaterdag en zondag. Op zondag is er in het kader van de manifestatie Rock my Religion een kunst/monumen tenwandeling van Oda naar Anna. De route is in het Theehuis van het Odapark verkrijgbaar vanaf 13.00 uur. In museum De Peelstreek wordt op zondag 9 september van 14.00 tot 17.00 uur een open dag gehouden in het kader van de Nationale Monumentendag. De Peelstreek heeft een uitge breide collectie landbouwwerktuigen en gebruiksvoorwerpen uit grootmoederstijd. Tijdens de open dag speelt seniorenor kest Venray e.o. polka's en walsen die doen herinneren aan de tijd dat er tijdens de kermissen nog een danstent stond. Historisch Platform Ysselsteyn zorgt voor foto's en beeldmateriaal over het Ysselsteyn van vroeger en Frans van de Pas uit Ysselsteyn ver telt verhalen vertellen die zich afspelen in de Peel. Naast zijn onderwij- zersschap verzorgt Van de Pas sinds enige tijd de workshops Verhalen vertellen en Toneelspelen. Zijn verhalen worden op scholen enthousi ast ontvangen en zijn presentaties bij de onlangs geopende bibliotheek te Deurne waren eveneens een succes. Over een maand bezoekt Van de Pas tijdens de Kinderboekenweek allerlei scholen binnen de regio Deurne,Asten en Someren. Een extra uitdaging vormt binnenkort een 50-tal vertellingen op een speciale locatie (onder andere in de kasteel ruïne in Deurne). Deze verhalen bevatten elementen uit de historie en het cultureel erfgoed van Deurne. De Werkgroep Kunstzinnige Vorming in Deurne heeft Van de Pas voor deze opdracht aangetrokken. Ook voor andere doelgroepen is hij actief als verhalenverteller. Met name zijn histori sche verhalen vinden veel bijval, waarbij veelal uitgegaan wordt van ware historische feiten en gebeurtenissen. De onderwerpen van zijn verhalen kunnen op verzoek aangepast en op maat aangeboden worden.Vrijwilligers staan deze middag klaar om tekst en uitleg te geven. Het Koningskerkje in Vierlings beek houdt tijdens het Monumen tenweekend op 8 en 9 september een speciale activiteit onder de titel Beks Werk. Beks Werk is een tentoonstelling met werk van Vier- lingsbeekse(amateur)kunstenaars. Verkoop en veiling van de kunst werken komen ten gunste van het onderhoud aan de Vierlingsbeekse kerktoren. Acht Vierlingsbeekse (amateur)kunstenaars exposeren in het Koningskerkje hun werk: schilderijen, foto's, glas, hout en keramiek. Voorzover mogelijk dienen de Laurentiustoren en andere Vierlingsbeekse plekjes als leidraad. Van de werken die verkocht worden is een deel van de opbrengst bestemd voor het goede doel: het behoud van de Laurentiustoren. Bovendien wor den een aantal werkstukken op zondagmiddag 9 september rond 16.00 uur per opbod geveild wor den. De opbrengst zal dan offi cieel overhandigd worden aan het Comité van de Bekse Toren. Als grote trekpleisters zijn onder meer een schilderij van de toren ter beschikking gesteld door Theo van Kessel en een glazen schaal door Frank Lindner. De expositie is op zondag ook mooi te combi neren met de Kunstkolk-atelier- route. Om de sfeer extra gezellig te maken wordt ook het orgel van het Koningskerkje bespeeld. Het gaat hierbij om enkele korte concertjes, zodat er ook genoeg gelegenheid is om de expositie te bewonderen en tijdens een kopje koffie met anderen te praten. Zo staat op zondag om 15-30 uur Ties Wesseling uit St.Anthonis op het programma. De jonge pianist die graag naar het conservatorium wil om verder te studeren, is een enthousiaste muziekmaker. Deel nemers aan de expositie Beks Werk zijn: Jacques van Bakel,Arie en Ineke Corstiaans, Wil Friesen, Wim Geurts, Theo van Kessel, Frank Lindner en Kristianne Tum- mers. Beks Werk is te bekijken op zaterdagavond van 19.00 tot 22.00 uur en zondag van 11.00 tot 17.00 uur. De veiling is 16.00 uur. Kathedraal van de Peel in herdruk In het najaar verschijnt de twee de druk van het boek De Kathe draal van de Peel. Omdat de eerste druk al binnen een half jaar was uitverkocht, hebben veel mensen tevergeefs om een boek gevraagd. Het bestuur van de Stichting Res tauratie Beeldenschat St. Petrus' Banden Kerk is in overleg getre den met de uitgever Pictures Publishers. Deze onderhandelin gen hebben geleid tot een heruit gave die in het najaar verschijnt. Men kan het boek bestellen bij de stichting. Met de opbrengst van het boek kan de stichting de nog noodzakelijke restauraties van de beelden in de kerk bekostigen. Bestellingen zijn mogelijk via tele foon, e-mail en of schriftelijk bij Jan Poels, Dr. Poelsstraat la, 5802 AX in Venray, Tel. (0478)584930, e-mail kathe- draal@hotmail.com. de SCHATTEN van de Grote Kerk Verkrijgbaar voor €1750 bij: van den munckhof Grotestraat 68 Venray 0478-582727 Boekrecensie Peel en Maas Het Zuid-Limburgse dorp waar de elfjarige Tuur woont, is bezet door de Duitsers. Tuur en zijn buurmeisje Maartje vinden dit in het begin wel spannend. Maar langzaam maar zeker komen de kinde ren erachter dat de bezetters in staat zijn tot de ergste din gen. De volwassenen proberen zoveel mogelijk voor hen geheim te houden: de Engelse piloot die op zolder verstopt zit, wie de Duitsers helpen (zoals hun eigen meester) en wie in het verzet zitten. Maar op een dag vertelt Maartje aan Tuur dat zij zelf ook een groot en gevaarlijk geheim heeft. Ineens komt de oorlog heel dichtbij... Jacques Vriens schreef een spannend en ontroerend boek over de Tweede Wereldoorlog, die in Zuid-Limburg anders verliep dan in het westen en het noorden van het land. Oorlogsgeheimen is een historische jeugdroman over twee kinderen die de Tweede Wereldoorlog van dichtbij mee maken. 'Oorlogsgeheimen is een boek dat ik al heel lang wilde schrijven. Ik heb altijd een warme belangstelling voor de Tweede Wereldoorlog gehad. De research voor mijn nieuwe boek heeft de oorlog nog dichterbij gebracht. Dat maakt deze roman weer heel anders dan de boeken die ik voorheen geschreven heb: een uitdaging voor mezelf én voor de lezers', laat Jacques Vriens weten. Oorlogsgeheimen is te koop bij boekhandel Van den Munckhof. Prijs: 12,95 euro. Lit- C-. Kunst Cultuur de SCHATTEN van de Grote Kerk Van Holkema Warendorf

Peel en Maas | 2007 | | pagina 27