E l Prijs voor initiatieven dorpsraden Waar blijven de folders voor 'De Acht van Tienray'? Peuters Blitterswijck op nieuwe stek Service rubriek Oude foto 0 PEEL EN MAAS Donderdag 6 september 2007 - Pagina 13 Alle senioren kunnen aan het dansen meedoen. Zowel vrouwen als mannen én echtparen. Een groep senioren uit Wanssum en Geijsteren maakt zich iedere woensdagochtend op om te gaan volksdansen. Het is voor hen een leuke en gezellige manier om in bewe ging te zijn en te blijven. Maar hoe lang ze nog kunnen volks dansen, is de vraag. Er zijn slechts twaalf dansende dames en heren, terwijl eigenlijk een minimum van zestien is ver eist om subsidie te blijven ont vangen. Het senioren volks dansen is dan ook naarstig op zoek naar nieuwe leden. Woensdagochtend half tien, de senioren verzamelen zich voor het dansen. Een half uur bewegen ze op muziek. Meestal is dit een volksdans, maar een enkele keer kan dit ook countrydansen zijn. Na een half uur wordt een korte adempauze ingelast, waarna ze nog eens een half uurtje aan de slag gaan. Daarna komt de derde helft voor de senioren: samen kof fie drinken en bijkletsen. Het is zo gezellig dat degenen die niet kunnen meedansen, bijvoorbeeld omdat ze herstellende zijn van Een kruisje maken in de kerk is bekend, maar een kruis dóór de kerk? In Tienray is het mogelijk. Harrie Raaijmakers (71) uit Tienray beschreef een schitterende wandelroute rondom de Groote Molenbeek. Twee jaar geleden is de route van vier kilometer uitgegroeid van één lus naar 'De Acht van Tienray'. De tocht is helemaal uitgestippeld, de routepaaltjes zijn uitgeleverd, maar toch kan de wandelroute nog niet worden gelopen. De reden: de folders met de routebe schrijving zijn na vele maan den wachten nog steeds niet gedrukt. Tot verbijstering van Harrie Raaijmakers. Harrie Raaijmakers, oud-school hoofd van de Mariaschool in Tien ray en lid van de heemkundeclub, werd door Wiel Nabben van Toe ristisch Platform Tienray gevraagd om naast de natuur ook andere bezienswaardigheden van Tienray te beschrijven. Vol enthousiasme hebben zij dit samen uitgewerkt tot een gevarieerde wandeling die stoelt op geschiedenis, natuur, reli gie en cultuur. De wandeling was in eerste instantie ongeveer vier kilometer lang. Centraal in deze route staat de Groote Molenbeek, die dwars door Tienray stroomt. Het rechte stroompje, dat men in 1995 heeft laten meanderen, is een uitstekende gids om via brug getjes de mooie omgeving van Tienray te bewonderen. Harrie Raaijmakers: "We passe ren onder meer R.K. Vakantiehuis V. Joosten, dat voor en na de oor log de trekpleister van de streek was, omdat dit de enige speeltuin van de regio was. De voormalige oliemolen heeft restanten achter gelaten en verschillende archeo logische voorwerpen uit Tienray worden tijdens de route beschre ven en getoond." VERZETSTRIJDER Twee jaar geleden werden Har rie Raaijmakers en Wiel Nabben een ziekte, toch nog speciaal naar de koffie komen om niets te mis sen. BELANGRIJK Het volksdansen is voor veel senioren heel belangrijk. Het is juist voor deze doelgroep nood zakelijk om te blijven bewegen en de danslessen zijn daar uiter mate geschikt voor. Ook het soci ale aspect is van groot belang. Veel ouderen zijn nog onderne mend, willen niet vereenzamen, maar de stap naar een gewone sportvereniging is vaak te groot. Bovendien is het gezelliger om met leeftijdsgenoten te sporten. Door het dansen specifiek voor deze doelgroep aan te bieden, worden dus twee vliegen in één klap geslagen. Nelly Schraven (76) maakt deel uit van de volks dansgroep en beaamt dit volledig. "Toen ik twaalf jaar geleden hier kwam wonen, kende ik niemand. Ik ben gaan volksdansen en op die manier heb ik mensen leren kennen. Het volksdansen is benaderd door de gemeente met het verzoek om de route twee maal zo lang te maken. De 'Acht van Tienray' werd plotseling negen kilometer lang. De Spoor straat met het voormalige huis van verzetsstrijdster Hanna van de Voort, het vroegere koffiehuis van het station dat tot 1938 in gebruik was, de twee steenfabrieken, Modehuis Cruysberg en Hotel de Groene Lantaarn behoren nu ook tot de tweede lus van de 'Acht'. "Het leuke aan deze route door en rondom 'Klein Lourdes' is dat de kerk letterlijk het middelpunt vormt. Je kunt hier beginnen en eindigen, je kunt hier ook 'ont snappen' aan de wandeltocht als je vier kilometer voldoende vindt." PELGRIMS De oorspronkelijk uit de 15de eeuw daterende Mariakapel is indrukwekkend door zijn rijke his torie en je kunt er je kruisje slaan. Aan bezienswaardigheden rondom de kerk is ook geen gebrek. Naast de kerk vindt u de O.L.V. toren en altijd erg gezellig en zo beland ik tenminste niet in een sociaal isolement. Ik ben daarom erg blij met deze dansgroep." Naast het dansen gaan de dames en heren ook één keer per jaar met elkaar op stap. "Vorig jaar zijn we gaan midgetgolfen en daarna een hapje gaan eten. Tijdens deze dagen leer je elkaar nog beter kennen én je hebt genoeg gespreksstof voor de rest van het jaar." SUBSIDIE Het volksdansen wordt geor ganiseerd door Synthese. Deze organisatie draagt ook zorg voor de subsidie voor de danslessen. Het lidmaatschap kan hierdoor laag blijven: een jaar dansen kost slechts 94,25. Synthese stelt echter wel een eis, en dat is dat er minimaal zestien senioren aan de danslessen meedoen. Op dit moment zijn er slechts twaalf senioren die wekelijks volksdan- sen.Tot nu toe heeft Synthese een oogje dichtgeknepen, maar de kopie van 'Grot van Lourdes'. "De twee hoge gebouwen in het centrum van Tienray, Modehuis Cruysberg en Hotel de Groene Lantaarn, werden oorspronkelijk gebouwd voor de hordes pelgrims die ons dorp bezochten. En dan te bedenken dat Tienray slechts 100 inwoners telde en er meer dan 260 slaapplekken voor bezoekers van de Mariakapel waren. Laatst heb ik iemand uit het dorp de route laten lopen en hij was aangenaam verrast. Hij wist niet dat sommige stukjes Tienray bestonden, 't Raay- ke (1969, kort verblijf tehuis voor kinderen met een beperking), de Kleiweg, de signalering van een ijsvogel, de palen van het brugge tje uit 1483 en de wandeling over de in 1912 gebouwde kruisweg maken deze route zeer bijzonder." BEZIENSWAARDIGHEDEN Maar waarom is nog niemand van de route op de hoogte? "De complete wandeling is beschre ven en afgeleverd bij het VW-kan- toor in Arcen. Aan alle eisen heb- er zullen binnenkort toch nieuwe leden bij moeten komen. Anders wordt de subsidiekraan geleidelijk dichtgedraaid. Alle senioren kunnen aan het dansen meedoen. Zowel vrouwen, als mannen én echtparen. Meer dan een beetje gevoel voor muziek heb je niet nodig. Dit maakt het volksdansen laagdrempelig en voor iedereen geschikt. Toch zijn de meeste senioren van onze groep alleenstaande vrouwen, ter wijl je voor het dansen eigenlijk evenveel mannen als vrouwen nodig hebt. Op dit moment zijn er dus dames die als man dansen. Dat is geen probleem, het is zelfs hartstikke gezellig, maar het zou ideaal zijn als er ook mannelijke versterking komt. Maar ook dames en echtparen die het leuk vinden om ook op deze manier in beweging te blij ven, worden van harte uitgeno digd om eens te komen kijken. Als extra service hoeven ze in de maand september geen lidmaat schap te betalen. Geïnteresseerden kunnen con tact opnemen met Nelly Schraven: 0478-532855. ben we voldaan. Zelfs de paaltjes die de route aangeven zijn er, en de gemeente heeft het plan goed gekeurd.Alleen de folders met de route plus de beschrijving van alle bezienswaardigheden zijn nog steeds niet gedrukt. Daar wachten we al heel lang op. Ik begrijp niet waarom dit zo lang moet duren." Het tempert het enthousiasme van Harrie Raaijmakers niet. "Ik loop graag en ik zou het gezellig en leuk vinden als meerdere men sen gebruikmaken van de nieuwe wandelroute." Op dit moment kan hij slechts afwachten op bericht van de gemeente dat de folders ook daad werkelijk gedrukt gaan worden. "Plannen voor de toekomst, zoals rustbankjes langs de route,bordjes met informatie bij iedere beziens waardigheid, blijven vooralsnog liggen.Ach, de folders kunnen vol gende week zomaar gedrukt zijn. En zo niet, dan zijn er fanatieke dorpelingen die een 'zwarte route van de Acht van Tienray' graag zouden drukken." Accordeons in 't Brugeind In sport- en feestzalencomplex 't Brugeind inMeerlo vindt na het succes van vorig jaar op zondag 16 september van 13.00 tot 18.00 uur voor de tweede maal een accordeonmiddag plaats. Het open podium is gratis toe gankelijk voor zowel accordeo nisten als bezoekers. De zaal gaat open om 11.30 uur. Dj's draaien in OJC Gaellus Na het grote succes van de vori ge editie vindt op vrijdagavond 7 september voor de tweede maal een zogeheten 'Drum 'n Bass in Your Face' plaats in OJC Gaellus. De spits wordt afgebeten door de lokale dj Goulash, die wordt gevolgd door dj Dilemma. Dilem ma is al ruim tien jaar actief als dj, producer en organisator. Hij draait regelmatig voor Zodiak Commune en zijn stijl is erg gevarieerd, van minimal, techno, acid en terug tot electro. Deze avond staat echter helemaal in het teken van drum 'n bass. Als laatste deze avond betreedt Shapezzz het podium. Shapezzz is wereldwijd te horen via het populaire internetradiosta tion http://www.jungletrain.net. Landelijke Appelplukdag in Meerlo Na het succes van vorig jaar openen zaterdag 8 september meer dan vijfentwintig fruit telers hun boomgaard tijdens de Landelijke Appelplukdag. 2007. Jong en oud kunnen zelf appels plukken en zo spelen derwijs meer leren over fruit en fruitteelt in Nederland. Ook bij Fruitbedrijf P van Lank- veld aan deTienrayseweg in Meer lo mag iedereen de boomgaard in om tussen de prachtige laagstam bomen zelf appels te plukken. Het is een uitgelezen moment om een boomgaard eens van heel dicht bij mee te maken en de fruitteler te ontmoeten. Die kan boeiend vertellen over zijn bedrijf en de fijne kneepjes van het plukken. Daarnaast kunnen bezoekers bij Van Lankveld genieten van een puzzeltocht in de boomgaard met pompoenen, bloemen, appelbo men en frisdrank. Op de boerderij staat gratis koffie klaar. De Landelijke Appelplukdag is net als voorgaande jaren georga niseerd door stichting Vrienden van het Platteland in samenwer king met de fruittelers. De dag is een van de hoogtepunten van de campagne Ontdek je band met het Platteland, waarmee Vrienden van het Platteland van mei tot en met oktober ontmoetingen tus sen stad en platteland wil stimule ren. De campagne is een jaarlijks terugkerend initiatief van de stich ting, in nauwe samenwerking met de land- en tuinbouworganisaties, Boerenbond en Campina. Speciaal dit jaar zijn samen met de KRO vanuit twee boomgaar den mooie wandelingen uitgezet (bij Tricht en Afferden). Ook kan het publiek bij een aantal fruit telers een kijkje nemen in hun boerderijwinkel. Boerderijwin kels willen hun klanten verse, eer lijke producten aanbieden, met kennis van zaken en een stukje uitleg. Het kan gaan om kleine verkooppunten of grote winkels met een uitgebreid assortiment aan boerenzuivel, fruit, groenten, sappen, jams, boerenkazen, biolo gische producten, vlees en wijn. De appelplukdag bij Van Lankveld is van 10.00 tot 17.00 uur.Adres: Tienrayweg 2, Meerlo, tel: 06- 53130132. Kijk ook op www. vriendenvanhetplatteland.nl. Meerlo-Wanssum gaat een prijs in het leven roepen om bijzondere initiatieven van dorpsraden te belonen. Jaar lijks maken de zes dorpsraden in de gemeente kans op een bedrag van 500 euro. In eerste instantie gaat het om een pilot voor de komende drie jaar. De jurering van deze prijs wordt een taak van het overkoepe lende dorpsradenplatform, onder voorzitterschap van wethouder Leo Beterams. Met de regeling wil de gemeente de vrijwilligers van de dorpsraden stimuleren en enthousiasmeren om met nieuwe, bijzondere projecten en/of activi teiten te komen. De dorpsraad die de prijs krijgt toegewezen voor een bepaald initiatief, mag het bedrag naar eigen inzicht beste den. Tevens wordt eenmalig een bedrag van 2500 euro uitgetrok ken voor de organisatie van een zogeheten werkconferentie dorps raden, op zaterdag 22 septem- In Blitterwijck verhuisden de peuters afgelopen maandag van de peuterspeelzaal aan de Maas- weg 5 naar hun nieuwe optrek je in de basisschool. De brede school bestaat in Blitterswijck uit de basisschool, een bibliotheek steunpunt én de peuterspeelzaal. In de nieuwe, multifunctionele aanbouw aan het schoolgebouw aan het Plein 2 is het bibliotheek steunpunt gevestigd, evenals het documentatiecentrum van de school. De bedoeling is dat in de toekomst niet alleen de school kinderen gebruikmaken van de bibliotheek, maar alle inwoners van het dorp. De peuters krijgen naast hun eigen veilige plek in de basisschool binnenkort ook de beschikking over een eigen ber in restaurant-hotel St. Joseph in Tienray. Hiervoor zijn onder meer uitgenodigd de dorpraden, beleidsmedewerkers, raads- en commissieleden en het college van B en W. De bedoeling van deze bijeenkomst is onder meer om te komen tot een discussie over de huidige stand van zaken, de behaalde resultaten en de ver wachtingen in de toekomst, zowel van de dorpsraden als de politiek. Deze informatie gaat tevens als input dienen voor het verder uit te werken dorpsradenbeleid van de gemeente Meerlo-Wanssum. Bovendien wordt tijdens de werk conferentie aandacht besteed aan het zogeheten gebiedsgericht wer ken, waarbij de vraag 'kan gebieds gericht werken ons helpen onze doelen te bereiken en wat hebben we daarvoor nodig?' centraal staat. De resultaten van deze werkcon ferentie wil de gemeente vastleg gen in een convenant met alle partijen, waarin bijvoorbeeld jaar afspraken worden gemaakt tussen de gemeente en de dorpsraden. De peuters sjouwden maan dag hun eigen spullen naar hun nieuwe optrekje in de brede school. speelplaats, waar op dit moment nog hard aan wordt gewerkt. Basisschooldirecteur Jos van Ger- ven vindt de brede school een aanwinst voor het dorp. "Je hebt met de peuterspeelzaal, de basis school en het bibliotheeksteun punt nu eigenlijk alle aan school gerelateerde voorzieningen onder één dak. Daardoor wordt het ook gemakkelijker om samen projec ten op te pakken. Maar het belang rijkste is dat iedereen zijn eigen, veilige leer- en speelplek heeft in het schoolgebouw." Verloskundigenpraktijk Horst en Maasdorpen. Gemeenten Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum. Margo Vermazeren,Almut Raaijmakers, MarlonTheunissen en MarjonTruijen. U kunt in alle gevallen bellen met tel.nr: 077-3981450 b.g.g. 0478-522222.Voor het maken van afspraken kunt u het beste bellen op dinsdag, woensdag morgen of donderdag. Huisartsenpraktijk Meerlo, Pastoor Janssenstraat 3,5864 BL Meerlo, tel: 691367 Spoedgevallen: tel: 692300; tijdens de uren dat de praktijk geopend is.Artsen: F.J.P vanArensbergen Spreekuren: uitsluitend op afspraak Apotheek Maasdorpen: Beatrixstraat la, 5864AG Meerlo, tel: 530080 Openingstijdens ma-vrij van 8.30- 17.30 uur, za van 10.00-12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur, zo van 12.00-13-00 uur,spoedre- cepten: Apotheek Antoniusveld, Stationsstraat 60d Venray. EHBO: Secr: Oude Heerweg 30,5863 AE Blitterswijck, tel: 531346 Fysiotherapie: Praktijk voor fysiotherapie Meer lo-Wanssum, Constantijnstraat 7, 5864 BJ Meerlo, tel: 691726, fax: 692626, e-mail: fysiomeerlo@hetnet.nl Psycholoog/ -therapeut: MwA.G.M. van Mieghem- Smorenburg, Legert 15,5866 CG, Swolgen, tel: 692532, e-mail: mieg- hem@worldonline.nl. Spreekuur: volgens afspraak. Informatiecentrum Geestelijke Gezondheid Stationsweg 46,5803 AC Venray Tel: 0478-527066. E-mail: igg@ggznml.nl Openingstijden Maandag t/m vrijdag van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 16.00 uur. Praktijk voor psychotherapie en bewustzijn, mw D.Van Dijk, Mgr. Aertsstraat 51,5866 BG Swolgen, tel: 077-4632297. Kruisvereniging: Het Groene Kruis Noord- Limburg, Drie Decembersingel 48, Postbus 3165,5902 RGVenlo. Bureau Klantenservice: bereikbaar tijdens kantooruren (inclusief ledenadministratie), tel: 077-3209595. Rode Kruis: Nederlandse Rode Kruis, afdeling Meerlo Gebouw: Dorpbroekstraat 9a, 5864 CP Meerlo, tel: 692755. Secretaris: W Baken, Hoofdstraat 40a, 5864 BG Meerlo. Tandartsen: S. H.Tan, De Kievit 8a, 5864 BX Meerlo, tel: 692231 Spreekuur: volgens afspraak. Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 0800-0432 (dagelijks bereikbaar van 14.00 tot 20.00 uur) SOS Telefonische Hulpdienst: 077-3548888 Buro Slachtofferhulp Noord- en Midden-Limburg tel: 077-3548030 Buro Jeugdzorg, Noorderhof 14, 5804 BV Venray, tel: 517484 Advies- en Meldpunt Kindermis handeling, Postbus 219,5913 ST Venlo, tel: 077-3875829. Verslavingszorg Noord-Limburg, tel: 077-3548200 Ziekenvervoer: 077-3575757 Ongevallen: 112 Nationale Vereniging De Zonnebloem Afdeling De Driehoek Meerlo- Tienray-Swolgen, Secretaris: I.B.A. Arts, Generaal Dempsystraat 21, 5866 BM Swolgen, Tel. 0478- 692028. Voor bezoekwerk: tel. 0478-692364 Synthese unit Horst Bemmelstraat 2, 5961 HN Horst, tel. 077-3978500, fax 077-3978505, email: unithorst@synthese.nl. www.synthese.nl Ouderenadviseur voor infor matie, advies en bemiddeling. Voor tel. afspraak 077-3978500. Steunpunt voor Mantelzor- gers. Inloopbijeenkomst elke derde dinsdag van de maand van 10.00 - 12.00 uur. Tevens op die dag avondopenstelling van 19-30 -21.30 uur. Algemeen Maatschappelijk Werk. Voor tel. afspraak 077- 3978500. Spreekuur op maandag t/m vrij dag van 09-00-10.00 uur. V rij willigerscentraleOpenings- tijden: ma., di. en do. van 10.00- 12.30 uur. Nieuwe wandelroute nog niet gepresenteerd Harrie Raaijmakers (r.) beschreef een schitterende wandelroute rondom de Groote Molenbeek. Installatie van de eerwaarde Heer Holtus als pastoor in Blitterswijck door dekenTeunissen in 1980. Foto: Collectie Heemkundevereniging Meerlo-Wanssum Meerlo-Wanssum Senioren volksdansen naarstig op zoek naar nieuwe leden

Peel en Maas | 2007 | | pagina 13