Open dag De Tol mogen centrum niet meer openbreken' Venrayse horeca tegen vaste Felle kritiek op marktkooplui 'Geen overschrijding 6,9 miljoen' Sneller Beter in VieCuri (3) Extern bureau moet renovatie gemeentehuis 'verkopen' 'Nutsbedrijven Vrouw aangehouden ft Laat u inspireren... door onze keukens en badkamers Boek bestellen? PEEL EN MAAS Mooi Functioneel High-tech Comfortabel www.vandenmunckhof.nl Hoe kun je in twee jaar tijd de zorg beter, veiliger en patiëntvriendelijker maken? Het landelijke programma 'Sneller Beter' biedt oplos singen, die in andere zieken huizen zijn beproefd en goed hebben gewerkt. VieCuri is één van de geselecteerde zie kenhuizen die meedoen aan het landelijke project. Peel en Maas bericht hierover in een Drieluik: Sneller Beter in VieCuri. In deel 3: pijnbestrij ding. Om patiënten na een operatie niet onnodig pijn te laten lijden, ging de Sneller Beter projectgroep Postoperatieve Pijn Service aan de slag met het analyseren van de methode om pijn te meten. Daarmee hebben ze een grote Een van de pijnverpleegkundigen aan het werk stap voorwaarts gemaakt naar een patiëntgerichte, vraaggestuurde zorg. "Een patiënt zonder pijn her stelt veel sneller dan een patiënt met pijn", zegt pijnverpleegkundi- ge Bart Jansen. 'Patiënten met pijn ervaren namelijk meer stress en die stress zorgt voor een vermin derde weerstand en een trager herstel. Wij kunnen zelf wel het idee hebben dat we goed voor de geopereerde patiënt zorgen, maar we gaan er van uit dat ook voor patiënten in VieCuri geldt dat 75 tot 80 procent van de geopereer de patiënten nog te veel pijn lijdt." De belangrijkste verbetering is dat bij alle geopereerde patiën ten na de operatie pijn wordt gemeten. Daarbij kan de patiënt zelf aangeven hoeveel pijn hij/zij ervaart. Op basis van deze meting wordt de pijnmedicatie aangepast volgens een pijnprotocol. "Eerst gebeurde het meten van pijn alleen op aanvraag", zeggen ver pleegkundigen Eveline Wilbers en Ellen Beekman. "Nu meten wij, bij de gebruikelijke controles zoals de temperatuur en de bloeddruk, drie achtereenvolgende dagen na de operatie, minimaal vier keer per dag de zogenaamde Visuele Analoge Schaal (VAS-score). Met een pijnmeetlatje geven patiënten aan hoe ze zich voelen en of ze pijn hebben. Ervaart hij geen pijn dan schuift hij het latje zo dat er een lachend mannetje te zien is. Als de patiënt wel pijn heeft, dan is er een sip kijkend mannetje zichtbaar." Verpleegkundigen kun nen zo direct aflezen wat de VAS- score is. Is deze hoger dan 4, dan wordt de pijnmedicatie aangepast. Patiënten krijgen zoveel pijnbe strijding als ze nodig hebben, soms is dat meer dan gemiddeld, soms minder. Om verpleegkundigen te infor meren over het meten van pijn, is er een pijnteam aangesteld. Zes pijnverpleegkundigen hebben een pioniersfunctie en geven de afde lingsverpleegkundigen instruc ties. Niet alle afdelingen worden tegelijkertijd geschoold. Er vindt een geleidelijke uitrol plaats over het gehele ziekenhuis. Na de pilot op Gynaecologie zijn de verpleegkundigen van afdeling 3 in Venray geschoold en vlak voor de zomer zijn de verpleegkundi gen van orthopedie/trauma nog geschoold. Daarnaast is het pijnteam bezig met het opstellen van het pijn protocol. "Op beide locaties van VieCuri wordt hetzelfde pijnpro tocol met dezelfde weloverwogen medicatiekeuze gehanteerd", zegt pijnverpleegkundige Marina van Avesaath. "Uiteindelijk willen we dat negentig procent van al onze patiënten tijdens de eerste 72 uur na een operatie aangeeft dat er geen of een geringe mate van pijn is." Meer informatie over het pro gramma Sneller Beter, vindt u op de sites www.viecuri.nl en www. snellerbeter.nl De politie heeft zondagmiddag een 49-jarige vrouw uit Venray aange houden nadat bleek dat zij was doorgereden na een aanrijding. De politie kreeg een melding van iemand die zag dat de verdachte de parkeerplaats aan de Kruidenlaan was opgereden en probeerde verse schade aan haar auto te herstellen. De Venrayse reed kort daarna weg. De politie is vervolgens naar het huisadres van de verdachte gereden en trof haar in haar auto aan. Het bleek dat de vrouw onder invloed van alcohol was. De vrouw bekende dat ze tegen een lantaarnpaal was gereden op parkeerplaats. De politie heeft de vrouw aangehouden en haar rijbewijs ingevorderd.Tevens kreeg zij een rijverbod van 24 uur. Wordt uw site gevonden door uw doelgroep? Haalt u voldoende business uit uw website? Nee? Met Flyers Internet Communicatie haalt u meer uit uw website door: Wijkontmoetingsruimte De Tol in Venray houdt zaterdag 1 septem ber een open dag voor wijkbewo ners en andere belangstellenden. De wijkontmoetingsruimte is een onderdeel van wooncomplex het Ambachtkwartier aan de Venrayse St. Jozefweg. HetAmbachtkwartier is al enkele maanden bewoond, maar nog niet officieel in gebruik genomen. Het wooncomplex is een samenwerkingsverband van Wonen Venray, Zorggroep Noord- Limburg, Synthese en Dichterbij. De Tol is een ontmoetingsplek, niet alleen bestemd voor de bewoners van het Ambachtkwar tier, maar ook voor bewoners uit de wijk. Er worden diverse activi teiten georganiseerd, van gym en volksdansen tot muziek maken. Verder is er een eetpunt gevestigd en een internetcafé. Bovendien biedt De Tol dagvoorziening voor mensen die hulp nodig hebben bij het aanbrengen van structuur in hun leven. Wooncomplex het Ambacht kwartier biedt onderdak aan ver schillende bewoners. Ouderen met of zonder zorgvraag, maar ook mensen met een verstande lijke beperking hebben er een (t)huis. Het Ambachtkwartier is een voorbeeld voor de manier waaron wonen, welziin en zora tegenwoordig geïntegreerd wor den in de samenleving. Dankzij domotica (denk aan nachtroute- verlichting die aangaat als iemand in het donker uit bed stapt en/of een alarmeringssysteem) kunnen mensen hier heel lang zelfstandig wonen. Op dit moment wonen er ongeveer. 130 mensen in het Ambachtkwartier. Er zijn veertig huurappartementen die via Zorg groep Noord-Limburg worden toegewezen. Om voor deze appar tementen in aanmerking te komen dienen mensen in het bezit te zijn van een indicatie van het Cen trum Indicatiestelling Zorg (CIZ). Tevens huurt Dichterbij, een organisatie die mensen met een verstandelijke beperking onder steunt, woningen in het complex voor haar cliënten. Nutsbedrijven mogen voortaan niet meer zelf graafwerkzaamhe den verrichten voor de aanleg van kabels en andere klussen in het winkelcentrum. Vooral de bestra ting in de Grotestraat heeft veel te lijden gehad van het provisorisch graven en terugleggen van de klinkers. Na de renovatie van het centrum is dit uit den boze, zei wethouder Van der Broeck (CDA) maandag in de commissie Stede lijk Beheer. Hij reageerde daarmee op SP-raadslid Elianne Sweelssen die ervoor pleitte alleen nog een erkend stratenmakerbedrijf toe te laten. De nutsbedrijven moe ten voortaan het tijdstip van de geplande werkzaamheden mel den. De gemeente zorgt er dan voor dat de bestrating op de juiste plek openligt. Na afloop van de klus worden in opdracht van de gemeente de stenen weer netjes teruggelegd. "We doen dit voort aan geheel in eigen beheer, maar wel voor rekening van het betref fende nutsbedrijf", zei Van der Broeck. De gemeente wil tevens af De Venrayse horecaondernemers zijn tegen het terugdraaien van de vrije openingstijden. De gemeente wil na vijf jaar weer vaste sluitingstijden invoeren voor zowel cafés als cafetaria's en shoarmatenten. Op dinsdag 4 september (19-30 uur) vindt er in De Witte Hoeve een openbare discussieavond plaats De reden is dat enkele kroegen, die tot in de kleine uurtjes geopend zijn, bezoekers van allerlei pluimage trekken van buiten Venray. Deze groep doorzakkers zou laat in de nacht voor relatief veel overlast zorgen. Door de cafés eerder te sluiten heeft Venray geen aantrekkende werking meer op late kroegtijgers van bui ten de gemeentegrenzen, zo verwachten gemeente en politie. De afdeling Venray van Koninklijke Horeca Nederland is tegen het voornemen van de gemeente. Voorzit ter André Duijghuisen vindt het geen goed idee. "Omdat met vaste sluitingstijden de kans op overlast vele malen groter is, dan wanneer de gasten verspreidt over de avond naar huis gaan." In 2002 heeft de gemeenteraad, na een proef van een jaar, besloten vrije openingstijden in te voeren.Toen is afgesproken dat er ieder jaar met alle betrokken een evaluatie zou plaatsvinden. Vorig jaar en ook dit jaar is er geen evaluatie geweest, aldus Duijghuisen. "Wij hebben dan ook bezwaar tegen deze eenzijdige beslis sing. Er is geen overleg geweest en wij zijn niet gehoord. Dit past niet bij een democratische gemeente. Wij roepen de gemeente dan ook op om de beslissing terug te draaien en middels een goede discussie gezamen lijk beleid te maken." van de vele generatoren die tijdens grote evenementen, zoals kermis en carnaval, in het centrum wor den geplaatst. "We gaan daarvoor dikkere stroomkabels in de grond leggen", aldus Van der Broeck. "Want de generatoren maken veel herrie, ze geven overlast en walm. Ook de vele loopmatten zijn dan niet meer nodig." Drukwerk offerte? www.vandenmunckhof.nl Dorpsradenoverleg De Stichting Dorpsradenover leg Venray houdt op maandag 3 september vanaf 20.00 uur een vergadering in gemeenschaps huis Gelderkoel in Heide. Op de agenda staat onder meer informa tie door de heer Kroft van Match over de Dag van de Vrijwilliger en een inleiding door mevrouw Sprij van de Gemeente Venray over het communicatiebeleid. Dorpsraad Oostrum De Stichting Dorpsraad Oostrum houdt op dinsdag 4 september in D'n Oesterham een openbare ver gadering. Aanvang 20.00 uur. Op de agenda staat onder meer de Commissie Stedelijk Beheer: fiets pad Mgr. Hanssenstraat en kanda- laberen bomen Den Oesterham. Samenwerking en SP uit ten maandag in de commissie Stedelijk Beheer felle kritiek op de houding van enkele marktkooplieden in Venray. Het Winterfestival kan eind dit jaar niet doorgaan omdat er geen overeenstemming kon worden bereikt over de ver plaatsing van de weekmarkt. De markt moesten twee maan dagen extra verplaatst worden vanwege de komst van de ijs baan op het Schouwburgplein die er vier weken zou staan. "Heel vervelend dat het Win terfestival afketst op drie of vier marktkooplui die dwarsliggen", zei Tineke Lamers (Samenwer king). Het raadslid vindt dat de gemeente op haar beurt veel strenger moet toezien op de ope ningstijden van de markt. Officieel is op maandagen de markt open van 12.00 tot 16.00 uur. Volgens Lamers nemen de meeste kooplie den het niet zo nauw. "Ze openen hun kramen al ruim voor twaalf uur en gaan vaak door tot half vijf. Zo hebben ze toch mooi een paar extra verkoopdagen per jaar. Terwijl ze wel het Winterfestival dwarszitten", zei een verbolgen Tineke Lamers. Elianne Sweelssen (SP) had eveneens kritiek op de houding van de marktkooplui. Volgens Sweelssen is het afblazen van het Winterfestival in Venray 'met ver bijstering' ontvangen. Verenigin gen die meehelpen op en rond de ijsbaan lopen nu veel inkomsten mis. Zo zou het bij harmonie Euter pe om 6.000 euro gaan en ook muziekkorps St. Petrus Banden is flink gedupeerd. Het SP-raadslid verwijt de marktkooplieden een halsstarrige houding. "Want als het in de winter koud is of het regent, dan laten veel kramen verstek gaan. Dus zo dringend is het ook allemaal niet.Terwijl daardoor wel een mega-evenement voor Venray wordt afgeblazen." De andere partijen en wethou der Van der Broeck (CDA) reageer den niet omdat het onderwerp niet op de agenda stond. Afge sproken is dat er in de komende commissievergadering in oktober verder over gesproken wordt. SP en Samenwerking hekelen afblazen Winterfestival Mgr. Hanssenstraat krijgt voetpad De Mgr. Hanssenstraat in Oostrum krijgt binnen de bebouwde kom een voetpad. Er wordt geen nieuw trottoir aangelegd, maar het huidige fietspad krijgt een andere bestemming en is voortaan alleen bestemd voor voetgan gers. De Mgr. Hanssenstraat is de doorlopende weg dwars door het dorpscentrum. Het is al langer een wens van de dorpsraad om een voetpad aan te leggen langs het oostelijke tracé. Dit is vanaf de kruising met de Geijsterseweg- Vlasakker tot aan de ingang van de bebouwde kom nabij de roton de op de Wanssumsweg. De fiet sers moeten voortaan op dit stuk het pad verlaten en gebruikmaken van de rijbaan van de Mgr. Hans senstraat. Met verkeersborden is de wijziging duidelijk aangeven. Tevens geldt voor het weste lijke gedeelte van de Mgr. Hans senstraat voortaan een beperkte parkeerduur van hooguit twee uur. Dit betreft de parkeerhavens op het weggedeelte vanaf de Stationsweg tot aan de kruising Geijsterseweg-Vlasakker. Deze tij delijke maatregel geldt alleen op dinsdag tot en met zaterdag van 9.00 tot 18.00 uur. Het heeft alles te maken met de bouwwerkzaam heden op de locatie van de voor malige Rabobank. Het in aanbouw zijnde appartementencomplex zorgt voor een onoverzichtelijke situatie. De maximale parkeerduur geldt niet voor het parkeerterrein bij Allemanscafé. Langparkeerders worden daarom verzocht daar hun auto te parkeren. De dorps raad hoopt door beide maatrege len de verkeersveiligheid in de dorpskern te verbeteren. Samenwerking wil toch fietsers in opgeknapt centrum toestaan In de commissie Stedelijk Beheer werd met enthou siasme gereageerd op het projectplan 'Centrum op de schop'. In februari 2008 wordt gestart met een grootscheepse opknapbeurt van het win kelcentrum dat in 2010 zijn voltooiing moet krijgen. De politiek vindt het een groot pluspunt dat alle betrokken partijen mogen meepraten en meebesluiten. Ze zijn onder gebracht in drie adviesgroe pen: bewoners, gebruikers en ondernemers. Toch zien de politieke partijen ook knelpunten. Ze vrezen dat de renovatie van de Grotestraat, Schoolstraat en alle pleinen niet binnen drie jaar geklaard kan worden. Bovendien vrezen ze dat het budget van 6,9 miljoen euro niet toereikend is. "We zullen niet toestaan dat het budget over schreden wordt", zei Sieb Nijssen (CDA). "We zullen hier scherp op toezien." Tarcicia Voigt (PvdA): "We moeten de vaart erin houden. Er mag geen vertraging oplopen want tijd is geld." Ingeborg de Barbanson (WD) sprak van een 'ongelooflijk groot plan'. "Ik hoop dat we het bin nen de tijd halen." De Patersstraat wordt niet meegenomen in de uit voering omdat deze straat al enke le jaren geleden is opgeknapt. Vol gens het WD-raadslid is dit niet helemaal goed gebeurd. "Want er zijn veel klachten over de riole ring. Na een regenbui hebben veel panden last van stankoverlast." Bernie van Lierop (Samenwer king) prees de communicatie met alle belanghebbenden. "Het moet een voorbeeld zijn voor andere projecten." Samenwerking plaats te twee kanttekeningen. De lokale partij is er geen voorstander van het winkelcentrum hermetisch af te sluiten voor fietsen. "Daar krij gen we veel vragen over. Vooral ouderen en ouders met kleine kin deren moeten toch met de fiets het centrum in kunnen." Van Lier- op vroeg ook een goede oplos sing voor de bevoorrading van de winkels. Een particulier initiatief om vanuit een grote loods net bui ten het centrum de winkels met kleinere vrachtwagens te bevoor raden, heeft schipbreuk geleden. Het projectplan biedt hiervoor ook geen oplossing. "Terwijl de bevoorrading een van de grootste ergernissen is in het winkelcen trum. Het moet een belangrijk speerpunt zijn", vindt Van Lierop. Wethouder Van der Broeck (CDA) erkent dat het project een hele klus is, maar hij blijft optimis tisch. "Het is inderdaad een hele kluif om dit binnen drie jaar te doen. Dit project kent een maxi male participatie. Iedereen die wil kan meedoen. Via de adviesgroe pen of via internet." Het kostenplaatje wordt groten deels bepaald door de kwaliteit van de materialen en het straat- meubilair. Voor de bestrating is er een ruime keuze tussen heel mooie en dure klinkers en goed kopere stenen. De prijsverschillen kunnen enorm oplopen. "Of we binnen de raming van 6,9 miljoen blijven, dat hangt ervan af hoe mooi of hoe goed we het willen hebben. Maar we kijken altijd of het goedkoper, slimmer of effi ciënter kan. Ook zullen we scherp onderhandelen met de leveran ciers", aldus de wethouder. Van der Broeck ziet zo snel geen oplossing voor het probleem van de bevoorrading. De gemeente krijgt er al een fikse klus aan om alle ondernemers op één lijn te krijgen over de afvalproblematiek. Nu komen er diverse afvalophalers op verschillende tijdstippen in het winkelcentrum. Hij wil straks dat er nog slechts één bedrijf het afval ophaalt op een vaste tijd. Tevens wil hij een oplossing zoeken voor de containers die nu her en der in het straatbeeld staan. Van der Broeck vindt dat de lief de niet van een kant moet komen. Volgens de wethouder betekent een mooi opgeknapt winkelcen trum een omzetstijging van tien tot twintig procent. "Er mag dus best iets tegenover staan." De win keliers en de vastgoedeigenaren zullen ook moeten meewerken bij het verwijderen van reclame uitingen aan de gevels. "Want het straatbeeld wordt voor vijftig procent bepaald door de stenen en voor de andere vijftig procent door de gevels", weet de wethou der. "Maar ik heb er nog alle ver trouwen in dat de ondernemers zullen meedoen." Via de website van de gemeente komen er veel reacties binnen op het plan 'Centrum op de schop'. Volgens Van der Broeck vindt 64 procent het goed, 21 procent vindt het redelijk, 7 procent vindt het waardeloos en 7 procent heeft geen mening. Het blijkt dat de burgers vooral waarde hechten aan een vlakke bestrating. "Voor 80 procent van de mensen is dit heel belangrijk. Je zou zeggen, stort er dan maar asfalt neer. Maar we streven toch naar een hoger kwaliteitsniveau." Leunse vrouwen mishandeld De politie heeft zondagmor gen bij zijn woning een 29-jarige man uit Venray aangehouden op verdenking van mishandeling. De man zou op de Kleinestraat twee vrouwen van 21 jaar uit Leunen en Venray hebben geslagen en geschopt. Aanleiding was een woordenwisseling. De man die onder invloed van alcohol ver keerde, werd meegenomen naar het politiebureau waar hij voor nader verhoor werd ingesloten. De gemeente heeft commu nicatieadviesbureau LaVerbe uit Nijmegen in de arm geno men voor de verbouwing van het gemeentehuis. Het bureau moet de grootscheepse reno vatie, die 30 miljoen euro gaat kosten, goed zien te verkopen naar politiek en buitenwacht. Het bureau stelt een plan op met een visie op de communicatie. LaVerbe adviseert de projectlei ding en voert de communicatieac tiviteiten uit. Het bureau hanteert een uurtarief variërend van 72 tot 135 euro. De totale advieskosten bedragen 47.228 euro, exclusief btw. De keuze is op LaVerbe geval len omdat het bureau in de offerte veel aandacht schenkt aan de communicatie naar politiek en maatschappelijke organisaties. Het bureau weet dat de renova tie gepaard gaat met veel geld en dat de boodschap 'moeilijk te verkopen' is. Daarom is het van groot belang de burgers goed op de hoogte te houden, waarbij ook alle bestaande externe commu nicatiemiddelen moeten worden ingezet. De gemeente spreekt van een 'complexe projectomgeving', terwijl de politieke en maat schappelijke gevoeligheid hoog is. Het is ook een uitdrukkelijke wens van de gemeenteraad om vanaf de start van de ontwerpfase betrokken te worden in het pro ces. Vandaar dat het college heeft besloten een extern bureau in te schakelen. Donderdag 30 augustus 2007 - Pagina 5 Wnet Een aansprekend ontwerp Communicatieadvies Business monitoring Content Management Systemen Zoekmachine marketing Interesse? Neem contact op met Flyers Internet Communicatie Grootdorp 89 5815 AN Merselo-Venray www.flyers.nl 0478-546293 - info@flyers.nl Bezoek onze showroom: Heidseweg 33, Venray-Heide T 0478 533000 www.comfortabel-wonen.com de COMFORTABEL WONENaanpo/r

Peel en Maas | 2007 | | pagina 5