Gemeente Venray hulp Nieuwe beschikkingen huishouding Start vangnetregeling schoolzwemmen Geld voor bovenschoolse zorg Wijkplatform Landweert gesprekspartner gemeente Speeltuin door buurt en gemeente Nog een straat vernoemd naar Frans Michels Bouwrijp maken Aan den Heuvel cluster II Nieuwe straat in Aan den Heuvel Aanslag afvalstoffen later Feest voor nieuwe Nederlanders PEEL EN MAAS Gemeentehuis Openingstijden Woensdag 5 september start in De Sprank de eerste zwemles voor de kinderen die zich hebben aangemeld voor de vangnetregeling schoolzwem men. Maar liefst 41 kinderen maken gebruik van deze regeling. Op kosten van de gemeente krijgen deze kinderen een kans om het zwemdiploma A te halen. Afgelopen schooljaar is het schoolzwemmen afgeschaft. Daardoor zou een aantal kinderen mogelijk niet leren zwemmen. Hierop wilde de politiek een vangnetregeling. Ook wethouder Emonts is erg tevreden. "Ik vind het erg belangrijk dat ieder kind de kans krijgt om het zwemdiploma A te behalen. De vangnetregeling schoolzwemmen zorgt hiervoor." De gemeenteraad heeft op 8 mei de vangnetregeling schoolzwemmen vastgesteld. De regeling is bedoeld voor kinderen uit de gemeente Venray die bij de start van groep 5 van een Venrayse basisschool niet in het bezit zijn van een zwemdiploma A. De kinderen hebben vóór de zomervakantie via school een aanmeldingsformulier gekregen. *V> Venray, focus op mensen Donderdag 30 augustus 2007 - Pagina 17 Raadhuisstraat 1, 5801 MB Venray Postbus 500, 5800 AM Venray Telefoon (0478) 52 33 33 Fax (0478) 52 32 22 E-mail gemeente@venray.nl Internet www.venray.nl Publieksdiensten Maandag van 12.00 tot 20.00 uur, dinsdag t/m vrijdag van 9.00 tot 13.00 uur. Telefonisch bereikbaar: maandag t/m donderdag van 8.30 tot 17.00 uur en vrijdag van 8.30 tot 13.00 uur. Gemeentearchief Alarm Dinsdag t/m donderdag van 9.00 tot 17.00 uur. Centraal alarmnummer 112 Informatiecentrum Hulpaanvraag geen spoed politie 0900 - 88 44 Maandag van 12.00 tot 20.00 uur, Hulpaanvraag geen spoed brandweer 077 - 356 56 56 dinsdag t/m donderdag van 9.00 tot 17.00 uur en vrijdag van 9.00 tot 13.00 uur. Week 35 Het college heeft ingestemd met het voorstel om vanaf 2008 jaarlijks 35.125,- beschikbaar te stellen voor Bovenschoolse Zorgvoorziening (BZV). Deze zorgvoorziening is voor jonge ren met gedragsproblemen of sociale en emotionele proble men, die op school moeilijk te handhaven zijn. Deze jongeren komen niet meer in aanmerking voor Speciaal Onderwijs omdat de wettelijke plaatsingscriteria onlangs zijn aangescherpt. Uit een inventarisatie bij Noord- Limburgse scholen voor voortgezet onderwijs (waaronder ook het Venrayse Raayland College) blijkt dat deze scholen aan ongeveer 40 leerlingen in de leeftijd van twaalf tot achttien jaar geen passend onderwijs en zorg kunnen bieden. Deze jongeren zijn met hun proble matiek 'te licht' voor het Speciaal Onderwijs. Zij voldoen namelijk niet aan de aangescherpte wette lijke plaatsingcriteria. Binnen het voortgezet onderwijs zijn ze echter dermate nadrukkelijk aanwezig dat dit een negatieve uitwerking heeft op de totale schoolorganisatie. Er waren ook vijf mensen aanwezig die ter plaatse hun Nederlands staats burgerschap kregen. Tijdens de uitreiking van de Koninklijke Besluiten aan de nieuwe Nederlanders stond loco-burgemeester Lei Heidens stil bij de bijzondere betekenis van het Nederlanderschap, waarvan democratie, vrijheid, gelijkheid en kiesrecht belangrijke pijlers zijn. De datum van de Naturalisatiedag is dan ook niet willekeurig gekozen; op 24 augustus 1815 trad de Nederlandse Grondwet in werking. Heidens ging verder nog in op de rechten en plichten die bij het Nederlandse staatsburgerschap horen. Daarna kregen de nieuwe Nederlanders een jaarabonnement op Peel en Maas, een entreekaartje voor een bezoek aan 't Freulekeshuus en een pak ket met Limburgse streekproducten aangeboden. Na het officiële gedeelte vertelde gemeentearchivaris Paul van Meegeren aan de hand van foto's iets over het ontstaan en de geschiedenis van Venray. Dorien van der Giessen, plaatsvervangend hoofd van de afdeling Publieksdiensten, las een tekst voor van een mevrouw die in het afgelopen jaar samen met haar kinderen de Nederlandse nationaliteit had gekregen. De Spaanse dansgroep Los Rocieras sloot het programma af waarna nog een informeel samenzijn volgde. Woensdag 22 augustus heeft het Wijkplatform Landweert, dat in mei werd opgericht, zich aan de bewoners gepresenteerd. Het platform is een officiële gesprekspartner voor de gemeente. Het Wijkplatform Landweert verte genwoordigt de 6700 inwoners van de wijk. Het wil de leefbaarheid in de wijk bevorderen, in samenwerking met gemeente, politie en andere (sociale) partners. Het platform gaat in eerste instantie vooral werken aan een goede communicatie met de be woners. Zo wil het de betrokkenheid van de bewoners met de wijk ver groten. Het wijkplatform is ook een van de officiële gesprekspartners van de gemeente. Zo hebben inwoners inspraak in en overleg over plannen van de gemeente. Die informeert het platform al in een vroegtijdig stadium over plannen in de wijk. Onderwerpen die op dit moment spelen zijn bijvoorbeeld de ontwikke ling van het voormalige 'circus terrein' aan het Christoffelkruid, waar woningen en een woonzorg complex komen. Eerder knapten gemeente en bewoners in samen werking met het wijkplatform een speelveldje aan de Kaardebol op. Momenteel bekijken zij of er aan de Zilverschoon ook een speelveldje kan worden aangelegd. Na de presentatie van het logo van het platform mocht wethouder Hassan Najja het eerste exemplaar van het nieuwe wijkinfo- blad in ontvangst nemen. Zaterdag 25 augustus hebben een tiental bewoners van de Pavanestraat in samenwerking met de gemeente de speeltuin in hun straat opgeknapt. Sinds de invoering van de Wet maatschappelijke ondersteuning (Wmo) is de gemeente onder meer verantwoordelijk voor het toekennen en het regelen van de hulp bij het huishouden. Vroeger was dit een AWBZ-voorziening die u via het Centrum Indictiestelling Zorg (CIZ) kon regelen. De AWBZ-beschikkingen eindigen echter uiterlijk eind dit jaar. De gemeente start daarom binnenkort met het opnieuw indiceren van het recht op hulp bij het huishouden. In de gemeente Venray hebben op dit moment ongeveer 700 personen of gezinnen recht op hulp bij het huishouden. Zij hebben een indicatiebesluit via de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ), dat werd afgegeven door het CIZ. Het recht op deze hulp bij huishouden eindigt op de eindda tum zoals die in de AWBZ-beschikking staat, maar in ieder geval uiterlijk op 1 januari 2008. Dat gebeurt op grond van het overgangsrecht. Dit over gangsrecht regelt ook dat betrokken cliënten vóór die tijd door de gemeente opnieuw geïndiceerd moeten worden. Beoordeling De gemeente gaat binnenkort beoordelen of de betreffende personen/ gezinnen volgens de regels van de Wmo, de verordening Wmo en gemeentelijke beleidsregels weer in aanmerking komen voor hulp bij het huishouden. Ook wordt de zwaarte en de omvang van de hulp opnieuw beoordeeld. Als een cliënt tussentijds zelf een nieuwe indicatie aanvraagt, bijvoorbeeld voor uitbreiding van de hulp, vervallen in principe de rechten op grond van het AWBZ-indicatiebesluit. Het is dan mogelijk, dat deze persoon minder hulp krijgt dan hij gewend was. Toestemming De gemeente wil de betrokken cliënten zo min mogelijk belasten met deze veranderingen. De gemeente werkt samen met het CIZ en maakt met toestemming van de cliënt voor de beoordelingen gebruik van de al aanwezige cliëntinformatie. Veel herindicaties kunnen dus snel en eenvou dig verlopen. De cliënten hebben inmiddels een brief ontvangen. In deze brief wordt hun toestemming gevraagd voor de gegevensuitwisseling met het CIZ. Na de toestemming kan de gemeente concreet aan de slag. Alle betrokken cliënten krijgen in de komende maanden van de gemeente een nieuwe beschikking voor hulp bij het huishouden, op basis van de herindi caties. Voor meer informatie kunt u contact opnemen met het zorgloket in het gemeentehuis. De actieve straatvereniging met Cindy Schutte als voorzitter stelde in het voorjaar samen met de gemeente een plan op. Het groen was aan renovatie toe en enkele speelvoorzieningen waren niet meer geschikt voor de doelgroep. De straatvereniging wilde bovendien graag een ruimte vrijhouden voor activiteiten. Bewoners boden aan mee te helpen met de renovatie en daarna ook met het onderhoud. De gemeente ondersteunde de plan nen graag, want zij vindt draagvlak in de buurt en betrokkenheid bij de omgeving belangrijk. Pad en bank Vanaf 9.00 uur werd volop gewerkt aan het leggen van een pad en het plaatsen van een bank. Bewoners zorgden voor koffie en broodjes. Ter voorbereiding had de gemeente de beplanting reeds verwijderd en de speelondergronden gemaakt. Volgende week plaatst gemeente de resterende toestellen en wordt het gras ingezaaid. In het najaar volgt de nieuwe aanplant. In Merselo wordt nu ook een straat vernoemd naar Frans Michels, een verzetsheld uit het dorp tijdens de Tweede Wereld oorlog. Met de naam Mulders Franshof komt het college van B en w tegemoet aan de wens van 't Raokeliezer en de dorps raad uit Merselo. 't Raokeliezer verzocht de gemeente om in de nieuwbouwwijk een straat te vernoemen naar de verzetsheld. Het verzoek werd ondersteund door de dorpsraad, die het behoud van het Merselose culturele erfgoed hoog in het vaandel heeft staan. Het dood lopend gedeelte van de doorgetrok ken Vloetweg krijgt de naam Mulders Franshof. Frans Michels is ook al met een straatnaam in Venray-West geëerd. Om toch te voldoen aan de wens van Merselo is gekozen voor zijn bijnaam in dialectvorm die ver wijst naar zijn beroep van molenaar. Op dit moment wordt het nieuwbouwplan Aan den Heuvel cluster II bouwrijp gemaakt. Dit betekent dat riolering, bouwstraten en de kabels en leidingen aangelegd worden. Eind 2007 kunnen de eerste aan nemers in het gebied starten met de bouw van verschillende woningen. De bouwaanvragen voor die woningen worden nu ingediend door projectontwikkelaars. Koopwoningen worden aangeboden via de makelaars en huurwoningen via Wonen Venray. De inschrijving en uitgifte voor kavels vindt in fases plaats. De inschrijving start eind 2007 en wordt bekendgemaakt via de gemeentepagina en de website www.venray.nl. Onderduikers Frans Michels was een zoon uit de derde generatie van molenaars familie Michels, eigenaars van molen Nooit gedacht. Als illegaal werker voor de landelijke verzetsorganisatie had hij in de Tweede Wereldoorlog de zorg voor de ruim tachtig onder duikers in Merselo. Ook waarschuwde hij de onderduikers voor ophanden zijnde razzia's door de molenwieken in de stand 'onveilig' te plaatsen. Op 3 november 1944 maakte Frans op verzoek van de Engelsen een ver kenningstocht naar Castenray, dat nog steeds in Duitse handen was. Van deze tocht keerde hij niet terug. (Bron: 'Vensters op Venrays verleden' door W.J.M. Willemsen) De toekomstige straatnaamgeving van het woningbouwplan Aan den Heuvel is uitgebreid met de straat Bosuil. De straatnamen Tureluur, Haviklaan, Sperwerstraat, Boomvalk, Smellekenlaan en Buizerdlaan waren in december 2006 al vastgesteld door B en W, maar er ontbrak er nog een. De individuele straat-namen zijn duidelijk verbonden met dit deel van Venray. Het gebied vormt wat naamgeving betreft een representatief en consistent geheel zoals dat ook in de bestaande Venrayse wijken wordt toegepast. Inwoners van de gemeente Venray zijn gewend om omstreeks juli/augustus de aanslag te krijgen voor de ledigingen van de afvalcontainers over het daaraan voorafgaande eerste halfjaar. Dit jaar komt deze aanslag echter pas in sep tember/oktober. Hiermee wordt eveneens de afhandeling van kwijtscheldings- verzoeken voor deze aanslagen vertraagd. Passend onderwijs De gemeente Venray vindt dat aan alle jongeren passend onderwijs geboden moet worden. Een BZV kan, in aansluiting op de zorgstruc- tuur van de school, tijdelijk een passend onderwijs- en zorgarran- gement bieden aan leerlingen die binnen de reguliere school niet de zorg krijgen die ze nodig hebben. Met de genoemde bijdrage maakt de gemeente de plaatsing van Venrayse leerlingen in de BZV mogelijk. De Nationale Naturalisatiedag, een feestdag voor nieuwe Neder landers, is afgelopen vrijdag 24 augustus ook door de gemeente Venray gevierd. Circa 55 inwoners van Venray die sinds augustus 2006 de Nederlandse nationaliteit hebben gekregen, waren hiervoor uitgenodigd. Centrum van de regio

Peel en Maas | 2007 | | pagina 17