Fiets- en wandeltocht langs kapellen Auke Wiegman ontwerpt kermislogo Lunapark beste attractie Drukke kermis Zorgenkindjes overleven hele familie Gratis naar de kermis Pleidooi voor kinderterrein Rectificatie Kermis heel rustig verlopen Exploitanten: te veel horeca Polikliniek voor vaccinaties Niets! PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS Donderdag 16 augustus 2007 - Pagina 09 De kermis in Venray heeft dit jaar naar schatting tussen de 200.000 en 250.000 bezoekers getrokken. Dat zei wethouder Patrick van der Broeck vorige week woensdag in de raadzaal van het gemeentehuis tijdens de traditionele evaluatie van de ker mis.Van der Broeck keek terug op een volgens hem goede kermis. "De sfeer was prima, het was druk en er waren nauwelijks noemens waardige incidenten. De kermis was ook dit jaar een volksfeest bij uitstek." In het kader van het nieu we kermisbeleid van de gemeente Venray kondigde hij wel aan een verhoging van de entreeprijzen, een van de wensen van de exploi tanten, te zullen kijken. "De rela tief lage entreeprijzen zijn echter een van de sterke punten van de kermis in Venray. Daardoor is het een echte familiekermis die voor iedereen betaalbaar is", aldus de wethouder. Meerlo staat zondag 19 augustus in het teken van een fiets- en wandeltocht langs bijzondere kapellen in de gemeente Meerlo-Wanssum. De organisatie van de tocht is in handen van het onlangs opgerichte comité Marie- krenske dat zich inzet voor de restauratie van een eeuwen oude kapel in de buurtschap Megelsum dat is toegewijd aan Maria. De opbrengst van deze fiets- en wandeltocht komt ten goede aan de restauratie van de kapel. De gezinswandeling die is uitge stippeld is zeven kilometer lang. Daarnaast heeft de organisatie fiets- en wandelroutes uitgezet van 20 en 40 kilometer. Het start bureau is gevestigd in café Oud Meerlo tegenover de kerk aan de Hoofdstraat in Meerlo. Inschrij ving is mogelijk van 10.00 uur tot 14.00 uur. De kosten voor deelna me bedragen 2,50 euro per per soon, kinderen kunnen gratis aan de tocht meedoen. In café Oud Meerlo is een bij zondere expositie van een verza meling versjes en gedichten over Maria. Dat is het resultaat van een oproep van het Meerlose Maria- krenske in de populaire rubriek Wegwijs van Dagblad de Limbur ger. Deelnemers kunnen wande lend en/of fietsend volop genie ten van de diverse landschappen, met religieuze historische en geo grafische bijzonderheden in de gemeente Meerlo-Wanssum. Ook gaat de tocht langs pittoreske dor pen, waar men kan proeven van het bourgondische karakter van de gemeente Meerlo-Wanssum en niet te vergeten de gezellige ter rasjes. Mensen uit de regio kun nen de restauratie van de Mariaka pel verder ondersteunen door een symbolische ster kopen door 15 euro over te maken op rekening nummer 150410158 van Stichting Kruisen en Kapellen t.b.v. Maria kapel Bij aankoop van een sym bolische lei krijgt de gever een leuke attentie. Het Mariakrenske weet dat veel mensen Maria een warm hart toe dragen. De leden gaan er dan ook van uit dat zij niet voor niets een oproep doen om deze actie financieel te ondersteu nen. Voor meer informatie: Maria Bruijsten, tel. 0478-692362. Wethouder Patrick van der Broeck heeft kermisdinsdag de prijs uitgereikt aan de winnaar van de wedstrijd 'kermislogo 2008'. Van de 24 inzendingen heeft de jury, bestaande uit diverse kermis exploitanten en fotografe Mijntje Wismans, de tekening van Auke Wiegman tot winnaar verkozen. Hij mag met twee personen één dag gratis in alle attracties van de kermis in Venray. Deze winnende tekening wordt het logo voor de kermis in 2008. De tweede prijs en derde prijs gingen respectie velijk naar Wesley Lammerts van Bueren en Sien Manders. Zij heb ben beide een gratis suikerspin en een rit in De Turbo Polyp en De Bootjesmolen gewonnen. De prijzen zijn beschikbaar gesteld door het promotieteam kermis Venray. De wedstrijd kermislogo is opgezet om alle kinderen van de gemeente Venray te betrekken bij de kermis. Alle kinderen tot en met 12 jaar kunnen jaarlijks mee doen aan deze wedstrijd. Het Lunapark is door de bezoekers van de kermis in Venray uitgeroepen tot beste attractie van 2007. De exploi tanten Chris en Monique Reemer-Wolters mochten de George Reemer publieksprijs in ontvangst nemen. De publieksprijs is vernoemd naar de vorig jaar juni overleden George Reemer, jarenlang het gezicht van de Venrayse kermis en vader van Lunapark-exploitant Chris. De beste kinderattractie was de miniscooters van Johan Ropers. Over die prijs ontstond de nodige verwarring omdat tijdens de bekendmaking in eerste instan tie de botsauto's van de familie Regter werden gekroond tot beste attractie. De beste verkoopzaak was in de ogen van het publiek China-Town aan het Hensenius- plein. Deken Smeets van Venray deed tijdens de evaluatie van de kermis een pleidooi om het grasveld voor de Grote Kerk te behouden als terrein voor de kinder attracties"De dagen zijn zonder rumoer ver lopen en Venray kan terugkij ken op een fantastische ker mis", aldus Smeets. Het inzegenen van de kermis en het luiden van de klokken zullen als het aan hem ligt ook volgend jaar bij de start van de kermis 2008 op het programma staan. Wethouder Patrick van der Broeck onderstreepte het belang van het grasveld bij de kerk als trekpleister voor de kleintjes. "Dit terrein blijft gereserveerd voor de kinderen." Hij ging zelfs verder: "Het kinderterrein heeft grote meerwaarde voor de kermis en wellicht moeten we dit nog zelfs extra benadrukken. In ieder geval behoren er geen volwassenenattracties te staan en kunnen andere attracties voor de kinderen, zoals bijvoorbeeld de suikerspin, hier een plaatsje krij gen." Bij hun geboorte in 1922 waren ze nummer vijftien en zestien. Hun moeder was toen 45. Ze wogen samen wat één gezonde baby weegt. Begin augustus vier den Wil Pas-Manders en Henny Ophey-Manders hun 85ste ver jaardag. Deze Venrayse tweeling van de Maasheseweg heeft de hele (schoon)familie overleefd. Huisarts Struben stak er niet veel tijd en energie in. Broers en zus sen wilden geen peter of meter van scharminkel Willemien zijn, die maar drie pond woog. Ze kre gen borstvoeding en lagen ver der constant met kruiken tegen moeder Hendrina (Janssen, 1877 Wanssum) aan, die zelf pleuris had. Oudste dochter Mia draaide het huishouden, anders hadden ze het waarschijnlijk niet gehaald. Willemien en Henny waren altijd samen en deden alles samen. Naar school, naar huis. Altijd hetzelfde gekleed, dat hoorde zo. Vader Wil lem Manders (1870 de Schei) had een boerenbedrijf. In 1937 brand de dat af. Hij verkocht de grond aan de Ursulinen. Op de Akker- weg kocht hij vervolgens grond en zette er drie huizen op. Geen bedrijf meer, wel een grote tuin. Willem Manders was een schat van een man, bezorgd om zijn kin deren, zorgzaam voor zijn vrouw. Als hij 's zondags met zijn zeven dochters ging wandelen, was ie apetrots. Wil en Henny werkten beiden op diverse plekken in de huishouding. Wil ging vervolgens in Eindhoven in de verpleging. In 1945 werd heel Venray geëvacu eerd; Henny voegde zich bij haar. Ook het ouderlijk huis werd met granaten doorboord. Willem Man ders stond te huilen als een kind toen hij zag dat de toren van de kerk aan flarden was geschoten. Wil trouwde met Henk Pas (t) uit Amsterdam. Ze kregen vier doch ters en een zoon. Henny trouwde met Harry Ophey (t) uit Tegelen en heeft een zoon en een dochter. Ze woonde 33 jaar op Curasao, waarvan de laatste acht jaar als weduwe. Sinds 1984 woont ze weer in Nederland, in Venlo. De tweeling is min of meer herenigd. Samen zagen ze de (schoon)familie steeds kleiner worden. Nu zijn ze nog met zijn tweeën over, naar omstandigheden redelijk goed gezond. Al kan Wil door een slech te rug (osteoporose) niet meer op zichzelf wonen. meerderheid werd Lotte verkozen tot het Fraayste Ondernemerke. En de prijs? Een dagje gratis op de Venrayse kermis. Een prijs die mede door de kermisexploitanten beschikbaar werd gesteld. Dins dagmiddag kreeg Lotte de prijs in de vorm van een zak met entree kaartjes overhandigd door een bestuursafvaardiging van Venray Centraal en een delegatie van de kermisexploitanten. En toen was het natuurlijk feest op de ker mis In tegenstelling tot wat de kop boven het artikel over het SMAKK- project binnen RCG Venlo belooft in de Peel en Maas van donderdag 2 augustus jl., is er géén sprake van dat het RCG Venlo stopt met separeren. Dat is wellicht toekomstmuziek, maar vooralsnog doet het RCG er, binnen het project SMAKK, alles aan het aantal separaties terug te dringen en te zoeken naar goede alternatieven voor patiënten die een gevaar vormen voor zichzelf of voor anderen. Separatie is het apart plaatsen van een patiënt in een speciaal daarvoor ingerichte, prikkelarme ruimte. Het separeren is in feite dus een tijdelijke oplossing voor een noodsituatie. Voor zowel de patiënt als diens omgeving is dit vaak een indringende en trauma tische ervaring. Separatie heeft geen therapeuti sche betekenis en draagt niet bij aan de genezing van de patiënt. Voor RCG Venlo reden te meer om alles op alles te zetten als het gaat om het terugdringen van het aantal separaties, het zoeken naar goede alternatieven, het bekorten van de tijd dat de patiënt in de separeerruimte moet verblijven en het vergroten van de deskun digheid van de medewerkers waar het gaat om separeren. De medewerkers van RCG Venlo ijveren bovendien voor een ande re manier van denken over het bieden van zorg aan psychiatrisch patiënten. Belangrijk uitgangspunt hierbij is het vroegtijdig herken nen of zelfs voorkomen van moge lijke escalaties naast het zoeken naar alternatieven voor separeren. In dit kader worden er inmiddels allerlei veranderingen doorge voerd, zoals het bieden van een duidelijkere dagstructuur en het begeleiden van de patiënten naar de therapieën. Daarnaast tonen de medewerkers meer betrokkenheid bij de bezigheden van de patiën ten en zorgt een gestructureerde taakverdeling voor meer ruimte om daadwerkelijk bij de patiënten in de groep te werken. Werden vroeger patiënten die via een IBS (In Bewaring Stelling) gedwongen werden opgenomen, standaard in separatie geplaatst om hen te kun nen observeren, tegenwoordig wordt er gewerkt vanuit een ande re gedachtegang. Iemand wordt in eerste instantie gewoon op de afdeling geplaatst en pas als er sprake is van een gevaarlijke situa tie wordt overgegaan tot separatie. Een andere verbetering blijkt het voeren van het opnamegesprek in een gangbare onderzoekskamer, en niet meer in de voorruimte van de separatiekamer. Tot slot levert ook het feit dat er nu beschikt kan worden over eenpersoonskamers een belangrijke bijdrage aan het voorkomen van separaties. Tot nu toe zijn de resultaten van het SMAKK-project veelbelovend; er is sprake van intensiever contact met de patiënt, waardoor agressie, stress en escalaties, met separatie als laatste noodgreep, naar ver wachting steeds vaker voorkomen kunnen worden. De kermis in Venray is dit jaar heel rustig verlopen en met weinig incidenten. Dat zei Frans Coumans, wijkagent van Venray-centrum, tijdens de evaluatie van de kermis. Aangekondigde maatregelen zoals een gebiedsontzegging bij extreme overlast en brieven aan ouders van kinderen die zich te buiten gingen aan excessief drankgebruik, hoefden volgens Coumans niet te worden geno men. Wel werden er volgens Coumans in ruime mate proces sen-verbaal uitgeschreven voor wildplassen. Ook waren er geval len van mishandeling en diefstal. "De verdraagzaamheid en toleran tie waren dit jaar opvallend hoog", aldus Coumans, die de lachers op zijn hand kreeg met zijn traditio nele eigen bespiegeling van de kermis in Venray. 'Trammelant bij de visboer' was dit jaar zijn interpretatie van de kermis in Venray. De kermisexploitanten vinden dat de Grote Markt steeds meer een horecaplein is tijdens de ker misdagen. Die kritiek werd vorige week woensdag tijdens de jaarlijk se evaluatie van de kermis geuit. "De horeca neemt een steeds grotere plek in, waardoor er min der ruimte is voor grotere attrac ties. Venray moet uitkijken dat de horeca niet de overhand krijgt", aldus Bertus Donks van kennis bond Bovak. Donks kreeg bijval van directeur Jan Boots van de Nederlandse Kermisbond (NKB). "Ik denk dat er voor volgend jaar goed moet worden gekeken naar het totaalplaatje, want de horeca kan niet zonder de kermisexploi tanten. Een goede samenwerking is noodzakelijk." Naast de Katapult Bungee stonden dit jaar slechts enkele kleine attracties, zoals het kikkerspel en het voetbalspel, op de Grote Markt. Volgens de woord voerders van beide kennisbonden is dat te weinig. Volgens horecaon dernemer Arjan Wienen van Zowy- zo is het niet zo dat de horeca nu Winnaars kermisloterij De trekking van de kermislote rij Venray 2007 heeft de volgende winnaars opgeleverd: Frank Claes- sens uit Venray (een reischeque ter waarde van 500 euro), Manon van der Heide en Nick van der Heide uit Venray (Tom Tom navigatie) en mevrouw Martens uit Venray (een digitale fotocamera). meer plaats inneemt dan in ande re jaren. "Maar als er minder attrac ties zijn, gaan de mensen steeds verder richting de attracties staan en lijkt het dat de horeca meer ruimte gebruikt." Wethouder Van der Broeck probeerde de plooien glad te strijken: "Het signaal is heel helder. Daar gaan we mee aan de slag. Er moet in ieder geval een goed evenwicht gevonden worden tussen horeca en kermis." Kermiswebsite goed bezocht De Venrayse kermis zit er weer op. Kermisexploitanten en de gemeente Venray kunnen terug kijken op een geslaagde editie. De Venrayse kermiswebsite Kermis- venray.com. heeft opnieuw een record aantal bezoekers getrokken tijdens de kermisperiode. Maar liefst 9-l6l bezoekers namen een kijkje op de website. Het afgelo pen jaar bleef de teller steken op 8.308 aldus Harrie Messemaeckers die de website beheert en onder houdt. Er werd dit jaar wederom een dagboek bijgehouden en mensen werden voorzien van het laatste actuele kermisnieuws. Alle informatie over de Venrayse kermis van 2007 blijft online tot medio november waarna de infor matie aangepast zal worden aan de editie van 2008. Maar voordat dat gebeurt is er eerst nog aan dacht de komende weken voor de dorpskermissen van Castenray, Veulen en Oostrum. Lotte Manders had kermisdins dag de dag van haar leven. Zij mocht namelijk de hele dag gratis naar de kermis. Lotte was een van de genomineerden voor de titel Fraayste ondernemerke, die door Venray Centraal en Fraay Ven ray in het leven is geroepen. Op Koninginnedag was zij op de rom melmarkt present en door onze fotograaf vastgelegd. Via de web site www.fraayvenray.nl kon er op haar en vier andere genomineer den gestemd worden. Met ruime De intentieverklaring waarmee de GGD Noord- en Midden-Lim burg en VieCuriVitaal de samen werking rond de reizigersvaccina- tiepoliklinieken gaan vormgeven is getekend. Voor het eerst in Nederland werken een ziekenhuis en de GGD samen op dit gebied. Deze unieke samenwerking heeft vooral te maken met de verande rende vraag van reizigers en de marktwerking: concurrentie of samenwerken? Dit leidde tot een initiatief waarbij VieCuriVitaal en de GGD hebben uitgesproken hun deskundigheid, ook bedrijfsmatig, te gaan bundelen, om te beginnen met de reizigersvaccinaties. De vraag van reizigers is veranderd. Sommigen zijn vertrouwd met het land dat ze bezoeken, vinden informatie over veilig reizen via internet en hebben daarom alleen behoefte aan een vaccinatie.Ande- ren hebben veel meer behoefte aan begeleiding, ook op afstand, en willen altijd kunnen terugvallen op de vertrouwde Nederlandse deskundigheid. GGD en VieCuri Vitaal willen tegemoet komen aan deze vraag en gaan onderzoeken hoe zij de samenwerking vorm kunnen geven. In de intentiever klaring spreken het ziekenhuis en de GGD de ambitie uit een compleet aanbod te ontwikkelen voor de reiziger. Deze service is met name ook gericht op werk gevers die hun medewerkers in het buitenland laten werken. Er is dan sprake van een healthcheck voor het vertrek en de mogelijk heid om altijd te kunnen terugval len op de reizigerspoli. Op deze manier is het voor de werkgever duidelijk hoe het gesteld is met de gezondheid van de medewer ker vóór vertrek naar het bui tenland. Bij ziekte op reis kan er (op afstand) worden gerekend op hulp van een specialist, zodat de medewerker weer gezond terug keert. Daarnaast worden de dien sten ook gericht op de individuele reizigers en de reisorganisaties, zoals bijvoorbeeld Van de Munck- hof Reizen. Reizigers kunnen in het najaar op meerdere locaties in de regio terecht voor hun reisad vies en/of vaccinatie(s). Naast de locaties in Venlo, Roermond en Weert komt er in het ziekenhuis te Venray bij VieCuriVitaal een middag- en avondspreekuur bij. Wie nu een afspraak wenst voor het reizigersspreekuur kan hier voor terecht via tel. (077)8504848. Het is ook mogelijk om hiervoor via www.ggdnml.nl. een afspraak te maken. Wat gebeurt er niet auvei icei 1 onder-.e erke 30-

Peel en Maas | 2007 | | pagina 9