De Springplank start nieuw seizoen Burendag op 15 september Venray wereldwijs 2007 Sneller Beter in VieCuri Vuurwapens WOU centraal in Liberty Park Dag van de Ouderen oeigoed BEZORGEN? Printwerk offerte? Thuiszorg nodig? Bel 0478-526262 PEEL EN MAAS Donderdag 16 augustus 2007 - Pagina 7 Wil jij PEEL EN MAAS of andere bladen zoals E3 JOURNAAL WEEKENDLOOP DE TELEGRAAF Neem dan contact op met "PERIODIEK" Tel. 582877 Noorderhof 6 Venray In de aula van het museum wordt op zaterdag 18 en zon dag 19 augustus een doorlo pende demonstratie gegeven van vuurwapens uit de Tweede Wereldoorlog. Hiermee wil het museum tegemoet komen aan wensen van bezoekers om wapens eens een keer van dichtbij te aanschouwen en ter hand te nemen. Het gaat daarbij om vuurwa pens uit de Tweede Wereldoorlog die gebruikt werden door de geal lieerden en het Duitse leger. Samen met de tentoongestelde militaire uitrusting kan de bezoe ker een indruk krijgen van de fysieke belasting van soldaten, zeker als daarbij in gedachten wordt gehouden dat de terrein omstandigheden vaak erg lastig waren. Het waden door zee of riviertjes, landingen op het strand en tochten door drassig gebied, vaak ook nog onder vijandelijk vuur, maakten het daardoor voor militairen een zware opgave om vooruit te komen. Uiteraard zul len er geen 'schietoefeningen' plaatsvinden. Allereerst past dat niet bij het museum, dat juist de verschrikkingen van oorlog wil tonen. Daarnaast zijn alle wapens in het museum vanzelfsprekend volgens de daarvoor geldende wet telijke richtlijnen onklaar gemaakt. De demonstraties op zaterdag en zondag worden gegeven door de bij het museum betrokken vrij willigers, die zich specifiek bezig houden met de registratie en het onderhoud van dit deel van de collectie van het Liberty Park. Het museum is beide dagen geopend van 10 uur 's ochtends tot 6 uur 's middags. Jeugdclub De Springplank start zaterdag 18 augustus haar activiteiten met een spet terende tienkamp. Op het veldje bij het clubgebouw aan de Beukenlaan staan om 13.30 uur tien spellen klaar voor de jeugd van zes tot en met twaalf jaar. De deelname staat open voor iedereen. Men hoeft geen lid te zijn, het is bedoeld als kennisma king met deze jeugdclub, die dit jaar dertog jaar bestaat. De jeugd club begint haar clubavonden vanaf maandag 20 augustus. Op maandag (groep 3), dinsdag (groe pen 6, 7,8 en de schoolverlaters) en donderdag (groepen 4 en 5) staat de leiding klaar om een geva rieerd programma aan te bieden. Alle avonden duren van 18.30 tot 20.00 uur. Voor iedereen geldt dat een bezoek aan de Springplank, de twee eerste weken gratis is. Spiegeltekenen, waterdragen en hoedje wip zijn drie van de tien spellen waar de deelnemers mee aan de slag kunnen. Verder zijn er nog: kruipkant, golfparkoers, ringwerpen, estafette, skiparkoers, jeu de boules en gooiclown. De kinderen kunnen inschrijven en krijgen dan een scorekaart waar de spelbegeleiding het resultaat op invult. Voor iedere winnaar in elke leeftijd is een gouden medail le beschikbaar. Voor alle niet-win- naars is een herinneringsmedaille. Deelnemers die klaar zijn kunnen aan de knutseltafel hun vaardighe den op dit gebied laten zien. De prijsuitreiking staat gepland voor 15.30 uur. Bij slecht weer worden de activiteiten binnen gehouden. Deze middag is er meer te verdie nen, want er is een rebus verspreid die dan ingeleverd kan worden. Uit alle inzendingen worden drie winnaars getrokken, die een gratis lidmaatschap voor een half jaar krijgen. Ook zijn er inschrijffor mulieren aanwezig voor de club avonden. Het staat ouders vrij de seizoensouverture bij te wonen. Inlichtingen zijn verkrijgbaar via tel.(0478)586117. Op 15 september vieren we voor de tweede keer Burendag in Nederland. Met tussen de 300.000 en 400.000 deelnemende buren, was Burendag vorig jaar een enorm succes. Om alvast in de stemming te komen, heeft Douwe Egberts voor elke buurt in Nederland een eigen buurt- lied gemaakt, dat te beluisteren is op www.deburendag.nl.Wans- sum in Meerlo-Wanssum had in 2006 de gezelligste buren van de gemeente. Daar deden de meeste mensen mee en gaven de meeste buren aan open te staan voor meer gezelligheid in de buurt. Op de vraag 'in welke omschrijving van burentypes herkent u zich zelf het meest?' gaven de meeste buren aan 'kletsburen' te zijn (32 procent). Kletsburen maken regel matig een praatje met elkaar op straat. Contact met de buren en buurtactiviteiten zijn voor buren in Nederland van groot belang. Zo blijkt uit een recent uitge voerd onderzoek van Motivaction in oodracht van Douwe Esberts. Buurten waar eens in de zoveel tijd iets ondernomen wordt, wor den door 77 procent van Neder land het meest gezellig gevonden. En bijna alle respondenten zijn van mening dat buurtactiviteiten goed zijn voor de band met de buren (92 procent). Meer dan de helft van Nederland vindt dat er bij hen in de buurt te weinig geor ganiseerd wordt. Vooral jongeren tussen 18 en 25 missen activitei ten in de buurt. Ook al vinden buren in Neder land buurtactiviteiten van groot belang, het komt er zelden van iets te organiseren. 70 procent van de buren in Nederland heeft zelf nog nooit het initiatief genomen om samen met de buren iets te doen. Een verklaring voor deze ogen schijnlijk tegenstrijdige resultaten is 'tijdsdruk' en ook blijkt dat men het lastig vindt zonder aanleiding www.vandenmunckhof.nl een gesprek te beginnen, zo bleek uit eerder onderzoek van Motivaction (2006). Voor dit laatste lijken buurtactiviteiten de oplossing; 85 procent van de ondervraagden is namelijk van mening dat buurtactiviteiten de drempel om met buurtgenoten in gesprek te komen verlagen. En daarom neemt Douwe Egberts dit jaar het initiatief en stimuleert buren om 'samen' een buurtfeest te organiseren op Burendag. Vanaf vandaag kunnen buren op www.deburendag.nl met elkaar in contact komen en worden zij gestimuleerd een buurtfeest te organiseren. En om alvast in de juiste stemming te komen, heeft Douwe Egberts voor iedere buurt een eigen buurtlied gemaakt. Op Burendag zelf vliegen er heli kopters over het land die vanuit de lucht zullen 'spotten' waar de meest gezellige buurtfeesten gevierd worden. Doe ook mee en wie weet viert Venray of Meerlo- Wanssum dit jaar het gezelligste feest 00 Burendas. In het centrum van Venray, op het Henseniusplein, vindt op zondag 16 september de vijfde Derdewerelddag Venray plaats. Vorig jaar was de Der dewerelddag Venray een groot succes geweest en dit heeft alle aangesloten organisaties van de Stichting Mondiaal Platform Venray gemotiveerd om ook dit jaar weer hun activiteiten en projecten aan de Venrayse burgers te presenteren. Op deze koopzondag in Venray centrum, zijn op het plein een groot aantal stands en tenten wor den ingericht. Samenvallend met deze activiteiten vindt op dit plein ook de jaarlijkse boekenmarkt van de Kiwanis plaats. Het algemene doel van de Stichting Mondiaal Platform Venray is om in Venray en omgeving de kennis over mon diale vraagstukken te vergroten. De problemen in vele derdewe reldlanden zijn groot en worden trouwens de laatste jaren nog verder vergroot door de veran derende klimaatomstandigheden. Grote droogte, overvloedige regen en overstromingen zorgen voor steeds meer en steeds grotere pro blemen, juist in die gebieden waar veel mensen toch al op hulp aan gewezen zijn. Derde wereldlanden verdienen blijvende aandacht. Om dit te bereiken is een aantal jaren geleden, in 1998, de Stichting Mon diaal Platform Venray in het leven geroepen. Het Mondiaal Platform omvat een aantal zelfstandige organisaties en stichtingen, die elk op hun eigen wijze werk verzet ten voor verschillende heel con crete projecten en activiteiten. De organisaties, die zich dit jaar pre senteren zijn: Amnesty, afdeling Venray, Commissie MOV (Missie- Ontwikkeling-Vrede), Stichting Ontwikkelingshulp Derde Wereld landen (Udavum Karangal), UNI CEF, afdeling Venray, Wereldwinkel Venray, Werkgroep Ontwikkelings samenwerking LLTB, Stichting Divinolandia, Stichting Mullai, het project Leven Redden - Toekomst Schenken, Het Moedercentrum Venray, en de stichting SOS Meer lo-Wanssum. Het bestuur van het Mondiaal Platform zet zich in om het over leg tussen de aangesloten organi saties te bevorderen, onder meer door middel van uitwisseling van informatie over acties en plannen. Verder wil het Platform dienen als gespreksforum, en zorgen voor verspreiding van informatie en deskundigheid, onder meer door het organiseren van cursussen op scholen en het organiseren van grote manifestaties, zoals op deze zondag. Het Platform krijgt daartoe financiële steun van de gemeente. Voorafgaande aan de Derdewe relddag Venray presenteren de komende weken de verschillende Venrayse organisaties en Venrayse afdelingen zich kort in Peel en Maas en vragen daarmee aan dacht voor zowel hun specifieke activiteiten op 16 september. Het definitieve programma wordt kort voor deze datum bekendgemaakt. Er is deze dag veel te beleven en verschillende muziek- en dans groepen leveren een bijdrage aan de manifestatie. Hoe kun je in twee jaar tijd de zorg Ibeter, veiliger en patiëntvriendelijker maken? Het landelijke programma 'Sneller Beter' biedt oplos singen, die in andere zieken huizen zijn beproefd en goed hebben gewerkt. VieCuri is één van de geselecteerde zie kenhuizen die meedoen aan het landelijke project. Peel en Maas bericht hierover in een Drieluik: Sneller Beter in VieCuri. In deel 1: tijd en aan dacht voor de patiënt VieCuri is met een twaalftal concrete projecten aan de slag gegaan. Daarbij draaide het met name om de thema's logistiek en patiëntveiligheid. Er is aandacht voor pijnbestrijding en voor het verminderen van doorligwonden. De helft van de projecten draait om het beperken van de wacht tijden. Voor elk thema heeft VieCuri een projectteam opgericht. "Het hangt natuurlijk van het onder werp af, maar zo'n team bestaat doorgaans uit een specialist, een projectleider en enkele mede werkers", legt stafmedewerker Jolanda Claassens uit. "Samen hebben ze de huidige situatie in kaart gebracht en aangegeven waar knelpunten lagen. Met hulp van Sneller Beter zijn oplossingen bedacht en die hebben de project leden op pilotafdelingen 'getest'. Die ervaringen worden straks geëvalueerd en vervolgens voeren we acties met een positief effect ook uit op andere afdelingen." huishoudelijke, persoonlijke en gespecialiseerde verzorging verpleging vrijwillige thuishulp zorgboerderij hulp op afroep dagvoorziening consultatie voor senioren zorg tv www.thuiszorgnoordlimburg.nl Patiënt die verlegd wordt tegen decubitus door Yvonne Bouten. DOORLIGWONDEN Yvonne Bouten is decubitus- verpleegkundige en neemt deel in een van de Sneller Beter-pro- jecten in VieCuri. Zij legt uit: "Als mensen lang in dezelfde houding liggen, lopen ze het risico decu bitus te krijgen, doorligwonden. Het bot drukt dan de bloedvaten in, waardoor weefsels geen of onvoldoende zuurstof krijgen en kunnen afsterven. Vooral magere mensen bij wie de huid dicht op het bot zit lopen meer risico. Maar ook factoren als leeftijd, voeding en mobiliteit spelen mee. Decu- bituswonden geven pijn en onge mak. Daarom is het zo belangrijk om decubitus te voorkomen." Vier weken lang hebben verpleegkun digen bij alle patiënten gecontro leerd of het een risicopatiënt was, of hij een vorm van decubitus had, op welke plaats het voorkwam en in welke mate. Daarna volgden verschillende acties: extra scho ling van het personeel, het gebruik van een checklist met preventieve maatregelen en het bespreken van casussen met de teams. Hiermee is het percentage decubitus terugge bracht tot vijf procent. Dit is een goed resultaat en daarom worden de acties nu gekopieerd naar alle andere verpleegafdelingen van VieCuri. lijf gaat: Veilig Incidenten Melden. 'Veilig' slaat in dit geval op het feit dat je niet als persoon wordt afgerekend op een incident: er wordt zuiver gekeken naar de inhoud van de melding en naar verbetermogelijkheden. Mede werkers worden gestimuleerd om melding te maken van zaken als niet aangevulde voorraden of een foutje in de communicatie. Op de pilotafdelingen zijn mede werkers benoemd, die een oplos sing zoeken om het probleem in de toekomst te voorkomen. Unit- hoofd Marian Abels: "Ze treden in gesprek met mensen en afdelingen die daarbij nodig zijn. Ook koppe len ze aan de melder terug welke acties zijn ondernomen. Het grote voordeel is dat je melding door StafmedewerkerJolanda Claas sens in hal VieCuri. collega's van je eigen afdeling bekeken wordt, door mensen die je kent en die weten waar je het over hebt. Dat maakt het een stuk makkelijker. Het is een laagdrem pelige manier van melden. En het levert een enorme bijdrage aan de kwaliteit van de zorg." Over twee weken deel 2: sneller Beter zorgt voor kortere wachttij- denMeer informatie over het pro gramma Sneller Beter, vindt u op de sites www.viecuri.nl en www. snellerbeter.nl GROTE GEVOLGEN In Sneller Beter in VieCuri zit ook een project dat kleine pro blemen en bijna-ongelukken te Passiflora Hoveniers Venray 06 - 20 43 99 57 www.passiflorahoveniers.nl De Centrale van Ouderen verenigingen Venray houdt op donderdag 27 september van 13.30 tot 18.00 uur de Dag van de Ouderen 2007. Het programma begint om 13.30 uur met een gezongen Gre goriaanse hoogmis in de Grote Kerk, met na afloop koffie met vlaai in de schouwburg. Vanaf 15.15 uur zijn er optredens in de grote zaal door De Smele Brothers uit Ysselsteyn, De Muur Bluumkes uit Velden en Sjef Diederer, de alom bekende Limburgse trou badour. Een gezellig samenzijn in de foyer is er vanaf 17.00 uur met muzikale omlijsting. Om 18.00 uur is de sluiting van de bijeenkomst. Deelname aan deze dag staat open voor senioren uit Venray en de kerkdorpen in de leeftijd van 55 jaar en ouder. Voor gehandi capten wordt zo nodig vooraan een rij stoelen verwijderd waar rolstoelen kunnen staan, maar helaas geen scoopmobiles. Er zijn dit jaar geen gereserveerde par keerplaatsen. In de schouwburg wordt duidelijk aangegeven welke tafels ter beschikking staan van gehandicapten. Inschrijven kan tot maandag 10 september. Voor meer informatie kan men contact opnemen met Frank Jacobs via tel. (0478)586341. Verspreidingsburo Het meeste snoeiwerk is vakwerk. Kennis van de groeiwijze van de bomen en struiken is hiervoor van essentieel belang. Bel nu alvast voor een af spraak, want goed snoeiwerk is de basis voor een gezonde tuin. tuinontwerp tuinaanleg tuinonderhoud

Peel en Maas | 2007 | | pagina 7