Venrayse tandarts redt concert Klassiek op Locatie Slotconcert ZomerOrkest Nederland succes Vensters op Venray Extra uitvoeringen van De Storm Bröcheler zingt bij Klassiek op Locatie Een bijzonder verhaal Kermis in Overloon Tot het voorbij is Printwerk offerte? PEEL EN MAAS Donderdag 16 augustus 2007 - Pagina 22 Het concert van de Bulgaarse superpianiste Plamena Man- gova bij het jachtslot Moo- kerheide in Molenhoek heeft zondagmiddag aan een zijden draadje gehangen. Toen artis tiek leider Nard Reijnders de pianiste bij hotel Asteria in Venray ophaalde voor het concert, klaagde ze over een afschuwelijk kiespijn. De Bulgaarse verging van de pijn. Amper drie uur voor het openluchtoptreden! Onderweg naar Molenhoek telefoneerde Reijnders met zijn collega's van Klassiek op Locatie of er gezorgd kon worden voor pijnstillers of antibiotica. Een halve minuut later werd Nard Reijnders in de auto teruggebeld dat hij met de Bulgaarse kon terugkeren naar Venray waar tandarts Bernard Ruyten bereid was om even naar haar gebit te kijken. Ruyten, een van de vele Vrienden van Klas siek op Locatie, stond op het punt om zelf met zijn vrouw en moe der naar het concert af te reizen. Enkele ogenblikken later lag de pianiste in de stoel bij Ruyten die een groot abces ontdekte. Na de ingreep was de druk eraf en kon den Reijnders en Plamena Man- gova afreizen naar Molenhoek waar de eerste bezoekers al hadden plaatsgeno men. Met nog wat napijn nam de Zonder tandpijn gaf pianiste Plamena Mangova een prachtig concert in Molenhoek. pianiste plaats achter de vleugel van pianovakman Jan Huijbers om even in te spelen. Na het inspelen bleek dat veel bezoekers onder weg vastzaten op de A73, waar een ernstig verkeersongeval had plaatsgevonden. Vanuit het stil staande verkeer kreeg de organi satie telefoontjes van bezoekers die niet voor- of achteruit konden. Voor de organisatie reden genoeg om het concert een kwartier later te laten beginnen. En dat kwam de herstellende Plamena Mangova weer goed uit. Meer dan driehonderdvijftig bezoekers kregen vervolgens een concert voorgeschoteld dat z'n weerga niet kent. De pianotopper uit Bulgarije zorgde voor een vir tuoos en op sommige momenten poëtisch concert. Met veel allure en overgave speelde ze onder andere een sonate van Schubert. Plamena Mangova zorgde voor vuurwerk op de vleugel zoals de pianoliefhebbers het zelden hebben beleefd. Mangova is van superieure klasse, zo bewees ze op de Mookerheide. Het ZomerOrkest Nederland heeft afgelopen weekend met een mooi concert op de Grote Markt in Venray hun negendaagse tour door Nederland afgesloten. Het ZomerOrkest Nederland (ZON) bestaat uit jonge, talentvolle muzi kanten tussen de 16 en 23 jaar oud. De samenstelling van dit orkest is ieder jaar anders. Het ZON verzorgde een concert met diverse muzikale hoogtepunten, zoals enkele solo's en zo nu en dan een grapje tussendoor. De aanwezige mensen genoten van dit optreden en mochten zelfs een aantal keren meedoen. Naast een aantal speciaal voor orkest geschreven muziekstukken wer den er ook enkele hits gespeeld zoals Mouli'n Rouge en I'm so Excited. V-Kick kijkt terug op een zeer geslaagd concert. Onder de titel Vensters op Venray loopt tot en met 28 oktober 2007 in Museum 't Freulekeshuus een tentoon stelling over Venrayse zon- dagsschilders die actief zijn geweest in de jaren '30-'50. Op de tentoonstelling is een ruime keuze te zien van wer ken van veertien Venrayse schilders. Peel en Maas stelt in een nieuwe serie de kun stenaars en hun werken aan u voor. In deel 7: Johan Jeuken. Johan Jeuken kwam al vroeg in het kleermakersvak van zijn vader terecht. Als jongen van vijf tien hielp Johan zijn moeder bij het etaleren en met het maken van affiches, die hij "blikvangers" noemde. Tekenen deed hij graag en ontwerpen trok hem bijzonder aan. Hij werd kleermaker en ves tigde zich na de oorlog in Amster dam als zelfstandig kleermaker. Hij werkte vervolgens enkele jaren als bedrijfleider in de confectiebran- che, totdat hij door ziekte hiermee moest stoppen. In 1967 ging hij voor tijdverdrijf tekenen en schil deren. Het zou min of meer zijn genezing worden. Een half jaar ging hij voor de grondbeginselen naar een cursus voor amateurs schilders van alle leeftijden aan de Rietveldacademie. Daar leerde hij tekenen, aquarelleren en schilde ren met plakkaatverf en olieverf. Als autodidact ging hij verder met deze hobby. Op de tentoonstelling Het Henseniusplein zoals dat in de beleving van Johan Jeuken er vroeger uitzag met op de achtergrond hotel De Gouden Leeuw. zijn enkele schilderijen, aquarel len en een pentekening te zien. Vaak zijn er grappige scènes op de schilderijen te zien. Op een ervan is een koe ontsnapt die achterna wordt gezeten door de boer met een stok. Dit speelt zich af vlak voor het oude postkantoor van Venray. Een dame vlucht, heel ele gant, het trapje van het postkan toor op. Hij legde vooral belang rijke gebeurtenissen in Venray en omgeving vast van voor, tijdens en na de oorlog in schilderijen, aquarellen en tekeningen. Hij exposeerde zijn werken op diver se succesvolle tentoonstellingen vanaf 1969- Deze expositie laat het Venray van toen zien. Voor veel Venray- naren zijn de olieverfschilderijen, aquarellen, potlood- en penteke ningen een feest van herkenning. In een brochure is van elke schilder een kort levensverhaal opgenomen. Museum 't Freulekes huus is te bezoeken op woensdag- zaterdag- en zondagmiddag van 14.00 tot 17.00 uur. Buiten de nor male openingstijden kan men na afspraak ook met groepen terecht. Tel. (0478)583880. Expositie Francien van Eist Francien van Elst-Zwiers schil dert onder de naam Francine. Deze maand exposeert ze in de bibliotheek in Venray. Francien doet inspiratie op tijdens haar vele reizen door het Verre en Mid den-Oosten en West Afrika. Vooral de warme kleuren en de oude historische gebouwen zijn in haar doeken te herkennen. Bibiotheek Venray Leners van de bibliotheek in Venray wordt de gelegenheid geboden om onbeperkt geleende materialen te verlengen via inter net. In de praktijk is gebleken dat hiervan zoveel gebruik wordt gemaakt, dat de roulatie van de materialen stagneert. Om alle gebruikers van de bibliotheek de gelegenheid te bieden optimaal te profiteren van de uitgebreide collectie ziet de bibliotheek zich genoodzaakt om het aantal ver lengingen te beperken. De maxi male termijn dat men materialen thuis in het bezit mag hebben, is vastgesteld op twaalf weken. Deze maatregel gaat in op 1 september. Materialen die gereserveerd zijn voor een andere lener kunnen niet tussentijds verlengd worden. Bij vragen kan men zich wenden tot de baliemedewerkers van de bibliotheek. www.vandenmunckhof.nl Keramiekcursus Wie het leuk lijkt om op een creatieve manier met klei bezig te zijn, inspiratie op te doen en in een gezellige omgeving in een kleine groep kan met klei aan de slag door zich op te geven voor een keramiekcursus. De groepen bestaan uit beginners en gevor derden die elk een eigen program ma aangeboden krijgen. De cur sussen bestaan uit twaalf lessen van elk drie uur en starten op 4 en 5 september in de ochtend- of avonduren op dinsdag en woens dag. Zowel het een keer per week als het een keer per twee weken volgen van een cursus behoort tot de mogelijkheden. Zie voor meer informatie www.annemiekkera- miek.nl. of neem contact op met Annemiek Kooien via telefoon (0478)785678 of e-mail annemiek- koolen@tiscali.nl. Kinderkledingbeurs Peuterspeelzaal Robbedoes in Oirlo houdt op zondag 16 septem ber een tweedehandsbeurs voor kinderkleding (maat 74 tot en met 164) en kinderartikelen. De beurs wordt gehouden in gemeen schapshuis De Linde in Oirlo en duurt van 10.30 tot 12.00 uur. Wie winterkleding, carnavalskleding of baby- en kinderartikelen (met uitzondering van speelgoed) te koop wil aanbieden met een maxi mum van vijftig stuks, kan contact opnemen via tel. (0478)571780, (0478)571334 of (0478)571030. Informatie over het aanleveren van kleding is ook te vinden op http//oirlo.dorpenvenray.nl/rob- bedoes. De verdeelsleutel is als vanouds, namelijk zeventig pro cent voor de aanbieder en dertig procent voor de peuterspeelzaal. hsi De Storm is een samenwer kingsproject van Het Over- loons Toneel en Fanfare Vrien denkring, die dit jaar beide honderd jaar bestaan. Het is een stuk van Shakespeare, door Erna van Rosmalen in een modern jasje gestoken. Voorzien van muziek bewerkt door Rob van Reijmersdal. Een solide basis voor een stuk muzikaal totaal theater. Vier voorstellingen werden in de maand juni door ongeveer 1600 mensen bezocht. De reacties op deze uitvoeringen waren erg enthousiast. Vanwege het succes is besloten om extra uitvoeringen te geven en wel op 1,7 en 8 september. 8 Sep tember is al uitverkocht. De aan vangstijden zijn vervroegd. Om 19-30 uur begint de pro-proloog waarna om 20.00 uur De Storm de kop opsteekt. Locatie is het openluchttheater in het Liberty Park in Overloon. Kaarten zijn verkrijgbaar bij Salon Toine of via www.destormoverloon.nl. De Storm gaat over Prospero, een door zijn broer Antonio van zijn macht en land beroofde her tog. Deze wordt samen met zijn dochtertje Miranda op een schip gezet en verbannen naar een eiland. Daar treffen ze Kalibaan, de gedrochtelijke zoon van een ver stoten vrouw Sicorax, die zijn slaaf wordt. Wanneer Antonio en zijn gevolg het eiland jaren later met zijn schip passeert, laat Prospero met behulp van zijn magische krachten en de luchtgeest Ariël hun schip vergaan. Zijn wraak? Hij laat de schipbreukelingen door een diep dal gaan om hen uiteindelijk te vergeven. Al vanaf de ingang van het park wordt de bezoeker ondergedompeld in de magische wereld van Prospero. Het voorlaatste concert van Klassiek op Locatie staat in het teken van de zang en vindt plaats op de binnenplaats van kasteel Nieuwenbroeck in Beesel. Sinds vele jaren wordt John Bröcheler beschouwd als een van de groot ste baritons ter wereld. Hij stu deerde aan het conservatorium van Maastricht bij Leo Ketelaars en later in Parijs bij Pierre Bernac. In 1974 debuteerde hij met veel succes bij de Berliner Festwochen. Naar aanleiding hiervan nodigde Maurizio Kagel hem uit voor de wereldpremières van enige zijner composities. 1977 werd het begin van een glansrijke operacarrière. Na zijn American Debut in San Diego volgden New York City Opera, Los Angeles, en Toronto. Bröcheler's eerste LP met onder andere Schumann's Dichterliebe werd bekroond met de Preis der Deutschen Schallplatten Kritik. Naar aanleiding hiervan werd hij overladen met Europese opera- en concertaanbiedingen. De uitvoe ring van Alban Berg's Wozzeck in Amsterdam vormde voor Claudio Abbado de aanleiding om hem uit te nodigen voor dezelfde rol in de Berliner Philharmonie. In 1984 werkte Bröcheler mee aan het 50- jarig jubileum van het Glyndebour- ne Festival. Optredens volgden in Parijs, Genève, Rome, Scala Milaan en aan de Wiener Staatsopera. Vele seizoenen zong Bröcheler vooraanstaande rollen bij de Salz- burger Festspiele, de grootste diri genten wensten Bröcheler in de cast. De ongelooflijk indrukwek kende uitvoering van Lear van Aribert Reimann in Amsterdam en Dresden, enige jaren geleden, vormden de frontpagina van de Opern-Welt. Deze eigentijdse opera vergt het uiterste van de baritonsolist. Slechts weinigen zul len de 'oneerlijke wedstrijd' tussen een groot symfonieorkest, twaalf slagwerkers incluis, en de mense lijke stem kunnen en durven aan te gaan. Ook met deze uitvoering bewees hij een der allergrootste vocalisten ter wereld te zijn. Sinds enige tijd maakt hij af en toe ruim te in zijn agenda om te werken aan een programma dat 'n heel persoonlijke sfeer ademt en dat geschikt is voor de kleinere podia. Begeleid door het DaDah Ensem ble, vier strijkers en een blazer, zingt hij composities van Eisler, Webern, Barber, Schubert, Mozart, maar tevens enige van de mooiste Limburgse liederen. Op zondag 19 augustus is er vanaf 16.00 uur een concert in kasteel Nieuwen broeck in Beesel. Kaarten zijn in de voorverkoop verkrijgbaar via www.klassiekoplocatie.nl. en de VW-winkels. In het Liberty Park in Over loon zijn woensdag twee klei ne vitrines onthuld met wel een heel bijzonder verhaal uit de Tweede Wereldoorlog. De onthulling vond plaats door een van de hoofdpersonen van het verhaal, de Poolse Janina Tylus. Een oorlog, hoe verschrikke lijk ook, kent niet alleen ellende, dood en verderf. Het relaas van de Nederlander Frits Janssen (geboren 1921) en Tylus (gebo ren 1924) is daar een voorbeeld van. Tylus kwam in 1939 door de Arbeitseinsatz in het Duitse dorp Zieschütz terecht, vlakbij Bautzen. Ze werkte daar op de boerderij van familie Kluge. Tylus zorgde voor het huishouden en waar nodig hielp zij op het land. Jans sen, afkomstig uit Mierlo, was in 1942 via de Arbeitseinsatz ook in Bautzen te werk gesteld, in eerste instantie als hulpje van de plaat selijke melkboer. Op een warme zomerdag kreeg de dorstige Jans sen een appeltje aangeboden van het jonge Poolse meisje. Het stel werd verliefd en bracht samen de oorlosstiid door in en om Bautzen. Janssen ging er later aan de slag bij het garagebedrijf van Paul Leh- mann en moest daar defecte leger trucks opknappen. Zo leerde hij het vak van automonteur. Toen in 1945 de nederlaag van Nazi-Duits- land zich aandiende, besloot het stel te vluchten en naar Nederland te gaan. Die avontuurlijke reis, te midden van vluchtende Duitse soldaten en oprukkende Russen, duurde enkele maanden en werd voor een groot deel te voet of ach terop een Amerikaanse legertruck afgelegd. Het stelde trouwde tij dens deze tocht in Duitsland met de Amerikaanse luitenant-kolo nel A.S. Baron als getuige. Daarna trokken Janssen en de inmiddels zwangere Tylus naar Nederland. Zij kregen uiteindelijk zes zonen en tal van klein- en achterkleinkin deren. In 1958 keerde Tylus voor het eerst naar haar familie in Polen terug. Met Janssen natuurlijk. Later volgden nog vele bezoeken aan de familie van Tylus. In 2005 over leed Janssen. Op initiatief van haar zonen kwam deze kleine exposi tie, met tal van documenten die dit bijzonder verhaal omlijsten, tot stand. De kermis in Overloon begint op zaterdag 18 augustus. De hele week zijn de kermisbouwers en de horecabazen in de weer geweest om een gezellige opstel ling te maken in de kom van Over loon. Er zijn twee tenten en diver se terrassen en er komt nogal wat talent naar Overloon. Er zijn leuke bandjes en diskjockeys gecontrac teerd, zodat ook de kwaliteit van het muziekaanbod gegarandeerd is. Zo zijn er optredens door Cold Turkey, Random en feestorkest Calypso. Op zondag kan men genieten van de Overloonse for matie Loszand met een heus Lons artiestenpodium. Ook de bands Jersey,Tonka, de Spikes en Lekke Bend gaan de kermisbezoekers vermaken. Dj Izzy is aanwezig met de vrienden van Jan Smit, Nick en Simon. Op het terras bij het kermisterrein kan menalle dagen genieten van Toon uut Loon. Op zaterdag om 19.00 uur worden de kinderen van Overloon en omge ving uitgenodigd om mee te doen aan de jaarlijkse ballonnenwed strijd die gehouden wordt ter ere van de opening van de kermis. Vanaf 19 00 uur worden de kin deren vermaakt in een sprook jesachtige sfeer waarbij ze onder meer figuurballonnetjes aangebo den krijgen. Ook Bollo de Beer, van Landal De vers en Zoodie de rode Panda van Zooparc Overloon zijn aanwezig om de kinderen te vermaken. Om precies 20.00 uur gaan de ballonnen de lucht in en is de kermis officieel geopend. Bij deze ballonnenwedstrijd zijn leuke prijzen te winnen, zoals een halve dag meelopen met een dierenverzorger van het Zoo-Pare Overloon. Dan is er tot 21.00 uur Happy Hour op de kermis. Op dinsdag komt de zilveren generatie aan bod. In samenwerking met de activiteitengroep van Huize Loon wordt bij Bos en Berg op dinsdag middag gedanst en genoten van muziek met veel jeugdsentiment. Uniek aan de Overloonse kermis de kermiswoensdag. Degenen die nog niet genoeg genoten hebben van de kermis in Boxmeer, tal van kasteleins uit de regio en de echte kermisfanaten kunnen deze extra kermisdag nog volop genieten. Rommelmarkt Buurtvereniging Rond de Heide uit Overloon houdt op zondag 26 augustus de jaarlijkse grote rom melmarkt. De rommelmarkt vindt plaats in de grote tent bij café hotel Bos en Berg in Overloon. De opbrengst komt deels ten goede aan de plaatselijke afdeling van De Zonnebloem. De poorten zijn vanaf 10.00 uur open en vanaf 11.30 uur worden de topstuk ken bij opbod verkocht. Goede bruikbare spullen kan men na een afspraak te hebben gemaakt via tel. (0478)641608 komen bren gen. Of op zaterdag 25 augustus van 13.00 tot 16.00 uur kan men de spullen (geen groot meubilair) inleveren aan de achterzijde van de grote tent aan de Vlassertstraat. Boekrecensie in Peel en Maas Astrid Bell is een jonge Lon- dense fietskoerier die niet goed weet wat ze met haar leven wil. Ze woont samen met zes vrienden, maar lang zamerhand valt de groep uit een door nieuwe liefdes, uit eenlopende toekomstplannen, geldproblemen en verraad. Dan worden twee vrouwen vermoord, en de enige overeen komst tussen de twee moorden is de aanwezigheid vanAstrid.Als de situatie grimmiger wordt en de huisgenoten verder uit elkaar groeien vraagt zij zich af: is het mijn schuld? Ben ik in gevaar? Is een van mijn vrienden de moorde naar? Onder bizarre omstandigheden wordt uiteindelijk een verdachte opgepakt en een verklaring gevon den. Maar is deze persoon daad werkelijk schuldig? Het ligt eraan hoe de lezer het interpreteert. Het verhaal is nog niet voorbij, het moet opnieuw worden verteld. En de tweede keer is nog angstaanja gender. Achter de naam Nicci French gaat het Britse schrijversechtpaar Nicci Gerard en Sean French schuil. Dit wereldberoemde duo schreef in totaal tien thrillers en twee korte verhalen met opval lende literaire kwaliteiten, boei ende personages en spanning tot de laatste pagina. Met hun boeken beheersen zijn al jaren de bestsel lerlijsten. In totaal werden in ons land meer dan 4,5 miljoen exem plaren verkocht. Tot het voorbij is is te koop bij boekhandel Van den Munckhof in Venrav. Priis: 19.95 euro. Kunst Cultuur

Peel en Maas | 2007 | | pagina 22