'Beeldenroof Swolgen heeft gemeenschapsgevoel versterkt' Dwangsom voor veehouder Swolgen J €19, X Kermisschieten in Blitterswijck Raadhuis in Wanssum Oude foto Service rubriek Klassiek op Locatie Een jaarabonnement kost u slechts PEEL EN MAAS In de nacht van maandag 11 op dinsdag 12 juni werd de kerk in Swolgen leeggeroofd. Negentien oude kostbare beel den zijn uit de parochiekerk gestolen. Sommige beelden zijn ruim 400 jaar oud. Een enorme strop. Pastoor Ruud Verheggen vindt dat zijn paro chie goed en volwassen is omgegaan met de roof, en dat het gemeenschapsgevoel is versterkt. "Het verdriet om de roof heeft me overtuigd dat de kerk in Swolgen écht onder deel uitmaakt van de gemeen schap." Pastoor Verheggen waardeert al het medeleven vanuit de paro chie. "Overal waar ik de afgelopen tijd kwam, werd ik aangesproken op de verdwijning van de beel den: op school, bij zieken, bij verenigingen. Het leefde en leeft nog steeds. De mensen in Swol gen voelden zich verslagen, toen Klassiek op Locatie staat op zondag 29 juli in het teken van een concert van twee 'wonder kinderen' uit Rusland: Kirill Troussov (piano) en zijn zus Alexandra Troussova (viool). Het vijfde concert van dit muzikale zomerfestival, dat wordt gehouden in de maan den juli en augustus in Noord- Limburg, vindt plaats aan de Gun in Swolgen en begint om 16.00 uur. De violist Kirill Troussov werd geboren in 1982 in St. Petersburg, waar hij op vierjarige leeftijd het conservatorium bezocht. Dit insti tuut heeft een afdeling die gespe cialiseerd is in onderwijs aan superbegaafde jonge musici. Op zijn zesde speelt hij samen met zusje Alexandra in de Philharmo nic en een jaar later geeft hij zijn eerste concert in Moskou met het Nationale Orkest van Rusland. Op achtjarige leeftijd maakt hij zijn debuut in West-Europa, onder meer in Wenen. Vanaf dat moment is zijn carrière niet meer te stop pen. Hij wint aan de lopende band concoursen in onder meer Enge land, Duitsland en Polen en krijgt een beurs om in Zwitserland te studeren. Ook geeft hij inmiddels al concerten over de hele wereld. Ook pianiste Alexandra bezocht de talentenklas van het conser vatorium. Op tienjarige leeftijd won ze de eerste prijs bij de International Young Virtuosi Piano Competition in Praag. Drie jaar eerder had ze reeds haar debuut gemaakt als soliste bij het Orkest van de Petersburger Philharmo nic. Alexandra treedt op in geheel Europa, daarnaast maakt ze regel matig tournees door Amerika en sinds 2004 is ze een graag geziene solist in Japan. Evenals Kirill werkt ze samen met topdirigenten als Sir Neville Marriner, Lorin Maazel, Michel Til- kin. Op het terrein van de kamer muziek vormen broer en zus sinds de kinderjaren een onverslaanbaar duo.Toch vinden beiden regelma tig de tijd om samen te spelen met andere grootheden, onder wie Heinrich Schiff, Yuri Bashmet en Laurent Korcia. In Swolgen wor den sonates gespeeld van: Mozart, Brahms en Richard Strauss. Klassiek op Locatie bouwt het podium op landgoed de Gun, een prachtige kasteelboerderij, die waarschijnlijk in 1864 werd her- bekend werd dat onze kerk was leeggeroofd. Er was veel ongeloof en boosheid. Toch vind ik dat we de draad goed hebben opgepakt. In het begin was het heel moeilijk om de parochianen toe te spreken in een lege kerk.Je mist een stukje emotie en religieuze beleving. We hebben echter geprobeerd zo nor maal mogelijk verder te gaan en de kerk weer 'vol' te maken. Niet in materiële zin, maar door bete kenisvolle teksten voor te dragen en gemeenschapsgevoel te creë ren." De pastoor geeft aan dat er in de toekomst zeker gezocht zal worden naar 'nieuwe' beelden. "Dat doen we nu nog niet. Het is belangrijk om in alle rust naar ver vangende beelden te zoeken. De mensen moeten ook voelen dat de kerk leeg is, dat besef is belang rijk. Na de vakantie zullen we in overleg met de gemeenschap op zoek gaan naar nieuwe beel den. Eerst zullen we inzichtelijk bouwd op de eeuwenoude fun damenten van kasteel die Gonne. De kelders met kruisgewelf beho ren tot de restanten van het kas- maken naar welk soort beelden en welke stijl onze voorkeur uit gaat. De gemeenschap moet zich immers ook bij de nieuwe beel den emotioneel betrokken voelen. Om dat te borgen, zullen we een werkgroep oprichten. De werk groep moet onderzoeken of de gewenste beelden bestaan, waar ze te koop of in bruikleen worden aangeboden, en wat het financiële plaatje is. Ik heb via via gehoord dat van het gestolen drieluik een kopie bestaat in Keulen. Daar moet de werkgroep straks natuur lijk achteraan. Wellicht dat dit drie luik weer kan worden gekopieerd voor onze kerk. Overigens hebben we onlangs een heel mooi beeld van Elizabeth in bruikleen gekre gen, waarvoor we de eigenaren heel dankbaar zijn." VERDRIET Pastoor Verheggen weet zeker dat er genoeg beelden verkrijg baar zijn. Hij onderstreept echter teel waarvan de bouw startte in 1321. Voorverkoop via de website www.klassiekoplocatie.nl en de VW-winkels in Limburg. Kaartver- Pastoor Ruud Verheggen: "Het is belangrijk om in alle rust naar vervangende beelden te zoeken. De mensen moeten ook voelen dat de kerk leeg is, dat besef is belangrijk" dat de nieuwe beelden bij zowel de kerk als de gemeenschap moe ten passen. "Het is belangrijk dat onze keuzes worden gedragen door de hele gemeenschap. Dat dit gemeenschapsgevoel er is, weet ik zeker. Het verdriet om de roof heeft me overtuigd dat de kerk in Swolgen écht onderdeel uitmaakt van de gemeenschap." Een woordvoerder van de poli tie liet desgevraagd weten dat er tot op heden geen aanknopings punten zijn voor verder onderzoek naar de roof. Wel zijn de gegevens en data van het onderzoek lande lijk aangeboden, zodat de inbraak mogelijk op nationaal niveau kan worden opgelost. Kirill Troussov en zijn zus Alexandra Troussova, koop vanaf één uur vóór aanvang. De gemeente Meerlo-Wans- sum heeft veehouder L. Ambrosius een stevige dwang som opgelegd. Bij de Swolgen- aar plofte onlangs een inning- brief op de deurmat, waarin hem werd medegedeeld dat hij 20.000 euro moet betalen omdat zijn mestopslag niet in orde is. De melkveehouder uit Swol gen stapte onlangs naar de Raad van State om onder de hem door de gemeente opgelegde dwangsommen uit te komen. De hoogste bestuursrechter stelde hem gedeeltelijk in het gelijk. De gemeente Meerlo-Wanssum was in actie gekomen tegen de melkveehouderij van L. Ambro sius aan de Osterbos op verzoek van de buren, die vinden dat het bedrijfje een bron is van overlast. De dwangsommen hebben onder meer betrekking op de omvang van de veestapel, die groter zou zijn dat is toegestaan zonder spe ciale milieuvergunning, en op de mestopslag, die niet lekdicht zou zijn. Wat de mestopslag betreft, zag de Raad van State geen reden om de dwangsom te schorsen. Ambrosius zou zijn bewering dat de mest niet in de bodem of het oppervlaktewater kan terechtko men, onvoldoende hard hebben Het St. Antonius-Abt Gilde uit Blitterswijck houdt op 28 juli voor de vijftiende maal de traditio nele kermisschietwedstrijden. De wedstrijdteams zullen bestaan uit viertallen (korps) en tweetallen. Deelname is voor iedereen vanaf twaalf jaar mogelijk. De korpsen kunnen bestaan uit vrienden, kennissen, familie, buurt, verenigingen, bedrijven, etc. Mensen van buiten het schut tersgilde, die wel of geen ervaring hebben in de schietsport, kunnen kennismaken met het Brabants wipschieten. De schietmeesters onder de schiethoorn zullen de Y gemaakt. Wel is de dwangsom betreffende de omvang van de vee stapel voorlopig van tafel.Ambro sius houdt weliswaar meer koeien en kalveren dan strikt genomen zou mogen, maar een deel van de dieren bevindt zich niet in de stal van het bedrijf, maar verderop in de wei. De betreffende dieren mogen niet worden meegenomen in de berekeningen, oordeelde de Raad van State. NIEUWE CONTROLE Het Team Handhaving inVenray, dat ook de handhavingactivitei- ten voor de gemeente Meerlo- Wanssum uitvoert, heeft na deze uitspraak van de Raad van State begin juli een nieuwe controle uitgevoerd op het bedrijf om de actuele situatie te kunnen weer geven tijdens de hoorzitting van de bezwarencommissie. Het advies van de bezwarencommis sie wordt nu afgewacht alvorens wordt besloten of de veehouder voor het houden van te veel die ren zonder milieuvergunning toch een dwangsom kan worden opgelegd. De buren van Ambro sius zijn al jaren niet in hun sas met de situatie. Zij vinden het, kort samengevat, een beetje een rommeltje op het bedrijf. Vooral de stankoverlast zou niet effectief worden aangepakt, en dat is toch schutters vakkundig bijstaan bij het lossen van de schoten. De wedstrijden beginnen om 15.00 uur.Voor een natje en een droogje wordt gezorgd. Tevens kunnen belangstellenden deelnemen aan het puistschieten. Aan ieder onderdeel zullen er fraaie prijzen ter beschikking worden gesteld. Inschrijven op het onderdeel viertallen kan tot 15.00 uur op de Schutsweide de Mars, gelegen aan de Maasweg te Blitterswijck.Twee- tallen kunnen zich vanaf 15.00 uur inschrijven. Er zal als eerste geschoten worden met viertallen vanaf 15.00 uur. Het raadhuis van de voormalige gemeente Wanssum. In gebruik genomen op 29 juni 1940 en op 22 november 1944 door de Duit- wel een must als je op minder dan vijftig meter afstand woont van de stal. Na enig touwtrekken greep de gemeente Meerlo-Wanssum eindelijk in, en legde de veehou der een paar stevige dwangsom men op. Volgens Ambrosius zijn er wel degelijk maatregelen geno men om de overlast aan te pak ken. Zo zijn er regengoten aan gebracht en is de dichtstbijzijnde staldeur gebarricadeerd. Volgens de gemeente en de buren is dat echter nog niet genoeg. Verdere groei van het bedrijf is voorlopig uit den boze. Indien die plannen überhaupt door de beugel kun nen, is sowieso een aparte milieu vergunningsprocedure nodig. Ambrosius houdt vol dat het hem niet ontbreekt aan goede wil. De gemeente zou echter voortdurend met nieuwe en andere eisen op de proppen komen, zo betoogde hij onlangs weer voor de bezwa rencommissie. Als het zo door gaat, komt het voortbestaan van zijn bedrijf in gevaar. De kwes tie speelt al jaren en volgens de buren en de gemeente heeft de veehouder tijd genoeg gehad om actie te ondernemen. Tegen de inning van de dwangsommen kan Ambrosius verzet aantekenen bij de civiele rechter. Ambrosius was woendagmorgen niet bereikbaar voor commentaar. De gemeente Meerlo-Wansum omarmt de organisatie Klassiek op Locatie en de zomerse openlucht- concertreeks die in de maanden juli en augustus worden gehou den in Noord-Limburg. Dat dit geen loze woorden zijn, blijkt uit de voorjaarsnota van de gemeen te Meerlo-Wansum. Daarin geeft Meerlo-Wanssum aan om de samen werking met Klassiek op Locatie te prolongeren en er in de begrotin gen tot 2011 geld voor te reserve ren. Meerlo-Wanssum is daarmee de eerste gemeente die al zover vooruit de organisatie Klassiek op Locatie stimuleert om vooral door te gaan. Volgens de gemeente Meerlo-Wansum draagt Klassiek op Locatie positief bij aan het cultu rele klimaat en aan de bekendheid van de regio in het algemeen en Meerlo-Wansum in het bijzonder. sers verwoest. Foto: Collectie Heemkundever- eniging Meerlo-Wanssum. Verloskundigenpraktijk Horst en Maasdorpen. Gemeenten Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum. Margo Vermazeren,Almut Raaijmakers, MarlonTheunissen en MarjonTruijen. U kunt in alle gevallen bellen met tel.nr: 077-3981450 b.g.g. 0478-522222.Voor het maken van afspraken kunt u het beste bellen op dinsdag, woensdag morgen of donderdag. Huisartsenpraktijk Meerlo, Pastoor Janssenstraat 3,5864 BL Meerlo, tel: 691367 Spoedgevallen: tel: 692300; tijdens de uren dat de praktijk geopend is.Artsen: F.J.P vanArensbergen Spreekuren: uitsluitend op afspraak Apotheek Maasdorpen: Beatrixstraat la, 5864AG Meerlo, tel: 530080 Openingstijdens ma-vrij van 8.30- 17.30 uur, za van 10.00-12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur, zo van 12.00-13-00 uur,spoedre- cepten: Apotheek Antoniusveld, Stationsstraat 60d Venray. EHBO: Secr: Oude Heerweg 30,5863 AE Blitterswijck, tel: 531346 Fysiotherapie: Praktijk voor fysiotherapie Meer lo-Wanssum, Constantijnstraat 7, 5864 BJ Meerlo, tel: 691726, fax: 692626, e-mail: fysiomeerlo@hetnet.nl Psycholoog/ -therapeut: MwA.G.M. van Mieghem- Smorenburg, Legert 15,5866 CG, Swolgen, tel: 692532, e-mail: mieg- hem@worldonline.nl. Spreekuur: volgens afspraak. Informatiecentrum Geestelijke Gezondheid Stationsweg 46,5803 AC Venray Tel: 0478-527066. E-mail: igg@ggznml.nl Openingstijden Maandag t/m vrijdag van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 16.00 uur. Praktijk voor psychotherapie en bewustzijn, mw D.Van Dijk, Mgr. Aertsstraat 51,5866 BG Swolgen, tel: 077-4632297. Kruisvereniging: Het Groene Kruis Noord- Limburg, Drie Decembersingel 48, Postbus 3165,5902 RGVenlo. Bureau Klantenservice: bereikbaar tijdens kantooruren (inclusief ledenadministratie), tel: 077-3209595. Rode Kruis: Nederlandse Rode Kruis, afdeling Meerlo Gebouw: Dorpbroekstraat 9a, 5864 CP Meerlo, tel: 692755. Secretaris: W Baken, Hoofdstraat 40a, 5864 BG Meerlo. Tandartsen: S. H.Tan, De Kievit 8a, 5864 BX Meerlo, tel: 692231 Spreekuur: volgens afspraak. Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 0800-0432 (dagelijks bereikbaar van 14.00 tot 20.00 uur) SOS Telefonische Hulpdienst: 077-3548888 Buro Slachtofferhulp Noord- en Midden-Limburg tel: 077-3548030 Buro Jeugdzorg, Noorderhof 14, 5804 BV Venray, tel: 517484 Advies- en Meldpunt Kindermis handeling, Postbus 219,5913 ST Venlo, tel: 077-3875829. Verslavingszorg Noord-Limburg, tel: 077-3548200 Ziekenvervoer: 077-3575757 Ongevallen: 112 Nationale Vereniging De Zonnebloem Afdeling De Driehoek Meerlo- Tienray-Swolgen, Secretaris: I.B.A. Arts, Generaal Dempsystraat 21, 5866 BM Swolgen, Tel. 0478- 692028. Voor bezoekwerk: tel. 0478-692364 Synthese unit Horst Bemmelstraat 2, 5961 HN Horst, tel. 077-3978500, fax 077-3978505, email: unithorst@synthese.nl. www.synthese.nl Ouderenadviseur voor infor matie, advies en bemiddeling. Voor tel. afspraak 077-3978500. Steunpunt voor Mantelzor- gers. Inloopbijeenkomst elke derde dinsdag van de maand van 10.00 - 12.00 uur. Tevens op die dag avondopenstelling van 19-30 -21.30 uur. Algemeen Maatschappelijk Werk. Voor tel. afspraak 077- 3978500. Spreekuur op maandag t/m vrij dag van 09-00-10.00 uur. V rij willigerscentraleOpenings- tijden: ma., di. en do. van 10.00- 12.30 uur. Naam: Donderdag 26 juli 2007 - Pagina 6 Meerlo-Wanssum handtekening: Bankreknr.: Stuur deze bon op naar Antwoordnummer 13, 5800 VB Venray (postzegel NIET nodig) Klassiek op Locatie in Swolgen WHBW!El.-kl.I.gST*1 Ik word tot wederopzegging abonnee van Peel en Maas en word zo wekelijks geïnformeerd over al het nieuws uit Venray en Meerlo-Wanssum. Adres: Postcode Woonplaats: Tevens machtig ik de administratie van Peel en Maas om een keer per jaar het abonnementsgeld van mijn bank- of girorekening af te halen.

Peel en Maas | 2007 | | pagina 6