Doe mee met het literair café Onaantastbaar Watoto Foundation Serow in Zoo Pare Expositie KOM... en laat je boeien SLAUGHTER PEEL EN MAAS Donderdag 26 juli 2007 - Pagina 12 Hair Hair is een musical uit 1969 over de hippie-idealen van flo werpower, liefde, vrede en seks. Van de musical is in 1979 een film verschenen en nu is er wederom een musical die uitkomt in het seizoen 2007-2008. Exact 40 jaar na de eerste Hair brengt de jonge regisseur Marcus Azzini (Tape, Sexual Perversity) een versie met een nieuwe generatie. Deze vol ledig Nederlandstalige versie gaat op zaterdag 20 oktober 2007 in het Chassé theater Breda in pre mière. Ronald Giphart schrijft de dialogen en Jan Rot de liedtek sten. De cast bestaat onder meer uit Musical Award winnares Jelka van Houten (Turks Fruit, Sexual Perversity) die haar rol afwisselt met Bettina Holwerda (Sandy uit de hitmusical Grease), Oren Schrijver (Saturday Night Fever, Mama Mia), de eigenzinnige Dewi uit Idols en hét theatertalent van dit seizoen Margreet Boersbroek (Jan Rap en z'n maat). Zij worden begeleid door een achtkoppige live band onder muzikale leiding Jan Tekstra en Fons Merkies. Op 17 oktober 1967 ging Hair op Broadway in première. De musi cal veranderde op dat moment de wereld met zijn energieke proteststem en eerste naakt in het theater. Nummers als Let the Sunshine in, I Got Life enAquarius zijn onsterfelijke hits geworden. Regisseur Marcus Azzini heeft een opvallend team om zich heen ver zameld. Daarmee wil hij dezelfde energie als toentertijd oproepen. "Hair heeft de zoektocht van een jonge generatie naar een nieuwe manier van leven als thema. Dat is in deze tijd net zo relevant als 40 jaar geleden. Voor wie de eer ste Hair hebben gezien wordt het een feest van herkenning, degene die het verhaal nog niet kennen zullen zich niet kunnen voorstel len dat dit verhaal al 40 jaar oud is", aldus Azzini. Voor de maand juli is de opgave als volgt: Ik lig hier duidelijk zeer zuidelijk lig zonder te weten hoe of wat ik lig alleen maar stil ik weet alleen het licht van wonder boven wonder ik weet alleen maar alles wat ik weten wil. Wie is de auteur van bovenstaande versregels en uit welk gedicht zijn ze afkomstig? Antwoorden op deze vragen kan men sturen naar het secretariaat van het Literair Café Venray-regio, Rochusstraat 1,5801 RR in Venray, tot donderdag 23 augustus. Ook op www.literair-cafe-ven- ray.nl- is deze opgave te vinden! Elke laatste donderdag van de maand verschijnt er een nieuwe opgave en wordt het gedicht van de afgelo pen maand bekendgemaakt. Er zijn steeds 10 punten te verdienen: 5 voor de juiste naam van de dichter en 5 voor de goede titel van het gedicht. Iedereen die de oplossing weet, spoort het Literair Café aan in te zenden. Immers behalve voor de jaarwedstrijd, wordt er voor men sen die wel eens een of twee keer een fragment herkennen, aan het einde van het jaar een prijs verloot! Deze maand waren er veel goede inzendingen. De kopgroep bleef intact maar er is weer een nieuwe naam in de uitslag. Dat betekent een poëzieliefhebber meer in onder staande stand! Mevrouw I. Ophey en de heren J. Bekenes,A. Ederveen en P.Weerts, 50 punten. Mevrouw J. Cruysberg, 45 punten. Mevrouw H. Craghs, 40 punten. De heer A.Leyssen, 30 punten. De heer R Wennekers, 20 pun ten. De herenT. van Elst,A.Kroft en L. Lahaye, 10 punten. Het antwoord op de vraag van de maand juli was Nog eens Holland van Kees Stip. Op humoristische wijze bezingt hij Nederland, dat niet door God maar door Waterstaat geschapen is! Nog eens Holland Ik hou van deze veel te lage grauwe lucht boven dit nog eens zo lage land. Kom kameraden, klim eens op een krant en jubel dat we Holland willen houen. Of ga eens juichen aan het vlakke strand en waai van Callantsoog naar Westerschouwen. In vijf minuten ben je al verkouwen met natte voeten en een neus vol zand. Al scheppend zag God neer uit den hoge en scheidde toen het natte van het droge. Dat hoeft hier niet. Bij ons schept Waterstaat water uit land, en land waar water staat. We plassen in de plassen met een boogje en hebben er ons natje en ons droogje. Kees Stip Het jaarprogramma 2007-2008 verschijnt binnenkort. Ook in het nieuwe seizoen doen schrijvers van formaat Venray aan.Adriaan van Dis, Frank Westerman, Rascha Peper en Judith Koelemeijer gaan het programma kleur geven. De donateurs kunnen lezen dat ook Malle moer en de uitreiking van de vijftiende Raadselige Roos niet ontbre ken! Donateurs van het Literair Café betalen een minimale bijdrage van 16 euro per jaar. Men krijgt daarvoor bij elke activiteit een persoonlijke uitnodiging van het Literair Café en ontvangt per bijeenkomst een kor ting. Wie donateur wil worden van het Literair Café Venray-regio kan contact opnemen met het secretariaat. Daarmee steunt men de acti viteiten van het Venrayse Literair Café. Informatie over het bovenge noemde of over het werk van het Literair Café kan men verkrijgen bij het secretariaat: Rochusstraat 1,5801 RR in Venray, tel. (0478)582948. Zie ook www.literair-cafe-venray.nl. Boekrecensie in Peel en Maas KARIN ONAANTASTBAAR Onder de titel Vensters op Venray loopt tot en met 28 oktober 2007 in Museum 't Freulekeshuus een tentoon stelling over Venrayse zon- dagsschilders die actief zijn geweest in de jaren '30-50. Op de tentoonstelling is een ruime keuze te zien van wer ken van veertien Venrayse schilders. Peel en Maas stelt in een nieuwe serie de kun stenaars en hun werken aan u voor. In deel 5: August van Bergen. Was zijn oudere broer Sjang naast kunstschilder vooral foto graaf, voor August van Bergen was het maken van schilderijen zijn kostwinning. Veel werk werd elders in Nederland verkocht maar ook geëxporteerd naar omlig gende landen en naar Amerika. Hij woonde aan de Langeweg.Aan een zijkant van het huis was een etalageraam waar zijn werk was te bezichtigen. August bouwde deze woning in de dertiger jaren; de architect was zijn broer Piet. De woning werd afgebroken in 2003 om plaats te maken voor het plan Gouden Leeuw. Op deze expositie zijn enkele olieverfschilderijen van August te zien van heideland schappen en van de Sint Wilbert- kapel in Geijsteren. De expositie laat het Venray van toen zien, de tijd van vóór de oor log en vóór de massale uitbreiding van de Venrayse wijken. Voor veel Venraynaren zijn de olieverfschil derijen, aquarellen, potlood- en pentekeningen een feest van her kenning. In een brochure is van elke schilder een kort levensver haal opgenomen. Museum 't Freulekeshuus is te bezoeken op woensdag-, zaterdag en zondagmiddag van 14.00 tot 17.00 uur. Buiten de normale ope ningstijden kan men na afspraak ook met groepen terecht.Telefoon (0478)583880. In Zoo Pare Overloon is een nieuwe diersoort geïntroduceerd; namelijk de Japanse serow, een geitachtige. Van deze bijzondere diersoort worden slechts achttien dieren in zeven dierentuinen in Europa gehuisvest. Zoo Pare Over loon is zelfs de enige dierentuin in Nederland met de Japanse serow in de diercollectie. De Japanse serows in Zoo Pare Overloon zijn afkomstig uit een Oostenrijkse en Duitse dierentuin. De dieren, een mannetje en een vrouwtje, zaten al enige tijd achter de schermen om aan elkaar en hun nieuwe onderkomen te kunnen wennen. Onlangs zijn ze voor het eerst in het buitenverblijf geïntroduceerd. Beide serows gingen voorzichtig op onderzoek uit in hun nieuwe omgeving, de introductie is voor spoedig verlopen. Het eenjarige vrouwtje en mannetje hebben tot op heden nog geen jongen groot gebracht. Gehoopt wordt dat de dieren het goed met elkaar kun nen vinden en dat ze de komende jaren voor nageslacht gaan zorgen. Japanse serows zijn ongeveer tien jaar geleden naar Europa gekomen als staatsgeschenk van de Japanse keizer aan Duisland en Oosten rijk. Het was een geschenk om de vriendschap tussen de landen te bekrachtigen. De serows in Zoo Pare Overloon zijn nakomelingen van de dieren die jaren geleden naar Europa kwamen. De Japanse serow komt in de natuur voor in de heuvelachtige bosgebieden van Taiwan en op de Japanse eilanden Honshu, Shikoku en Kyushu. De dagactieve serow is een goede klimmer en een behendige sprin ger. Zoo Pare Overloon aan de Stevensbeekseweg in Overloon is dagelijks geopend van 9-00 tot 18.00 uur. Zie ook www.overloon- zoo.nl. Detective Lena Adams heeft jarenlang geprobeerd haar verleden te ontvluchten. Aan het kleine plaatsje waar ze is geboren, heeft ze vele slechte herinneringen en ze is een nieuw leven begonnen ver van haar gewelddadige jeugd. Maar niets heeft haar kunnen voor bereiden op de explosie van geweld waarmee ze bij haar gedwongen terugkomst wordt geconfronteerd: een meedo genloze moordenaar heeft een jonge vrouw onherkenbaar verbrand. Voor de plaatselijke politie is Lena de enige ver dachte. Wanneer Jeffrey Tolliver, Lena's baas, te horen krijgt dat zijn detective is gearresteerd, reist hij samen met zijn vrouw Sara Linton af naar het plaatsje. Dan wordt een tweede lichaam gevonden. Bij hun pogingen om Lena te helpen, raken Jeffrey en Sara verstrikt in een duistere wereld vol geweld en rassenhaat. Kunnen zij de waar heid achterhalen voor de moorde naar opnieuw toeslaat? Karin Slaughter verwierf met haar duizelingwekkende thrillers internationaal de titel 'Koningin van de suspense'. Onaantastbaar is het zesde deel in de zeer suc cesvolle Sara Linton-reeks.Van het werk van Karin Slaughter werden in Nederland en Vlaanderen al meer dan een miljoen exemplaren verkocht. Onaantastbaar is te koop bij boekhandel Van den Munckhof. Prijs: 19,90 euro. Venraynaar Vincent van Tongeren speelt rol in musical Hair Vincent van Tongeren is vanaf het najaar te zien in de nieuwe musical Hair. De 21- jarige Venraynaar begint half augustus met de repetities waarna de voorstelling zes maanden te zien is in Neder landse en Belgische theaters. Voor de vierdejaars student aan de jazz- en musicaloplei ding in Amsterdam een prach tige kans om zijn talent aan een groter publiek te laten zien. "Wat het mooiste is? Emoties overbrengen, iets los maken bij het publiek." Vincent van Tongeren was als kind altijd al bezig met muziek. Pas op de tweede klas van de mid delbare school nam zijn passie serieuzere vormen aan. Hij ging les nemen in de theaterschool van Lynn Steverink in Venray en genoot de vooropleiding dans van Liesbeth Wiertz aan het Valu- ascollege in Venlo. "Ik wilde het toneel op. Zingen, dansen, acte ren." Bij de jongens ben je dan al snel een vreemde eend in de bijt. Een jongen die danst, dat is niet stoer. Hij ontwikkelde als vanzelf een verdedigingsmechanisme. "Ik ging heel hard tetteren. Ik liet me zo ontzettend gelden dat ik niet buiten de boot viel. Er werd wel raar tegenaan gekeken dat ik als jongens danste, maar ik ging daar goed mee om. Ik liet me niet kleineren." Nadat hij de Mavo had afgemaakt, schreef hij zich in voor de musicalopleiding in Tilburg. Na drie maanden hield hij het al voor gezien. "Ik vond de opleiding te muzikaal gericht, te schools ook. Ik had niet de vrijheid om mezelf verder te ontwikkelen. Ik wilde me ook meer richten op spel, niet alleen op muziek." Hij koos een andere richting, de jazz- en musicalopleiding aan de Hogeschool in Amsterdam. Een schot in de roos. Hier voel de hij zich meteen als een vis in het water. "De sfeer is veel vrijer. Ik kan de lessen naar mijn eigen keuze en interesse volgen. Het is de nieuwe vorm van competentie gericht onderwijs, waarbij je zelf keuzes maakt. Die eigen verant woordelijkheid bevalt me uitste kend." Volgend schooljaar gaat hij naar het vierde en laatste jaar van de opleiding. Zijn stageproject kan hij invullen in de nieuwe musical Hair. Hoewel musical niet echt zijn richting is, heeft hij wel ont zettend zin om in Hair mee te spelen. "Tarzan, Aladdin, dat soort musicals zijn niet echt mijn ding. Die shows zijn te oppervlakkig, er wordt te veel naar het uiterlijk gekeken. Ik zie liever toch wat meer diepgang in een stuk." Hair, de tijd van flower power, hip pies, lang haar, broeken met wijde pijpen, de jointjes en het verzet tegen het establishment. Pas 21 jaar kan Vincent van Tongeren zich wel vinden in dit tijdsbeeld. "Die tijd spreekt me echt aan. De sfeer, de tolerantie, de mensen gaven weinig om het uiterlijk. Freedom, dat gevoel. Vandaar ook dat ik ont zettend veel zin heb om in Hair te spelen." Hij noemt de groten uit die tijd meteen bij naam. The Beatles,The Byrds,The Band, Neil Young. Als begin twintiger is hij gecharmeerd van deze zestigers. "Ik heb een brede muzieksmaak, maar de muzikanten uit die tijd maken betere muziek dan nu. Ik kan daar echt van genieten." OVERGAVE Een paar maanden geleden deed hij auditie in het Focus Theater in Amsterdam. Hij deed dit met zo veel overgave, dat hem uiteindelijk een plaats werd gegund in deze nieuwe musical van Seaside. Een lied en een dans waren voldoende om de muzikaal leider, de choreo graaf en de regisseur te overtuigen van zijn talenten. "Ik had zo veel energie tijdens de auditie. Dit was echt ook iets voor mij. Dat heeft me enorm gemotiveerd.Twee uur na de auditie kreeg ik al een tele foontje dat ik was aangenomen. Ik was heel blij, opgelucht. Ik was binnen, had mijn stageplek afge dwongen." Op maandag 13 augustus begin nen de eerste repetities. Het grote ensemble van Hair bestaat uit 20 acteurs/zangers. Na de première in Breda op zaterdag 20 oktober is de musical zes maanden te zien in de theaters in Nederland en enkele steden van België. Zo ook in Venray. "Er zijn ook twee voor stellingen in de schouwburg in Venray. Ontzettend leuk om voor eigen publiek te spelen. Daar verheug ik me al enorm op." Het begint nog niet te kriebelen. Vin cent van Tongeren heeft nog geen tijd zich druk te maken om wat er komen gaat. "Nee, eerst lekker vakantie vieren." Hij wrijft zich in de handen."Dan gaan we er tegen aan. Ik heb er ontzettend veel zin in. Zenuwachtig? Nee, dat ben ik nooit. Ja, vlak voor een optreden voel je altijd de druk. Maar die is zo weg." Vastomlijnde toekomstplannen heeft hij nog niet. "Met enkele medeleerlingen zijn we al bezig met enkele projecten en voor stellingen. Na de school wil ik in kleine theaters eigen werk spelen. Met combinaties van zang, dans en spel. Dingen ook die emoties overbrengen, die iets los maken bij het publiek. Alles moet een oorsprong hebben, moet ergens vandaan komen. Die drive heb ik wel. Om dingen te maken waar een gevoel achter zit. Zang en spel ondersteunen met beweging. Het dansen meer theatraal maken. Dat past bij mij." Insectentocht Kinderen kunnen op woensdag 1 augustus bij bezoekerscentrum Mijl op Zeven de wereld van de insecten ontdekken. Bij het bezoe kerscentrum van Staatsbosbeheer start om 14.00 uur een insec tentocht waarbij kinderen met zelf geknutselde insectenpotjes kleine diertjes kunnen ontdekken. Het insectenpotje mag na afloop mee naar huis worden genomen. Woensdagavond is er vanaf 19 00 uur een zomeravondwandeling voor het hele gezin. Terwijl de volwassenen op excursie gaan kunnen kinderen deelnemen aan een natuurbelevingtocht. Beide activiteiten starten bij het bezoe kercentrum Mijl op Zeven.Tijdens de insectentocht op woensdag middag gaan de kinderen eerst zelf insectenpotjes knutselen. Een jampotje en een stuk slang zijn al voldoende om een ingenieus hulp middel te maken waarmee kleine diertjes opgezogen en goed beke ken kunnen worden. Daarna gaan de kinderen naar buiten om de potjes in de praktijk te gebruiken. Ze maken hierbij kennis met de boeiende wereld van insecten en bodemdieren. Gidsen van Staats bosbeheer begeleiden de insec tentocht en vertellen bijzonderhe den over deze 'bodemreuzen'. In augustus houdt Staatsbosbeheer elke woensdagavond een zomer avondwandeling in Nationaal Park De Groote Peel. Voor alle activiteiten dient men zich telefonisch aan te melden bij het bezoekerscentrum Mijl op Zeven via tel. (0495)641497. Het bezoekerscentrum van Staatsbos beheer ligt aan de Moostdijk 15 in Ospel en is in augustus van maan dag tot en met zondag van 10.00 tot 17.00 uur geopend. Op woens dagavond tot 19-00 uur.Voor meer informatie en een compleet activi teitenoverzicht kan men kijken op www.staatsbosbeheer.nl. Hoe staat het met de koeienstal? Deze vraag wordt Huub Geurts nogal eens gesteld. Dan gaat het met name over het project waar hij eind 2004 drie maanden aan heeft meegewerkt. Onder de naam Watoto founda tion hebben Noud en Truus van Hout in Makumira, een plaatsje op twintig kilometer van Arusha, in het noorden van Tanzania, een project opgestart voor de opvang van vooral straatkinderen. Toch wordt de straal waar de kinderen vandaan komen steeds groter. Men weet de Watoto Foundation, die steeds meer als de standaard gaat gelden voor de opvang en bege leiding van straatkinderen, steeds beter te vinden! Nu is het zo dat de rechterhand van Noud enTruus, Ton Kreeftmeijer, de 'uitvoerder' van met name de bouwprojecten op het terrein van de WatotoFoun- dation, momenteel in Nederland verblijft. Mede door de geweldige gastvrijheid die hij daar ondervon den heb en de vooral warme con tacten die er nog steeds zijn, wil hij graag iets terugdoen. Daarom wordt op donderdag 2 augus tus vanaf 20.00 uur een avond gehouden in het KoningsKerkje in Vierlingsbeek. Iedereen is van hartelijk welkom. Het word een avond zijn waar Kreeftmeijer kan vertellen over zijn project. Hoe er gebouwd wordt, welke materialen er gebruikt worden maar vooral ook over hoe er met de jeugd gewerkt wordt. De expositie KOM...en laat je boeien door Ter Peel is te bezoe ken in de weekeinden van 28 en 29 juli en 4 en 5 augustus tussen 13-00 en 16.00 uur. De grootste vrouwengevangenis van Neder land, gelegen in Evertsoord, bestaat dertig jaar. In de kerk, gele gen op het terrein van Ter Peel, is een expositie te bezichtigen over dertig jaar gevangenis Ter Peel. Ruim driehonderd bezoekers heb ben al kennisgemaakt met het heden en het verleden van gevan genis Ter Peel. Creaties van gedeti neerden, zoals een modeshow, en 'verboden spullen' maken deel uit van de expositie. Ook de arbeid komt aan bod. Gedetineerden werkten dertig jaar geleden in de tuinbouw, nu verrichten ze veelal assemblagewerkzaamheden. Ver der is er een meerpersoonscel op ware grootte te zien. Door middel van een korte film krijgt men een kijkje achter de hekken van gevan genis Ter Peel. Maak tijdens een (fiets)tocht een stop aan de Pater straat 4 in Evertsoord en breng een bezoek aan de expositie KOM...en laat je boeien door Ter Peel. Deze is in juli en augustus op dinsdag, woensdag en donderdag tussen 13-00 en 16.00 uur geopend én de komende twee weekenden tus sen 13.00 uur en 16.00 uur. Voor een culinaire afsluiting van de expositie kan men terecht in De Smelentös, eveneens gelegen aan de Paterstraat. CARGO "Ik wil emoties overbrengen" Vensters op Venray Kunst Cultuur ■r-jSiTYvv''

Peel en Maas | 2007 | | pagina 12