Ingezonden IAARMARKT VENRAY Goed jaar voor toerisme www. metstroopalstu bl ief t. n I j| Ingezonden Klassiek op Locatie in Venray Vrijheid en Veteranenzorg beloont Indiëproject Castenray 23 JULI I Laat u inspireren 9 en 16 juli FEESTMARKT - doe mee aan de loterij! door onze keukens en badkamers PEEL EN MAAS Donderdag 12 juli 2007 - Pagina 5 In de rubriek Ingezonden krijgt U als lezer de kans om uw mening te ventileren over actuele nieuwszaken. De redactie behoudt zich het recht voor brieven te weigeren of in te korten. De lengte van de brie ven wordt beperkt tot maximaal 200 woorden. Brieven zonder naam en adres worden niet geplaatst. Henscheniusplein of Varkensmarkt Het streven van het Venrayse gemeentebestuur om het centrum een facelift te geven waarbij extra aandacht wordt gegeven aan de cultuurhistorie verdient alle lof. Maar niet alles wat gesuggereerd wordt verdient dat compliment. Zo wil men het huidige Hensche niusplein omdopen in Varkens- markt, zoals dit marktplein voor I860 heette. Maar dat is toch wel erg lang geleden. In mijn jeugd heette het plein de Kleine Markt of De Koeienmarkt. Dus het zou ook een van deze namen kunnen zijn. Maar elke naamsverandering doet tekort aan onze historie. Henschenius is Venrays grootste zoon die wereldwijd bekend heid verwierf. Nergens anders ter wereld heeft men een Hensche niusplein. Deze naam is uniek en daarmee een van onze beste iden titeitsdragers. Die ga je toch niet weggeven. Het is ongeveer het zelfde als men in Amsterdam zou besluiten om het Rembrandtplein Limburg is in 2006 met een marktaandeel van 12,2 procent weer van de derde (2005) naar de tweede plaats gestegen op de binnenlandse vakantiemarkt. Niet alleen het aantal vakanties maar ook het aantal overnachtingen is toegenomen. Het aantal buiten landse gasten dat in 2006 in Lim burg verbleef, is naar recordhoog te gestegen. Bovenstaande groei heeft ertoe geleid dat de werkge legenheid in de toeristische sector is gestegen. Bovendien zet ook de trend dat men vaker maar korter op vakantie gaat door in Limburg. 2006 Was een goed toeristisch jaar voor Limburg. Dat blijkt uit de Toeristische Trendkrant die de Provincie Limburg vandaag heeft gepresenteerd. Limburg heeft volop geprofiteerd van de groei van de binnenlandse markt en het inkomend toerisme vanuit het buitenland. Het aantal vakanties is toegenomen met 7 procent. Het aantal overnachtingen steeg met 4 procent en bleef hiermee iets achter in groei door de daling van de gemiddelde vakantieduur. Ook het aantal buitenlandse gasten dat in Limburg in 2006 verbleef is naar recordhoogte gestegen. Met 770.000 gasten wist Limburg het hoogste aantal gasten uit het buitenland te trekken sinds 2002. De groei van de bestedingen bleef achter in 2006. Door de toename van het aantal vakanties stegen de bestedingen van vakantiegangers in Limburg met 2 procent ten opzichte van 2005 tot 382 miljoen euro. De bestedingen per dag zijn echter licht gedaald. De trend dat men vaker maar korter op vakan tie gaat zet ook in Limburg door. Uit de cijfers blijkt dat 53 procent van Nederlanders minimaal een keer per jaar op vakantie gaat in eigen land. In 2006 brachten zij in totaal 17,8 miljoen vakanties door. 74 Procent daarvan waren korte vakanties. In 2006 groeide de markt voor binnenlandse vakanties met 3 procent. Limburg heeft volop geprofiteerd van deze groei en wist 2.164.000 vakanties en 10.858.000 overnachtingen in 2006 te realiseren. De groei kwam met name tot stand door een groei van het aantal korte bungalow- en hotelvakanties. Door de daling van de gemiddelde vakantieduur, staat de groei van het aantal overnachtingen onder druk. Dit geldt met name voor de overnachtingen in vakantiewonin gen en op campings. In hotels en pensions groeit het aantal over nachtingen al jaren. Regionaal gezien was er in Zuid-Limburg een grotere toeristische groei dan in Noord- en Midden-Limburg. In weer om te dopen in Botermarkt, de naam van dit plein tot 1852. Er zijn andere locaties en straten bij ons in Venray die eerder in aanmerking komen om hun oude benaming terug te krijgen. Om te beginnen met Halfweg. Dat veran deren we weer in het aloude Lull. De Grotestraat wordt omgedoopt in het vroegere Steenstraat en de Grote Markt krijgt weer de statige naam Het Hof. De Stationsweg wordt Kerkdijk en de Schoolstraat heet voortaan Dorrevennekes- straat. Maar Henscheniusplein moeten we handhaven waarbij de naam correct dient te worden gespeld, Henschenius, met sch, en niet Hensenius zoals telkens weer gebeurt. Het is de Latijnse bena ming voor Henskens. De letter k wordt daarbij vervangen door de klinkercombinatie ch die -als die correct wordt uitgesproken- klinkt als kit, zoals in bakhuis. Louis Rut ten draait zich om in zijn graf als hij verneemt dat de naam weer wordt verhaspelt. Twan van Els,Venray Zuid-Limburg werden 6 procent5 meer overnachtingen gemeten, in Noord- en Midden-Limburg steeg het overnachtingaantal met 2 procent. Limburg heeft in 2006 ook sterk geprofiteerd van de groei van het aantal buitenlandse gasten dat Nederland bezocht. De afgelopen vijf jaar is het aandeel in Limburg enorm gestegen met 34 procent. Dit is een absolute groei van 108.000 gasten in 2006 ten opzichte van 2005. Het aantal overnachtingen groeide met 8% en brak weer voor het eerst sinds 2002 door de grens van 2 miljoen overnachtingen. Het marktaandeel van Limburg op de markt voor het inkomend toerisme is daarmee gestegen van 6,6 procent in 2005 naar 7,2 procent in 2006. Het aan tal gasten vanuit Duitsland, het belangrijkste herkomstland voor Limburg, is weer gestegen na een daling in 2005. België is in 2006 een belangrijke groeimarkt geble ken, het aantal gasten steeg met 17 procent ten opzichte van 2005. Limburg wist echter vanuit alle buitenlandse herkomstgebieden zowel binnen als buiten Europa een groei van het aantal gasten te realiseren. Het toerisme in Maas tricht stijgt al jaren achtereen en wist in 2006 een nieuw record te realiseren. Het aantal gasten steeg met 38 procent naar ruim een half miljoen, het aantal overnachtin gen met 17 procent naar 730.000. Het aandeel Nederlandse gasten groeide het meest met 44 procent vergeleken met het aandeel bui tenlandse gasten (23 procent).Van de 155.000 buitenlandse hotelgas ten in Maastricht komt 19 procent uit Groot-Brittannië, 17 procent uit Duitsland en 13 procent uit België. De populairste activiteit tij dens de vakantie in Limburg is uit eten. Opvallend is dat een tochtje maken met de auto het wandelen bijna heeft ingehaald. Fietsen is ook minder populair geworden, funshoppen stijgt daarentegen in populariteit. De Nederlandse vakantiegasten die in Limburg ver blijven komen vooral uit Zuid-Hol land, Noord-Holland en Brabant. Limburg is met name in trek bij gezinnen met kinderen en twee persoonshuishoudens van 55 jaar en ouder, de zogenaamde 'empty nesters'. In Limburg besteedt de gast gemiddeld 29 euro per vakan tiedag. Ook de zakelijke markt is een belangrijke markt voor de toeristische sector in Limburg. In 2006 gingen 1,2 miljoen Neder landers ten minste één keer op meerdaagse zakenreis in eigen land. Limburg realiseerde in 2006 met 326.000 zakenreizen een marktaandeel van 7 procent. 100017 00 UUR 1 Het Nationaal Fonds voor Vrijheid en Veteranenzorg heeft een sympathiebijdrage van liefst 1400 euro toege kend aan de Stichting Heem kundig Genootschap Casten- ray voor de uitvoering van het Indiëproject. Dit project houdt onder meer in, een grootse herdenking van de Indiëgangers uit Castenray en Klein Oirlo op zaterdag 6 oktober 2007. Het middagprogramma dat alleen voor de Indiëgangers, hun familie en genodigden bedoeld is, bestaat o.a. uit een lezing, de vertoning van historische film beelden, de presentatie van een boek over de Indiëgangers en een expositie.Vanaf 18.00 uur is ieder een welkom in de Castenrayse parochiekerk, waar een herden kingsdienst gehouden wordt. Aan het einde van deze dienst trekt de Fanfare Dorpsklank met een processiemars de kerk binnen om vervolgens alle kerkgangers te begeleiden naar het dorps plein. Daar wordt een door kun stenares Marianne Hoedemaekers ontworpen Indiëmonument met het nodige ceremonieel onthuld en ingezegend. Aansluitend is er voor iedereen gelegenheid de expositie in het gemeenschaps huis te bezoeken. Eerder al werd het project van de Castenrayse heemkundestichting financiële steun toegezegd door de Rabo bank Venray en door het Lokaal Historisch Platform Venray. Beide honoreerden het Indiëproject met 500, euro, waarbij het LHPV ook nog een garantiesubsidie van 500 euro toekende. Het Nationaal Fonds voor Vrijheid en Veteranen- zorg opereert pas sinds kort onder deze naam. Voorheen heette het Stichting Fondsenwerving Mili taire Oorlogs- en Dienstslachtof- Foto van Sjeng Cox in Indië. fers. Het fonds helpt Nederlandse (oud)militairen, burgers en hun familieleden die kampen met de gevolgen van oorlogen of hun inzet voor vrijheid en vrede. Daar naast steunt het fonds talloze initi atieven die vrede, vrijheid, demo cratie en burgerschap bevorderen. Het fonds betrekt haar financiële middelen uit de Bankgiroloterij en de Lotto. Meer informatie over het fonds is te vinden op de website www.v-fonds.nl. In de rubriek Ingezonden krijgt U als lezer de kans om uw mening te ventileren over actuele nieuwszaken. De redactie behoudt zich het recht voor brieven te weigeren of in te korten. De lengte van de brie ven wordt beperkt tot maximaal 200 woorden. Brieven zonder naam en adres worden niet geplaatst. Verbouwing gemeentehuis. Werkplekken anno 2007 moe ten aan de maat zijn; maar de vraag daarbij is interessant hoe die maat eruit moet of mag zien. Wan neer ik de afgelopen jaren hier en daarop afdelingen in het gemeen tehuis geweest ben dan kan ik niet anders als constateren dat men daar een, ik zou haast zeggen, rian te werkplek heeft. Natuurlijk zijn er vergelijkingen te trekken met kantoren in Monaco, dan wel Qua- tar of de verenigde Arabische Emi raten, waar men echt niet weet op welke wijze men het te vele geld over de balk moet gooien, maar in Nederland, waar we toch nog wel op de kleintjes mogen letten is het onverantwoord om zo vele miljoe nen uit te geven voor een stoel, tafel dan wel luchtafzuigingssy- steem dat tot medio 2050 aan de maat zal zijn en waarvan we over tien jaar vinden dat het toch weer anders moet. Mijn idee is dat de Venrayse ambtenaren in een meer dan fraai gebouw mogen werken, daar goed voor betaald worden en dat er andere prioriteiten te stel len zijn waarvoor het geld vele malen harder nodig is. Te denken valt daarbij bijvoorbeeld aan de huisvesting van onze bejaarden in het Schuttersveld. Toen ik daar voor het eerst binnenkwam (vele jaren geleden) was er al sprake van dat binnen afzienbare tijd de bewoners beter gehuisvest zou den gaan worden. Wanneer ik er nu binnen kom zie ik dat enkel de ontvangstruimte is vernieuwd en dat de bewoners die er 24 uur per dag moeten verblijven nog steeds in een zeer krappe kamer wonen waarin ze ook nog eens moeten overnachten. In een woord vind ik dat schandalig. Je zou ook kunnen denken aan andere geldverslindende projec ten die nadat ze eenmaal aanbe steed waren veel duurder uitpak ten als was voorzien. Zo zal het hierbij niet veel anders gaan. Op een gegeven moment is er geen weg meer terug en burgemeester, wethouders en of ambtenaren zijn niet hoofdelijk aansprakelijk voor de blunders die gemaakt worden. De burgers zullen uiteindelijk het gelag moeten betalen. Wie let erop hoe ambtenaren zich gedra gen wanneer ze na de zeven tot acht uur werken, thuis in de bank hangen, in de café's aan een hang- tafel staan tot diep in de nacht, of andere activiteiten gaan ontplooi en waarvan het maar goed is dat een arbo-arts ze niet te zien krijgt. Met ander woorden Gemeente: Ik zou u willen herinneren aan het spreekwoord "beter ten halve gekeerd dan te hele gedwaald". Niet doen dus die verbouwing en luisteren wat er in het veld leeft. H.Verheijen, Oostrum. Vis-a-vis Als je 14-jarige zoon anderhalf uur te vroeg van de kermis terug komt weet je als ouders; hier is wat mis. Nagelbijtend en onrus tig draaiend doet hij in drie zin nen zijn verhaal. (De jeugd van tegenwoordig kan dat, samenvat ten. Alle verhalen worden terug gebracht tot de 160 leestekens van een sms-bericht). Zijn gezicht vertelt ons in alle talen van de wereld;'mij is onrecht aangedaan'. Je vóelt niet dat hij gelijk heeft, je wéét het. En zonder aarzelen ga je op pad. Onderweg naar de crime- scene gaan er een stuk of zeven scenario's door je hoofd om de zaak recht te zetten. Deze saaie 40-plusser kiest uiteindelijk voor de enige geweldloze variant, die toch voor een ongekende adrena- line-stoot zorgt. Ik sta vis-a-vis met de verkoper die zijn wisseltruc op mijn zoon heeft toegepast. In sms- taal: verkpr ontvngt 20 eu en gft trug alsof ie 5 eu heeft ontvngn; rsltaat: 15 eu winsten bedrogen klant Als ik de verkoper dringend verzoek dit nü, meteen recht te zetten mompelt hij wat maar aar zelt geen moment en begint quasi rekenend 18 euro uit zijn kassa te grabbelen. Hij was het dus meteen met me eens. Mijn andere scena rio's zijn dus niet nodig. Fijn. Ter wijl hij me het geld voortelt en in mijn hand stopt begint hij een ver haal met de woorden:'Tja de jeugd van tegenwoordig probeert van alles en dan kan ik...' verder kon ik zijn ongeloofwaardige kletspraat niet meer aanhoren en ging op weg naar mijn zoon om hem het geld weer terug te geven. Samen met het wisselgeld van zijn eerste bezoek was hij weer 20 euro... én een onaangename ervaring rijker. 'Waar is de vis gebleven die je gekocht hebt?' vroeg ik mijn zoon nog. 'Die heb ik niet eens aange nomen' vertelde hij. En gelijk had ie. Deze vis was bedorven. Niet door de jeugd van tegenwoordig maar door de jeugd van 30 jaar geleden die maar niet volwassen wil worden. I. Peeters,Ysselsteyn Varkensmarkt Naar aanleiding van het hierbo ven genoemde artikel, moet mij toch iets van het hart. Reeds meer dan 150 jaar heeft Venray een Henseniusplein met daarop het standbeeld van Godefridus Hen schenius S. J. Deze geleerde uit de zeventiende eeuw uit Venray was de grondlegger van de Acta Sanc- torium, het grote wetenschap pelijke werk over de levens van de heiligen. Zonder dat de inwo ners van Venray er ook maar iets van weten of hen iets gevraagd is; zo blijkt uit genoemd artikel in Peel en Maas van donderdag 5 juli., is in de plannen voor het project Centrum op de schop de naam voor het eerbiedwaardige Henseniusplein reeds aangeduid met 'Varkensmarkt'. Kennelijk omdat in een grijs verleden dit plein in de volksmond ook wel werd aangeduid met Varkens markt, Koemarkt of Veemarkt. Als ik het allemaal goed begrijp, mag Hensenius in de toekomst van de beleidsmakers op het gemeen tehuis enkel nog als een soort varkenshoeder aanwezig zijn op de 'Varkensmarkt'. Zo blijkt maar weer eens hoe triest het is gesteld met de kennis van het Venrays cultureel historisch erfgoed van degenen van wie men, gezien de functie die zij in bestuurlijk Ven ray innemen, mag verwachten. Misschien is het een goed idee als de gemeenteraad een besluit zou nemen dat in de toekomst de gemeentelijks gezagsdragers voordat ze worden aangesteld een examen Kennis van de Venrayse samenleving met goed gevolg moeten afleggen. Hier alvast als geheugensteuntje een korte terug blik op drie generaties Hensenius- beelden. Toen in een ver en grijs verleden Hensenius 1 een plaats kreeg op de waterpomp aan de zogenoemde 'Varkensmarkt', werd dit plein officieel als Hensenius plein te boek gesteld. In het jaar 1882 werden als uitvloeisel van een alom opgekomen mode, stads en dorpspleinen verfraaid om ze dat lommerrijke aanzien te geven dat men van oude ansichtkaarten kent. Hensenius I werd vervangen voor een chique neoclassicisti sche Hensensius II. Door oorlogs geweld getroffen legde deze in de oktoberdagen van 1944 het moede hoofd voorgoed te rusten op zijn Henseniusplein. In 1957 werd na veel ambtelijk wikken en wegen Hensenius III, als eerbetoon aan de Venrayse bevolking, op het reeds lang daarvoor naar hem genoemde plein geplaatst. Het kan tocht niet zo zijn, dat de uit steen gehouwen Hensenius, die meer dan 150 jaar het wel en wee op zijn plein nauwlettend heeft kun nen gadeslaan, in de naaste toe komst word gedegradeerd tot een soort 'varkenshoeder', die mag waken over de 'Varkensmarkt' in Venray. Ook al maakt Venray voor wat betreft het aantal varkens die er worden gehouden, landelijk gezien geen slechte indruk. Het Henseniusplein kan en mag geen 'Varkensmarkt' worden! Sj ef Verlinden, Venray Winterfestival Met kerst in Venray geen ijs baan? Onmogelijk en ongeloof lijk tegelijkertijd. Venray op zijn smalst! Wie rijdt hier de welbe kende scheve schaats? Deze jaar lijkse terugkerende activiteit kan de jeugd van Venray niet meer onthouden worden. Dit bestaat gewoon niet meer, het is een must. De ijsbaan is niet meer weg te denken in het centrum van Venray. Laat de betrokken partijen weer snel rond de tafel gaan zit ten. Gemeente Venray, u heeft als speerpunt jongerenbeleid. U kunt dit debacle toch niet zomaar laten gebeuren. De jeugd heeft recht op dit winterplezier, voor de kosten hoeft u het niet te laten, neem maar alvast een voorschot op het voordelig rekeningresultaat. En ben niet bang voor claims. Een koopman schermt als snel met omzetverlies dat veelal aan andere oorzaken te wijten is (onder ande re bij slechte weersomstandighe den zelf verstek laten gaan). Wat mij betreft mag u de marktver- ordening direct wijzigen (tien in plaats van vijf verplaatsingsdagen). Ondernemend Venray: u weet toch als geen ander dat het centrum van Venray in deze weken druk wordt bezocht door mensen van buiten onze gemeente. De ijsbaan is hierbij een publiekstrekker van jewelste. Hoe kan Citymarketing ooit van de grond komen, indien er door enkele kooplui wordt tegengestribbeld? Marktkooplui van Venray, bezin u nogmaals op uw standpunt. De ijsbaan is voor ieder een aanwinst. Een dergelijke win-winsituatie moet u uitbuiten en niet tegenwerken. Ik hoop van ganser harte dat de ijsbaan er als nog komt, in het belang van de honderden jeugdigen van Venray en daarbuiten en voor de talloze ouderen die de jeugd bij deze acti viteit gaarne toekijkt. Theo Schrooten,Venray. Concert Tango con Passion Klassiek op Locatie vindt op vrijdagavond 13 juli plaats op het voormalige Annaterrein in Venray vlak bij de galerie van AbrahamArt. Ómdat de weer goden een mooie tempera tuur voorspellen voor vrijdag avond, wordt dit een open luchtfeest met veel muzikale verrassingen. Tango con Passion is een pro ject van de Italiaanse broers Aniello, Gennaro en Gaetano Desi- derio, (vige jaar met en geweldig concert in Maasbree van Klassiek op Locatie) de uit Buenos Aires afkomstige zangeres Veronica Larc en de bandoneonsolist Romulo Larrea uit Montevideo. Bij het laatste deel van het concert zullen tien muziekschoolleerlingen uit de regio Venray, Wanssum, Horst en Sevenum het podium betreden en een flinke dosis Limburgse pas sie toevoegen aan het Italiaanse en Zuid-Amerikaanse tempera ment. En tijdens de pauze kan het publiek onder het genot van een drankje een kijkje nemen in de galerie van AbrahamArt, waar veel kunst te bezichtigen is uit Latijns- Amerika. In dit concert wordt de oor spronkelijke geschiedenis van de tango weerspiegeld, daarnaast maakt u kennis met zowel de emotionele als de muzikale kant van de tango. Er bestaat een onaf scheidelijke verbinding tussen Zuid-Italië en Argentinië en in het bijzonder tussen Napels en Bue nos Aires. Juist in een havenstad als Napels komen vele culturen met elkaar in aanraking. Doordat massa's mensen in slechte tijden hun heil zoeken in andere wereld delen, brengen de zeeschepen naast lading tevens verschillende culturen en andere gewoonten mee en een schat aan liederen en muziek.Vanuit Napels trokken circa 100 jaar geleden grote stro men naar Zuid-Amerika, tegelijker tijd kwamen duizenden mensen in Italië aan land. De fado, flamenco, tarantella en tango zijn volksmuziekstijlen die elkaar over de oceanen heen heb ben beïnvloed. Hierdoor vervaag den de grenzen, zowel tussen de diverse landen als tussen de volks kunst en de "hogere kunst". Romulo Larrea specialiseerde zich op de authentieke tango die hem brede internationale erken ning en reputatie bracht, zowel in Zuid- als Noord-Amerika. De stijl van zijn arrangementen ken merkt zich door zowel klassieke als hedendaagse elementen. Hij had een sterke band met Piazzolla, als vriend en als collega. Veronica Larc, ook wel "la nueva voz dei tango" genoemd, is een zeer veelzijdige zangeres. Ze vierde grote triomfen in Canada, Argenti nië, Uruguay en de USA. en vooral de optredens met het Ensemble Romulo Larrea werden unaniem geroemd. Klassiek op Locatie haalt beide Zuid-Amerikanen voor het eerst naar Nederland, waarna ze bij enige festivals in Duitsland en Italië te gast zullen zijn. De begeleiding ligt in zekere handen van drie Italiaanse topsolisten die in hun geboortestad Napels veel vuldig in aanraking kwamen met de Zuid-Amerikaanse tango en andere internationale muziek. De gitarist Aniello studeerde cum laude af aan het conservatori um en geldt als een van de meest muzikale en virtuoze klassieke gitaristen van Europa. Men noemt hem "de Orpheus van de gitaar" en ook de bijnaam "il Fenomeno" spreekt boekdelen. Hoewel zijn broer Gennaro een Romulo Larrea specialiseerde zich op de authentieke tango die hem brede internationale erken ning en reputatie bracht zowel in Zuid- als Noord-Amerika, klassieke vioolstudie succesvol afrondde, werkt hij veelvuldig samen met musici uit rock, jazz en pop. Daarnaast is hij regelma tig leider bij TV-orkesten en the ateruitvoeringen. Als soloviolist werkte hij onder meer met Ennio Morricone en de zangeres Milva. De pianist Gaetano is evenals zijn beide broers een begenadigd musicus, die in Italië grote naam verwierf in de klassieke wereld en op het gebied van de volksmu ziek. Hij was leider van radio en tv-orkesten en vanaf 2000 speci aliseerde hij zich in hedendaagse muziek. Ook Gaetano werkt regel matig met de beroemde filmcom ponist Ennio Morricone. Het concert begint om 20.00 uur, entree 14 euro. Dit concert is mogelijk gemaakt door de gemeente Venray. Reserveren: www.klassiekoplocatie.nl of via de VW-winkels. Kaartverkoop: vanaf één uur vóór aanvang. Info: 077 463 1459. Bezoek onze showroom: Heidseweg 33, Venray-Heide T 0478 533000 www.comfortabel-wonen.com de COMFORTABEL WONEN aanpak

Peel en Maas | 2007 | | pagina 5