Gemeente stelt taxateur en vorige eigenaren aansprakelijk Venray zoekt evenemententerrein Fietsvierdaagse op sterrenjacht Kunstwerk De Keg verdwijnt De Hommel mag uitbreiden Voorlopig geen brede school in De Brabander Voorrang voor dorpsbewoners bij toewijzing woning Bouw Veulen in één fase MEE wil harde maatregelen SCHEIDEN DAT DOE JE SAMEN PEEL EN MAAS Donderdag 12 juli 2007 - Pagina 3 In asbestkwestie café 't Podium De gemeente Venray stelt haar eigen taxateur en de vorige eigenaren, de gebroe ders Pelzer, van café 't Podium aansprakelijk voor de gele den schade als gevolg van de asbest die in het pand werd aangetroffen. Ook wil de gemeente de gebroeders Pelzer aansprakelijk stellen voor de verontreiniging die in de grond naast 't Podium zit. De gemeente Venray kocht begin dit jaar 't Podium om in het café aan de Kruisstraat een jonge rencentrum te realiseren. Op 22 april werd in de kelder en op de zolder asbest gevonden, waarna 't Podium vijf weken de deuren moest sluiten. Asbest is gevaarlijk als er vezels van vrijkomen.Tevens bleek dat de vloer dermate rot en verzakt was dat die vervangen moest worden. De gemeente heeft de gebroe ders Pelzer op grond van 'non- conformiteit, wanprestatie of dwaling' aansprakelijk gesteld. Ook voor de verontreinigde grond worden zij aansprakelijk gesteld. Verder wordt de taxateur/make laar verweten dat hij de gemeente had moeten wijzen op de gebre ken. Hij had de gemeente moeten adviseren om een bouwkundig onderzoek in te stellen. De taxa teur wordt persoonlijk aanspra kelijk gesteld wegens onrechtma tige daad, terwijl zijn kantoor ook nog eens wegens wanprestatie en onrechtmatige daad aansprakelijk wordt gesteld. Een van de vorige eigenaren, Bert Pelzer, wil niet al te diep op de zaak ingaan. Hij betreurt het dat de gemeente hen sinds 22 april over deze zaak geen een keer rechtstreeks op de kwestie heeft aangesproken. "Het is niet zo dat wij de gemeente een kat in de zak hebben verkocht, abso luut niet. Dat de gemeente ook haar eigen taxateur/makelaar aan sprakelijk stelt, zegt volgens mij wel iets over de wijze waarop de gemeente met de aankoop van dit pand bezig is geweest. Daarnaast betreur ik de eenzijdige commu nicatie van de gemeente. Wij wor den nu al besmeurd voordat er ook maar iets is bewezen. Ik moet trouwens nog zien of het tot een rechtzaak komt", aldus Bert Pelzer. De gemeente Venray zoekt een geschikte locatie voor het houden van grote evenemen ten. Om een verdere uitbouw van het aantal evenemen ten mogelijk te maken, moet Venray beschikken over een evenemententerrein met bij voorkeur ook een sport- en evenementenhal. Het hebben van een evenemententerrein is volgens de gemeente een voorwaarde voor een uitbrei ding van het aantal geluidsbe- lastende buitenfestijnen, nu de centrumpleinen qua belasting hun top hebben bereikt. Dat blijkt uit de vernieuwde evene mentennota van de gemeente Venray. De meeste grote evenemen ten worden gehouden in het centrum van Venray. Op de drie centrumpleinen (Henseniusplein, Schouwburgplein en Grote Markt) vinden door het jaar heen diverse evenementen plaats, zoals bijvoor beeld carnaval, Koninginnedag, Venray Muzikaal Totaal, Wandel vierdaagse Venray en de koopzon dagen. Op de pleinen is jaarlijks het maximale aantal geluidsbelas- tende evenementen gepland met het oog op de leefbaarheid van de bewoners en de bezoekers van het centrum. Met de komst van een sport- en evenementenhal worden volgens het college van B en W meer geluidbelastende binnenevenementen mogelijk. In de twee locaties die hier nu voor gebruikt worden, sporthal De Wet- teling en tennishal De Schaaps kooi, kunnen zonder een onthef fing van de geluidsnormen geen geluidsbelastende evenementen gehouden worden. En een ontheffing is op jaarba sis maar vier keer mogelijk bij de geluidsisolatie van de sporthal en de tennishal. Na de realisatie van een sport- en evenementenhal is deze beperking weggenomen. Bovendien dienen de eerste pro blemen zich al aan. Want twee keer per jaar brengt een circus een bezoek aan Venray toe. Tot 2006 stond het circus op het ter rein aan het Christoffelkruid, maar daar zijn momenteel nieuwbouw- werkzaamheden aan de gang. Er zal dus gekeken moeten worden naar een alternatief circusterrein, dat mogelijk gekoppeld kan wor den aan het evenemententerrein. TOEKOMST VENRAY De roep om een evenemen tenterrein is niet nieuw. Het plan werd een paar jaar geleden al eens geuit tijdens een reeks bijeenkom sten over de toekomst van Venray. Maar een nieuw evenemententer rein wordt volgens het college van B en W steeds belangrijker wil de gemeente Venray ruimte blijven bieden aan nieuwe, grote activiteiten. Want met het ver nieuwde evenementenbeleid wil de gemeente Venray nog aan- De wandelvierdaagse is een van de grote evenementen in het hart van Venray. trekkelijker maken voor nieuwe evenementen. Onderdeel van het plan is de ontwikkeling van een digitale evenementenkalender. De evenementenkalender geeft voor een heel kalenderjaar aan welke evenementen er plaatsvinden. Op deze manier weten de organisato ren en buurtbewoners tijdig wat er allemaal gaat gebeuren op het gebied van evenementen en kun nen organisaties hun activiteiten beter op elkaar afstemmen. Daar naast wil de gemeente kosteloos hekken gaan plaatsen en verwij deren voor en na evenementen. Kwaliteitscontroleurs Nederlandse Toer Fiets Unie op bezoek Is de Venrayse fietsvierdaagse geen, één of toch twee sterren waard? Dat is de vraag die centraal staat tijdens het officiële bezoek dat de organisatie van Fietsvier daagse Venray dit jaar krijgt van de kwaliteitsadviseurs van de Neder landse Toer Fiets Unie (NFTU). Momenteel heeft Fietsvierdaagse Venray geen ster, maar daar moet snel verandering in komen, vindt het bestuur van de Venrayse fiets vierdaagse, die dit jaar wordt gehouden van dinsdag 24 tot en met vrijdag 27 juli. Wanneer de kwaliteitsadviseurs precies komen, is nog niet bekend. Maar echt druk over de komst van de controleurs van de Nederland se Toer Fiets Unie, de overkoepe lende organisatie van toerfietsver enigingen in Nederland, maakt voorzitter Jan Kreutz zich niet. Hij heeft er alle vertrouwen in dat het Venrayse fietsevenement mini maal één van de maximaal twee kwaliteitssterren van de NFTU in de wacht weet te slepen. En dat is niet zo vreemd ook, want de organisatie van Fietsvierdaagse Venray staat al jaren als een huis en Kreutz weet welke criteria de kwaliteitscontroleurs checken. "Vooral de veiligheid onderweg is belangrijk, maar ze kijken bijvoor beeld ook of er een bewaakte fiet senstalling in de buurt is en naar de toegankelijkheid van de start en finishaccommodatie. Het is een heel pakket dat onder de loep wordt genomen. Op tal van onder delen kun je punten scoren. Maar waarom heeft het bestuur de kwaliteitscontroleurs eigenlijk uitgenodigd? "Vooral voor al die vrijwilligers die jaarlijks dagen in de weer zijn om het de deel nemers naar hun zin te maken. Ik denk dat die mensen er echt trots op zijn als we een ster weten te behalen. Voor hen is het toch leuk om te horen dat onze fiets vierdaagse met een of twee ster ren gewaardeerd wordt door de NFTU. En voor het evenement is het natuurlijk ook goede reclame, want je wordt als fietsevenement met je ster of sterren onder meer opgenomen op de meerdaagse toerkalender", aldus Kreutz. Voorzitter Jan Kreutz benadrukt dat de Venrayse fietsvierdaagse, mocht het evenement een of twee sterren behalen, ook in de toekomst laagdrempelig blijft. "De fietsvierdaagse moet betaalbaar blijven en we hoeven echt niet te groeien. Dat gemoedelijke van nu koesteren we en blijven we koes teren." Het fietsfestijn trok vorig jaar vanwege de hitte minder belangstellenden. In totaal ruim 2300 deelnemers stapten in 2006 een of meerdere dagen op de fiets. Beduidend minder dan in 2005, toen 3500 deelnemers werden begroet.Aan het verzoek van som mige deelnemers om net als vorig jaar vroeger te starten, heeft de organisatie geen gehoor gegeven. "Dat legt een te zware claim op onze vrijwilligers. De mensen die de routes uitzetten, moesten vorig jaar vanwege het vervroegen van de starttijd van 9 00 naar 8.00 uur al om vier uur 's nachts opstaan en werken tot tien uur 's avonds." Wél zijn de voorzorgsmaatregelen aangescherpt en is het aantal men sen van het Rode Kruis dat op de route en in sporthal De Wetteling aanwezig is tijdens de fietsvier daagse uitgebreid. "In de eindeva luatie met de gemeente hebben we het verzoek gedaan om de inzet van zoveel mogelijk hulp diensten te waarborgen voor de toekomst. Want een drama zoals vorig jaar tijdens de Vierdaagse van Nijmegen (toen twee deelne mers door de tropische tempe raturen overleden en honderden onwel werden, red.) willen we natuurlijk voorkomen. Het is voor de organisatie een hele geruststel ling dat er voldoende hulp is voor het geval dat", besluit Kreutz. Eind augustus wordt het gebouw van school De Keg gesloopt. Aan het gebouw zaten drie kunstwer ken van de Leunense kunstenaar Gussen Wie vast. Twee daarvan (de 'gèle biën') hebben een plaats gevonden aan de gevel van het nieuwe onderkomen van De Keg. Het derde wordt samen met het gebouw gesloopt. Aan het oude gebouw is een ander kunstwerk achtergebleven. Het kunstwerk is tot stand geko men bij de bouw van de school. Het is geïnspireerd op het gegeven dat ter plaatse vroeger een 'water plaats' lag. Het verbeeldt een aantal waterstromen die uit de muur van het gebouw ontspringen en uit monden in een heuvel. Jarenlang hebben de kinderen van de school er op gespeeld. Nu het gebouw geen onderwijs bestemming meer heeft en gesloopt wordt, heeft ook het kunstwerk geen functie meer. Als het verplaatst zou wor den, vervalt de betekenis en de band met de huidige plek. Boven dien is het technisch nauwelijks haalbaar vanwege de omvang en het gewicht (geschat op 50 ton). Daarom heeft B en W na zorgvul dig overleg met de weduwe van de kunstenaar besloten om het kunstwerk mee te nemen in de sloop. Er wordt een fotoreportage gemaakt van het kunstwerk en de sloop. Deze wordt aangebo den aan de weduwe. Ook in het gemeentearchief wordt dit stukje Venrayse geschiedenis voor het nageslacht bewaard. Basisschool De Hommel mag haar gebouw uit gaan breiden met vijf lokalen en een speel zaal. Dit heeft het college dins dag besloten. Tevens wordt het gebouw aan gepast aan de normen op het gebied van onderwijskundige ver nieuwingen. Hierbij moet gedacht worden aan meer werkplekken voor leerlingen in het kader van ICT, meer werkplekken voor docenten en meer nevenruimtes voor individuele begeleiding. Op basis van het stijgende leerlingaan tal van de afgelopen jaren heeft de basisschool recht op deze uitbrei ding. Na de uitbreiding van het hoofdgebouw aan de Oostsingel 39 te Venray kan het gebruik van de overige locaties in de komende paar jaar worden afgebouwd. SPOV trekt aanvraag stichten nieuwe school terug De nieuwe brede school in De Brabander gaat voorlopig niet door. Stichting Primair Onderwijs Venray en regio (SPOV), heeft haar aanvraag voor het stichten van een school in de nieuwbouwwijk teruggetrokken. Daarmee vervalt de basis van de brede school. Het intrekken van de aanvraag is gebaseerd op nieuw beleid voor vereiste leerlingenaantallen van het ministerie van Onderwijs, Cul tuur en Wetenschap. Daaruit blijkt dat het vereiste aantal voor het stichten van een nieu we school niet wordt gehaald. Na overleg met het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Weten schap op 28 juni 2007 blijkt dat kinderen die nu vanuit wijk De Brabander basisschool De Tover bal bezoeken, niet mogen worden meegerekend in de prognoses voor de nieuwe basisschool. Dit feit was eerder niet bekend bij de gemeente en bij SPOV en bij Pronexus, het bedrijf dat de prog noses opstelt. De nieuwe progno ses laten zien dat het aantal ver eiste leerlingen voor het stichten van een nieuwe school niet wordt gehaald. Het gaat om 200 kinde ren binnen 5 jaar. De SPOV had haar verzoek tot het stichten van een nieu we rooms-katholieke school in nieuwbouwwijk De Brabander ingediend in het Plan van scholen 2008 - 2010. De basisschool zou de grootste partner zijn in het con cept van de nieuwe brede school dat een netwerk van onderwijs, welzijn en zorg voor kinderen en hun ouders moest gaan bieden. Het verzoek van de SPOV tot het stichten van de nieuwe school is uit het Plan van scholen 2008 - 2010 gehaald. Geen uurtarief, maar vooraf vaste prijs Gratis intakegesprek DE SCHEIDINGSWEG Al verschillende jaren vra gen de dorpsraden in Venray en Meerlo-Wanssum en de gemeente Meerlo-Wanssum aandacht voor de toewijzing van woningen aan de eigen dorpsgenoten. Ze zijn bezorgd over de leefbaarheid in de dor pen als er veel mensen van 'buiten' komen wonen. Steeds vaker zie je namelijk dat men sen niet meer kiezen voor de clubs en verenigingen in het dorp waar ze (gaan) wonen. Dat geldt ook voor de scholen. Ze willen daarom dat dorpsbe woners voorrang op andere woningzoekenden krijgen bij woningtoewijzing. Hierover zijn kortgeleden afspraken gemaakt met Wonen Venray. In overleg met een afvaardi ging van de dorpsbewoners heeft WonenVenray woningen aangewe zen om, met voorrang, aan dorps bewoners toe te wijzen. Het gaan dan om woningen waar veel vraag naar is onder de dorpsbewoners. Dat zijn voornamelijk de oude renwoningen en de gezinswonin gen. Uitgangspunt is ongeveer de helft van de huizen. Mensen met een medische urgentie gaan altijd vóór deze voorrangsregel. De verkoop van woningen in alle kerkdorpen van de gemeente Venray (met uitzondering van Ven ray kern) en in de gemeente Meer lo-Wanssum is opgeschort. Zodra Wonen Venray het woningbezit kan uitbreiden, komen de wonin gen weer in aanmerking voor de verkoop. Zij worden echter pas verkocht als blijkt dat onder de 'eigen' dorpsbewoners geen vraag is naar het huren van deze wonin gen. De gemeente Venray gaat een woningbouwplan in Veulen in één keer in procedure brengen en niet in twee fasen, zoals de dorpsraad had gevraagd. Het gaat om het gebied tussen de Voerleberg, Veulenseweg en De Vlies, een woningbouwlocatie waar veertien huizen worden gerealiseerd. De kavels zullen gefaseerd, in een periode van ongeveer vijf jaar, uitgegeven worden. De dorpsraad pleitte onlangs voor een voorzichtige aanpak en pleitte voor het opsplitsen van de woningbouw in twee delen. Eerst zou het noordelijk deel alvast ont wikkeld moeten worden en later pas het tweede deel. De gemeente Venray vindt dat echter niet nodig. Volgens burgemeester en wethou ders heeft het gezien het geringe aantal woningen geen meerwaar de om het plan nog verder op te delen. Het voeren van één ruim telijke procedure kost bovendien minder tijd en geld dan wanneer het plan in twee delen in proce dure wordt gebracht. Bovendien wordt de woningbouwlocatie gerealiseerd in vijf jaar en komt het zuidelijk deel van het plan gebied pas aan de beurt als de uitkomsten van de gemeentelijke woonvisie bekend zijn. Door de daadwerkelijke reali satie van het zuidelijk deel uit te stellen, wordt volgens het college tevens tegemoetgekomen aan de door de dorpsraad gewenste fase ring. Vaststelling van de woonvisie is gepland in oktober 2007. Uit deze woonvisie zal volgens het college blijken hoeveel wonin gen en welk type woningen er de komende vijftien jaar in Veulen gebouwd moeten worden. Gehandicapten in Neder land hebben nog steeds niet dezelfde kansen als hun mede burgers zonder handicap. De MEE-organisaties in Limburg roepen de regering daarom op tot harde maatregelen. Zo zouden wetten en regelgeving vooraf getoetst moeten wor den aan de consequenties voor mensen met een beperking. Cliëntondersteuners en belan genbehartigers zouden kunnen zorgen voor een uitvoeringstoets van nieuwe wetten. Zo zal de posi tie van burgers met een handicap worden versterkt. Ook pleit MEE voor effectieve wetgeving en ver mindering van de administratieve rompslomp voor mensen met een handicap. Tot slot vraagt MEE de regering een duidelijke visie te formuleren op cliëntondersteu ning en belangenbehartiging voor mensen met een handicap en deze te verankeren in beleid en uitvoering. Het gaat tenslotte om een zesde deel van de Nederland se bevolking. "Een groot aantal mensen met matige of ernstige beperkingen weet niet hoe ze voorzieningen moeten regelen of heeft moeite met het uitvoeren van administra tieve handelingen. Ongeveer een kwart van de mensen met matige of ernstige beperkingen geeft ech ter aan dat er niemand is die hen goed kan adviseren bij het zoeken naar de juiste voorziening". Dit staat in het rapport 'Meedoen met beperkingen' dat het SCP gisteren heeft gepubliceerd. Het onderzoek van het SCP loopt van 1995 tot 2003 en geeft aan dat de cliëntondersteuning in 2003, door de oprichting van MEE, terecht zwaarder op de kaart is gezet door VWS. Het bereik onder de doelgroep is sinds 2003 ver dubbeld. De cliënten die bereikt zijn, waarderen de cliëntonder steuning met een 8.1. MEE is een onafhankelijke cliën tondersteuner voor iedereen met een handicap. De deskundigen van MEE informeren, adviseren en ondersteunen, zodat mensen met een handicap zo zelfstan dig mogelijk kunnen leven. Ook ouders, hulpverleners en andere belangstellenden kunnen bij MEE terecht. De ondersteuning is voor inwoners van Limburg kosteloos en zonder indicatie toegankelijk. Beroving De politie is op zoek naar getui gen van een mogelijke beroving die in de nacht van vrijdag op zaterdag, tussen half twee en twee uur, plaatsvond tussen het Schouw burgplein en de Henseniusstraat. Het slachtoffer, een 20-jarige man uit Venray, liep een scheurtje in zijn oogkas, kaakletsel en een hersenschudding op. Het is niet duidelijk of hij beroofd is. De man mist zijn portemonnee, maar kan zich er niets van herinneren. Het slachtoffer fietste na een avondje stappen met vrienden, alleen naar huis en werd omstreeks twee uur door omstanders gevonden op de Henseniusstraat. Ze waarschuw den de politie waarna hij met een ambulance naar het ziekenhuis werd gebracht. In eerste instantie dacht men dat hij gevallen was, maar later bleek dat hij zijn porte monnee kwijt was. Het slachtoffer werd opgenomen in het zieken huis en mocht zaterdag weer naar huis. Mensen die mogelijk iets gezien hebben kunnen bellen met de politie, tel: 0900-8844. PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 19,95 (postcode 58..) 35,50 (overige binnenland) 0ANSSI De juiste weg in de goede richting Hans Peeters 077 3523359 of 06 53264978 Bezoek onze websitewww.scheidingsweg.nl roij.

Peel en Maas | 2007 | | pagina 3