f Seksueel misbruik van kinderen moet bestraft worden Vakantiefoto's stromen binnen! c Koester uw Monument "Achter ieder kogelgat schuilt een verhaal" PB Jaarmarkt Venray ff ff Honderdachtentwintigste jaargang - week 28 - donderdag 12 juli 2007 Sanne de Kleijn steunt project Bobbi Bear in Zuid-Afrika Als kind zei ze het meer dan eens: 'ik wil later kinderen hel pen in arme landen'. Nu voegt ze de daad bij het woord. De 24-jarige Sanne de Kleijn uit Oostrum is afgelopen zondag naar Zuid-Afrika vertrokken om mee te helpen binnen het ontwikkelingsproject Bobbi Bear. Sanne de Kleijn is afgelopen schooljaar afgestudeerd voor de opleiding klinische psychologie in Utrecht. Als afsluiting van de vier jarige opleiding liep ze een jaar stage bij de GGZ-instelling PsyQ in Rotterdam, waar ze in september als basispsycholoog aan de slag gaat. Maar eerst verblijft ze vijf weken in de directe omgeving van Durban om te helpen binnen het project Bobbi Bear. "Ik heb altijd iets willen betekenen voor de minderbedeelden in de wereld', zegt De Kleijn twee dagen voor haar vertrek naar Zuid-Afrika. De koffers zijn inmiddels gepakt, de uitdaging wacht. "In september ga ik werken, de enige mogelijkheid om nog iets te doen was nu. Je leest veel over ontwikkelingspro jecten, je krijgt heel veel informa tie via televisie, maar ik wilde me op locatie verdienstelijk maken. Vandaar mijn keuze om dit project in Zuid-Afrika te ondersteunen." Sanne begaf zich op het wereld wijde net om een keuze te maken. Via Google en andere zoeksites belandde ze uiteindelijk bij de stichting Be More in Nijmegen die vanuit Nederland kleinschalige ontwikkelingsprojecten onder steunt. Waarom Be More? Sanne: "Het sprak me meteen aan omdat de stichting directe hulp aanbiedt. Niet alleen financieel, maar vooral ook met het sturen van vrijwilli gers die op locatie hulp bieden." Ze koos uiteindelijk voor het pro ject Bobbi Bear, dat werd gestart door Jackie Branfield, een activiste die zich inzet voor de rechten van de vrouwen. Branfield ontwik kelde een methode die gebruik maakt van de Bobbi Bear knuffel om kinderen te helpen over hun trauma te praten. "Het project ondersteunt seksueel misbruikte kinderen en begeleidt ze onder andere bij het doen van aangifte en het bezoeken van ziekenhui zen. Verkrachting en aanranding is een veelvoorkomend probleem in Zuid-Afrika. Bijna iedere vrouw overkomt het. Het is van belang dat seksueel misbruik in Zuid- Afrika niet meer onbestraft kan plaatsvinden. De daders moeten worden opgepakt en gestraft." Ze is voor even ongemeen fel, maar tovert al weer snel een lieve lach tevoorschijn. Beseft dat ze in vijf weken niet de wereld kan ver anderen. "Als vrijwilliger word ik opgeleid om seksueel misbruikte kinderen te begeleiden zodat ze zo snel mogelijk na hun trauma weer het normale leven kunnen oppakken. Ook vanwege de ver spreiding van het HIV-virus is het van groot belang dat er daadwer kelijk iets gedaan wordt in Zuid- Afrika. Het project is inmiddels redelijk bekend bij de bevolking en steeds meer mensen wenden zich tot Bobbi Bear. HIV kan dan ook nog vaak voorkomen worden door bijvoorbeeld pepmedicatie." ARMOEDE Sanne de Kleijn beseft dat het geen eenvoudige klus wordt. Dat maakt haar ook niks uit. "De mees te kinderen spreken gebrekkig Engels. Het zal moeilijk worden om goed contact te leggen. Met behulp van de Bobbie Bear knuf fel ga ik het toch proberen. Ik kan niet wachten om echt iets voor deze kinderen te betekenen." Ze ziet ook meteen de prak tische kant van haar ervaring in Zuid-Afrika. "Ik denk dat ik er ster ker door wordt, er van kan leren als ik straks hier in Nederland aan de slag ga. Het is een emotionele ontwikkeling die me straks in mijn werk ongetwijfeld van pas komt. Bovendien is het een eye-opener. Hoe goed wij het hier hebben en het er ergens anders aan toe kan gaan. Het verrijkt je leven en leert je te waarderen wat je hier hebt." Ze ondernam al eerder reizen naar Midden-Amerika, naar Mexico, Costa Rica, maar dan als toerist. "Nu probeer je deel te worden van hun cultuur. Samen te werken met vrouwen en kinderen, je zit er midden in. Ik sta er in ieder geval open voor, al zal het niet makkelijk worden. Zeker niet wat betreft de armoede die je gaat zien. Maar de mensen weten ondanks alles toch positief in het leven te staan door te genieten van muziek en dan sen. En door vrolijk te zijn. Ook daar kun je weer het positieve uit halen." Het Bobbi Bear project kan nog financiële steun gebruiken. Een donatie kunt u storten op reke ningnummer 12.17.74.228 ten name van Stichting Be More in Nij megen. Vermeldt dan ook de naam Sanne de Kleijn. "Door mijn naam toe te voegen, kan ik het geld in Zuid-Afrika meteen besteden aan het Bobbi Bear project." Wie de belevenissen van Sanne in Zuid-Afrika wol volgen, kan kij ken op de website www.sannede- kleijn.helptmee.nl Combi Dom Melskens en Nieuwsblad Peel en Maas hou den samen voor het vijfde jaar op een rij een fotowedstrijd in de vakantieperiode. Na de eerste publicatie vorige week in Peel en Maas komen inmid dels de eerste foto's binnen. De eerste indruk is dat de kwa liteit ook dit jaar weer heel hoog gaat worden. In het kort nog een keer de spelregels. Wat kun je nu eigenlijk winnen? Bij deze wedstrijd horen natuurlijk leuke prijzen, beschikbaar gesteld door Combi Dom Melskens en uitgeverij/boekhandel Van den Munckhof, beide in Venray. Er wor den op vier donderdagen week- prijzen vergeven: namelijk op de donderdagen 19 en 26 juli en 2 en 16 augustus. De inzender van de mooiste foto krijgt een boeken- bon ter waarde van 12,50 euro, een gratis waardebon voor een felicitatie op de Kabelkrant Venray ter waarde van 12,50 euro en 100 gratis afdrukken op het formaat 10x15 centimeter bij Dom Mels kens. Drie leuke prijzen dus voor de inzender van de beste foto. De vier week prijswinnaars din gen overigens, net als alle andere inzendingen, gewoon mee naar de hoofdprijs die op donderdag 23 augustus bekend wordt gemaakt in Peel en Maas. De hoofdprijs is een jaar lang gratis fotograferen tot maximaal 420 afdrukken van 10x15 centimeter. Deze hoofdprijs wordt door de vakjury,Theo Clab bers van Combi Dom Melskens en Henk Lammen, journalist/fotograaf van Peel en Maas, bekendgemaakt. Daarnaast is er dit jaar voor het eerst een publieksprijs. De lezers van Peel en Maas kunnen aan het „Jfc einde van de fotowedstrijd uit een aantal vooraf geselecteerde foto's, die worden gepubliceerd in Peel en Maas en op de website van Van den Munckhof, kiezen wie de publieksprijs wint. De winnaar krijgt een prachtige digitale camera ter waarde van 200 euro, eveneens beschikbaar gesteld door Combi Dom Mels kens. De winnaar van de publieks prijs wordt op donderdag 30 augustus in Peel en Maas bekend gemaakt. Dit jaar mogen foto's ook digitaal via email worden ingezonden. Iedere inzender mag ten hoogste drie foto's inzenden. Bij de mail wel naam, adres, woon plaats en telefoonnummer (even tueel mobiel) vermelden, zodat we altijd met u contact op kun nen nemen. Ook voor de digitaal ingezonden foto's geldt hetzelfde als voor afdrukken: de aangelever de foto's moeten minimaal 10x15 centimeter en maximaal 20x30 centimeter zijn bij een resolutie van minimaal 300 dpi. De foto's kunnen worden ingezonden naar Matt Veldpaus uit Venray stuurde dit jaar de allereerste vakantiefoto in. Een hele mooie overigens van een pad in de tuin. Volgende week donderdag19 juliwordt de eerste weekwin- naar in Peel en Maas bekendge maakt. redactie@vandenmunckhof.nl SPELREGELS 1) De wedstrijd staat voor ieder een open, behalve voor medewer kers van Combi Dom Melskens en de firma Van den Munckhof BV uit Venray 2) De aangeleverde foto's moeten minimaal 10x15 centimeter en maximaal 20x30 centimeter zijn. Dit geldt eveneens voor afdrukken van digitale foto's die een resolutie van minimaal 300 dpi dienen te hebben. 3) Je mag maximaal drie foto's inzenden. De inzendingen dienen eigen werk te zijn, de wedstrijdor ganisatie kan naderhand het origi neel opvragen ter controle. 4) Bij alle foto's dienen naam, adres, woonplaats en telefoonnummer te zijn ingevuld 5) De uitslagen van de weekprij- zen staan op 19 en 26 juli en 2 en 16 augustus in Peel en Maas. De hoofdprijzen worden op de donderdagen 23 en 30 augustus bekendgemaakt 6) Weekwinnaars dingen ook mee naar de hoofdprijs 7) De prijzen zijn niet inwisselbaar voor geld 8) Over de uitslag kan niet worden gecorrespondeerd 9) De inzendtermijn loopt vanaf nu tot maandag 13 augustus. 10) Inleveren van foto's kan bij Combi Dom Melskens aan de Schoolstraat of boekhandel Van den Munckhof aan de Grotestraat in Venray. Digitale foto's via email naar redactie@vandenmunckhof.nl 11) Inzenders geven toestemming tot het plaatsen van hun vakantie foto in Peel en Maas 12) Ingezonden foto's worden niet teruggestuurd 13) De organisatie betracht de grootste voorzichtigheid met het ingezonden materiaal, en kan niet aansprakelijk worden gesteld voor verlies of beschadiging, ongeacht de oorzaak. jk Deze week woningbouw aan de Prinses Beatrixstraat in Venray. In 1953 ontworpen door archi tectenbroeders De Vries. Hier ziet men een uiterst eenvoudige, maar niettemin zorgvuldig gedetail leerde baksteenarchitectuur, type rend voor de soberheid van de naoorlogse bouw (het thema van Open monumentendag 2007) uit de jaren 50 van de vorige eeuw. Stedenbouwkundig is deze uit breidingswijk vrij ruim van opzet. Reageren op deze wekelijkse rubriek kan via het secretariaat van de stichting; E-mail venraymo- numentaal@live.nl. Postadres SVM, Beekweg 62,5815 CN in Merselo. Bosnië maakt indruk op Jonna Janssen Het Kidsfestival in Bosnië Herzegovina kon ook dit jaar weer rekenen op Nederlandse support. Het festival, dat voor de vierde keer plaatsvond, is een initiatief van de Bosni sche stichting Viakult Office en wordt ondersteund door diverse landen. Naast Noor wegen, Duitsland, Canada, Zuid-Amerika en Bosnië Her zegovina, had Nederland het grootste aandeel met liefst tien workshops. Acht van deze workshops waren bedacht door studenten van het ROC ter AA in Helmond, onder wie Jonna Janssen en Eline Ver beek uit Venray. Jonna vertelt over haar belevenissen in Bos nië. "Armoede, straatkinderen, trau ma's, geen medicatie, eten of onderdak, vluchtelingenkampen, dat is waar Bosnië nu meer dan tien jaar na de oorlog nog mee te maken heeft", aldus Jonna Janssen. "Bij aankomst zagen we de ver woesting al, huizen, flats, hotels, zelfs ziekenhuizen en verzorgings huizen die zijn beschoten, gebom bardeerd en totaal vernietigd. Achter ieder kogelgat schuilt een verhaal met ellende en verdriet, maar helaas blijft het niet alleen bij kogelgaten. Toch kom je overal deze vernietiging tegen. Waarom niet weer opnieuw opbouwen? Voor de meesten is er niet eens geld om het af te breken. Men wil kijken naar de toekomst, maar wordt elke dag geconfronteerd met het verleden. Jeugdigen van nog maar twintig die de oorlog bewust hebben meegemaakt en hier ouders, vrienden en familie op de meest afschuwelijke manier hebben verloren. Zij zijn getekend voor het leven. Een dubbel gevoel krijg je als je ziet dat arm en 'rijk' zoveel van elkaar verschilt, de een loopt met een mobiele telefoon, de ander woont in een fietsenkel- der, dat is toch geen plaats voor een kind? Voor de jeugd, kinderen en verstandelijk beperkten waren het dagen waar naar toe geleefd werd, ons project het Kidsfesti val. Het festival is een groot suc ces geworden met elke dag weer duizenden kinderen, van allemaal verschillende etnische afkomst, sociale klassen en leeftijden. Zij waren vaak al uren voor de start van de dag aanwezig waarbij een lach van oor tot oor zichtbaar was. Straatkinderen zie je even de pro blemen vergeten, ze vragen niet om geld of eten, maar om kind te zijn. De activiteiten werden alle maal druk bezocht, op de drukste dagen soms wel 70 kinderen per kwartier. Dat is flink aanpoten, maar we weten waarvoor we het gedaan hebben. Ook de verstan delijk beperkten zijn we tijdens ons korte verblijf in Bosnië niet vergeten. Op het festival is er een dag geweest gericht op integratie met verstandelijk beperkten. Daar naast zijn we naar een instelling geweest om een avond te vullen. De belevenissen in Bosnië maakten grote indruk op Jonna Janssen uit Venray. Wat hebben we lol gehad, met de muziek, dans en onze clownsact. We hebben er een prachtige tijd van gemaakt samen met de grote groep die zich heeft ingezet voor dit project. Alle landen die mee werkten, werkten als één team. Op de momenten dat er hulp nodig was kwamen ook zij hel pen. De grote groep uit Nederland klikte meteen. De band Caramba uit Tilburg heeft ook wel heel wat mooie feestjes op haar geweten. Zowel op het festival, als in de uur tjes die daar op volgden. Allemaal werden we voorbereid op dat wat we gingen zien in Bosnië. Sinds de dag dat we daar aankwamen was het voor ons ongeloofwaardig. De woorden en voorbereidingen lij ken niets bij de realiteit. Inmiddels weer in Venray wil ik terug, want er is zo veel meer te doen. Je ziet het niet, maar het is er wel! Onge looflijk dat er nog zoveel ellende in Europa bestaat." Op 23 juli wordt in Venray de traditionele jaarmarkt gehouden. Daarnaast worden, net als vorig jaar, op de twee maandagen vooraf zogenaamde feestmarkten georganiseerd met tal van activiteiten. Ook wordt er dit jaar weer een loterij gehouden met als prijs een vierdaag se reis naar Londen. Bij elke 2,50 euro die op de markt besteed wordt, ontvangt de consument een lot. Die kunnen bij de promotiekraam op het Schouwburgplein, nabij bakkerij Van Gassel, worden ingeleverd. In totaal worden vijf reizen verloot waaronder de eerder genoemde hoofdprijs. De hoofdprijs wordt tijdens de jaarmarkt getrokken. De prijswinnaars worden allen persoonlijk benaderd en uitgenodigd voor een prijsuitreiking in augustus. Op maandag 16 juli is er een springkussenfestival en deelt Clown Anette heliumballonnen uit. Op beide dagen is het markt van 10.00 tot 16.00 uur. Op 23 juli vindt de jaarmarkt plaats met een standwerkersconcours, een draaimolen en de verkiezing van de mooiste kraam. Ook nu weer is Clown Anette aanwezig om heliumballonnen uit te delen. De jaarmarkt duurt van 10.00 tot 17.00 uur. Natuurlijk hebben de marktkooplui tijdens deze marktdagen tal van extra aanbiedingen. Kortom, er valt de komende weken tijdens de weekmarkt weer van alles te beleven in Venray. EL EN MAAS

Peel en Maas | 2007 | | pagina 13