Dorpen boos over hoge grondprijzen Oirlo 't Zandakker Gilde St. Jan nog in de strijd Varkensmarkt nieuwe naam Henseniusplein? VVV-winkel blijft open Synthese en gemeente op herhaling Heeft jongerenwerk van slagen? kans Jo van het snoepwinkeltje overleden www. metstroopalstu bl ief t. n I II r i Niets! Thuiszorg nodig? Bel 0478-526262 Boek bestellen? PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS Donderdag 5 juli 2007 - Pagina 7 Het zit de aspirant-bouwers in Oirlo niet mee. Het pro ject 'bouwen in eigen beheer' werd een jaar geleden vol enthousiasme gelanceerd door de dorpsraad. Na een lange voorbereidingsperiode, kunnen binnenkort de kavels voor circa 35 woningen einde lijk worden uitgegeven. Dat de gemeente bovenop de grond prijs van 220 euro per vier kante meter nog eens 7.500 euro wil 'vangen' is helemaal verkeerd gevallen in Oirlo en alle andere dorpen. Dat bleek maandag tijdens het dorpsradenoverleg. De gemeente heeft achter de voormalige Rabo bank in Oirlo, in de hoek Deputé Petersstraat-Hoofdstraat, anderhal ve hectare grond in bezit. Omdat het perceel net buiten de dorps kern ligt, wordt het nieuwe con- tourenbeleid van de provincie van kracht. Vanaf het begin hebben de dorpen zich hiertegen fel verzet. De provincie heeft vorig jaar het contourenbeleid ingevoerd. De opzet is dat voor mooie bouwka- vels aan de randen van de dorpen wat extra's moet worden betaald. Met het doel de winsten van de projectontwikkelaars af te romen. Het geld kan dan worden ingezet voor projecten die de leefbaar heid in het dorp bevorderen. De dorpen waren al faliekant tegen dit besluit. Oirlo loopt er nu als eerste tegenaan. Het dorpsra denoverleg vindt dat deze maatre gel ook niet past bij gronden die de gemeente zelf in bezit heeft. Omdat het aanbrengen van aller lei voorzieningen al in de grond prijs is opgenomen. Ze voelen zich gesterkt door uitspraken van gedeputeerde Ger Driessen die twee maanden geleden te gast was bij het dorpsradenoverleg. Hij vertelde dat Oirlo buiten het contourenbeleid valt en dat er niets extra's bovenop de normale grondprijs komt. In Oirlo is bovendien al jaren lang niet meer gebouwd. Toon Ewals, penningmeester van de dorpsraad, vreest dat belangstel lenden zullen afhaken. Het steekt de dorpen ook dat het contouren beleid niet voor Venray geldt. Waardoor uitbreidingswijken aan de rand, zoals Brabander, de dans ontspringen. "Waarom zouden de mensen voor Oirlo kiezen als ze in Venray goedkoper kunnen bou wen?", vraagt Ewals zich bezorgd af. De dorpsraad heeft al een boze brief naar de gemeente gestuurd. Ook het dorpsradenoverleg spreekt zijn afkeuring uit. "Er is ons verteld dat het contourenbe leid niet kostenverhogend mag werken", zegt Sieb Nijssen. "Nu zie je dat het toch zo is." Voorzit ter Theo Zegers spreekt van een grote onrechtvaardigheid. "Want de bouwers in Oirlo betalen nu dubbelop.Want bovenwijkse voor zieningen zitten al in grondprijs inbegrepen." Bij het project bouwen in eigen beheer treden de kopers van kavels gezamenlijk als projectont wikkelaar op. In het Brabantse Bladel werd het een groot succes. De bouwkosten kunnen zo met 20 tot 40 procent verlaagd wor den. Het project is vooral bedoeld voor starters en senioren. Op 30 augustus vindt de verloting van de kavels in Oirlo plaats, waarna de bouw komend najaar van start kan gaan. Na eerste wedstrijddag Oud Limburgs Schuttersfeest Na de eerste wedstrijddag van het Oud Limburgs Schut tersfeest 2007, die afgelopen zondag werd gehouden bij de Schutterij Sint Antonius in Nederweert, zijn er nog vijf Het zestal van het Venray se gilde. schutterijen in de strijd van de 45 uit Noord-Limburg. De zondag begon onder rede lijke weersomstandigheden, maar tijdens de schietwedstrij den moesten de schutters en het publiek enkele keren rennen om geen nat pak te krijgen. Sint Lucia Horst, Sint Urbanus Belfeld, Sint Lambertus Helden, Sint Antonius, Sint Petrus Baarlo en 't Zandakker Gilde Sint Jan uit Venray zijn de schutterijen die zijn overgebleven uit Noord-Limburg. Deze schutte rijen zullen, samen met 39 andere verenigingen, komende zaterdag vanaf 11.00 uur een gooi gaan doen naar de titel. De winnaar van 'den Um' mag het Oud Limburgs Schuttersfeest 2008 organiseren. huishoudelijke, persoonlijke en gespecialiseerde verzorging verpleging vrijwillige thuishulp zorgboerderij hulp op afroep dagvoorziening consultatie voor senioren zorg tv www.thuiszorgnoordlimburg.nl rekenen! Thuiszorg N oo rd - Li m b u rg Daar kunt u op r e k e De naam Henseniusplein verdwijnt wellicht. In de plan nen voor het project 'Cen trum op de schop' wordt de benaming Varkensmarkt al gebruikt. Tot zo'n vijftig jaar geleden werden er varkens verhandeld op het Hensenius plein. De naam Varkensmarkt verdween overigens al in I860 toen het plein de naam kreeg van de Venrayse geleerde Hen- schenius. De lokale historicus Twan van Els betreurt het ten zeerste als de naam Henseniusplein zou ver dwijnen. "Het is de grootste Ven rayse geleerde ooit. Hij is wereld bekend. Als eerbetoon moet die naam daarom blijven. Louis Rutten zou zich omdraaien in zijn graf als hij dit hoorde." Louis Rutten en Wim Thomassen hebben er jaren geleden voor geijverd de correcte naam Henscheniusplein in te voe ren. Ze hebben daarvoor zelfs het bordje aan de gevel bij fotograaf Hoedemakers verwisseld. Van Els is aan de andere kant blij dat er meer oog komt voor de historie. De naam Varkensmarkt is volgens hem allang uitgeburgerd. "Ik weet dat mijn oma die benaming nog gebruikte. Wij noemden het vroe ger koeienmarkt of kleine markt. Want behalve voor varkens was het vooral een markt voor koeien, paarden en pony's." Twan van Els stelt voor om het Lokaal Histo risch Platform bij de naamgeving te betrekken. "Dat lijkt me wel ver standig. Want bij het centrum op de schop kan er nog meer gebeu ren. Zo ontbreekt er nog een aan tal informatieschildjes bij enkele historische gebouwen. En zo zijn er wel meer kleine elementen." De WV-winkel aan het Hen seniusplein in Venray blijft open. De ANWB neemt met ingang van 1 januari 2008 de winkel en het personeel over. In regionaal verband is afge sproken dat de gemeenten de lokale winkels saneren en per 1 juli 2007 zouden overnemen. Venray wilde dit niet en is op zoek gegaan naar een overna mekandidaat Indien er geen overeenstem ming met de ANWB was bereikt, dan was de winkel wellicht op slot gegaan. Het alternatief was een toeristisch informatiepunt bij de publieksbalie van het gemeen tehuis of in de bibliotheek.. De VW-winkels vallen onder de slecht functionerende Regio VW Noord- en Midden-Limburg. De VW's zijn te duur, de presta ties zijn ondermaats en de doelen onduidelijk. Het management en de directeur zijn begin dit jaar ontslagen. De VW-winkels zitten vaak in dure panden en zijn bijna allemaal verliesgevend. De Ven rayse VW-winkel draaide in 2005 met een exploitatietekort van 11.000 euro. De Regio VW Noord- en Mid den-Limburg wordt opgeheven en gaat in afgeslankte vorm ver der. De opzet is dat de gemeenten meer invloed krijgen op de regi onale promotie. Vandaar dat de winkels voortaan onder de hoede van de gemeenten vallen. Het col lege meent echter dat de lokale winkel beter functioneert onder aansturing van een professionele organisatie die ervaring heeft in de toeristische informatievoorzie ning. Omdat er in de winkel aan het Henseniusplein ook al een ANWB- verkooppunt is, vindt het college de ANWB de meest geschikte kan didaat. De gemeenteraad neemt in september een besluit. De Regio VW blijft de winkel beheren tot dat de overname een feit is. van den munckhof bv www.vandenmunckhof.nl Jongerenwerk moet nieuw leven worden ingeblazen De gemeente en welzijns- instelling Synthese hebben elkaar weer gevonden. Na het debacle met Dingus proberen de twee partijen het jonge renwerk in Venray opnieuw op te bouwen. Jongerencafé 't Podium is de plek waar het gaat gebeuren. Jongerenwer ker Ewout Wiedemeijer staat voor de taak veel weerstanden te overwinnen. Wiedemeijer sprak donderdag tijdens een informatiebijeenkomst voor de politiek van een 'nieuw huwelijk'. "We moeten nog aan elkaar wennen. Het is van belang dat we elkaar recht in de ogen blijven kijken." Synthese heeft het in verleden flink verbruid bij Dingus en een grote groep jon geren. Dat is ook de reden dat de gemeente twee jaar geleden geen beroep deed op de Venrayse wel- zijnsinstelling toen er twee straat hoekwerkers werden aangesteld. Die kwamen van concurrent Wel. kom uit Venlo. Maar inmiddels is Synthese weer in genade aange nomen. De gemeente kocht voor veel geld jongerencafé 't Podium. Een halfjaar later is er van jonge renwerk nog geen sprake. Het café draait na de asbestperikelen gewoon door zoals vanouds. Met een drukke vrijdagavond en een minder drukke zaterdag. De rest van de week valt er niets te bele ven. Daar zal binnenkort verande ring in komen, verzekert Ewout Wiedemeijer. "De fundering is nu gelegd. We hebben een gebouw. Het moet een echt jongerencen trum worden met activiteiten van en door jongeren. Die gaat Synthe se niet zelf organiseren. Het valt of staat met de bereidheid van de jongeren. Zij moeten de handen uit de mouwen steken. Wij blijven op de achtergrond aanwezig." Eerst moet er een stichting wor den opgericht. "We hopen snel bestuursleden te vinden zodat we direct aan de slag kunnen", zei Wiedemeijer. "Er is veel tijd gaan zitten in allerlei juridische perikelen. Daardoor zijn andere zaken blijven liggen." Met Gijs Schapendonk is inmiddels een huur- en exploitatieovereenkomst afgesloten. Schapendonk zal zich als exploitant niet inhoudelijk met het jongerenwerk bemoeien. "Jongerenorganisatie V-Kick heeft er ook geen behoefte aan een jon gerencentrum te runnen", aldus Wiedemeijer. Behalve de stichting moet er ook nog een raad van toe zicht komen. En dan 't Podium zelf. Na de geforceerde aankoop blijkt dat het pand eigenlijk niet voldoet. Een merkwaardige constatering ach teraf. Er is geen fatsoenlijke opslag en geen kantoorruimte, vertelde Wiedemeijer. "Er is maar een grote ruimte. De garderobe is boven. Dat is heel ongelukkig. De routing is niet handig en ook het parkeren is een probleem." Synthese wil de jongerenwerkers graag een werk ruimte bieden in 't Podium. "Want we moeten tussen de jongeren inzitten en niet ergens achteraf op een kantoor." Het is tevens een wens om het JIP (jongereninformatiepunt, red.) onder te brengen in 't Podi um. Ook zou er een oefenruimte voor bands moeten zijn en een trefpunt voor sozen en tieneror ganisaties. "Maar helaas leent het gebouw zich daar niet voor. Er zullen eerst bouwtechnische aan passingen moeten komen", zegt Wiedemeijer. Een ander twistpunt zijn de tegenstrijdige belangen tussen het commerciële cafége deelte en het idealistische jonge renwerk De vrijdagavond neemt een aparte positie in."Die avond is voor de exploitant. De inkomsten zijn nodig om het café overeind te houden", zei Wiemeijer, die weet dat 't Podium een bepaalde groep jongeren trekt. Hij omschrijft hen als 'mainstream'. "In de beeldvor ming heeft 't Podium de kleur van het publiek dat er op vrijdag komt. Dat is heel lastig om te bui gen naar iets anders, 't Podium moet een andere 'kleur' krijgen zodat het een tent wordt voor alle jongeren." Volgens Wiedemeijer zal dit nog moeilijk genoeg wor den. "Want er blijkt weinig of geen binding te zijn tussen de diverse groepen jongeren." De politiek reageerde positief en opgelucht. Na het jarenlange gekrakeel met Dingus, hoopt iedereen nu vurig dat het jonge renwerk van de grond komt. "We hopen nu een moeilijke periode achter ons te laten", zei CDA-raads- lid Ton Teeuwen. "En dat we posi tief de toekomst kunnen ingaan." Elly van Dijck (PvdA) is niet hele maal gerustgesteld. "Ik hoor dat de accommodatie te klein is. Daar moeten we eens goed over naden ken." De gemeente en Synthese werken nauw samen om het open jongerenwerk in een nieuwe omgeving van de grond te tillen. Na de poel van ellende met Dingus heb ben beide partijen elkaar toch weer gevonden. Hoewel het geen succesvolle combinatie is gebleken. De vraag dringt zich op of jongerenwerk anno 2007 nog wel bestaansrecht heeft. Wethouder Mathieu Emonts (PvdA) roept dat de jongeren zelf verantwoordelijkheid moeten nemen maar wel onder deskun dige begeleiding. Daarbij zwaait hij met het gemeentelijk jeugdbe leid dat bepalend is. Ewout Wie demeijer is de beroepskracht van Synthese die het jongerenwerk gaat ondersteunen. Synthese rept eveneens over jongeren die zelf de verantwoording moeten dra- Afgelopen weekend is een markante vrouw Venray ontvallen. Jo Geurts, bekend als 'Jo van het snoepwinkeltje' bij het Raayland College, is op 73-jarige leeftijd plotseling overleden. Jo is bij verschillende gene raties schoolbezoekers bekend. Zij heeft 35 jaar lang snoep verkocht. Ook in de woonomgeving was zij een graag geziene vrouw. Woensdag avond werd in de Paterskerk tijdens een avondwake afscheid van haar genomen. Donderdagmorgen werd ze gecremeerd in Blerick. gen. "Ze moeten zelf de handen uit de mouwen steken", zei Wiede meijer, met een doek en een zon nebril op zijn hoofd, vorige week tijdens een bijeenkomst voor de politiek. Synthese wil wel graag een eigen kantoor in jongerencafé 't Podium. Om tussen de jongeren te zitten, maar toch op de achter grond te blijven. In de jaren zeventig floreerde het sociaal-cultureel jongeren werk. Mathieu Emonts was in die tijd een vaste bezoeker en vrijwilliger van jongerencentrum Free Wheelin, de voorloper Din gus. De tijden zijn veranderd. De meeste jongerenwerkers werden in latere jaren nauwelijks nog seri eus genomen binnen Dingus. Een breuk was dan ook onvermijde lijk. Later werd ook de gemeente letterlijk het jongerencentrum uitgezet. Burgemeester Waals ondernam zeven jaar geleden nog een ultieme poging de zaak te red den. Zoals tal van wethouders en ambtenaren zich stukbeten op het 'dossier Dingus'lukte het ook Waals niet. Een paar dagen na de verkiezingen van maart 2006 werd het jongerencentrum gesloten. Na een slepende juridische strijd waarover ook het Gerechtshof en de Raad van State zich bogen. Ondanks het lastige parket wist Dingus in de laatste jaren van zijn bestaan enkele jongerengroepen aan zich te binden. De plurifor miteit van de jongeren en hun muziekstijlen zijn zo uiteenlopend dat ze nauwelijks of niet in een jongerencentrum te vangen zijn. Dingus had daarbij nog het voor deel over een aparte en goed iso leerde concertzaal te beschikken. 't Podium beschikt slechts over één ruimte, die bovendien op vrijdag niet beschikbaar is. Het is bovendien maar de vraag of de jongeren wel zitten te wachten op bevoogding van Synthese en de gemeente. V-Kick liet al vaker weten geen enkele behoefte te hebben aan de inmenging van jongerenwerkers. Ewout Wiede meijer heeft ook zijn bedenkin gen. Hij liet duidelijk merken dat het gebouw eigenlijk niet vol doet. Om Dingus-achtige toestan den te voorkomen is veel tijd en energie gestoken in het juridisch dicht timmeren van een huur- en exploitatieovereenkomst. Er moet bovendien een raad van advies en toezicht komen. De uiteenlopende jongerengroepen hebben weinig met elkaar op. "Er is geen grote binding", constateert ook Wie demeijer. Bovendien voelen veel jongeren zich niet aangetrokken tot 't Podium. "Het heeft de kleur van het vrijdagavondpubliek. Dat is lastig om te buigen", weet Wie demeijer. De politiek is desondanks hoopvol en smacht naar een suc cesje. Mark van der Heijden, jon- gerenambtenaar van de gemeente, vraagt nog even om geduld. "We zijn hard op weg. Over een jaar zullen er concrete resultaten zijn." Werkgroep moet projecten dorpen realiseren De dorpen zijn teleurgesteld in de gemeente. In de voorjaarsnota zijn geen projecten uit de dorps ontwikkelingsplannen (DOP's) opgenomen. De dorpsraden heb ben samen met de inwoners veel energie gestoken in het opstellen van de DOP's. Een afvaardiging van het dorps radenoverleg heeft hierover onlangs een gesprek gehad op het gemeentehuis. "Het stagneert bij de ambtenaren", zegt voorzitter Theo Zegers. "Er blijkt geen tijd te zijn om dorpsplannen uit te wer ken omdat andere en grotere pro jecten voorrang krijgen." Afgesproken is nu dat er een werkgroep in het leven wordt geroepen. Het doel van deze werk groep is om de projecten en initia tieven uit de DOP's om te zetten in kant-en-klare plannen. Het is nog niet bekend hoe deze werkgroep wordt samengesteld. Zegers: "Het komt in elk geval helemaal los van het ambtelijk apparaat." Jeroen van de Leur, van de dorpsraad Leunen, vindt dat van vrijwilligers niet verwacht mag worden dat ze compleet uitge werkte projecten, inclusief finan ciële onderbouwing en plan van aanpak, aanleveren. Theo Zegers reageert: "Professionele krachten zullen het inderdaad moeten uit werken. In het gemeentehuis zijn geen mensen beschikbaar voor de dorpen. Het instellen van een werkgroep is de enige manier om onze plannen gerealiseerd te krij gen." Nog geen duidelijkheid over Zenith Uitgaanders in Venray en verre omgeving moeten het nog langer doen zonder super discotheek Zenith. De beoogde koop door ondernemer Harrie Maessen is nog altijd niet afge rond. Harrie Maessen heeft enige tijd geleden een bod op de failliete discotheek gedaan. De curator kon zich, evenals de belasting dienst, vinden in het aanbod van Maessen. De rechter-commissaris ging uiteindelijk niet akkoord met het bod. "Hij stelde als voorwaar de dat er een jaar lang geen disco theek in mocht komen. Als ik een pand koop, moet ik zelf weten wat ik ermee ga doen, zeker als er bepaalde vergunningen op lig gen", aldus Maessen. Volgens de Venrayse ondernemer is de cura tor nu opnieuw in onderhande ling met de rechter-commisaris. "Ik heb geen idee wanneer een definitieve beslissing wordt geno men", stelt Maessen. Wanneer de rechter-commissaris negatief beslist, is de koop definitief van de baan. Curator Jeroen Bakkers bevestigt dat de discotheek nog altijd niet verkocht is. "En ik durf niet meer te zeggen wanneer dat gaat gebeuren." Eerder hoopte Maessen de koop van de discotheek, die in januari failliet ging, eind mei te kunnen afronden, maar dat is niet gelukt. Uitgaanscentrum Zenith opende in december 2005 zijn deuren. De superdiscotheek, de grootste van de Benelux, zou elke week dui zenden bezoekers moeten trek ken, maar haalde die aantallen te weinig. Ruim een jaar na de ope ning ging de zaak failliet met een schuld van 8,5 miljoen euro aan de bank. Bij de onderhandelingen bleek dat Maessen Bedrijven een cruciale positie heeft in het dos sier: het bedrijf is eigenaar van het parkeerterrein. Zonder parkeer plaatsen mag de discotheek niet draaien van de gemeente Venray. Wat gebeurt er als U niet adverteert Brukske mooi anders De website www.brukskemooi- anders.nl. is in de lucht. Met deze website gaan de partners van het Ondernemend Gezelschap Bruks ke (OGB) iedereen die belang stelling heeft voor Brukske op de hoogte houden van alle ontwik kelingen. De leden van het OGB willen bewoners van Brukske én alle inwoners van Venray graag vertellen waar ze mee bezig zijn. Het doel is om samen met de bewoners van Brukske een nog fijnere wijk te maken, nu en in de toekomst. Via deze nieuwe web site is op de voet te volgen hoe zij dat doen. Op de site staat het allerlaatste nieuws en zijn er de plannen op korte en lange termijn te vinden. Verder staan alle activi teiten inzichtelijk op een wijkplat- tegrond. Een natuurlijk vindt men informatie over het OGB én over alle partijen die erin meedoen. Omdat het OGB ook gebiedspa- nel is voor Brukske is de site een onderdeel van www.gebiedspa- nel.nl. Maar men kan natuurlijk ook rechtstreeks naar www.bruks- kemonianders nl vaan

Peel en Maas | 2007 | | pagina 7