'Betere culturele promotie Venray' Ven ENRAY Koele ontvangst Odile Wolfs 'Bedrijfsgebouwen inpakken in groen' Natuur terug in bermen Venray Zoeken naar arbeidsintensieve ondernemingen" Driedaagse LAN-party in wijkcentrum de Kiosk IAARMARKT VENRAY 23 JULI «b Niets! Laat u inspireren PEEL EN MAAS 9 en 16 juli FEESTMARKT - doe mee aan de loterij! PEEL EN MAAS door onze keukens en badkamers PEEL EN MAAS Donderdag 5 juli 2007 - Pagina 5 De gemeente is rijk aan kunst en cultuur. Venray moet zich echter veel beter profi leren en meer aan promotie doen. Ook moet er meer kunst op straat te zien zijn in het winkelcentrum en bovendien zouden de pleinen meer moe ten bruisen van culturele acti viteiten. Dat zijn de voornaam ste conclusies uit het kunst- en cultuurdebat dat woensdag in De Witte Hoeve werd gehou den. Het verenigingsleven bloeit zowel in de dorpen als in Venray. Er zijn liefst 102 verenigingen en organisaties die zich bezighouden met kunst. Beeldende kunst, car naval, dans, film, historie, literatuur, musea, schutterij, toneel en zang. Alles is in Venray voorhanden. Wethouder Van der Broeck meldde dat Venray liefst 27 zang verenigingen telt. Daarnaast zijn er nog tal muziekverenigingen zoals blaasorkesten, drumbands en korpsen, joekskapellen, harmo nieën en fanfares. Ruim honderd belangstellen den waren op het Venrayse debat afgekomen. De gemeente pre senteert eind dit jaar een nieuw beleidsplan en wil daar graag de mensen 'in het veld' bij betrek ken. "Het is hartstikke mooi, zo'n grote opkomst", zei Patrick van der Broeck. "We willen graag weten waar we naar toe moeten. Hoe gaan we met de verenigingen om? Of met de schouwburg? Heb ben we een regiofunctie? Allemaal vragen die roepen om een ant woord." Gedeputeerde Odile Wolfs vindt het vooral van belang dat er goed naar de mensen geluisterd wordt. "Wat willen de Venraynaren? Wat is typisch Venray? Wat goed is, moeten we behouden. Maar wat ontbreekt er? Wat willen we graag en wat kunnen we verbeteren", zo gaf Wolfs een voorzet voor de discussie. Het bedrijfsleven blijkt steeds meer bereid geld te steken in kunst. Volgens Wolfs willen de bedrijven zo een aantrekkelijk woonmilieu voor hun medewer kers scheppen. Kunst hoeft niet steeds iets nieuws te zijn, hield ze de zaal voor. "We worden dagelijks gecon fronteerd met prachtige monu menten en cultureel erfgoed. Ook Venray heeft veel rijkdom. We vinden het vaak vanzelfsprekend terwijl het juist zo bijzonder is." Wolfs zei dat het een misvatting is dat kunst alleen zou zijn weg gelegd voor de 'happy few'."Het is juist voor ons allemaal. Kijk maar eens naar het rijke verenigingsle ven. Het zorgt voor heel betrok ken gemeenschappen. Zonder kunst en cultuur zou het maar een dooie, saaie boel zijn in onze samenleving." De provincie steekt vooral geld in het Odapark. "Een juweeltje", vindt Wolfs."De provin cie financiert alleen de drie grote musea in Venlo, Kerkrade en Maas tricht. Voor het Odapark maken we een uitzondering. Dat verdient ook onze steun." De zaal werd daarna opge splitst in vijf discussiegroepen. De resultaten werden per groep gepresenteerd. "De verenigingen zorgen voor leven in de brouwe rij", zei Jan Strijbos. Zijn groep mist een open podium in Venray en zou graag zien dat de pleinen veel meer worden gebruikt. Op de scholen moet meer aandacht komen voor cultuureducatie. Pien Kienhuis roemde eveneens het verenigingsleven dat boven dien goed georganiseerd is met koepelorganisaties als de vorsten- raad en de federatie van muziek gezelschappen. "We zouden wel graag meer culturele manifestaties willen zien", aldus Kienhuis. Ko van der Velpen, directeur van het kunstencentrum, voer de ook het woord. Hij greep de gelegenheid aan om het subsi diebeleid van de gemeente even te bekritiseren. "De kracht van Venray is de grote diversiteit", zei Van der Velpen. "De verenigingen zorgen voor een sociale samen hang." Behalve het subsidiebeleid noemde hij een minpunt dat beel dende kunst meer aandacht krijgt dan andere kunstvormen. Ook het ontbreken van een jongerencen trum werd genoemd. Van der Vel pen miste tevens vernieuwende impulsen. "Het ontbreekt nog aan innoverende krachten." Fré Thissen noemde het een opdracht het culturele erfgoed te behouden en te integreren in het heden. Venray zou zich vooral beter moeten promoten."Er wordt vaak over Venray heen gekeken. Ook de eigen bewoners kijken vaak naar elders. Wij Venraynaren zien vaak niet eens wat hier alle maal gebeurt. Er moet dan ook een veel betere promotie komen", vindt Thissen. Lowieke Kateman vertelde dat er veel meer kunst in het centrum moet komen. "Zodat het publiek er vanzelf mee in aanraking komt. De beelden moeten om het jaar rouleren." Zijn groep meent dat de jeugd te weinig betrokken wordt bij kunst en cultuur. "Daar is nog een grote slag te maken." Vooral de scholen zouden actiever moe ten zijn en meer naar buiten tre den. Kateman pleitte voor meer samenwerking tussen allerlei kunstvormen en verenigingen."Zo zouden bij de jaarmarkt het Oda park en de harmonie samen iets kunnen organiseren." Beveiliging bedrijventerreinen kan beter De beveiliging van bedrijven terreinen kan het beste wor den georganiseerd als onder nemers, politie, gemeente en de beveiligingsorganisatie de handen ineen slaan en samen staan voor de veiligheid. Hoe wel steeds meer ondernemers de weg naar het collectief vin den, zijn er nog steeds te veel bedrijven die niet participeren in het collectieve beveiligings project. "Een gemiste kans", vinden Paul van den Broek, ondernemer en voorzitter van het beveiligingsoverleg Venray en Roel Coppus, wijkagent van industrieterreinen in Venray. "Het voordeel van de samen werking met de collectieve beveiliger Intergarde heeft zich inmiddels bewezen. Voor de individuele ondernemers, maar ook voor het collectief!" "Veel ondernemers denken dat ze de beveiliging van hun bedrijf goed geregeld hebben door de maatregelen die zij zelf hebben De partners zetten het collectief op de kaart. Vlnr: Paul van den Broek (voorzitter werkgroep), Kevin Peters (Intergarde), Roel Coppus (wijkagent) en Coen van Hulst (Intergarde) Foto: Gé Hirdes. genomen", vertelt Roel Coppus. "Maar het bedrijf staat niet op een eilandje. Daarom is het altijd goed om naar je omgeving te kijken en te bepalen welke zaken gezamen lijk opgepakt kunnen worden. Want samen kun je veel meer bereiken." De wijkagent ziet deel name aan het collectieve bevei ligingsproject dan ook als een belangrijke stap in het nemen van de eigen verantwoordelijkheid van ondernemers om te zorgen voor een veilig bedrijventerrein. "Het zorgen voor de veiligheid op en rond de terreinen is geen exclusieve taak van de politie, maar moet een product zijn van samenwerking tussen overheid en bedrijfsleven." De samenwerking met één beveiligingsbedrijf heeft daarbij de voorkeur vindt Coppus. "Door een optimale afstemming tussen beide organisaties kan goed wor den samengewerkt. Zo overleg ik regelmatig met de beveiligers over aandachtspunten zoals ver dachte auto's en situaties, zodat een goede preventieve en actieve beveiliging kan plaatsvinden. En mocht er daadwerkelijk een inci dent plaatsvinden, dan zijn de lijnen kort zodat er effectief en efficiënt kan worden opgetreden. De deelnemers van het collectief hebben hier veel profijt van." In het beveiligingsoverleg par ticiperen politie, ondernemers, gemeente en de collectieve bevei liger om samen actuele ontwikke lingen te bespreken en eventuele acties hierop af te stemmen. "In deze werkgroep wordt visie ont wikkeld hoe veiligheid op korte en lange termijn verder vorm kan worden gegeven", vertelt voorzit ter Paul van den Broek. "De deel nemers van het collectief pluk ken hier de vruchten van." Hij ziet in de samenwerking vooral meer slagkracht om de criminali teit op het bedrijventerrein uit te bannen. "Collectieve beveiliging levert een bijdrage aan de veilig heid van de individuele aangeslo ten ondernemingen. Des te meer bedrijven op ons terrein hieraan meedoen, des te groter het totale resultaat én de pakkans van even tuele daders. Het wordt minder aantrekkelijk voor het dieven gilde als men weet dat hier zeer intensief gesurveilleerd wordt en dat de politie nauw samenwerkt met de beveiligingsorganisatie. Daarnaast is het belangrijk dat iedereen meedoet zodat investe ringen in bijvoorbeeld cameratoe- zichtsystemen in de toekomst te financieren zijn. Dat is de kracht van het collectief!" Naast het extra wakende oog van Intergarde voor de deelnemers krijgen zij ook zelf meer handvatten om zich tegen criminaliteit te wapenen. "We heb ben bijvoorbeeld een proactief waarschuwingssysteem voor de deelnemers, zodat we snel infor matie kunnen doorspelen die van belang is om inbraken of andere incidenten te voorkomen", vertelt Paul van den Broek."Ook wisselen we kennis uit over de mogelijkhe den met betrekking tot criminali teitsbestrijding. Dit 'gratis' advies is in de optiek van de werkgroep bijzonder belangrijk." Roel Coppus en Paul van den Broek zijn ervan overtuigd dat door de proactieve manier van werken het aantal inbraken en andere incidenten op het bedrij venterrein nog verder kunnen terugdringen. In de nabije toe komst zal de parkmanager zich ook nog sterk maken voor een optimale beveiliging van de bedrijventerreinen. "Hoe meer we de gelederen kunnen sluiten, hoe meer mogelijkheden we hebben om criminaliteit uit te bannen. In een collectief kan dat snel ler, goedkoper en beter. Als alle ondernemers zich aansluiten, dan kunnen we een nog sterkere vuist maken!" PvdA-gedeputeerde Odile Wolfs was woensdag uitgenodigd om een inleiding te verzorgen voor het debat over de Venrayse kunst en cultuur. De avond zou om acht uur in De Witte Hoeve beginnen, maar Wolfs was er niet. Wethou der Patrick van der Broeck hield daarom een wat langer inleidend praatje. Terwijl gespreksleider Gerard de Beijer zich beraadde op hoe het nu verder moest, stapte Wolfs om tien over acht de zaal binnen. Ze werd door De Beijer direct naar het spreekgestoelte gediri geerd. "Geef dat mens eerst eens een kop koffie", merkte een toe hoorder op. Tevergeefs. Wolfs excuseerde zich voor het te laat komen. Ze was naar het partijtje van Rowwen Hèze-zanger Jack Poels geweest die zijn vijftigste verjaardag vierde. "En hier bij de ingang werd ik tegengehouden. Ik moest eerst zeggen wie ik was en wat ik kwam doen. Terwijl ik toch een genodigde ben", merkte ze lichtelijk geïrriteerd op. Odile Wolfs stak van wal over het Lim burgse cultuurbeleid. Ze was een halfuur onderweg toen Gerard de Beijer, tot opluchting van het publiek, haar eindelijk een glaasje water voorzette. Dat aanvaardde ze dankbaar."Och, nu zie ik ook de wethouder zitten. Hij is zeker net binnengekomen", merkte Wolfs op tot grote hilariteit van de zaal. De gedeputeerde van cultuur over schreed haar spreektijd met een kwartier en daarbij was ze ook nog een blaadje van haar tekst kwijt. Daar maalde niemand om. Wolfs ging niet helemaal met lege handen terug naar Maastricht. Van der Broeck overhandigde haar het boek over de kunstschatten van de Grote Kerk. Ze beloofde tot de pauze te blijven. "Want morgen heb ik alweer vroeg een afspraak." Automobilist rijdt in op groep De politie heeft in de nacht van maandag op dinsdag omstreeks 02.00 uur een 21- jarige man uit Ysselsteyn aan gehouden. De man reed eerder die nacht met zijn personen auto in op een groep mensen. Omstreeks 0.45 uur liepen zes personen uit Uden en Volkel over de Paardekopweg in Ysselsteyn. Zij waren in het dorp op kamp met de scouting. Op de weg zagen zij een auto staan zonder verlichting. Op het moment dat de Brabanders op de weg gingen staan, deed de auto zijn groot licht aan en reed met hoge snelheid op de groep af. Om de automobilist te ontwijken, gingen de mannen snel in de berm staan, maar ook dat hielp niet. De automobilist reed ook de berm in, recht op de mannen af. Zij moes ten vervolgens achteruit springen om te voorkomen dat ze geraakt werden. De mannen waarschuw den direct de politie en gaven het kenteken en het type auto door. Op de Timmermansweg hielden agenten vervolgens een auto aan die overeenkwam met het opge geven signalement. In het voer tuig bevonden zich de 21-jarige verdachte en twee 16-jarige jon gens uit Ysselsteyn. De 21-jarige bestuurder is aangehouden en ingesloten voor verder onderzoek. Zijn rijbewijs is ingevorderd. Van de Brabantse mannen raakte nie mand gewond. Wat gebeurt er als U niet adverteert Stichting De Marke wil wat doen aan de verstedelijking van Venray. De oprukkende bedrijventerreinen verdrin gen steeds meer de natuur. Zoals bij De Blakt ten noorden van Oirlo. Directeur Gerard de Baay presenteerde maandag in het dorpsradenoverleg het plan om de saaie gauwe wan den in te pakken in het groen. Daarbij worden de wanden niet groen geschilderd. De Marke wil struiken, bomen en klimmers rondom ieder bedrijfsgebouw planten. "Dit is ook heel belangrijk voor de gezondheid van de men sen", vertelt de Baay. "Het groen haalt veel fijnstof uit de lucht. Dit is goed tegen het ziekteverzuim en voor het milieu." De bedrijventerreinen krijgen een aantrekkelijkere uitstraling en worden zo beter ingepast in het landschap. Ook kunnen de ondernemers door het groen winst halen uit energiebesparing. De Marke wil daarbij een land- schapsarcitect in de arm nemen. "Het gaat om individuele bedrij ven en ondernemers. Er zijn heel veel mogelijkheden", aldus De Baay. Venray zou daarbij het proef gebied kunnen worden van een landelijke pilot. Stichting De Marke wil, als beheerder van de Venrayse bossen en natuurgebieden, meer aandacht voor de ber men langs wegen en waterlo pen. Alle bermen worden nu op dezelfde intensieve wijze gemaaid. De Marke is bezig een plan op te stellen voor een ecologisch en natuur rijker beheer. Door bermen minder of niet te maaien kan de natuur en weer tot bloei komen. De opzet is dat bermen een verbindingszone worden tussen de natuurgebieden. "We kunnen zo de natuurwaarden versterken. Het ecologisch maaien zal voor een kwart van de bermen gaan gelden", zei directeur Gerard de Baay maandag in het dorpsraden- overleg. "Er wordt nu overal rigou reus gemaaid. Op de goedkoopste manier en er wordt nergens naar gekeken. Dit is zonde. Door een ander maaibeheer kunnen kleur rijke plantensoorten en kruiden zich makkelijker verspreiden. Het trekt ook andere insecten en vogels aan." De dorpsraden vragen zich af of De Marke heeft overlegd met de LLTB, de belan genvereniging van de agrariërs. Dit bleek niet het geval. Ze vre zen namelijk voor het oprukken van distels en bramenstruiken die zich vanuit de bermen en sloten gemakkelijk over de akkers ver spreiden. De Baay reageerde dat het mogelijk is om bijvoorbeeld de distels selectief te maaien. Een ander project van De Marke is het soortenrijk boeren in het gebied tussen Leunen, Heide, Ysselsteyn en de Ballonzuil. Er lopen nu drie pilots. Samen met agrariërs wor den stukjes landbouwgrond zo ingericht dat er meer leefgebie den of biotopen ontstaan. In eer ste aanzet geldt dit voor de patrijs en de bruine eikenpage, een zeer zeldzame vlinder. Ook de patrijs is zeldzaam en kwetsbaar geworden "Een natuurrijker landschap zal ook winst opleveren voor andere soorten", hoopt De Baay. Over een lengte van drie kilometer worden Heidens positief over bedrijventerreinen II Wethouder Heidens is posi tief over de ontwikkelingen op de Venrayse bedrijventerrei nen. Hij voorziet dat De Hulst 2 binnen enkele jaren vol zal zijn en er is ook belangstelling voor het nieuwe terrein De Blakt. Ook heeft de wethou der het volste vertrouwen in de toekomst van Science Link, waar bedrijven uit de zoge heten life-science-sector zich kunnen vestigen. Voor Science Link is volgens wethouder Heidens voldoende interesse. "Er liggen al enkele con tacten, maar concreet is er nog geen handtekening gezet. Derge lijke ondernemingen zijn vaak op of nabij universiteiten gevestigd. Steeds meer wil men zich op neu traal terrein vestigen, waar derge lijke bedrijven een link vormen tussen wetenschap en industrie." De wethouder maakt zich geen zorgen dat er nog geen bedrijven zijn vastgelegd. "Bij dergelijke pro cessen gaat veel tijd zitten in het uitdragen van het product en het vormen van een netwerk. Daar is de afgelopen maanden veel ener gie in gestoken. We merken wel dat het een ijzersterk concept is." De gemeente en projectontwikke laar van Looij hebben afgesproken dat na vijf maanden netwerken het komende jaar geoogst moet worden. Venray is wat Heidens betreft de ideale vestigingsplaats voor derge lijke bedrijven. "Wij hebben een uitgebreide kennis van gezond heidszorg en intensieve veehoude rij. Reden waarom we als gemeen te onze nek hiervoor durven uit te steken. Wel moet je ook met twee benen op de grond blijven staan, want Venray is natuurlijk wel Ven ray, een kleine stad op een eure- gionaal en mondiaal platform. Als gemeente kijken we dan ook naar bedrijven die bij ons passen. We zoeken dan ook naar arbeidsinten sieve en kennisintensieve onder nemingen. Vaak wordt gezegd dat logistiek alleen maar dozen schui ven is. In Venray gebeurt nu al meer dan alleen dozen schuiven. Assemblage is tegenwoordig ook een van de logistieke concepten met toekomst. Daar zetten we dan op in, net als op nieuwe innova tieve bedrijven en starters", aldus Heidens. Voor starters is de gemeente momenteel met Liof in overleg om te kijken of er bedrijfsruimten voor starters gerealiseerd kunnen worden. Venray heeft daar volgens de wethouder een groot tekort aan. Of een dergelijk gebouw op De Hulst 2 of De Blakt gereali seerd moet worden, is nog onge wis. "Voor beide terreinen zijn we overigens met bedrijven in gesprek. Maar dergelijke gesprek ken zijn er vaak een met een lange adem, want Venray is vaak niet de enige gemeente waarmee gepraat wordt. Wel voorzie ik dat De Hulst 2 binnen enkele jaren geheel vol zal zitten." Eerste jongerenactiviteit met wensgeld gemeente In wijkcentrum de Kiosk in Brukske wordt vanaf 30 juli een driedaagse LAN-party gehouden. Deze competitie met computerspelletjes is de eerste activiteit voor jongeren die met het wensgeld van de gemeente wordt betaald. Sinds kort heeft de gemeente de website 'mijnideeisgeldwaard. nl' in het leven geroepen. Jon geren van 11 tot 24 jaar kunnen hier een initiatief of idee indienen dat beloond wordt met maximaal 2000 euro. Jongerenambtenaar 10.00-17.00 UUR 1 Mark van der Heijden vertelde donderdag tijdens een informatie bijeenkomst voor de politiek dat er al dertig aanvragen binnen zijn. Het varieert van jumpen, straat voetbal, LAN-party, dance event, rapbattle of beatbox, jongerenma gazine, disco met bekende arties ten of optredens voor goede doe len. De LAN-(local area network) party vindt plaats in een grote ruimte met heel veel computers waar jongeren tegen elkaar kun nen spelen. PvdA-raadslid Elly van Dijck vindt het vreemd dat het in een wijkcentrum georganiseerd wordt. "We beschikken nu toch zelf over een jongerencentrum. Waarom kan het niet in 't Podi um?", vraagt zij zich af. Marieke de Veer van de gemeente legde uit dat 't Podium er niet geschikt voor is. "Er wordt drie dagen lang overdag gespeeld en er zijn twee overnachtingen bij. In de Kiosk kunnen we boven twee slaapza len inrichten." Van der Heijden liet als voor beeld een sheet zien van een handgeschreven briefje van de negenjarige Jennifer die vraagt om een kinderdisco. Met, als meest opvallend, pontificaal de stempel van de gemeente erop. Martin Wijnhoven (Samenwerking) erger de zich. "En wat doet de gemeen te? Ze zetten een grote stempel midden op de brief. Over jeugdbe leid gesproken..." niet ontvangen? Bel 582877! jonge eiken tot een hoogte van twee meter geplant speciaal voor de zeldzame vlinders. Sieb Nijssen (Ysselsteyn) vertelde dat er vroe ger heel veel patrijzen zaten in de Peel. Volgens hem is de vos er de oorzaak van dat de vogel nu bijna helemaal is verdwenen."Zolang de vos er zit zal de patrijs niet terug- komen.' Volgens de Flora- en fauna wet is de vos evenwel beschermd. Er gaan steeds meer stemmen op, ook vanuit de wildebeheereenhe- den, om de vos die status de ont nemen. Gerard de Baay meent dat dit er op termijn wel van komt. Rampenplan 2007 vastgesteld Op 3 juli heeft het college het gewijzigd gemeentelijk rampen plan 2007 vastgesteld. In dit plan zijn, op basis van achttien rampty pen, de lokale risico's voor onze gemeente geïnventariseerd en beter in beeld gebracht. Het gewij zigde plan zorgt verder voor een verbetering in de koppeling van de organisatie, de verantwoorde lijkheden, de taken en de bevoegd heden van alle hulpverleningsin stanties, zoals politie, brandweer en de geneeskundige hulpverle ning. Zo is de brandweer onder andere verantwoordelijk voor het waarschuwen van de bevolking bij incidenten. Zij kunnen dan het sirenenetwerk in gang zetten. De gemeente is onder andere ver antwoordelijk voor het opvangen en registreren van geëvacueer- den en behandelde gewonden in opvanglocaties met voldoende faciliteiten. Alle processen die een rol spelen in de rampenbe strijding zijn beschreven in dit gewijzigde rampenplan. Dit gewij zigde rampenplan is wederom gelijkluidend aan de rampenplan nen van de overige in de Regio Noord- en Midden-Limburg deel nemende gemeenten. Dus als er nu een ramp of incident van enige omvang onze gemeente zou tref fen, kunnen andere gemeenten uit de regio ons direct ondersteunen, aangezien dezelfde afspraken zijn gemaakt. Er is ook geen verschil meer per gemeente voor de overi ge hulpverleningsinstanties, waar door er sneller en efficiënter hulp kan worden geboden. De kracht van het collectief vriidaa tussen 9.00-17.00 uur Bezoek onze showroom: Heidseweg 33, Venray-Heide T 0478 533000 www.comfortabel-wonen.com de COMFORTABEL W0NENaanpcr/(

Peel en Maas | 2007 | | pagina 5