Gemeente Venray Allochtone moeders midden in maatschappij Centrum op de schop op internet Kwijtschelding aanvragen voor 1 augustus Voorjaarsnota vastgesteld Statistisch jaarboek: schat aan cijferinformatie Regels voor evenementen vastgelegd Input voor nieuw kunst- en cultuurbeleid PEEL EN MAAS Gemeentehuis Openingstijden Vanaf 2008 gaat het centrum van Venray op de schop. Bestrating, groen, kunst, gevels, reclame-uitingen, verlichting, alles wordt meegenomen in de nieuwe plannen. Die plannen worden in 2007 gemaakt. De gemeente beslist niet in haar eentje hoe het nieuwe centrum eruit komt te zien. Daartoe werkt ze samen met drie werkgroepen: van bewoners, ondernemers en gebruikers. De gemeente Venray vindt het belangrijk alle inwoners goed te informeren over de vorderingen van het project Centrum op de schop. Daarom kunt u vanaf nu op de website van de gemeente alle nieuwtjes en ontwikkelingen over dit ingrijpende project op de voet volgen. U vindt de informatie op www.venray.nl onder actueel projecten centrum op de schop. *V> Venray, focus op mensen Donderdag 5 juli 2007 - Pagina 15 Raadhuisstraat 1, 5801 MB Venray Postbus 500, 5800 AM Venray Telefoon (0478) 52 33 33 Fax (0478) 52 32 22 E-mail gemeente@venray.nl Internet www.venray.nl Publieksdiensten Maandag van 12.00 tot 20.00 uur, dinsdag t/m vrijdag van 9.00 tot 13.00 uur. Telefonisch bereikbaar: maandag t/m donderdag van 8.30 tot 17.00 uur en vrijdag van 8.30 tot 13.00 uur. Gemeentearchief Alarm Dinsdag t/m donderdag van 9.00 tot 17.00 uur. Centraal alarmnummer 112 Informatiecentrum Hulpaanvraag geen spoed politie 0900 - 88 44 Maandag van 12.00 tot 20.00 uur, Hulpaanvraag geen spoed brandweer 077 - 356 56 56 dinsdag t/m donderdag van 9.00 tot 17.00 uur en vrijdag van 9.00 tot 13.00 uur. Week 27 Eind januari hebben inwoners van Venray een gecombineerde aanslag gemeentelijke belastin gen 2007 ontvangen. Als u niet in staat bent deze te betalen, kunt u nog tot l augustus kwijtschelding aanvragen. Daarvoor heeft u een speciaal kwijtscheldingsformulier nodig. Dit formulier kunt u aanvragen door het hierbij geplaatste aanvraag- kaartje in te vullen en naar de gemeente te sturen. De aanvraag- kaart is ook te downloaden vanaf de website van de gemeente. Kijk op www.venray.nl onder 'Digitale balie' en klik op 'Overzicht for mulieren'. U kunt het kwijtschel dingsformulier ook afhalen op het gemeentehuis bij de afdeling Publieksdiensten. Zorg ervoor dat u het ingevulde formulier binnen zes maanden na dagtekening van de aanslag heeft ingeleverd bij de gemeente. Aanvraagkaart kwijtscheldingsformulier gemeentelijke heffingen Ondergetekende Naam en voorletters Adres Postcode en woonplaats Verzoekt om toezending van een formulier voor het aanvragen van kwijtschelding. Plaats Datum Handtekening Deze aanvraagkaart kunt u in een envelop zonder postzegel sturen naar: Gemeente Venray, Afdeling Middelen, Antwoordnummer 1033, 5800 VB Venray Aantal woningen in de gemeente Venray per wijk/ dorp per 1 januari 2007 Leunen 797 Heide 162 Ysselsteyn 770 Merselo 382 Vredepeel 82 Smakt 71 Oostrum 725 Oirlo 413 Castenray 288 Veulen 180 Venray-centrum 1.075 Venray-oost 1.209 Venray-west 1.848 Vlakwater 258 Veltum 1.705 Brukske 1.904 Landweert 2.519 Smakterheide 326 Brabander 268 St. Antoniusveld 560 onbekend 4 Totaal gemeente 15.546 De gemeenteraad van Venray heeft de Voorjaarsnota 2007 vastgesteld. De Voorjaarsnota geeft een financiële vertaling van het collegeprogramma 2006-2010. De Voorjaarsnota dient eigenlijk een financieel sluitend overzicht te ge ven over de komende jaren. In deze Voorjaarsnota is dat nog niet het ge val. Daar heeft de gemeente bewust voor gekozen. Een aantal ontwik kelingen is nog niet meegenomen in dat financiële overzicht. Dat geldt bijvoorbeeld voor het multifunctio neel centrum en de herhuisvesting van het gemeentehuis. Vandaar dat een gedegen stappenplan is opge steld dat leidt tot een sluitend meer jarenperspectief 2008-2012. Daarin zullen alle ontwikkelingen een plek krijgen. Na de inleiding door gedeputeerde Odile Wolfs, die bij de provincie belast is met het cultuurbeleid, hebben de aanwezigen flink gewerkt. In groe pen hebben zij eerst de sterke punten van de Venrayse cultuur benoemd. Daarbij bleek dat men trots is op het grote aantal verenigingen, waarbij erg veel mensen betrokken zijn. Ook de groeiende aandacht voor ons culturele erfgoed kwam duidelijk naar voren. Men is verder blij dat Venray beschikt over een goed aanbod van professionele instellingen zoals de schouwburg, het Odapark, het kunstencentrum, het Freulekeshuus en de bibliotheek. Zorgen en wensen Maar natuurlijk zijn er ook zorgen. Het is moeilijk voldoende vrijwilligers te werven. Ook wordt er gezocht naar manieren om de jeugd te betrekken bij kunst en cultuur. Al op de basisschool zouden kinderen in aanraking moeten komen met allerlei vormen van kunstbeoefening. De verenigingen en instellingen moeten beter inspelen op nieuwe ontwikkelingen en het aanbod daarop afstemmen. Er kwamen ook tal van wensen op tafel. Meer evenementen, waarbij nog meer gebruik gemaakt wordt van onze pleinen. We moeten wat we hebben meer zichtbaar maken. Op één informatiepunt moeten bewoners en gasten kunnen vinden wat er allemaal in Venray te doen is. Vierjarenplan De resultaten van deze boeiende avond worden verwerkt in het nieuwe vierjarenplan, dat eind 2007 door de gemeenteraad wordt vastgesteld. Hoeveel inwoners tellen Venray en de kerkdorpen? Hoeveel wonin gen heeft Venray, per wijk en per dorp? Of bent u meer benieuwd naar bedrijven in Venray: hoeveel zijn het er en in welke sector zijn die werkzaam? Het antwoord op deze vragen staat in het statistisch jaarboek Venray in cijfers. U kunt het nieuwe jaarboek downloaden van de gemeentelijke website www.venray.nl. Het statistisch jaarboek Venray in cijfers 2007 geeft een beeld in cijfers van de ontwikkelingen in de Venrayse samenleving, waar mogelijk op wijk- en dorpsniveau. De cijfers geven de situatie per 1 januari 2007 weer. Ze heb ben bijvoorbeeld betrekking op de Venrayse bevolking: leeftijden, geboorte en sterfte, vestiging en vertrek en etnische afkomst. Ook geeft het statis tisch jaarboek informatie over woningen in Venray: aantallen, gemiddelde WOZ-waarde, inhoud, oppervlakte en verhouding koop/huur, bouwwijze en bouwjaar en de leegstand. Werk en inkomen Werk en inkomen is een ander hoofdstuk. Dat geeft bijvoorbeeld informatie over bedrijven en werkgelegenheid, pendelgegevens en agrarische cijfers. Verder is er informatie over onderwijs, bodemgebruik, verkiezingen, cultuur recreatie, milieu en verkeer vervoer. Het jaarboek staat op www.venray. nl wonen8ileven feiten8<.cijfers statistiek. U kunt het jaarboek ook bestellen of afhalen (kosten 10,-) bij de afdeling Publieksdiensten. Burgemeester en Wethouders hebben op 26 juni het evenementen- beleid voor 2007 vastgesteld. In de uitvoeringsnota zijn de regels voor het organiseren van evenementen bij elkaar gezet. In deze nota is ook opgenomen voor welke evenementen de gemeente een financiële bijdrage beschikbaar kan stellen. Het is de bedoeling dat voorafgaand aan het kalenderjaar een evene mentenkalender wordt opgesteld. Hierdoor zijn de evenementen op tijd bij iedereen bekend. Verder zijn er termijnen gesteld voor het indienen van een aanvraag voor een evenementenvergunning. Een vergunningaanvraag voor een groot schalig evenement moet minimaal acht weken voor het evenement plaatsvindt bij de gemeente zijn ingediend. Subsidie aanvragen De systematiek voor het aanvra gen van gemeentelijke subsidie voor een evenement is aangepast. Organisaties kunnen subsidies voor hun evenementen tot 1 november van het jaar daaraan voorafgaand indienen. De gemeente bekijkt aan de hand van een puntensysteem in welke volgorde zij de aanvragen af handelt. Mocht er budget over zijn, dan kunnen er tot 1 mei van het lo pende jaar nog aanvragen ingediend worden. Ook deze aanvragen zal de gemeente inhoudelijk beoordelen. Als u meer informatie wilt over het nieuwe evenementenbeleid, kunt u contact opnemen met de afdeling Publieksdiensten. Vorige week werd in Venray het project Oudkomers-Opvoedings- ondersteuning afgesloten. Buitenlandse moeders kregen het afgelopen jaar een combinatiecursus Nederlandse taal en opvoedingsondersteuning aangeboden. En met succes: de moeders nemen nu actiever deel aan de samenleving. Taal en opvoeding De gemeente Venray riep het project Oudkomers-Opvoedings- ondersteuning in het leven. In het kader van dit project kregen 25 allochtone moeders met een taalachterstand een combinatiecur sus Nederlandse taal en opvoedings ondersteuning aangeboden. "De lessen werden van september vorig jaar tot juni dit jaar gegeven door Gilde Opleidingen en JobLink. We hebben voor de combinatie taalles en opvoedingsondersteuning geko zen om dicht bij de leefwereld van de moeders te blijven. We hoopten dat ze hierdoor gemotiveerder zouden zijn en informatie sneller op zouden pakken", aldus Hubert Wijnandts. Ervaringen En gemotiveerd, dat waren de moeders zeker. Karima Moham mad uit Afghanistan, Ai Ping Wu uit China, Rani Elaiyathamby uit Sri Lanka en Najah Sulaiman uit Syrië gingen afgelopen jaar met veel plezier naar de lessen. "Het was altijd supergezellig, we hadden echt een leuke groep. Daarbij was het interessant om kennis te maken met zoveel verschillende culturen", zegt Ai Ping Wu. De anderen beamen dit. Maar hebben ze ook veel geleerd op de cursus? "Jazeker", zegt Najah Sulaiman. "Ik spreek nu veel beter Nederlands en daar ben ik blij om. Nu kan ik de juf van mijn kinderen tenminste verstaan, eerst kon ze al leen met mijn man praten." Karima Mohammad zegt nu ook te weten hoe het Nederlandse schoolsysteem in elkaar zit. Daarbij heeft zij ge leerd dat het belangrijk is om veel aandacht te besteden aan haar kin deren. "Ik ga nu bijvoorbeeld samen met mijn twee kinderen naar de bibliotheek en lees hen voor. Verder ben ik heel blij dat ik Nederlandse brieven en kranten kan lezen. Ik wil straks graag nog verder leren. Uiteindelijk wil ik het liefst oudere mensen gaan verzorgen." Karima beheerst de Nederlandse taal inmid dels dusdanig goed dat zij volgens de normen van de nieuwe Wet inburgering geen inburgeringstra- ject meer hoeft te volgen. Datzelfde geldt ook voor een groot deel van de andere cursisten. Rani Elaiyathamby uit Sri Lanka hoeft nog slechts en kele delen van het verplichte traject te volgen. "Ik ben blij dat ik nu ook naar de ouderavonden op school kan en dat ik contacten kan leggen met andere moeders. In Sri Lanka werkte ik op een crèche, dat hoop ik straks weer te kunnen gaan doen. Het begin is gemaakt." Bestemmingsplannen Tijdens de gemeenteraadsvergade ring heeft het college van B en W een aantal moties aangenomen. Zo draagt de gemeenteraad op om in de programmabegroting 2008 als nog geld beschikbaar te stellen voor het gebiedsbureau Venray - Meerlo- Wanssum, en voor het reguliere on derhoud van bestemmingsplannen. Tevens geeft de gemeenteraad aan dat het college voor de behandeling van de programmabegroting 2008 met een alternatief voorstel moet komen om het groenbeheerplan in zeer grote mate volgens het kwali teitsadvies uit te voeren. Centrum op de schop De Voorjaarsnota 2007 geeft aan welke zaken het college gaat uitvoe ren. Dat zijn onder meer Centrum op de schop en de herinrichting van de Veltumse Kleffen. Ook gaan B en W de leefbaarheid in de verschillende kernen monitoren. Zo kan de gemeente tevens meten wat de effecten zijn van het ge biedsgericht werken. Inburgering is anno 2007 een hot item. Tot begin dit jaar hoefden alleen zogeheten nieuwkomers (mensen van buiten de EU die na 1998 nieuw in Nederland zijn gekomen) zich de taal en cultuur van ons land eigen te maken. Sinds 1 januari geldt deze inburgerings- plicht ook voor oudkomers: mensen uit niet-EU-landen die vóór 1998 naar Nederland kwamen. "Ook veel van deze mensen beheersen de Nederlandse taal en gewoonten nog onvoldoende. Wat dit betreft voor ziet de nieuwe Wet inburgering dus zeker in een behoefte", zegt Hubert Wijnandts van de gemeente Venray. Omdat buitenlandse mensen die al vóór 1998 naar ons land kwamen voorheen dus tussen wal en schip vielen, werd vorig jaar de Regeling Oudkomers 2006 in het leven geroe pen. Elke gemeente kon haar eigen invulling geven aan deze tussen oplossing. Ruim tachtig mensen debatteerden woensdag 27 juni in de Witte Hoeve intensief over het Venrayse kunst- en cultuurbeleid. De bijeenkomst moest bouwstenen aandragen voor de plannen die de gemeente opstelt voor de komende jaren.

Peel en Maas | 2007 | | pagina 15