Koester uw Monument Fotowedstrijd start Honderdachtentwintigste jaargang - week Tl - donderdag 5 juli 2007 Brandweer en Venrays Mannenkoor trots op hun lid Heilige Hartkapel aan de Steeg- sepeelweg-Lemmenweg in Leu nen. Onder een grote eik staat deze kapel uit 1925. Dit hoog opgaande neogotisch model draagt een hardstenen kruis op de top gevel. De daklijsten zijn ook van hardsteen. Twee hagiosco- pen, vroeger met glas in lood, nu met traliewerk, zijn in de zijgevels uitgespaard. De vloer en wanden zijn tot de vensters bezet met tegels uit die bouwtijd. Het pla fond is beschilderd naar de oude toestand. Het gipsen beeld staat uitgestald in een spitsboognis, een nieuw hekwerk werd aangebracht in 1985. Op de geschilderde ban derol staat in de nis: Sic Deus Delixit Mundum - zo heeft God de wereld liefgehad. Het blijkt dat destijds, in 1925, een dochter van de familie van Rens doodziek was. Ten einde raad beloofde de fami lie, dat ze een kapelletje zouden bouwen als de dochter genas. Zo werd het kapelletje gesticht. In de vooroorlogse jaren ging dit kapel letje enige religieuze functies ver vullen. Men bad er met de buurt de rozenkrans voor een goede oogst, voor gunstig weer, voor genezing van een zieke en voor de zielrust van de overledenen. Dank zij de leerlingen van de LTS en de goede zorgen van de familie Loo- nen-van Rens is dit kapelletje goed bewaard gebleven.Als een schoon monument staat het daar op de splitsing van de Steegsepeelweg. Koester uw Monument. Reageren kan via het secretariaat van de stichting venraymonumentaal@ live.nl., postadres; SVM, Beekweg 62,3515CN in Merselo. Twee hoofdprijzen; foto's inzenden via email Combi Dom Melskens en Nieuwsblad Peel en Maas houden samen voor het vijfde jaar op een rij een fotowedstrijd in de vakan tieperiode. Stuur een afdruk van uw leukste vakantiefoto in en u maakt kans op een van de vier weekprijzen of een van de twee hoofdprijzen, een jaar lang gratis fotograferen en een digitale came ra ter waarde van 200 euro.Twee nieuwtjes dit jaar. Er is naast de prijs van de vakjury voor het eerst een publieksprijs. Verder mogen er ook foto's digitaal via email worden ingezonden. Vakantiefoto's zijn er te kust en te keur. De smaak verschilt, maar over een ding is iedereen het eens: het blijven tastbare herinneringen aan een weekje strand, shoppen in London of Parijs, of genieten van de natuur in Bretagne, de Rocky Mountains of de safari in Afrika. Welnu, stuur uw allermooiste vakantiefoto in en ding mee naar de vier weekprijzen en de twee hoofdprijzen die door Combi Dom Melskens en Peel en Maas beschikbaar zijn gesteld. Wat kun je nu eigenlijk winnen? Bij deze wedstrijd horen natuurlijk leuke prijzen, beschikbaar gesteld door Combi Dom Melskens en uitgeverij/boekhandel Van den Munckhof, beide in Venray. Er wor den op vier donderdagen week prijzen vergeven: namelijk op de donderdagen 19 en 26 juli en 2 en 16 augustus. De inzender van de mooiste foto krijgt een boeken- bon ter waarde van 12,50 euro, een gratis waardebon voor een felicitatie op de Kabelkrant Venray ter waarde van 12,50 euro en 100 gratis afdrukken op het formaat 10x15 centimeter bij Dom Mels kens. Drie leuke prijzen dus voor de inzender van de beste foto. De vier week prijswinnaars din gen overigens, net als alle andere inzendingen, gewoon mee naar de hoofdprijs die op donderdag 23 augustus bekend wordt gemaakt in Peel en Maas. De hoofdprijs is een jaar lang gratis fotograferen tot maximaal 420 afdrukken van 10x15 centimeter. Deze hoofdprijs wordt door de vakjury,Theo Clab bers van Combi Dom Melskens en Henk Lammen, journalist/fotograaf van Peel en Maas, bekendgemaakt. Daarnaast is er dit jaar voor het eerst een publieksprijs. De lezers van Peel en Maas kunnen aan het einde van de fotowedstrijd uit een aantal vooraf geselecteerde foto's, die worden gepubliceerd in Peel en Maas en op de website van Van den Munckhof, kiezen wie de publieksprijs wint. De winnaar krijgt een prachtige digitale came ra ter waarde van 200 euro, even eens beschikbaar gesteld door Combi Dom Melskens. De win naar van de publieksprijs wordt op donderdag 30 augustus in Peel en Maas bekendgemaakt. Dit jaar mogen foto's ook digi taal via email worden ingezonden. Iedere inzender mag ten hoog ste drie foto's inzenden. Bij de mail wel naam, adres, woonplaats en telefoonnummer (eventueel mobiel) vermelden, zodat we altijd met u contact op kunnen nemen. Ook voor de digitaal inge zonden foto's geldt hetzelfde als voor afdrukken: de aangeleverde foto's moeten minimaal 10x15 centimeter en maximaal 20x30 centimeter zijn bij een resolutie van minimaal 300 dpi. De foto's kunnen worden ingezonden naar redactie@vandenmunckltof.nl SPELREGELS 1) De wedstrijd staat voor ieder een open, behalve voor medewer kers van Combi Dom Melskens en de firma Van den Munckhof BV uit Venray 2) De aangeleverde foto's moe ten minimaal 10x15 centimeter en maximaal 20x30 centimeter zijn. Dit geldt eveneens voor afdrukken van digitale foto's die een resolutie van minimaal 300 dpi dienen te hebben. 3) Je mag maximaal drie foto's inzenden. De inzendingen dienen eigen werk te zijn, de wedstrijdor ganisatie kan naderhand het origi neel opvragen ter controle. 4) Bij alle foto's dienen naam, adres, woonplaats en telefoon nummer te zijn ingevuld 5) De uitslagen van de week prijzen staan op 19 en 26 juli en 2 en 16 augustus in Peel en Maas. De hoofdprijzen worden op de donderdagen 23 en 30 augustus bekendgemaakt 6) Weekwinnaars dingen ook mee naar de hoofdprijs 7) De prijzen zijn niet inwissel baar voor geld 8) Over de uitslag kan niet wor den gecorrespondeerd 9) De inzendtermijn loopt vanaf nu tot maandag 13 augustus. 10) Inleveren van foto's kan bij Combi Dom Melskens aan de Schoolstraat of boekhandel Van den Munckhof aan de Grotestraat in Venray. Digitale foto's via email naar redactie@vandenmunckhof. nl 11) Inzenders geven toestem ming tot het plaatsen van hun vakantiefoto in Peel en Maas 12) Ingezonden foto's worden niet teruggestuurd 13) De organisatie betracht de grootste voorzichtigheid met het ingezonden materiaal, en kan niet aansprakelijk worden gesteld voor verlies of beschadiging, ongeacht de oorzaak. Ze willen het wel weten: Casper Moet is terug uit het gevaarlijke Afghanistan. Vrien din Anke en verdere familie hebben de 25-jarige beroeps militair een kleine vijf maan den moeten missen. Op zich niet zo schokkend, maar als je naaste in oorlogsgebied ver blijft, van waaruit steeds meer dreigende berichten komen over zelfs gesneuvelde Neder landers, dan voeren opluch ting en blijheid de boventoon. Verslaggever Jan Leijsten was zaterdag bij de thuiskomst in Venray. De persoon in kwestie blijft er nog het meest nuchter onder. Ter wijl al zijn sympathisanten zich zaterdagavond voor café-restau rant Buitenlust verzamelen, staat het Venrays Mannenkoor in gele poloshirts gereed voor de komst van 'hun' Casper. Een groot oranje spandoek 'Welkom thuis Casper' getuigt ervan. Immers, de mannen van voorzitter Theo Janssen zijn er trots op dat hun zangvriend ver van huis vredeswerk heeft ver richt. Pr-man Jan van Bussel: "Hij is drie jaar lid en bovendien onze jongste zanger. In Uruzgan hebben we met hem contact gehouden. Er zijn onder meer enkele dvd's over en weer gestuurd." Overigens zal Vloet niet lang meer het jongste lid zijn. Theo Janssen: "Een aantal jongelingen volgt momenteel de 'notenkraker', dat is onze interne opleiding. Ze zijn drie maanden op proef en worden daarna gebal loteerd." Sirenes kondigen twee brand weerwagens aan. Compleet met het 'feestvarken' in tenue. De niets vermoedende Casper wordt thuis met de spuitwagens opgehaald, terwijl bij Buitenlust een bedrijfs auto van Gerard Reijnders quasi in de fik staat. Maar niet voor lang. Samen met zijn collega's is het brandje snel geblust. Tijd voor het mannenkoor met het vrolijke welkomstlied 'Wir wol len froh und heiter sein'. Met een pilsje in de hand geniet de militair zichtbaar. Ook van Theo Janssens' welkomstwoord. "We zijn blij dat je weer thuis bent. We hebben je gemist. Vooral bij onze optredens. De mensen vroegen steevast 'waar is dat kleine menneke?'. Maar ook bij de repetities en vooral bij de derde helft. Er werden geen mop pen meer verteld." Vloet in zijn dankwoord: "Mensen bedankt voor deze mooie ontvangst. En de derde helft inclusief moppen, dat komt wel goed." Met 'Something about a soldier' en nog een Engels talig lied over een 'flying machine' wordt de welkomstceremonie afgesloten. Voor de verslaggever even de tijd om met de luchtmachtser geant van Groep Geleide Wapens over zijn Azië-periode te praten. Zijn eerste indruk: "Het viel reuze mee. Temeer ik geen specifieke gevechtsopleiding heb gehad. Mijn taak als logistiek medewer ker speelt zich grotendeels binnen ons Kamp Holland af. Natuurlijk, de dreiging en spannende momen ten ondervinden we allemaal. Die knal van de dodelijke aanslag op een collega was niet ver buiten onze basis. Ik heb het goed kun nen horen. Ook de opstijgende rookpluimen waren te zien. Ja, dan is het echt dichtbij oorlog." Voor het vertrek wordt Casper Vloet in Gilze Rijen klaargestoomd voor het 'grote' werk. De Eerste Hulp-cursus wordt opgefrist en de schietoefeningen geïntensiveerd. Plus de kennis over Afghanistan. Waar zijn de conflicten, welke ziektes konten er voor en meer dere details. Heb je veel contact met de plaatselijke bevolking gehad? "Nee, niet zo veel. Er kwamen wel eens Afghanen bij ons werken. Ze reden in kleine stokoude auto's. Wonderbaarlijk dat die wagens het altijd deden." En de warmte? "Zeg maar gerust hitte. Wij als bevoorrading moesten nogal eens hand- en sjouwwerk verrichten. Dat werd daarom 's ochtends in alle vroegte gedaan. Tussen elf en 's middags drie uur hield iedereen zich gedeisd. Van de luchtmacht zijn we met tachtig mensen daar. Terwijl de landmacht er wel 1100 militairen gestationeerd heeft. Onderling contact was er altijd. Ook met het thuisfront. Je mocht gratis naar Holland bellen. Al was de lijn wel eens slecht. Ook internetten kon, zij het beperkt. We kregen Hollands voedsel. Dus hutspot eten bij veertig graden. Tja, en natuurlijk miste je thuis en Anke vooral." Moeder Ria desge vraagd: "Zeker ben ik blij dat hij weer thuis is. En we zijn ook trots over zijn werk." Meer hoeft zij niet uit te leggen. Haar vreugdevolle Casper Moet geniet van een pilsje: hij werd zaterdagavond feestelijk onthaald door het Ven rays Mannenkoor en de Venrayse brandweer. blik zegt genoeg. Valt er ook nog wat te genieten daar en is er tijd voor ontspan ning? "Het kamp moet je zien als een klein dorpje. Met een restau rant en een winkeltje waar een slof sigaretten slechts 10,50 dol lar kost. Nee, voor de gezelligheid of ontspanning hoef je niet in dat oorlogsgebied te zijn." Dinsdag 26 juni is de grote dag van het vertrek. "We zijn eerst naar de hoofdstad Kabul gevlogen. Donderdag landden we in Kreta en vandaag (zaterdag, red.) zijn we aangekomen in Nederland. Werkelijk, ik kijk met voldoening terug. Die Taliban is slecht volk, dat moet aangepakt worden. De arme bevolking vanTarinkot zucht al dertig jaar onder het oorlogs- juk. Maar nu is het tijd voor feest en vakantie Op 12 juli ga ik met Anke naar Cuba maar we zijn op tijd terug voor Venrayse kermis. Daarna begin ik weer langzaam aan werken te denken." Venraynaar Paul Kronen berg en zijn Duitse blinde vriendin Sabriye Tenberken zijn de koning te rijk met hun nieuwe auto: een Hyundai Ter- racan Diesel. En die hebben ze onlangs gekregen dankzij de netwerken van de bekende televisiepersoonlijkheid en theater- en filmman Huub Sta pel. Het verhaal begint bij een vakantie van zijn broer Ruud, die in het dagelijks leven jour nalist is bij het NOS-journaal. Hij was op vakantie met zijn vrouw in Tibet en bezocht bij toeval het zeer bijzondere blin denproject van Kronenberg en Tenberken: Braille Without Bor ders. Ze waren er zeer van onder de indruk. Toen Ruud vroeg of ze nog wensen hadden, liet Paul Kronenberg doorschemeren dat ze dringend verlegen zaten om een auto voor het vervoeren van de blinde kinderen van het trai ningscentrum in Lhasa naar de 270 kilometer verderop gelegen boerderijproject in Shigatse. Met het bekende lachende gezicht van Paul Kronenberg suggereerde Paul of Huub, die een auto tv-program- ma heeft gehad, niet voor een ver voermiddel zou kunnen zorgen. Terug in Nederland was Huub Stapel meteen enthousiast en er ontstond een mailcontact tussen Huub Stapel en Paul Kronenberg. Korte tijd later liet Huub weten dat de Limburgse vastgoedma kelaar Harry Muermans van de Muermansgroep besloten had om een auto te schenken aan het pro ject Braille Without Borders. De activiteiten van de gebroeders Sta pel krijgen binnenkort weer een vervolg. Nu gaat Ruud met enke le fietsvrienden een fietstocht Sabriye Tenberken met enkele kinderen van het instituut in de Limburgse auto. maken van duizend kilometer in Tibet. En het is de bedoeling dat de kilometers worden gesponsord en dat dit geld voor honderd pro cent naar het project van Paul en Sabriye gaat. Het wordt landelijk aangepakt want in het comité van aanbeveling zitten veel bekende Nederlanders, onder wie Maartje van Megen, Mart Smeets, Huub Stapel en Ivo Niehe. Maar ook oud-wielrenner Erik Dekker, NOS- nieuwslezer Gijs Wanders en sportmanAndré Bolhuis prijzen de sponsoractie aan. Al deze mensen staan pal achter de filosofie en de werkwijze van Sabriye Tenberken en Paul Kronenberg. En het geld is er nog steeds hard nodig, laat Paul vanuit Tibet weten. Sabriye zat aan tafel bij de tv-show van Ivo Niehe en op de bank van de wereldberoemde Oprah Winfrey. Dit alles zou de indruk kunnen wekken dat de giften binnenstro men, want daar zijn ze voor hun werk afhankelijk van. Maar dat is helaas niet waar. Nog steeds is het voor Sabriye en Paul een moei zame klus voldoende fondsen te vinden om hun werk voort te kun nen zetten. "Daarom willen wij ze een handje helpen", zegt Ruud Stapel, de initiatiefnemer van de marathonfietstocht in Tibet. Voor de liefhebbers: Ruud houdt tijdens de tocht een dagboek op de site: www.rondjetibet.nl timirn. EL EN MAAS Casper Vloet terug uit Afghanistan Huub Stapel regelt auto voor blindenproject Tibet

Peel en Maas | 2007 | | pagina 13